PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με δικεφάλους.



zane14
22-07-10, 12:28
Καλό καλοκαίρι σε όλα τα παιδιά και καλή επιτυχία στους διαγωνιζόμενους. Έχω κάποια συγκεκριμένα προβλήματα και θα ήθελα τις συμβουλές και την εμπειρία σας.
Καταρχάς να αναφέρω ότι γυμνάζομαι με βάρη συστηματικά από τις αρχές του φετινού Ιουνίου, έχω εμπειρία γενικώς με τον αθλητισμό (έκανα αγωνιστική κολύμβηση)και ειδικώς στα βάρη και αρκετή γνώση κυρίως από βιβλία. Γυμνάζομαι τρεις φορές την εβδομάδα, με 3-4 σετ των 6-10 επαναλήψεων και με βασικές κυρίως ασκήσεις. Ωστόσο έχω τα εξής προβλήματα με τους δικεφάλους μου τους οποίους γυμνάζω μια φορά/ εβδομάδα με τρεις ασκήσεις από 3 σετ των 10 επαν.

α) Στις κάμψεις με μπάρα όρθιος ενώ μπορώ αποφεύγω να αυξάνω πολύ τα κιλά, καθώς όποτε τις εκτελώ με πονάει η μέση μου. Προσπαθώ να έχω σωστή τεχνική και να φοράω ζώνη αλλά δεν βελτιώνεται η κατάσταση.

β) Στις κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες έιτε όρθιος, είτε καθιστός, έιτε σε επικλεινή πάγκο έχει περάσει ένας μήνας και ακόμη χρησιμοποιώ τα κιλά που χρησιμοποιούσα στο ξεκίνημα. Ένω σε όλες τις άλες ασκήσεις έχω αυξήσει τα φορτία, στις συγκεκριμένες παραλλαγές δεν έχω κάνει καμμιά βελτίωση. Προσπαθώ πάντα με άριστη τεχνική άλλα έχω κολλήσει και σε κιλά και επαναλήψεις (10).

Εμφανισιακά οι δικέφαλοι μου έχουν αναπτυχθεί σε σχέση με το ξεκίνημα αλλά με προβληματίζει αυτή η στασιμότητα.

Αναμένω τις προτάσεις και τις γνώμες σας.

Qlim4X
22-07-10, 12:39
η στασιμοτιτα ειναι για 2 λογους.

1) ειναι ακομα νωρις με 2 μηνες γυμναστηριο να δεις τρομερα αποτελεσματα
2) δεν κανεις λειτουργικα σετ και απλα κανεις συντιριση.

τι ενοο με το 2

λοιπον

οταν παιζεις σταθερα κηλα σταθερες επαναληψης ειναι κυριος για συντηρηση. το σωμα σου απλα κραταει μια φορμα. αν δεν το πιεσης θα μηνει εκει.

διαβασε μερικα απο τα προγραματα του ioanni για ογκο να δεις πως πρεπει να δουλεψης.

καλη επυτιχια και καλο διαβασμα.;)

zane14
22-07-10, 13:45
Φίλε Qlim4x πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις, ωστόσο μήπως υπάρχει καμμιά ιδέα γιατί με πονάει η μέση μου στις κάμψεις με μπάρα? δεν είναι δυνατή η μέση μου ή μήπως να μην την κάνω καθόλου αυτή την άσκηση μιας και δεν θα μπορώ εξαιτίας του πόνου να αυξάνω τα κιλά....

Qlim4X
22-07-10, 13:50
Φίλε Qlim4x πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις, ωστόσο μήπως υπάρχει καμμιά ιδέα γιατί με πονάει η μέση μου στις κάμψεις με μπάρα? δεν είναι δυνατή η μέση μου ή μήπως να μην την κάνω καθόλου αυτή την άσκηση μιας και δεν θα μπορώ εξαιτίας του πόνου να αυξάνω τα κιλά....

ζεσταμα κανεις? η ετσι ξερα μπαινεις στην ασκηση?

καλο θα ηταν να κανεις 5 λεπτα διαδρομο και μετα διατασης μαζι με ραχιαιους 2-3 σετ τον 12 γιατι αυτοι κρατανε την μεση σου.

αν συνεχησης να εχεις πονους δοκιμασε αλλη εκτελεση.

πχ

ορθιος στην κατο τροχαλια.
βαθι καθισμα στην κατο τροχαλια
μαξιλαρι με στραβομπαρα

Eddie
22-07-10, 14:41
Αν σε ενοχλουν οι καμψεις με μπαρα ορθιος,κανε στο μαξιλαρι.Με ισια μπαρα ομως και φορτωνε κιλα μεχρι 6 επαναληψεις.Το 3 δεκαρια δε μου αρεσει καθολου,εγω ξεκινω παντα με ελαφρα κιλα πολλες επαναληψεις και οσο αυξανω τα κιλα ριχνω τις επαναληψεις ωστε η τελευταια να βγαινει με το ζορι.

Για τους αλτηρες ισχυει το ιδιο,περιπου αυτα που σου ειπε και ο qlim4x.Ανεβασε κιλα και πεσε λιγο σε επαναληψεις,επισης δοκιμασε οταν φτασεις στην τελευταια και δε βγαινει αλλη δοκιμασε να κανεις λιγα καψιματα,μισες επαναληψεις.Δλδ θα ελκεις με ολη τη δυναμη μεχρι εκει που φτανει ο αλτηρας ωστε να ξεπερασεις τη στασιμοτητα.

Επισης 9 σετ συνολο μου φαινονται λιγα.
Αυτη ειναι η αποψη μου.

Polyneikos
22-07-10, 16:15
Φίλε Qlim4x πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις, ωστόσο μήπως υπάρχει καμμιά ιδέα γιατί με πονάει η μέση μου στις κάμψεις με μπάρα? δεν είναι δυνατή η μέση μου ή μήπως να μην την κάνω καθόλου αυτή την άσκηση μιας και δεν θα μπορώ εξαιτίας του πόνου να αυξάνω τα κιλά....

Αν εχεις τελειως τεντωμενα τα πόδια σου στην ασκηση η φόρτιση με τις αρσεις της μπαρας μοιραία χτυπαει την μεση.Να κανεις ενα πολύ ελαφρο λύγισμα στα γόνατα,αντι να τα εχεις τελειως τεντωμενα να τα χαλαρωνεις λίγο και πιστευω θα καταλαβεις την διαφορα.

zane14
22-07-10, 17:24
Eυχαριστώ παιδιά για τις χρήσιμες συμβουλές σας. Θα τα δοκιμάσω όλα και αν προκύψει κάτι θα ξαναποστάρω. Φίλε Eddie κατα την γνώμη σου πόσα σετ πρέπει να βγάζω εβδομαδιαίως? και επίσης να τα κάνω σε μία προπόνηση ή να τα σπάω στις άλλες μέρες?

Eddie
22-07-10, 17:46
Φίλε Eddie κατα την γνώμη σου πόσα σετ πρέπει να βγάζω εβδομαδιαίως? και επίσης να τα κάνω σε μία προπόνηση ή να τα σπάω στις άλλες μέρες?

Tωρα προσεξα το ονομα σου.Αν το 14 παει για την ηλικια σου τοτε μια χαρα κανεις,δε χρειαζεσαι περισσοτερα.


Εγω κανω 12 σετ για δικεφαλους και αλλα τοσα για τρικεφαλους,απλα το θεμα ειναι να τα κανεις με ενταση και χωρις μεγαλες παυσεις.

Η γνωμη μου ειναι τα χερια να γινονται σε μια προπονηση μαζι.Τρικεφαλοι δικεφαλοι πηχεις και οσο το δυνατον πιο μακρια απο στηθος και πλατη που εμπλεκονται και τα χερια.

GEORGEXX1
22-07-10, 17:49
Tωρα προσεξα το ονομα σου.Αν το 14 παει για την ηλικια σου τοτε μια χαρα κανεις,δε χρειαζεσαι περισσοτερα.


Εγω κανω 12 σετ για δικεφαλους και αλλα τοσα για τρικεφαλους,απλα το θεμα ειναι να τα κανεις με ενταση και χωρις μεγαλες παυσεις.

Η γνωμη μου ειναι τα χερια να γινονται σε μια προπονηση μαζι.Τρικεφαλοι δικεφαλοι πηχεις και οσο το δυνατον πιο μακρια απο στηθος και πλατη που εμπλεκονται και τα χερια.

:thumbup::thumbup:σωστος

neso
23-07-10, 20:56
οταν παιζεις σταθερα κηλα σταθερες επαναληψης ειναι κυριος για συντηρηση. το σωμα σου απλα κραταει μια φορμα. αν δεν το πιεσης θα μηνει εκει.



πανω σε αυτο θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Αν βαλει καποιος περισσοτερα κιλα και δεν μπορει να κανει πανω απο 4-5 επαναληψεις και η τεχνικη συνεπως της ασκησης θα ειναι λανθασμενη τοτε τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

Qlim4X
23-07-10, 22:36
πανω σε αυτο θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Αν βαλει καποιος περισσοτερα κιλα και δεν μπορει να κανει πανω απο 4-5 επαναληψεις και η τεχνικη συνεπως της ασκησης θα ειναι λανθασμενη τοτε τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;


το να κανει 4-5 ΣΩΣΤΕΣ επαναληψεις ειναι καλο το να κανει 4-5 με ΚΛΕΨΙΜΟ τοτε πολυ απλα δεν θα αποδοση τα μεγιστα η ασκηση.

και αυτο το ειδα πανω μου. οτι οταν εκανα δικεφαλους με σταθερο καρπο δουλευε καλητερα και ας ειχα 4-5 κιλα λιγοτερα :bbbiceps:

Eddie
23-07-10, 23:25
το να κανει 4-5 ΣΩΣΤΕΣ επαναληψεις ειναι καλο το να κανει 4-5 με ΚΛΕΨΙΜΟ τοτε πολυ απλα δεν θα αποδοση τα μεγιστα η ασκηση.

και αυτο το ειδα πανω μου. οτι οταν εκανα δικεφαλους με σταθερο καρπο δουλευε καλητερα και ας ειχα 4-5 κιλα λιγοτερα :bbbiceps:

Μπορει να κανει 4-5 καθαρες και 4-5 με κλεψιμο,η με rest pause.

Το κλεψιμο εαν γινει με "τιμιο" τροπο φερνει πολυ καλα αποτελεσματα.:thumbup:

Qlim4X
23-07-10, 23:47
Μπορει να κανει 4-5 καθαρες και 4-5 με κλεψιμο,η με rest pause.

Το κλεψιμο εαν γινει με "τιμιο" τροπο φερνει πολυ καλα αποτελεσματα.:thumbup:

αν παιζεις στα ορια σου rest pause δεν υπαρχη γιατι θα ξεμηνης απο δυναμη.

το καθαρες στο ξανα λεω ειναι πολυ δυσκολο. θες πολα χρονια και πειρα για να το κανεις.

ολοι κλεβουμε με τον εναν η τον αλλο τροπο αυτο ειναι το μονο σιγουρο

απο σεπτεμβρη που θα εχω εναν καλο προπονητη διπλα μου θα αφοσιοθω στην εκτελεση και τα κηλα θα ερθουν. το κανω αυτο για να δοσω και καλητερο σχημα στο σωμα μου.

Eddie
23-07-10, 23:52
αν παιζεις στα ορια σου rest pause δεν υπαρχη γιατι θα ξεμηνης απο δυναμη.

το καθαρες στο ξανα λεω ειναι πολυ δυσκολο. θες πολα χρονια και πειρα για να το κανεις.

ολοι κλεβουμε με τον εναν η τον αλλο τροπο αυτο ειναι το μονο σιγουρο

απο σεπτεμβρη που θα εχω εναν καλο προπονητη διπλα μου θα αφοσιοθω στην εκτελεση και τα κηλα θα ερθουν. το κανω αυτο για να δοσω και καλητερο σχημα στο σωμα μου.

Αυτο δυσκολα γινεται.Αφου οπως λες σχεδον ολοι κλεβουμε πανω κατω,εαν κανεις σωστοτερα τις ασκησεις τα κιλα σου θα πεσουν.

Εγω οταν φορτωνω στη μπαρα ορθιος κιλα παιζω 4-5 καθαρες και αλες 3-4 με ταλαντωση της μεσης,οχι σηκωμα των ωμων.

Qlim4X
23-07-10, 23:54
μαλλον δεν καταλαβες τι ενοο.

θα ξεκινησο σωστη εκτελεση και θα ανεβαζω σιγα σιγα κιλα ξερω οτι θα ξεκινησω με πολυ λιγοτερα απο τα μισα που παιζω τωρα.

ελπιζω το αποτελεσμα να με δικαιοσει.

chaniotis.manos
24-07-10, 00:55
Φίλε Qlim4x πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις, ωστόσο μήπως υπάρχει καμμιά ιδέα γιατί με πονάει η μέση μου στις κάμψεις με μπάρα? δεν είναι δυνατή η μέση μου ή μήπως να μην την κάνω καθόλου αυτή την άσκηση μιας και δεν θα μπορώ εξαιτίας του πόνου να αυξάνω τα κιλά....

μια καλη λυση ειναι φιλε μου να δοκιμασεις να κανεις σκληρες καμψεις με αλτηρες εναλλαξ καθιστος.ετσι πιστευω δεν πρεπει να σε ποναει η μεση σου,γιατι απομονωνεται αρκετα η πιεση στην πλατη καθιστος.μετα κανε λαρρυ σκοτ με μπαρα(το μαξιλαρακι δηλαδη)και συγκεντρωτικες με αλτηρα,η με ενα χερι στην τροχαλια.για μενα αυτες οι τρεις ασκησεις των τεσσαρων σετ επι 8 επαναληψεις με πολυ καλη τεχνικη ειναι πολυ καλα πιστευω.οι κινησεις με κλεψιμο ειναι καλες,δεν λεω οχι,αλλα εγω πιστευω οτι ειναι για ατομα που ειναι προχωρημενα,που εχουνε κολλησει σε καποιο σημειο,και κανουνε κλεψιματα,σουπερ σετ,μια στο τοσο για να ξεκολησουνε τους μυες που εχουνε συνηθισει σε ενα συγκεκριμενο προγραμμα εντασης και κινησιολογιας στους μυς τους.για σενα που εισαι τοσο νεος στο χωρο....αρκεσου στην σωστη προπονηση,μαθε καλα την τεχνικη των ασκησεων,(γιατι βλεπεις ατομα που γυμναζονται χρονια και δεν ξερουν τι τους γινεται)και κανε οσο μπορεις σωστη διατροφη,πλουσια σε πρωτεινες και υδατανθρακες.ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.

GEORGEXX1
24-07-10, 10:05
παιδια το εχω ξαναγραψει γιατι σε εμενα ισχυει με πολυ καλα αποτελεσματα.

δοκιμαστε να κατεβασετε τα κιλα που δουλευετε στο μισο και καντε 15 επαναληψεις σε ολα τα σετ,διπλο ενεργειακο φορτιο με τα μισα κιλα
και αν δεν δειτε πρηξιματα,μυικο προσδιορισμο και τρελες αντοχες τρυπηστε μου την μυτη.

CROCOJET
24-07-10, 10:22
Αυτό με το πρήξιμο το παρατηρώ κι εγώ στο σπίτι καμιά φορά που κάνω κάποιες ασκήσεις. Βάζω λίγα κιλά και κάνω 15-20 επαναλήψεις εκτελώντας την άσκηση με σχετικά αργό ρυθμό και με μικρά διαλλείμματα μεταξύ των σετ.

bb-fitness
25-07-10, 19:40
παιδια το εχω ξαναγραψει γιατι σε εμενα ισχυει με πολυ καλα αποτελεσματα.

δοκιμαστε να κατεβασετε τα κιλα που δουλευετε στο μισο και καντε 15 επαναληψεις σε ολα τα σετ,διπλο ενεργειακο φορτιο με τα μισα κιλα
και αν δεν δειτε πρηξιματα,μυικο προσδιορισμο και τρελες αντοχες τρυπηστε μου την μυτη.

ομως το πρηξιμο πως σου εγγυαται μυικη αναπτυξη?μην ξεχναμε οτι αν δειχνουμε αρκετα πιο πρησμενοι μετα την προπονηση απ'οτι ειμαστε κανονικα τοτε εχουμε σαρκοπλασμικη υπερτροφια που αποτελειται απο νερα

thegravijia
25-07-10, 20:57
ομως το πρηξιμο πως σου εγγυαται μυικη αναπτυξη?μην ξεχναμε οτι αν δειχνουμε αρκετα πιο πρησμενοι μετα την προπονηση απ'οτι ειμαστε κανονικα τοτε εχουμε σαρκοπλασμικη υπερτροφια που αποτελειται απο νερα
:thumbup:

GEORGEXX1
27-07-10, 10:14
ομως το πρηξιμο πως σου εγγυαται μυικη αναπτυξη?μην ξεχναμε οτι αν δειχνουμε αρκετα πιο πρησμενοι μετα την προπονηση απ'οτι ειμαστε κανονικα τοτε εχουμε σαρκοπλασμικη υπερτροφια που αποτελειται απο νερα

απο αυτο που εγραψα πως συμπερανες οτι μιλαω για σαρκοπλαστικη υπερτροφια;;;
αν και σε αυτη την περιπτωση εχουμε καλυτερο αποτελεσμα μυικης αντοχης.
Δωσε ενα παραδειγμα(ασκηση) μυοινιδιακης υπερτροφιας που να ανερει τα προηγουμενα.

bb-fitness
27-07-10, 14:28
απο αυτο που εγραψα πως συμπερανες οτι μιλαω για σαρκοπλαστικη υπερτροφια;;;
αν και σε αυτη την περιπτωση εχουμε καλυτερο αποτελεσμα μυικης αντοχης.
Δωσε ενα παραδειγμα(ασκηση) μυοινιδιακης υπερτροφιας που να ανερει τα προηγουμενα.

δεν συμπερανα τιποτα,απλα το ανεφερα.το αρχικο θεμα ειναι οτι οσο και πρηξιμο εχεις δεν σημαινει οτι θα φερει μυικη αναπτυξη.οσο και εντυπωσιακο ειναι αυτο το πρηξιμο μετα απο ενα μικρο χρονικο διαστημα φευγει.

GEORGEXX1
27-07-10, 17:28
δεν συμπερανα τιποτα,απλα το ανεφερα.το αρχικο θεμα ειναι οτι οσο και πρηξιμο εχεις δεν σημαινει οτι θα φερει μυικη αναπτυξη.οσο και εντυπωσιακο ειναι αυτο το πρηξιμο ο χρονμετα απο ενα μικρικο διαστημα φευγει.

Aρα αδικως χτυπιομαστε με τα βαρη,προσπαθωντας να αυξησουμε την μυικη μας μαζα.
Εγω μεχρι τωρα ηξερα οτι με την προπονηση εχουμε αυξηση του μεγεθους των μυικων ινων εως ενα οριο,και μετα των διαχωρισμο τους σε περισοτερες,παει και αυτο;;;
εγινε μυθος;;

bb-fitness
28-07-10, 20:42
Aρα αδικως χτυπιομαστε με τα βαρη,προσπαθωντας να αυξησουμε την μυικη μας μαζα.
Εγω μεχρι τωρα ηξερα οτι με την προπονηση εχουμε αυξηση του μεγεθους των μυικων ινων εως ενα οριο,και μετα των διαχωρισμο τους σε περισοτερες,παει και αυτο;;;
εγινε μυθος;;

ειπα εγω κατι τετοιο?????
αστο, ειτε δεν με καταλαβαινεις ειτε κανεις πως δεν με καταλαβαινεις για να υποστηριξεις αυτο που εγραψες αρχικα ,τελος παντων
εληξε το θεμα.

GEORGEXX1
29-07-10, 00:24
ειπα εγω κατι τετοιο?????
αστο, ειτε δεν με καταλαβαινεις ειτε κανεις πως δεν με καταλαβαινεις για να υποστηριξεις αυτο που εγραψες αρχικα ,τελος παντων
εληξε το θεμα.

Eγω φιλε μου δεν εχω να χωρισω τιποτα μαζι σου, αλα μια που το θετεις ετσι το ζητημα σου λεω οτι εχεις δικιο και (εγω ο πονηρος)κανω πως δεν σε καταλαβαινω για να υποστηριξω αυτο που εγραψα, τη δηλαδη;;οτι το πρηξιμο ειναι η εματωση του μυ και η σταδιακη του αυξηση,δεν ειναι ψευτικο, απλα κατα την διαρκεια της ασκησης ειναι περισοτερο πρησμενο απο το πραγματικο αποτελεσμα.
Ολα ειναι θεμα γονιδιων,και τροπου προπονησης.
Τωρα νομιζω πως εληξε το θεμα.

beefmeup
29-07-10, 00:27
δεν συμπερανα τιποτα,απλα το ανεφερα.το αρχικο θεμα ειναι οτι οσο και πρηξιμο εχεις δεν σημαινει οτι θα φερει μυικη αναπτυξη.οσο και εντυπωσιακο ειναι αυτο το πρηξιμο μετα απο ενα μικρο χρονικο διαστημα φευγει.

να μπω κ γω σφηνο@@τσα..εγω λοιπον πιστευω πανω σε αυτο,οτι ελεγε μια ζωη ο coleman:if you see it on the mirror,its there.

ασχετως με το ποσο γρηγορα θα ξεπρηστεις κλπ.

GEORGEXX1
29-07-10, 00:34
να μπω κ γω σφηνο@@τσα..εγω λοιπον πιστευω πανω σε αυτο,οτι ελεγε μια ζωη ο coleman:if you see it on the mirror,its there.

ασχετως με το ποσο γρηγορα θα ξεπρηστεις κλπ.

ετσι, ναι το δεχομαι.

beefmeup
29-07-10, 00:35
ετσι, ναι το δεχομαι.

ε,δεν παιζει να γινεσαι τουμπανο στην προπο,κ μετα επειδη ξεφουσκωνεις,τι??

χαθηκαν οι μυς??χαχα!!:rolf:

Eddie
29-07-10, 00:37
Σωστος ο μπαρμπαρονιας!!!!Αλλωστε αυτα τα φωναζε και ο γηραιοτερος Arnold.->Pumping Iron.Πιστευε οτι το παν ειναι το pump.:green:

Συμφωνω οτι με τις λιγες επαναληψεις και τα πολλα κιλα αυξανεις τη δυναμη αλλα αμα το παρουμε με τη λογικη,οταν πριζεται ενας μυς και υπαρχει αυξημενη αιματωση δεν περνανε περισσοτερα διατροφικα στοιχεια πχ αμινο στους μυες?Αυτο δε προκαλει μυικη υπερτροφια?

Κανω λαθος?

GEORGEXX1
29-07-10, 00:40
ε,δεν παιζει να γινεσαι τουμπανο στην προπο,κ μετα επειδη ξεφουσκωνεις,τι??

χαθηκαν οι μυς??χαχα!!:rolf:

παντως εδω και ενα μηνα που εφαρμοσα αυτη την μεθοδο προπονησης αισθανομαι οτι εκανα ενα βημα παραπανω,και σε αντοχη,και σε δυναμη,και σε πρηξιμο.

beefmeup
29-07-10, 00:43
Σωστος ο μπαρμπαρονιας!!!!Αλλωστε αυτα τα φωναζε και ο γηραιοτερος Arnold.->Pumping Iron.Πιστευε οτι το παν ειναι το pump.:green:

Συμφωνω οτι με τις λιγες επαναληψεις και τα πολλα κιλα αυξανεις τη δυναμη αλλα αμα το παρουμε με τη λογικη,οταν πριζεται ενας μυς και υπαρχει αυξημενη αιματωση δεν περνανε περισσοτερα διατροφικα στοιχεια πχ αμινο στους μυες?Αυτο δε προκαλει μυικη υπερτροφια?

Κανω λαθος?

σωστα,αυτο λεγεται σαρκοπλασμικη υπερτοφια.

beefmeup
29-07-10, 00:47
παντως εδω και ενα μηνα που εφαρμοσα αυτη την μεθοδο προπονησης αισθανομαι οτι εκανα ενα βημα παραπανω,και σε αντοχη,και σε δυναμη,και σε πρηξιμο.

αν δεν το χες δουλεψει ποτε,εχει μια λογικη γιατι ψιλοσοκαρες το σωμα σου κ το εκανες να "μαντευει"τι γινεται σε σχεση με πριν,οποτε ανταποκρινεται καλυτερα.

απτην αλλη,μπορει αυτη η μεθοδος να σε πιανει καλυτερα,οποτε γιατι να την αλλαξεις,εκτος αν κολλησεις?

zane14
29-07-10, 12:08
Πάντως μόνο καλό βγαίνει από τις γνώμες σας και τους διαλόγους μας παιδιά. Η κάθε μέθοδος ή τρόπος προπόνησης έχει την αξία του και αν χρησιμοποιείται στο σωστό timing πάντα θα πάει το σώμα ένα επίπεδο πιο πάνω. Προσωπικά σκέφτομαι να ακολουθήσω τώρα σετ 15 επαναλήψεων με άριστη τεχνική και λίγα κιλά μιας και δεν θα έχω πρόσβαση σε γυμναστήριο (έχω ένα σετ βαράκια σπίτι μου, για τις διακοπές έιναι ότι πρέπει) ώστε να δώσω αντοχή και να πετυχαίνω πρήξιμο και ύστερα όταν θα ξαναπάω από σεπτέμβριο γυμναστήριο θα μπώ σε σετ με περισσότερα κιλά και λιγότερες επαναλήψεις.

bb-fitness
29-07-10, 16:51
Σωστος ο μπαρμπαρονιας!!!!Αλλωστε αυτα τα φωναζε και ο γηραιοτερος Arnold.->Pumping Iron.Πιστευε οτι το παν ειναι το pump.:green:

Συμφωνω οτι με τις λιγες επαναληψεις και τα πολλα κιλα αυξανεις τη δυναμη αλλα αμα το παρουμε με τη λογικη,οταν πριζεται ενας μυς και υπαρχει αυξημενη αιματωση δεν περνανε περισσοτερα διατροφικα στοιχεια πχ αμινο στους μυες?Αυτο δε προκαλει μυικη υπερτροφια?

Κανω λαθος?

οκ, παω πασο,απλα να αναφερω οτι για μυικη αναπτυξη παιζει ρολο η αυξηση κιλων,εντασης και επαναληψεων.απλως προσωπικα πιστευω πως με την αυξηση των κιλων επιτυγχανεις αναπτυξη πιο συντομα.αυτο δεν σημαινει οτι με την αυξηση επαναληψεων δεν εχεις μυικα κερδη.αλλωστε δεν γινεται να ανεβαζεις κιλα σε καθε προπονηση.

StormRid3r
31-07-10, 11:55
Εγω παιδια θα προτεινα κατι ενδιαμεσο απο αυτα που αναφερεται πιο πανω. Αν υποθεσουμε οτι τα σετ μας ειναι 4, τοτε στα 3 πρωτα αυξανουμε κιλα ωστε να βγαινουν οι επαναληψεις 10-8-6 και στο 4ο κατεβαζουμε και κανουμε 15-20(failure). Δεν ξερω ποια ειναι η γνωμη σας???