PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα Γυμναστικής- Διατροφή - Μια γνώμη παρακαλώ



Jorgos
21-07-10, 00:20
Δευτέρα
Πρωί Αερόβια 60΄ - Κοιλοιακοί
Απόγευμα Στήθος

Τρίτη
Πρωί Αερόβια 60' - Ραχιαίοι
Απόγευμα Τρικέφαλοι

Τετάρτη
Πρωί Αερόβια 60' - Πλ.Κοιλοιακοί
Απόγευμα Πλάτη

Πέμπτη
Πρωί Αερόβια 60΄ - Ραχιαίοι
Απόγευμα Δικέφαλοι

Παρασκευή
Πρωί Αερόβια 60΄- Κοιλιακοί
Απόγευμα Πόδια

Σαββάτο
Πρωί Αερόβια 60΄- Πλ.Κοιλοιακοί
Απόγευμα Ωμοι

Κυριακή
Ξεκούραση

------------------------------------------



Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη των πιο έμπειρων και φυσικά συμβουλές κτλ.

Ευχαριστώ πολύ.

savage
21-07-10, 15:43
Παρατηρησεις

1) 6 διπλες προπονησεις τη βδομαδα ειναι παραααααααααααα πολλες,εκτος κι αν παιρνεις παραααααααααααααααααα πολλα φαρμακα.Αν ησουν 20 χρονων κι οχι 36,αν κοιμοσουν 12 ωρες τη μερα και ειχες αρκετα περισσοτερο υδατανθρακα στη διατροφη σου,ισως να μπορουσες να ανταποκριθεις (natural) σε ενα τετοιο προγραμμα σε βαθος χρονου,γιατι στην τελικη στοχος σου υποθετω ειναι να μπορεις να γυμναζεσαι και να βλεπεις αποτελεσματα και με τα απο 6 μηνες πχ,κι οχι να τα εχεις παραταησει επειδη εχεις κλαταρει απο την κουραση.

2)Θεωρω οχι καλη ιδεα να αφιερωνεις ενα ολοκληρο απογευμα για δικεφαλο και 1 για τρικεφαλο που ειναι 2 πολυ μικροι μυες και να στριμωχνεις σε μια μονο μερα ολα τα ποδια μαζι(δηλαδη τετρακεφαλους,γαμπες,δικεφαλους μηριαιους,γλουτους),τα οποια κατ'ουσιαν ειναι το μισο σωμα,ενω ο δικεφαλος/τρικεφαλος ειναι το 1/10 αυτων.
Αν λοιπον σωνει και καλα θες να εισαι 6 μερες στο gym,βαλε τα χερια(δικεφαλο/τρικεφαλο) σε 1 απογευμα της ιδιας μερας,και σπασε τα ποδια σε 2 ξεχωριστες μερες(δικεφαλοι γαμπες - τετρακεφαλοι γαμπες) με 3-4 μερες αποσταση μεταξυ τους(πχ Δευτερα Παρασκευη).

3)Αν εξακολουθεις να θελεις να κρατησεις αυτο το split τοτε κατ'εμε θα επρεπε να αλλαξεις τη σειρα των προπονησεων.Οι τρικεφαλοι θα ειναι κουρασμενοι μετα το στηθος και οι δικεφαλοι το ιδιο μετα την πλατη.
Εγω αν χρησιμοποιουσα αυτο το split,τουλαχιστον θα το εκανα ετσι

στηθος
δικεφαλοι
τρικεφαλοι
πλατη
ποδια
ωμοι

ωστε να υπαρχει 1 τουλαχιστον μερα αναμεσα σε "συγκοινωνουντες μυικες ομαδες.

Ολα τα παραπαναω ειναι απλως η αποψη μου,την οποια εκφραζω με πασα επιφυλαξη,καθως δεν ξερω,ουτε σε εχω δει ποτε,και καθε σωμα/οργανισμος λειτουργει διαφορετικ απο αλλους.
Ελπιζω να βοηθησα