PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταβολισμος-Πως το αντιμετωπιζω?



dimitris tsakiris
30-07-10, 20:57
Γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ και σχετικα νεος στο θεμα γυμναστηκη-διατροφη.το προγραμα μου ειναι γραμμωση και η διατροφη μου low carb.πριν 2 μερες ξυπνησα το πρωι πηγα στο καθρεφτη να ψωνιστω και ειδα τον εαυτο μου τρομερα συρικνωμενο.ζυγιστικα και απο 75 κιλα που ημουν την προηγουμενη μερα ειχα γινει 72.1.τα χερια μου ειχαν μικρυνει παρα πολυ και το στηθος ''ξεφουσκωσε''.το αστειο ειναι οτι αν και κανω αεροβια καθε μερα λιπος δεν χανεται με τιποτα.καταναλωνω την μεγιστη ημερισια ποσοτητα πρωτεινης καθημερινα και μερικες φορες ελαχιστα παραπανω αλλα αυξηση δεν βλεπω αντιθετος μειωση.η κοιλια εχει μια καμπυλη σαν φουσκωμα που δεν φευγει.ενας φιλος μου μου ειπε οτι μπορει να φταει οτι ημουν δυσκοιλειος,το προβλημα αυτο το εχω λυσει εδω και 1χρονο αλλα ηταν σε υπερβολικο βαθμο,για παραδειγμα μια φορα δεν επισκεφτηκα την τουαλετα 35μερες.μηπως οντως αυτο φταιει και δεν αναπτυζομαι,μηπως μου αφησε κανα κουσουρη?

arisfwtis
30-07-10, 21:00
υδατανθρακες και καλα λιπη τρως?
μηπως καταναλωνεις ελαχιστες θερμιδες ημερησιως?

dimitris tsakiris
30-07-10, 21:03
για τα λιπη θα σε γελασω αλλα τα υπολυπα ειναι σχετικα κομπλε.

thegravijia
30-07-10, 21:40
aρχινα κυκλικη διατροφη - υδατανθρακες
πηγαινε σε γιατρο για το αΛΛΟ θεμα

dimitris tsakiris
30-07-10, 21:55
μηπως μπορειτε να μου πειτε τροφες που βοηθου στην μυηκη αναπτυξη χωρις να παχαινουν και να κανουν λιπος?

loukiss
30-07-10, 21:56
το οτι καταναλωνες τη μεγιστη ποσοτητα πρωτεινων δν σημαινει οτι η διατροφη σου ηταν κομπλε...οι υδατανθρακες και τα χρησιμα λιποι ειναι εξισου αναγκαια και σημαντικα!

loukiss
30-07-10, 22:00
μηπως μπορειτε να μου πειτε τροφες που βοηθου στην μυηκη αναπτυξη χωρις να παχαινουν και να κανουν λιπος?

νομιζω οτι φοβασαι υπερβολικα το λιπος...ενω τα καλα λιπαρα οξεα που λαμβανεις ειναι τελεια και για την "κατασκευη " μυων,και για μια καλη διαιτα....

dimitris tsakiris
30-07-10, 22:11
η αληθεια ειναι οτι το τρεμω το λιπος.πηρα προσφατα το βιβλιο abs diet και η διατροφη που δειχνει μου φαινεται οτι παχαινει πολυ και ετσι δεν εκανα τον κοπο καν να την ακολουθησω επειδη φοβαμαι.

loukiss
30-07-10, 22:26
αν δν λαμβανεις τα απαραιτητα λιπαρα οξεα που ειναι οι απολυτοι δομικοι λιθοι για κατασκευη μυων μην περιμενεις αποτελεσματα...εγω παραμελουσα τα λιπαρα και οταν τα εδωσα βαση ειδα αποτελεσματα...οπως και υδατανθρακες...

Andrikos
30-07-10, 22:45
η αληθεια ειναι οτι το τρεμω το λιπος.πηρα προσφατα το βιβλιο abs diet και η διατροφη που δειχνει μου φαινεται οτι παχαινει πολυ και ετσι δεν εκανα τον κοπο καν να την ακολουθησω επειδη φοβαμαι.

Υπάρχει μία παλιά λατινική παροιμία που λέει " να προσέχεις τον άνθρωπο του ενός βιβλίου" . Με αυτό θέλω να σου πω ότι ένα βιβλίο δεν φτάνει ούτε για ζήτω για να κανεις σωστά ακόμα και όσα θεωρούνται βασικά.