PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύναμη και γράμμωση..



geo_m
01-08-10, 20:25
Καλησπέρα.
Έχω την εξής απορία - πρόβλημα.. Θέλω να δυναμώσω χωρίς να πάρω όγκο.
Επειδή ισχύει ο κανόνας :
Α) λίγα κιλά + πολλές επαναλήψεις = γράμμωση, και
Β) πολλά κιλά + λίγες επαναλήψεις = δύναμη και όγκος.

Είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο? Δλδ δύναμη και γράμμωση? Και αν ναι πώς γίνεται?

Varaderistas
01-08-10, 21:01
Καλησπέρα.
Έχω την εξής απορία - πρόβλημα.. Θέλω να δυναμώσω χωρίς να πάρω όγκο.
Επειδή ισχύει ο κανόνας :
Α) λίγα κιλά + πολλές επαναλήψεις = γράμμωση, και
Β) πολλά κιλά + λίγες επαναλήψεις = δύναμη και όγκος.

Είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο? Δλδ δύναμη και γράμμωση? Και αν ναι πώς γίνεται?

Δέν υπάρχει τέτοιος κανόνας. Γράμμωση ή όγκο κάνεις ανάλογα με την διατροφή σου.

MusclesOfShadow
05-08-10, 12:40
Γιατι δεν θες ογκο? Πιστευω, δεν ειναι τοσο λογικο να εχεις πολυ δυναμη χωρις ογκο!!

mg_24
05-08-10, 13:03
Καλλιστα γινεται να μην εχεις ιδιαιτερο ογκο,αλλα να εχεις αξιοσεβαστη δυναμη...Εκει βεβαιως παιζει ρολο το cns του καθε ατομου...
Κουβαλωντας συγκεκριμενη ποσοτητα μυικης μαζας,μπορεις να κανεις προπονηση που θα αποσκοπει κατα κυριο λογο στην αυξηση της μυικης δυναμης...
ομως αποενα επιπεδο δυναμης και μετα,αν θελεις να την αυξησεις παραπανω,θα χρειαστει αναγκαστικα να μεγαλωσεις το σωματικο σου βαρος.
Επισης υπαρχει ενα ''λειτουργικο σωματικο βαρος'' οπου ο λογος δυναμη/βαρος γιναται μεγιστος...Μετα απο αυτο το οριο,η δυναμη μπορει να συνεχισει να αυξανεται,αλλα θα επικαλυπτεται απο την αυξηση του σωματικου βαρους!

MusclesOfShadow
05-08-10, 14:29
Χμμ, κατανοητο αρκετα. Παντως απ'ο,τι εχω ακουσει, για δυναμη και οχι ογκο, χρειαζονται λιγες επαναληψεις, με το 80% των μεγιστων κιλων που μπορεις να σηκωσεις...

SAKE
09-08-10, 00:55
+1:thumbup:

Devil
09-08-10, 03:37
Χμμ, κατανοητο αρκετα. Παντως απ'ο,τι εχω ακουσει, για δυναμη και οχι ογκο, χρειαζονται λιγες επαναληψεις, με το 80% των μεγιστων κιλων που μπορεις να σηκωσεις...

απο 80% και επανω

και δυναμη χωρις ογκο δεν γινετε με την προπονηση εξαρτατε απο την διατροφη
πολλες θερμιδες = αυξηση βαρους, λιγες = μειωση.