PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίγη βοηθεια στο θεμα πρωτεινης!



Lazarakos
05-07-10, 00:22
Καθως αυριο αρχιζω διατροφες και ολα...Εχω μια ελειψη στο θεμα πρωτεινης!

Ειμαι 70 κιλα με υπσος 1.82...Λυπος δεν ξερω ποσο εχω ,αυριο θα μετρισω αλλα δεν νομιζω να εχω πολυ οπως μου ειπε και ο γυμναστης!

Μου εχουν δοσει στην διατροφη 2 δοσολογιες την ημερα

Περνω την Whey Protein Gold standard 100 η οποια απο οτι ειδα περιεχει 24 gr υψηλής βιολογικής αξίας πρωτεΐνη αν δοση...

Οπως ειπα παραπανω εγω θα παρω 2 δοσεις την ημερα,μια το πρωι και μια μετα την προπονηση...Δηλαδη 24 +24=48 γρ πρωτεινης απο τα συμπληρωματα...Τ αλλα ακουσα τα περνεις απο τις τροφες...

Μου ειπαν οτι κανεις τα κιλα σου χ2 για να βγαλεις ποση ποσοτητα πρωτεινης χρειαζεσε την ημερα...Δηλαδη 70χ2 =140... 140 γρ πρωτεινης,2 δοσεις την ημερα ειναι 48...Τα αλλα τα περνεις απο την διατροφη που κανεις...140/7 (γευματα)=20 γραμμαρια πρωτεινης απο καθε γευμα!!!

Ειμαι σωστος η κανω καπου λαθος?

Επησεις μεσα στο συμπληρωμα ειχε ενα μικρο πραμα σαν Φλυτζανι καφε (αλλα σε πλαστικο) Το λεγομενο Scoop νομιζω :D ...Αυτο πρεπει να το γεμισω εως πανο και να το βαλω σε ενα απλο ποτηρι νερο για να παρω τα 24 γραμμαρια της δοσης που χρειαζετε????

"Επησεις κανω διατροφη για γραμμωση!!! "

tommygunz
05-07-10, 00:32
Αν κάνεις 7 γεύματα και παίρνεις 20 γραμμάρια σε κάθε γεύμα, τότε 7x20=140
και 2x24=48 από την whey

Σύνολο αυτά κάνουνε 188 γραμμάρια.

Θέλω να πω πως άμα έχεις καταλήξει πως στην διατροφή σου θα παίρνεις συνολικά 140 γραμμάρια πρωτεΐνης την ημέρα, τότε για να υπολογίσεις τα γεύματα:

140-48=92 γραμμάρια πρωτεΐνης από γεύματα (αφού 48 θα τα πάρεις από συμπλήρωμα). Και θα το κάνεις δια του 6 το 92, μιας και στο πρωινό την έχεις υπολογίσει ήδη την πρωτεΐνη που την παίρνεις από συμπλήρωμα, δηλαδή στους υπολογισμούς 1 γεύμα λιγότερο.

Όλα αυτά στην περίπτωση που έχεις καταλήξει συνολικά στα 140 γραμμάρια πρωτεΐνης ανά ημέρα...

Lazarakos
05-07-10, 00:37
Αν κάνεις 7 γεύματα και παίρνεις 20 γραμμάρια σε κάθε γεύμα, τότε 7x20=140
και 2x24=48 από την whey

Σύνολο αυτά κάνουνε 188 γραμμάρια.

Θέλω να πω πως άμα έχεις καταλήξει πως στην διατροφή σου θα παίρνεις συνολικά 140 γραμμάρια πρωτεΐνης την ημέρα, τότε για να υπολογίσεις τα γεύματα:

140-48=92 γραμμάρια πρωτεΐνης από γεύματα (αφού 48 θα τα πάρεις από συμπλήρωμα). Και θα το κάνεις δια του 6 το 92, μιας και στο πρωινό την έχεις υπολογίσει ήδη την πρωτεΐνη που την παίρνεις από συμπλήρωμα, δηλαδή στους υπολογισμούς 1 γεύμα λιγότερο.

Όλα αυτά στην περίπτωση που έχεις καταλήξει συνολικά στα 140 γραμμάρια πρωτεΐνης ανά ημέρα...


Ναι ωραια στην ουσια εχω καταληξει στα 140 γραμμαρια γιατι ειμαι 70 κιλα ,δλδ 70χ2=140...Η πρωτεινη δινει 28 γραμμαρια ανα δοση δλδ 48 για 2 δοσεις την ημερα...Πες δλδ οτι βγαζω το 1ο γευμα /6 παει στα 23,3 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα! Σωστα? ...Με το λυπος παιζει κανας ρολος?...

Και λιγη βοηθεια με το ερωτημα για το scoop...Για να παρω την δοση πρεπει να το γεμησω μεχρι πανω? Τερμα? Αν ναι σε ποσα ML νερου του αδιαζω?


οπα !!!!!! Μετα την προπονηση το γευμα περιεχει μονο Πρωτεινη !!! Δλδ παμε στα /5?

tommygunz
05-07-10, 01:13
Λοιπόν, επειδή μπερδεύτηκες λίγο, κάνω εγώ τους υπολογισμούς για σένα:

24 γραμμάρια πρωτεΐνης στο πρωινό

24 γραμμάρια πρωτεΐνης στο μεταπροπονητικό

Τώρα, σου μένουν να μοιράσεις σε όλα τα υπόλοιπα γεύματα 140-48=92 γραμμάρια πρωτεΐνης.

Οπότε, ανάλογα πόσα γεύματα έχεις ακόμα ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΡΟΦΗΜΑ, θα κάνεις την διαίρεση.

Αν εκτός από το πρωινό και το μεταπροπονητικό ρόφημα σου μένουν 5 γεύματα, τότε 92/5. Αν σου μένουν 6, τότε 92/6.

Ελπίζω να σε ξέμπλεξα.;)

Το scoop γεμάτο, ναι. Στο πόσα ml θα το βάλεις λέει οδηγίες στη συσκευασία. Γενικά, το 1 scoop το διαλύεις σε περίπου 180-240 ml νερό. Αλλά εσύ τσέκαρε τη συσκευασία για να σιγουρευτείς.

Lazarakos
05-07-10, 01:26
Λοιπόν, επειδή μπερδεύτηκες λίγο, κάνω εγώ τους υπολογισμούς για σένα:

24 γραμμάρια πρωτεΐνης στο πρωινό

24 γραμμάρια πρωτεΐνης στο μεταπροπονητικό

Τώρα, σου μένουν να μοιράσεις σε όλα τα υπόλοιπα γεύματα 140-48=92 γραμμάρια πρωτεΐνης.

Οπότε, ανάλογα πόσα γεύματα έχεις ακόμα ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΡΟΦΗΜΑ, θα κάνεις την διαίρεση.

Αν εκτός από το πρωινό και το μεταπροπονητικό ρόφημα σου μένουν 5 γεύματα, τότε 92/5. Αν σου μένουν 6, τότε 92/6.

Ελπίζω να σε ξέμπλεξα.;)

Το scoop γεμάτο, ναι. Στο πόσα ml θα το βάλεις λέει οδηγίες στη συσκευασία. Γενικά, το 1 scoop το διαλύεις σε περίπου 180-240 ml νερό. Αλλά εσύ τσέκαρε τη συσκευασία για να σιγουρευτείς.


Ωραιααααααα Καταλαβα :) !!! δλδ 5 γευματα 92/5 ! 18.5 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα !!! Μια χαρα ευκολο μου ακουγετε!!! :) Βεβαια αν χανω και λιγα δεν πειραζει πιστευω γιατι ειμαι σε ηλικια αναπτυξης ακομα και πρεπει να εχω πληρες τροφες!!! Οσο για το Scoop δες


Δοσολογία: 1 scoop σε 300 ml νερό, 3 φορές την ημέρα

αρα σε 300 ml νερο !!! Δηλαδη το 1 scoop Ειναι ενα γεματο κυπελακι απο αυτο που περιεχει το συμπληρωμα?

tommygunz
05-07-10, 01:51
Δηλαδη το 1 scoop Ειναι ενα γεματο κυπελακι απο αυτο που περιεχει το συμπληρωμα?

Ακριβώς ;)

Lazarakos
05-07-10, 01:54
Ακριβώς ;)


Ωραια !!! Να σε καλα αγορινα μου !!! Ευχαριστω !!!

tommygunz
05-07-10, 01:56
Να 'σαι καλά μαν. Καλή αρχή.:weights:;)