PDA

Επιστροφή στο Forum : Γάλα για μεταπροπονητική διατροφή και όχι μονο ...



Σελίδες : [1] 2

Raistlin
30-01-09, 03:06
Το γαλα τι λεει για μετα την προπονηση? εχω διαβασει διαφορα αλλου το παρουσιαζουν ως τελειο αλλου το αντιθετο.....
εδω και 1-2 εβδομαδες μου χει τελειωσει η whey και πινω γαλα, δεν εχω δει καποια διαφορα.....

slaine
30-01-09, 03:27
έχει συζητηθεί εκτενώς. έκανες search? τι διαφορά περίμενες να δεις ρε?
τι γάλα και πόσο πίνεις?

slaine
30-01-09, 03:42
μερικά που βρήκα έτσι στα γρήγορα

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=10783&highlight=#10783
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1456&highlight=%E3%DC%EB%E1
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4102&highlight=%E3%DC%EB%E1

tezaman
30-01-09, 03:59
απο τότε που διάβασα σε έρευνα ότι υπάρχει καλύτερη συνολική αφορόφιση της πρωτεΐνης όταν συνδυαστεί γ whey με καζεΐνη δεν το έχω βγάλει απο το μεταπροπονιτικό :green: :green: αυστηρός να είναι 0% όμως

Gasturb
30-01-09, 04:18
στο μεταπροπονητικο μετραει κ η ταχυτητα απορρόφησης σωστα;

tezaman
30-01-09, 04:25
φυσικά, γιαυτό μιλάμε για 0% γάλα

τώρα αν κατεβαίνει σε αγώνες το παιδί και τον ενδιαφέρει το θόλωμα καλύτερα νερό :green:

Gasturb
30-01-09, 04:26
εκτος το οτι με το 0% δεν παιρνεις καθολου ασβεστιο η ταχυτητα δεν εινια μονο συναρτηση του λιπους αλλα κ της καζεινης

tezaman
30-01-09, 04:36
εδώ είσαι λάθος gust, η καζεΐνη δεν επηρεάζει την απορρόφηση της whey, πρώτα απορροφάτε η whey στο στομάχι και μετά ποιάνει δουλειά η καζείνη

όσο για το ασβέστιο έχουμε ψιλοκατασταλάξει με τον σλέιν ότι είναι μύθος το : τρώτε γαλακτοκομικά να πάρετε ασβέστιο :green:

slaine
30-01-09, 04:44
όντως το ασβέστιο απο τη διατροφή μας πάει κατά κύριο λόγω ανεκμετάλλευτο. άσχετο με άυτό όμως δε θα πρέπει να είναι το κύριο μας μέλημα το ασβέστιο στο μεταπροπονητικό. αν και το ασβέστιο της τροφής παίζει άλλο ρολο σαν ιόντα κλπ αλλού.

BRaWNy
30-01-09, 09:40
Το γάλα μεταπροπονητικά μπορεί να είναι ικανοποιητικό, αλλά δεν είναι το βέλτιστο.

Απο την άλλη, το γάλα δεν είναι καλή επιλογή τροφής, θα πρέπει να αποφευγεται.

Εγω είμαι κατα των γαλακτοκομικών (εκτός απο το στραγγιστό γιαούρτι).
Για μετα την προπόνηση δεν θα το συνιστούσα.

Όποιος θέλει και καζεΐνη στο μεταπροπονητικό για κάποιους λόγους, ας την πάρει σε μορφή συμπληρώματος.

Απόψεις που ασπάζομαι

Gasturb
30-01-09, 12:51
εδώ είσαι λάθος gust, η καζεΐνη δεν επηρεάζει την απορρόφηση της whey, πρώτα απορροφάτε η whey στο στομάχι και μετά ποιάνει δουλειά η καζείνη
για το πρώτο οταν ειπα ''η ταχυτητα δεν εινια μονο συναρτηση του λιπους αλλα κ της καζεινης'' εννοούσα ότι πέρα απο το θέμα απορρόφησης (που μου λες πάλι ώς απάντηση παραπάνω) εινια κ η ταχύττηα απορρόφησης που πρέπει να μας απασχολει οπότε γιατι η καζεινη του γάλακτος να θεωρείτε το βέλτιστο;



όσο για το ασβέστιο έχουμε ψιλοκατασταλάξει με τον σλέιν ότι είναι μύθος το : τρώτε γαλακτοκομικά να πάρετε ασβέστιο :green:
για στειλε μου link να διαβάσω οποτε μπορεις

BRaWNy
30-01-09, 14:21
εδώ είσαι λάθος gust, η καζεΐνη δεν επηρεάζει την απορρόφηση της whey, πρώτα απορροφάτε η whey στο στομάχι και μετά ποιάνει δουλειά η καζείνη
Πράγματι έτσι λένε, αλλά.....
Και φαντάζομαι ότι και αυτό ήθελε να εννοήσει και ο Gaturbiner,
μετα απο προπόνηση στοχεύεις να πάρεις κάποια ποσότητα πρωτεΐνης, π.χ. 40γρ.
Αν πάρεις τα μισα σε whey ή εύκολα απορροφήσιμη άλλη πρωτεΐνη, και τα άλλα μισά γρ απο καζεΐνη που θα περιμένουν να απορροφηθούν αργότερα και χωρις να επιρρεάσουν την απορρόφηση των γρηγορων πρωτεΐνων όπως λένε, τι κερδίζεις?
Θα πάρεις μετα απο προπόνηση και άμμεσα (αφου δεν θα επιρρεαστούν) 20γρ μόνο και τα άλλα 20 αργότερα.
Αυτό δεν είναι το βέλτιστο για μένα.
Σε άλλη περίπτωση θα πρέπει να παρεις 40γρ γρηγορων και μαζί και κάποια καζεΐνης που για να έχουν "νόημα" θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 20γρ.
Αυτό όμως είναι κάπως πιό άβολο ή δύσκολο να το κάνεις, ισως πεφτει πολυ η ποσότητα κλπ, αλλά και δεν χρειάζεται απαραίτητα.
Θα ηταν καλύτερα να πάρεις αυτό το mix αργότερα ή σε κάποιο άλλο γεύμα, μιας και αμέσως μετα την προπόνηση θα ήθελες 40γρ και "γρήγορης" πρωτεΐνης.
Εκτός κι αν σκοπεύει να μην ξαναφάει μετά για την ιδια μέρα, αλλά θα πρέπει να είναι μεγάλη η ποσότητα.

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ, για αυτό ειπα και πριν, ότι μπορει να είναι ικανοποιητικό αλλά δεν είναι βέλτιστο.

Απο την άλλη, αν κάποιος στηριχθεί απο πρωτεΐνες μόνο σε Γάλα μεταπροπονητικά, και θέλει 35-40γρ πρωτεΐνης, θα πρέπει να πιεί 1 λίτρο.
Και βασει των παραπάνω, επειδή περιέχει και καζεΐνη, η οποία θα απορρογηθει αργότερα, ενω αυτός ο κάποιος θα θέλει άμμεσα τα 35-40γρ, τότε θα πρέπει να πιεί κάτι παρπάνω απο 1 λίτρο και κάτι, ίσως 1,5 ή κοντα 2.

Άσε που το γάλα πέρα απο τις πρωτεΐνες του, έχει και κάποια αρνητικά, όπως προβλήματα χωνεψης σε μερικούς ή στους περισσοτέρους αν θέλετε (δεν είναι μόνο η δυσανεξία στη λακτόζη), δημιουργία φλεμάτων στο στομάχι, δημιουργία κατακρατησης υποδορείων νερών, κι άλλα.

Δεν προτείνω το γάλα σε μια διατροφή, εκτός απο μερικές πολυ σπάνιες περιπτώσεις.
Παρόλα αυτά, όσοι το θέλουν, τουλάχιστον ας περιοριστούν σε κατανάλωσή του εκτός γευματων γυρω απο την προπόνηση, ειδικά άμμεσα μεταπροπονητικά.

RUHL
30-01-09, 14:50
+η καζεινη ειναι ποιο ακριβη απο την whey
Αν και εχω δει κατι ερευνες που λενε οτι και 50 γραμ σε γευμα καζεινη δεν εχει προβλημα αποροφησης ενω η whey για αξιοποιηση παει 10/ωρα
Ενταξη λεπτομερειες :eleph: αν θελεις τους πιστευεις

tezaman
30-01-09, 17:17
όταν λέω γάλα στο μεταπροπονιτικό γεύμα εννοώ πάντα με την whey μας,
δεν θα το πρότεινα να το πιεί κάποιος σκέτο μεταπροπονιτικά γιατί όπως λέει και ο brawny θα χρειαζότανε μια πολύ μεγάλη ποσότητα μιας και αποτελείτε μόνο απο 20% γρήγορης προτείνεις.

αρκετός κόσμος έχει προβλήματα με την κατανάλωση γαλακτοκομικών όπως φουσκώματα και καούρες στο στομάχι, γιαυτούς θα πρότεινα να αποφεύγετε,
για εμένα που απο πιτσιρικάς έπινα 2-3 λίτρα γάλα την ημέρα χωρίς πρόβλημα
πλέον μου έχει γίνει εθισμός :green: μιας και η κατακράτηση υποδόριων υγρών δεν με ενδιαφέρει και πολύ δεν έχω κανένα λόγο να μην βάλω 400ml γάλατος 0% μεταπροπονικά, γιατί εκτός απο ότι μου αρέσει πολύ η γεύση που δίνει το γάλα σε σύγκριση με το νερό έχω διαβάσει και αρκετές έρευνες για την συμβολή των γαλακτοκομικών στην υγεία μας + αυτό που είπα ποιο πάνω ότι αν συνδυαστεί η whey με την καζεΐνη σε ένα σημίο αν θυμάμαι καλά τον 4ων ωρών η έρευνα έδειξε πως υπήρξε καλύτερη συνολική απορρόφηση της πρωτεΐνης απο τους σώμα σε σχέση με το γκρούπ που ίπιε σκέτη whey και σκέτη καζείνη

πραγματικά απο την στιγμή που δεν με ενδιαφέρει να κατέβω σε αγώνες δεν βλέπω κανένα λόγο να μην βάλω αυτά τα 400μλ γάλα μεταπροπονιτικά

BRaWNy
30-01-09, 20:23
Και μένα δε με ενδιαφέρουν οι αγώνες, παρόλα αυτά δεν πίνω γάλα.
Και εγω όπως και εσυ όμως (έτσι θελω να πιστεύω ότι είναι και για σένα), μας ενδιαφέρει το βέλτιστο παρα το ικανοποιητικό, ειδικά αν το κάνουμε και για τον εαυτό μας και όχι για συγκρίσεις στη σκηνή.

Μου έρχεται κάπως απο τη μιά μεριά να σε ενδιαφέρει η καλύτερη συνολική απορρόφηση όπως ειπες σε αυτα που ανέφερες, και απο την άλλη να μην σε ενδιαφέρει το θόλωμα κλπ.

Όπως είπα και σε άλλο τόπικ (βλέπε σπιρουλίνα), ακόμη κι αν κάτι έχει κάτι πολύ καλό, αλλά συγχρόνως και άλλα κακά, δεν θα το προτιμούσα.

Τεσπα, ο καθενας κάνει τις επιλογές του.
Εγω βασίζομαι περισσότερο σε εμπειρίες μου παρα σε επιστημονικές έρευνες, εκτός κι αν δεν έχω εμπειρίες σε κάτι.

tezaman
30-01-09, 20:36
δεν έχεις άδικο brawny σε αυτά που λες
με ενδιαφέρει το βέλτιστο όσο αφορά την μυική ανάπτυξη, απο εκεί και πέρα ο καθένας μας τα βάζει στην δική του ζυγαριά και τα ζυγίζει, για εμένα τα θετικά μπορεί να είναι περισσότερα απο τα αρνητικά, για κάποιον άλλο που δεν του αρέσουν τα γαλακτοκομικά πχ, τα αρνητικά θα είναι περισσότερα από τα θετικά, εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς γαλακτοκομικά το παραδέχομαι :green:

Brawny σαν παλιός ζαχαροπλάστης δεν μας βάζεις μια συνταγή για ωραίο γαλακτομπούρεκο που είναι και η μεγάλη μου αδυναμία?? :rocking: :rocking:

BRaWNy
30-01-09, 21:00
δεν έχεις άδικο brawny σε αυτά που λες
με ενδιαφέρει το βέλτιστο όσο αφορά την μυική ανάπτυξη, απο εκεί και πέρα ο καθένας μας τα βάζει στην δική του ζυγαριά και τα ζυγίζει, για εμένα τα θετικά μπορεί να είναι περισσότερα απο τα αρνητικά, για κάποιον άλλο που δεν του αρέσουν τα γαλακτοκομικά πχ, τα αρνητικά θα είναι περισσότερα από τα θετικά, εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς γαλακτοκομικά το παραδέχομαι :green:

Brawny σαν παλιός ζαχαροπλάστης δεν μας βάζεις μια συνταγή για ωραίο γαλακτομπούρεκο που είναι και η μεγάλη μου αδυναμία?? :rocking: :rocking:Σαν ζαχαροπλάστης δεν ήξερα και πολλές συνταγές.
Κυρίως μόνο τουλουμπάκια έφτιαχνα με δικό μου κατα κάποιον τρόπο, πλέον δε τα θυμάμαι, εχω χασει και το χαρτί της συνταγής.
Απο κει και πέρα είμουν περισσότερο στην διανομή με το αυτοκίνητο.

Αν θες κάτι για γαλακτομπούρεκο, υπάρχει ένα σάιτ του αδερφού μου και φίλων του, και μεσα έχουν κανα δυό συνταγες για αυτό.
Μάλιστα την μια την πηρε η γυνάικα μου να την έχει (αυτη είναι η επαγγελματίας ζαχαροπλάστης της οικογενείας)
http://www.cooksite.gr/

Εσυ βρες τη συνταγή, μη δίνεις σημασία σε κάτι περι αδυνατίσματος και άλλα τέτοια που λέει, τα οποία δεν συμβαδίζουν με τα δικά μας εδω, χε χε.

Ελπίζω να μην πειράζει που έβαλα το λινκ.

tezaman
30-01-09, 21:07
το γαλακτομπούρεκο και τα τουλουμπακια ειναι τα αγαπημένα μου γλυκα :green: όταν αρχήσω να τρώω τουλουμπακια χάνω το μέτρημα!! αφού λέω να τα βάλω και στο μεταπροπονιτικο :green: :green: :green:

την βρήκα την συνταγή Μιχάλη :rocking: και πολλές άλλες!!! ευχαριστώ για το site!!

peris
30-01-09, 21:26
το γαλακτομπούρεκο και τα τουλουμπακια ειναι τα αγαπημένα μου γλυκα :green: όταν αρχήσω να τρώω τουλουμπακια χάνω το μέτρημα!! αφού λέω να τα βάλω και στο μεταπροπονιτικο :green: :green: :green:

την βρήκα την συνταγή Μιχάλη :rocking: και πολλές άλλες!!! ευχαριστώ για το site!!

αντε και καλη ορεξη :lol: :food: :food:

Gasturb
31-01-09, 02:38
εδώ είσαι λάθος gust, η καζεΐνη δεν επηρεάζει την απορρόφηση της whey, πρώτα απορροφάτε η whey στο στομάχι και μετά ποιάνει δουλειά η καζείνη
Πράγματι έτσι λένε, αλλά.....
Και φαντάζομαι ότι και αυτό ήθελε να εννοήσει και ο Gaturbiner,
μετα απο προπόνηση στοχεύεις να πάρεις κάποια ποσότητα πρωτεΐνης, π.χ. 40γρ.
Αν πάρεις τα μισα σε whey ή εύκολα απορροφήσιμη άλλη πρωτεΐνη, και τα άλλα μισά γρ απο καζεΐνη που θα περιμένουν να απορροφηθούν αργότερα και χωρις να επιρρεάσουν την απορρόφηση των γρηγορων πρωτεΐνων όπως λένε, τι κερδίζεις?
Θα πάρεις μετα απο προπόνηση και άμμεσα (αφου δεν θα επιρρεαστούν) 20γρ μόνο και τα άλλα 20 αργότερα.


Sorry τεζα λάθος το καταλαβα οπότε σωστά μου απάντησες παραπάνω. Κ σαν απάντηση δίνω κ επαυξάνω το παραπάνω του mike δλδ anti gia 40 καθαρα whey γιατι 20+20; Το λύσατε όμως στα επόμενα ποστς οπότε συμφωνήσαμε

tezaman
31-01-09, 03:56
:awesome: :awesome: :awesome: :awesome:

Jumaru
13-01-10, 12:57
Τα άτομα που ασκούνται εντατικά έχουν ένα ακόμα λόγο να αναζητούν την κατανάλωση ημίπαχου σοκολατούχου γάλακτος μετά από μια σκληρή προπόνηση. Πρόσφατη μελέτη στον τομέα της αθλητικής διατροφής απέδειξε ότι μετά από έντονη άσκηση κατανάλωση σοκολατούχου γάλακτος με χαμηλά λιπαρά είχε το ίδιο καλά και σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερα αποτελέσματα στη μυική αποκατάσταση σε σχέση με ένα αθλητικό ποτό με τις ίδιες θερμίδες.

Στη συγκεκριμένη μελέτη 13 άνδρες ποδοσφαιριστές σε κολλεγιακό επίπεδο συμμετείχαν σε τυπικό πρόγραμμα προπόνησης για 1 εβδομάδα και μετά την άσκηση χορηγείτο σε αυτούς ημίπαχο σοκολατούχο γάλα ή αθλητικό ποτό με υδατάνθρακες (με την ίδια περιεκτικότητα σε θερμίδες ) τις 4 τελευταίες ημέρες. Μετά από διάλειμμα 2 εβδομάδων επαναλήφθηκε η διαδικασία με σκληρή όμως προπόνηση και χορήγηση ημίπαχου σοκολατούχου γάλακτος ή αθλητικού ποτού με υδατάνθρακες (και πάλι με την ίδια θερμιδική πυκνότητα) τις 4 τελευταίες ημέρες. Τη δεύτερη εβδομάδα της δοκιμασίας οι αθλητές υποβάλλονταν σε μετρήσεις για να αξιολογηθεί η μυική τους αποκατάσταση.

Όλοι οι αθλητές ανεξάρτητα από το αν κατανάλωναν ημίπαχο σοκολατούχο γάλα ή αθλητικό ποτό με υδατάνθρακες αύξησαν το χρόνο προπόνησης τους κατά τη διάρκεια της δοκιμασίας της 2ης εβδομάδας. Ωστόσο, από τη δεύτερη ημέρα χορήγησης (4η ημέρα της δοκιμασίας) και μετά οι αθλητές στην ομάδα του ημίπαχου σοκολατούχου γάλακτος εμφάνιζαν χαμηλότερα επίπεδα κρεατινικής κινάσης, που αποτελεί το βασικότερο δείκτη μυικής καταστροφής και χρησιμοποιείται ευρέως σαν κριτήριο της μυικής αποκατάστασης μετά από άσκηση. Όσο χαμηλότερα είναι τα επίπεδα της κρεατινικής κινάσης, τόσο καλύτερη είναι η αποκατάσταση και χαμηλότερη η καταστροφή στις μυικές ίνες μετά από προπόνηση.

Πρέπει να σημειωθεί ότι δεν υπήρχαν άλλες διαφορές μεταξύ των 2 ομάδων αθλητών σε τεστ ποδοσφαιρικής απόδοσης όπως η υποκειμενική αίσθηση μυικού κάματου, η σωματική ή πνευματική κόπωση και η μυική δύναμη. Αυτή η νέα μελέτη που διεξήχθη στο James Madison University των Ηνωμένων πολιτειών και δημοσιεύθηκε στο American College of Sposts Medicine, προτείνει ότι το γάλα είναι τουλάχιστον εξίσου αποτελεσματικό στην μυική αποκατάσταση μετά από έντονη προπόνηση. Αυτό συμβαίνει διότι το σοκολατούχο γάλα περιέχει κάποια θρεπτικά συστατικά που δεν περιέχονται στα εμπορικά αθλητικά ποτά.

Ο συνδυασμός πρωτεΐνης υψηλής βιολογικής αξίας και υδατανθράκων βοηθά στην γρήγορη επαναφόρτιση των καταπονεμένων μυικών ομάδων. Επιπλέον, το σοκολατούχο γάλα παρέχει τον απαραίτητο όγκο υγρών για επανυδάτωση και ιχνοστοιχεία όπως το ασβέστιο, το κάλιο και το μαγνήσιο, συστατικά που χρειάζονται αναπλήρωση μετά από προπόνηση έντονης μορφής τόσο στον οργανισμό ερασιτεχνών ασκούμενων όσο και στον οργανισμό επαγγελματιών αθλητών.

Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι οι 2 ώρες μετά την άσκηση είναι οι πιο κρίσιμες για τη σωστή μυική αποκατάσταση και ανάπτυξη για οποιοδήποτε άτομο ασκείται συστηματικά. Το σοκολατούχο γάλα με όλα τα θρεπτικά συστατικά που περιέχει και προαναφέρθηκαν συστήνεται να καταναλώνεται στο πρώτο κιόλας ημίωρο μετά το πέρας της προπόνησης, ώστε να προλαμβάνεται η αποδόμηση μυικών πρωτεϊνών και να μεγιστοποιείται η μυική ανάπτυξη, ως αποτέλεσμα της άσκησης.

Πέραν του φυσιολογικού πλεονεκτήματος του γάλακτος σε βάρος του αθλητικού ποτού, το ημίπαχο σοκολατούχο γάλα είναι γευστικότερο και πιο εύληπτο και σε κάθε περίπτωση οικονομικότερο από το αθλητικό ποτό.


Πηγή: iatronet.gr

Machiavelli
13-01-10, 13:10
Είναι το σοκολατούχο γάλα γευστικότερο και οικονομικότερο από τη myofusion με δεξτρόζη; Και πιο είναι το φυσιολογικό πλεονέκτημα που αφήνει να εννοηθεί;

sTeLaKoS
13-01-10, 13:24
Είναι το σοκολατούχο γάλα γευστικότερο και οικονομικότερο από τη myofusion με δεξτρόζη; Και πιο είναι το φυσιολογικό πλεονέκτημα που αφήνει να εννοηθεί;


Καλά με τον όρο αθλητικό ποτό δε νομίζω να εννοούν whey και δεξτρόζη, μάλλον τα ενεργειακά ποτά τύπου powerade. Αυτό δλδ καταλαβαίνω εγώ.

Αυτό για το φυσιολογικό πλεονέκτημα των σοκολατούχων θα ήθελα κι εγώ να το μάθω..

KATERINI 144
13-01-10, 13:51
προφανώς απο την ποσοτητα πρωτεΐνης που περιέχει το σοκολατούχο γαλα, το ενεργειακό ποτο εχει μονο υδατάνθρακες, σιγα την ανακάλυψη που κάνανε.

Machiavelli
13-01-10, 15:57
Α μιλάμε για αθλητικότατο ποτό. Αλλά τότε γιατί πολύ πιο εύληπτο; Αν και κολεγιακού επιπέδου ποδοσφαιριστές να πίνουν powerade μετά την προπόνηση δε μου φαίνεται λογικό.

Rampage
13-07-10, 12:51
Αναρωτιέμαι εάν το γαλατάκι(1 λίτρο 1,5%) κάνει δουλειά σαν μεταπροπονητικό ρόφημα!!!!!
(Ολόκληρο το λίτρο με τη μια)

ΕΛΑΦΡΥ

ανα 100γρ
Ενέργεια 45 Kcal
Πρωτεϊνες 3,2 g ( 1 λίτρο=32γ)
Υδατάνθρακες 4,7 g
Λιπαρά 1,5g
Νάτριο 55 mg
Φολικό Οξύ 6 μg
Ασβέστιο 130 mg
Φωσφόρος 90 mg
Βιταμίνη Α 15 μg
Βιταμίνη Β1 42 μg
Βιταμίνη Β2 180 μg
Βιταμίνη Β6 50 μg
Βιταμίνη C 2000 μg

*(συστατικά απο γαλα 1,5% της μεβγάλ)

Σας ευχαριστώ, περιμένω τις απαντήσεις σας!!!

manos_
13-07-10, 13:05
γιατι οχι απο το φαι ποιο γρηγορα θα παει κατω υγρο ειναι.

KATERINI 144
13-07-10, 13:06
καλύτερα ασπράδια αυγών για μετα την προπονηση, αν όμως δεν πας για εξτριμ πραγματα καλο ειναι και το γάλα.

COBRA_STYLE
13-07-10, 13:25
ερευνες εχουν δειξει οτι το 3,5% σηματοδοτει περισσοτερη μυικη αναπτυξη αλλα χωρις να ειναι εμφανης η διαφορα με το 1,5%!Επισης ειναι προτιμοτερο αμα πινεις γαλα μετα,να πινεις σοκολατουχο!Ειναι μεγαλυτερη η μυικη πρωτεινοσυνθεση!!;)

COBRA_STYLE
13-07-10, 13:27
Αναρωτιέμαι εάν το γαλατάκι(1 λίτρο 1,5%) κάνει δουλειά σαν μεταπροπονητικό ρόφημα!!!!!
(Ολόκληρο το λίτρο με τη μια)

ΕΛΑΦΡΥ

ανα 100γρ
Ενέργεια 45 Kcal
Πρωτεϊνες 3,2 g ( 1 λίτρο=32γ)
Υδατάνθρακες 4,7 g
Λιπαρά 1,5g
Νάτριο 55 mg
Φολικό Οξύ 6 μg
Ασβέστιο 130 mg
Φωσφόρος 90 mg
Βιταμίνη Α 15 μg
Βιταμίνη Β1 42 μg
Βιταμίνη Β2 180 μg
Βιταμίνη Β6 50 μg
Βιταμίνη C 2000 μg

*(συστατικά απο γαλα 1,5% της μεβγάλ)

Σας ευχαριστώ, περιμένω τις απαντήσεις σας!!!
φιλε τωρα αυτο για τι βιταμινη C ειναι λιγο κουφο...δεν παιζει με τπτ να εχει 2γρ..για ξανακοιτα το

Ramrod
13-07-10, 13:34
Γειά σου φίλε! Σε πάω γιατί γουστάρεις Rampage!;)

Εγώ το έκανα αυτό στις αρχές και έιχα μια χαρά αποτελέσματα. Έχω δοκιμάσει και σοκολατούχο και μπορώ να πω είναι καλύτερο γιατί το νιώθεις ότι σε ανεβάσει πιο πολύ, με χαμηλά λιπαρά εννοείται! Βέβαια πρέπει να πίνεις 1 λίτρο τη φορά και δε συμφερει οικονομικά...

Hercules
13-07-10, 13:46
Γειά σου φίλε! Σε πάω γιατί γουστάρεις Rampage!;)

Εγώ το έκανα αυτό στις αρχές και έιχα μια χαρά αποτελέσματα. Έχω δοκιμάσει και σοκολατούχο και μπορώ να πω είναι καλύτερο γιατί το νιώθεις ότι σε ανεβάσει πιο πολύ, με χαμηλά λιπαρά εννοείται! Βέβαια πρέπει να πίνεις 1 λίτρο τη φορά και δε συμφερει οικονομικά...

οταν λετε σοκολατουχο παιδια?μιλκο και τα λοιπα?ομως απ οτι λενε στα σοκολατουχα αυτα βαζουν χαμηλοτερης ποιοτητας γαλα και επιπλεον ειναι τιγκα στη ζαχαρη..

COBRA_STYLE
13-07-10, 13:59
οταν λετε σοκολατουχο παιδια?μιλκο και τα λοιπα?ομως απ οτι λενε στα σοκολατουχα αυτα βαζουν χαμηλοτερης ποιοτητας γαλα και επιπλεον ειναι τιγκα στη ζαχαρη..
δεν ξερω τι γαλα βαζουν...γτ το σκετο ειναι καλυτερο??μπααα....απλα το σοκολατουχο ειναι καλυτερο γτ ειναι σε στυλ δεχτροζης γιαυτο,και εχεις αναπληρωση γλυκογονου

EDIT:ναι μιλκο και τα σχετικα

manosvdm
13-07-10, 14:09
παντως συμφωνα με την διατροφη ζωνης του barry sears καλα λιπαρα 1ωρα μετα την προπονηση αυξανουν η διατηρουν τα επιπεδα της αυξητικης ορμονης.
πχ αμυγδαλοβουτηρο,φυστικοβουτυρο ιχθυελαιο
τι λετε εσεις γι αυτο;

deluxe
13-07-10, 14:11
φιλε τωρα αυτο για τι βιταμινη C ειναι λιγο κουφο...δεν παιζει με τπτ να εχει 2γρ..για ξανακοιτα το2000μg=2mg=0,002gr..

Καλυτερα 1,5% ή ακομα καλυτεαρ 0%, αμα πιει 1 λιτρο πληρες γαλα θα παρει και 35γρ λιπους! Οχι και ο,τι καλυτερο για μεταπροπονητικο ροφημα.

COBRA_STYLE
13-07-10, 14:17
2000μg=2mg=0,002gr..

Καλυτερα 1,5% ή ακομα καλυτεαρ 0%, αμα πιει 1 λιτρο πληρες γαλα θα παρει και 35γρ λιπους! Οχι και ο,τι καλυτερο για μεταπροπονητικο ροφημα.
οντως λα8ος μου..γραψε ακυρο..δε το προσεξα:P

flinstone
13-07-10, 14:20
φιλε τωρα αυτο για τι βιταμινη C ειναι λιγο κουφο...δεν παιζει με τπτ να εχει 2γρ..για ξανακοιτα το

δεν γράφει 2 γρ. γρ'αφει 2000 μικρογραμμάρια. τα 2 γρ. είναι 2000 μιλιγκραμ:green:

loukiss
13-07-10, 14:36
ρε παιδια τι λετε αυτο δν ακολουθει αυτα που εχω μαθει μεχρι τωρα...γαλα για μεταπροπονητικο???αργης απορροφησης πρωτεινη δν ειναι??δν θελουμε οσο το δυνατον πιο αμεση και γρηγορη χορηγηση πρωτεινης στον οργανισμο...δν σας πιανω...

COBRA_STYLE
13-07-10, 14:41
ρε παιδια τι λετε αυτο δν ακολουθει αυτα που εχω μαθει μεχρι τωρα...γαλα για μεταπροπονητικο???αργης απορροφησης πρωτεινη δν ειναι??δν θελουμε οσο το δυνατον πιο αμεση και γρηγορη χορηγηση πρωτεινης στον οργανισμο...δν σας πιανω...
μη φοβασαι δεν πεθαινεις:green:μια χαρα θα αναπτυχθεις και ετσι...το εκανα και γω στην αρχη...αλλα επινα το 500ml με κανα αμυγδαλωτο παστελι..και κατεβαινε το γαλα κατω αερας,ηταν τελειο

loukiss
13-07-10, 14:48
καλα και γω το εκανα αυτο οταν δν ηξερα οτι η πρωτεινη του απορροφαται αργα...

beefmeup
13-07-10, 15:23
καλυτερα αυγα(ασπραδια μετα προπο),που εγραψε κ ο ΚΑΤΕΡΙΝΗ στην αρχη..

τωρα αν δεν εχεις αυγα,αν δεν εχεις σκονες..τι να κανεις..πιες γαλα,αλλα δεν ειναι το ιδανικο.ειναι λυση εκτακτης αναγκης.

loukiss
13-07-10, 15:28
καλυτερα αυγα(ασπραδια μετα προπο),που εγραψε κ ο ΚΑΤΕΡΙΝΗ στην αρχη..

τωρα αν δεν εχεις αυγα,αν δεν εχεις σκονες..τι να κανεις..πιες γαλα,αλλα δεν ειναι το ιδανικο.ειναι λυση εκτακτης αναγκης.

τωρα μαλιστα...απλα μπερδευτηκα :P:P:toast:

COBRA_STYLE
13-07-10, 15:36
παντως αυτο της Δελτα Advance με 70% λιγοτερη λακτοζη ειναι πολυ καλυτερο πιστευω...δεν ειναι και τοσο κακη λυση!!!γιατι ερευνες που εχουν γινει για το γαλα μεταπροπ οπως ανεφερα πιο πανω και περισσοτερο με το 3.5% εχουν δειξει καλη μυικη αναπτυξη διαστημα 4-6 εβδομαδων

dionisos
13-07-10, 15:38
Το γάλα νομίζω περιέχει καζείνη κατά 80% και ορό γάλακτος (whey) κατά 20% οπότε για να πάρουμε την απαραίτητη ποσότητα whey που θέλουμε μεταπροπονητικά πρέπει να πιούμε γύρω στα 4 lt γάλα ή και παραπάνω!!!

loukiss
13-07-10, 15:39
με το λιπος ομως τι γινεται κομπρα??

COBRA_STYLE
13-07-10, 15:43
Το γάλα νομίζω περιέχει καζείνη κατά 80% και ορό γάλακτος (whey) κατά 20% οπότε για να πάρουμε την απαραίτητη ποσότητα whey που θέλουμε μεταπροπονητικά πρέπει να πιούμε γύρω στα 4 lt γάλα ή και παραπάνω!!!
:shock:τι λε ρεεε??καπου κανεις λαθος με την πρωτεινη...κοιτα καποια συσκευασια

giannis64
13-07-10, 15:43
το μεταπροπονητικο όπως και το πρωινό είναι τα πιο σημαντικά γεύματα!
στο μεταπροπονητικο αν βάλεις γάλα μένεις πολύ πίσω, και όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω είναι λύση ανάγκης.

και αν σκεφτούμε ότι παίρνουμε και δεξτροζη για να μεταφερθούν και να αφομοιωθούν αμινοξέα και υδατάνθρακες γρηγορότερα, σκεφτείτε πόσο άκυρο είναι το γάλα μεταπροπονητικα!

COBRA_STYLE
13-07-10, 15:47
με το λιπος ομως τι γινεται κομπρα??
κοιτα,αμα εχεις θεμα με το λιπος μπορεις να πιεις το 1.5%! Ενα παραδειγμα στα 250ml εχει 3.8γρ λιπος απο τα οποια τα 2.5 κορεσμενα και γυρω στα 9γρ πρωτεινη....πιες 750 ml με γυρω στα 27γρ πρωτεινη,11.5 γρ λιπος απο τα οποια 7.5 κορεσμενα..δε τα θεωρω πολλα τα λιπαρα εαν εχεις ισορροπημενη διατροφη την υπολοιπη μερα και εξαλλου το κανεις 1 φορα τη μερα;)

loukiss
13-07-10, 15:53
βασικα εννοουσα οτι μεταπροπονητικα το λιπος δν θα καθυστερησει ακομα περισσοτερο την απορροφηση της πρωτεινης??δν εχω κανενα προβλημα μ τ λιπος αντιθετως ^^

deluxe
13-07-10, 16:13
Ειναι προτιμοτερο να πινουμε την whey με γαλα 0%, παρα με νερο!

COBRA_STYLE
13-07-10, 16:23
Ειναι προτιμοτερο να πινουμε την whey με γαλα 0%, παρα με νερο!
για πες μας το λογο

superman79
13-07-10, 16:24
Ειναι προτιμοτερο να πινουμε την whey με γαλα 0%, παρα με νερο!

νερο deluxe, νερο, για γρηγορη αφομοιωση απο τον οργανισμο.το γαλα δε θα σε βοηθησει πολυ

deluxe
13-07-10, 16:27
Εξαιτιας της καζεϊνης που εχει το γαλα. Το ειχα διαβασει σε ενα αρθρο.

superman79
13-07-10, 16:31
Εξαιτιας της καζεϊνης που εχει το γαλα. Το ειχα διαβασει σε ενα αρθρο.

η καζεινη δεν ειναι και τοσο απαραιτητη μεταπροπονητικα.

KATERINI 144
13-07-10, 16:32
στους μικρες ηλικιες 16-20 χρονών με τον μεταβολισμό που εχουν οτι και να φάνε μικρο το κακο, αλλα μη μιλάτε γενικά και αόριστα, θα ξεχάσουμε και αυτα που ξέρουμε σε λίγο.




Ειναι προτιμοτερο να πινουμε την whey με γαλα 0%, παρα με νερο!για ποτε?! για ποια χρονική στιγμή? μιλας με γρίφους ντελουξ...

deluxe
13-07-10, 16:33
για ποτε?! για ποια χρονική στιγμή? μιλας με γρίφους ντελουξ...Μαλλον εσυ δε διαβαζεις σωστα τον τιτλο του θεματος.

KATERINI 144
13-07-10, 16:38
Μαλλον εσυ δε διαβαζεις σωστα τον τιτλο του θεματος.και εσυ τωρα λες πως την whey αν την πιουμε μαζι με γαλα ειναι καλύτερα για μεταπροπονητικο? ακου ντελουξ, εγω μια χαρα διαβαζω, εσυ οταν δεν ξερεις-γνωριζεις καλύτερα ειναι να μη λες γνώμη η τουλάχιστον να λες ετσι νομίζω η ετσι φαντάζομαι για να μη μπερδεύεις τους αρχάριους οπως εισαι και εσύ.

deluxe
13-07-10, 16:40
νερο deluxe, νερο, για γρηγορη αφομοιωση απο τον οργανισμο.το γαλα δε θα σε βοηθησει πολυΤο γρηγοροτερο δεν ειναι παντα και το καλυτερο.

***********************************

****μετάφρασε το πρώτα****

beefmeup
13-07-10, 16:46
delux,ΠΙΝΕ γαλα,κ τρωγε κουακερ μεταπροπονητικα.

κουακ,κουακ

αυτο για τα ανβολικα ρε,τι σχεση εχει??

δεν φταιει κανεις αλλος,εμεις φταιμε που σου απανταμε,ρε.

KATERINI 144
13-07-10, 16:49
ντελουξ μηπως θες να πας διακοπές κανένα χρόνο?! αν ξαναβαλεις λινκ παρομοιου τυπου εφυγες!!!!!

κατανοητό?!

deluxe
13-07-10, 16:49
Μαλιστα, σβηστηκαν και τα αρθρα.. Πολυ καλα. Αρχιζω να καταλαβαινω αρκετα πραματα τωρα.

beefmeup
13-07-10, 16:49
ζητω επαναφορα του τελευταιου ποστ,του ντελουξ,γιαιτ δεν προλαβα να το κανω κουοτ.

deluxe
13-07-10, 16:51
και εσυ τωρα λες πως την whey αν την πιουμε μαζι με γαλα ειναι καλύτερα για μεταπροπονητικο? ακου ντελουξ, εγω μια χαρα διαβαζω, εσυ οταν δεν ξερεις-γνωριζεις καλύτερα ειναι να μη λες γνώμη η τουλάχιστον να λες ετσι νομίζω η ετσι φαντάζομαι για να μη μπερδεύεις τους αρχάριους οπως εισαι και εσύ.Εγω ποσταρα το αρθρο, για να δεις οτι δεν ειναι γνωμη μου, αλλα γνωμη πολλων PRO και μετα απο ερευνες, και εσυ το εσβησες. Να μη λες οτι γραφω ο,τι μου κατεβει..

KATERINI 144
13-07-10, 16:53
Εγω ποσταρα το αρθρο, για να δεις οτι δεν ειναι γνωμη μου, αλλα γνωμη πολλων PRO και μετα απο ερευνες, και εσυ το εσβησες. Να μη λες οτι γραφω ο,τι μου κατεβει..κατάλαβες αυτο που σου είπα η εισαι τόσο πολύ καμένος?!

εσυ πινε γαλα η οτι αλλο θες, την λαθος γνωμη σου δεν θα την περασεις στον κοσμο, το καταλαβες?!

beefmeup
13-07-10, 16:54
ΚΑΤΕΡΙΝΗ εγω θελω το ποστ που ελεγε για αναβολικα..

δλδ τι θες να πεις ρε μεγαλε,ντελουξ,με αυτο??

Rampage
13-07-10, 16:55
Εντάξει παιδιά πήρα τις απαντήσεις που ήθελα!!!! Ετσι κι αλλιώς και εγώ τώρα για αρχή πινω μεχρι να καταλήξω σε τι συμπληρωμα να πάρω!!!

Ευχαριστώ!!

-beba-
13-07-10, 16:58
Πάρε μια whey πρωτείνη και δεξτρόζη για μεταπροπονητικό. Αν πιεις τόσο γάλα μαζεμένο να τρέχεις στην τουαλέτα μετά.

KATERINI 144
13-07-10, 16:59
ΚΑΤΕΡΙΝΗ εγω θελω το ποστ που ελεγε για αναβολικα..

δλδ τι θες να πεις ρε μεγαλε,ντελουξ,με αυτο??




Και εννοειται οτι ειμαι αρχαριος, αλλα το εχω παρει αποφαση και οτι "χτισω" θα το κανω χωρις αναβολικα, εστω και αν δεν ειναι το μεγιστο.


αυτο μαλλον εννοεις μπιφ.


ελεος..........................

beefmeup
13-07-10, 17:00
ναι αυτο..

τι σχεση εχει το γαλα μεταπροπο,με τα αναβολικα,μονο αυτος το καταλαβαινει..

οτι ναναι..αλλα ειπα πιο πανω δεν φταει αυτος,εμεις που απανταμε.

KATERINI 144
13-07-10, 17:04
Εγω ποσταρα το αρθρο, για να δεις οτι δεν ειναι γνωμη μου, αλλα γνωμη πολλων PRO και μετα απο ερευνες, και εσυ το εσβησες. Να μη λες οτι γραφω ο,τι μου κατεβει..λινκ απο αλλο φορουμ εβαλες και προσωπικές απόψεις που ταιριάζουν με τη δικη σου, μην αφήνεις εντυπώσεις για αυτους που δεν πρόλαβαν να το διαβάσουν.....

deluxe
13-07-10, 17:05
Τα αναβολικα πανε σε καποιους εδω μεσα.


εσυ πινε γαλα η οτι αλλο θες, την λαθος γνωμη σου δεν θα την περασεις στον κοσμο, το καταλαβες?! Επιμενεις να το λες λαθος γνωμη, ε; Ελα παρτο φρεσκο :

από τον GRF

Ένας από τους μεγαλύτερους μύθους που επιμένουν να υπάρχουν στο bodybuilding, είναι ο μύθος ότι πρέπει να αποφεύγεται παντελώς το γάλα στο μεταπροπονητικό γεύμα. Ως γνωστόν, μετά την προπόνηση προτείνεται η κατανάλωση πρωτεΐνης με κύριο σκοπό την αύξηση της συγκέντρωσης αμινοξέων στο αίμα, με σκοπό την ενίσχυση του μυικού αναβολισμού. Για το λόγο αυτό, πολλοί θα συμβουλεύσουν όσους παίρνουν πρωτεΐνη ορρού γάλακτος (whey) σε σκόνη μεταπροπονητικά να την αναμείξουν με νερό και όχι με γάλα, διότι υποτιθέμενα θα επιβραδύνει την απορρόφηση της πρωτεΐνης. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Και αν όχι, τότε από πού προέρχεται αυτός ο μύθος;

Η πρωτεΐνη γάλακτος αποτελείται περίπου από 80% καζεΐνη και 20% πρωτεΐνη ορρού (whey)[1]. Οι δύο αυτές πρωτεΐνες έχουν την ιδιότητα να απορροφώνται από τον ανθρώπινο οργανισμό με ξεχωριστές ταχύτητες [2].

Η πρωτεΐνη του ορρού απορροφάται αρκετά γρήγορα: Σύμφωνα με δύο έρευνες [3.4], η κατανάλωση 30 γραμμαρίων whey δημιουργεί μετά από μία ώρα 300% αύξηση της συγκέντρωσης των αμινοξέων στο αίμα (υπενθυμίζω ότι οι πρωτεΐνες δεν είναι τίποτε άλλο από πολυμερή των αμινοξέων, δηλαδή "αλυσίδες" όπου ο κάθε "κρίκος" είναι και ένα αμινοξύ"), ενώ μέσα σε 4 ώρες η συγκέντρωσή τους έχει επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα.

Η καζεΐνη απορροφάται με πιο αργή ταχύτητα: Κατανάλωση 30 γραμμαρίων καζεΐνης δημιουργεί αύξηση 32% στη συγκέντρωση των αμινοξέων του αίματος μετά από μία ώρα, ενώ μετά από 4 ώρες, το ποσοστό είναι 35%, δηλαδή συνεχίζεται η σταθερή παραγωγή αμινοξέων. Η συγκέντρωση των αμινοξέων πέφτει μετά από 8 ώρες περίπου [3,4].

Σε μια έρευνα που δημοσιεύθηκε το 1999 [2], μετρήθηκαν τα επίπεδα αμινοξέων στο αίμα επί 8 ώρες μετά την κατανάλωση άπαχου γάλακτος. Εντός της πρώτης ώρας η συγκέντρωση αμινοξέων ανέβηκε κατακόρυφα λόγω της απορρόφησης της whey, μετά επί τρεις ώρες υπήρξε ένα "plateau" στην συγκέντρωση λόγω της μειούμενης απορρόφησης της whey και της αυξανόμενης απορρόφησης της καζεΐνης, και κατόπιν μέχρι το τέλος των 8 ωρών υπήρξε σταθερή μείωση της απορρόφησης (εδώ κυριαρχεί η καζεΐνη).

Με λίγα λόγια, οι δύο αυτές πρωτεΐνες απορροφώνται ανεξάρτητα η μία από την άλλη. Δεν ευσταθεί λοιπόν ότι η καζεΐνη επιβραδύνει την απορρόφηση άλλων πρωτεϊνών που μπορεί να συνυπάρχουν.

Όλα αυτά κάνουν το μίγμα whey + άπαχο γάλα ιδανικό για γεύμα πριν τον ύπνο (από πρωτεϊνικής πλευράς). Βεβαίως, όσοι δεν χρειάζονται τους υδατάνθρακες που περιέχει το γάλα, θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν απευθείας πρωτεΐνη γάλακτος σε σκόνη ή μίγμα πρωτεϊνών whey + καζεΐνης σε σκόνη.

Τι συμβαίνει όμως μεταπροπονητικά; Ένα λίτρο άπαχο γάλα περιέχει περίπου 36 γραμμάρια πρωτεΐνης (τόσο γράφει το Νουνού Family 0% που έχω στο ψυγείο μου) [5]. Από αυτά μόλις το 20% είναι whey, δηλαδή 7.2 γραμμάρια. Για να πάρει κανείς μια ικανή ποσότητα πρωτεΐνης ορρού γάλακτος μεταπροπονητικά (περίπου 30 γραμμάρια), χρειάζεται να πιεί 4 λίτρα γάλα (αναλογιστείτε λοιπόν πόσα λίτρα γάλα χρειάστηκαν για να γεμίσει το κουτί με την πρωτεΐνη που έχετε στην κουζίνα σας). Ένας που κατάφερε να τα πιεί ακόμα είναι online με τη λεκάνη της τουαλέτας του.

Αυτός είναι και ο πραγματικός λόγος για τον οποίο αποτρέπεται ο κόσμος να πιεί σκέτο γάλα μετά την προπόνηση. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στην αργή απορρόφηση της καζεΐνης, αλλά με την ουσιαστική ανυπαρξία πρωτεΐνης ορρού γάλακτος π.χ στην ποσότητα γάλακτος που χωράει σε ένα shaker.

Μπορούμε να αναμείξουμε whey με άπαχο γάλα και να το πιούμε μεταπροπονητικά; Και βέβαια. Το γάλα, παρόλο που έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη (GI) [6,7], έχει πολύ υψηλό ινσουλινικό δείκτη (II) [8,9]. Πίνοντας λοιπόν άπαχο γάλα με whey μετά την προπόνηση:

1) Ανεβάζουμε κατακόρυφα την ινσουλίνη για να αντιμετωπίσει τον καταβολισμό.
2) Προμηθεύουμε τον οργανισμό μας με πρωτεΐνη γρήγορης απορρόφησης με σκοπό την ταχύτατη υπεραμινοξαιμία (και περαιτέρω μυική σύνθεση).
3) Προμηθεύουμε τον οργανισμό μας με πρωτεΐνη αργής απορρόφησης για προστασία από τον μυϊκό καταβολισμό (ο οποίος γίνεται παράλληλα με τη μυϊκή σύνθεση τις μεταπροπονητικές ώρες).
4) Παρέχουμε στον οργανισμό μας ό,τι περιέχει το άπαχο γάλα από βιταμίνες (ακόμη και τις λιποδιαλυτές που υπάρχουν διαλυμένες στη ελάχιστη - δεν είναι απολύτως μηδενική - ποσότητα λίπους που έχει το γάλα 0%) και μέταλλα, όπως ασβέστιο.

Να επισημάνω το γεγονός ότι αναφέρομαι σε άπαχο γάλα. Εάν το γάλα περιέχει λιπαρά, τότε θα επιβραδυνθεί η χώνεψη και άρα η απορρόφηση των συστατικών.

Αναμείξτε λοιπόν την whey σας σε άπαχο γάλα (+ ό,τι άλλο βάζετε, δεξτρόζη, φρούτα, κτλ.) μετά την προπόνηση άφοβα.

Παραπομπές
[1] http://www.johnberardi.com/articles/...on/bedtime.htm
[2] "Assessment of net postprandial protein utilization of 15N-labelled milk nitrogen in human subjects", Br. J. Nutr. Mar;81(3):227-34, 1999.
[3] "The digestion rate of protein is an independent regulating factor of postprandial protein retention", Dangin, M, et al. Am J Physiol Endocrinol Metab. 280:E340-E348, 2001.
[4] "Slow and fast dietary proteins differently modulate postprandial protein accretion", Boirie, Y, et al. Proc Natl Acad Sci USA. 94:14930-14935, 1997.
[5] Ψυγείο GR Femuscle. ;)
[6] "International table of glycemic index and glycemic load values" 2002, Kaye Foster-Powell, Susanna HA Holt and Janette C Brand-Miller, Am. J. Clin. Nutr., Vol. 76, No. 1, 5-56, 2002.
[7] http://www.mendosa.com/gilists.htm
[8] "Inconsistency between glycemic and insulinemic responses to regular and fermented milk products.", Ostman EM, Liljeberg Elmstahl HG, Bjorck IM., Am J Clin Nutr. 2001 Jul;74(1):96-100.
[9] http://www.mendosa.com/insulin_index.htm


Δες τον GRF απο κοντα και μετα ελα μιλα.

COBRA_STYLE
13-07-10, 17:09
Δες τον GRF απο κοντα και μετα ελα μιλα.
εχεις φωτο του??:turtle::turtle::rolf:

Polyneikos
13-07-10, 17:10
Λοιπον αυτο το άρθρο είναι από ενα μελος του φόρουμ ,τον GRF o οποίος είναι και διαχειριστης σε αλλο bbing φορουμ,εμπειρος αθλητης και με γνωσεις,μην χρησιμοποιείτε το όνομα αλλων για να υποστηριξετε την αποψη σας..
Απλα δεν συνηθιζουμε να χρησιμοποιουμε λινκς αλλων φόρουμ,μπορουμε να επικαλουμαστε αποσπασματα αρκει να αναφερεται ο αρθρογραφος γιατι έτσι είναι το σωστο.
Ας μην αναλωθουμε περισσότερο με κατι αλλο,παρα μονο ότι αφορα το τόπικ,το βρίσκω ενδιαφερον προς συζητηση.Παμε λοιπον.

beefmeup
13-07-10, 17:10
Τα αναβολικα πανε σε καποιους εδω μεσα.

Επιμενεις να το λες λαθος γνωμη, ε; Ελα παρτο φρεσκο :

Δες τον GRF απο κοντα και μετα ελα μιλα.

ντελουξ,οι ατακες σου,μου θυμιζουν 2α δημοτικου.

μια ερευνα,αν δεν υπαρξει 2η-3η να εχει τα ιδια αποτελεσματα,ΔΕΝ ειναι συμπερασματικη,απλα δινει μια κατευθυνση που χριζει περισοτερης ερευνας.

κ αυτο παει για ΟΛΕΣ τις ερευνες.

α,κ αυτο για τα αναβολικα σε ποιους παει,για ναχουμε καλο ερωτημα?

TRIANTAFYLLOU
13-07-10, 17:13
και ποιός ο λόγος να πίνουμε γάλα μετα την προπόνηση εκτός αν μας αρέσει , εγω το εχω ξαναπεί το γάλα είναι καλό αλλα για τα μωρά , τα γαλακτοκομικα για τούς ενήλικες είναι καλύτερα και αν τρώμε σωστα παίρνουμε την πρωτείνη μας απο ορο γάλακτος που αυτή η ποσότητα που λαμβάνουμε σε γουέι θέλει πολλα λίτρα να επεξεργαστούν γάλακτος για να την πάρουμε , οπότε ποιός ο λόγος να πνιγόμαστε σε μια κουταλια νερό .

εγω παλιά πρίν 20 χρόνια θυμάμε έπινα γάλα με την πρωτείνη μετα την προπόνηση , αργότερα το έκοψα με χαλούσε το στομάχι αλλα δεν είδα και καμία απώλεια , για να πω ήταν ενα πλήγμα , οπότε τίποτε δεν είναι μονόδρομος και πολλα είναι και προσωπικές απόψεις του καθενός

KATERINI 144
13-07-10, 17:13
Δες τον GRF απο κοντα και μετα ελα μιλα.τωρα να μπλεξω τον ανθρωπο που δε μου φταιει σε τιποτα δε λεει, να βγάλω μια ερευνά που να λεει με το ουίσκι γίνεσαι τούμπανο παλι δε λεει γιατι μπορει να την ακολουθήσεις και να γινεις ρούκονας, ειμαι σε αδιεξοδο :green:

deluxe
13-07-10, 17:13
Υπαρχουν πολλες ερευνες, αλλα καποιος μου ζητησε μεταφραση και τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα.. Ουτε εχω και το χρονο να μεταφραζω 10αδες ερευνες..

Οσους τους ενοχλει η λακτοζη μπορουν να παιρνουν γαλα χωρις ή με μειωμενη λακτοζη ή ταμπλετες λακτασης.

COBRA_STYLE
13-07-10, 17:15
εγω παντως αυτο που εχω να πω ειναι οτι καλο ειναι ο καθενας να δοκιμασει αυτα τα 2 που λεμε,δηλαδη ή Whey+dextroze ή Whey+γαλα(+δεξ αν θελει) και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα...ολοι διαβασανε τωρα στο φορουμ οτι πρεπει whey+dex και το εχουν δεσει..δεν ειναι νομος αυτο...μπορει να εχεις εξισου καλα αποτελεσματα και με το αλλο....καλο ειναι να υπαρχει ποικιλια σε τετοια θεματα,να δοκιμαζουμε και να βλεπουμε παιδια:toast::toast:

Φιλικα,
Μανος;)

deluxe
13-07-10, 17:20
http://stronglifts.com/milk-post-workout-build-muscle-gains

Αρκετα ενδιαφερον.

Polyneikos
13-07-10, 17:23
Υπαρχουν πολλες ερευνες, αλλα καποιος μου ζητησε μεταφραση και τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα.. Ουτε εχω και το χρονο να μεταφραζω 10αδες ερευνες..

Ενταξει,ευχαριστουμε για το λινκ.Ο λόγος που απλα ζηταμε μια μικρη περίληψη καθε φορα στα ελληνικα είναι αφενος γιατι είμαστε ενα ελληνικο φόρουμ και αφετερου γιατι ενα 20% αναγνωστων ίσως δεν είανι σε καλο επίπεδο να διαβασουν αγγλικα αρθρα,θα θελαμε να υπάρχει μια σφαιρικη άποψη του θεματος για καποιον που διαβαζει το τόπικ και δεν εχει την δυνατότητα να το μεταφρασει.Δεν το κανουμε για να σας "τρεχουμε".

Andrikos
13-07-10, 17:23
Το γάλα έχει πρωτεΐνη νομίζω, γιατί δεν κάνει για bodybuilding; :green:

deluxe
13-07-10, 17:25
Επειδη καποιοι υποστηριζουν οτι το γρηγοροτερο ειναι και το καλυτερο. Οποτε αφηστε και την whey, παρτε υδρολυμενη και κατα την διαρκεια να πινετε υδρολυμενη καζεϊνη ( peptopro ).

Αυτα επινε και ο arnold. Ετη μπροστα ηταν.

beefmeup
13-07-10, 17:27
κανεις δεν ειπε οτι το γαλα δεν κανει για ββ.

τιτλος θρεντ..

1 λίτρο γάλα 1,5% για μεταπροπονητικό ρόφημα????

COBRA_STYLE
13-07-10, 17:31
παιδες,το αρ8ρο λεει οτι ο συνδυασμος γρηγορης και αργης πρωτεινης ως προς την απορροφηση ειναι το καλυτερο γιατι σε κραταει περισσοτερο...δοκιμαζει ο καθενας αν θελει και βλεπει...εγω παντως απο σημερα ψηνομαι για 500ml γαλα+Whey...δεν πιστευω οτι θα χασω μυς απο αυτο ή ο,τιδηποτε αλλο:toast:

deluxe
13-07-10, 17:32
Μολις μου τελειωσει η whey θα δοκιμασω μονο γαλα για μεταπροπονητικο ροφημα, 1 λιτρο 0% για 15-30 ημερες και θα πω αποτελεσματα.

stamthedrum
13-07-10, 17:41
Το γάλα έχει πρωτεΐνη νομίζω, γιατί δεν κάνει για bodybuilding; :green:

+1

Polyneikos
13-07-10, 18:29
Ενταξει παιδια,το γαλα δεν αποκλείεται από το bbing αλλα εδω μιλαμε για το μεταπροπονητικο.
Βεβαιως και εχει πρωτεινη,την οποια επιδιωκουμε,το πρόβλημα είναι ότι ανα 100 ml εχει 3 και κατι γρ πρωτεινης ,οπότε στο 1 ποτηρι 250 ml έχει 8 γρ.Αν καποιος θελει να παρει τα 30-35 γρ πρωτεινης ανα γευμα απλα πρεπει να πιει 4 ποτηρια,ΑΝ το αναζητησει μονο απο γαλα.
Αλλοι το αντεχουν,εγω προσωπικα χωρίς να εχω δυσανεξεια σε λακτοζη θα με φουσκωναν πολυ 4 ποτηρια,αλλους τους στελνει και τουαλετα αμεσα.
Το χρησιμοποιω αλλα προσθετικα ως προς την ποσότητα πρωτεινης,π.χ. 1 scoop πρωτεινης με 1 ποτηρι γαλα το πρωι μου δίνει την ποσότητα που επιδιωκω,το ίδιο και στο μεταπροπονητικο.
Τωρα όσο για τους χρόνους απορροφησης και τις διαφορες τους είναι μεγαλη συζητηση και με αντικρουομενες απόψεις.

Andrikos
13-07-10, 18:42
Από προσωπική εμπειρία έχω δοκιμάσει να πίνω μισό λίτρο γάλα μεταπροπονητικά και δεν είχε καμία διαφορά με άλλες πηγές πρωτεΐνης,, είτε μιλάμε για whey , είτε για whey με γάλα , είτε για κρέας. Και δεν περίμενα κάτι άλλο. Επίσης το ότι είναι μεταπροπονητικό γεύμα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αμινοξέα ήδη στο αίμα.

Αναρωτιέμαι γιατί ντε και καλά πρέπει να δημιουργούμε αποδιοπομπαίους τράγους στην διατροφή και να χάνουμε το δάσος.
Δεν μπορώ να συλλάβω πώς τροφές που έχουν αμινοξέα σχεδόν σε ίδιες αναλογίες έχουν τελείως διαφορετική μεταχείριση , το γάλα είναι η απόλυτη διατροφική καταστροφή αλλά η whey που προέρχεται από το γάλα είναι το άγιο δισκοπότηρο και το απόλυτο μεταπροπονητικό.

giannis64
13-07-10, 18:45
εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω.....

γιατί μετά την προπόνηση παίρνουμε δεξτροζη?
γιατί μετά την προπόνηση παίρνουμε μαλτο?
γιατί μετά την προπόνηση κάνει κάποιος χρήση ινσουλίνης?

θέλω κάποιος να μου απαντήσει!!!

COBRA_STYLE
13-07-10, 18:50
Από προσωπική εμπειρία έχω δοκιμάσει να πίνω μισό λίτρο γάλα μεταπροπονητικά και δεν είχε καμία διαφορά με άλλες πηγές πρωτεΐνης,, είτε μιλάμε για whey , είτε για whey με γάλα , είτε για κρέας. Και δεν περίμενα κάτι άλλο. Επίσης το ότι είναι μεταπροπονητικό γεύμα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αμινοξέα ήδη στο αίμα.

Αναρωτιέμαι γιατί ντε και καλά πρέπει να δημιουργούμε αποδιοπομπαίους τράγους στην διατροφή και να χάνουμε το δάσος.
Δεν μπορώ να συλλάβω πώς τροφές που έχουν αμινοξέα σχεδόν σε ίδιες αναλογίες έχουν τελείως διαφορετική μεταχείριση , το γάλα είναι η απόλυτη διατροφική καταστροφή αλλά η whey που προέρχεται από το γάλα είναι το άγιο δισκοπότηρο και το απόλυτο μεταπροπονητικό.
+1000000000000:clap::bowdown::clap::bowdown:

δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο...αυτο ηθελα να πω και γω πιο πανω με ηπιο τροπο...γιατι μου σπαει τα νευρα οταν μπαινει καποιος καινουργιος στο φορουμ και ρωταει τι να πινει μεταπροπ και πλακωνουν ολοι "Whey+dex" λες και ειναι μονοδρομος,επειδη το διαβασανε στο φορουμ...μην το παρει κανεις προσωπικα.φιλικα μιλαω:turtle::toast:

deluxe
13-07-10, 19:02
εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω.....

γιατί μετά την προπόνηση παίρνουμε δεξτροζη?
γιατί μετά την προπόνηση παίρνουμε μαλτο?
γιατί μετά την προπόνηση κάνει κάποιος χρήση ινσουλίνης?

θέλω κάποιος να μου απαντήσει!!!
Και η βρωμη καλη ειναι...

+ Οτι εχει βιταμινες και ιχνοστοιχεια + φυτικες ινες..



μην το παρει κανεις προσωπικαΚαι να το παρει καποιος προσωπικα δε πειραζει. Δημοκρατια δεν εχουμε; Εγω ακουω ολες τις γνωμες, σεβαστες, αλλα οχι και δεκτες.

giannis64
13-07-10, 19:05
εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω.....

γιατί μετά την προπόνηση παίρνουμε δεξτροζη?
γιατί μετά την προπόνηση παίρνουμε μαλτο?
γιατί μετά την προπόνηση κάνει κάποιος χρήση ινσουλίνης?

θέλω κάποιος να μου απαντήσει!!!


Και η βρωμη καλη ειναι...

+ Οτι εχει βιταμινες και ιχνοστοιχεια + φυτικες ινες..

.

τωρα βρε ντελουξ εσυ μου απαντησες με αυτο που μου εγραψες???

οχι τπτ αλλα δεν καταλαβενω την σκεψη της απαντησης και το νοημα!!:unsure:

deluxe
13-07-10, 19:13
Απαντησα συμφωνα με το σκεπτικο σου που το ποσταρες, ισως και να κανω λαθος.

GEORGEXX1
13-07-10, 19:20
ουτως η αλος ακρη δεν βγαινει, αφου ο στοχος ειναι να αναιρεσουμε τα παντα
χτυπηστε μεταπροπονητικα και μια μακαροναδα που εχει μεσα αυγα και γαλα και ολα καλα.

dionisos
13-07-10, 19:31
Έχουμε ανάγκη ή όχι από πρωτείνη ταχείας απορρόφησης (whey) μετά την προπόνηση;; Από απλό υδατάνθρακα, λέγε με δεξτρόζη, γλυκόζη κτλ;;; Καλό είναι να ακούγονται τα πάντα αλλά να υπάρχει και μία βάση γιατί στο τέλος θα αμφισβητήσουμε και τη συμβολή των πρωτεινών στην μυική ανάπτυξη!

Polyneikos
13-07-10, 19:37
+1000000000000:clap::bowdown::clap::bowdown:

δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο...αυτο ηθελα να πω και γω πιο πανω με ηπιο τροπο...γιατι μου σπαει τα νευρα οταν μπαινει καποιος καινουργιος στο φορουμ και ρωταει τι να πινει μεταπροπ και πλακωνουν ολοι "Whey+dex" λες και ειναι μονοδρομος,επειδη το διαβασανε στο φορουμ...μην το παρει κανεις προσωπικα.φιλικα μιλαω:turtle::toast:

Λοιπον σου απανταω φιλε μου γιατί ειναι απαραίτητος υδατανθρακας μετα την προπονηση:


Ένα συμπλήρωμα που να συνδυάζει υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη αμέσως μετά την προπόνηση θα αυξήσει άμεσα τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα και θα προκαλέσει μια κατάσταση υπεργλυκαιμίας. Αυτό με τη σειρά του θα προκαλέσει αύξηση στην παραγωγή ινσουλίνης.
Η νέα ποσότητα ινσουλίνης στο αίμα θα οδηγήσει τα απαραίτητα γλυκόζη και αμινοξέα στους μυς με αυξημένη ταχύτητα.
Τα αυξημένα αυτά επίπεδα γλυκόζης θα αρχίσουν να προκαλούν νέα έκκριση αυξητικής ορμόνης στο αίμα, την ορμόνη κλειδί για την παραγωγή του αυξητικού παράγοντα ινσουλίνης (Insulin Growth Factor).

Γιατί υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη; Γιατί προσφέρουν αυξημένους ρυθμούς απορρόφησης και απότομη έκκριση ινσουλίνης. Όσο το γρηγορότερο μεταφερθεί η γλυκόζη στο αίμα και στους μυς, τόσο λιγότερη πρωτείνη καταστρέφεται και τόσο περισσότερο γλυκογόνο αποθηκεύεται.


Αν αναιρεσουμε και τα παραπανω ξεκιναμε το bbing από πολλα χρόνια πίσω.Δεν εχω να καταθεσω κατι αλλο στο εν λόγω τόπικ,τα ειπα για το γαλα αλλα αν ξαναξεκιναμε από τα δεδομενα και να τα αναιρουμε εγω δεν θα παρω,ευχαριστω !!
(Παντα μιλαμε για τις ιδανικες καταστασεις,δεν σημαινει ότι αν καποιος δεν τα κανει με αυτον τον τρόπο ότι θα του συμβει κατι):welcome::welcome:

giannis64
13-07-10, 19:41
το μεταπροπονητικο όπως και το πρωινό είναι τα πιο σημαντικά γεύματα!
στο μεταπροπονητικο αν βάλεις γάλα μένεις πολύ πίσω, και όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω είναι λύση ανάγκης.

και αν σκεφτούμε ότι παίρνουμε και δεξτροζη για να μεταφερθούν και να αφομοιωθούν αμινοξέα και υδατάνθρακες γρηγορότερα, σκεφτείτε πόσο άκυρο είναι το γάλα μεταπροπονητικα!


εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω.....

γιατί μετά την προπόνηση παίρνουμε δεξτροζη?
γιατί μετά την προπόνηση παίρνουμε μαλτο?
γιατί μετά την προπόνηση κάνει κάποιος χρήση ινσουλίνης?

θέλω κάποιος να μου απαντήσει!!!


Λοιπον σου απανταω φιλε μου γιατί ειναι απαραίτητος υδατανθρακας μετα την προπονηση:



Αν αναιρεσουμε και τα παραπανω ξεκιναμε το bbing από πολλα χρόνια πίσω.Δεν εχω να καταθεσω κατι αλλο στο εν λόγω τόπικ,τα ειπα για το γαλα αλλα αν ξαναξεκιναμε από τα δεδομενα και να τα αναιρουμε εγω δεν θα παρω,ευχαριστω !!
(Παντα μιλαμε για τις ιδανικες καταστασεις,δεν σημαινει ότι αν καποιος δεν τα κανει με αυτον τον τρόπο ότι θα του συμβει κατι):welcome::welcome:

+1:thumbup:
η ερωτησεις μου ηταν η απαντηση!

giorgospet
13-07-10, 19:41
Το γάλα περιέχει λακτόζη , δεν είναι λίγο κοροϊδία προς τον εαυτό σου να πληρώνεις παραπάνω για προϊόντα χωρίς λακτόζη και εσύ να την προσθέτεις μετά;;;; Τώρα για τον συναθλητή που ρωτάει, πιστεύω ότι δεν σε συμφέρει οικονομικά να πίνεις γάλα από το να αγοράσεις μια πρωτεΐνη. Αν βέβαια δεν θέλεις 6-7 ασπράδια είναι πολύ καλύτερα.

deluxe
13-07-10, 19:54
Τουλαχιστον το γαλα ξερουμε τι περιεχει και ειναι πιο υγιεινο απο τις ουσιες που βαζουν μεσα στις πρωτεϊνες.

Βρεθηκαν σε ορισμενες πρωτεϊνες μικροποσοτητες ιρωϊνης και αλλων εθιστικων ουσιων, ωστε ο χρηστης να συνηθιζει και να αγοραζει συνεχεια whey. Δε ξερω αν το ακουσατε.

Polyneikos
13-07-10, 19:56
E καλα τωρα,ενταξει.

TRIANTAFYLLOU
13-07-10, 19:56
ρε παιδια αυτο έπρεπε να έχει κλείσει ήδη το θέμα , λέμε τα ίδια με διαφορετικό τρόπο , απλα είναι τα πράματα για να πάρουμε την πρωτείνη που θέλουμε απο γάλα θα πρέπει να κάνουμε το στομάχι αερόστατο εκτός των περιπτώσεων που κάποιοι δεν μπορούν να το πιούν .

γι αυτο βγήκαν και τα συμπληρώματα να παίρνουμε τις ποσότητες πρωτείνης που χρειαζόμαστε χωρίς να πάρουμε σαβούρα .

η καλύτερη φυσική πηγή πρωτείνης για μενα είναι το αυγό με την υψηλότερη βιολογική αξία και είναι προτιμότερο για κάποιον που δεν παίρνει συμπλήρωμα να φάει μερικά αυγα , το γάλα κανείς δεν είπε πως είναι ακατάλληλο αλλα είναι "λίγο "

και ενας που γυμνάζετε και χρειάζετε μεγάλες ποσότητες θρεπτικών συστατικών γιατι να γεμίζει το ρεζερβουάρ με άχρηστες ποσότητες , αυτό πιστεύω ενοούν αυτοί που λέν ότι δεν είναι καλή λύση το γάλα μεταπροπονητικα .

αλλα και πάλι λένε "περι ορέξεως κολοκυθόπιτα "γούστα είναι αυτα εμένα το γαλα μου αρέσει το πρωί στα δημητριακά η το βράδυ αλλα προτημώ το γιαούρτι και όχι άπαχα και χαζά τα νορμάλ

dionisos
13-07-10, 20:01
Τουλαχιστον το γαλα ξερουμε τι περιεχει και ειναι πιο υγιεινο απο τις ουσιες που βαζουν μεσα στις πρωτεϊνες.

Βρεθηκαν σε ορισμενες πρωτεϊνες μικροποσοτητες ιρωϊνης και αλλων εθιστικων ουσιων, ωστε ο χρηστης να συνηθιζει και να αγοραζει συνεχεια whey. Δε ξερω αν το ακουσατε.

Με την ίδια λογική γιατί δεν βάζουν εθιστικές ουσίες και στο γάλα, στη μπύρα, το κρασί κτλ ώστε να εθιστούμε και να τα αγοράζουμε συνέχεια;

TRIANTAFYLLOU
13-07-10, 20:08
καλα τωρα μην είμαστε μοιρολάτρες , γιατι και σε παιδικές τροφες εχουν βρεθεί και διοξίνες και σε πολλα τρόφιμα ακατάληλες ουσίες , οι σοβαρές εταιρίες δεν διακινδυνεύουν το όνομά τους και κάνουν αυστηρούς ελέγχους , γιατι μετα τούς έφαγε η μαρμάγκα .

εδω στο γάλα που είναι αγνό φυσικό προιόν αν προέρχετε απο τρελή αγελάδα την βάψαμε και αυτα δεν ελέγχονται κιόλας σε πολλές περιπτώσεις η όταν ανακαλυφθεί η πατάτα είναι αργα , γι αυτο ας μην τα βλέπουμε τόσο μαύρα όλα , γιατι υπάρχουν και αξιόπιστα προιόντα και με αυστηρούς και τακτικούς ελέγχους εταιρίες , αρκεί να μην είναι αγνώστου προελεύσεως προιόντα και το κρητήριο αγοράς να μην είναι το κόστος απλα και μόνο

deluxe
13-07-10, 20:17
Παντως το γαλα εχει μοναδικο υδατανθρακα την λακτοζη που ειδα οτι εχει γλυκαιμικο δεικτη 47, πολυ μικρο δλδ..

Τωρα δε ξερω τι γινεται σε περιπτωση αναμειξης λακτοζης με δεξτροζη.

giannis64
13-07-10, 20:22
δεν υπάρχει σύγκριση των δυο αυτών!!!

άλλο το ένα άλλο το άλλο!!

giorgospet
13-07-10, 20:27
Τουλαχιστον το γαλα ξερουμε τι περιεχει και ειναι πιο υγιεινο απο τις ουσιες που βαζουν μεσα στις πρωτεϊνες.

Βρεθηκαν σε ορισμενες πρωτεϊνες μικροποσοτητες ιρωϊνης και αλλων εθιστικων ουσιων, ωστε ο χρηστης να συνηθιζει και να αγοραζει συνεχεια whey. Δε ξερω αν το ακουσατε.

Εγώ έχω ακούσει ότι στο tribulus βάζουν viagra για να νομίζεις ότι ανεβάζει την τεστο. (πλάκα κάνω).
Σε παρακαλώ διάβασε περί λακτόζης και θα καταλάβεις τον λόγο που δεν την θέλουμε.

sogoku
13-07-10, 20:37
Οπως ειπς και Ο πολυνεικος και ο κατερινη στην αρχη.
Το ιδεωδες θα ητανε πχ δεξτροζη με isolate[κατα προσεγγιση μιλαω]
Αν πιεις γαλα δεν θα στερησεις την αναπτυξη σου στο επιπεδο το ερασιτεχνικο το δικο μας.
Οπως και αν μετα το γευμα σου αντι για στηθος ειναι μοσχαρι δεν θα χασεις τιποτα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου.

beefmeup
13-07-10, 20:45
ουτως η αλος ακρη δεν βγαινει, αφου ο στοχος ειναι να αναιρεσουμε τα παντα
χτυπηστε μεταπροπονητικα και μια μακαροναδα που εχει μεσα αυγα και γαλα και ολα καλα.

παιδες,εγω κραταω αυτο που ειναι κατι σαν αυτο που θα ποσταρα κ γω,αλλα με προλαβε ο τζορτζ..

δεν εχει σημασια,αν περνεις γαλα μεταπροπο,η σκονη,η διπιττα(γιατι εχουν,πρωτεινη κ υδατανθρακα για τρελη ινσουλινη μιλαμε),κ παιδακια που εχουν προτεινη κ αυτα..

για να μην ξεχνιομαστε,προτεινη εχει κ το τζατζικι,λογω γαλακτος,κ μαζι με το σκορδο που χει,βοηθαει κ στην θερμογενεση αρα κ στην καυση λιπους.

τωρα αν τα συνδιασσουμε ολα αυτα μαζι,οτι συζηταμε εδω μεσα ειναι καθαρα υποθετικο,κ δεν εχει νοημα.

το θρεντ αυτο,δεν εχει νοημα.

το φορουμ αυτο δεν εχει νοημα.

η διατροφη για ββ δεν εχει νοημα,αφου ολα τα περνουμε απο παντου.

μοντσ κ αντμιν.παρτε ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λουκετο,κ κρεμαστε ταμπελα"κλειστο μεχρι νεοτερας".

COBRA_STYLE
13-07-10, 21:10
τα πραγματα ειναι πολυ απλα...καλο ειναι να ακουγονται διαφορες ερευνες,γνωμες και εμπειριες...και μετα ο καθενας κανει τις δοκιμες του και βλεπει τι τον βοηθαει περισσοτερο...και γω τοσο καιρο πινω isolate+dextroze...ε σημερα για αλλαγη και καθαρα απο περιεργεια ηπια whey isolate+γαλα 500ml...:Pεπιλογες-δοκιμες:turtle:

giannis64
13-07-10, 21:14
δεν θα την καταλάβεις δυστυχώς την διαφορά!

beefmeup
13-07-10, 21:16
τα πραγματα ειναι πολυ απλα...καλο ειναι να ακουγονται διαφορες ερευνες,γνωμες και εμπειριες...και μετα ο καθενας κανει τις δοκιμες του και βλεπει τι τον βοηθαει περισσοτερο...και γω τοσο καιρο πινω isolate+dextroze...ε σημερα για αλλαγη και καθαρα απο περιεργεια ηπια whey isolate+γαλα 500ml...:Pεπιλογες-δοκιμες:turtle:

καλα σιγουρα,δεν αντιλεγει κανεις,εδω.

αλλα ρε φιλε θα μου λυσεις μια απορεια??

γιατι κατι ατομα εδω μεσα σκιζονται,να μαθουν να κανουν τα παντα σωστα κ ποσταρουν απορειες(κ γω μαζι),αν ειναι να καταληγουμε στο οτι,τελικα ολα λειτουργουν καλα..

δλδ,γιατι να με ρωτανε καποιοι αν μπορει να παρουν λιπος μεταπροπο αν θα παρουν σκετη ζαχαρη,η δεξτροζη,κ αντ αυτου να περνουν waxy,ενω πινουν 1 λιτρο γαλα μεταπροπο??

κ να μην αναφερθω σε τεστ μπουστεροερωτησεις,νιτρικοαπορειες η για πιο περιεργα συμπληρωματα??

δλδ,γιατι τα περνουν ολα αυτα??για να καληξουν να πινουν 1 λιτρο γαλα,μετα προπο??

παραδοξο,δεν νομιζεις??εκτος αν κοροιδευομαστε ολοι εδω μεσα.

deluxe
13-07-10, 21:20
Απο τη στιγμη που το γαλα ειναι 0%, που ειναι το προβλημα, ακομα δε μπορω να καταλαβω..

Τεσπα εδω μεσα ο καθενας θελει να επιβαλλει τη δικια του αποψη.

Εγω μολις ηπια whey + 500ml απαχο γαλα και ειμαι σουπερ. Τερμα η δεξτροζη,μαλτο και τα spikes.. Αντε γεια λεμε.

giannis64
13-07-10, 21:23
Απο τη στιγμη που το γαλα ειναι 0%, που ειναι το προβλημα, ακομα δε μπορω να καταλαβω..

Τεσπα εδω μεσα ο καθενας θελει να επιβαλλει τη δικια του αποψη.

Εγω μολις ηπια whey + 500ml απαχο γαλα και ειμαι σουπερ. Τερμα η δεξτροζη,μαλτο και τα spikes.. Αντε γεια λεμε.

το αν πιεις γαλα η οτι αλλο θες ειναι δικο σου θεμα και καλα κανεις!

αλλα δεν απαντησες στις παρακατω ερωτησεις!!


εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω.....

γιατί μετά την προπόνηση παίρνουμε δεξτροζη?
γιατί μετά την προπόνηση παίρνουμε μαλτο?
γιατί μετά την προπόνηση κάνει κάποιος χρήση ινσουλίνης?

θέλω κάποιος να μου απαντήσει!!!

KATERINI 144
13-07-10, 21:24
ουτως η αλος ακρη δεν βγαινει, αφου ο στοχος ειναι να αναιρεσουμε τα παντα
χτυπηστε μεταπροπονητικα και μια μακαροναδα που εχει μεσα αυγα και γαλα και ολα καλα.αν μάλιστα ειναι και καρμπονάρα θα ειναι οτι πρέπει :green::green::green:




μοντσ κ αντμιν.παρτε ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λουκετο,κ κρεμαστε ταμπελα"κλειστο μεχρι νεοτερας".
δεν πειραζει μπιφ, τωρα που τελειωσε και το μουντιαλ με τη θα ασχολουμαστε?!



Οπως ειπς και Ο πολυνεικος και ο κατερινη στην αρχη.
Το ιδεωδες θα ητανε πχ δεξτροζη με isolate[κατα προσεγγιση μιλαω]
Αν πιεις γαλα δεν θα στερησεις την αναπτυξη σου στο επιπεδο το ερασιτεχνικο το δικο μας.
Οπως και αν μετα το γευμα σου αντι για στηθος ειναι μοσχαρι δεν θα χασεις τιποτα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου.η διαφορα ειναι πως αν φας γαλα η μοσχαρι η οτιδήποτε αλλο θα ξαναφάς μετα απο τρεις ωρες γιατί τοτε θα τα χωνέψεις, ενω αν πιεις whey με γλυκόζη θα ξαναφάς μετα απο μισή ωρα το πολύ...
δεν ξερω αν αυτο λεει τίποτα...

TRIANTAFYLLOU
13-07-10, 21:38
Απο τη στιγμη που το γαλα ειναι 0%, που ειναι το προβλημα, ακομα δε μπορω να καταλαβω..

Τεσπα εδω μεσα ο καθενας θελει να επιβαλλει τη δικια του αποψη.

Εγω μολις ηπια whey + 500ml απαχο γαλα και ειμαι σουπερ. Τερμα η δεξτροζη,μαλτο και τα spikes.. Αντε γεια λεμε.

μπερδεύεσαι νομίζω κανένας δεν θέλει να "επιβάλει" απλα λέει ο καθένας την γνώμη του και εγω προσωπικα δεν τραβάω κανένα ζόρι, αν ο άλλος θέλει ας φάει και πατσά μετα την προπόνηση , μια ζωή ασχολούμε με αυτα και το τι είναι σωστό και μου ταιριάζει το ξέρω πολύ καλα , απλα κάποιοι που έχουν εμπειρία λένε την γνώμη τους για να κάνουν την ζωή των άλλων πιο εύκολη.

τωρα που ήπιες γάλα μετα την προπόνηση και νοιώθεις σούπερ αυτο δεν το κατάλαβα , εδω φάρμακα να πάρεις σε τόσο γρήγορο διάστημα δεν θα καταλάβεις διαφορα , εκτός αν γουργουρίζει η κοιλιά και νομίζεις μεγαλώνουν οι μύς , να κάνουμε και λίγο χιούμορ :P:P


πολυ το παιδεψαμε το θέμα και πάλι τα ίδια λέμε εσυ κόλησες στο 0% λές και το πρόβλημα είναι αν είναι 4% μην χαλάσουμε το σχήμα μας .

μην κολάτε ρε σε τέτοια αν ψάξετε στο φόρουμ τα έχουμε αναλύσει αυτα οριζοντίως και καθέτως ,χάνουμε την ουσία έτσι , έχουμε κάνει και τόπικ για το μεταπροπονητικό ρίξτε μια ματιά και κεί εδω το θέμα είναι το γάλα και είπε ο καθένας τις απόψεις του

deluxe
13-07-10, 21:42
Απλα κολλαω στο 0%, γιατι με το λιπος μειωνεται και η απορροφηση της πρωτεϊνης. Μονο απαχο γαλα μεταπροπονητικα, αλλιως οχι.

COBRA_STYLE
13-07-10, 21:52
ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧ....δε μπορω αλλο εχω λιωσει:turtle::turtle::turtle:...ο ντελουξ τα εχει παρει και ειναι αποφασισμενος:P:P:P:rolf::rolf:...γενικα ολο το team ta spaei...και ο ηλιας με αυτο που λεει:green::green:

COBRA_STYLE
13-07-10, 21:56
καλα σιγουρα,δεν αντιλεγει κανεις,εδω.

αλλα ρε φιλε θα μου λυσεις μια απορεια??

γιατι κατι ατομα εδω μεσα σκιζονται,να μαθουν να κανουν τα παντα σωστα κ ποσταρουν απορειες(κ γω μαζι),αν ειναι να καταληγουμε στο οτι,τελικα ολα λειτουργουν καλα..

δλδ,γιατι να με ρωτανε καποιοι αν μπορει να παρουν λιπος μεταπροπο αν θα παρουν σκετη ζαχαρη,η δεξτροζη,κ αντ αυτου να περνουν waxy,ενω πινουν 1 λιτρο γαλα μεταπροπο??

κ να μην αναφερθω σε τεστ μπουστεροερωτησεις,νιτρικοαπορειες η για πιο περιεργα συμπληρωματα??

δλδ,γιατι τα περνουν ολα αυτα??για να καληξουν να πινουν 1 λιτρο γαλα,μετα προπο??

παραδοξο,δεν νομιζεις??εκτος αν κοροιδευομαστε ολοι εδω μεσα.
ρε συ νταξ σιγα...πες εσυ στον αλλον που σε ρωταει τι πιστευεις και αστον να κανει οπως κρινει αυτος μετα...και τα αλλα περι νιτρικα και τεστ μπουστερς δεν εχουν να κανουν με το αν πινεις γαλα αντι για νερο μεταπροπ...σιγα τα λαχανα..αυτα εναι λεπτομερειες κατεμε...αν ειναι να δει ο αλλος αποτελεσματα θα δει...αν κανει ολα τα υπολοιπα σωστα αυτο δεν ειναι τπτ:toast:

beefmeup
13-07-10, 22:03
ρε συ νταξ σιγα...πες εσυ στον αλλον που σε ρωταει τι πιστευεις και αστον να κανει οπως κρινει αυτος μετα...και τα αλλα περι νιτρικα και τεστ μπουστερς δεν εχουν να κανουν με το αν πινεις γαλα αντι για νερο μεταπροπ...σιγα τα λαχανα..αυτα εναι λεπτομερειες κατεμε...αν ειναι να δει ο αλλος αποτελεσματα θα δει...αν κανει ολα τα υπολοιπα σωστα αυτο δεν ειναι τπτ:toast:

οχι ξερεις γιατι ρωταω??

γιατι θα πινει γαλα μεταπροπο,κ μετα θα διαμαρτυρεται οτι η προτεινη που περνει δεν ηταν καλη/δεν δουλεψε,κλπ..

αρα,φταιει παλι η προτεινη.

noz1989
13-07-10, 22:50
Απο τη στιγμη που το γαλα ειναι 0%, που ειναι το προβλημα, ακομα δε μπορω να καταλαβω..

Τεσπα εδω μεσα ο καθενας θελει να επιβαλλει τη δικια του αποψη.

Εγω μολις ηπια whey + 500ml απαχο γαλα και ειμαι σουπερ. Τερμα η δεξτροζη,μαλτο και τα spikes.. Αντε γεια λεμε.
Καλα εχε υποψιν οτι και μονο whey να πιεις παλι θα γινει spike στην ινσουλινη!;)

sogoku
13-07-10, 23:00
η διαφορα ειναι πως αν φας γαλα η μοσχαρι η οτιδήποτε αλλο θα ξαναφάς μετα απο τρεις ωρες γιατί τοτε θα τα χωνέψεις, ενω αν πιεις whey με γλυκόζη θα ξαναφάς μετα απο μισή ωρα το πολύ...
δεν ξερω αν αυτο λεει τίποτα...

[/QUOTE]

Δεν το εννουσα ετσι φιλε Κατερινη.Εννοουσα πχ ας πουμε οτι εχω διαβασει οτι το ιδεωδες μεταπροπονητικο ειναι τα ασπραδια[για στερεο μιλω οχι για ροφημα].Αν εσυ φας κοτοπουλο η μοσχαρι αντι για ασπραδια ανεπαισθητη η διαφορα.Ετσι καπως το αντιλαμβανομαι με το γαλα που λετε και εκανα αυτην την παρομοιωση με τα λιγα που ξερω.

KATERINI 144
13-07-10, 23:11
sogoku δεν ειναι ανεπαίσθητη η διαφορά στον χρονο απορρόφησης ασπραδιών μοσχάριoυ.
τα ασπράδια ειναι μια πολύ καλή λυση για μετα την προπόνηση, το μοσχάρι οχι, η δικη μου άποψη ετσι! γιατί οπως βλέπεις οι απόψεις διίστανται.

άλλος είπε και για πατσά :green:

sogoku
13-07-10, 23:27
Στο να δω καποια διαφορα στο σωμα μου[και γενικοτερα σε τετοιο επιπεδο] συνεχιζω να νομιζω οτι ειναι ανεπαισθητη η διαφορα αναμεσα σε ασπραδι και μοσχαρι[δεν συγκρινα ασπραδι με μπουγατσα].
Αυτη ειναι η γνωμη μου απλα σεβομαι και την δικια σου εννοειται:toast:

Andrikos
13-07-10, 23:31
sogoku δεν ειναι ανεπαίσθητη η διαφορά στον χρονο απορρόφησης ασπραδιών μοσχάριoυ.



Παίρνω λαβή από αυτό αλλά θα μπορούσα και από άλλα ποστ και εξηγούμαι. Μιλάμε για χρόνους απορρόφησης άρα αναφερόμαστε σε επιστημονικές έρευνες , αφού λοιπόν τις εμπιστευόμαστε σε αυτό το θέμα γιατί δεν βλέπουμε τι λένε και στο θέμα του γάλακτος μεταπροπονητικά ;
Ο κύριος Τριανταφύλλου αναφέρθηκε επίσης στην βιολογική αξία του αυγού , αυτό δεν επιστημονικό κριτήριο, από έρευνες δεν το ξέρουμε; 'Αλλα ποστ αναφέρονται για το spike της ινσουλίνης , αυτό από έρευνες δεν το βρήκαμε ή μήπως μυρίσαμε τα νύχια μας :green:;
Δηλαδή το οξύμωρο είναι ότι βασιζόμαστε σε επιχειρήματα που είναι 100% επιστημονικώς τεκμηριωμένα, αλλά αν κάποιος δεν θέλει να εξετάσει την ινσουλίνη ή την βιολογική αξία του αυγού αλλά το γάλα και παρουσιάσει μερικές έρευνες που δείχνουν ότι οι άνθρωποι βάζουν μυς με γάλα μεταπροπονητικά ξαφνικά οι έρευνες δεν έχουν καμία σημασία. :green:

GRF
13-07-10, 23:33
Επειδή αναφέρθηκε το όνομά μου, και επειδή όντως εγώ έχω γράψει αυτό το άρθρο, θα ήθελα να κάνω ορισμένες διευκρινίσεις εφόσον μου επιτρέπεται:

α) Το θέμα της ταχύτητας απορρόφησης δεν είναι κάτι κρίσιμο που πρέπει να ενδιαφέρει ιδιαίτερα όσους ασχολούνται με bodybuilding. Και αυτό διότι συνήθως δεν χρειάζεται να επαναλάβουν πολύ σύντομα (π.χ. στην ίδια μέρα) την προπόνησή τους. Αυτό που κυρίως έχει σημασία είναι το τελικό αποτέλεσμα μετά π.χ. από 24 ή 48 ώρες, και αυτό που έχει βρεθεί (για το γλυκογόνο τουλάχιστον) είναι ότι δεν παίζει ρόλο η ταχύτητα αποθήκευσής του για το τελικό αποτέλεσμα - οι αποθήκες τελικά θα γεμίσουν, είτε αυτό τελικά γίνει λίγο πιο αργά, είτε λίγο πιο γρήγορα. Κάτι παρόμοιο κατά πάσα πιθανότητα θα συμβαίνει και με την πρωτεϊνη. Επομένως σημασία έχει να κηνυγάμε τις σωστές ποσότητες πρωτεΐνης και υδατάνθρακα, από εκεί και πέρα αν θα είναι από γρήγορες ή αργές πηγές μάλλον δεν θα παίξει κάποιον σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Εάν κάποιος θέλει να παίξει με το timing απορρόφησης, θα πρέπει να το κάνει σε όλα του γεύματα με ανάλογο τρόπο (και γνωρίζοντας τι κάνει), όχι μόνο στο μεταπροπονητικό γεύμα.

β) Η λακτόζη από οποιαδήποτε πλευρά και αν τη δει κανείς, είναι απολύτως ισοδύναμη με γλυκόζη. Είναι ένα μόριο γλυκόζης με ένα μόριο γαλακτόζης ενωμένα μεταξύ τους, αλλά η γαλακτόζη στο συκώτι γίνεται γλυκόζη, άρα τελικά η λακτόζη δίνει γλυκόζη. Ο λόγος για το χαμηλό GI είναι το ότι ο οργανισμός δυσκολεύεται να την διασπάσει όταν γινόμαστε ενήλικες, πράγμα που σημαίνει ότι περνάει στο έντερο όπου γίνεται τροφή για τα βακτήρια του πεπτικού τα οποία παράγουν αέρια ως προϊόντα και μας οδηγούν σε φουσκώματα κτλ, ειδικά στην Ελλάδα όπου μόνο 3 στους 10 καταναλώνουν γάλα χωρίς κανένα τέτοιο σύμπτωμα.

Επομένως 1 λίτρο άπαχο γάλα είναι ισοδύναμο με το να πίνουμε 36 γρ πρωτεΐνη και 48 γρ υδατάνθρακα, δηλαδή ένα πολύ καλό μεταπροπονητικό για όσους δεν ενοχλεί η λακτόζη. Από εκεί και πέρα, είτε πίνουμε whey, είτε milk protein (whey+καζεΐνη), στην ουσία πίνουμε άπαχο γάλα απο το οποίο έχει αφαιρεθεί η λακτόζη. Από απλή αναγωγή και μόνο συνειδητοποιούμε ότι η λακτόζη είναι "το πρόβλημα", αλλά όπως εξήγησα δεν είναι πρόβλημα για όλους, ούτε είναι πρόβλημα ουσίας δηλαδή π.χ. να επηρεάσει την καύση λίπους ή την μυϊκή ανάπλαση. Είναι όμως πρόβλημα οπτικό, και επειδή στο bodybuilding μας ενδιαφέρει αρκετά το οπτικό, κανείς δοκιμάζει, κρίνει και αποφασίζει τι θέλει να κάνει με το γάλα και γενικά τα γαλακτοκομικά.

γ) Κάπου αναφέρθηκε ότι είμαι διαχειριστής άλλου bb forum, αυτό είναι λάθος, είμαι πρώην διαχειριστής άλλου bb forum εδώ και κάποιο καιρό.

KATERINI 144
13-07-10, 23:35
Δηλαδή το οξύμωρο είναι ότι βασιζόμαστε σε επιχειρήματα που είναι 100% επιστημονικώς τεκμηριωμένα, αλλά αν κάποιος δεν θέλει να εξετάσει την ινσουλίνη ή την βιολογική αξία του αυγού αλλά το γάλα και παρουσιάσει μερικές έρευνες που δείχνουν ότι οι άνθρωποι βάζουν μυς με γάλα μεταπροπονητικά ξαφνικά οι έρευνες δεν έχουν καμία σημασία. :green:επιστημονικές έρευνες που να λενε το αντίθετο δεν υπάρχουν? η εκείνες δε τις λαμβάνουμε υπόψιν?

Jääskeläinen
13-07-10, 23:35
δε πατε σπιτι να φατε καμια μεταπροπονητικη μπριζολα με ρυζι να σας πιασει κιολας;
οποιος εχει κανει πειραμα 3 χρονια με γαλα και 3 χρονια με νερο μπορει να ειναι απολυτος(ολα τα αλλα σταθερα), οι υπολοιποι ας δεχθουμε και τις αποψεις των αλλων.

Muscleboss
13-07-10, 23:42
Όταν παλιότερα ξέμενα από πρωτείνη, χρησιμποιούσα μεταπροπονητικά γάλα.

Εφόσων μιλάμε για όλο το μεταπροπονητικό ρόφημα μόνο από γάλα, είναι μια λύση, όχι η βέλτιστη, αλλά αν δεν έχουμε άλλη επιλογή, το κάνουμε.

Ο συνδυασμός γάλακτος και πρωτεινών στη μεταπροπονητική διατροφή δεν απαγορεύεται κατά την άποψή μου, αλλά δεν ενδείκνυται.

Πέρα από τη σημασία που έχει η κατανάλωση μεγάλης προσότητας νερου μετά την πρόπονση, μόνο και μόνο εμπειρικά ας καταναλώσει κάποιος το ρόφημα πρωτείνης του σε νερό για κάποιο διάστημα και για κάποιο άλλο διάστημα ας δοκιμάσει με γάλα και θα διαπιστώσει ο ίδιος τη διαφορά που κάνει στο φούσκωμα του στομαχιού. Στο άρθρο της μεταπροπονητικής διατροφής δεν προτείνεται απλά η χρήση νερού στο ρόφημα, αλλά και συγκεκρημένη ποσότητα σε σχέση με τα γρ πρωτείνης/δεξτρόζης, ώστε το διάλυμα που θα δημιουρηθεί να έχει βέλτιστο ρυθμό γαστρικής κένωσης, δηλαδή να απορροφηθεί γρήγορα και να μην "κάτσει" στο στομάχι. Αυτό θα μας βοηθήσει πέρα των άλλων να μπορέσεουμε να φάμε το στερεό μας γεύμα σύντομα και όχι μετά από αρκετές ώρες.
:toast:

ΜΒ

deluxe
13-07-10, 23:48
Ποια η γνωμη σας για τα γαλατα χωρις λακτοζη τοτε;

beefmeup
13-07-10, 23:51
ρε παιδια,το οτι τι γαλα θα φυγει μετα απο πολυ ωρα απτο στομαχι δεν το λαμβανουμε υποψιν??

το οτι ειναι δυσπεπτο,ουτε αυτο??

υποτιθεται,κοιταμε το βελτιστο..κανεις δεν λεει οτι το γαλα ειναι σκατα,για το ββ,αλλα αν λαβουμε υποψιν μας καποια πραγματα,για μετα προπο,μπορει να μας δωσει θρεπτικα συστατικα,αλλα ειχει κοστος..τα φουσκωματα,την αργη απορροφηση,κ το οτι για να ξαναφαμε πρεπει να περασουν 2 ωρες για να ξεφουσκωσουμε..

θελουμε κατι να φευγει γρηγορα,να περνα στο εντερο γρηγορα,για να αποροφατε γρηγορα,ΕΚΕΙΝΗ την στιγμη,που οι μυς ειναι τιγκα στο αιμα..οχι μετα απο 2 ωρες.

κ αναφερθηκε κ η δυσανεξια στην λακτοζη..εγω ας πουμε,εγω προβλημα εκει..ντε κ καλα να πιω γαλα??

κ οπως αναφερθηκε,υπαρχουν αντιστοιχες ερευνες,που δειχνουν οτι προτεινες γρηγορης αποροφησης,κανουν καλυτερη δουλεια..περισοτερες φανταζομαι,αλλα ξεχασα,αυτες ειναι"σικε" απτις εταιριες συμπληρωματων για να πουλανε σκονες..

οπως για για τα ασπραδια,ειναι "σικε"για να κυκλοφορει η κοτα του γειτονα με μερτσεντα.

Andrikos
13-07-10, 23:52
επιστημονικές έρευνες που να λενε το αντίθετο δεν υπάρχουν? η εκείνες δε τις λαμβάνουμε υπόψιν?

Αυτό είναι το κλασσικό επιχείρημα - καταφύγιο όταν κάτι επιστημονικό μας ξινίζει γιατί δεν συμφωνεί με τις προκαταλήψεις μας. Πολύ πιο βολικό από το να αναθεωρήσουμε είναι να θεωρήσουμε αυτός που τα παρουσιάζει έκανε επιλογή στοιχείων.

Βέβαια εξακολουθούμε να χρησιμοποιούμε την επιστήμη στο ρυθμό απορρόφησης των πρωτεϊνών, στον ινσουλινικό δείκτη , στη βιολογική αξία του αυγού, εκεί οι έρευνες είναι έγκυρες. Αλλά στο γάλα είναι άλλοι επιστήμονες που "μαγειρέυουν" τα αποτελέσματα τόσων ερευνών και φυσικά εκεί πρέπει να εμπιστευόμαστε το δόγμα του Bodybuilding και μόνο, και η επιστήμη τεκμηρίωση είναι διεφθαρμένη και δεν έχει καμία αξία.

KATERINI 144
13-07-10, 23:56
οκ τοτε ας παμε βαση λογικης,



η διαφορα ειναι πως αν φας γαλα η μοσχαρι η οτιδήποτε αλλο θα ξαναφάς μετα απο τρεις ωρες γιατί τοτε θα τα χωνέψεις, ενω αν πιεις whey με γλυκόζη θα ξαναφάς μετα απο μισή ωρα το πολύ...



Αυτό θα μας βοηθήσει πέρα των άλλων να μπορέσεουμε να φάμε το στερεό μας γεύμα σύντομα και όχι μετά από αρκετές ώρες.
:toast:

ΜΒ





έχουμε πει χίλιες φορες πως τα σημαντικότερα γευματα ειναι το πρωινό και το μεταπροπονητικό, κυριοτερος λογος ειναι πως σε αυτα τα δυο γευματα ΔΕΝ λιπωνεις,
τώρα πως αν φας γαλα μετα την προπόνηση (το οποιο συνεπάγεται πως θα κάνεις μονο ενα γεύμα) ειναι καλύτερα απο το να κανεις δυο γεύματα μεσα σε 45 λεπτα δεν ξερω ποια έρευνα μπορει να το αποδείξει.

KATERINI 144
13-07-10, 23:58
υποτιθεται,κοιταμε το βελτιστο..κανεις δεν λεει οτι το γαλα ειναι σκατα,για το ββ,αλλα αν λαβουμε υποψιν μας καποια πραγματα,για μετα προπο,μπορει να μας δωσει θρεπτικα συστατικα,αλλα ειχει κοστος..τα φουσκωματα,την αργη απορροφηση,κ το οτι για να ξαναφαμε πρεπει να περασουν 2 ωρες για να ξεφουσκωσουμε..

θελουμε κατι να φευγει γρηγορα,να περνα στο εντερο γρηγορα,για να αποροφατε γρηγορα,ΕΚΕΙΝΗ την στιγμη,που οι μυς ειναι τιγκα στο αιμα..οχι μετα απο 2 ωρες.


^^
και εδω τα ιδια πραγματα λεει η λογικη.

TRIANTAFYLLOU
13-07-10, 23:59
άρα καταλήγουμε και στο συμπέρασμα αυτα που ανακυκλώνουμε πιο πάνω και το έχουμε πεί και το ξαναλέμε δεν είναι λάθος , αλλα δεν είναι και το τέλειο γι αυτο είπα πως πρίν χρόνια το έκανα και γω έπινα γάλα μετα την προπόνηση, γιατι το θεωρούσαμε την πλέον θρεπτική τροφη , αργότερα την πρωτείνη προβίτα και αμινοβίτ την έπινα με γάλα και αργότερα το έκοψα και μόνο με νερό την πρωτείνη και ενα ρόφημα με υδατάνθρακες και υγρά αμινοξέα μεσα .

απλα δεν ήθελα για να πάρω την ποσότητα πρωτείνης που χρειαζόμουν βάση με τα κιλά μου επειδή ήμουν βαρύς , να κάνω το στομάχι μου αερόστατο

και το συμπέρασμα είναι πως το χώνευα πιο γρήγορα χωρίς το γάλα και μπορούσα να φάω και το στερεό μου γεύμα πιο γρήγορα

αυτα τα ψήριζα παλια αλλα αργότερα έκανα τα απολύτως βασικα γιατι ήξερα τι με πιάνει και τι όχι και θα συμφωνήσω με GRF γιατι ποτε δεν κοιτούσα τον χρόνο απορόφησης με λεπτομέρεια , απλα εκεί που χρειαζόμουν γρήγορη αναπλήρωση έβαζα τα υγρά αμινοξέα στο ρόφημα με υδατάνθρακες και όλα οκ και τα χάπια αμινοξέων τα έπαιρνα στην διάρκεια της μέρας και πρίν τον ύπνο
σημασία έχει πως το αποτέλεσμα πάντα με δικαίωνε και έβαζα τα μυικά κιλά που είχα στόχο κάθε χρόνο χωρίς υπερβολές βέβαια

deluxe
14-07-10, 00:05
Μαλλον και αυτοι που βλεπουν αποτελεσματα με το GOMAD, ειναι φαντασιοπληκτοι.

Επισης απαντηση δε παιρνω για το Lactoze Free γαλα. Αν δε κανω λαθος αφαιρουν τη γαλακτοζη απο τη λακτοζη του γαλακτος, οποτε φανταστειτε τι μενει..

Andrikos
14-07-10, 00:06
^^
και εδω τα ιδια πραγματα λεει η λογικη.


Επειδή αναφέρθηκε το όνομά μου, και επειδή όντως εγώ έχω γράψει αυτό το άρθρο, θα ήθελα να κάνω ορισμένες διευκρινίσεις εφόσον μου επιτρέπεται:

α) Το θέμα της ταχύτητας απορρόφησης δεν είναι κάτι κρίσιμο που πρέπει να ενδιαφέρει ιδιαίτερα όσους ασχολούνται με bodybuilding. Και αυτό διότι συνήθως δεν χρειάζεται να επαναλάβουν πολύ σύντομα (π.χ. στην ίδια μέρα) την προπόνησή τους. Αυτό που κυρίως έχει σημασία είναι το τελικό αποτέλεσμα μετά π.χ. από 24 ή 48 ώρες, και αυτό που έχει βρεθεί (για το γλυκογόνο τουλάχιστον) είναι ότι δεν παίζει ρόλο η ταχύτητα αποθήκευσής του για το τελικό αποτέλεσμα - οι αποθήκες τελικά θα γεμίσουν, είτε αυτό τελικά γίνει λίγο πιο αργά, είτε λίγο πιο γρήγορα. Κάτι παρόμοιο κατά πάσα πιθανότητα θα συμβαίνει και με την πρωτεϊνη. Επομένως σημασία έχει να κηνυγάμε τις σωστές ποσότητες πρωτεΐνης και υδατάνθρακα, από εκεί και πέρα αν θα είναι από γρήγορες ή αργές πηγές μάλλον δεν θα παίξει κάποιον σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Εάν κάποιος θέλει να παίξει με το timing απορρόφησης, θα πρέπει να το κάνει σε όλα του γεύματα με ανάλογο τρόπο (και γνωρίζοντας τι κάνει), όχι μόνο στο μεταπροπονητικό γεύμα.

β) Η λακτόζη από οποιαδήποτε πλευρά και αν τη δει κανείς, είναι απολύτως ισοδύναμη με γλυκόζη. Είναι ένα μόριο γλυκόζης με ένα μόριο γαλακτόζης ενωμένα μεταξύ τους, αλλά η γαλακτόζη στο συκώτι γίνεται γλυκόζη, άρα τελικά η λακτόζη δίνει γλυκόζη. Ο λόγος για το χαμηλό GI είναι το ότι ο οργανισμός δυσκολεύεται να την διασπάσει όταν γινόμαστε ενήλικες, πράγμα που σημαίνει ότι περνάει στο έντερο όπου γίνεται τροφή για τα βακτήρια του πεπτικού τα οποία παράγουν αέρια ως προϊόντα και μας οδηγούν σε φουσκώματα κτλ, ειδικά στην Ελλάδα όπου μόνο 3 στους 10 καταναλώνουν γάλα χωρίς κανένα τέτοιο σύμπτωμα.

Επομένως 1 λίτρο άπαχο γάλα είναι ισοδύναμο με το να πίνουμε 36 γρ πρωτεΐνη και 48 γρ υδατάνθρακα, δηλαδή ένα πολύ καλό μεταπροπονητικό για όσους δεν ενοχλεί η λακτόζη. Από εκεί και πέρα, είτε πίνουμε whey, είτε milk protein (whey+καζεΐνη), στην ουσία πίνουμε άπαχο γάλα απο το οποίο έχει αφαιρεθεί η λακτόζη. Από απλή αναγωγή και μόνο συνειδητοποιούμε ότι η λακτόζη είναι "το πρόβλημα", αλλά όπως εξήγησα δεν είναι πρόβλημα για όλους, ούτε είναι πρόβλημα ουσίας δηλαδή π.χ. να επηρεάσει την καύση λίπους ή την μυϊκή ανάπλαση. Είναι όμως πρόβλημα οπτικό, και επειδή στο bodybuilding μας ενδιαφέρει αρκετά το οπτικό, κανείς δοκιμάζει, κρίνει και αποφασίζει τι θέλει να κάνει με το γάλα και γενικά τα γαλακτοκομικά.

γ) Κάπου αναφέρθηκε ότι είμαι διαχειριστής άλλου bb forum, αυτό είναι λάθος, είμαι πρώην διαχειριστής άλλου bb forum εδώ και κάποιο καιρό.

Με κάλυψε ο GRF. Επίσης αυτά περί γάλακτος και μη βέλτιστου μεταπροπονητικού τα πίστευα κι εγώ μία εποχή , όπως και όλα τα υπόλοιπα δόγματα του bodybuilding σε σχέση με την διατροφή , αλλά είχα λάθος , το κατάλαβα μετά από μελέτη και μετέπειτα πειραματισμό και αναθεώρησα. Πριν 4-5 χρόνια θα έλεγα πολύ διαφορετικά πράγματα. Επίσης χαίρομαι για την κουβέντα αυτή γιατί έγινε χωρίς προσωπικές αντεγκλήσεις κτλ.Δεν έχω να πω κάτι άλλο επί της ουσίας.

Andrikos
14-07-10, 00:10
Μαλλον και αυτοι που βλεπουν αποτελεσματα με το GOMAD, ειναι φαντασιοπληκτοι.



Είναι εκκεντρικοί άνευ λόγου και αιτίας , είπαμε καλό το γάλα αλλά μην τρελαθούμε κιόλας , φίλε μου δεν είναι υγιές να πίνεις τόσο γάλα, είναι διατροφική διαταραχή να κάνεις τέτοια πράγματα και απλά θα καταλήξεις χοντρός.

beefmeup
14-07-10, 00:12
Αν δε κανω λαθος αφαιρουν τη γαλακτοζη απο τη λακτοζη του γαλακτος, οποτε φανταστειτε τι μενει..

τι??

KATERINI 144
14-07-10, 00:22
@ ντελουξ, εδω ειμαι πριν 20 χρονια,

http://forum.bodybuilding.gr/picture.php?albumid=34&pictureid=389


διατροφη? μετα το γυμναστήριο τηγανητές χοιρινές μπριζόλες και ρυζι με βούτυρο, + αμινοβιτ με γαλα που αναφερει και ο ηλιας ποιο πανω, (ηταν η καλύτερη γιατι ειχε τον αρνολντ στο κουτι φωτογραφια....)

αν τωρα μετα απο είκοσι χρονια κανω αυτη τη διατροφή ετσι θα ειμαι? τον ιδιο μεταβολισμο εχω με τότε?!

ντελουξ οτι και να φας τωρα (στην ηλικία που εισαι εννοώ) δεν αλλάζουν πολλα πράγματα, απλα επειδή ψαχνεις και την παραμικρή λεπτομερια με τα συμπληρώματα και με τη διατροφή ε ψαξε τη λεπτομέρεια και στο μεταπροπονητικο, η λεπτομέρεια κανει τη διαφορά.

deluxe
14-07-10, 00:25
Ενταξει, απλα πιστευω οτι οσοι δε κατεβαινουν σε αγωνες, το γαλα δε ειναι απαγορευτικο, εξαλλου και εσυ οπως ειπες πριν τοσα χρονια με μπριζολες και aminovit ειχες καλο σωμα.

Εμενα προσωπικα το γαλα δε με φουσκωνει τοσο. Δε εχουμε ολοι δυσανεξια στη λακτοζη. Ισως 1 λιτρο να ειναι υπερβολικο, δε το εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης, αλλα 500ml που πινω συνηθως, δε εχω καποιο προβλημα.

TRIANTAFYLLOU
14-07-10, 00:43
ρε παιδια το έχω γράψει και σε άλλα τόπικ για τροφές μιλάμε δεν μιλάμε για φάρμακα μην πάρουμε καμια λάθος δοσολογία και αυτα που κάποιον τον ταιριάζουν και του αρέσουν αλλον δεν τον κάνουν , αν δεν είχα άποψη και εμπειρία δεν θα μιλούσα καθόλου και αυτα που έκανα εγω αν τα πώ σε κανέναν θα γίνει χοντρός , κάθε μέρα μετα την προπόνηση και το ρόφημα στο καπάκι έτρωγα ομελέτα 8 αυγά με μπιφτέκια μοσχαρίσια τα έκανε ενας φίλος που είχε σνάκ μπάρ και έπινα και ενα φυσικό χυμό και μια χαρα ήμουν και κομμάτια .

απλα καλό είναι να κοιτάμε την λεπτομέρεια άλλα όχι μέχρι αηδίας αφού η δουλεια γίνετε με την διάρκεια και κάποιες λεπτομέρειες απλα τις κάναμε γιατι δεν ξέραμε , όταν μάθαμε τότε κάναμε τα απολύτως βασικα , ακόμη και οι επαγγελματίες αυτα κάνουν και το λέω απο προσωπική εμπειρία μην ακούτε πρόλογο .

η μυική ανάπτυξη είναι συνάρτηση κάποιων πραγματων , όσο πιο σωστα τηρούμε το βασικό πακέτο τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχουμε , αλλα μην ξεχνάμε υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων , πέτρες να τρώνε μύς θα κάνουν
και άλλοι παιδεύονται για να πάρουν καθαρα μυικά κιλα , αλλα όταν υπάρχει θέληση και πειθαρχεία και κάποιος κάνει δυνατη προπόνηση δύσκολα η εύκολα ανάλογα με τις δυνατότητές του θα φτάσει στον στόχο του , αρκεί να καλύπτει τον οργανισμό σε υλικά δόμησής του και αν γουστάρει γάλα ας πιεί αλλα δεν είναι το πάν αυτα τα έχουμε πεί και όπως θα δείτε υπάρχουν καλοί αθλητές μπορεί λίγοι που πίνουν γάλα και άλλοι που δεν πίνουν μετα την προπόνηση .
είπαμε τα υπέρ και τα κατά απόλυτο τίποτε δεν είναι

savage
14-07-10, 03:03
Δυστυχως για αλλη μια φορα αποδεικνυεται οτι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.Εχει καταντησει εκνευριστικο ατομα που μεχρι προχθες εκαναν (η ακομα και τωρα κανουν) ερωτησεις του τυπου "ποση δεξτροζη να παρω μεταπροπονητικα?" , "ποση ωρα να κανω προπονηση?" , "τι ειναι το scoop?" , "που θα βρω whey?" κτλ κτλ,να "γινονται μαγκες" μεσω ερευνων η αρθρων που εγραψαν τριτοι,και που απλα τα αναπαραγουν(και δεν παει μονο προς το deluxe αυτο,απλα παιρνω αφορμη απο αυτο το θεμα.
Μαγκες,οπως ειπε και ο Φωτης,υπαρχουν τοσες πολλες ερευνες και μελετες που η μια αντικρουει την αλλη.Θελει πολυ μεγαλη εμπειρια και κριτικη ικανοτητα να διαχωριζεις τι ειναι συμφερον (για σενα) και το οχι.Ασε που αυτο που λειτουργει καλα σε σενα,ισως δεν λειτουργει σε καποιον αλλο.To να κανεις copy paste μια ερευνα και να την παπαγαλισεις,ειναι το μονο ευκολο.Το να την κατανοησεις ειναι το δυσκολο,και να διαβασεις αναμεσα στα γραμματα(read between the lines).
Παραθετεις το αρθρο του GRF,το οποιο λεει αναφερει πως είναι μύθος ότι πρέπει να αποφεύγεται παντελώς το γάλα στο μεταπροπονητικό γεύμα.Δε λεει ο ανθρωπος οτι ειναι "must" η χρηση του,μεταπροπονητικα.Αλλο το ενα,και αλλο το αλλο.Επισης το οτι πινοντας γαλα θα εχεις μεγαλυτερη παροχη αμινοξεων στο αιμα σου,οπως γραφει το αρθρο,δεν ειναι απαραιτητα κερδος.Ειναι κερδος για καποιον που μετα το μεταπροπονητικο ροφημα θα ξαναφαει σε 2-3 ωρες,οχι για καποιον που θα φαει σε 1 ωρα.
Καποιος σαν εμενα πχ που τρωει 8 φορες τη μερα (και εχει συνεχη παροχη αμινοξεων στο αιμα του) και κανει 2 προπονησεις ημερησιως πολλες φορες,θελει γρηγορης απορροφησης συστατικα,κι οχι γαλα μεταπροπονητικα.

Εν κατακλειδι,το γαλα ειναι μια (διατροφικη) λυση,αλλα οχι η καλυτερη μεταπροπονητικα.


deluxe

Υγ.Απο τη στιγμη παντως που απαντας με υφος ξερολα στο Φωτη και στους αλλους,ειναι τουλαχιστον οξυμωρο ενω απαξιωνεις την αποψη τους,να ρωτας 100 πραγματα καθε μερα,και ανοιγεις 500 thread συνεχως.

Υγ2.Αφηνεις αιχμες για φαρμακα,γενικως και αοριστως,και οταν σου ζητηθηκε να ονοματισεις,δε το επραξες.Δεν μπορεις να πετας λασπες για ενα φορουμ που ειναι απο τα πλεον συντηρητικα(με την καλη εννοια) στο θεμα των φαρμακων.Απο την αλλη ειναι τουλαχιστον αστειο να φοβασαι την πρωτεινη,και παιρνεις 1002 σκ@$##@,που στην ουσια καποια απο αυτα ψιλο-φαρμακα ειναι(βλεπε ορμονικοι λιποδιαλυτες κτλ).Μην παιζουμε με τις λεξεις.Η επειδη πουλιουνται νομιμα,νομιζεις τι κανουν καλο??

manos_
14-07-10, 03:32
Πολυ μανουρα για το τιποτα.Εγω σημερα δεν ηθελα να πιω πρωτεινη ηπια ενα γαλα μεγαλο και μετα απο 1 ωρα εφαγα λαχανικα με κοτοπουλο.Οτι πηρε πηρε ο μυς και να χασαμε λιγο δεν τρεχει τιποτα.Μου φαινετε αφορμη για προκαλειτε προβληματα ψαχνετε μερικοι.Και επειδη το χω κανει και εγω δυο τρεις φορες στο παρελθον για να σας προλαβω απλα κουλαρετε.Ντελουξ το να λες στον φωτη οτι δεν ξερει τι του γινετε εμεσα ε δεν νομιζω οτι στεκει οταν δεν ξερεις τι κανεις με τα συμπληρωματα.Μαθε πρωτα τι βαζεις στο αιμα σου και μετα μπορεις να αρχισεις να εκφερεις καποιες αποψεις.Καλα με τον δον κιχωτη δεν ασχολουμαι καν ειμαι σιγουρος οτι καθετε και τσεκαρει καθε λεξη που γραφει πριν ποσταρει για να δει αν αρμοζει στο προφιλ που θελει να βγαζει.

manosvdm
14-07-10, 08:48
υπαρχει μια βασικη διαφορα στην οποια δεν εχει βασιστει κανενας, το να μπορεσει να μεταμορφοθει ενα σωμα χρειαζονται καποιοι παραγοντες(x factors tom venuto)

αναφερω μερικους
1.beginers
2.muscle memmory
3.genetics/somatype
4.πειθαρχια

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΤΩΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ Η ΠΡΟΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑΧΥΤΑΤΗ
ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ομως τα πραγματα δυσκολευουν οσο περναει ο καιρος, ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ με αποτελεσμα να πρεπει το μεταπροπονητικο να πρεπει να μας απασχολει ΠΙΟ ΠΟΛΥ.

αρα ειναι λογικο αυτοι που ασχολειστε χρονια με αυτο το αθλημα να υποστηριζετε αυτα που γνωριζετε
.
Υπαρχουν οι cross fit natural οι οποιοι μεταπροπονητικα καταναλωνουν γευμα ζωνης με καλα λιπαρα για μεγιστη αυξγητικη ορμονη και αντισταθμιση της ινσουλινης και ομως και αυτοι ειναι τερατα με χαμηλο λιπος.

σε εμας τους νεους ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ.(τα καλα):thumbup:

silk
16-07-10, 01:59
Πολυ μανουρα για το τιποτα.Εγω σημερα δεν ηθελα να πιω πρωτεινη ηπια ενα γαλα μεγαλο και μετα απο 1 ωρα εφαγα λαχανικα με κοτοπουλο.Οτι πηρε πηρε ο μυς και να χασαμε λιγο δεν τρεχει τιποτα.Μου φαινετε αφορμη για προκαλειτε προβληματα ψαχνετε μερικοι.Και επειδη το χω κανει και εγω δυο τρεις φορες στο παρελθον για να σας προλαβω απλα κουλαρετε.Ντελουξ το να λες στον φωτη οτι δεν ξερει τι του γινετε εμεσα ε δεν νομιζω οτι στεκει οταν δεν ξερεις τι κανεις με τα συμπληρωματα.Μαθε πρωτα τι βαζεις στο αιμα σου και μετα μπορεις να αρχισεις να εκφερεις καποιες αποψεις.Καλα με τον δον κιχωτη δεν ασχολουμαι καν ειμαι σιγουρος οτι καθετε και τσεκαρει καθε λεξη που γραφει πριν ποσταρει για να δει αν αρμοζει στο προφιλ που θελει να βγαζει.

σωστος.
εδω και κανα μηνα ειπα να κοψω προτεινη κρεατινη και γενικα οτι επερνα και να το ριξω λιγο στο φαι μιας και εδινα πολυ βαση στ συμπληρωμα και εκοβα απο το φαι.
μπορω να πω πως καμια αλλαγη δεν υπαρχει?σκοπευω να το συνεχισω μεχρι να κλεισω τριμηνο και μετα να παρω γ αλλο ενα τρημηνο πρωτεινη.γιατι μου χει κατσει να δω αν θα δω καποια διαφορα.

και γαλα ειναι στανταρ μετα προπο και δεν εχω κ κανενα προβ.

Pavlos17
26-07-10, 00:10
εγω παλι πινω 1 λιτρο γαλα μεταπροπονητικο και ειμαι μια χαρα,δεν μου φενεται καθολου δισπεπτο!

mitsaras_26
04-08-10, 06:19
να πω και γω με τη σειρα μου τωρα,καλο το γαλα με τη πρωτεινη αλλα μονο για ατομα που δε μπορουν να φτιαξουν κατι να φανε οπως εγω στη δουλεια μου που ειμαι dj,δεν αποροφαται γρηγορα απο τoν οργανισμο και μετα το ροφημα της προπονησης οποιος ασχολειται λιγο πιο σοβαρα ξερει οτι πρεπει να φαει κανονικο γευμα μεσα σε μια ωρα!μετα το γυμναστηριο δηλαδη σε μια ωρα θα κανουμε δυο γευματα και το πρωτο θα ειναι αμεσης αποροφφησηςνερο me whey.αλλιως θα το κανουμε λιπος η κακα!

GEORGEXX1
04-08-10, 10:29
εγω παλι πινω 1 λιτρο γαλα μεταπροπονητικο και ειμαι μια χαρα,δεν μου φενεται καθολου δισπεπτο!

ποση ομως whey θα παρεις απο 32-35 γραμμαρια πρωτεινης που εχει ενα λιτρο 0%απαχο;;αξιζει για μεταπροπονητικο γευμα;πρεπει να πιεις 5 λιτρα για να εισαι ο.κ
μετα ομως ποιος σε βγαζει απο την τουαλετα;;;





να πω και γω με τη σειρα μου τωρα,καλο το γαλα με τη πρωτεινη αλλα μονο για ατομα που δε μπορουν να φτιαξουν κατι να φανε οπως εγω στη δουλεια μου που ειμαι dj,δεν αποροφαται γρηγορα απο τoν οργανισμο και μετα το ροφημα της προπονησης οποιος ασχολειται λιγο πιο σοβαρα ξερει οτι πρεπει να φαει κανονικο γευμα μεσα σε μια ωρα!μετα το γυμναστηριο δηλαδη σε μια ωρα θα κανουμε δυο γευματα και το πρωτο θα ειναι αμεσης αποροφφησηςνερο me whey.αλλιως θα το κανουμε λιπος η κακα!

εδω συμφωνο.
150γρ γαλα με μια μια δοση whey ειναι καλη μεταπροπονητικη λυση αναγκης.

beefmeup
04-08-10, 12:12
Σε μια έρευνα που δημοσιεύθηκε το 1999 [2], μετρήθηκαν τα επίπεδα αμινοξέων στο αίμα επί 8 ώρες μετά την κατανάλωση άπαχου γάλακτος. Εντός της πρώτης ώρας η συγκέντρωση αμινοξέων ανέβηκε κατακόρυφα λόγω της απορρόφησης της whey, μετά επί τρεις ώρες υπήρξε ένα "plateau" στην συγκέντρωση λόγω της μειούμενης απορρόφησης της whey και της αυξανόμενης απορρόφησης της καζεΐνης, και κατόπιν μέχρι το τέλος των 8 ωρών υπήρξε σταθερή μείωση της απορρόφησης (εδώ κυριαρχεί η καζεΐνη).



μια κ το ξεθαψαμε..

για τ μερος αυτο για το γαλα μεταπροπο μαζι με whey.

το αρχικο αρθρο,αναφερεται για γαλα μονο.

κ η μελετη.

δεν γραφει πουθενα οτι αν ανακατεψεις σκονη γργορης αποροφησης(whey isolate,ας πουμε),με γαλα,θα αποροφηθει πιο γρηγορα η isolate απτο γαλα,ενω στην συνεχεια το γαλα θα δινει αργης αποροφησης αμινο.

αυτο που γινεται ομως στην περιπτωση του σκετου γαλακτος(κ στη μελετη),ειναι οτι το γαλα λογω συστασης του(ειναι αυτουσια φυσικη τροφη),μπορει να το κανει αυτο.να απελευθερωνει δλδ γρηγορα κ αργα αμινο,γιατι πολυ απλα ετσι ειναι η συσταση του.

στην περιπτωση που το αναμιξουμε με σκονη,να ειμαστε σιγουροι,οτι οι σκονη ΔΕΝ θα αποροφηθει γρηγορα οπως θα γινοταν αν την περναμε με νερο.θα ανακατευει με το γαλα,κ θα γινει αργης αποροφησης ειτε μας αρεσει ειτε οχι.

ειναι θεμα φυσικης.αν ανακατεψεις 2 υγρα με διαφορετικη συσταση,παντα περνεις ενα παχυρευστο πραμα που μονο γρηγορης αποροφησης δεν ειναι.

το ιδιο γινεται κ στο στομαχι μας.

οποτε γαλα+whey,postwo,μονο αν το θελουμε σαν υποκαστατο γευματος η θα αργησουμε να φαμε για καποιο λογο.

κατα αλλα ειναι θεμα επιλογης,αλλα κ μιας κ καπου ανφερθηκε οτι το γαλατακι ειναι του καλου θεουλη,σε αντιθεση με τις κακες σκονες του σατανα,μολις τωρα διαβασα οτι στην βρετανια εγινε χαμος γιατι πασαρουν γαλα απο κλωνοποιημενες αγελαδες.

μουυυυυυυυυ:eleph:

greekoo
04-08-10, 18:59
Πρόσφατα διάβασα ενα άρθρο που αποδείκνυε ότι το σοκολατένει γάλα ειναι ένα απο τα tops (ίσως και το top) μεταπροπονητικά ροφήματα.
Πηγή: http://uk.askmen.com/top_10/fitness/top-10-post-workout-foods_1.html

Τώρα θέλω να σας ρωτήσω εσάς κάτι. Θα είναι καλύτερο να καταναλώνω το Milko με 0% λιπαρά μετά την προπόνηση ή το κανονικό μιλκο ; Μιλάμε πάντα για ποσότητες των 500 ml.

Διατροφικές πληροφορίες Milko Fat Free (250ml) : 88 kcal, 9.5 grams , 12.3 carbs , 0 fat

Διατροφικές πληροφορίες Μιλκο κανονικό (250ml): 163 kcal,8.5protein,30.3 carbs , 0.8 fat.

Ποιο απο τα δύο και πόσα ml για Post-Workout ρόφημα;
Και αν έχετε να μου προτείνετε κανένα καλύτερο σοκολατένιο γάλα απο το μιλκο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

beefmeup
04-08-10, 19:10
φιλε το αρθρο αυτο ειναι ενα αλλο ιντερνετικο σκουπιδι που πρεπει να πατωσει.

κ αν δεις δεν αναφερεται σε απλο σοκολατουχο γαλα,αλλα σε φορμουλα προτεινης με γευση σοκολατα.

το γραφει κιολας..but not just any old chocolate milk, we’re talking about the preformulated, protein-fortified, low-fat, great-tasting kind.

το αρθρο αυτο ειναι το λιγοτερο αποπροσανατολιστικο,κ προπαγανδιστικο,κ πρεπει να οδηγηθουν αυτοι που το γραψαν,σε ρωσικα γκουλαγκ..

κατι μου θυμιζω...

greekoo
04-08-10, 19:22
φιλε το αρθρο αυτο ειναι ενα αλλο ιντερνετικο σκουπιδι που πρεπει να πατωσει.

κ αν δεις δεν αναφερεται σε απλο σοκολατουχο γαλα,αλλα σε φορμουλα προτεινης με γευση σοκολατα.

το γραφει κιολας..but not just any old chocolate milk, we’re talking about the preformulated, protein-fortified, low-fat, great-tasting kind.

το αρθρο αυτο ειναι το λιγοτερο αποπροσανατολιστικο,κ προπαγανδιστικο,κ πρεπει να οδηγηθουν αυτοι που το γραψαν,σε ρωσικα γκουλαγκ..

κατι μου θυμιζω...


φίλε μου αν είναι έτσι όπως τα λές τότε δεκάδες απο τα άρθρα που λένε πώς το σοκολατένιο γάλα είναι πολυ καλό μεταπροπονητικό ρόφημα θα πρέπει να διαγραφούν... http://www.google.com/search?hl=en&client=firefox-a&hs=n41&rls=org.mozilla%3Ael%3Aofficial&q=Chocolate+milk+Perfect+post+workout+drink&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

pan0z
04-08-10, 21:55
Δεν νομιζω για μεταπροπονητικο θα ηταν καλο απο αποψη αποροφητικοτητας επειδη περιεχει καζεινη και ο οργανισμος καθυστερει για να την αποροφησει.

beefmeup
04-08-10, 21:58
φιλε τα αρθρα αυτα δεν εχουν επιστημονικη αξια ως επι το πλειστον η κανουν συγκριση του σοκολατουχου με ροφηματα τυπου gatorade,οπου ειναι λογικο να υπερεχει το γαλα.

ασε που τα περισοστερα ειναι εικασιες.

ριξε μια ματια εδω,για μια δευτερη γνωμη,κ εχε υποψιν σου οτι το σοκολατουχο γαλα,ειναι επεξεργασμενο,δεν ειναι σαν το κανονικο,κ εχει ενα σκασμο επιπροσθετα για την υφη του,χρωμα,διαλυτοτητα κλπ.
το καλυτερο πραγμα,για ολους ειναι μη επεξεργασμενες τροφες.ακομα κ στα συμπληρωματα πρωτεινης,οσο λιγοτερα κ απλουστερα συστατικα τοσο καλυτερα.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=9560

KATERINI 144
04-08-10, 22:34
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι μιλάνε ιδικα για σοκολατούχο γαλα, εχει τιποτα μαγικες ιδιότητες η σοκολατα? οτι να'ναι.

beefmeup
04-08-10, 22:37
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι μιλάνε ιδικα για σοκολατούχο γαλα, εχει τιποτα μαγικες ιδιότητες η σοκολατα? οτι να'ναι.

της μαγικες ιδιοτητες των εταιριων που θελουν να πουλησουν την σαβουρα τους

:rolf:

ioannis1
04-08-10, 23:23
παντως σε ογκο μπορειτε να πιειτε οχι ομως τοσο πολυ δεστε λιγο το δευτερο προγραμμα ογκου που ποσταρα.

sogoku
04-08-10, 23:29
Iσως και να ειναι καλο το γαλατακι αυτο αλλα για αλλες προπονησεις και επιβαρυνσεις.Το εγραφε στο μενς χελθ οποτε φανταζομα ικαλο θα ειναι μετα απο καμια προπονηση με δεκα ελξεις και 30 καμψεις.

Titanium
05-08-10, 01:01
:thumbup::thumbup::thumbup: Ναι και εγω το διαβασα στο mens health αυτο......
Παντος δεν λεει να κανεις κατι τετιο γιατι το μιλκο κανει γιρο στο 1.50 ευρο αμα ειναι μετα απο καθε προπονιση να δινω 1,50 παει μπικαμε μεσα:P:P:P:P:Pκαλιτερα να παρεις δυο κουβαδες whey.....

manos_
05-08-10, 13:00
Εγω το γαλα δεν το παω μια πλεον γενικα.ΜΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΛΟΓΩ SODIUM αν εχω καταλαβει καλα δεν μπορω να βρω αλλο λογο πολλα λιπαρα εχει ακομα και το λαιτ θα το κοψω εντελως.

deluxe
05-08-10, 18:21
ποση ομως whey θα παρεις απο 32-35 γραμμαρια πρωτεινης που εχει ενα λιτρο 0%απαχο;;αξιζει για μεταπροπονητικο γευμα;πρεπει να πιεις 5 λιτρα για να εισαι ο.κ
μετα ομως ποιος σε βγαζει απο την τουαλετα;;;;;;; WhAT ;;;;;

GEORGEXX1
05-08-10, 18:46
;;;; WhAT ;;;;;

WhAT???? TI?????

Pavlos17
05-08-10, 19:00
καταρχας GEORGE δεν περνω συμπληρωμα πρωτεινης...μολις γυρισα απο γυμν. εφαγα 1 μπανανα με 1 ποτηρι γαλα,και τωρα θα φαω τονο.δεν μπορω να καταλαβω που κολλατε ολοι με το γαλα :(

drago
05-08-10, 19:38
τελευταια διαβασα κι εγω διαφορα για το θεμα, γιατι ακολουθω powerlifting προπονηση, κι εκει το γαλα ειναι must υποτηθετε, οποτε εκατσα και διαβασα μερικα πραγματα.

ειναι πολυ συμαντικο να ξερει καποιος τις συνθηκες κατω απ' τις οποιες γινεται μια ερευνα, και να εχει τις απαραιτητες γνωσεις ωστε να μεταφρασει τα αποτελεσματα και να δει τι διαφορα κανουν στην καθημερινοτητα του μεσου ανθρωπου που παει γυμναστηριο.

δεν εβγαλα ακρη για το ποιο ειναι καλυτερο...

σε καθε περιπτωση, αυτο που με απασχολει ειναι:
1. η υπερβολκη ποσοτητα. για να βγαλεις 30γρ πρωτεινη απο γαλα πρεπει να πειεις αρκετο.

2. αυτο που ειπε ο beefmeup + savage, δλδ ποση ωρα μετα απο μια τετοια ποσοτητα γαλακτος μπορεις να φας? αν ειναι 2ωρο πχ η παραπανω για μενα ειναι προβλημα γιατι κανω προπονηση αργα.

επισης αναρωτιεμαι αν υπαρχουν συμφεροντα στις ερευνες που λενε οτι το ενα η το αλλο ειναι καλυτερο.

GEORGEXX1
05-08-10, 19:51
καταρχας GEORGE δεν περνω συμπληρωμα πρωτεινης...μολις γυρισα απο γυμν. εφαγα 1 μπανανα με 1 ποτηρι γαλα,και τωρα θα φαω τονο.δεν μπορω να καταλαβω που κολλατε ολοι με το γαλα :(

Δεν κολαω πουθενα παυλο με το γαλα,απεναντιας μου αρεσει κιολας,ειδικα τωρα το καλοκαιρι παγωμενο. Η μονη ενσταση μου ειναι στο μεταπροπονητηκο.

Ενα ποτηρι γαλα,πολυ καλο,αλα μικρης ποσοτητας πρωτεινη, σχεδον αχρηστο μεταπροπονητικα εκει κολαω.

Pavlos17
06-08-10, 12:01
αν πιεις 1 λιτρο ομως =32γ πρωτεινη. και δεν θα χεις προβληματα με την τουαλετα λιγο ειναι 1 λιτρο.

cardinal
06-08-10, 12:10
καλημερα. ειμαι τις αποψης οτι καλητερα ειναι μια 75 πρωτεινη μετα την προπονηση μεσα σε φρεσκο χυμο πορτοκαλη και ασε το γαλα αμα το θες τοσο στπ πρωινο

GRF
06-08-10, 13:43
δεν γραφει πουθενα οτι αν ανακατεψεις σκονη γργορης αποροφησης(whey isolate,ας πουμε),με γαλα,θα αποροφηθει πιο γρηγορα η isolate απτο γαλα,ενω στην συνεχεια το γαλα θα δινει αργης αποροφησης αμινο.

αυτο που γινεται ομως στην περιπτωση του σκετου γαλακτος(κ στη μελετη),ειναι οτι το γαλα λογω συστασης του(ειναι αυτουσια φυσικη τροφη),μπορει να το κανει αυτο.να απελευθερωνει δλδ γρηγορα κ αργα αμινο,γιατι πολυ απλα ετσι ειναι η συσταση του.

στην περιπτωση που το αναμιξουμε με σκονη,να ειμαστε σιγουροι,οτι οι σκονη ΔΕΝ θα αποροφηθει γρηγορα οπως θα γινοταν αν την περναμε με νερο.θα ανακατευει με το γαλα,κ θα γινει αργης αποροφησης ειτε μας αρεσει ειτε οχι.



Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι, η "σκόνη γρήγορης απορρόφησης" (whey isolate) από γάλα δεν προέρχεται και αυτή; Ανακατεύεις ένα μέρος του γάλακτος με το ίδιο το γάλα, για ποιο λόγο αυτό το μέρος θα απορροφηθεί με αργότερο ρυθμό; Ίσα ίσα αν ο ρυθμός απορρόφησης δεν είναι ίδιος, θα έπρεπε η προστιθέμενη whey να απορροφάται και γρηγορότερα από ότι η whey που προϋπάρχει στο απλό γάλα, καθώς η τελευταία είναι δεσμευμένη σε κάποιο βαθμό (και αποδεσμεύεται με τη χρήση των ενζύμων(πυτιά) που φτιάχνεται το τυρί).



ειναι θεμα φυσικης.αν ανακατεψεις 2 υγρα με διαφορετικη συσταση,παντα περνεις ενα παχυρευστο πραμα που μονο γρηγορης αποροφησης δεν ειναι.
το ιδιο γινεται κ στο στομαχι μας.


Η ρευστότητα ενός διαλύματος δεν αποτελεί πάντοτε ένδειξη της ταχύτητας απορρόφησης. Αυτό θα είχε νόημα ίσως αν η απορρόφηση ήταν μια απλά παθητική διεργασία του στομάχου. Εξάλλου, μπορεί να επιχειρηματολογήσει κανείς ότι το σκέτο γάλα περιέχει πάρα πολύ νερό (~80%) σε σχέση με το γάλα+whey, επομένως το τελευταίο μπορεί να είναι πιο ισοτονικό με το στομαχικό διάλυμα και να απορροφηθεί πιο γρήγορα.

CROCOJET
06-08-10, 14:45
καλημερα. ειμαι τις αποψης οτι καλητερα ειναι μια 75 πρωτεινη μετα την προπονηση μεσα σε φρεσκο χυμο πορτοκαλη και ασε το γαλα αμα το θες τοσο στπ πρωινο

Προβλέπεται να αναμιχτεί η σκόνη με χυμό εκτός στομαχιού; Το ρωτάω γιατί το όξινο περιβάλλον επηρεάζει τις πρωτεΐνες. Τώρα μπορεί να είναι υπερβολικό αυτό που λέω, αλλά το έχει ψάξει κανείς;

beefmeup
06-08-10, 15:43
Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι, η "σκόνη γρήγορης απορρόφησης" (whey isolate) από γάλα δεν προέρχεται και αυτή; Ανακατεύεις ένα μέρος του γάλακτος με το ίδιο το γάλα, για ποιο λόγο αυτό το μέρος θα απορροφηθεί με αργότερο ρυθμό; Ίσα ίσα αν ο ρυθμός απορρόφησης δεν είναι ίδιος, θα έπρεπε η προστιθέμενη whey να απορροφάται και γρηγορότερα από ότι η whey που προϋπάρχει στο απλό γάλα, καθώς η τελευταία είναι δεσμευμένη σε κάποιο βαθμό (και αποδεσμεύεται με τη χρήση των ενζύμων(πυτιά) που φτιάχνεται το τυρί).

δεν παιζει ρολο δλδ οτι το γαλα,αργει να φυγει απτο στομαχι,στο συνολο του??αν,φαω 100γρ κοτοπουλο,μαζι με ενα λιτρο γαλα,θα το χωνεψω(το κοτοπουλο) το ιδιο γρηγορα,απτο αν το ετρωγα σκετο,η με ρυζΙ?
απτην αλλη,το γαλα δεν γινεται στο στομαχι απο υγρο σε ημιστερεο?

αν λοιπον το ανακατεψω με σκονη isolate,δεν θα "κρατησει"μερος της ολο αυτο το μιγμα περισσοτερο χρονο στο στομαχι?γιατι εδω ειναι δυσκολο να δεχτουμε οτι θα "φυγει"πρωτα η σκονη κ μετα θα μεινει η καζεινη του γαλακτος,στο ημιστερεο μιγμα.

κ παλι μπορει η σκονη να ειναι προτεινη που εχει κ το γαλα,αλλα προτεινη εχει κ το φυστικοβουτυρο,κ το ψαρι.ποιο απτα 2 ομως θα φυγει πιο γρηγορα απτο στομαχι?


δλδ,με το να παρεις γαλα με πρωτεινη μεταπροπο,κανεις την προτεινη να μπει στην ιδια διαδικασια χωνευσης κ αποροφησης,με το γαλα.
αν την παρεις με νερο,γλιτωνεις χρονο απο αυτην την διαδικασια,μιας κ η αυτουσια σκονη προτεινης,λογω φυσης της(isolate),περνα ποιο γρηγορα στο λεπτο εντερο,γιατι "καθεται" λιγοτερο στο στομαχι εξαρχης.


Η ρευστότητα ενός διαλύματος δεν αποτελεί πάντοτε ένδειξη της ταχύτητας απορρόφησης. Αυτό θα είχε νόημα ίσως αν η απορρόφηση ήταν μια απλά παθητική διεργασία του στομάχου. Εξάλλου, μπορεί να επιχειρηματολογήσει κανείς ότι το σκέτο γάλα περιέχει πάρα πολύ νερό (~80%) σε σχέση με το γάλα+whey, επομένως το τελευταίο μπορεί να είναι πιο ισοτονικό με το στομαχικό διάλυμα και να απορροφηθεί πιο γρήγορα.

εδω ναι.

αλλα οσον αφορα το φαγητο,δεν ξερουμε οτι ανακτευοντας πραγματα,μπορεις να παιξεις με τους χρονους αποδεσμευσης τους,αρα κ αποροφησης?
δλδ,τα λιπαρα(πχ.φυστικοβοτυρο) τα περνουμε μαζι με πρωτεινη για να καθυστερισουμε την αποροφηση της.
αυτο σαν παραδειγμα(κ πολλα αλλα),τεινει προς το γεγονος οτι οι προσμιξεις στο στομαχι,ακολουθουν την φορα του πιο αργως αποροφησιμου συστατικου.
οποτε γιαυτο,η απορεια μου εξαρχης για την προσμιξη γαλακτος με πρωτεινη μεταπροπο.

drago
06-08-10, 15:58
την ερωτηση σχετικα με το χρονο απορωφησης μιγματος καζεινης /γουει την εχω κανει πανω απο 2-3 φορες.

οι απαντησεις που εχω παρει κατα καιρους ειναι:
1. απορωφαται πρωτα η γουει και μετα η καζεινη
2. απορωφονται ολλα στο χρονο και ρυθμο της καζεινης
3. αναλογα το μιγμα... :unsure:

επιδη εκει παιζεται ολο το παιχνιδι, μπορει καποιος που σκαμπαζει απο ερευνες κλπ να επιβεβαιωσει ποιο τελικα ειναι απ' ολλα???

giannis64
06-08-10, 16:01
γιαυτο για να εισαι πιο σιγουρος, περνεις whey οταν θες γρηγορη αποροφηση και γαλα η καζεινη οταν θες αργη!!;)

beefmeup
06-08-10, 16:07
την ερωτηση σχετικα με το χρονο απορωφησης μιγματος καζεινης /γουει την εχω κανει πανω απο 2-3 φορες.

οι απαντησεις που εχω παρει κατα καιρους ειναι:
1. απορωφαται πρωτα η γουει και μετα η καζεινη
2. απορωφονται ολλα στο χρονο και ρυθμο της καζεινης
3. αναλογα το μιγμα... :unsure:

επιδη εκει παιζεται ολο το παιχνιδι, μπορει καποιος που σκαμπαζει απο ερευνες κλπ να επιβεβαιωσει ποιο τελικα ειναι απ' ολλα???

αυτο μου φενεται απιθανο.
μπορει ενδεχωμενως να γινεται στο γαλα,αλλα οπως εγραψα πιο πανω το γαλα ειναι αυτουσια φυσικη τροφη,κ μπορει να ειναι στην φυση του να το κανει αυτο.
αλλα οσον αφορα προσμιξεις,δεν νομιζω οτι γινεται.
δλδ,σε μιγμα ισο/καζε,σιγουρα η ισο δεν χανει την ιδιοτητα της να ειναι γρηγοροτερα αποροφισημη απτην καζε,αλλα ποιος μου λεει οτι θα φτασει στο σωστο χρονο εκει που πρεπει για να αποροφηθει,αφου ειναι μπερδεμενη με καζε??


αντιθετως το 2,ειναι το πιο πιθανο σεναριο.

GRF
08-08-10, 13:51
δεν παιζει ρολο δλδ οτι το γαλα,αργει να φυγει απτο στομαχι,στο συνολο του??αν,φαω 100γρ κοτοπουλο,μαζι με ενα λιτρο γαλα,θα το χωνεψω(το κοτοπουλο) το ιδιο γρηγορα,απτο αν το ετρωγα σκετο,η με ρυζΙ?
απτην αλλη,το γαλα δεν γινεται στο στομαχι απο υγρο σε ημιστερεο?

αν λοιπον το ανακατεψω με σκονη isolate,δεν θα "κρατησει"μερος της ολο αυτο το μιγμα περισσοτερο χρονο στο στομαχι?γιατι εδω ειναι δυσκολο να δεχτουμε οτι θα "φυγει"πρωτα η σκονη κ μετα θα μεινει η καζεινη του γαλακτος,στο ημιστερεο μιγμα.

κ παλι μπορει η σκονη να ειναι προτεινη που εχει κ το γαλα,αλλα προτεινη εχει κ το φυστικοβουτυρο,κ το ψαρι.ποιο απτα 2 ομως θα φυγει πιο γρηγορα απτο στομαχι?


δλδ,με το να παρεις γαλα με πρωτεινη μεταπροπο,κανεις την προτεινη να μπει στην ιδια διαδικασια χωνευσης κ αποροφησης,με το γαλα.
αν την παρεις με νερο,γλιτωνεις χρονο απο αυτην την διαδικασια,μιας κ η αυτουσια σκονη προτεινης,λογω φυσης της(isolate),περνα ποιο γρηγορα στο λεπτο εντερο,γιατι "καθεται" λιγοτερο στο στομαχι εξαρχης.


Για κάποιο λόγο έχεις την εντύπωση ότι τα συστατικά των τροφών φεύγουν από το στομάχι "ταυτόχρονα". Δεν υπάρχει όμως κάτι τέτοιο. Καταρχάς αν φας μια τροφή που περιέχει και πρωτεϊνες και υδατάνθρακες (π.χ. πατάτα), οι υδατάνθρακες θα απορροφηθούν πολύ πιο γρήγορα από όλα τα υπόλοιπα (φαίνεται καθαρά αυτό από τον γλυκαιμικό δείκτη - η γλυκόζη στο αίμα ανεβαίνει ταχύτατα καθώς το άμυλο μετατρέπεται σε γλυκόζη αρκετά γρήγορα). Από την άλλη οι πρωτεϊνες και τα λιπαρά των τροφών αργούν περισσότερο.



αλλα οσον αφορα το φαγητο,δεν ξερουμε οτι ανακτευοντας πραγματα,μπορεις να παιξεις με τους χρονους αποδεσμευσης τους,αρα κ αποροφησης?
δλδ,τα λιπαρα(πχ.φυστικοβοτυρο) τα περνουμε μαζι με πρωτεινη για να καθυστερισουμε την αποροφηση της.
αυτο σαν παραδειγμα(κ πολλα αλλα),τεινει προς το γεγονος οτι οι προσμιξεις στο στομαχι,ακολουθουν την φορα του πιο αργως αποροφησιμου συστατικου.
οποτε γιαυτο,η απορεια μου εξαρχης για την προσμιξη γαλακτος με πρωτεινη μεταπροπο.

Ναι, το να τρως και κάτι άλλο μαζί με μια τροφή (π.χ. λίπος μαζί με πρωτεΐνη) μειώνεις το χρόνο απορρόφησης και των δύο από ότι αν τα έτρωγες χώρια, αλλά η σχετική σειρά απορρόφησης όμως δεν αλλάζει. Και δεν επηρεάζουν όλα το ίδιο, οι υδατάνθρακες όπως ίσως γνωρίζεις δεν πέπτονται στο στομάχι και δεν επηρεάζουν δραματικά την ταχύτητα πέψης, από την άλλη οι πρωτεΐνες και τα λιπαρά πέπτονται στο στομάχι σε μεγάλο βαθμό.

Συν το ότι συνεχίζουμε να μιλάμε για ταχύτητα απορρόφησης, χωρίς να ξέρουμε σίγουρα αν επηρέαζει αισθητά το τελικό αποτέλεσμα. Στην περίπτωση της αποκατάστασης του μυϊκού γλυκογόνου φάνηκε ότι η ταχύτητα δεν επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα αποθήκευσης γλυκογόνου (απλά τελειώνει λίγες ώρες αργότερα), ενδεχομένως να συμβαίνει κάτι αντίστοιχο και με την πρωτεΐνη - ειδικά μάλιστα όταν δεν μιλάμε για νηστικούς ανθρώπους, αλλά ανθρώπους που τρώνε κανονικά κάθε τρεις ώρες.

savage
08-08-10, 14:50
ενδιαφερουσα η συζητηση που εχει αναπτυχθει.

παντως αν ισχυει διονυση οπως λες οτι σε ενα πιθανο μιγμα whey/casein η whey ακολουθει το ρυθμο απορροφησης της casein,τοτε ολες οι πρωτεινες πολλων πηγων που κυκλοφορουν στην αγορα,ειναι απατη,καθοτι λογικα και οι αλλες πηγες τους(isolate,αλβουμινη,σογιας κτλ),λογικα θα πρεπει να ακολουθουν το ρυθμο απορροφησης της casein,μιας και ολες οι εν λογω πρωτεινες εχουν casein.

οποτε ποιος ο λογος να εχουν πολλες πηγες?ας βαζουν μονο casein στην τελικη αφου και οι αλλες πηγες αυτο το ρυθμο ακολουθουν.

τελος παντων εδω ανοιγει πολυ μεγαλη συζητηση με αυτο που λεω τωρα.

beefmeup
13-08-10, 00:18
Για κάποιο λόγο έχεις την εντύπωση ότι τα συστατικά των τροφών φεύγουν από το στομάχι "ταυτόχρονα". Δεν υπάρχει όμως κάτι τέτοιο. Καταρχάς αν φας μια τροφή που περιέχει και πρωτεϊνες και υδατάνθρακες (π.χ. πατάτα), οι υδατάνθρακες θα απορροφηθούν πολύ πιο γρήγορα από όλα τα υπόλοιπα (φαίνεται καθαρά αυτό από τον γλυκαιμικό δείκτη - η γλυκόζη στο αίμα ανεβαίνει ταχύτατα καθώς το άμυλο μετατρέπεται σε γλυκόζη αρκετά γρήγορα). Από την άλλη οι πρωτεϊνες και τα λιπαρά των τροφών αργούν περισσότερο.


αυτο,απο που το καταλβες απτα ποστ μου??ακριβως το αντιθετο γραφω,γιαυτο κ υποστηριζω αυτα που γραφω.

η σκονη προτεινης ορου γαλακτος κ το γαλα(αυτουσιο)ειναι 2 εντελως διαφορετικες τροφες ανεξαρτητως αν η μια παραγεται απτην αλλη,σε συσταση,αρα κ σε αποροφηση.

αντιθετως αν περναμε γαλα με σκονη προτεινης,για να αποροφηθει η σκονη πρωτα,κ σταδιακα το γαλα(για να εχουμε διπλα οφελη-αργης γρηγορης αποροφησης,θα επρεπε τοτε να ισχυει οτι φευγουν ολα ταυτοχρονα-αλλα ολοι ξερουμε οτι αυτο δεν γινεται).

μιλαμε για 2 διαφορετικες πηγες προτεινης που αποροφονται διαφορετικα.
κ αν τις αναμιξεις,η αποροφηση γινεται με την ταχυτητα αυτης που αποροφαται πιο αργα.

δεν ξερω αν ειμαι απολυτα λαθος η απολυτα σωστος,αλλα με αυτα που ξερω κ καμια ερευνα να υποστηριζει κατι απο αυτα,βαση λογικης εκει τεινω.
κ απλα θελω να ειμαι σιγουρος,οτι κανω το σωστο.
γιατι να ρισκαρα να παρω γαλα με σκονη μεταπροπο,με ενα "ισως",οταν εχω σιγουρο το οτι η σκονη με νερο θα παει πιο γρηγορα εκει που θελω?

αυτο για το μυικο γλυκογονο,που λες το εγραψα στα πρωτα μου ποστ στο φορουμ(περιπου αλλα κ αλλες φορες),γιατι ολοι εχουν μια εντυπωση οτι οι "αποθηκες" τελειωνουν με μια προπονα η ανπληρονωνται αμεσως μετα αν φας ενα υδατανθρακα με υψηλο GI.
ενδεχομενως να ισχυει αυτο που λες,κ για την πρωτεινη,αλλα οπως εγραψα ειναι ενα "ισως"..κ σιγουρα αυτο δεν το κανει λαθος,αλλα το κανει αβεβαιο σαν επιλογη.

Andrikos
13-08-10, 17:35
η σκονη προτεινης ορου γαλακτος κ το γαλα(αυτουσιο)ειναι 2 εντελως διαφορετικες τροφες ανεξαρτητως αν η μια παραγεται απτην αλλη,σε συσταση,αρα κ σε αποροφηση.




Όταν ένας άσχετος μπάινει σε ένα φόρουμ και ρωτά ή αμφιβάλλει για τις "πρωτείνες" η κλασσική δικαιολόγηση των συμπληρωμάτων ορογαλακτικης δεν είναι ότι είναι παράγωγα του γάλακτος και ότι είναι όμοιες σε σύσταση με το γάλα? Το φαινόμενο σίγουρα έχει επαναληφθεί άπειρες φορές και εδώ μέσα και αλλού.

Για την ιστορία, οι γαλακτογλουβουλίνες και οι γαλακταλβουμίνες που βρίσκονται στην ορογαλακτική πρωτείνη αποτελούν γύρω στο 20% των πρωτεινών του γάλακτος (Κοντομηνάς,2006.Χημεία Τροφίμων). Αν επιμένεις ότι γάλα και ορογαλακτική αποτελούν "εντελώς διαφορετικές τροφές" θα ήταν σωστό να έχεις και μία πηγή για την πληροφορία αυτή.

savage
13-08-10, 17:45
αντρικο για αυτο που εγραψα πιο πανω ποια η αποψη σου?θα ηθελα να την ακουσω.πιστευεις πως σε ενα μιγμα whey/casein η σε μιγμα whey/casen/soya protein/egg protein κτλ καθε ειδος πρωτεινης ακολουθει το δικο του ρυθμο απορροφησης η ολες ακολουθουν την casein?

Andrikos
13-08-10, 18:05
αντρικο για αυτο που εγραψα πιο πανω ποια η αποψη σου?θα ηθελα να την ακουσω.πιστευεις πως σε ενα μιγμα whey/casein η σε μιγμα whey/casen/soya protein/egg protein κτλ καθε ειδος πρωτεινης ακολουθει το δικο του ρυθμο απορροφησης η ολες ακολουθουν την casein?

Για να απαντηθεί κάτι τέτοιο πρέπει να υπάρχει ένα πείραμα που να το εξετάζει αυτό , αλλά για να γίνει αυτό το πείραμα (που κοστίζει αρκετά χρήματα) πρέπει να υπάρχει και ένας λόγος , συνήθως αυτά τα πειράματα γίνονται με σκοπό να βγει ένα συμπέρασμα για το τι επίπτωση υπάρχει στην σωματική σύσταση, το πόσο γρήγορα απορροφάται η κάθε μία πρωτείνη δεν είναι σημαντικό και δεν νοιάζεται κανείς για να εξετάσει (και να δώσει χρήματα για τέτοιο θέμα), σημαντικό είναι τι επίπτωση έχει στο ισοζύγιο αζώτου μία πρωτείνη ή ένα μείγμα αμινοξέων.

savage
13-08-10, 18:10
ναι αυτο εννοω και γω.υποτιθεται οτι καταναλωνουμε τετοιου ειδους μιγματα ωστε να παρεχουμε ολων των ειδων της πρωτεινες και να εχουμε ολες τις στιγμες απορροφηση πρωτεινης,αρα και συνεχως θετικο ισοζυγιο αζωτου.

anyway ξεφυγαμε και απο το αρχικο θεμα,αλλα πιστευω ειχε ενδιαφερον το ολο ζητημα

drago
13-08-10, 18:40
παντως ειναι πολυ ενδιαφερον το πως πραγματα που θεωρουμε δεδομενα μπορει να μην ειναι και τοσο δεδομενα τελικα...

παντως, αυτο που ειπε ο savage παραπανω ισχυει. ισως το να συγκρινουμε την συγκεντωση αμινοξεων μετα απο καποιες ωρες να μην εχει αντικρυσμα στην ζωη του joe bodybuilder. γιατι νε μεν η καζεινη εχει περισσοτερα αμινοξεα, αναβολισμο και δεν ξερω τι αλλο μετα απο πχ 2,3,4 ωρες, ο BBer ομως σε αυτο το χρονο θα εχει κατεβασει ενα μεταπροπονητικο ρωφημα + δυο γευματα.

οποτε η συγκριση που πρεπει να γινει ειναι: καλυτερα πολυ γαλα και φαι μετα απο καποιες ωρες? η μια isolate και φαι μετα απο μια ωρα.

beefmeup
14-08-10, 10:40
Όταν ένας άσχετος μπάινει σε ένα φόρουμ και ρωτά ή αμφιβάλλει για τις "πρωτείνες" η κλασσική δικαιολόγηση των συμπληρωμάτων ορογαλακτικης δεν είναι ότι είναι παράγωγα του γάλακτος και ότι είναι όμοιες σε σύσταση με το γάλα? Το φαινόμενο σίγουρα έχει επαναληφθεί άπειρες φορές και εδώ μέσα και αλλού.


andrikos,οπως εσυ δεν μιλας με ατομα που δεν εχουν σχεση με το ββ,εγω δεν μιλαω με ατομα που αγνοουν τισ βασικες αρχες του διαλογου λογω υπερμετρου εγωισμου κ κρισεις ξερολα.οταν θα μαθεις να μιλας κ να γραφεις αγορι μου ελα να τα ξαναπουμε.
μεχρι τοτε τα ποστ σου μου θυμιζουν κατι μεταξυ benny hill,mr.bean k detective monk,πραγμα που ειμαι σιγουρος οτι αντικατοπτριζει κ την προσωπικοτητα σου.
ειμαι σιγουρος οτι θα ειχες φαει πολυ φαπα στο σχολειο για να καταληξεις ετσι.
το οτι ξερεις 5 πραγματα,εχει μεγαλη διαφορα απτο αν μπορεις κ αν εισαι ικανος να τα περασεις στο κοσμο,γιατι αυτο ειναι θεμα επικοινωνιας κ εσυ ξεκαθαρα εισαι ακοινωνιτος γιατι απτην στιγμη που ξεκινησες να ποσταρεις εχεις προσβαλει το μισο φορουμ κ εχεις βγαλει ακυρα το 90% των πραγματων που διαβαζεις.
απτην αλλη οταν σε ρωτανε "τι θα εκανες εσυ??",απαντας σαν την πυθεια με διφορουμενα λογια,χωρις να δινεις σαφεις απαντησεις στα περισοτερα που σημαινει τα εξεις:η απλα δεν ξερεις για τι μιλας,η θες να μας πουλησεις ο,τι ειναι αυτο που πουλας.

απτην αλλη για να επανελθω,να εισαι σιγουρος οτι παρολο που ειναι παραγωγο του γαλακτος ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα.κ εδω δεν αναφερομαι οτι ειναι διαφορετικη στην πηγη της πρωτεινης αλλα στην συσταση κ στην δουλεια που κανει το καθενα.

το γαλα,βαση της μελετης που ποσταρε ο αλλος φιλος,εχει την ιδιοτητα να απελυθερωνει αργα κ γρηγορα αμινο στο σωμα.γιατι στην φυσικη του μορφη,εχει αυτη την ιδιοτητα.
εχω ψαξει κ εχω βρει ποστ σε φορουμ,κ αναλογα θεματα μεχρι το 2003,κ ολα λενε η συγκλινουν τεσπα οτι αν αναμιξεις γαλα με σκονη προτεινης αυτη θα εχει καθυστεριμενη αποροφηση λογω του γαλακτος.
οπως ανεφερε ο grf,το ειδος του μιγματος η η πυκνοτητα του δεν εχει να κανει με την αργη η γρηγορη αποροφηση του παντα.
αυτο γινεται οταν το μιγμα ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ απο μια ουσια(γαλα) κ απλα ειναι σε παχυρευστη μορφη.
αν πεταξεις 2 ουσιες μαζι,μια αργης κ μια γρηγορης αποροφησης η γρηγορης θα αποροφηθει αναλογα με την ταχυτητα της πιο αργης.ειναι θεμα φυσικης που αποτι φενεται ο αντρικος δεν διαβαζε στο σχολειο,γιατι η αργης δεσμευει μερος της γρηγορης.
αυτο που γραφω(για την προτεινη κ την ταχυτητα απροφησης της) το ειχα διαβασει πριν χρονια σε αρθρο προπονητη/αθλητη ββ που εχει κατεβασει την μιση δεκαδα του ολυμπια.η γνωμη του αξιζει περισοτερο(για μενα),απτου ξερολα παραπανω.

νικο,για το θεμα που λες.δεν εχει να κανει με μελετες η τπτ.
σε ολα τα συπληρωματα(η τα περισοτερα τεσπα),τα συστατικα τους ειναι δεμενα σε μοριακο επιπεδο κ οχι σκονες πεταμενες σε ενα κουβα οπως ναναι.
φανταζομαι οτι σε σκονες μπλεντ οπως ενα καζεινης/ορου γαλακτος γινεται το ιδιο,οποτε εχει μια λογικη να υπαρχει σταδιακη κ γρηγορη απελευθερωση αμινο,οπως στο γαλα.
αν τωρα παρεις εσυ κ πεταξεις σε ενα κουβα 2 σκονες διαφορετικου τυπου δεν εχεις το ιδιο αποτελεσμα,γιατι ουτε αναλογιες θα πετυχεις ουτε το μοριακο δεσιμο.

Andrikos
14-08-10, 12:22
andrikos,οπως εσυ δεν μιλας με ατομα που δεν εχουν σχεση με το ββ,εγω δεν μιλαω με ατομα που αγνοουν τισ βασικες αρχες του διαλογου λογω υπερμετρου εγωισμου κ κρισεις ξερολα.οταν θα μαθεις να μιλας κ να γραφεις αγορι μου ελα να τα ξαναπουμε.
μεχρι τοτε τα ποστ σου μου θυμιζουν κατι μεταξυ benny hill,mr.bean k detective monk,πραγμα που ειμαι σιγουρος οτι αντικατοπτριζει κ την προσωπικοτητα σου.
ειμαι σιγουρος οτι θα ειχες φαει πολυ φαπα στο σχολειο για να καταληξεις ετσι.
το οτι ξερεις 5 πραγματα,εχει μεγαλη διαφορα απτο αν μπορεις κ αν εισαι ικανος να τα περασεις στο κοσμο,γιατι αυτο ειναι θεμα επικοινωνιας κ εσυ ξεκαθαρα εισαι ακοινωνιτος γιατι απτην στιγμη που ξεκινησες να ποσταρεις εχεις προσβαλει το μισο φορουμ κ εχεις βγαλει ακυρα το 90% των πραγματων που διαβαζεις.
απτην αλλη οταν σε ρωτανε "τι θα εκανες εσυ??",απαντας σαν την πυθεια με διφορουμενα λογια,χωρις να δινεις σαφεις απαντησεις στα περισοτερα που σημαινει τα εξεις:η απλα δεν ξερεις για τι μιλας,η θες να μας πουλησεις ο,τι ειναι αυτο που πουλας.

απτην αλλη για να επανελθω,να εισαι σιγουρος οτι παρολο που ειναι παραγωγο του γαλακτος ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα.κ εδω δεν αναφερομαι οτι ειναι διαφορετικη στην πηγη της πρωτεινης αλλα στην συσταση κ στην δουλεια που κανει το καθενα.

το γαλα,βαση της μελετης που ποσταρε ο αλλος φιλος,εχει την ιδιοτητα να απελυθερωνει αργα κ γρηγορα αμινο στο σωμα.γιατι στην φυσικη του μορφη,εχει αυτη την ιδιοτητα.
εχω ψαξει κ εχω βρει ποστ σε φορουμ,κ αναλογα θεματα μεχρι το 2003,κ ολα λενε η συγκλινουν τεσπα οτι αν αναμιξεις γαλα με σκονη προτεινης αυτη θα εχει καθυστεριμενη αποροφηση λογω του γαλακτος.
οπως ανεφερε ο grf,το ειδος του μιγματος η η πυκνοτητα του δεν εχει να κανει με την αργη η γρηγορη αποροφηση του παντα.
αυτο γινεται οταν το μιγμα ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ απο μια ουσια(γαλα) κ απλα ειναι σε παχυρευστη μορφη.
αν πεταξεις 2 ουσιες μαζι,μια αργης κ μια γρηγορης αποροφησης η γρηγορης θα αποροφηθει αναλογα με την ταχυτητα της πιο αργης.ειναι θεμα φυσικης που αποτι φενεται ο αντρικος δεν διαβαζε στο σχολειο,γιατι η αργης δεσμευει μερος της γρηγορης.


Πολύ αναμενόμενη απάντηση. Με κολακεύει, ευχαριστώ πραγματικά. Συνέχισε να είσαι εκτός θέματος και να ψάχνεις αφορμή να με βρίσεις, δείχνεις το επίπεδό σου.
Όταν αποφασίσεις να σοβαρευτείς και να μιλήσεις σαν ώριμος ενήλικος χωρίς συμπλέγματα κατωτερότητας θα επανέλθω.

savage
14-08-10, 13:09
νικο,για το θεμα που λες.δεν εχει να κανει με μελετες η τπτ.
σε ολα τα συπληρωματα(η τα περισοτερα τεσπα),τα συστατικα τους ειναι δεμενα σε μοριακο επιπεδο κ οχι σκονες πεταμενες σε ενα κουβα οπως ναναι.
φανταζομαι οτι σε σκονες μπλεντ οπως ενα καζεινης/ορου γαλακτος γινεται το ιδιο,οποτε εχει μια λογικη να υπαρχει σταδιακη κ γρηγορη απελευθερωση αμινο,οπως στο γαλα.
αν τωρα παρεις εσυ κ πεταξεις σε ενα κουβα 2 σκονες διαφορετικου τυπου δεν εχεις το ιδιο αποτελεσμα,γιατι ουτε αναλογιες θα πετυχεις ουτε το μοριακο δεσιμο.

χμμ... καλη σκεψη Διονυση.δε το ειχα σκεφτει.ειναι οντως πολυ πιθανο να υπαρχει ενα τετοιου ειδους δεσιμο σε μοριακο επιπεδο,σε τετοιου ειδους blend.:thumbup:
ωραιος

GRF
14-08-10, 13:19
η σκονη προτεινης ορου γαλακτος κ το γαλα(αυτουσιο)ειναι 2 εντελως διαφορετικες τροφες ανεξαρτητως αν η μια παραγεται απτην αλλη,σε συσταση,αρα κ σε αποροφηση.


Εδώ θα συμφωνήσω με τον Αντρέα ότι πιθανότατα δεν έχεις καταλάβει από τι αποτελείται ο ορός γάλακτος και από τι το γάλα, ειδάλλως δεν θα έλεγες ότι είναι εντελώς διαφορετικές τροφές. Το παρουσιάζεις σαν να είναι η μέρα με τη νύχτα και βέβαια δεν είναι καθόλου έτσι. Δηλαδή αν η whey είναι εντελώς διαφορετική από το γάλα, τότε σε σχέση π.χ με την πατάτα τι είναι; Η whey isolate υπάρχει ήδη μέσα στο γάλα και απορροφάται όπως ακριβώς απορροφάται είτε μόνη της είτε ως συστατικό του γάλακτος (εκτός απο τις μικροδιαφορές που ανέφερα προηγουμένως για πιθανή δέσμευσή της σε κάποιο μικρό βαθμό απο την καζεΐνη - και αυτό είναι καθαρά υποθετικό μπορεί και να μην ισχύει κιόλας).

Για να πω ένα διαφορετικό παράδειγμα, είναι σαν να μου λες ότι η φρουκτόζη που περιέχουν τα φρούτα είναι διαφορετική από τη φρουκτόζη σε μορφή σκόνης. Ό,τι ταχύτητα απορρόφησης έχει η μία έχει και η άλλη. Παρομοίως και με τον ορρό γάλακτος στα διάφορα κλάσματά του εντός και εκτός του γάλακτος.


αντιθετως αν περναμε γαλα με σκονη προτεινης,για να αποροφηθει η σκονη πρωτα,κ σταδιακα το γαλα(για να εχουμε διπλα οφελη-αργης γρηγορης αποροφησης,θα επρεπε τοτε να ισχυει οτι φευγουν ολα ταυτοχρονα-αλλα ολοι ξερουμε οτι αυτο δεν γινεται).


Ξαναλέω ότι νομίζεις ότι η πέψη είναι μια ταυτόχρονη διαδικασία για όλα τα συστατικά ενός γεύματος. Από πού προκύπτει ότι όταν ανακατεύεις δύο πράγματα με διαφορετική ταχύτητα απορρόφησης το καθένα ότι όλα τότε θα φεύγουν ταυτόχρονα;


μιλαμε για 2 διαφορετικες πηγες προτεινης που αποροφονται διαφορετικα.
κ αν τις αναμιξεις,η αποροφηση γινεται με την ταχυτητα αυτης που αποροφαται πιο αργα.

Ειλικρινά και το επαναλαμβάνω δεν καταλαβαίνω με ποια λογική βγάζεις αυτό το συμπέρασμα. Δηλαδή επειδή όταν ανακατέψουμε δύο πράγματα καλά και φτιάξουμε ένα ομοιογενές στο μάτι μίγμα, πάει να πει ότι το στομάχι βλέπει ένα πράγμα και όχι τα συστατικά του; Το στομάχι και το λεπτό έντερο δεν δίνει δεκάρα για το αν εμείς βλέπουμε κάτι ως ομοιογενές ή όχι, αυτό που βλέπει είναι μόρια και αναλόγως έχει τις κατάλληλες βιοχημικές πορείες διαθέσιμες για να τα επεξεργαστεί.


γιατι να ρισκαρα να παρω γαλα με σκονη μεταπροπο,με ενα "ισως",οταν εχω σιγουρο το οτι η σκονη με νερο θα παει πιο γρηγορα εκει που θελω?

Εύχομαι να αφιερώνεις τον ίδιο και περισσότερο χρόνο εξετάζοντας και πιο ουσίας θέματα, διότι το συγκεκριμένο δεν παίζει κανένα παρατηρήσιμο ρόλο στο πώς θα γίνει το σώμα σου.


αυτο για το μυικο γλυκογονο,που λες το εγραψα στα πρωτα μου ποστ στο φορουμ(περιπου αλλα κ αλλες φορες),γιατι ολοι εχουν μια εντυπωση οτι οι "αποθηκες" τελειωνουν με μια προπονα η ανπληρονωνται αμεσως μετα αν φας ενα υδατανθρακα με υψηλο GI.

Εδώ συμφωνούμε.

savage
14-08-10, 13:31
GRF εσυ τελικα θεωρεις μεταπροπονητικα,το γαλα (η το γαλα με πρωτεινη τελος παντων) ως το ιδανικο η απλα θεωρεις οτι ειναι κι αυτο μια καλη λυση,και οτι δεν επεσε και η ζαχαρη στο νερο,αν πινουμε γαλα αντι για whey πχ?
Οχι τιποτα αλλο αλλα μετα απο τοσες σελιδες ακομα δεν εχω καταλαβει τι απο τα 2 εννοεις.

aepiskeptis
14-08-10, 13:43
http://www.bodyrecomposition.com/muscle-gain/an-objective-comparison-of-chocolate-milk-and-surge-recovery.html


Thus far in the scientific literature, comparisons of casein-dominant
proteins with whey for sports applications are evenly split.
Some studies show casein as superior (in spite of a higher leucine content in the whey treatments) [9,10], while others point to whey as the victor [11,12].
The only certainty is that it can’t be assumed that faster is better
when it comes to promoting net anabolism.
An acute study on post-ingestion amino acid kinetics by LaCroix
suggests that milk protein is best left as-is rather than isolating
its protein fractions [13].
Compared to total milk protein, whey’s amino acid delivery was too
transient, and underwent rapid deamination during the postprandial
period. The authors concluded that milk proteins had the best
nutritional quality, which suggested a synergistic effect between
its casein and whey.

trial by Elliot et al found that postexercise ingestion of whole milk was superior for increasing net protein balance
than fat-free milk[21]. The most striking aspect about this trial was that the calorie-matched dose of fat free milk contained 14.5g
protein, versus 8.0 g in the whole milk.
Apparently, postworkout fat intake (particularly milk fat) is nothing to fear, and may even be beneficial
from the standpoint of synthesizing muscle protein.


Let’s begin with the fact that nutrient-mediated insulin elevation required to max out net anabolism is relatively minor.
Insulin’s ability to prevent muscle protein breakdown (even in the midst of ample amino acid availability via continuous infusion)
is maximal at about 2-3 times the normal basal insulin levels. This is even less than what’s seen during normal feeding.
A properly placed pre-exercise meal will keep insulin more than sufficiently elevated even after your training bout is over.
To put things into perspective, a regular solid meal can elevate insulin anywhere from 4-8 times fasting levels depending on size,
and keep it elevated for a few hours. As little as 6 g of essential amino acids plus 35 g sucrose taken immediately pre-exercise can
keep insulin elevated to roughly 4 times fasting levels an hour AFTER 40-50 minutes of resistance training.
What do you think blood levels of insulin, glucose, & amino acids would look like with a typical preworkout meal or shake
containing at least as much carbs & double the protein?


Προσωπικα δεν καταναλωνω γαλα εμποριου, μενω Αθηνα και καθε Σαββατο πρωι παιρνω το τρενο και πηγαινω Αυλωνα και εκει μια καλη κυρια μου πουλαει κατσικισιο γαλα και αυγα. Θεωρω οτι το γαλα εμποριου ειναι ιδιαιτερα επεξεργασμενο και στερειται της βιολογικης αξιας και της θρεπτικης αξιας και επιπλεον ειναι προιον αγελαδων που εκτρεφονται σε μαντρια και τις χαπακωνουν "καθημερινα" με αντιβιοτικα και διαφορες αλλες ουσιες.

Αν αυτο το γαλα ειναι ακαταλληλο (για μενα παντα), φανταστειτε τι ειναι η περεταιρω επεξεργασμενη πρωτεινη ορου γαλακτος.

Τα συμπλρηρωματα εχουν ως στοχο να συμπληρωνουν τη διατροφη οχι να την αντικαθιστουν ακομα κ εστω με τον τιτλο "μεταπροπονητικα ροφηματα".

ο καθενας ας κανει ο,τι θελει.

Δυστυχως, καποιοι δημιουργουν ενα αισθημα "υποχρεωσης" και μονοδρομου σε καποια νεαροτερα ατομα.

Polyneikos
14-08-10, 15:26
-------------------------------------------------------------------------------------andrikos,οπως εσυ δεν μιλας με ατομα που δεν εχουν σχεση με το ββ,εγω δεν μιλαω με ατομα που αγνοουν τισ βασικες αρχες του διαλογου λογω υπερμετρου εγωισμου κ κρισεις ξερολα.οταν θα μαθεις να μιλας κ να γραφεις αγορι μου ελα να τα ξαναπουμε.
μεχρι τοτε τα ποστ σου μου θυμιζουν κατι μεταξυ benny hill,mr.bean k detective monk,πραγμα που ειμαι σιγουρος οτι αντικατοπτριζει κ την προσωπικοτητα σου.
ειμαι σιγουρος οτι θα ειχες φαει πολυ φαπα στο σχολειο για να καταληξεις ετσι.

το οτι ξερεις 5 πραγματα,εχει μεγαλη διαφορα απτο αν μπορεις κ αν εισαι ικανος να τα περασεις στο κοσμο,γιατι αυτο ειναι θεμα επικοινωνιας κ εσυ ξεκαθαρα εισαι ακοινωνιτος γιατι απτην στιγμη που ξεκινησες να ποσταρεις εχεις προσβαλει το μισο φορουμ κ εχεις βγαλει ακυρα το 90% των πραγματων που διαβαζεις.
απτην αλλη οταν σε ρωτανε "τι θα εκανες εσυ??",απαντας σαν την πυθεια με διφορουμενα λογια,χωρις να δινεις σαφεις απαντησεις στα περισοτερα που σημαινει τα εξεις:η απλα δεν ξερεις για τι μιλας,η θες να μας πουλησεις ο,τι ειναι αυτο που πουλας.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

απτην αλλη για να επανελθω,να εισαι σιγουρος οτι παρολο που ειναι παραγωγο του γαλακτος ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα.κ εδω δεν αναφερομαι οτι ειναι διαφορετικη στην πηγη της πρωτεινης αλλα στην συσταση κ στην δουλεια που κανει το καθενα.

το γαλα,βαση της μελετης που ποσταρε ο αλλος φιλος,εχει την ιδιοτητα να απελυθερωνει αργα κ γρηγορα αμινο στο σωμα.γιατι στην φυσικη του μορφη,εχει αυτη την ιδιοτητα.
εχω ψαξει κ εχω βρει ποστ σε φορουμ,κ αναλογα θεματα μεχρι το 2003,κ ολα λενε η συγκλινουν τεσπα οτι αν αναμιξεις γαλα με σκονη προτεινης αυτη θα εχει καθυστεριμενη αποροφηση λογω του γαλακτος.
οπως ανεφερε ο grf,το ειδος του μιγματος η η πυκνοτητα του δεν εχει να κανει με την αργη η γρηγορη αποροφηση του παντα.
αυτο γινεται οταν το μιγμα ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ απο μια ουσια(γαλα) κ απλα ειναι σε παχυρευστη μορφη.
αν πεταξεις 2 ουσιες μαζι,μια αργης κ μια γρηγορης αποροφησης η γρηγορης θα αποροφηθει αναλογα με την ταχυτητα της πιο αργης.ειναι θεμα φυσικης που αποτι φενεται ο αντρικος δεν διαβαζε στο σχολειο,γιατι η αργης δεσμευει μερος της γρηγορης.
αυτο που γραφω(για την προτεινη κ την ταχυτητα απροφησης της) το ειχα διαβασει πριν χρονια σε αρθρο προπονητη/αθλητη ββ που εχει κατεβασει την μιση δεκαδα του ολυμπια.η γνωμη του αξιζει περισοτερο(για μενα),απτου ξερολα παραπανω.

νικο,για το θεμα που λες.δεν εχει να κανει με μελετες η τπτ.
σε ολα τα συπληρωματα(η τα περισοτερα τεσπα),τα συστατικα τους ειναι δεμενα σε μοριακο επιπεδο κ οχι σκονες πεταμενες σε ενα κουβα οπως ναναι.
φανταζομαι οτι σε σκονες μπλεντ οπως ενα καζεινης/ορου γαλακτος γινεται το ιδιο,οποτε εχει μια λογικη να υπαρχει σταδιακη κ γρηγορη απελευθερωση αμινο,οπως στο γαλα.
αν τωρα παρεις εσυ κ πεταξεις σε ενα κουβα 2 σκονες διαφορετικου τυπου δεν εχεις το ιδιο αποτελεσμα,γιατι ουτε αναλογιες θα πετυχεις ουτε το μοριακο δεσιμο.

Ευκαιρίας δοθείσης θελω να τονίσω κατι και φυσικα δεν αφορα μονο αυτο το ποστ και μονο ενα μελος συγκεκριμενα,αλλα μια ταση που βλεπω να υπαρχει.
Κοκκινίζωντας ενα κομματι του ποστ θα ήθελα να τονισω ότι θα πρεπει να προσεχουμε τις εκφρασεις μας ως προς τα μελη του φόρουμ.όταν θελουμε να απαντησουμε σε ενα μελος διοτι διαφωνουμε με τις τοποθετησεις του αναφορικα με την θεματολογία του τόπικ δεν προχωραμε σε εκφρασεις που τείνουν να μειωσουν την προσωπικότητα του.
Πιστευω ότι αποψεις σας ειναι σεβαστες και οδηγουν τα μελη στα δικα τους συμπερασματα,αλλα προσωπικες διαμαχες δεν χωρουν αλλα και δεν προσφερουν.
ολη η υπόλοιπη τοποθετηση αρκει και με το παραπανω για την συζητηση του ζητηματος που μας απασχολει σε αυτο το τόπικ.
Πιστευω πως η παρεμβαση μου είναι κατανοητη από όλους και μη παρεξηγησιμη.Ευχαριστω για την κατανόηση και συγνωμη για την παρένθεση.Παμε λοιπον.

beefmeup
14-08-10, 16:08
Εδώ θα συμφωνήσω με τον Αντρέα ότι πιθανότατα δεν έχεις καταλάβει από τι αποτελείται ο ορός γάλακτος και από τι το γάλα, ειδάλλως δεν θα έλεγες ότι είναι εντελώς διαφορετικές τροφές. Το παρουσιάζεις σαν να είναι η μέρα με τη νύχτα και βέβαια δεν είναι καθόλου έτσι. Δηλαδή αν η whey είναι εντελώς διαφορετική από το γάλα, τότε σε σχέση π.χ με την πατάτα τι είναι; Η whey isolate υπάρχει ήδη μέσα στο γάλα και απορροφάται όπως ακριβώς απορροφάται είτε μόνη της είτε ως συστατικό του γάλακτος (εκτός απο τις μικροδιαφορές που ανέφερα προηγουμένως για πιθανή δέσμευσή της σε κάποιο μικρό βαθμό απο την καζεΐνη - και αυτό είναι καθαρά υποθετικό μπορεί και να μην ισχύει κιόλας).

για να καταλαβαινομαστε,δεν εγραψε κανεις οτι το γαλα κ η προτεινη οσον αφορα το τι εχουν(πρωτεινη)ειναι διαφορετικα πραγματα.αλλα ενω η πηγη ειναι ιδια,δεν εχει καμια σχεση το πως την περνουμε απο ενα σκουπ προτεινης,κ ενα αντιστοιχο σκουπ γαλακτος.
ειδαλλως 1 σκουπ σκονη προτεινης ειναι ιδιο με ενα σκουπ γαλα,κατα τα λεγομενα σας.

Για να πω ένα διαφορετικό παράδειγμα, είναι σαν να μου λες ότι η φρουκτόζη που περιέχουν τα φρούτα είναι διαφορετική από τη φρουκτόζη σε μορφή σκόνης. Ό,τι ταχύτητα απορρόφησης έχει η μία έχει και η άλλη. Παρομοίως και με τον ορρό γάλακτος στα διάφορα κλάσματά του εντός και εκτός του γάλακτος.



Ξαναλέω ότι νομίζεις ότι η πέψη είναι μια ταυτόχρονη διαδικασία για όλα τα συστατικά ενός γεύματος. Από πού προκύπτει ότι όταν ανακατεύεις δύο πράγματα με διαφορετική ταχύτητα απορρόφησης το καθένα ότι όλα τότε θα φεύγουν ταυτόχρονα;



Ειλικρινά και το επαναλαμβάνω δεν καταλαβαίνω με ποια λογική βγάζεις αυτό το συμπέρασμα. Δηλαδή επειδή όταν ανακατέψουμε δύο πράγματα καλά και φτιάξουμε ένα ομοιογενές στο μάτι μίγμα, πάει να πει ότι το στομάχι βλέπει ένα πράγμα και όχι τα συστατικά του; Το στομάχι και το λεπτό έντερο δεν δίνει δεκάρα για το αν εμείς βλέπουμε κάτι ως ομοιογενές ή όχι, αυτό που βλέπει είναι μόρια και αναλόγως έχει τις κατάλληλες βιοχημικές πορείες διαθέσιμες για να τα επεξεργαστεί.



αντιθετως αν περναμε γαλα με σκονη προτεινης,για να αποροφηθει η σκονη πρωτα,κ σταδιακα το γαλα(για να εχουμε διπλα οφελη-αργης γρηγορης αποροφησης,θα επρεπε τοτε να ισχυει οτι φευγουν ολα ταυτοχρονα-αλλα ολοι ξερουμε οτι αυτο δεν γινεται).

μιλαμε για 2 διαφορετικες πηγες προτεινης που αποροφονται διαφορετικα.
κ αν τις αναμιξεις,η αποροφηση γινεται με την ταχυτητα αυτης που αποροφαται πιο αργα.

απορω γιατι το λες ακομα αυτο.το ιδιο πραγμα με σενα εγραψα εξαρχης.

Εύχομαι να αφιερώνεις τον ίδιο και περισσότερο χρόνο εξετάζοντας και πιο ουσίας θέματα, διότι το συγκεκριμένο δεν παίζει κανένα παρατηρήσιμο ρόλο στο πώς θα γίνει το σώμα σου.

οπως?

Εδώ συμφωνούμε.

πολυνικε δεν παρεξηγειτε κανεις,αλλα οταν γραφει καποιος στο φορουμ που εχει καποιες γνωσεις κ μιλα απαξιωτικα για μελη ενος φορουμ,γραφοντας πραγματα περι ενασχολησης με το ββ,κ περι ασχετοσυνης τοτε θα πρεπει να λαβουμε υποψιν μας οτι ολοι πλην αυτων που εχουν αυτες τις γνωσεις εδω μεσα ειμαστε ολοι ασχετοι.

δεν με απασχολει να πεισω κανενα για οτιδηποτε,το χω ξαναγραψει,αλλα με ενοχλει οταν ατομα οπως εγραψα αγνοουν βασικες αρχες του διαλογου κ προσβαλουν γενικοτερα.
μεχρι την επεμβαση του σουπερμαν κ τα περι ασχετοσυνης,η συζητηση ηταν οπως αρμοζε.
δικαιολογω το τμημα της απαντησης μου ετσι,γιατι δεν ειμαι απτα παιδακια που γυριζουν κ το αλλο μαγουλο.
αλλο να κανουμε χαβαλε,κ να απανταμε, κ αλλο να παταμε πανω στις γνωσεις μας για να υποβιβαζουμε ατομα ειτε σε φορουμ ειτε στην ζωη μας.
αυτο ειναι δειγμα του χαρακτηρα μας.

κ να πεις οτι εκανα λαθος σε οτι γραφω..

γουτου γουτου.

Polyneikos
14-08-10, 16:16
Μα η απαντηση μου ξεκαθαρισα ότι δεν ήταν αποκλειστικα για σενα,απλα ευκαιριας δοθείσης χρησιμοποιηθηκε ενα μερος ενος ποστ σου για να θεσω εναν προβληματισμο μου.Στο φόρουμ εχουν θεση από τον πιο απειρο αθλητη μεχρι τον επιστημονικα περισσότερο καταρτισμενο,φυσικα χρείζουν της ιδιας αντιμετωπισης,that's the point.Ο σεβασμος προς τον καθεναν μας αναδυκνύει και σαν ατομα και σαν φόρουμ.:toast:

beefmeup
14-08-10, 17:22
ριξτε μια ματια.

εγω διαβασα πραγματα για την επεξεργασια του "καλου"γαλακτος που δεν ηξερα.
κ συν τοις αλλοις λεει οτι λεω τοσα ποστ για αναμιξη γαλακτος με σκονη για μεταπρποπο

βρηκα κ αλλα πολλα,αλλα ειναι γενικες συζητησεις.εδω εχει κ αναφορες σε βιβλιογραφια στον πατο.




Ok, I do not know where you are getting your information from, but it is not good info. It is mixed with some fact, but very short on real world practicalities. I could go into the milk thing in the first place, it is in no way the "perfect food", in fact far from it. A few tidbits..

The path that transforms healthy milk products into allergens and carcinogens begins with modern feeding methods that substitute high-protein, soy-based feeds for fresh green grass and breeding methods to produce cows with abnormally large pituitary glands so that they produce three times more milk than the old fashioned scrub cow. These cows need antibiotics to keep them well.
Their milk is then pasteurized so that all valuable enzymes are destroyed (lactase for the assimilation of lactose; galactase for the assimilation of galactose; phosphatase for the assimilation of calcium).
Literally dozens of other precious enzymes are destroyed in the pasteurization process. Without them, milk is very difficult to digest. The human pancreas is not always able to produce these enzymes; over-stress of the pancreas can lead to diabetes and other diseases.
The butterfat of commercial milk is homogenized, subjecting it to rancidity. Even worse, butterfat may be removed altogether. Skim milk is sold as a health food, but the truth is that butter-fat is in milk for a reason.
Without it the body cannot absorb and utilize the vitamins and minerals in the water fraction of the milk. Along with valuable trace minerals and short chain fatty acids, butterfat is America's best source of preformed vitamin A.
Synthetic vitamin D, known to be toxic to the liver, is added to replace the natural vitamin D complex in butterfat. Butterfat also contains re-arranged acids which have strong anti-carcinogenic properties.
The recent approval by the FDA of the use of BGH (Bovine Growth Hormone) by dairy farmers to increase their milk production only worsens the already sad picture.
BGH will also decrease the body fat of cows. Unfortunately, the body fat of cows is already contaminated with a wide range of carcinogens, pesticides, dioxin, and antibiotic residues. When the cows have less body fat, these toxic substances are then transported into the cows' milk.

So much for milk as the perfect food....now to address post workout...and notice the references

Adding milk is, in general, a bad idea. It will slow the absorption of amino acids in the gut during a period when you want a rapid increase in blood amino-acid levels. Milk protein is composed of two fractions, which are casein (accounting for approximately 80% of the protein in milk) and whey (which accounts for the remaining 20%) These have, respectively, been characterized as 'slow' and 'fast' proteins according to the rate at which they are digested and the speed at which amino-acids enter the bloodstream. (1) Whey results in a rapid, high spike in blood amino acid level which is highly anabolic, whereas casein results in a slow, steady increase in plasma amino-acid levels that is anti-catabolic in nature. (2) Mahe et al, who looked at the differences in digestion between casein and beta-lactoglobulin (which is the major subfraction in whey) found that casein clots in the acidic environment of the stomach, which delays gastric emptying, and results in a prolonged, steady released of amino-acids. (this is good any time but post workout). Whey, in contrast, remains soluble in the stomach, and quickly makes its way further down the digestive track resulting in the characteristic rapid peak in blood amino levels.

"While some have inferred from the research that by consuming both casein and whey together you'll get both the anti-catabolic effects of casein along with the anabolism of whey, this is unlikely. As a number of others(studies) have pointed out, it is more likely that since casein clots in the gut, and slows gastric emptying, you'll be slowing down the whey, causing it to act much like casein."

References

1. Fruhbeck G. Protein metabolism. Slow and fast dietary proteins. Nature. 391(6670):843, 845, 1998 Feb 26.

2. Mahe S. Roos N. Benamouzig R. Davin L. Luengo C. Gagnon L. Gausserges N. Rautureau J. Tome D. Gastrojejunal kinetics and the digestion of (15N)beta-lactoglobulin and casein in humans: the influence of the nature and quantity of the protein. American Journal of Clinical Nutrition. 63(4):546-52, 1996 Apr.

3. Tipton KD. Rasmussen BB. Miller SL. Wolf SE. Owens-Stovall SK. Petrini BE. Wolfe RR. Timing of amino acid-carbohydrate ingestion alters anabolic response of muscle to resistance exercise. American Journal of Physiology - Endocrinology & Metabolism. 281(2):E197-206, 2001 Aug.

Mixing your post-workout protein shake with milk is not a bad idea per se, but at best it?s sub-par. One of the functions that insulin works is by translocation of GLUT4 (?glucose transporter 4?) receptors to the cell membrane (1). GLUT4 is basically one of the glucose receptors (there are others) that allow glucose uptake in the cell.

As well, casein is the predominant protein that milk consists of (about 80% or so, with about 20% being whey). Casein actually forms clots in the stomach during digestion, forming a sort of paste that slows digestion further. Again, this is not something you?re striving for, so milk consumption during this time is not the obvious choice.

References:

(1) Need for GLUT4 activation to reach maximum effect of insulin-mediated glucose uptake in brown adipocytes isolated from GLUT4myc-expressing mice.
Diabetes. 2002 Sep;51(9):2719-26.

(2) Intracellular mechanisms underlying increases in glucose uptake in response to insulin or exercise in skeletal muscle.
Acta Physiol Scand. 2001 Mar;171(3):249-57

(3) The time course for elevated muscle protein synthesis following heavy resistance exercise.
Can J Appl Physiol. 1995 Dec;20(4):480-6.

(4) Post-ischemic stimulation of 2-deoxyglucose uptake in rat myocardium: role of translocation of Glut-4.
J Mol Cell Cardiol. 1998 Feb;30(2):393-403.

(5) Gastic emptying and intragastric distribution of lipids in man. A new scintigraphic method of study. Dig Dis Sci (1982) 27 (8): 705-711.

(6) In vivo and in vitro gastric emptying of milk replacers containing soybean proteins. J Dairy Sci. 1994 Feb;77(2):533-40.

giannis64
14-08-10, 17:34
beef συμνωμη αλλά έσβησα μια σου φράση από το ποστ σου η οποία δεν είχε καμία σχέση με την τοποθέτηση σου επί του θέματος!!!

ευχαριστώ για την κατανόηση!!

beefmeup
14-08-10, 17:38
beef συμνωμη αλλά έσβησα μια σου φράση από το ποστ σου η οποία δεν είχε καμία σχέση με την τοποθέτηση σου επί του θέματος!!!

ευχαριστώ για την κατανόηση!!

χαχα,ναι δεν τρεχει,αλλα νομισα οτι ηταν ο πολυνικος.

περισσοτερο στον χαβαλε,το ειπα ρε συ.

:toast:

errikos
14-08-10, 19:55
to kalutero einai 1 litro meta tin proponisi kai ena litro to prwi...exei polu kala apotelesmata gia ogko idika me plhres gala ...kai mia mpanana metaproponitika me to gala

***Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ.Mods Team***

GRF
14-08-10, 19:55
beefmeup, σχετικά με αυτά που έχεις κάνει quote (δεν γνωρίζω από πού):

Η πρώτη παράγραφος είναι καθαρά έκφραση άποψης και είναι γεμάτη υποθέσεις και λογικά άλματα χωρίς να στηρίζεται σε μετρημένα επιστημονικά δεδομένα. Ναι, σίγουρα έτσι παράγεται το γάλα που υπάρχει στα ράφια των σούπερ μάρκετ, αλλά τα υπόλοιπα είναι υποθέσεις και σε κάποιο βαθμό αντιεπιστημονικά γραμμένα. Π.χ. τι πάει να πει "τεχνητή" βιταμίνη D και "φυσική" βιταμίνη D; Τα έχουμε ξαναπεί ότι εφόσον μιλάμε για γνωστά χημικά μόρια, για γνωστές χημικές δομές, ο όρος "φυσικός" και "τεχνητός" δεν έχει κανένα νόημα εφόσον το τελικό χημικό μόριο είναι αυτό που πρέπει να είναι. Έχει ας πούμε διαφορά το οξυγόνο (O2) που παράγεται από τα φυτά ως αποτέλεσμα της φωτοσύνθεσης από το οξυγόνο που παράγεται όταν κάνουμε ηλεκτρόλυση του νερού σε H2 + O2; Καμία απολύτως, πρόκειται για το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Όσο για την παράγραφο με το κόκκινο. Εκεί όντως η συζήτηση στηρίζεται σε δεδομένα. Παρόλα αυτά, δεν λέει κάτι για αργότερη απορρόφηση της whey παρουσία γάλακτος. Αυτό το λέει στην επόμενη παράγραφο (με το μαύρο) που όμως εκεί πάλι ξαναϋποθέτει.

Ο φίλος aepiskeptis πιο πάνω έβαλε ένα πολύ καλογραμμένο απόσπασμα από κείμενα του Lyle McDonald και (νομίζω) του Alan Aragon. Εκεί αναφέρονται ευρήματα από μελέτες και όπως αυτές δείχνουν, το γάλα παρόλο που (συνολικά) απορροφάται πιο αργά από σκέτη whey, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τη σκέτη whey και ίσως είναι και καλύτερο εάν ρυθμιστούν κατάλληλα οι ποσότητες.

@savage: η άποψή μου είναι η ίδια με πριν 2-3 χρόνια που έγραψα το συγκεκριμένο άρθρο για τα γαλακτοκομικά, και μάλιστα την αναφέρω στο τέλος τέλος του άρθρου: "αναμείξτε άφοβα την πρωτεΐνη σας με γάλα". Από τα υπάρχοντα δεδομένα, άποψή μου παραμένει ότι δεν επηρεάζει αρνητικά το να βάλουμε γάλα αντί νερό - και ίσως υπό κάποιες συνθήκες είναι πιο χρήσιμο για μυϊκό αναβολισμό. Από την άλλη, εάν μιλάμε για 2-3 εβδομάδες πριν από αγώνες ή πριν από παραλία κτλ, τότε σίγουρα οτιδήποτε ενδέχεται να κρατάει υγρά ή να προκαλεί φουσκώματα πρέπει να φύγει προσωρινά από τη διατροφή, και σε αυτό περιλαμβάνονται και τα γαλακτοκομικά κατά την άποψή μου.

beefmeup
14-08-10, 20:15
Ο φίλος aepiskeptis πιο πάνω έβαλε ένα πολύ καλογραμμένο απόσπασμα από κείμενα του Lyle McDonald και (νομίζω) του Alan Aragon. Εκεί αναφέρονται ευρήματα από μελέτες και όπως αυτές δείχνουν, το γάλα παρόλο που (συνολικά) απορροφάται πιο αργά από σκέτη whey, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τη σκέτη whey και ίσως είναι και καλύτερο εάν ρυθμιστούν κατάλληλα οι ποσότητες.



εδω grf δεν νμιζω οτι διαφωνει κανεις,το ιδιο πραμα λεμε,με αλλα λογια.

η ενσταση μου ηταν εξ αρχης για συνδιασμο κ των 2 μεταπροπο,που ειναι κ ο τιτλος του θρεντ.
τελικα ειναι κ αυτο οπως ολα καθαρα θεμα επιλογης,αλλα μου φανταζει δυσκολο να ανακτεψω γαλα με σκονημετα προπο γιατι πολυ απλα μετα απτο postwo σεηκ μου τρωω στανταρ μολις περασουν 30-40 λεπτα γιαυτο κ πρωτιμω νερο με την σκονη.

ο μονος λογος που θα το εκανα αυτο με το γαλα(κ το χω κανει) ειναι οταν δεν ειχα χρονο κ θα καθυστερουσα το γευμα μου,οποτε κ κατεφυγα σε γαλα.

Devil Randime
20-08-10, 04:43
Επιτρεψτε μου να πω και γω τη γνωμη μου παιδια.Εκατσα διαβασα ΟΛΟ το thread και πραγματικα μεσα απο ενα χαμο αποψεων και αντεκλήσεων καταφερα και εβγαλα καποια συμπερασματα πως ολα εξαρτώνται απο τον οργανισμο του καθενα, απο τι στοχους εχει και γενικοτερα οι γνωμες δυίσταντο..
Ας πω όμως για μενα τωρα. Οπως εχω πει και σε αλλα posts γενικοτερα στο forum, μερα παρα μερα κανω αναεροβιες ασκησεις (μπασκετ, ποδοσφαιρο). Δυστυχως μου ειναι αρκετα δυσκολο μετα το ποδοσφαιρο ή μπασκετ στο ΣΕΦ να καθομαι στο σκοταδι , να προσπαθω να βρω φως για να δω ποσα ml νερου βαζω, να προσπαθω μετα να φτιαχνω μες στον κοσμο και στο σκοταδι τη πρωτεινη, μετα να παιρνω την κρεατινη, μετα το ενα μετα το αλλο κλπ κλπ. Συν οτι ειναι και αβολο για μενα να καθομαι να κρυφτω απο τα ματια των αλλων που θα πεσουν σαν βδελες να με ρωτησουν τι φτιαχνω εκει...
Οποτε επελεξα να μην κανω ΟΛΗ αυτη την ταλαιπωρια και να επιλεξω γαλατα σογιας να παιρνω μαζι μου (μονο για τις μερες μπασκετ ή ποδοσφαίρου και οχι για μετα προπόνηση το τονιζω αυτο). Βρηκα αυτά εδω -(δειτε συννημένα)- τα οποία δεν εχουν καθόλου λακτόζη και απ'ότι διαβασα και στο ιντερνετ εχουν έλλειψη καζείνης οποτε πιστευω αυτο τα κανει πολυ καλή επιλογη για μετα τις αναεροβιες μου.
Το επιπλεον καλό ειναι πως δεν χρειαζονται και ψυγειο αν δεν ανοιχτουν, οποτε θα τα παιρνω ανετα μαζι μου και θα τα πινω μετα το μπασκετακι μου.
Θα παιρνω 3 τετοια μετα τις αναεροβιες μου (3Χ750ml --> ~26γρ πρωτείνης) και νομιζω ειναι κομπλέ. Τα εχει μεγαλη αλυσιδα καταστηματων σουπερ μαρκετ (Carrefour). Εχω δοκιμασει ήδη το 1L alpro soya chocolate και μπορω να πω, πως η γευση με ενθουσιασε πολυ! θα δοκιμασω σιγουρα και το vanilla! ;)

Εγω θα συμφωνησω με τον beef πως οντως το γαλα θεωρειται ''εκτακτης αναγκης'' (οπως και στη περιπτωση μου δηλαδη), αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δε νομιζω πως εχει μεγαλη διαφορα με το αν θα επινα αντι αυτου την πρωτείνη μου. Νομιζω αλλωστε πως μαζι στη τσαντα μου και με χαπια αμινοξεων, θαρρω πως θα ειμαι πληρης για ''εκτακτης ανάγκης'' μεταπροπονητικό.

deluxe
03-09-10, 20:53
Μπορει καποιος να μου πει πως ακριβως λειτουργει η λακταση που περιεχουν ορισμενα γαλατα με μειωμενη λακτοζη;

Ολα τα γαλατα εχουν πανω-κατω 4,5γρ σακχαρων ( λακτοζη μονο; ) στα 100μλ.

Το γαλα της advance, λεει σακχαρα 4,5 απο τα οποια λακτοζη 1,5. Τι ακριβως ειναι τα αλλα 3;

Εγω αν πιω 500μλ απο αυτο το γαλα, θα παρω 7,5γρ λακτοζης ή παραπανω;

Nick Sotiralis
04-09-10, 03:14
δηλαδη 2 μιλκο free μεταπροπονητικα και ειμαστε οκ ;)

deluxe
04-09-10, 07:13
Σκεψου πρωτα οτι το "γαλα" στα milko εχει ληξει αρκετες φορες..

GEORGEXX1
04-09-10, 10:37
το γαλα απο τον νομο πριν την ληξη του μπορει να ξαναεπιστραφει στην εταιρια και να ξαναπαστερειωθει μεχρι και πεντε φορες,η καθε φορα αναγραφετε κατω στο μπουκαλι με αριθ:απο 1 εως 5,γιαυτο καθε φορα που παιρνετε γαλα κοιτατε να εχει νουμερο το πολυ 3 που σημαινει οτι εχει παστερειωθη 2 φορες.

aetosa
08-09-10, 10:57
Παιδιά μη λέμε ό,τι θέλουμε και ό,τι ακούγεται τριγύρω (διάφορα περίεργα email που μας έρχονται από το πουθενά...).
Παστερίωση, ναι έχει εφευρεθεί, υπάρχει και είναι γνωστή σαν μέθοδος.
Αναπαστερίωση; Που το 'δατε αυτό; Πώς γίνεται να το κάνουμε κι εμείς; Κανένα λινκ να μας λέει το how to;
Πάντως, αν εγώ "ξαναπαστερίωνα" τα γάλατα, σιγά μην έγραφα και τον αριθμό των παστεριώσεων πάνω στο κουτί...τι άλλο θ' ακούσουμε..

beefmeup
08-09-10, 13:39
Παιδιά μη λέμε ό,τι θέλουμε και ό,τι ακούγεται τριγύρω (διάφορα περίεργα email που μας έρχονται από το πουθενά...).
Παστερίωση, ναι έχει εφευρεθεί, υπάρχει και είναι γνωστή σαν μέθοδος.
Αναπαστερίωση; Που το 'δατε αυτό; Πώς γίνεται να το κάνουμε κι εμείς; Κανένα λινκ να μας λέει το how to;
Πάντως, αν εγώ "ξαναπαστερίωνα" τα γάλατα, σιγά μην έγραφα και τον αριθμό των παστεριώσεων πάνω στο κουτί...τι άλλο θ' ακούσουμε..

φιλε το ξερεις οτι οι γαλακτοβιομηχανιες περνουν πισω επιστροφες οτι γαλα(κ πολλα αλλα ακομα) δεν εχει πουληθει,αλλα εχει ληξει απτα σουπερ μαρκετ??

αυτο γιατι νομιζεις οτι γινεται??μηπως γιατι τα σουπερ δεν μπορουν απο μονα τους να ξεφωρτωθουν τα ληγμενα(να τα πεταξουν),ας πουμε,κ τους βοηθανε σε αυτο οι καλες γαλακτοβιομηχανειες??

καμια ιδεα πανω σε αυτο εχεις?

Devil
08-09-10, 17:51
για δωσε ινφο στο λαο...

No Cash
08-09-10, 18:01
φιλε το ξερεις οτι οι γαλακτοβιομηχανιες περνουν πισω επιστροφες οτι γαλα(κ πολλα αλλα ακομα) δεν εχει πουληθει,αλλα εχει ληξει απτα σουπερ μαρκετ??

αυτο γιατι νομιζεις οτι γινεται??μηπως γιατι τα σουπερ δεν μπορουν απο μονα τους να ξεφωρτωθουν τα ληγμενα(να τα πεταξουν),ας πουμε,κ τους βοηθανε σε αυτο οι καλες γαλακτοβιομηχανειες??

καμια ιδεα πανω σε αυτο εχεις?




καλα και τα πατατακια επιστρεφονται και τα κρουασαν και πολλα αλλα τροφιμα που δεν μπορω να φανταστω τι ακριβως τα κανουν μετα...

μπορει τα κρουασαν σοκολατας να τα κανουν whey σοκολατας.. molto whey πχ χαχα

thanasis reaction
08-09-10, 18:02
to εχω ξαναγραψει,ολα τα γαλατα επιστρεφονται πισω,εκτος απο μια εταιρεια που τα πεταει επι τοπου στα σουπερ μαρκετ.

mekefi
21-09-10, 09:12
παντως συμφωνα με την διατροφη ζωνης του barry sears καλα λιπαρα 1ωρα μετα την προπονηση αυξανουν η διατηρουν τα επιπεδα της αυξητικης ορμονης.
πχ αμυγδαλοβουτηρο,φυστικοβουτυρο ιχθυελαιο
τι λετε εσεις γι αυτο;

Ισχυει αυτο???

Devil
21-09-10, 11:58
Ισχυει αυτο???

δεν ξερω αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι η ζωνη ειναι η μεγαλητερη απατη ever

και ο barry απλα τα κονομισε και τα κονομαει απ αυτη την αηδια

Mitsen
21-09-10, 12:15
Ειναι προτιμοτερο να πινουμε την whey με γαλα 0%, παρα με νερο!

Γιατί?

mekefi
21-09-10, 12:18
φιλε το ξερεις οτι οι γαλακτοβιομηχανιες περνουν πισω επιστροφες οτι γαλα(κ πολλα αλλα ακομα) δεν εχει πουληθει,αλλα εχει ληξει απτα σουπερ μαρκετ??

αυτο γιατι νομιζεις οτι γινεται??μηπως γιατι τα σουπερ δεν μπορουν απο μονα τους να ξεφωρτωθουν τα ληγμενα(να τα πεταξουν),ας πουμε,κ τους βοηθανε σε αυτο οι καλες γαλακτοβιομηχανειες??

καμια ιδεα πανω σε αυτο εχεις?

α ρε μπιφ,τι αρνητικος που εισαι
την ιστορια με τον καλο σαμαρειτη την ξερεις?
ε,η ιδια περιπτωση ειναι:P

Kroisos
03-11-10, 02:33
to kalutero einai 1 litro meta tin proponisi kai ena litro to prwi...exei polu kala apotelesmata gia ogko idika me plhres gala ...kai mia mpanana metaproponitika me to gala

***Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ.Mods Team***

Συμφωνώ απόλυτα... Και εγώ μεταπροπονητικά παίρνω 1 l πλήρες, μια μπανάνα kai 50 gr quacker και εχω δει τρελή ανάπτυξη. Επίσης άλλο ένα λίτρο μέσα στη μέρα.. 5 kg σε ενάμιση μήνα (ίσως λίγο λιπος αλλά η ζώνη κουμπώνει ακόμα στο ίδιο) και ξεπέρασα ένα πλατώ στο squat και deadlift..
Θα το σταματήσω βέβαια σε λίγο καιρό δεν είναι για πολύ.. Αλλά για αρχάριους ότι πρέπει, λειτουργεί καλύτερα και απο στεροειδή, δεν χρειαζεται να μπλέκουν με συμπληρώματα. Το κορεσμένο λίπος του γάλακτος είναι απο τα καλύτερα αναβολικά...

Devil
03-11-10, 05:55
Συμφωνώ απόλυτα... Και εγώ μεταπροπονητικά παίρνω 1 l πλήρες, μια μπανάνα kai 50 gr quacker και εχω δει τρελή ανάπτυξη. Επίσης άλλο ένα λίτρο μέσα στη μέρα.. 5 kg σε ενάμιση μήνα (ίσως λίγο λιπος αλλά η ζώνη κουμπώνει ακόμα στο ίδιο) και ξεπέρασα ένα πλατώ στο squat και deadlift..
Θα το σταματήσω βέβαια σε λίγο καιρό δεν είναι για πολύ.. Αλλά για αρχάριους ότι πρέπει, λειτουργεί καλύτερα και απο στεροειδή, δεν χρειαζεται να μπλέκουν με συμπληρώματα. Το κορεσμένο λίπος του γάλακτος είναι απο τα καλύτερα αναβολικά...

γιατι???? καλητερο δεν ειναι αλλα γιατι το λες αυτο???

deluxe
03-11-10, 17:59
Υπαρχουν κατηγοριες κορεσμενου λιπους; Γιατι νομιζα οτι ολα την ιδια "βιολογικη" αξια εχουν.

deluxe
03-11-10, 18:08
Συγνωμμη κιολας, αλλα το να πινεις γαλα με whey,isolate δεν ειναι περιπου το ιδιο με το να πινεις μια blend με νερο;

Το χειροτερο ειναι blend με γαλα;

Ο καλυτερος συνδιασμος νομιζω οτι ειναι αμινοξεα + waxy και μετα απο 30 λεπτα whey με γαλα. Μετα απο 1 ωρα κανονικο φαι. Κυριως για ογκο αυτο το πραμα.
Για γραμμωση αμινοξεα + waxy ( μισο σε σχεση με τον ογκο ή και καθολου ) και μετα απο 30 λεπτα isolate με νερο. Μετα απο 1 ωρα κανονικο φαι.

Τι λετε;

Devil
03-11-10, 18:22
Συγνωμμη κιολας, αλλα το να πινεις γαλα με whey,isolate δεν ειναι περιπου το ιδιο με το να πινεις μια blend με νερο;

Το χειροτερο ειναι blend με γαλα;

Ο καλυτερος συνδιασμος νομιζω οτι ειναι αμινοξεα + waxy και μετα απο 30 λεπτα whey με γαλα. Μετα απο 1 ωρα κανονικο φαι. Κυριως για ογκο αυτο το πραμα.
Για γραμμωση αμινοξεα + waxy ( μισο σε σχεση με τον ογκο ή και καθολου ) και μετα απο 30 λεπτα isolate με νερο. Μετα απο 1 ωρα κανονικο φαι.

Τι λετε;

γινονται και τα 2 που λες αλλα νομιζω οτι δεν εχει νοημα να παρεις την isolate μετα το postwo.... και μπορεις να φας κανονικα

Kroisos
04-11-10, 02:22
Υπαρχουν κατηγοριες κορεσμενου λιπους; Γιατι νομιζα οτι ολα την ιδια "βιολογικη" αξια εχουν.

Λάθος διατύπωση, εννούσα ότι το κορεσμένο λίπος του που υπάρχει γενικά στο γάλα, όχι ότι έχει κάποια διαφορά. Όλα τα κορεσμένα λίπη για κάποιον που γυμνάζεται καλά είναι αρκεί να προέρχονται απο ΜΗ επεξεργασμένες τροφές


Το κορεσμένο λίπος του γάλακτος είναι απο τα καλύτερα αναβολικά... γιατι???? καλητερο δεν ειναι αλλα γιατι το λες αυτο???

Αυξάνει τα επίπεδα της τεστοστερόνης. Υπάρχουν πάρα πολλες σχετικές μελέτες... Σε συνδυασμό με το ασβέστιο (που συνεισφέρει θετικά στις συσπάσεις των μυών) και τις άλλες βιταμίνες έχει τα καλύτερα αποτελέσματα για έναν αρχάριο.. Αρκεί φυσικά να δίνει και στο σώμα του το κατάλληλο ερέθισμα με πολυαρθρικές ασκήσεις και να μην κοροιδεύει κάνοντας μόνο πχ 10 σετ κάμψεων δικεφάλων, γιατί τότε όλο το λίπος θα πάει στη κοιλιά.

Devil
04-11-10, 09:41
Λάθος διατύπωση, εννούσα ότι το κορεσμένο λίπος του που υπάρχει γενικά στο γάλα, όχι ότι έχει κάποια διαφορά. Όλα τα κορεσμένα λίπη για κάποιον που γυμνάζεται καλά είναι αρκεί να προέρχονται απο ΜΗ επεξεργασμένες τροφές



Αυξάνει τα επίπεδα της τεστοστερόνης. Υπάρχουν πάρα πολλες σχετικές μελέτες... Σε συνδυασμό με το ασβέστιο (που συνεισφέρει θετικά στις συσπάσεις των μυών) και τις άλλες βιταμίνες έχει τα καλύτερα αποτελέσματα για έναν αρχάριο.. Αρκεί φυσικά να δίνει και στο σώμα του το κατάλληλο ερέθισμα με πολυαρθρικές ασκήσεις και να μην κοροιδεύει κάνοντας μόνο πχ 10 σετ κάμψεων δικεφάλων, γιατί τότε όλο το λίπος θα πάει στη κοιλιά.

εδω ομως πρεπει να σου ζητησω να ποσταρεις κατι σχετικο...μελετη...κατι....

οσο για την αποροφηση του ασβεστιου δεν ειμαι και τοσο σιγουρος αλλα λογικα θα υπαρχει...

οτι λειτουργει σε αρχαριους ναι το εχω δει αλλα νομιζω πως ειναι καθαρα λογο αυξησεις των θερμιδων

εχω δει αρκετα threads σε εξωτερικο που κανουν την GOMAD (Gallon Of Milk A Day) μαζι με το Stronglifts αλλα αναφαιροντε κυριως σε ατομα που βαζουν πολυ δυσκολα κιλα και που εχουν πρωτη επαφη με τα βαρη

Andrikos
04-11-10, 12:02
Το κορεσμένο λίπος του γάλακτος είναι απο τα καλύτερα αναβολικά...



Διάνα!;)

giannis64
04-11-10, 13:08
γινονται και τα 2 που λες αλλα νομιζω οτι δεν εχει νοημα να παρεις την isolate μετα το postwo.... και μπορεις να φας κανονικα

μαλλων θελεις να πεις πως δεν εχει νοημα αν παρεις την isolate μετα απο 20 λεπτα, αφου εχεις την δυνατοτητα για στερεο γευμα, και τα αμινο να εινα κομλε και οχι bcaa. ετσ?

γιατι αλλιως δεν συμφωνω..

Devil
04-11-10, 17:17
μαλλων θελεις να πεις πως δεν εχει νοημα αν παρεις την isolate μετα απο 20 λεπτα, αφου εχεις την δυνατοτητα για στερεο γευμα,


:thumbup:



και τα αμινο να εινα κομλε και οχι bcaa. ετσ?


και bcaa να ειναι το ιδιο κανει, λευκινη να υπαρχει και ειμαστε καλα

γιατι αλλιως δεν συμφωνω..

:toast:

beefmeup
04-11-10, 17:26
Συγνωμμη κιολας, αλλα το να πινεις γαλα με whey,isolate δεν ειναι περιπου το ιδιο με το να πινεις μια blend με νερο;

Τι λετε;

οχι..

το ξαναγραψαμε γιατι στο τοπικ με την myofusion.

οτιδηποτε κ να παρεις(φας) με το γαλα,θα αργησει να φυγει απτο στομαχι,περισοτερο αποτι αν το ετρωγες μονο του.

deluxe
04-11-10, 19:06
Το ξερω οτι το εγραψες, αλλα εισαι σιγουρος οτι ισχυει αυτο που λες σε ολες τις blend πρωτεϊνες; Αυτο με τους δεσμους.

beefmeup
04-11-10, 21:20
Το ξερω οτι το εγραψες, αλλα εισαι σιγουρος οτι ισχυει αυτο που λες σε ολες τις blend πρωτεϊνες; Αυτο με τους δεσμους.

η λογικη αυτο λεει.

αλλιως ολα τα μπλεντ ειναι μουφα,κ δεν υπαρχει σταδιακη κ γρηγορη απελυθεσωση αμινο,απο πολαπλες πηγες που λενε οτι εχουν.

στο γαλα,γιατι γινεται να απελυθερωνει αργα κ γρηγορα αμινο?

deluxe
04-11-10, 23:16
Μα αυτη δεν ειναι και η ουσια του blend; Να ειναι μετριας αφομοιωσης;

beefmeup
04-11-10, 23:39
Μα αυτη δεν ειναι και η ουσια του blend; Να ειναι μετριας αφομοιωσης;

λαζαρε προσπαθω αλλα δεν με βοηθας καθολου.

το myofusion blend,αποτελειτε μεταξυ αλλων απο συμπυκνομενο ορο γαλακτος,κ απομονομενο.
αυτες οι 2 μορφες δεν ειναι ουτε μετριας,ουτε αργης αποροφησης.

γιαυτο κ το πουλανε κ για μετα την προπονα,επειδη εκτος απο αυτες τις 2 μορφες(που κανουν για μετα την προπονα),εχει μεσα κ αλλες πηγες που αποροφουνται πιο αργα.

που σημαινει οτι τα μπλεντ ειναι γρηγορης/αργης απελευθερωσης.
κ γιαυτο τα πουλανε κ τα προτεινουν σαν μεταπροπονητικα.
αλλιως θα σου ελεγαν παρτο μονο βραδυ η αναμεσα σε γευματα.

που σημαινει..

οτι δλδ,ενα μπλεντ αντιμετωπιζεται περιπου απτο στομαχι,οπως το γαλα.
παρομοια μοριακη δομη δλδ,κ ετσι οπως το γαλα σου δινει αργα κ γρηγορα αμινο,το μπλεντ κανει το ιδιο.

αυτο δεν θα ισχυε αν το μπλεντ δεν ειχε εννοιαια μοριακη δομη,αλλα ηταν σκονες πεταμενες σε ενα κουβα(αργης/γρηγορης),γιατι αν γινοταν αυτο η γρηγορης απελευθερωσης θα αποροφουταν αργοτερα.

Gaspari
05-11-10, 00:01
Παίδες επιδή είναι 8 σελίδες το όλο θεματάκι και εχω 2 ερωτήσεις.. οχι παραπάνω..

Κάνω καλά που μετά την προπόνα βάζω 400ml γάλακτος 1,5% και ενα σκούπ πρωτεϊνης, χτυπάω και πίνω;

Θά'πρεπε να το έβαζα σε 300-400ml νερού για ποιό γρήγορη απορρόφηση απο τους μύς (μαζί με φαί μετά απο κανα τέταρτο φυσικά) και το βράδυ πρίν τν ύπνο κανά δυό ποτήρια γάλα;

Ή καλά κάνω έτσι όπως είμαι τώρα;

beefmeup
05-11-10, 00:02
Κάνω καλά που μετά την προπόνα βάζω 400ml γάλακτος 1,5% και ενα σκούπ πρωτεϊνης, χτυπάω και πίνω;

Θά'πρεπε να το έβαζα σε 300-400ml νερού για ποιό γρήγορη απορρόφηση απο τους μύς (μαζί με φαί μετά απο κανα τέταρτο φυσικά) και το βράδυ πρίν τν ύπνο κανά δυό ποτήρια γάλα;

Ή καλά κάνω έτσι όπως είμαι τώρα;




οτιδηποτε κ να παρεις(φας) με το γαλα,θα αργησει να φυγει απτο στομαχι,περισοτερο αποτι αν το ετρωγες μονο του.

.

Gaspari
05-11-10, 00:08
Για τν λόγο που είναι 80% καζείνη και 20 "whey".. Οπότε με νερό, φαγητό κ πρίν τν ύπνο 2 ποτήρια με λιγάκι hemo θα είμαι τζέτ. :)

jimmy007
05-11-10, 00:10
οτιδηποτε κ να παρεις(φας) με το γαλα,θα αργησει να φυγει απτο στομαχι,περισοτερο αποτι αν το ετρωγες μονο του.

Μόνο για προιόντα με μεγαλύτερο Γ.Δ. ισχύει αυτό αν και γινόμαστε αυστηροί...:thumbup:
Σχετικά τώρα με αυτό που λέτε για την βραδύτερη απορρόφηση της whey με το γάλα, να σημειώσω ότι έχω δει ακριβές whey πρωτείνες όπως η WHEY EXCEL της Sci-Mentor,να περιέχουν σε μικρή ποσότητα μικροκυτταρική καζείνη που δεν έχουν φθηνότερες πρωτείνες της ίδιας εταιρείας. Δεν νομίζω να είναι τυχαίο..
Επίσης, να επισημάνω ότι το γάλα περιέχει πρεβιοτικά που βοηθούν στην απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών.

Kroisos
05-11-10, 01:01
εδω ομως πρεπει να σου ζητησω να ποσταρεις κατι σχετικο...μελετη...κατι....

οσο για την αποροφηση του ασβεστιου δεν ειμαι και τοσο σιγουρος αλλα λογικα θα υπαρχει...

οτι λειτουργει σε αρχαριους ναι το εχω δει αλλα νομιζω πως ειναι καθαρα λογο αυξησεις των θερμιδων

εχω δει αρκετα threads σε εξωτερικο που κανουν την GOMAD (Gallon Of Milk A Day) μαζι με το Stronglifts αλλα αναφαιροντε κυριως σε ατομα που βαζουν πολυ δυσκολα κιλα και που εχουν πρωτη επαφη με τα βαρη

Μια πολύ γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτά..

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18831752
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17459189

http://www.sciencedaily.com/releases/2007/08/070808104257.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2007/04/070410113836.htm
Που αναφέρουν εκτός των άλλων πόσο καλό είναι το γάλα για ενυδάτωση και πως το μείγμα αργής και γρήγορης πρωτείνης είναι καλύτερο για muscle gains.

Έχεις δίκιο ότι είναι περισσότερο η αύξηση θερμίδων, αλλα για μένα περισσότερο είναι η νοοτροπία, έχει το ίδιο αποτέλεσμα με τα weight gainers με τη διαφορά ότι δεν βρίσκεται σε φανταχτερό κουτάκι. Παρ' όλα αυτά πολλοί προτιμάνε να αγοράσουνε κάποιο τεχνητό προιόν τίγκα στh ζάχαρη και στα διεγερτικά μονο και μόνο επειδη το διαβάσανε σε κάποιο περιοδικό - που όλως τυχαίως τα περισσότερα ανήκουν σε εταιρείες συμπληρωμάτων.

Το gomad όντως αναφέρεται σε αρχάριους και προκαλεί πολλά φουσκώματα και παρενέργειες και αύξηση λίπους. Αλλά νομίζω οτι ο όρος αρχάριος, αν συνδεθεί με τα κιλά που σηκώνει κάποιος και όχι με τον χρόνο που ασχολείται, ταιριάζει στο 80% των χρηστών του φόρουμ. Σε αυτούς δηλαδή που δεν πλησιάζουν στα γενετικά όρια για εξειδίκευση:

http://img130.imageshack.us/img130/8057/90387588.th.jpg (http://img130.imageshack.us/i/90387588.jpg/)


Εκτός απο το ασβέστιο και τις άλλες βιταμίνες, περιέχει και την σημαντικότερη βιταμίνη, τη βιταμίνη που δημιούργησε την ζωή (http://www.grc.com/health/vitamin-d.htm). Τι καλύτερο θα μπορούσες να βρεις σε ένα φυσικό προιόν ? Αυτό δε σημαίνει οτι είναι και μαγικό, πάντα χρειάζονται και τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά σε μια ισορροπημένη διατροφή.

Τα περί αναβολικών ήταν μια υπερβολή που την 'έκλεψα΄ απο μια συνέντευξη του ripptoe :



That's where our famous gallon of milk a day program comes in. A gallon of whole milk, each day, is our standard recommendation for people who need to gain weight.

And nothing works better than a linear progression on simple barbell exercises, that has you go up in weight every workout, while you're gaining weight because you're drinking a gallon of milk a day. I have seen people put on 50 pounds of muscular bodyweight. We do it all the time, and it works beautifully.

I'll go on record as saying that steroids don't work as well as this. This program works better for novices than steroids. Absolutely yes.

Milk is quite literally better than steroids for a novice lifter to grow on, and no supplement produces the same effect.

There are no shortcuts. The fact that a shortcut is important to you means that you are a pussy. Let me be clear here: if you'd rather take steroids than do your squats heavy and drink enough milk, then you are a fucking Pussy

deluxe
05-11-10, 01:37
Ενταξει αυτο με το γαλα το εχουμε αναλυσει αρκετα. Περισσοτερο καλο κανει, παρα κακο, απο αυτα που εχω διαβασει. Ενταξει δε θα κανει να απορροφηθει 5 λεπτα η πρωτεϊνη, θα κανει 10. Πεθαινω!!

Προσωπικα εμενα δε με νοιαζει, αφου θα πινω αμεσως Bcaa και vitargo. Θα πινω και την blendara μου με γαλατακι μετα απο 20 λεπτα και θα ειμαι αρχοντας.

Devil
05-11-10, 02:55
Μια πολύ γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτά..

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18831752
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17459189

το πρωτο ειναι review το δευτερο ειναι μελετη...και τα 2 αναφαιρονται μονο για καλητερη ενυδατωση σε σχεση με powerade κ τετοια...

http://www.sciencedaily.com/releases/2007/08/070808104257.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2007/04/070410113836.htm

σε αυτα σιγκρινει μονο το γαλα σε σχεση με την σογια και ενα ποτο με υδατανθρακες
δεν κανει καμια συγκριση με κλασσικο postwo πρωτ+υδατ...κτλ κτλ κτλ
η δευτερη ειναι χρηματοτιμενη απο το ndc τσεκαρε το site τους και θα καταλαβεις;)

Που αναφέρουν εκτός των άλλων πόσο καλό είναι το γάλα για ενυδάτωση και πως το μείγμα αργής και γρήγορης πρωτείνης είναι καλύτερο για muscle gains.



Έχεις δίκιο ότι είναι περισσότερο η αύξηση θερμίδων, αλλα για μένα περισσότερο είναι η νοοτροπία, έχει το ίδιο αποτέλεσμα με τα weight gainers με τη διαφορά ότι δεν βρίσκεται σε φανταχτερό κουτάκι. Παρ' όλα αυτά πολλοί προτιμάνε να αγοράσουνε κάποιο τεχνητό προιόν τίγκα στh ζάχαρη και στα διεγερτικά μονο και μόνο επειδη το διαβάσανε σε κάποιο περιοδικό - που όλως τυχαίως τα περισσότερα ανήκουν σε εταιρείες συμπληρωμάτων.

εδω με βρισκεις απολυτα σημφωνο.... σιγουρα ειναι καλητερο απο ενα κακοφτιαγμενο gainer:thumbup:

Το gomad όντως αναφέρεται σε αρχάριους και προκαλεί πολλά φουσκώματα και παρενέργειες και αύξηση λίπους. Αλλά νομίζω οτι ο όρος αρχάριος, αν συνδεθεί με τα κιλά που σηκώνει κάποιος και όχι με τον χρόνο που ασχολείται, ταιριάζει στο 80% των χρηστών του φόρουμ. Σε αυτούς δηλαδή που δεν πλησιάζουν στα γενετικά όρια για εξειδίκευση:



http://img130.imageshack.us/img130/8057/90387588.th.jpg (http://img130.imageshack.us/i/90387588.jpg/)


Εκτός απο το ασβέστιο και τις άλλες βιταμίνες, περιέχει και την σημαντικότερη βιταμίνη, τη βιταμίνη που δημιούργησε την ζωή (http://www.grc.com/health/vitamin-d.htm). Τι καλύτερο θα μπορούσες να βρεις σε ένα φυσικό προιόν ? Αυτό δε σημαίνει οτι είναι και μαγικό, πάντα χρειάζονται και τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά σε μια ισορροπημένη διατροφή.

σιγουρα δεν διαφωνο σε αυτο αλλα η βιταμινη D ειναι αλλη ιστορια και αρκετα περιπλοκη:green:

Τα περί αναβολικών ήταν μια υπερβολή που την 'έκλεψα΄ απο μια συνέντευξη του ripptoe :

:green::green::green:

δεν διαφωνο οτι το γαλα ειναι πολλες φορες καλητερο απο πολλα προιοντα που πολουντε στην αγορα
αλλα σιγουρα δεν μπορει να χτυπισει τα πιο εξελιγμενα συμπληρωματα...
γενικα το γαλα προσφερετε για εξτρα θερμιδες στον ογκο αλλα και αυτο με μετρο... πολλους τους φουσκωνει...τους γεμιζει νερα...αλλοι βαζουν ευκολα λιπος....

giannis_s
05-11-10, 10:51
δεν διαφωνο οτι το γαλα ειναι πολλες φορες καλητερο απο πολλα προιοντα που πολουντε στην αγορα
αλλα σιγουρα δεν μπορει να χτυπισει τα πιο εξελιγμενα συμπληρωματα...
γενικα το γαλα προσφερετε για εξτρα θερμιδες στον ογκο αλλα και αυτο με μετρο... πολλους τους φουσκωνει...τους γεμιζει νερα...αλλοι βαζουν ευκολα λιπος....

+11111111111 :green:

beefmeup
05-11-10, 12:58
μια κ το συζηταμε το γαλα,για διαφορες χρησεις,ξερει κανεις μαγκες,ποιο ειναι το ποσοστο των ενηλικων αννθρωποων παγκοσμιω που εχει δυσανεξια σε λακτοζη?
αρα,κ δεν πινει γαλα?

ειναι 75%περιπου..

που σημαινει οτι σου μενει το 25%,του εννηλικου πλυθισμου,το οποιο μπορει να καταναλωσει γαλα χωρις παρενεργειες.

κ ποσοι απο αυτο το 25% να ασχολουνται με το ββ,για να τους ενδιαφερει το γαλα,στην διατροφη κ ποσο μαλλον μεταπροπονητικη?

αν γινω λιγο απλας με τα ποσοστα,να πω ενα 3% απτο 25%??

δλδ μιλαμε για 3 ατομα ανα 100.

κ το συζηταμε ακομα.μαλιστα.

εδω,ολες οι εταιριες προσπαθουν να βγαζουν τα συμπληρωματα πρωτεινης χωρις καθολου λακτοζη(κ δινουμε οι περισοτεροι παραπανω λεφτα για να τα παρουμε),οι γαλακτοβιομηχανειες βγαζουν γαλατα με μειωμενη λακτοζη για να μπορει κ αλλος κοσμος να πινει(που κ παλι ειναι δυσκολο,αν εχεις δυσανεξεια),πραγμα που σημαινει οτι κοιταμε μπροστα να κανουμε την ζωη μας λιγο πιο ευκολη σε καποια πραγματα.

μααλιστα..τουλαχιστον αυτοι οι 3 στους 100 που μπορουν να πιουν γαλα χωρις να γινει η κοιλιακη τους χωρα κοσυφοπεδιο,να ωφεληθηκαν διαβαζοντας το θρεντ.

deluxe
05-11-10, 13:51
Αυτο με το φουσκωμα. Εδω και καιρο παιρνω γαλα με μειωμενη λακτοζη, και δεν εχω καποιο προβλημα. Αξιζει να το δοκιμασετε.

Λιγα λες 3%. Μονο εδω ειμαστε πολυ παραπανω.

Dreiko
05-11-10, 14:15
.μααλιστα..τουλαχιστον αυτοι οι 3 στους 100 που μπορουν να πιουν γαλα χωρις να γινει η κοιλιακη τους χωρα κοσυφοπεδιο,να ωφεληθηκαν διαβαζοντας το θρεντ.

ειμαι ενας απο αυτους τους 3,βρισκομαι αναμεσα σας....:greenalien:
που λεει και ο λιακοπουλος.....:green::P:P:P

savage
05-11-10, 21:35
Αυτο με το φουσκωμα. Εδω και καιρο παιρνω γαλα με μειωμενη λακτοζη, και δεν εχω καποιο προβλημα. Αξιζει να το δοκιμασετε.

Λιγα λες 3%. Μονο εδω ειμαστε πολυ παραπανω.

ωπα ωπα,ξεχασες κατι....

ο διονυσης ειπε 3% απο το συνολικο ποσοστο ανθρωπων.απο ενα τυχαιο δειγμα ανθρωπων που λεμε και μεις ι μαθηματικοι.εδω μεσα ειναι bbing forum.καθε αλλο παρα τυχαιο ειναι το δειγμα εδω μεσα.
για εδω μεσα ισχυει το 25%(το 3% δεν κολλαει πουθενα που ειπες γιατι υποτιθεται πως εδω μεσ ολοι μας ενδιαφερομαστε για bbing.)

Υγ.να παρω και γω θεση για το γαλα αν μου επιτρεπεται.αν καποιος μπορει να το πιει χωρις προβληματα δυσανεξιας εγω το θεωρω πολυ καλη λυση,οχι για μεταπροπονητικο ομως.
ειδικα το πληρες που ανεφεραν και αλλα παιδια,νομιζω πως για εκτομορφους πιστιρικαδες(που λογικα δεν εχουν δυσανεξια στη λακτοζη),αντι να πετανε λεφτα σε gainers,χιλιες φορες γαλατακι του Θεου.Ας κρατησουν τα λεφτα τους για καμια μεταπροπονητικη πρωτεινη η για κανα αμινοξυ η κατι αλλο,οπου εκει το γαλα δε θα τους καλυπτει.

εχω επαννηλημενως τονισει πως οταν προσπαθει καποιος να αυξησει την αλιπη μαζα και τη δυναμη του,το πληρες γαλα,τα ολοκληρα αυγα και το κοκκινο κρεας ειναι 3 απο τις καλυτερες λυσεις ειδικα για μεσομορφους/εκτομορφους.τα κορεσμενα λιπαρα βοηθουν στην παραγωγη τεστοστερονης στον οργανισμο μας.

giannis_s
06-11-10, 21:31
τα κορεσμενα λιπαρα βοηθουν στην παραγωγη τεστοστερονης στον οργανισμο μας.

ήξερα περί λιπαρών και τεστοστερόνης, αλλά δεν το ήξερα ότι έρχεται από τα κορεσμένα..thx for the tip..εννοείς ότι γίνεται μερικώς σωματικό λίπος προφανώς, αλλά όχι στο βαθμό που θα περίμενε κάποιος, από τη στιγμή που η αυξημένη τεστο λειτουργεί αντισταθμιστικά;

Devil
06-11-10, 21:36
ήξερα περί λιπαρών και τεστοστερόνης, αλλά δεν το ήξερα ότι έρχεται από τα κορεσμένα..thx for the tip..εννοείς ότι γίνεται μερικώς σωματικό λίπος προφανώς, αλλά όχι στο βαθμό που θα περίμενε κάποιος, από τη στιγμή που η αυξημένη τεστο λειτουργεί αντισταθμιστικά;

και τα μονοακορεστα το κανουν αυτο;)

και δεν αυξανει την τεστο απλα βοηθα στην παραγωγη της...

beefmeup
06-11-10, 21:38
και τα μονοακορεστα το κανουν αυτο;)

και δεν αυξανει την τεστο απλα βοηθα στην παραγωγη της...

λογικο;)

Andrikos
06-11-10, 21:53
Τα περί αναβολικών ήταν μια υπερβολή που την 'έκλεψα΄ απο μια συνέντευξη του ripptoe :That's where our famous gallon of milk a day program comes in. A gallon of whole milk, each day, is our standard recommendation for people who need to gain weight.

And nothing works better than a linear progression on simple barbell exercises, that has you go up in weight every workout, while you're gaining weight because you're drinking a gallon of milk a day. I have seen people put on 50 pounds of muscular bodyweight. We do it all the time, and it works beautifully.

I'll go on record as saying that steroids don't work as well as this. This program works better for novices than steroids. Absolutely yes.

Milk is quite literally better than steroids for a novice lifter to grow on, and no supplement produces the same effect.

There are no shortcuts. The fact that a shortcut is important to you means that you are a pussy. Let me be clear here: if you'd rather take steroids than do your squats heavy and drink enough milk, then you are a fucking Pussy

Πω πω πολύ σκληροπυρηνικό το τελευταίο σχεδόν ψάρωσα :green: Πρέπει να έχει PhD στην Broscience. Ας ξεκαβαλήσει το καλάμι και ας μην μιλά για διατροφή όμως γιατί εκτίθεται.

giannis_s
06-11-10, 22:05
απλα βοηθα στην παραγωγη της...

αν δεν κάνω λάθος για την παραγωγή τεστό μεταβολίζεται χοληστερόλη (ή κάτι τέτοιο :P), οπότε ναι λογικο :)

αλλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι το κάνουν και τα "καλά" λιπαρά για αυτό ρώτησα ;)

6packman
13-11-10, 17:18
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ!ειμαι σε περιοδο γραμμωσης και μετα την προπονηση πινω ενα λιτρο γαλα απαχο η που και που μιλκο sugar free.κανει καλο η οχι?γνωμες σχολια ολα δεκτα καθως εαν εχετε και να μου προτεινετε κατι αλλο καλυτερο ροφημα φυσικα δεκτο(κατι φυσικο γιατι δεν παιρνω συμπληρωματα) ευχαριστω προκαταβολικαα!!;);)

Manos1989
13-11-10, 17:22
Τέτοιου είδους ερωτήσεις μπορείς να τις κάνεις στις Γενικές.
Μεταπροπονητικά εφόσον δεν παίρνεις συμπληρώματα,η πιο άμεσα απορροφήσιμη πρωτείνη είναι τα ασπράδια αυγού.
Αλλά μη τρελαίνεσαι....απλά τράβα σπίτι και φάε το κοτοπουλάκι σου με ρύζι,λαχανικά κλπ..

Galthazar
13-11-10, 17:25
φαε μια μπανανα αμεσως μετα την προπονα και μετα απο λιγο κανα ασπραδι αυγου με τονο για πρωτεινη

Polyneikos
13-11-10, 17:28
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ!ειμαι σε περιοδο γραμμωσης και μετα την προπονηση πινω ενα λιτρο γαλα απαχο η που και που μιλκο sugar free.κανει καλο η οχι?γνωμες σχολια ολα δεκτα καθως εαν εχετε και να μου προτεινετε κατι αλλο καλυτερο ροφημα φυσικα δεκτο(κατι φυσικο γιατι δεν παιρνω συμπληρωματα) ευχαριστω προκαταβολικαα!!;);)

Διαβασε λίγο το τοπικ στο οποιο σου συγχωνευσα το δικο σου...:toast:

Ariel
16-11-10, 00:06
το calci plus εχει 5,1 γραμμαρια πρωτεινηςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
:thumbup:

Menios Ser1985
16-11-10, 00:23
το calci plus εχει 5,1 γραμμαρια πρωτεινηςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
:thumbup:

Όντως,έπινα κι εγώ αρκετό παλιότερα!
Η παραπανίσια πρωτείνη που περιέχει σε σχέση με το απλό γάλα,οφείλεται στην προσθήκη πρωτείνης ορού γάλακτος στο calci plus!

Galthazar
16-11-10, 16:08
το calci plus εχει 5,1 γραμμαρια πρωτεινηςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
:thumbup:

σοβαρα?? Και να φανταστεις εχω τετοιο στο ψυγειο :green: