PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλη προπονηση σε μια μερα; ΒΟΗΘΕΙΑ!!!



MusclesOfShadow
31-07-10, 14:54
Εχω το εξης προγραμμα:
1η μερα: τρικεφαλους-στηθος
2η μερα: δικεφαλους πλατη
3η μερα: ωμοι-ποδια
Μπορω να κανω δυο προπονησεις σε μια μερα;:unsure:

Οποιος μπορει, ας με βοηθησει :thumbup:

Kyrillos
01-08-10, 02:47
Ο χωρισμός των μυικών ομάδων στο πρόγραμμα σου ειναι καλός,τώρα οσο αναφορά τις διπλές προπονήσεις δεν γίνεται αρχικά λόγω κόπωσης καθώς εάν δουλέψεις σωστά στην αρχική προπόνηση δεν θα έχεις δυνάμεις για δεύτερη και έπειτα γιατί ο μυς χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο χρόνο για να αναρρώσει,δεν θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα με το να κάνεις διπλές προπονήσεις αλλά χειρότερα βλ.υπερκόπωση.Όπως και να έχει επειδή καταλαβα οτι εισαι στην αρχη τωρα στο γυμναστηριο είναι πολύ ωραίο το γεγονός ότι έχεις όρεξη ωστόσο οι διπλές προπονήσεις σε καμία περίπτωση δεν θα σου κάνουν καλό.Βγάζε με ένταση την 1η και θα διαπιστώσεις και απο μόνος σου οτι είναι και σωματικά αδύνατον.

MusclesOfShadow
01-08-10, 11:25
Γυμναζομαι με βαρη απτο Νοεμβριο. :thumbup: Το θεμα ειναι, μπορω να κανω δυο μερες σε μια? Π.χ. στηθος-τρικεφαλους το πρωι και δικεφαλους-πλατη το απογευμα? Ειναι διαφορετικες μυικες ομαδες....:unsure:

(οσο για το προγραμμα, μη ρωτας εμενα, στο γυμναστηριο μου το φτιαχνουν και εκτος απο καποιες ασκησεις, πιστευω ειναι το καλυτερο:green:)

Kyrillos
01-08-10, 12:15
Οι ενεργειακές σου ανάγκες τότε θα είναι τεράστιες και δεν θα μπορεί να τις αναπληρώσει ο οργανισμός σου και ας είναι διαφορετικές οι μυικές ομάδες.Ο μυς χρειάζεται έπειτα απο την προπόνηση να τον αναπληρώσεις και να αναρρώσει για να αναπτυχθεί.Δεν ξέρω αν έχεις προσπαθήσει να το κάνεις νομίζω είναι και αδύνατον λόγω κόπωσης.Επειτα σκέψου και τα γεύματα.Αν κανονικά κάνεις Πρωινο-Δεκατιανο-Μεσημεριανο-Προπρονητικο-Μεταπροπονητικο-Βραδυνο(ξεχνάω ένα)Αμα κάνεις 2φορές την ημέρα θα χρειαστείς ακόμα περισσότερα όχι για να ''γεμίσεις'' αλλα για να αντέξεις.3φορές την βδομάδα σου φαίνονται λίγες γενικά?Γιατι αν είναι ετσι μπορεις να σπάσεις το πρόγραμμα σου σε ακόμα μια μέρα πχ και να βάλεις το στήθος και τα πόδια μόνα τους...

Polyneikos
01-08-10, 12:30
Γυμναζομαι με βαρη απτο Νοεμβριο. :thumbup: Το θεμα ειναι, μπορω να κανω δυο μερες σε μια? Π.χ. στηθος-τρικεφαλους το πρωι και δικεφαλους-πλατη το απογευμα? Ειναι διαφορετικες μυικες ομαδες....:unsure:

(οσο για το προγραμμα, μη ρωτας εμενα, στο γυμναστηριο μου το φτιαχνουν και εκτος απο καποιες ασκησεις, πιστευω ειναι το καλυτερο:green:)

Οτι μυικη ομαδα και να παίξεις παντα να ξερεις ότι υπάρχουν οι συνεργαστικοί μυς που παντα εμπλέκονται-θελωντας και μη.
Δηλαδη αν παίξεις στηθος εμπλέκονται τρικεφαλοι-ωμοι,αν κανεις πλατη εμπλέκονται δικεφαλοι κοκ
Αρα στην ουσία ποτε δεν ξεκουραζονται όπως εμεις μπορεί να το φανταζόμαστε...Εξαλλου περα από την καθε μυική ομάδα που χρειαζεται αναρρωση,εμπλεκεται και το νευρικο σύστημα του ανθρωπου το ποιο διεγείρεται κα τα την προπόνηση και συνεπως θελει ξεκουραση...
Δεν εισαι επαγγελματίας(φανταζομαι) αθλητης για να ασχολείσαι μονο με προπονηση και τις υπόλοιπες ωρες ξεκούραση,μην παραδειγματίζεσαι άπό εκινους και τα προγραμματα τους.
Επίσης πολύ μεγαλο ρόλο στην αναρρωση του σωματος παίζουν και τα φαρμακα που παίρνουν οι επαγγελματιες και αναρρωνουν ταχυτερα ,αρα μπορουν να προπονουνται με αλλους ρυθμους...
Δεν νομιζω να μπορεις να αντεξεις για πολλες μερες αυτο το μοτίβο προπόνησης,δεν θα εχεις μυικα οφελη γιατι μαλλον θα καταβολιστεις γρηγορα.

Eddie
01-08-10, 12:58
Οτι μυικη ομαδα και να παίξεις παντα να ξερεις ότι υπάρχουν οι συνεργαστικοί μυς που παντα εμπλέκονται-θελωντας και μη.
Δηλαδη αν παίξεις στηθος εμπλέκονται τρικεφαλοι-ωμοι,αν κανεις πλατη εμπλέκονται δικεφαλοι κοκ
Αρα στην ουσία ποτε δεν ξεκουραζονται όπως εμεις μπορεί να το φανταζόμαστε...Εξαλλου περα από την καθε μυική ομάδα που χρειαζεται αναρρωση,εμπλεκεται και το νευρικο σύστημα του ανθρωπου το ποιο διεγείρεται κα τα την προπόνηση και συνεπως θελει ξεκουραση...
Δεν εισαι επαγγελματίας(φανταζομαι) αθλητης για να ασχολείσαι μονο με προπονηση και τις υπόλοιπες ωρες ξεκούραση,μην παραδειγματίζεσαι άπό εκινους και τα προγραμματα τους.
Επίσης πολύ μεγαλο ρόλο στην αναρρωση του σωματος παίζουν και τα φαρμακα που παίρνουν οι επαγγελματιες και αναρρωνουν ταχυτερα ,αρα μπορουν να προπονουνται με αλλους ρυθμους...
Δεν νομιζω να μπορεις να αντεξεις για πολλες μερες αυτο το μοτίβο προπόνησης,δεν θα εχεις μυικα οφελη γιατι μαλλον θα καταβολιστεις γρηγορα.

Αυτο μονο φτανει!!:thumbup::thumbup::thumbup:

Κανε κανονικα την προπονηση σου με ενα-δυο ρεπο τη βδομαδα και ασε τις διπλες!!

MusclesOfShadow
01-08-10, 14:29
Κατ'αρχας, ισως επρεπε να το πω και απ'την αρχη, πως δεν αναφερομουν για διπλες προπονησεις καθε μερα, αλλα π.χ. αν εχασα καποια ολη τη βδομαδα και πρεπει να την αναπληρωσω, η αν εχω χρονο κ.τ.λ. Δεν εννοουσα να αλλαξω το προγραμμα, ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω.
;)
Παντως οσο αναφορα την αναρωση, δεν εχω προβλημα. Ισως κουραζομαι ευκολοτερα με την αεροβικη, αλλα στα ελευθερα βαρη δεν εω κανενα απολυτως προβλημα. Ειμαι ταυρακι, οπως λεει και η κοπελα μου.:green:

Manos1989
01-08-10, 15:21
Κατ'αρχας, ισως επρεπε να το πω και απ'την αρχη, πως δεν αναφερομουν για διπλες προπονησεις καθε μερα, αλλα π.χ. αν εχασα καποια ολη τη βδομαδα και πρεπει να την αναπληρωσω, η αν εχω χρονο κ.τ.λ. Δεν εννοουσα να αλλαξω το προγραμμα, ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω.
;)
Παντως οσο αναφορα την αναρωση, δεν εχω προβλημα. Ισως κουραζομαι ευκολοτερα με την αεροβικη, αλλα στα ελευθερα βαρη δεν εω κανενα απολυτως προβλημα. Ειμαι ταυρακι, οπως λεει και η κοπελα μου.:green:

Αν αντέχεις να κάνεις 2η προπόνηση ,μάλλον κάνεις κάτι λάθος στην 1η....

pan0z
01-08-10, 18:50
Αν αντέχεις να κάνεις 2η προπόνηση ,μάλλον κάνεις κάτι λάθος στην 1η....

+1

Σκεψου επισης οτι με το να κανεις 2 προπονησεις την ημερα χρειαζεσε και περισσοτερο φαι για να μπορεσεις να ανταπεξελθεις.

MusclesOfShadow
02-08-10, 18:53
Αμα μου λεγατε να τρεχω ολη τη μερα, τοτε θα υπηρχε προβλημα, αν μου λεγατε να σηκωνω βαρη, θα σας ευχαριστουσα κιολας!!!:thumbup: τελοσπαντων, ευχαριστω για τις απαντησεις. Μηπως μπορει να μου δοσει καποιος καποιο link για το πως να αυξησω την αντοχη ή την ταχυτητα στο τρεξιμο? απ'το site δηλαδη....

Kyrillos
07-08-10, 01:07
:)Με μια πρόχειρη ματιά βλέπω εδώ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4662 αλλά δεν ξέρω αν σε καλύπτει.Check it out

TheWickerMan
11-08-10, 16:28
οι μυικες ομαδες δεν ειναι ανεξαρτητες μεταξυ τους.....οταν για παραδειγμα δουλευεις πλατη το στηθος δουλευει επισης.....οχι στον βαθμο που δουλευει οταν κανεις παγκο..αλλα δεν μενει και απαθες.....η προπονη στηθος-τρικεφαλα πρεπει συνοδευεται απο ρεπο...αν η επομενη ειναι πλατη-δικεφαλα...ουτε καν δηλαδη την επομενη μερα δεν πρεπει να την κανεις...στην ιδια μερα...η θα αναγκαστεις να κανεις μισες δουλειες....η θα καεις...η το χειροτερο θα τραυματιστεις....

tony montana
17-11-10, 02:25
Αμα μου λεγατε να τρεχω ολη τη μερα, τοτε θα υπηρχε προβλημα, αν μου λεγατε να σηκωνω βαρη, θα σας ευχαριστουσα κιολας!!!:thumbup: τελοσπαντων, ευχαριστω για τις απαντησεις. Μηπως μπορει να μου δοσει καποιος καποιο link για το πως να αυξησω την αντοχη ή την ταχυτητα στο τρεξιμο? απ'το site δηλαδη....




sfyrokopa tous myes sou me barh gia mia wra xwris na xazeveis sth proponhsh kai kanontas swsta th proponhsh vazontas ta kila pou se dyskolevoun oxi ayta pou "paizeis".sigoura kati kaneis lathos gia na vgaineis apto gymnasthrio ksekourastos...