PDA

Επιστροφή στο Forum : Sex και τεστοστερονη



flinstone
22-07-10, 21:44
Ανοίγω αυτό θέμα με αφορμή κάποια άρθρα που έχω διαβάσει σε περιοδικά αλλά και σε κάποια βιβλία. Θέλω λοιπόν να ρωτίσω αν ισχύη το ότι όταν κάνουμε sex ανεβένει η τεστοστερόνη και αν αυτό μπωρούμε να το εκμεταλευτούμε για την ανάπτιξη της μυικής μάζας. Σε κάποιο βιβλίο διάβασα πως κάποιος αθλητής που υποβλήθηκε σε εξετάσεις πριν από αγώνα βρέθικε με υψηλά ποσοστά τεστοστερόνης και γι΄αυτό το λόγο χερακτιρήστικε ντοπαρισμενος. Στο δικαστίριο υποστίρηξε ότι το προιγούμενο βράδυ είχε κάνει έρωτα με την γυναίκα του για πολύ ωρα και πως οφιλόταν εκεί η αφξιση της τεστοστερόνης του. Το δικαστίριο τον αθώοσε. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα μπωρώ να γραψω το όνομα του αθλητή και τον τίτλο του βιβλίου.

giorgospet
22-07-10, 21:51
Ανοίγω αυτό θέμα με αφορμή κάποια άρθρα που έχω διαβάσει σε περιοδικά αλλά και σε κάποια βιβλία. Θέλω λοιπόν να ρωτίσω αν ισχύη το ότι όταν κάνουμε sex ανεβένει η τεστοστερόνη και αν αυτό μπωρούμε να το εκμεταλευτούμε για την ανάπτιξη της μυικής μάζας. Σε κάποιο βιβλίο διάβασα πως κάποιος αθλητής που υποβλήθηκε σε εξετάσεις πριν από αγώνα βρέθικε με υψηλά ποσοστά τεστοστερόνης και γι΄αυτό το λόγο χερακτιρήστικε ντοπαρισμενος. Στο δικαστίριο υποστίρηξε ότι το προιγούμενο βράδυ είχε κάνει έρωτα με την γυναίκα του για πολύ ωρα και πως οφιλόταν εκεί η αφξιση της τεστοστερόνης του. Το δικαστίριο τον αθώοσε. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα μπωρώ να γραψω το όνομα του αθλητή και τον τίτλο του βιβλίου.

χαχα, καλό , δες λίγο ποια είναι τα φυσιολογικά όρια της τεστο, και δες ποιο είναι το όριο για ντόπινκ , και θα καταλάβεις γιατί τον αθώσαν(αμερικάνος ήταν; αν ναι εξηγούντε όλα)

flinstone
22-07-10, 22:28
το ερωτιμά μου δεν είναι το γιατί τον αθωοσαν αλλά αν ισχυη το γεγονός οτι οσο περισότερο sex κάνουμε τόσο μεγαλίτερα είναι τα επίπεδα της τεστοστερόνης .

Eddie
22-07-10, 22:31
Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι συμβαινει το αντιθετο?

loufas
22-07-10, 22:35
αν ********* ανεβαινει η τεστοστερονη?
γιατι αν ναι, θα γινω τουμπανο...:bodybuilder2::bodybuilder2:

TEFAAtzis
22-07-10, 22:37
αν ********ανεβαινει η τεστοστερονη?
γιατι αν ναι, θα γινω τουμπανο...:bodybuilder2::bodybuilder2:

για αυτο ο μικρος μου ο αδερφος εχει ενα χερι διπλασιο απο μενα???:P

flinstone
22-07-10, 22:38
Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι συμβαινει το αντιθετο?

Αν εξετάσεις το γεγονός ότι αν έχουμε για αρκετό καιρό αποχή οι ορμές κόβοντε μάλον δεν ισχυει αυτό που λες. Ετσι νομίζω δηλαδή.

Eddie
22-07-10, 22:45
Αν εξετάσεις το γεγονός ότι αν έχουμε για αρκετό καιρό αποχή οι ορμές κόβοντε μάλον δεν ισχυει αυτό που λες. Ετσι νομίζω δηλαδή.

Γιατι πιστευω για 2η φορα οτι γινεται το αντιθετο και δω?

Τωρα μαλλον ενας απ τους δυο μας δεν ειναι φυσιολογικος:green:

flinstone
22-07-10, 22:50
χαχαχα

thegravijia
22-07-10, 23:09
Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι συμβαινει το αντιθετο?+1
πεφτει η τεστο

Dreiko
22-07-10, 23:17
Τι να πω ρε παιδια...???Εχετε κανει ποτε σεξ το βραδυ και την επομενη να εχεις ποδια στο γυμναστηριο????Εγω παντως δεν την πολυπαλευω(ισως να φταιει και η μεγαλη διαρκεια και ενταση....:banana::banana::banana::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:Τωρα για την τεστο εχω την εντυπωση οτι πεφτει,δεν ειναι τυχαιο οτι προαγωνιστικα σε ολα τα αθληματα απαγορευονται τετοιου ειδους επαφες...

kolakos
23-07-10, 00:19
παιδια εγω εχω ακουσει απο γυμναστη οτι οντως ανεβαινει η τεστοστερονη εκεινη την ωρα + το οτι η αδρεναλινη σου ανεβαινει πολυ αλλα δεν 8υμαμαι τον τροπο ακριβως που μου τα παρουσιασε.......προσοπικη αποψη αν ειναι το προηγουμενο βραδυ κομπλε...αν τ πρωι και μετα παω γυμναστηριο νιω8ω λιγο κουρασμενος.......βεβαια δεν νομιζω και να πεφτει η τεστο να με αποθαρρυνει......οπως λεει και ενα ασμα...Γ_ _ ατε γιατ χανομαστε......

TRIANTAFYLLOU
23-07-10, 00:23
ερωτική επιθυμία και τεστοστερόνη είναι αλληλένδετα , δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτο σύμφωνα με έρευνες οι περισσότερες απιστίες γίνονται σε άτομα που γυμνάζονται με βάρη , έχουν αυξημένη επιθυμία .

αλλα μην μπερδεύεσται και το δέσουμε κόμπο έχει να κάνει και με το μυαλό που κουβαλάει ο καθένας και με την ψυχολογία , αν εγω δεν είμαι καλα ψυχολογικα το σεχ θα είναι αγγαρία όσο υψηλή τεστο και να έχω

επίσης προτειμώ ενα καλό και ποιοτικό σεχ και ας έχω μετα μια μέτρια προπόνηση και αυτό είναι ευεργετικό για την υγεία

δεν υπάρχουν στάνταρ σ αυτο εχει να κάνει με την διαφορετικότητα του καθενός άλλος του βγαίνει καλύτερα η προπόνηση αν την προηγούμενη έχει τινάξει τα μπουρια και άλλος δεν τραβάει η ομάδα .

επίσης η αποχή είναι σαν την πείνα όταν μετα απο πολλές ώρες νηστικός πεινάς , μετα σου κόβετε η πείνα και έχεις άλλα συμπτώματα ζαλάδα ατονία κτλ

στο σεχ η μακρόχρονη αποχή είναι σαν την προπόνηση είσαι μετα ντεφορμέ , όσο τρώς τόσο θέλεις να τρώς , η αποχή σε κάνει να χάνεις την επαφή με το σπόρ

TRIANTAFYLLOU
23-07-10, 00:27
επίσης ενα τεστ να καταλάβουμε την σημασία της τεστοστερόνης και την σύνδεσή της με την ερωτική επιθυμία είναι το γεγονός που όλοι ξέρουμε ότι κατα την διάρκεια του ύπνου ο οργανισμός παράγει τεστοστερόνη και αυτό φαίνετε στην πρωινή " έπαρση σημαίας " αυτο είναι υγεία και ενα σημάδι πως όλα πάνε καλά , αρα τι πιο φυσιολογικό μετα να υπάρξει εκτόνωση , άρα το ένα προάγει το άλλο , η τεστοστερόνη δηλαδή την ερωτική επιθυμία και σαν φυσικό επακόλουθο την πράξη εκτόνωσης

flinstone
23-07-10, 09:05
Αρα συμφονα με τα παραπάνο λεγόμενα θα πρέπει να πηραματιστούμε για να διαπιστόσουμε το τι μας τεριάζει.

manos_
23-07-10, 11:22
Ρε παιδια το σεξ ειναι πανω απο ολα τι ειναι αυτα που λετε δηλαδη αμα σαν πουνε κοφτε το σεξ για να κανετε μυς θα το κοψετε?Δεν παμε καλα μου φαινετε τι ειστε επαγγελματιες η θα κανετε συμβολαιο με την muscletech.Ξεκολατε.

hunteranimator
23-07-10, 12:00
αν ********** ανεβαινει η τεστοστερονη?
γιατι αν ναι, θα γινω τουμπανο...:bodybuilder2::bodybuilder2:

χαχαχαχαχαχαχαχααχα ελιωσα χαχαχαχαχαχα:rolf::rolf::rolf::green:

hunteranimator
23-07-10, 12:51
Λοιπον θα πω κατι που εχω δοκιμασει σε καποιο men's health ειχα διαβασει οτι οταν εχουμε στυση και εντονη ερωτικη επυθημια κυριως απο διεργεση οπτικη[ας πουμε απο τσοντα,ειδαμε την γκομενα μας να μας προκαλει...φανταστηκαμε κατι? κτλ...]τοτε η τεστοστερονη για εκεινα τα λεπτα ανεβαινει 400%!!! πολυ εντυπωσιακο.Ετσι αποφασησα μια μερα που θα ειμαι μονος σπιτι[γιατι ειμαστε 7 ατομα]να βρω στο net καποιες καλες τσοντουλες αλλα να μην κανω τιποτα μεχρι να γινω σκετος διαολος-τρελος και τοτε να δοκιμασω ποσα πουσ απσ μπορω να κανω την στιγμη που θα εχω φουλ την τεστoστερονη μου[το μεγιστο κανονικο μου ειναι 70] και ετσι τελικα επραξα φορεσα και ενα τζιν παντελονι για να μην με ενοχλει το πηδαλιο μου.το αποτελεσμα ηταν να φτασω τα 40 πουσ πασ με μηδενικη δυσκολια τα εκανα σαν να μην συνεβεναι τιποτα αλλα τα παρατησα γιατι υπεκυψα στην μεγαλη νευρικοτητα που με διακατηχε εκεινη την στιγμη.Αρα ο ενας παλαβος τροπος ειναι να κ@βλονουμε και να το ριχνουμε στην γυμναστικη.Οποτε βγαινει το συμπερασμα κ@βλονουμε και καπακι παμε γυμναστηριο εχοντας καποιο υψηλο ποσοστο τεστοστερονης και πεσμενη μαιμου-αν ειμαστε τυχεροι,ετσι και αλλιως θα ξαναπαραξουμε τεστοστερονη για sex οποτε ας παει και λιγη χαμενη που λεει ο λογος αν και αυτο δεν ειναι και πολυ φυσιολογικο!Πολλα παιδια που κανανε πρωταθλητισμο η πηγαινανε σε αγωνες μου εχουνε πει οτι οι προπονητες τους συμβουλευαν να μην κανουνε sex τις 4-7 τελευταιες μερες πριν τον αγωνα,αρα αυτο το γεγονος και με βαση αυτα που καταλαβαινω θα σημαινει οτι οταν χανουμε σπερμα πεφτουμε σε τεστοστερονη.Οποτε το συμπερασμα ειναι οτι με το sex παραγετε τεστοστερονη αλλα για εκεινη την στιγμη και οχι για το οταν θα παμε στο γυμναστηριο,και πως εαν θελουμε τεστοστερονη στο γυμναστηριο περα απο την διατροφη τον υπνο boosters κτλ...μπορουμε να ξεκινησουμε γυμναστικη αποκτωντας πριν ενα συντομο χρονικο διαστημα καποιες κ@βλες βεβαια αυτο θα θεωρηθει τουλαχιστον κοινωνικα κατακριτεο.Δεν ειμαι γιατρος απλα βγαζω συμπερασματα.

Surfer
23-07-10, 13:27
To Σκάι έχει μια εκπομπή, όπου μια ομάδα επιστημόνων τεστάρουν διάφορες παραμέτρους σε αθλητές (δυνάμεις, ταχύτητες, βλάβες κτλ). Δε θυμάμαι τον τίτλο της εκπομπής. Σε μία από αυτές θέλησαν να διαπιστώσουν εαν είναι μύθος ή όχι αυτό που ρώτησε αρχικά ο φίλος. Στο τέλος λοιπόν το συμπέρασμα που βγήκε από τις μετρήσεις ήταν ότι το άτομο που είχε σεξουαλική επαφή το προηγούμενο βράδυ όχι μόνο δεν είχε πτώση, αλλά το αντίθετο, παρατηρήθηκε αύξηση της τεστοστερόνης και γενικότερα της απόδοσής του! Βασική παράμετρος, η ξεκούραση μετά το σεξ και πριν τον αγώνα/ προπόνηση...
Αυτό που αναφέρει πιο πάνω ο άλλος φίλος, με τη ταινία και τα push-ups, υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει πιο πολύ με αύξηση των επιπέδων αδρεναλίνης πχ. οι κραυγές πριν την άρση μεγάλων βαρών, πριν από αγώνες box, πριν από μάχες κτλ..

hunteranimator
23-07-10, 15:21
δηλαδη πριν τον υπνο και την πρωτεινουλα και ενα sexακι η καμια μ@.......α-αυνανισμο επι καθημερινης βασεως και μετα υπνακος καλο μου ακουγεται θα το δοκιμασω για κανα 2 μηνες[εξετασεις για τεστο κτλ δεν ξανακανω ειδηκα καλοκαιριατικα προτημω να τα δωσω σε κανα γυφτο να παρω καρπουζια οποτε οι γνωμη μου θα ειναι στηριγμενη απλα αν νιωθω βελτιωση]

Ramrod
23-07-10, 15:43
Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει.

1) Η εκσπερμάτωση απελευθερώνει τεστοστερώνει αλλά προάγει την παραγωγή νέας.
2) Η τεστοστερόνη παράγεται κυρίως κατά τη διάρκεια του ύπνου.
3) Όταν δεν υπάρχει σεξουαλική δραστηριότητα (ναι, περιλαμβάνεται και ο αυνανισμός) η παραγωγή τεστοστερόνης αρχίζει να κλιμακώνεται μερα με τη μέρα με αποκορύφωμα γύρω στην 7-8 μέρα όπου αρχίζει να ξαναπέφτει.

Τα συμπεράσματά μου? Μη το κάνεται πριν την προπόνηση. Κάντε το μια φορά τη βδομάδα μετά την προπόνηση και πριν τον ύπνο.

Εννοείται πως συμφωνώ με το Μάνο. Αν είναι να μην γ@μ@ω να το hesw το σώμα...

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί :P

hunteranimator
23-07-10, 17:24
1) Η εκσπερμάτωση απελευθερώνει τεστοστερώνει αλλά προάγει την παραγωγή νέας.
2) Η τεστοστερόνη παράγεται κυρίως κατά τη διάρκεια του ύπνου.
3) Όταν δεν υπάρχει σεξουαλική δραστηριότητα (ναι, περιλαμβάνεται και ο αυνανισμός) η παραγωγή τεστοστερόνης αρχίζει να κλιμακώνεται μερα με τη μέρα με αποκορύφωμα γύρω στην 7-8 μέρα όπου αρχίζει να ξαναπέφτει.

αρα sex 2 φορες την βδομαδα πανω κατω για μεγιστη εκμεταλευση της τεστοστερονης[αν και μου φαινετε λιγο αδηκια μονο 2 φορες].Οποτε μου προκειπτει και κατι αλλο αν εχουμε μονιμος αυξημενη τεστοστερονη θα εχουμε προβλημα αργοτερα? και στα 40+ μας θα μας πεφτει ποιο γρηγορα η τεστοστερονη?

flinstone
23-07-10, 17:54
Αν ισχύουν όλλα τα παραπάνο τότε sex μέρα παραμέρα είναι ότι πρέπη και όχι μόνο δυο φορές την βδομάδα φίλε hunteranimator. Οσο για τα 40+ που σκέφτεσε ότι και να κάνεις η τεστο θα αρχίσει να πέφτει σιγά σιγά.

-beba-
23-07-10, 18:07
Αν ισχύουν όλλα τα παραπάνο τότε sex μέρα παραμέρα είναι ότι πρέπη και όχι μόνο δυο φορές την βδομάδα φίλε hunteranimator. Οσο για τα 40+ που σκέφτεσε ότι και να κάνεις η τεστο θα αρχίσει να πέφτει σιγά σιγά.

Για εμάς τα κοριτσάκια όμως δεν υπάρχει κανένας περιορισμός........:turtle::turtle::turtle:

flinstone
23-07-10, 18:12
Για εμάς τα κοριτσάκια όμως δεν υπάρχει κανένας περιορισμός........:turtle::turtle::turtle:

.............:(:(:(:cursing::cursing:

-beba-
23-07-10, 18:16
.............:(:(:(:cursing::cursing:

:welcome::welcome::welcome:
Τι τυχερά που είμαστε εμείς τα κοριτσάκια τελικά..........................:banana::banana::banana:

TRIANTAFYLLOU
23-07-10, 18:31
Για εμάς τα κοριτσάκια όμως δεν υπάρχει κανένας περιορισμός........:turtle::turtle::turtle:
γιατι υπάρχει για μας τα αγοράκια ? δεν κατάλαβα και ενδιάμεσα στην προπόνηση καλό είναι που είμαστε και στα ντουζένια μας , είναι είπαμε τι ταιριάζει στον καθένα , γιατι εσείς τα κοριτσάκια για να το κάνετε με αγοράκια θα το κάνετε πάλι , αν υπάρχει έντονη επιθυμία και το κοριτσάκι είναι φωτια , προπόνηση δεν βγαίνει με τίποτε αν δεν εκτονωθεί το ηφαίστειο :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

flinstone
23-07-10, 18:35
γιατι υπάρχει για μας τα αγοράκια ? δεν κατάλαβα και ενδιάμεσα στην προπόνηση καλό είναι που είμαστε και στα ντουζένια μας , είναι είπαμε τι ταιριάζει στον καθένα , γιατι εσείς τα κοριτσάκια για να το κάνετε με αγοράκια θα το κάνετε πάλι , αν υπάρχει έντονη επιθυμία και το κοριτσάκι είναι φωτια , προπόνηση δεν βγαίνει με τίποτε αν δεν εκτονωθεί το ηφαίστειο :turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

πέστα ρε Ηλία :thumbup::thumbup::thumbup:

hunteranimator
23-07-10, 19:12
Για εμάς τα κοριτσάκια όμως δεν υπάρχει κανένας περιορισμός........:turtle::turtle::turtle:
γεια εσας τα κοριτσακια υπαρχουν αλλες ατυχιες.....κυτταριτιδα,χαλαρωση..κτλ
:P:P:P:P:P:P:P:P

-beba-
23-07-10, 19:20
γεια εσας τα κοριτσακια υπαρχουν αλλες ατυχιες.....κυτταριτιδα,χαλαρωση..κτλ
:P:P:P:P:P:P:P:P

ρε ουστ............

TRIANTAFYLLOU
23-07-10, 20:25
βρε και με λίγο κυταρίτιδα μια χαρα είστε, άλλωστε αν είναι και όλα λεία και αψεγάδιαστα μετα το συνηθίζουμε κι αυτό και θα ζητάμε άλλα , αλλα αν μια γυναίκα έχει τσαχπινια και σεξουαλικότητα και κυταρίτιδα να έχει μας κάνει πύραυλο , αφού έχει να κάνει και με το μυαλό όχι μόνο με το σώμα η επιθυμία, αλλα και η απόλαυση , αν υπάρχει και χημεία όλα είναι σούπερ μετα :banana::banana::banana::banana::banana:

-beba-
23-07-10, 20:45
Εεεε ξεφευγουμε απο το θέμα....................

hunteranimator
23-07-10, 20:59
χαχαχαχαχαχαχαχαχα και λιγη κυτταριτιδα δεν πειραζει χαχα παντως συμφωνω συμφωνω 1000000% μαζι σου TRIANTAFYLLOU μου δημιουργηθηκε και μια αλλη απορια σχετικα με την τεστοστερονη [οταν κατι δεν το ξερω καλα ειμαι ολο ερωτησεις:):unsure:]υπαρχουν τροφες που ανεβαζουνε την λιμπιντο.Απο προσωπικη μου εμπειρια καρυδια με μελι το πρωι και μαυρο τσαι πολλα σοταρισμενα μυδια με σκορδα το μεσιμερι με αυτα στην καθημερινη μου διατροφη δεν βρισκω ηρεμια ποτε.Αυτο σημαινει αυξηση τεστοστερονης[λογικα το ιδιο θα συμβαινει και στις γυναικες,εννοω αυξηση της τεστο].Οποτε εχοντας αυξημενη λιμπιντο αρα και αυξημενη τεστοστερονη αρα θα εχουμε και μεγαλες η ποιο γρηγορες αλλαγες στην μυηκη αναπτηξη αν κραταμε για μηνες ενα τετοιο προγραμμα διατροφης?οεο?:bbbiceps:

flinstone
23-07-10, 21:03
χαχαχαχαχαχαχαχαχα και λιγη κυτταριτιδα δεν πειραζει χαχα παντως συμφωνω συμφωνω 1000000% μου δημιουργηθηκε και μια αλλη απορια σχετικα με την τεστοστερονη [οταν κατι δεν το ξερω καλα ειμαι ολο ερωτησεις:):unsure:]υπαρχουν τροφες που ανεβαζουνε την λιμπιντο.Απο προσωπικη μου εμπειρια καρυδια με μελι το πρωι και μαυρο τσαι πολλα σοταρισμενα μυδια με σκορδα το μεσιμερι με αυτα στην καθημερινη μου διατροφη δεν βρισκω ηρεμια ποτε.Αυτο σημαινει αυξηση τεστοστερονης[λογικα το ιδιο θα συμβαινει και στις γυναικες,εννοω αυξηση της τεστο].Οποτε εχοντας αυξημενη λιμπιντο αρα και αυξημενη τεστοστερονη αρα θα εχουμε και μεγαλες η ποιο γρηγορες αλλαγες στην μυηκη αναπτηξη?οεο?:bbbiceps:

Από αυτά που έχω διαβάσει από το φόρουμ η αυξιση της λίμπιντο δεν έχει σχεση με την αύξιση της τέστο. Γιατί αν έχει θα πάρω φοριτό dvd να βλεπω όλλη μέρα τσόντες :green::P:P:P

TRIANTAFYLLOU
23-07-10, 21:08
Εεεε ξεφευγουμε απο το θέμα....................


τι να κάνουμε η νεολαία διψάει για μάθηση και ενημέρωση , άλλωστε είπαμε πονηρά μυαλά υπάρχουν , το θέμα είναι σοβαρό και ζωτικής σημασίας για καλή υγεία και ψυχολογία :turtle::turtle::turtle:

TRIANTAFYLLOU
23-07-10, 21:11
χαχαχαχαχαχαχαχαχα και λιγη κυτταριτιδα δεν πειραζει χαχα παντως συμφωνω συμφωνω 1000000% μαζι σου TRIANTAFYLLOU μου δημιουργηθηκε και μια αλλη απορια σχετικα με την τεστοστερονη [οταν κατι δεν το ξερω καλα ειμαι ολο ερωτησεις:):unsure:]υπαρχουν τροφες που ανεβαζουνε την λιμπιντο.Απο προσωπικη μου εμπειρια καρυδια με μελι το πρωι και μαυρο τσαι πολλα σοταρισμενα μυδια με σκορδα το μεσιμερι με αυτα στην καθημερινη μου διατροφη δεν βρισκω ηρεμια ποτε.Αυτο σημαινει αυξηση τεστοστερονης[λογικα το ιδιο θα συμβαινει και στις γυναικες,εννοω αυξηση της τεστο].Οποτε εχοντας αυξημενη λιμπιντο αρα και αυξημενη τεστοστερονη αρα θα εχουμε και μεγαλες η ποιο γρηγορες αλλαγες στην μυηκη αναπτηξη αν κραταμε για μηνες ενα τετοιο προγραμμα διατροφης?οεο?:bbbiceps:

υπάρχουν κάποιες τροφές που λόγω των συστατικών τους σου δίνουν ενέργεια και ευαιξία όπως αυτές που ανέφερες και τα οστρακοειδή

αλλα εγω πιστεύω ακράδαντα το μυστικό είναι η σωστή διατροφή γενικότερα, η καλή φυσική κατάσταση , αλλα και η καλή ψυχολογία , γιατι χωρίς ψυχολογία δεν λειτουργεί τίποτε σωστα , πόσο μάλιστα ο μικρός εξερευνητής :P:P:P:banana::banana::banana:

-beba-
23-07-10, 21:16
Φεύγω το θέμα γίνεται ακατάλληλο.....................

TRIANTAFYLLOU
23-07-10, 21:18
Φεύγω το θέμα γίνεται ακατάλληλο.....................


καλα ακόμη εδω είσαι γρήγορα φύγε απο δω πονηρή , όταν μεγαλώσεις και δεν θα είσαι πια μπέμπα μπορείς να ενημερωθείς , θα σου δώσουμε το ελεύθερο :P:P:P

-beba-
23-07-10, 21:20
:dooreek::dooreek::dooreek:

giannis64
23-07-10, 21:48
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=14340&stc=1&d=1279910899

:toast:

hunteranimator
23-07-10, 22:07
:dooreek::dooreek::dooreek:
ελα -beba- μην φυγεις πανω στο καλητερο,σκεψου οτι ειναι τζαμπα.TRIANTAFYLLOU εχεις τελικα απολυτο δικιο
((1))διατροφη [σαν booster-τροφη μυδια,μελι,βασιλικος πολτος,ριζα απο σελερι κτλ]
((2)) γυμναστικη-ξεκουραση-υπνος
((3)) ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ [ενα κολπακι,απο τα πολλα, για να μην πεφτουμε ψυχολογικα ειναι να μαθουμε πως να ερμηνευουμε ενα ασχημο γεγονος που μας συμβαινει και να μην το αφηνουμε να μας σκουριαζει-τρωει ψυχολογικα.Πως?π,χ,με χωρισε η δικια μου και ηταν μοναδικη και την αγαπαω κτλ.οποτε εμεις λεμε καλητερα ειμαι ελευθερος τωρα και θα κανω και οτι γουσταρω και θα γνωρισω μια καλητερη και αυτη ας ψωφησει η ας τα φτιαξει με μπαμπουηνο αδιαφορη μου ειναι συντομα θα ξεπεραστει.Δηλαδη στην ουσια ενας σημαντικος παραγοντας ειναι πως το ερμηνευουμε,πως το περνουμε και ποσο προσπαθουμε και μπορουμε]
τελικα αυτα τα 3 ειναι οι απολυτοι παραγοντες για την παραγωγη τεστοστερονης και τα υπολοιπα ειναι απλα βοηθηματακια σχεδον ακαρπα μερικες φορες

CROCOJET
23-07-10, 22:08
Για εμάς τα κοριτσάκια όμως δεν υπάρχει κανένας περιορισμός........:turtle::turtle::turtle:

:welcome::welcome::welcome:
Τι τυχερά που είμαστε εμείς τα κοριτσάκια τελικά..........................:banana::banana::banana:
Μπέμπα νομίζεις... :rolf:

CROCOJET
23-07-10, 22:35
Προσωπική άποψη αυτό που θα γράψω. Πιστεύω ότι το σεξ ανεβάζει την τεστοστερόνη και ειδικά όταν το σεξ είναι πολύ καλό, τότε η αύξηση διαρκεί πολύ περισσότερο. Αυτό το κρίνω από την έντονη ερωτική επιθυμία και καλή διάθεση που υπάρχει για πολλές ώρες μετά. Αντίθετα όταν το σεξ είναι ξενέρωτο ή "παρακαλετό" η αύξηση της τέστο δεν μου φαίνεται ότι διαρκει πολύ...

Μάι 3 σεντς

:toast:

metz
24-07-10, 00:46
Μετά από μια δυνατή προπόνηση ποδιών - σκουοτ οπωσδήποτε - η λίμπιντο ανεβαίνει κατακόρυφα και το sex είναι τέλειο. :thumbup:

Αν γίνει πριν την προπόνηση χωρίς να έχει μεσολαβήσει ύπνος και φαγητο απλά δεν βγαίνει η προπόνηση.

Προτείνω να χρησιμοποιηθεί σαν αερόβια - το διάδρομο τον βαριέμαι...:turtle:

TEFAAtzis
24-07-10, 00:53
Μετά από μια δυνατή προπόνηση ποδιών - σκουοτ οπωσδήποτε - η λίμπιντο ανεβαίνει κατακόρυφα και το sex είναι τέλειο. :thumbup:

Αν γίνει πριν την προπόνηση χωρίς να έχει μεσολαβήσει ύπνος και φαγητο απλά δεν βγαίνει η προπόνηση.

Προτείνω να χρησιμοποιηθεί σαν αερόβια - το διάδρομο τον βαριέμαι...:turtle:

αυτο μετα την προπονα ποδιων το χω παθει και γω.Ημουν πολυ κουρασμενος κτλπ και της λεω δεν ειμαι για πολλα πολλα σημερα.Και τελικα εγινε.......................................

Andrikos
24-07-10, 00:54
Το σεξ ή το αυτό-σεξ (σικ) αλλάζει μερικά πράγματα στις ορμόνες μας, ναι ανεβάζει την τεστοστερόνη , αυτό το κάνει και ένα κατάλληλο οπτικό ερέθισμα, το μη επιθυμητό για κάποιον που θέλει να προπονηθεί μετά το σεξ είναι ότι ανεβάζει και την προλακτίνη μετά την εκσπερμάτωση (ειδικά όταν αυτή γίνεται ενδοκολπικά πολύ περισσότερο) , η προλακτίνη είναι συσχετισμένη με υποθυροειδισμό και δρα ανασταλτικά σε περαιτέρω αύξηση της τεστοστερόνης, και γενικά δρα στη συμπεριφορά ανασταλτικά και αντίρροπα προς την τεστοστερόνη.
Όλα αυτά απλά πολύ εγκυκλοπαιδικά , απλά για να ξέρουμε τι μας γίνεται , όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι και επαγγελματίες δεν είμαστε. Κάτι τελευταίο , έχει αποδειχτεί πως όταν συνανεστρεφόμαστε με μία ωραία γυναίκα εκκρίνουμε κορτιζόλη (που το βρίσκω πολύ λογικό) αλλά μετά από αυτό για να μην εκκρίνουμε κορτιζόλη πρέπει να κάνουμε παρέα μόνο με άντρες?:green: Οπότε θέλει λίγο ρέγουλα το bb και οι σχετικές πληροφορίες , γιατί αν το αφήσουμε μας κάνουν ότι θέλουν 10-20 "πρέπει" και άλλα 10 "δεν κάνει" και χάνουμε την ζωή. Γιατί η ζωή δεν είναι το bodybuilding.

-beba-
24-07-10, 09:14
Μπέμπα νομίζεις... :rolf:

Γιατί το λες αυτό?
Εμεις τα κοριτσάκια μπορούμε να κάνουμε σεξ πριν, μετά και κατά την διάρκεια της προπόνησης αν θέλουμε χωρίς αυτό να ριχνει την ποιότητα της προπόνησης. Αντίθετα θα έλεγα ότι κάνουμε και καλύτερη προπόνηση έτσι.....:turtle::turtle::turtle:

CROCOJET
24-07-10, 09:42
Γιατί το λες αυτό?
Εμεις τα κοριτσάκια μπορούμε να κάνουμε σεξ πριν, μετά και κατά την διάρκεια της προπόνησης αν θέλουμε χωρίς αυτό να ριχνει την ποιότητα της προπόνησης. Αντίθετα θα έλεγα ότι κάνουμε και καλύτερη προπόνηση έτσι.....:turtle::turtle::turtle:

Χαχα...α γι αυτό το έγραψες... :rolf: Νόμισα ότι εννοούσες ότι με την πάροδο της ηλικίας δεν συμβαίνουν αλλαγές ;)

Μου άρεσε το "κατά τη διάρκεια" :rolf::rolf: Τώρα μ' αυτό εξάπτεις και τη φαντασία για το πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...:green:

-beba-
24-07-10, 09:52
Χαχα...α γι αυτό το έγραψες... :rolf: Νόμισα ότι εννοούσες ότι με την πάροδο της ηλικίας δεν συμβαίνουν αλλαγές ;)

Μου άρεσε το "κατά τη διάρκεια" :rolf::rolf: Τώρα μ' αυτό εξάπτεις και τη φαντασία για το πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...:green:

Ας μη το αναλύσουμε περισσότερο............................:oops::oops::oops:

CROCOJET
24-07-10, 11:38
Ας μη το αναλύσουμε περισσότερο............................:oops::oops::oops:

ΟΚ. Ελπίζω να πεις κάποια στιγμή τι έχεις στο μυαλό σου... :rolf:

hunteranimator
24-07-10, 12:29
ρε σι Andrikos να σου πω η προλακτινη δεν ειναι μια ορμονη που μπορει να προκαλεσει γυναικομαστια σε μεγαλες δοσεις?και κατι αλλο που δεν το καταλαβαινω κορτιζολη γιατι να παραγουμε αν ειμαστε με μια γυναικα?εφοσον ψυχολογικα θα ειμαστε χαλαροι και οχι σφιγμενοι.και 1000:clap: για το www.metavolismos.com παρα πολυ καλο.και επι ευκαιριας μια ερωτηση για την -beba- κατα την γνωμη σου τι ειναι αυτο που εξηταρει πολυ τις γυναικες σαν μεσο ορο[κοινο στοιχειο]

Andrikos
24-07-10, 15:05
ρε σι Andrikos να σου πω η προλακτινη δεν ειναι μια ορμονη που μπορει να προκαλεσει γυναικομαστια σε μεγαλες δοσεις?και κατι αλλο που δεν το καταλαβαινω κορτιζολη γιατι να παραγουμε αν ειμαστε με μια γυναικα?εφοσον ψυχολογικα θα ειμαστε χαλαροι και οχι σφιγμενοι.και 1000:clap: για το www.metavolismos.com (http://www.metavolismos.com) παρα πολυ καλο.

Ναι ακριβώς όπως το είπες για την προλακτίνη , σε μεγάλες συγκεντρώσεις και σε παρατεταμένη υπερπρολακτιναιμία, συνήθως όταν υπάρχει κάποιος όγκος, τότε προκαλεί γυναικομαστία ή/και υποθυροειδισμό.
Τώρα όσον αφορά την κορτιζόλη είναι η ορμόνη του stress, έχει γίνει ο Δρακουμέλ του bodybuilding για πολλούς αυτή η ορμόνη αλλά όχι απόλυτα δικαιολογημένα. Η αλήθεια είναι πως stress υπάρχει καλό και κακό , και στην προπόνηση που είναι σωματικό στρες εκκρίνεται κορτιζόλη για να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε , αν δεν εκκρινόταν κορτιζόλη θα είχαμε μειωμένη απόδοση. Ανάλογα και στην συναναστροφή με μία ωραία γυναίκα , η κορτιζόλη δρα ψυχότροπα - δηλαδή σε εγκεφαλικές λειτουργίες , με το να μας οδηγεί σε μία κατάσταση πνευματικής εγρήγορσης , όπως όταν γράφαμε ένα διαγώνισμα στο σχολείο ή κάτι ανάλογο. Εν ολίγοις η κορτιζόλη είναι ωφέλιμη σε πολλές καταστάσεις αντίθετα με την κοινή πεποίθηση. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το blog μου.