PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα upper/lower



geo28
07-07-10, 16:30
γεια σας..θα θελα να μ παραθεσετε γνωμες για το παρακατω προγραμμα που εφκιαξα και θελω ν ακολουθησω..upper/lower split ειναι και αποτελειται απο προπονησεις εντασης τη νια φορα και προπονηση μεγαλυτερηςποσοτητας τν αλλη...να πω οτι στις βασικες(μονο σκουωτ και παγκο) θα αλλαζω τς επαναληψεισ καθε βδομαδα


δευτερα– Upper Strength
παγκος 5χ5 , 6χ4 ,5χ3 ,6χ2.....
στρατιωτικες, 5χ5
πουλαπς 5χ3 +επιπλεον βαρος
κωπιλατικη, 3χ6

τεαρτη– Lower Strength
σκουατς 5χ5 , 6χ4 ,5χ3 ,6χ2....
Deadlifts 3χ5
προβολες 3χ8
γαμπες
δικεφαλα.τρικεφαλα 3-4χ8

παρασκευη– μεγαλυτερη παοσοτητα ,μικροτερη ενταση
παγκο 4χ7, 5χ6, 5χ5,6χ4
στρατιωτικες 3χ6
πιεσεισ με αλτηρες 3χ8
κςπιλατικη αλτηρες 3χ8
τσιναπς 5χ5
:toast:


σαββατο–
Squats 4χ7, 5χ6, 5χ5,6χ4
προβολες 3χ8
χερια 3-4χ8

thegravijia
07-07-10, 16:40
τη δευτερα βαλε κ βυθισεις

καλο!

geo28
07-07-10, 17:09
Bασικα κανω σπιτιτ γυμναστικη...εχω παγκουσ,ρακ και τετοια...διζυγο δεν εχω για βυθησεις ..λες να βαλω καμια αλλη απομονωσης?

thegravijia
07-07-10, 17:19
Bασικα κανω σπιτιτ γυμναστικη...εχω παγκουσ,ρακ και τετοια...διζυγο δεν εχω για βυθησεις ..λες να βαλω καμια αλλη απομονωσης?
βαλε εκτασεις με αλτηρια - πως τα λενε ανοιγματα!

loukiss
07-07-10, 17:43
μπορεις να κανεις και βυθισεις χωρις διζυγο..παρε δυο ομοιομορφες καρεκλες που εχουν ισιο επιπεδο πανω στην πλατη...οταν σηκωνεσαι απλα σπρωχνε προς τα εξω συγχρονως για να μην ταρακουνιουνται και πεσεις κιολας...δν ειναι τελειο αλλα στο λεω γτ κ γω για ενα διαστημα στο σπιτι εκανα ;)

geo28
08-07-10, 15:47
Kαμια ακομη γνωμη για το προγραμμα ρε παιδια?:green:

thegravijia
08-07-10, 15:50
Kαμια ακομη γνωμη για το προγραμμα ρε παιδια?:green:
εχεις ξανακανειτετοιο προγραμμα με καθοδηγηση κιολας...;);)

σε επιασε τοτε ?ανεβηκες?

geo28
08-07-10, 15:56
εχεις ξανακανειτετοιο προγραμμα με καθοδηγηση κιολας...;);)

σε επιασε τοτε ?ανεβηκες?

ναι ρε τοτε μ ειχε πιασει πολυ κ ειχα ανεβει..απλα τωρα το χω βγαλει μονος μου μ αυτη τη λογικη ομως και δε ξερω κατα ποσο ειναι σωστες οι επαναληψεις κυριως...και εχω και καιρο να κνω λογω εξεταστικης και δεν εχω τωρα και τν καθοδηγητη καταλαβες?;) αλλα σιγουρα τετοιυ ειδους προγραμματα θελω να κανω κ αυτα πιστευω μ ταιριαζουν( με εναλλαγη εντασης ποσοτητας)

thegravijia
08-07-10, 15:58
ναι ρε τοτε μ ειχε πιασει πολυ κ ειχα ανεβει..απλα τωρα το χω βγαλει μονος μου μ αυτη τη λογικη ομως και δε ξερω κατα ποσο ειναι σωστες οι επαναληψεις κυριως...και εχω και καιρο να κνω λογω εξεταστικης και δεν εχω τωρα και τν καθοδηγητη καταλαβες?;)
γιατι να μην κανεις το ιδιο με τοτε?

οχι οτι αυτο ειναι κακο ασχετα αν εγω διαφωνω η οχι απλα λεω

geo28
08-07-10, 16:00
γιατι να μην κανεις το ιδιο με τοτε?

οχι οτι αυτο ειναι κακο ασχετο αν εγω διαφωνω η οχι απλα λεω

λεει να κνω το ιδιο?βασικα ειναι το αμεσως προηγουμενο προγραμμα που εκανα και το ακολουθουσα και για κανα τριμμηνο... εννοω οτι το εκανα πολυ καιρο για να ξανακνω το ιδιο μετα απο ενα μηνα..

thegravijia
08-07-10, 16:03
λεει να κνω το ιδιο?βασικα ειναι το αμεσως προηγουμενο προγραμμα που εκανα και το ακολουθουσα και για κανα τριμμηνο... εννοω οτι το εκανα πολυ καιρο για να ξανακνω το ιδιο μετα απο ενα μηνα..
μα δεν μενει κατι ιδιο για να πεις οτι συνηθιζει το σωμα
ουτε εσυ με το σκεπτικο σου αλλαζεις τις ασκησεις
μονο τα βασικα κανεις με λιγες απομονωσεις

εφοσον αλλαζουν οι εντασεις συνεχεια και οι επαναληψεις σετ κτλ
πχ 5χ5 4χ6 3χ8 κτλ δεν εχεις προβλημα .

ποσα κιλα εισαι - υψος ?
και τι νουμερα εχεις στις βασικες?

geo28
08-07-10, 16:11
1,80 ειμαι και περιπου 82 κιλα τωρα..εχασα 3 κιλακια στην εξεταστικη γαμω και επεσα πολυ σε δυναμη..βασικες λιγα προς το παρον...σκουυωτ 75-80..παγκος 75-80....αρσεις γυρω στα 90...αυτα τα κιλα ειναι τωρα που χω πεσει σε δυναμη...πηρα και μια κρεατινη για πρωτη φορα τωρα που μαι στα κατω μου αλλα@@ δε προκειται να ξαναπαρω ,,δε με βοηθαει..

beefmeup
08-07-10, 16:12
1,80 ειμαι και περιπου 82 κιλα τωρα..εχασα 3 κιλακια στην εξεταστικη γαμω και επεσα πολυ σε δυναμη..βασικες λιγα προς το παρον...σκουυωτ 75-80..παγκος 75-80....αρσεις γυρω στα 90...αυτα τα κιλα ειναι τωρα που χω πεσει σε δυναμη...πηρα και μια κρεατινη για πρωτη φορα τωρα που μαι στα κατω μου αλλα@@ δε προκειται να ξαναπαρω ,,δε με βοηθησε..

τι κρεατινη πηρες?απλη η φορμουλα?

thegravijia
08-07-10, 16:14
1,80 ειμαι και περιπου 82 κιλα τωρα..εχασα 3 κιλακια στην εξεταστικη γαμω και επεσα πολυ σε δυναμη..βασικες λιγα προς το παρον...σκουυωτ 75-80..παγκος 75-80....αρσεις γυρω στα 90...αυτα τα κιλα ειναι τωρα που χω πεσει σε δυναμη...πηρα και μια κρεατινη για πρωτη φορα τωρα που μαι στα κατω μου αλλα@@ δε προκειται να ξαναπαρω ,,δε με βοηθαει..
ΣΙΓΟΥΡΑ κατι κανεις λαθος εδω
δεν γινεται αυτο
φτιαξε την τεχνικη

geo28
08-07-10, 16:14
τι κρεατινη πηρες?απλη η φορμουλα?

μονουδρικην πητα της ον..καλα μι φανταστεις πριν 4 μερες τελειωσα τ φορτωμα απλα ξερω οτι αν ειναι να σε πιασει σε πιανει τν 1η βδομαδα..

beefmeup
08-07-10, 16:15
μονουδρικην πητα της ον..καλα μι φανταστεις πριν 4 μερες τελειωσα τ φορτωμα απλα ξερω οτι αν ειναι να σε πιασει σε πιανει τν 1η βδομαδα..

εξαρταται,δεν ειναι στανταρ σε ολους.συνηθως ετσι γινεται,αλλα διαφερει απο σωμα σε σωμα.
εχεις ακομα 1 μηνα κ 3 βδομαδες για να δεις,δεν νομιζεις οτι βιαζεσαι λιγο?

thegravijia
08-07-10, 16:17
μονουδρικην πητα της ον..καλα μι φανταστεις πριν 4 μερες τελειωσα τ φορτωμα απλα ξερω οτι αν ειναι να σε πιασει σε πιανει τν 1η βδομαδα..
της ρεφλεξ ειναι καλυτερη
φαε μπολικους υδατανθρακες ΑΜΑ θες να σε πιασει

και γω οταν εκανα διαιτα δεν με επιασε η κρεατινη

geo28
08-07-10, 16:19
εξαρταται,δεν ειναι στανταρ σε ολους.συνηθως ετσι γινεται,αλλα διαφερει απο σωμα σε σωμα.
εχεις ακομα 1 μηνα κ 3 βδομαδες για να δεις,δεν νομιζεις οτι βιαζεσαι λιγο?

καλα μακαρι να με πιασει απλα δε περιμενα και τπτ σπουδαιο απ τν κρεατινη ετσι για να μου φυγει η αποροια την πηρα...απλα λεω μην ειμαι απ αυτους που δεν ανταποκρινοντε στο συγκεκριμενο συμπληρωμα...

geo28
08-07-10, 16:22
της ρεφλεξ ειναι καλυτερη
φαε μπολικους υδατανθρακες ΑΜΑ θες να σε πιασει

και γω οταν εκανα διαιτα δεν με επιασε η κρεατινη

μα δεν ισχυει οτι ολες οι μονουδρικες ειναι το ιδιο?καλα απο υδατανθρακες υρωω υπερβολικα πολους...δε φταιει αυτο..,θα περιμενω τι να πω..

beefmeup
08-07-10, 16:24
μα δεν ισχυει οτι ολες οι μονουδρικες ειναι το ιδιο?καλα απο υδατανθρακες υρωω υπερβολικα πολους...δε φταιει αυτο..,θα περιμενω τι να πω..

ναι,νταξ,δεν εχουν διαφορες..απλα μην βιαζεσαι.

geo28
10-07-10, 14:10
Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα στο να κνουμε αρσεις και σκουωτ την ιδια μερα...γιατι σηνυθως κανω διαφορετικες μερες και χθες που τα εκανα για πρωτη φορα μαζι πραγματικα στις αρσεις δε μπορουσα να παρω α ποδια και με παναγαν απιστευτα οι τετρακεφαλοι τν ωρα που εκανα..επισης τι γνωη εχετε με ο να γινονται 2 φορες τη βδομαδα οι βασικες ακησεις τη μια βαρια και την αλλη ελαφρια,εννοειται με πολες μερες διαφορα μεταξυ τους...

loukiss
10-07-10, 16:16
Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προβλημα στο να κνουμε αρσεις και σκουωτ την ιδια μερα..
υπαρχει ...θεμα αποδωσης ...αν θες να θυσιαζεις παντα το ενα....διαφορετικες ημερες παντα σε αυτα


να γινονται 2 φορες τη βδομαδα οι βασικες ακησεις τη μια βαρια και την αλλη ελαφρια
να γινονται εννοειτε εξαλλου αυτο ειναι και το βασικο σκεπτικο του upper lower μια heavy μια light...

geo28
10-07-10, 16:42
Tο θεμα ειναι οτι δε μπορω να το παω κ αλλη μερα ετσι. οπως ειναι διαμορφωμενο το προγραμμα γιατι δευτερα εχω ηδη πολλες βαριες ασκησεις αλλαουτε παρασκευη γιατι το σαββατο εχω σκουωτ..

thegravijia
10-07-10, 16:46
γιατι δεν κανεις legs push lull και να πηγαινεις 4 φορες στο γυμναστηριο τη βδομαδα .?
δηλαδη να πηγαινει 1-2-3-1 κτλ .//

εγω αΥΤο κανω

geo28
10-07-10, 17:01
σκεφτηκα και push pull legs αλλα θελω παγκο και σκουωτ να κανω 2χ βδομαδα...εσυ δε κανεις τ κλασικο 5χ5 tου madcow ετσι?καλα κανεις γιατι δεν εχει καθολου ελευθερια αυτο το προγραμμα..

thegravijia
10-07-10, 17:10
σκεφτηκα και push pull legs αλλα θελω παγκο και σκουωτ να κανω 2χ βδομαδα...εσυ δε κανεις τ κλασικο 5χ5 tου madcow ετσι?καλα κανεις γιατι δεν εχει καθολου ελευθερια αυτο το προγραμμα..
:thumbup:

τι θΑ πει 2 φορες την βδομαδα...
δηλαση εσυ αναρωνεις καθε φορα το ιδιο ..?
κανε μια φορα καθε 3 με 5 μερεςς ...οχι απαιρατητα 2 φορες την βδομαδα/
με πιανεις?

loukiss
10-07-10, 17:16
εγω απλα οταν εκανα σπιτι εκανα πους / πουλ και τη μερα πους τα σκουωτ πρωτη ασκηση τη μερα πουλ αρσεις πρωτη γαμπες τελευταιες η ξεχωρα με κοιλιακους + αεροβια..

geo28
10-07-10, 17:22
ναι καταλαβαινω τι εννοεις, να παιζω καποιες βασικες 1 και αλλες και αλλες 2 φορες τη βδομαδα οπου αισθανομαι οτι εχω αναρρωσει πληρως..απλα δεν ειμαι και και κανενας προχωρημενος και απ οτι ξερω στουςα ρχαριουσ-μεσους δουλευει αρκετα καλα η συχνοτητα στις βασικες ασκησεις..και γω αυτο θελω να χω στο προγραμμα μου¨εναλλαγη ποσοτητας-εντασης και μεγαλη συχνουητα στις βασικες...τωρα δε ξερω μαλλον θα το κανω οππως λες εσυ καπως,δλδ 1 φορα ανα 3 5 μερες..:thumbup:

thegravijia
10-07-10, 17:26
ναι καταλαβαινω τι εννοεις, να παιζω καποιες βασικες 1 και αλλες και αλλες 2 φορες τη βδομαδα οπου αισθανομαι οτι εχω αναρρωσει πληρως..απλα δεν ειμαι και και κανενας προχωρημενος και απ οτι ξερω στουςα ρχαριουσ-μεσους δουλευει αρκετα καλα η συχνοτητα στις βασικες ασκησεις..και γω αυτο θελω να χω στο προγραμμα μου¨εναλλαγη ποσοτητας-εντασης και μεγαλη συχνουητα στις βασικες...τωρα δε ξερω μαλλον θα το κανω οππως λες εσυ καπως,δλδ 1 φορα ανα 3 5 μερες..:thumbup:
αν και ςγω ειμαι της αποψης εφοσον δεν χαλαει κατι δεν το πειραζουμε.
δηλ εφοσον σε επιασε το προηγουμενο προγραμμα το κραταω και συνεχιζω


εγω κανω το legs push pull γιατι μου αρεσουν τα μποντιμπιλντεριστικα προγραμματα τωρα εσυ εφοσον θες μονο βασικες κανε το προηγουμενο προγραμμα σου

geo28
10-07-10, 17:31
αν και ςγω ειμαι της αποψης εφοσον δεν χαλαει κατι δεν το πειραζουμε.
δηλ εφοσον σε επιασε το προηγουμενο προγραμμα το κραταω και συνεχιζω


εγω κανω το legs push pull γιατι μου αρεσουν τα μποντιμπιλντεριστικα προγραμματα τωρα εσυ εφοσον θες μονο βασικες κανε το προηγουμενο προγραμμα σου

καλα δε νομιζω οτι το legs push pullειναι μποντιμπιλντεραδικο σπλιτ ..νταξει δε κανω μονο βασικες βρε συ,,τις συνδυαζω και με απομονωσης για υπερτροφια..