PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυική μαζα και βαρη & αεροβια



platonas1
12-07-10, 12:12
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να αρχίσω προπόνηση με βάρη όμως ένας γυμναστής που συναντησα στο στάδιο που τρέχω μου είπε οτι επειδή έχω μικρή μυική μάζα να μην κάνω γιατι μπορεί και αυτούς τους λίγους που έχω να τους κάψω.

Σας επισυνάπτω 2 φύλλα απο μια λιπομέτρηση που έκανα.
Εσείς τί λετε?



Αυτή την στιγμή είμαι 83 κιλά 1,76 ύψος και έχει ενα μηνα κοντά που τρέχω 4 φορές την εβδομαδα απο 20 λεπτά.

Οσον αφορά την διατροφή μου έχω διαιτολόγο μια φορά την εβδομάδα.

Τωρα σχετικα με το τρέξιμο, παρακαλώ δείτε αυτό το λινκ http://www.adidas.com/gr/miCoach/WorkoutDetails.aspx?WID=4eea1be9-ebae-460e-ae42-f3e6a1ea41c9

Θα δείτε μια απο τις προπονήσεις που κάνω και της σχετικές τιμές.
Στην μπλέ ζώνη μένω παντα με τους αναλογους σφυγμούς, καμια φορά μένω στην πρασινη ζώνη για 5 λεπτά.
Γείνετε δουλεία έτσι?



Σας ευχαριστώ εκ το προτερων,

sogoku
12-07-10, 12:17
Για να σου ειπε ο Γυμναστης ετσι κατι θα ξερει.
Ειναι σαν να μου λες βρηκα μια καλη δουλεια με καλα λεφτα και σου λεω εγω αστο ρε μην πας θα χασεις και τα λιγα λεφτα που εχεις.Τι καταλαβαινεις?

Καλως ηρθες καταρχας στο φορουμ μελετησε τα αρθρα διατροφης εδω και γενικοτερα ,παρε καποιες βασικες ιδεες και ξαναποσταρε.

Καλη συνεχεια.

TEFAAtzis
12-07-10, 12:18
φιλε αυτο που σου ειπε ο γυμναστης σου δεν ισχυει στην καμια.Αν ηταν ετσι κανεις μας δεν θα αρχηζε τα βαρη!!!

TEFAAtzis
12-07-10, 12:20
Για να σου ειπε ο Γυμναστης ετσι κατι θα ξερει.
Ειναι σαν να μου λες βρηκα μια καλη δουλεια με καλα λεφτα και σου λεω εγω αστο ρε μην πας θα χασεις και τα λιγα λεφτα που εχεις.Τι καταλαβαινεις?

Καλως ηρθες καταρχας στο φορουμ μελετησε τα αρθρα διατροφης εδω και γενικοτερα ,παρε καποιες βασικες ιδεες και ξαναποσταρε.

Καλη συνεχεια.

Δεν το νομιζω!!!

sogoku
12-07-10, 12:26
Δεν το νομιζω!!!



Ελπιζω να καταλαβες οτι εκανα πλακα.Διαβασε την συνεχεια απο αυτα που κοκκινησες:green:

TEFAAtzis
12-07-10, 12:30
Ελπιζω να καταλαβες οτι εκανα πλακα.Διαβασε την συνεχεια απο αυτα που κοκκινησες:green:

Σωστος Goku δεν το ειχα δει:green:

beefmeup
12-07-10, 13:46
plato,ολοι μας με μικρη μυικη μαζα ξεκινισαμε.

τρως καλα-->κανεις βαρη-->ξεκουραζεσαι-->μεγαλωνεις.

κ αεροβικη αναλογα τις αναγκες σου,για καψιμο περιττων θερμιδων λιπους κλπ,κ καλη λειτουργεια του "συστηματος"γενικοτερα.

δωσε στο τυπο που στο πε,τα "ευσημα",ειναι "μεγαλος" παιχτης.

manosvdm
12-07-10, 15:39
οχι φιλε μην κανεις βαρη εχεις δει κανενα bodybuilder να εχει μυικοτητα.
παπαπα μακρια απο τα βαρακια σκοτωνουν το μυικο συστημα.....:green::green::green:

πλακα κανω φιλε να ξεκινησεις βαρη βοηθουν παρα πολυ και σε πολλα πραγματα......:thumbup:

giorgospet
12-07-10, 19:52
Μήπως δεν κατάλαβες καλά, δε νομίζω κανένας νοήμων άνθρωπος να έλεγε κάτι τέτοιο (έτσι όπως το έγραψες) . Εν πάση περιπτώσει, η ανάπτυξη μυϊκής μάζας θα σε βοηθήσει να μειώσεις το σωματικό σου βάρος (εννοείτε να συνεχίσεις την αερόβια, αλλά μην το παρακάνεις ).

TRIANTAFYLLOU
21-07-10, 23:53
πλάτων ο γυμναστής που σου το είπε αν είναι πτυχιούχος με μέσον πρέπει να το πήρε το πτυχίο, όσο αυξάνεις την μυική μάζα χωρίς να χάσεις κιλά καθόλου , αν πάς στην γεωργία να σε ξανακάνει λιπομέτρηση θα δείς ότι τα ποσοστα λίπους θα είναι χαμηλότερα και η μυική μάζα αναλογικα θα αυξηθεί , αν και γω το βρίσκω λίγο υπερβολικό να έχεις τόσο χαμηλό ποσοστο μυών .

η σωστή λιπομέτρηση γίνετε σε ειδικα κέντρα που μετράν τα πάντα μέχρι και το γαλακτικό , φυσική κατάσταση , αυτός ο τρόπος δεν είναι και ο πλέον αξιόπιστος απλα μπορείς να το δείς σαν μέτρο σύγκρισης κάθε φορα

εγω όπως σε βλέπω στο γυμναστήριο αν πλακωθείς στα βάρη συστηματικα και κάνεις ξανα την ίδια μέτρηση θα αλλάξουν τα δεδομένα στάνταρ και με νορμάλ και στο σωστό ταιμινκ να κάνεις αερόβια , θα μειωθεί σημαντικά και το ποσοστό λίπους , πέρυση αυτό έκανε και ο αντώνης ο αλμπάνης και σε ενάμιση μήνα ήταν φέτες και έκανε και το πολυπόθητο σίξ πακ