PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίγη βοήθεια με το σώμα μου παρακαλώ..



mordeth
20-07-10, 04:59
Καλημέρα παιδιά..
Βλέπω πως υπάρχουν παρα πολλοί γνώστες του αντικειμένου εδώ μέσα και η 2η αλήθεια ειναι πως δεν μπορω να βρώ εύκολα βοήθεια εξω..
Στα 2 γυμναστήρια που πηγαινα (το ενα ηταν τελείως για τα μπάζα) και το 2ο κυρίως για 50αρες που θελουν να χασουν τα περιττά κιλα.. Οπότε έκανα αυτό που θεωρούσα εγώ σωστό διαβάζοντας αρθρα απο το ιντερνετ..

Οι κανονες που ακολουθώ είναι:

-παντα 15 λεπτα προθέρμανση στην αρχη και μισή ωρα αποθερμανση στο τελος.
Εκγύμναση :
-Δευτερα : Δικεφαλο-κοιλιακους-παπιες (σχεδον τπτ) μπορεί και τρικέφαλο
-Τετάρτη: Πλατη-ωμο-ραχιαιους
-Παρασκευή: Στήθος-ποδια
-διαλλείματα 1-2 λεπτών (το παρακάνω ξέρω)
-ενδιαμεσες μέρες δεν κανω τπτ..
-επίσης στο τέλος καθε ασκησης κραταω τα βαρη για 5 δευτερόλεπτα (ισομετρία;;)..

Στο γυμναστήριο δεν έχω και τρέλή ενέργεια,
(βεβαια ΠΑΝΤΑ κοιμαμαι πανω απο 8ωρο)
-συνήθως καλοκαίρι ξυπναω 2-4 το μεσημέρι και παω γυμναστηριο 9 το βράδυ.
-ενώ τον χειμώνα 8 το πρωί και παω γυμναστήριο 6 το απόγευμα

-Σχεδόν παντα αμέσως μετα την γυμναστική επαιρνα πρωτείνη ωπου την έβρισκα είτε απο τόνο, γαλοπούλα (ΠΟΛΥ), κοτόπουλο (ΠΟΛΥ) αρακάδες, τυρί, γάλα (ξερω οτι τα τελευταία 2 εχουν πολλούς υδατάνθρακες.

Είχα αγορασει καποτε ενα ταπερ :P απο muscletech, καποτε δοκίμασα και whey.
-στην διατροφή μου αποφέυγω οσο μπορώ τους κακους υδατάνθρακες και τρώω βρώμη δημητριακά.. Τώρα τελείωσαν όλα και παίρνω κατι ροφήματα απ το γυμναστήριο.

βεβαια με τις εποχές μου με πιάνει μια βαρεμάρα που είτε δεν παω γυμναστήριο είτε κανω παρασπονδίες καταναλώνοντας σχετικα περισσοτερους υδατάνθρακες, αλλα σχεδόν καθε γευμα μου εχει καλή ποσότητα πρωτείνης.

Ειμαι 20 χρονών 1.87 και 83 κιλα, το βαρος μου το παίζω οπως θέλω, ιδίως προς τα πάνω (κλασικα) παει ΠΟΛΥΥΥ ευκολα, ε προς τα κάτω με ζορίζει λιγο αλλα χάνω μυες (τώρα -φωτο - ειμαι σχετικά χαμηλά σε βαρος και μυς :( )..

-δυστηχως πολυ παλιά στην ζωη μου (πανω απο 10 χρόνια πριν) είχα κάνει και χοντρός οπότε το δέρμα μου ειναι καπως ελαστικό. και το λίπος με κυνηγάει απο τότε..

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ τωρα:

Δεν ξερω τι πρεπει να κάνω, γνωρίζω οτι έχω ενα ποσοστό λιπους, οι κοιλιακοι μου κρύβονται αρκετά κατω απ το αυτό και αν δν τους σφίξω φαίν
ονται αμιδρά..

ΔΕΝ ξερω τι ακριβώς να κάνω, τί προγραμμα να ακολουθήσω, για πόσο καιρο, τι διατροφή να κάνω, τι να διορθώσω, τι κανω λαθος, θέλω καθοδήγηση απο καποιον που γνωρίζει περισσότερο.

παω καλά; ακολουθώ σωστά πράγματα;; δεν εχω ιδέα..

Νομίζω γνωρίζου τους κανόνες που πρέπει να ακολουθήσω, ομως δν ξέρω αν για το σώμα μου πρεπει να ακολουθήσω πρόγραμμα ογκου, προγραμμα γράμωσης η κατι ενδιάμεσο αν υπαρχει, προς το παρών κανω απλα μια συντήρηση; (ετσι το ονόμασα εγώ) = 2 σετ 8 επαναλήψεων και 2 σετ 12 επαναλήψεων συνολο 4 σετ για κάθε ασκηση..

Θέλω να βάλω και λιγο περισσότερο όγκο, δεν θελω λιπος και κυριο μελημα μου είναι να φαίνονται οι κοιλιακοί μου, πραγμα που ειναι αντίθετο με τον όγκο, και αφου τα κάνω αυτα να γραμώσω - και το πιο σημαντικό - Θελω να μου προτείνετε μια καλή πρωτείνη γράμωσης (γτ υδατάνθρακες παίρνω και απο το φαγητό μου κ αν θέλω βάζω βρώμη) κοινως φασκελοκουκούλοστα... ειμαι λίγο χαμένος... HELP !


(παρακάτω θα βάλω 2-3 φωτό μου απλα για να δείτε το σώμα μου να μ πείτε τι να βελτιώσω ή τί κανω λάθος γιατι τα αποτελέσματα μου εμένα δεν με ικανοποιούν - ξέρω οτι πρέπει να προσπαθήσω περισσότερο απλώς πείτε μου τι να αλλάξω)


Συγγνώμη αν έγραψα πολλά και αν κούρασα, ήθελα να περιγράψω την κατάσταση όσο πιο περιγραφικά μπορώ για το τι κάνω μπας και με βοηθήσει καποιος απο εσάς να μπώ σε σωστό δρόμο αν είμαι λάθος μιας και είστε και πιο εμπειροι απο μένα, κ ίσως εχετε περάσει και την δική μ φάση.. Δεν εχω καθοδήγηση..

Ευχαριστώ!!!


http://img830.imageshack.us/img830/4200/body1.th.jpg (http://img830.imageshack.us/i/body1.jpg/)
http://img839.imageshack.us/img839/2756/bodyj.th.jpg (http://img839.imageshack.us/i/bodyj.jpg/)
http://img843.imageshack.us/img843/5750/body2.th.jpg (http://img843.imageshack.us/i/body2.jpg/)

sogoku
20-07-10, 12:34
Μ ε το λιπος μαλλον μας κανεις χαβαλε.
Λοιπον αλλαξε το προγραμμα σου στο γυμναστηριο.
Δες ενα προτεινομενο.
Δευτερα-πλατη
τριτη-ωμοι τρικεφαλα
Τεταρτη-ρεπο
Πεμπτη-στηθος δικεφαλα
παρασκευη-ποδια
Δεν ειναι το ευαγγελιο προγραμματος αλλα ισως ειναι καλο για αρχη.
Κατα την γνωμη μου ξεκινα να ξεπενας σταδιακα τις θερμιδες συντηρησης σου και να βαζεις ποιοτικα κιλα.

mordeth
22-07-10, 05:59
Μ ε το λιπος μαλλον μας κανεις χαβαλε.
Λοιπον αλλαξε το προγραμμα σου στο γυμναστηριο.
Δες ενα προτεινομενο.
Δευτερα-πλατη
τριτη-ωμοι τρικεφαλα
Τεταρτη-ρεπο
Πεμπτη-στηθος δικεφαλα
παρασκευη-ποδια
Δεν ειναι το ευαγγελιο προγραμματος αλλα ισως ειναι καλο για αρχη.
Κατα την γνωμη μου ξεκινα να ξεπενας σταδιακα τις θερμιδες συντηρησης σου και να βαζεις ποιοτικα κιλα.


Thanks goku..
Απο κανόνες διατροφής ολα οκ; Κάνω καμμια μλκια;

loukiss
22-07-10, 07:54
Μ ε το λιπος μαλλον μας κανεις χαβαλε.
Λοιπον αλλαξε το προγραμμα σου στο γυμναστηριο.
Δες ενα προτεινομενο.
Δευτερα-πλατη
τριτη-ωμοι τρικεφαλα
Τεταρτη-ρεπο
Πεμπτη-στηθος δικεφαλα
παρασκευη-ποδια
Δεν ειναι το ευαγγελιο προγραμματος αλλα ισως ειναι καλο για αρχη.
Κατα την γνωμη μου ξεκινα να ξεπενας σταδιακα τις θερμιδες συντηρησης σου και να βαζεις ποιοτικα κιλα.

Βαζοντας ωμους και τρικεφαλα την τριτη,την πεμπτη τι θα σηκωσει στο στηθος?Θελω να πω θα χουν βγει λιγο out απο νωρις στη βδομαδα..

sogoku
22-07-10, 10:25
Βαζοντας ωμους και τρικεφαλα την τριτη,την πεμπτη τι θα σηκωσει στο στηθος?Θελω να πω θα χουν βγει λιγο out απο νωρις στη βδομαδα..



Ισως αλλα τεταρτη ειναι ενετελως οφ.
Πεμπτη μπορει να βαλει ποδια και παρασκευη στηθος δικεφαλα.

sogoku
22-07-10, 10:29
Thanks goku..
Απο κανόνες διατροφής ολα οκ; Κάνω καμμια μλκια;

Φροντισε να τρως αρκετο καλο φαι.
Απο υδατανθρακες= βρωμη,μαυρο ρυζι,πατατες.ψωμι ολικης
Απο πρωτεινη=Στηθος κοτοπουλο,μοσχαρι απαχο,ψαρι,κοτατζ,
Απο λιπη=ελαιολαδο.ψαρια, ξηρους καρπους.

Γευματα ανα 3 ωρες αν σε βολευει.
Στοχος σου να ανεβαινεις κιλα αργα και σταθερα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου.

masistas
22-07-10, 10:58
Μια χαρά σε βρίσκω. Αυτό με το λίπος που σκεπάζει τους κοιλιακούς σου είναι αν μη τι άλλο υπερβολικό αν κρίνω από τις φωτογραφίες σου. Σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, αλλά θα χρειαστεί χρόνος. Γιατί δεν κάνεις κοιλιακούς και ραχιαίους 2 φορές την εβδομάδα; Σε μένα έφερε πολύ καλό αποτέλεσμα χωρίς πολύ κόπο.
Το να πετύχεις και όγκο (ως ένα σημείο) και ταυτόχρονο χάσιμο λίπους είναι απόλυτα εφικτό με σωστή διατροφή και σωστή προπόνηση.
Απο κει και πέρα μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν.
Αν το τωρινό σου πρόγραμμα δε φέρνει αποτελέσματα δοκίμασε να βάλεις και μερικά superset ή να αλλάξεις κάποιες ασκήσεις που τις έχει συνηθίσει το σώμα σου.
Με λίγα λόγια πειραματίσου και βρές ασκήσεις που να φέρνουν αποτέλεσμα.
Πάντως το σημαντικότερο για μένα είναι η διατροφή. Καλύτερα να χάσεις μια προπόνηση παρά να χαλάσεις τη διατροφή σου.
Όσο για πρωτεΐνη αν κρίνεις ότι τη χρειάζεσαι οπωσδήποτε αγόρασε μια καθαρή whey που μπορείς να την παίρνεις αμέσως μετά την προπόνηση τις μέρες που πηγαίνεις γυμναστήριο.
Απ τη στιγμή που κάνεις καλή διατροφή πιστεύω πως δε χρειάζεται να πάρεις τίποτα παραπάνω. Αν σου αρέσει το cottage cheese, είναι η τέλεια πηγή πρωτεΐνης για πριν από τον βραδινό ύπνο. ;)

mordeth
26-07-10, 18:14
Μια χαρά σε βρίσκω. Αυτό με το λίπος που σκεπάζει τους κοιλιακούς σου είναι αν μη τι άλλο υπερβολικό αν κρίνω από τις φωτογραφίες σου. Σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, αλλά θα χρειαστεί χρόνος. Γιατί δεν κάνεις κοιλιακούς και ραχιαίους 2 φορές την εβδομάδα; Σε μένα έφερε πολύ καλό αποτέλεσμα χωρίς πολύ κόπο.
Το να πετύχεις και όγκο (ως ένα σημείο) και ταυτόχρονο χάσιμο λίπους είναι απόλυτα εφικτό με σωστή διατροφή και σωστή προπόνηση.
Απο κει και πέρα μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν.
Αν το τωρινό σου πρόγραμμα δε φέρνει αποτελέσματα δοκίμασε να βάλεις και μερικά superset ή να αλλάξεις κάποιες ασκήσεις που τις έχει συνηθίσει το σώμα σου.
Με λίγα λόγια πειραματίσου και βρές ασκήσεις που να φέρνουν αποτέλεσμα.
Πάντως το σημαντικότερο για μένα είναι η διατροφή. Καλύτερα να χάσεις μια προπόνηση παρά να χαλάσεις τη διατροφή σου.
Όσο για πρωτεΐνη αν κρίνεις ότι τη χρειάζεσαι οπωσδήποτε αγόρασε μια καθαρή whey που μπορείς να την παίρνεις αμέσως μετά την προπόνηση τις μέρες που πηγαίνεις γυμναστήριο.
Απ τη στιγμή που κάνεις καλή διατροφή πιστεύω πως δε χρειάζεται να πάρεις τίποτα παραπάνω. Αν σου αρέσει το cottage cheese, είναι η τέλεια πηγή πρωτεΐνης για πριν από τον βραδινό ύπνο. ;)

μάλιστα.. ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ελπίζω να δώ καμμιά αλλαγή γιατι τελευταία έχω μείνει πολύ στάσιμος σε μέτρια κατάσταση..
και ναι θα βάλω στήθος παρασκευή και πόδια πέμπτη, καλυτερα :)

Kyrillos
27-07-10, 11:26
Και ανέβα και λίγο ψυχολογικά,το τι προπόνηση θα κανεις βασίζεται κατα ένα μεγάλο μέρος στο με τι ψυχολογία θα πας,ακολούθησε τις συμβουλές των παιδιών και λιώσε τα σίδερα:weights::toast:Καλή επιτυχία

mordeth
21-08-10, 02:40
Και ανέβα και λίγο ψυχολογικά,το τι προπόνηση θα κανεις βασίζεται κατα ένα μεγάλο μέρος στο με τι ψυχολογία θα πας,ακολούθησε τις συμβουλές των παιδιών και λιώσε τα σίδερα:weights::toast:Καλή επιτυχία

Ναι το χω παρατηρήσει αυτο.. οποτε ειμαι down αντιστοιχα οι προπονήσεις μου μαγικά δεν είναι καλές..