PDA

Επιστροφή στο Forum : Σόγια



jimbo
04-04-07, 21:19
Παιδια τι γνωμη εχετε για τη σογια?Πριν λιγο εφαγα και εχει πολυ καλη γευση.

Teo70
04-04-07, 21:28
Δεν είμαι ειδικός αλλά κάπου έχω διαβάσει ότι έχει αυξημένα φυτοοιστρογόνα.

BRaWNy
04-04-07, 21:35
Γεύση καλή μπορει να έχει, αλλά για επιλογή τροφής για μποντυμπίλντιγκ δεν κάνει, απο άποψη πρωτεϊνών, διότι είναι φτωχή σε αυτές απο άποψη βιολογικής αξίας, αφου δεν είναι και ζωικής πηγής, αλλά ακούγεται ότι έχει και πολλά οιστρογόνα (γυναικίες ορμόνες).
Δεν συγκρίνεται και δεν αντικαθιστά το κρέας, τα πουλερικά, τα ψάρια, τα αυγά και τα γαλακτοκομικά απο άποψη βιολογικής αξίας πρωτεϊνών.
Και φυσικά δεν μπορει να προσφέρει και σε μυική ανάπτυξη, παρα μόνο απο άποψη ενέργειας, αλλά ενέργεια βρισκουμε κι αλλού και απο πιό καλές πηγές.

Κατα την δική μου άποψη, γνώμη και γνώση μου.

jimbo
04-04-07, 21:40
Καπου στο site διαβασα οτι ορισμενοι φοβουνται να το χρησιμοποιησουν ,γιατι εχουν ακουστει διαφορα για μεταλλαγμενα.Συμφωνα ομως με εναν οδηγο καταναλωτων που εχει εκδωσει η greenpeace ορισμενα προιοντα που περιεχουν σογια εχουν εγκριθει απο την ιδια.

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/science/environment/greenpeace_consumers_guide.pdf

Η αληθεια ειναι οτι φοβομουνα κι εγω λιγακι στην αρχη μεχρι που ανακαλυψα το συγκεκριμενο οδηγο καταναλωτων.

BRaWNy
04-04-07, 21:52
Εγω προτείνω τότε να δωσεις σημασία στα άλλα που είπα (σε αυτα περι αξίας και ποιότητας της σαν τροφή) και όχι αυτά που ακούγονται και σε κάνανε να φοβάσε.

jimbo
04-04-07, 22:07
Σε αυτα εδωσα σημασια απλα αναφερω και τον συγκεκριμενο οδηγο.Μπορει να φανει χρησιμος γενικα.Ασχολουμαι με γυμναστικη και διατροφη εδω και 2 χρονια κι εχω βαρεθει να τρωω ολο τα ιδια.Ειπα μηπως μπορουσα ,οχι να αντικαταστησω το κρεας,προς θεου,απλα να τρωω που και που κατι διαφορετικο το οποιο ομως να ναι υγιεινο και με μπολικες πρωτεινες!

BRaWNy
04-04-07, 22:15
Σε αυτα εδωσα σημασια απλα αναφερω και τον συγκεκριμενο οδηγο.Μπορει να φανει χρησιμος γενικα.Ασχολουμαι με γυμναστικη και διατροφη εδω και 2 χρονια κι εχω βαρεθει να τρωω ολο τα ιδια.Ειπα μηπως μπορουσα ,οχι να αντικαταστησω το κρεας,προς θεου,απλα να τρωω που και που κατι διαφορετικο το οποιο ομως να ναι υγιεινο και με μπολικες πρωτεινες!Nαι και βεβαια μπορεις έτσι που το θέτεις τωρα.
Απλά καλό ειναι να κρατάς τα βασικά και αυτά που χρειάζονται κατα 80% και απο κει και πέρα και ανάλογα και την εποχή-περίοδο να τρως και κάτι άλλο.

Σχετικά με τα φυτο-οιστρογόνα, κι απο αυτά να έχει, δεν νομίζω ότι θα πειράξει ή θα προκαλέσει κάτι με το που θα τρως που και που απο καμμιά φορά.

Gasturb
04-04-07, 22:41
Καπου στο site διαβασα οτι ορισμενοι φοβουνται να το χρησιμοποιησουν ,γιατι εχουν ακουστει διαφορα για μεταλλαγμενα.΄

Ισχύει.. ότι δηλαδή υπάρχουν προιόντα μεταλλαγμένης σόγιας κ φυσικής. Στην περίπτωση που είναι φυσική υπάρχει πάντα ένα σηματάκι που λεει από GE Free αλλίως αν δεν λέει τίποτα ...

Gt

Gasturb
04-04-07, 22:48
αλλά ακούγεται ότι έχει και πολλά οιστρογόνα (γυναικίες ορμόνες).


Ναι ισχύει για τα φυτοοιστρογόνα της σόγιας που μπορούν να επηρρεάσουν σε κάποιο βαθμό τις αντρικές ορμόνες, οπότε κ την θεωρούν καπως πιο ιδανική τροφή για τις γυναικές.

Gt

yr
05-04-07, 05:25
Υπάρχει κάποια έρευνα που το υποστηρίζει αυτό..ή έτσι απλά διαδίδεται...?

Και ρωτάω, γιατί ανθρώπινα οιστρογόνα αποκλύεται να έχει η σόγια... Ακόμη και στην μαγική περίπτωση που κάτι τέτοιο μπορούσε να συμβεί...η πέψη μας τα καταστρέφει όλα...άρα αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πως αυτό το κάτι που περιέχει ανεβάζει τα οιστρογόνα μας .. Κάνω λάθος?

Teo70
05-04-07, 15:36
Δεν έχει "ανθρώπινα" οιστρογόνα,αλλά φυτοοιστρογόνα που ανεβάζουν κατά κάποιο τρόπο την μικρή ποσότητα οιστρογόνων που έχουν οι άντρες. Αυτό έχει αποδειχθεί (σίγουρα στο ΝΕΤ θα υπάρχουν αναλύσεις γιά τη σόγια).Εγώ την αποφεύγω από τότε που διάβασα αυτές τις μελέτες για τη σόγια.

Gasturb
05-04-07, 15:45
Δεν έχει "ανθρώπινα" οιστρογόνα,αλλά φυτοοιστρογόνα που ανεβάζουν κατά κάποιο τρόπο την μικρή ποσότητα οιστρογόνων που έχουν οι άντρες. Αυτό έχει αποδειχθεί (σίγουρα στο ΝΕΤ θα υπάρχουν αναλύσεις γιά τη σόγια).Εγώ την αποφεύγω από τότε που διάβασα αυτές τις μελέτες για τη σόγια.

Mε κάλυψες πλήρως Τεο70.


Yr δεν αναφέρθηκα ποτέ σε ανθρώπινα οιστρογόνα αλλα πρόσεξε τι έγραψα..



Ναι ισχύει για τα φυτοοιστρογόνα της σόγιας που μπορούν να επηρρεάσουν σε κάποιο βαθμό τις αντρικές ορμόνες, οπότε κ την θεωρούν καπως πιο ιδανική τροφή για τις γυναικές.

Όσο για τις έρευνες που ζητάς είναι περιττές κ χρονοβόρες, μία απλή χημικη ανάλυση του φυτού είναι αρκετή.

Gt

isis
31-07-08, 21:40
Πάει έφυγε το αρθράκι , λόγω παραπόνων! :geek: :chinese:

RUHL
31-07-08, 22:19
γενικα δεν τα λεει καλα η σογια ασε που ειναι και ακριβη κατι για οιστρογονα ακουσα ασε μακρια .
ετσι και αλλιως καποιο ωφελος δεν εχει

panagiotisf
01-08-08, 00:23
ναι γνωστο ερευνες δειξαν πως η σογια εχει Dht blockers δηλαδη ουσια που σταματαει την ενωση
τεστοστεστερονης με το ενζύμου που λέγεται 5Alpha και φτιαχνει την διυδροτεστοστερόνη ορμονη που κατα 96% καθαιτε στο τριχοθυλακια
και μας ριχνει τα μαλλια
περισσοτερη τεστο περισσοτερη συνενοση με το ενζυμο 5Alpha και περισσοτερη διυδροτεστοστερόνη
πολυς κοσμος κυριως στο εξωτερικο περνει σογια για να τον βοηθισει με την τριχοπτωση μαζι με propecia H proscar (καταστολεις ορμονης)
παρατηρητε πτωση λιμπιντος με τα εν λογο φαρμακα και με την σογια λογω αυτου που ανεφερα πιο πανω

διαβαστε αν θελετε περισσοτερα στο http://www.freepatentsonline.com/EP1915997.html
καπου μεσα λεει για την σογια

isis σε βλεπω πολυ ενημερωμενω
συγχαρητηρια πολυ καλο ποστ :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

KATERINI 144
01-08-08, 14:03
Μια εξηγηση για την ερευνα δεν εχουν για την ωρα οι ειδικοι.

ούτε και πρόκειται να έχουν :cursing:

Muscleboss
01-08-08, 14:21
όντως η σόγια έχει άχημη φήμη εδώ και καιρό. :thumbdown:

κώστα ευχαριστούμε για τα νέα :thumbup:

ΜΒ

slaine
18-09-08, 17:15
το ξέθαψα το τόπικ με αφορμή μια πρωτείνη που μου εδωσαν και περιέχει σόγια. αναφέρομαι στην Essense της SYNTRAX που είναι isolate blend και περιέχει και σόγια. να τη χρησιμοποιήσω άφοβα; επίσης στη συντριπτική πλειοψηφία των μπαρών πρωτείνης υπάρχει σόγια. κανά νέο από το θέμα;

με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα τα εξής:
http://www.bioshop.gr/file-biokosmos/023/naturegreen.htm
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=690
http://www.hri.org/E/1997/97-03-29.dir/keimena/greece/greece1.htm
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=922184
http://www.eufic.org/article/el/nutrition/protein/artid/new-claims-soya/
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1163

slaine
18-09-08, 23:37
κάποιος?

TRIANTAFYLLOU
20-09-08, 17:43
για να έχουμε μια εμπεριστατωμένη άποψη πάνω στα οφέλη η παρενέργειες της σόγιας πρέπει να έχουμε αποτελέσματα μακρόχρονων ερευνών επιστημονικά τεκμηριομένα όπως γίνονται και απο διάφορα πανεπιστήμια , παρά να αρκούμαστε σε διαφημηστικά έντυπα εταιριών που χρησιμοποιούν προιόντα σόγιας γιατί πολλές φορές ενώ η φύση έχει προβλέψει για όλα και οτιδήποτε φυσικό λέμε είναι καλό στην σωστή χρηση , ο τρόπος επεξεργασίας και κάποια έκδοχα αλοιώνουν το προιόν όπως και ο σωστός τρόπος παραγωγής στο χωράφι αλλά πρέπει να έχουμε τεκμήρια προτού μας πιάνει πανικός η ενθουσιασμός.
γιατί πολλές φορές τα συμφέροντα δεν αφήνουν να βγαίνουν τα αρνητικά προς τα έξω .
ενα παράδειγμα ενθουσιασμού είναι πρίν λίγο καιρό στη χωρα μας και η φραπελιά που όλη η ελλάδα έπινε αλεσμένα φύλα ελιάς σαν το ελιξήριο της ζωής.

mantus3
06-11-08, 14:19
θα βγω λιγο off topic μια που δεν προλαβα το αρχηκο αρθρακι περι σογιας κ θα ηθελα να σας ρωτησω πως σας ακουγετε το οτι σε πολα προιωντα ολικης βαζουν μεσα σογια? υπαρχει σογια ολικης αλεσης? :???:

HoHe
18-03-11, 19:44
Γεια σας παιδια!
Μια γρηγορη ερωτηση για τη σογια.

Μπορει να συμπεριλιφθει το πολυ 1-2 φορες την εβδομαδα, ως γευμα μεσα στη μερα?

Γνωριζω περι φυτοοιστρογονων και μεταλλαγμενης σογιας...αλλα η ερωτηση πιο πανω αφορα κυριως πρωτεινικη αξια...
Περιμενω ευχαριστως τις απαντησεις σας :)

Metalhead|T|
02-04-15, 13:39
Μια στο τοσο χρησιμοποιώ τον κιμά σόγιας της fytro....υπάρχει κανεις-ια που να χρησιμοποιεί σόγια στη διατροφη του ..και αν ναι με τι και σε τί μορφη τα συνδοιαζει?..σκέφτηκα τα γευματα να ειναι με συνοδεία ρυζι ή πλιγουρι,και αν εχω την δυνατότητα να κάνω τον κιμά αυτον μπιφτέκια καπως

SOLID
02-04-15, 14:10
Μια στο τοσο χρησιμοποιώ τον κιμά σόγιας της fytro....υπάρχει κανεις-ια που να χρησιμοποιεί σόγια στη διατροφη του ..και αν ναι με τι και σε τί μορφη τα συνδοιαζει?..σκέφτηκα τα γευματα να ειναι με συνοδεία ρυζι ή πλιγουρι,και αν εχω την δυνατότητα να κάνω τον κιμά αυτον μπιφτέκια καπως



Yo.Την χρησιμοποιω εγω Τασο μιας και δεν καταναλωνω εδω και καιρο ζωικα,αν και την καταναλωνα ανεκαθεν ακομα και περιοδο που ετρωγα κρεας κτλ,καθως μου αρεσει τρελα η γευση της και σαν οσπριο το φασολι το ιδιο (σαν γλυκος ξηρος καρπος θυμιζει) αλλα και καποια αλλα προιοντα.Παλια την ετρωγα σκετη σαν φασολια και στο σουσι.
Γνωμη μου να προτιμας τα παραδοσιακα προιοντα σογιας που υπαρχουν ανεκαθεν απο τα αρχαια χρονια οπως (το ιδιο το φασολι,το πρασινο τα φασολακι (edamame),το τοφου,το γαλα σογιας,το natto που ειναι η πιο πλουσια πηγη βιταμινης Κ2 κιολας και εχει και ωφελιμα βακτηρια καθως εχει υποστει ζυμωση,το tempeh το οποιο κι αυτο ειναι προιον ζυμωσης,και το μισο το οποιο ειναι σουπα στυλ).Κιμα εχω χρησιμοποιησει καμποσες φορες και σαν κιμα στα μακαρονια αλλα και σαν μπιφτεκι φαση,ειναι σαν τα υποκαταστατο κρεατος που στην ουσια ειναι defatted αλευρι σογιας.Καποια ειναι πραγματικα σαν να τρως κιμα και ανετα καποιος δεν καταλαβαινει την διαφορα καποια ειναι για κλαμματα,της fytro δεν εχω δοκιμασει καθως προτιμω τα πιο παραδοσιακα soy products,επειδη δεν εχουν υποστει πολυ επεξεργασια και εχουν τα μεταλλα τις ινες κτλ,αλλα αν πετυχω καποιο καλο κιμα η υποκαταστατο ενιοτε το βαζω στην διατροφη μου.Απλα στα συστατικα να προσεχεις να λεει 100% defatted soy flour.Χωρις αλλες προσμιξεις.Το θεμα μεταλλαγμενη σογια το λυνεις πολυ απλα με το να ειναι ειτε βιολογικη ειτε αν το γραφει η εταιρια η fytro παντως ειναι οκ απο αυτη την αποψη,και γενικα η συντριπτικοτατη πλειοψηφια gmo σογιας,βρωμης,καλαμποκιου κτλ ταιζεται στην κτηνοτροφια εξου και η αναγκη που δημιουργηθηκε λογω αυξημενης παραγωγης κρεατος.