PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλοκαιρινα κολπα για χαλαρους ρυθμους



KeyserSoze
26-07-10, 00:46
Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα που ανοιγω ενα τετοιο τοπικ

Ολοι μας στις διακοπες, αυτες των 10-15 ημερων σε ενα νησακι λογικα καπου θα ξεφυγουμε απο το προγραμμα. Προσωπικα ΘΕΛΩ να ξεφυγω, ΘΕΛΩ να πιω ενα ποτακι χωρις να με πιανουν τυψεις, θελω να μην ειμαι με το ρολοι στο χερι για να φαω κτλ Απο την αλλη ομως θα ηθελα να μην κανω και χαζα λαθη, αν μπορουσα να μειωσω τον αντικτυπο της κρεπαλης θα ηταν σουπερ

Γιαυτο σκεφτομουν να μαζεψουμε "εξυπνα κολπακια" που να σωσουν οτι μπορει να σωθει εν μεσω καλοκαιριου για να μαζεψουμε τις ζημιες

Πχ οταν τρως σουβλακι ναχει αλαδωτη πιτα και οχι μαγιονεζες ή μην βαζεις τονικ στο τζιν σου ή μην πιεις μπυρα, πιές μια βοτκα(τυχαιο το τελευαιταιο, δεν ξερω αν η μπύρα ή η βοτκα έχει περισσοτερες θερμιδες)

TEFAAtzis
26-07-10, 01:12
εγω τα κανω ολα κανονικα δεν ξεφευγω.Πχ θες να φας κατι γλυκο φαε πρωτεινη

Qlim4X
26-07-10, 01:15
Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα που ανοιγω ενα τετοιο τοπικ

Ολοι μας στις διακοπες, αυτες των 10-15 ημερων σε ενα νησακι λογικα καπου θα ξεφυγουμε απο το προγραμμα. Προσωπικα ΘΕΛΩ να ξεφυγω, ΘΕΛΩ να πιω ενα ποτακι χωρις να με πιανουν τυψεις, θελω να μην ειμαι με το ρολοι στο χερι για να φαω κτλ Απο την αλλη ομως θα ηθελα να μην κανω και χαζα λαθη, αν μπορουσα να μειωσω τον αντικτυπο της κρεπαλης θα ηταν σουπερ

Γιαυτο σκεφτομουν να μαζεψουμε "εξυπνα κολπακια" που να σωσουν οτι μπορει να σωθει εν μεσω καλοκαιριου για να μαζεψουμε τις ζημιες

Πχ οταν τρως σουβλακι ναχει αλαδωτη πιτα και οχι μαγιονεζες ή μην βαζεις τονικ στο τζιν σου ή μην πιεις μπυρα, πιές μια βοτκα(τυχαιο το τελευαιταιο, δεν ξερω αν η μπύρα ή η βοτκα έχει περισσοτερες θερμιδες)



για ποτα δεν ξερω αλλα για φαι υπαρχουν τα εξεις. υποψην εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις ;)

ΝΑΙ
1) φρεσκες σαλατες
2) αραβικες πιτες
3) μπαγκετες οληκης
4) σουβλακι καλαμακι


ΟΧΙ
1) τιγανιτα
2) πιτσες, γυρους
3) σαβουρες
4) γλυκα

arisfwtis
26-07-10, 01:31
πρωινο μπορεις να τρως βρωμη με την πρωτεινη σου κανονικα

αμα αντεχει η τσεπη με ψαρι θα σαι κομπλε

ακομα μπορεις αμα δν θελεις να μην χανεις γευματα να παρεις τονους απο το σουπερμαρκετ και να τους τρως στην παραλια :green::green:

TEFAAtzis
26-07-10, 01:57
πρωινο μπορεις να τρως βρωμη με την πρωτεινη σου κανονικα

αμα αντεχει η τσεπη με ψαρι θα σαι κομπλε

ακομα μπορεις αμα δν θελεις να μην χανεις γευματα να παρεις τονους απο το σουπερμαρκετ και να τους τρως στην παραλια :green::green:

το χω κανει;)

arisfwtis
26-07-10, 02:06
και εγω:green:

νταξει στην αρχη νομιζα θα σαβουριαζω απο εξω οτι βρω αλλα λιγο να τα βαλεις κατω μια χαρα βγαινει και η διατροφη στις διακοπες

pan0z
26-07-10, 02:32
Στις διακοπες μου εγω πηρα μια πρωτεινη,την βρωμη μου,τονους και τον ατμομαγειρα για κανω τα αυγα :turtle:.Μονο το μεσημερι εκανα cheat meal ολα τα γευματα μου τα ακολουθησα ακριβως.Τωρα αν εχεις μπουχτησει απο την διατροφη ενταξει δεν θα παθεις και τιποτα αν ξεδωσεις λιγακι ετσι να ξεσυνηθησει και λιγο ο οργανισμος σου απο την ρουτηνα.

KeyserSoze
26-07-10, 02:36
Bασικα το concept ειναι τι λεπτομεριες μπορει να προσεξει καποιος που ΘΕΛΕΙ να χαλαρωσει(πραγματικα το εχω αναγκη ψυχολογικα για 10 μερες να ηρεμησει ο εγκεφαλος). Δεν θελω να ειμαι με το sheik στο χερι ούτε να κουβαλαω τονους. Επισης ξερω οτι τηγανιτα και παστες ειναι No-No ακομα και σε καιρο κρεπαλης

Πχ (δεν ξερω αν στεκει, τη λογικη προσπαθω να δειξω) θελω να φαω δυο σουβλακια, αντι για γυρο-μαγιονεζα-πατατες να φαω 2 με κοτοπουλο-τζατζικι-χωρις πατατες και με αλαδωτη πιτα

ή ειμαι στο μπιτσομπαρο, θελω να πιω κατι εκτος απο καφε μπορει ας πουμε να παιζει κατι σαν την Amstel Pulse που εχει πολυ λιγες θερμιδες και να μην πιω τεκιλα

ή θελω να φαω παγωτο στο νησακι, μπορει-στην τυχη, δεν ξερω καν αν ισχυει-να πει καποιος "Μην φας καιμακι, παχαινει και εχει περισσοτερα λιπη, φαε σκετη βανιλια χωρις dressing"

Τετοια κολπακια, τετοιες λεπτομεριες που μπορει καποιος ευκολα να τις σκεφτει

KeyserSoze
26-07-10, 02:37
Στις διακοπες μου εγω πηρα μια πρωτεινη,την βρωμη μου,τονους και τον ατμομαγειρα για κανω τα αυγα :turtle:.Μονο το μεσημερι εκανα cheat meal ολα τα γευματα μου τα ακολουθησα ακριβως.Τωρα αν εχεις μπουχτησει απο την διατροφη ενταξει δεν θα παθεις και τιποτα αν ξεδωσεις λιγακι ετσι να ξεσυνηθησει και λιγο ο οργανισμος σου απο την ρουτηνα.
Αυτο που λες ακριβως.
Μπορω να τα κανω αυτα που λες αλλα δεν θελω, θελω 10 μερες να μην αγχωνομαι αν εφαγα 4 ή 6 γεύματα, αν εφαγα 4 αυγα ή 2 αυγα

pan0z
26-07-10, 02:41
Bασικα το concept ειναι τι λεπτομεριες μπορει να προσεξει καποιος που ΘΕΛΕΙ να χαλαρωσει(πραγματικα το εχω αναγκη ψυχολογικα για 10 μερες να ηρεμησει ο εγκεφαλος). Δεν θελω να ειμαι με το sheik στο χερι ούτε να κουβαλαω τονους. Επισης ξερω οτι τηγανιτα και παστες ειναι No-No ακομα και σε καιρο κρεπαλης

Πχ (δεν ξερω αν στεκει, τη λογικη προσπαθω να δειξω) θελω να φαω δυο σουβλακια, αντι για γυρο-μαγιονεζα-πατατες να φαω 2 με κοτοπουλο-τζατζικι-χωρις πατατες και με αλαδωτη πιτα

ή ειμαι στο μπιτσομπαρο, θελω να πιω κατι εκτος απο καφε μπορει ας πουμε να παιζει κατι σαν την Amstel Pulse που εχει πολυ λιγες θερμιδες και να μην πιω τεκιλα

ή θελω να φαω παγωτο στο νησακι, μπορει-στην τυχη, δεν ξερω καν αν ισχυει-να πει καποιος "Μην φας καιμακι, παχαινει και εχει περισσοτερα λιπη, φαε σκετη βανιλια χωρις dressing"

Τετοια κολπακια, τετοιες λεπτομεριες που μπορει καποιος ευκολα να τις σκεφτει

Αμφιβαλλω αν εχει ψαξει κανεις τετοιες λεπτομερειες θελω να πω οτι αν μπεις στην ιδεα οτι θα βγω εξω και θα φαω οτι γουσταρω δεν νομιζω τωρα να λες ε ας φαω 2 σουβλακια αλλα ας μην τα φαω με πιτα ας τα φαω με ψωμακι ή ας μην βαλω πατατες τηγανιτες μεσα.Γνωμη μου δωστου να καταλαβει θα σε ανεβασει και ψυχολογικα αν φας κατι που σου αρεσει.

sogoku
26-07-10, 10:12
Να παω διακοπες και να τρωω τα ιδια πραγματα με πριν?
Δηλαδη αν 5 μερες τρως το πρωι μπουγατσα η εστω τοστ μετα ταβερνα το απογευμα κανα γυρακι και πριν κοιμηθεις γιαουρτακι τι θα παθεις?Θα λιπωσεις και θα ατροφησεις?

thanasis reaction
26-07-10, 11:28
οι διακοπες σημαινουν διακοπη απο ολα τα καθημερινα κ συνηθισμενα!!!!

CROCOJET
26-07-10, 12:30
οι διακοπες σημαινουν διακοπη απο ολα τα καθημερινα κ συνηθισμενα!!!!

:thumbup::thumbup::thumbup:

Manos1989
26-07-10, 13:07
Να παω διακοπες και να τρωω τα ιδια πραγματα με πριν?
Δηλαδη αν 5 μερες τρως το πρωι μπουγατσα η εστω τοστ μετα ταβερνα το απογευμα κανα γυρακι και πριν κοιμηθεις γιαουρτακι τι θα παθεις?Θα λιπωσεις και θα ατροφησεις?

Οτι θα λιπώσεις,θα λιπώσεις.....
Εγώ στις διακοπές την έβγαλα με πρωτείνη+βρώμη σε νερό για πρωινό και απο κει και πέρα κάθε περίπου 3 ώρες έτρωγα 3 καλαμάκια κοτόπουλο.Οταν καθόμασταν σε ταβέρνα,έπαιρνα φιλέτο κοτόπουλο ή κοτόπουλο στη σχάρα.Φυσικά όλα τα συνοδευτικά(σάλτσες,πίτες,πατάτες κλπ)μου τα καταβροχθίζανε οι υπόλοιποι.
Στερήθηκα μεν ακόμα και στις διακοπές αλλά γύρισα πίσω έχοντας χάσει κιόλας οπότε μου το αναπλήρωσε.
Τώρα αν θες να ξεφύγεις καλύτερα να το ευχαριστηθείς και όχι να σκέφτεσαι ποια γεύση παγωτό έχει λιγότερες θερμίδες.Φάε αυτή που θες.

KeyserSoze
26-07-10, 15:11
Οτι θα λιπώσεις,θα λιπώσεις.....
Εγώ στις διακοπές την έβγαλα με πρωτείνη+βρώμη σε νερό για πρωινό και απο κει και πέρα κάθε περίπου 3 ώρες έτρωγα 3 καλαμάκια κοτόπουλο.Οταν καθόμασταν σε ταβέρνα,έπαιρνα φιλέτο κοτόπουλο ή κοτόπουλο στη σχάρα.Φυσικά όλα τα συνοδευτικά(σάλτσες,πίτες,πατάτες κλπ)μου τα καταβροχθίζανε οι υπόλοιποι.
Στερήθηκα μεν ακόμα και στις διακοπές αλλά γύρισα πίσω έχοντας χάσει κιόλας οπότε μου το αναπλήρωσε.
Τώρα αν θες να ξεφύγεις καλύτερα να το ευχαριστηθείς και όχι να σκέφτεσαι ποια γεύση παγωτό έχει λιγότερες θερμίδες.Φάε αυτή που θες.
Νομιζω τελικα θα κανω το τελευταιο.
Εχω μονο 10 μερες διακοπες φετος, δεν θα την παλεψω αν δεν χαλαρωσω.
Οποτε ενταξει, αφου ξερω 5 πραγματα για να μην γουρουνιασω χωρις λογο, δεν γαμ... τι θα παθω αν τρωω και ενα παγωτακι τις 2 μερες?
Το πολυ πολυ να παρω 2-3 κιλα παραπανω, ενταξει, αντι να πεσω σε διαιτα για 1 μηνα μετα, θα πεσω για 1,5, απο το να εχω το αγχος αν η μπυρα ή το τζιν εχει περισσοτερες θερμιδες και λιπη...

alien.carmania
26-07-10, 15:32
παιδια το λεει και η λεξη ΔΙΑΚΟΠΕΣ...! αν ειναι να κατεβουμε σε αγωνες οκ αλλα για τους περισοτερους εδω η γυμναστικη ειναι κατι που μας αρεσει να κανουμε κ μας ευχαριστει, ειναι καλα πιστευω να αφησουμε και το μυαλο μας και το σωμα μας να ξεκουραστει απο τα καθημερινο προγραμα που εχουμε...! εγω το καλοκαιρι για κανα 2 μηνες και λογο δουλειας στη ταβερνα που εχω θα χασω και κανα γευμα και καμια προ αλλα προσπαθω να μην τα κοψω τελειος γιατι οταν 365 μερες το χρονο βλεπεις τυπου τιγανιτες πατατες, παιδακια και τετοια δεν γινετε...! ετσι χαλαρα καλοκαιρακι ειναι να ξεφυγουμε και λιγο απο το ''''μετα εχω να φαω 300γρ ρυζι και 130γρ κοτοπουλο, σαλατα κτλ'''' αποψη μου φυσικα...!

SepTum
26-07-10, 16:02
Εμενα η γνωμη μου ειναι φαε οσο θες να το ευχαριστηθεις αλλα οχι υπερβολες δηλαδη μεχρι τελικης,εκει και παυεις να το ευχαριστιεσαι και ειναι καθαρα θεμα λεμαργιας.Κατι απλο που μπορεις να κανεις ειναι πχ.Οταν πας για μπανιο μην κολυμπας χαλαρα μεινει λιγο παραπανω μεσα απο τους αλλους και κανει εντονο κολυμπι για λιγο.Αν πας σε club δωστου να καταλαβει,χορευε πολυ και εντονα,γενικα να εισαι δραστηριος ολη τη μερα και δεν θα εχεις προβλημα.

Χρήστος Κ.
28-07-10, 20:48
Ένα ξέρω, η πολλή καταπίεση βλάπτει...

Manos1989
28-07-10, 20:50
Ένα ξέρω, η πολλή καταπίεση βλάπτει...

Που τελειώνει η πειθαρχία και που αρχίζει η καταπίεση όμως είναι το θέμα....