PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρωμα για υπνο;



drago
21-10-09, 22:28
Στο αρθρο για τα ειδη πρωτεινης σε σκονη:

http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=70&Itemid=57

λεει για τα μειονεκτηματα της καζεινης οτι:



...
Παράγει μόνο τη μισή αύξηση στην πρωτεϊνική σύνθεση από αυτής του ορού γάλακτος , και επομένως δεν είναι τόσο αναβολική
...


με βαση το παραπανω αναρωτιεμε μηπως παιρνω μικρη δοση. Δλδ, αν καταλαβα καλα, παραγεται περιπου μιση ποσοτητα προτεινης στον οργανισμο. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να περνουμε περισοτερο? Για την ωρα βαζω ενα scoop που ειναι 25γρ.

Εσεις τι ποσοτητα βαζεται?

υπολογιζω απαχη μαζα γυρω στα 90 κιλα.

Levrone
22-10-09, 00:36
ενα scoop, σθν 100 γραμμαρια cottage, συν (απο χτες) ενα φιαλακι (25ml) ορνιθινη αργινινη απο αυτα που βγαζει η MULTIPOWER , συν 2 κουταλιες μουρουνελαιο..

ε αμα το σωμα μου δεν αρκειται σε αυτα για βραδινο να παει να ......ει

The Rock
22-10-09, 00:54
Εχω διαβάσει ότι επειδή ένας "σωστός" 'υπνος διαρκεί 7-8 ώρες 25 γρ. πρωτεϊνης είναι πολύ λίγα θεωρώ ... στα 50-60 πρέπει να λαμβάνει θεωρώ ο καθένας από μας κατά μέσο όρο..

Προσωπική άποψη ..

deluxe
08-08-10, 21:18
Ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο συμπληρωμα για τον υπνο; Για να σε πιανει υπνος πιο γρηγορα, καθως και για καλυτερη αναρρωση. Ή ποιος συνδιασμος συμπληρωματων.

Εκτος απο τα κλασσικα

gaba
http://autism-supplements.com/supplementsforautism/vitamins/gaba-plus.jpg

melatonin ( δουλευει )
http://www.cncahealth.com/images/bottles/melatonin-20.jpg

zma
http://www.inmcur.com/images/ZMA.png

neurobion
http://www.merck.ae/images/neurobion.jpg

5-HTP(προαγωγος της σεροτονινης )
http://ecx.images-amazon.com/images/I/21ATEXG5DVL._AA300_PIbundle-1,TopRight,0,0_AA300_SH20_.jpg


εχουμε και τα :

Phenibut (Primaforce) :

http://www.predatornutrition.com/prod_images_large/PHENIBUT1.jpg

Phenibut (beta-phenyl- gamma-aminobutyric acid, also spelled fenibut, originally known as phenigamma).
It was developed in Russia, and there it has been used clinically since the 1960's for a range of purposes. Phenibut has both nootropic and anxiolytic (anxiety-reducing) properties.

- Supports Relaxation
- Supports Restful Sleep
- Supports Feelings of Well Being

Amount Per Serving
Phenibut (B-phenyl-y-aminobutyric acid) 250mg

Other Ingredients
Hydroxy propyl methyl cellulose, magnesium stearate.

Directions For Use
As a dietary supplement, take 1-2 Phenibut capsules 2-4 times per day. For use as sleep aid, consume 2-6 vegetarian capsules before bed. Start with a lower dose to asses tolerance. Do not take for more than 3 days in a row without a 2-3 day wash out.




Animal Pm ( Universal ) :

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9686&d=1267962645

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=9687&d=1267962763




Lean Dreams (ALRI) :

http://www.predatornutrition.com/prod_images_large/alri_lean_dreams2.jpg

Supplement Facts:

Serving Size: 2 Tablets
Servings Per Container: 30

Amount Per Serving:

Lean Body Modulation Proprietary-Matrix: 1100mg
Oleamide
L-Tryptophane Ethyl Ester
Ziziphus JujubaPE 2%
Jujubosides
Valeriana Officinalis Root Extract
Scutellaria baicalensis Root PE 90% Baicalin
Berberine
Salvia Officianlis Proprietary Extract
Rotundine
Magnolia officinalis BArk PE 90% Magnolol/Honokiol
Piperine
Melatonin

Other Ingredients:
Microcrystalline Cellulose, Modified Cornstarch, Magnesium Stearate, Silica, HMPC (Hydroxy Propyl Methyl Cellulos), PEG (Propyloene Glycol and Water)

Directions: As a dietary supplement, take one to two tablets of Lean Dreams an hour before sleep.





Knockout ( SCIVATION ) :

http://www.predatornutrition.com/prod_images_large/scivation_knockout.jpg

BrainChill™ Blend 2,126mg
(LT-1* Tryptophan, Valerian Root (Standardized to 0.8% Valerenic Acids), Gamma-aminobutyric acid, Inositol, Melatonin)

The BrainChill Blend was designed to help you fall asleep and stay around by increase serotonin and GABA activity. Optimizing serotonin and GABA levels and activity is the key to restful sleep.

LT-1 Tryptophan

Tryptophan is an essential amino acid, meaning it must be obtained through one’s dietary intake because the body cannot create it. Tryptophan is the precursor to serotonin, a neurotransmitter in the brain that regulates sleep. A deficiency in tyrptophan/serotonin can lead to depression and insomnia. On the other end of the spectrum, supplementing with tyrptophan can increase serotonin levels and improve sleep quality. Those who suffer from sleep deprivation or poor sleeping patterns can benefit greatly from supplementing with tryptophan prior to bed. In addition, those who simply want to improve their sleeping patterns and quality will benefit from supplementing with tryptophan before bed.

Valerian Root (Standardized to 0.8% Valerenic Acids)

Valerian Root has been used as a sleep aid for thousands of years. Studies have shown valerian root supplementation to reduced required time to fall asleep and number of night time awakenings and improve sleep quality. One of the mechanisms through which valerian root is believed to work is through enhancing the effects of the neurotransmitter Gamma-aminobutyric Acid (GABA). Valerian root is believed to increase the release of GABA, decrease the reuptake of GABA in nerve cells and blocks the enzyme that breaks GABA both, both of which prolongs GABA’s activity. So what does GABA do? GABA is the next ingredient in Knockout that we will go over.

Gamma-aminobutyric acid

Gamma-aminobutyric acid (GABA) is an inhibitory neurotransmitter that promotes relaxation and decreases anxiety. Increasing the amount of GABA through supplemental GABA will produce a relaxing, anti-axiety effect thus improving your ability to fall asleep. Supplemental GABA combined with valerian root enhances GABA’s effects. During times of stress and anxiety, the body produces less GABA than it normally does. Taking GABA before bed can counteract this decrease in GABA production and allow you to fall asleep and get some much needed rest.

Inositol

Inositol, sometimes referred to as Vitamin B8, is involved in maintaining cell membrane integrity and regulating Serotonin activity. Inositol acts as a second messenger in the serotonin signal transduction pathway, making it vital for proper serotonin activity. Supplementing with inositol can increase serotonin’s activity leading to increased relaxation and a reduction in anxiety, which will help you sleep better.

Melatonin

Melatonin is a neurohormone produced by the pineal grand from tryptophan. Melatonin is involved in the regulation of ones circadian rhythm, or their 24-hour sleep/wake cycle. Melatonin synthesis and release is stimulated by darkness and inhibited by light; melatonin is released when it is dark outside to signal the time to sleep. Taking melatonin before bed reduces the time it takes to fall asleep, daytime fatigue, and jet lag and may increase the duration of sleep. Supplementing with melatonin can improve your sleeping patterns and the quality of your sleep.

MyoDream™ Blend 850mg

(Ziziphus Jujube (standardized for Triterpenes {Jujubosides, Betulic acid and Oleanolic acid}), Cis-9,10-octadecenoamide, White Peony.

The MyoDream Blend, like the BrainChill Blend, was designed to help you fall asleep and stay asleep but through different pathways then the BrainChill Blend.

Ziziphus Jujube (standardized for Triterpenes {Jujubosides, Betulic acid and Oleanolic acid})

Ziziphus Jujube is an herb that has been shown to have a sedative, calming effect, allowing you to fall asleep peacefully. Ziziphus Jujube is an herb used in many insomnia remedies. The key components believed to be responsible for this sedative affect are called Triterpenes, which the extract contained in Knockout is standardized for.

Cis-9,10-octadecenoamide

Cis-9,10-octadecenoamide is a fatty acid amide that is often referred to in scietific literature as a “sleep-induing lipid.” Cis-9,10-octadecenoamide is believed to work through the serotonergic system to promote sleep.

White Peony

White Peony has been used to treat and prevent insomnia. White Peony works synergistically with jujube decreasing the time it takes to fall asleep, the number of night time awakenings, and increasing the duration of sleep.



AnaCalm™ Blend 355mg

(Ashwaghanda (standardized for 1.5% Withanolides), Ocimum Sanctum L. (2.5% Urosolic Acid), Magnolia Bark (standardized for 50% Honokiol)

Stress can cause your mind to race and worry making it hard to relax and sleep. In addition, stress can also cause a rise in cortisol levels. Cortisol is a hormone produced by the adrenal glands and is referred to as the “stress hormone” because it helps restore homeostasis during times of stress. Cortisol is needed by the body to maintain homeostasis, but the overproduction of cortisol during stressful times can have negative effects on the body. Thus, we do not want to block cortisol production but rather regulate its production. The AnaCalm blend accomplishes this. After a long, stressful day, it may be hard to relax your mind and fall asleep. The AnaCalm blend was developed to calm your body and mind while regulating cortisol levels, leading to peaceful, relaxing sleep.

Ashwaghanda (standardized for 1.5% Withanolides)

Ashwaghanda is an herb with antioxidant properties believed to improve overall Health and longevity. Ashwaghanda is classified as an adaptagen, which means it helps the body cope with stress and maintain homeostasis. Ashwaghanda is believed to have a calming, sedative effect that relaxes the mind and body, allowing for better sleep when taken before bed.

Ocimum Sanctum L. (2.5% Urosolic Acid)

Ocimum Sanctum, like ashwaghanda, is an adaptagen and has been shown to normalize cortisol secretion from the adrenal glands during times of stress. Remember we do not want to inhibit cortisol secretion during stress, we want to regulate cortisol levels, which ocimum sanctum does.

Magnolia Bark (standardized for 50% Honokiol)

Magnolia bark has been shown to reduce anxiety and cortisol levels, and is also a potent antioxidant. Magnolia bark is believed to elevate decreased serotonin levels in the brain, which helps regulate ones mood and sleep patterns.

B-Vitamins

Vitamin B6 (Pyridoxine HCl) 25mg

Vitamin B5 (Pantothenic Acid) 25mg

Vitamins B5 and B6 are needed for the conversion of Tryptophan to Serotonin as well as GABA formation. Adding Vitamins B5 and B6 to Knockout ensures you have the vitamins you need to optimize sleep.
Wrap-Up

The body of your dreams is no longer out of reach; it is time to make the body of your dreams a reality! Scivation Knockout will improve the quality of your sleep leading to enhanced recovery and progress, productivity during the day, and an improvement in overall mood. By taking Knockout each night before bed, you are ensured a night of deep, restful sleep, bringing you one step closer to the body of your dreams.


Ποια η γνωμη σας;

Eddie
08-08-10, 22:32
Νομιζω οτι στοχος ολων των παραπανω ειναι να σε ριχνουν σε βαθυ υπνο και οχι να σε βοηθουν στο να κοιμηθεις.Αυτη τη δουλεια την κανουν τα υπνοτικα,αλλα εδω μιλαμε για φαρμακα και οχι συμπληρωματα.

deluxe
08-08-10, 22:42
Η μελατονινη σε βοηθαει να κοιμηθεις. Την εκκρινει ο οργανισμος στο σκοταδι, για αυτο και κοιμομαστε πιο ευκολα την νυχτα.

Επισης οι βιταμινες Β και η σεροτονινη βοηθαει για τη δημιουργια της μελατονινης, οποτε βοηθανε και αυτα ( εμμεσα ) ωστε να κοιμηθουμε.

Devil Randime
08-08-10, 23:11
Νομιζω οτι στοχος ολων των παραπανω ειναι να σε ριχνουν σε βαθυ υπνο και οχι να σε βοηθουν στο να κοιμηθεις.Αυτη τη δουλεια την κανουν τα υπνοτικα,αλλα εδω μιλαμε για φαρμακα και οχι συμπληρωματα.

+1 :awesome:

manos_
08-08-10, 23:25
Η μελατονινη κλεβει σεροτονινη ομως υποψην.saint johns wort για μενα νο1 και δευτερο 5htp

deluxe
09-08-10, 00:23
Λογικο ειναι να κλεβει, αφου η σεροτονινη μετατρεπεται σε μελατονινη. Η σεροτονινη δε μας χρειαζεται για τον υπνο αυτη καθ' αυτη.

Το 5-HTP εχω ακουσει οτι δε δουλευει.

Το saint johns wort ειναι φυτο, αλλα πως ακριβως δουλευει;

manos_
09-08-10, 00:42
Ναι αλλη η σεροτονινη ειναι απαραιτητη για την διαθεση σου.Το saint john εχει αντικαταθληπτικες ιδιοτητες και χαλαρωνει το κνς.Δουλευει για δυομιση τρεις μηνες το 5htp.

Eddie
09-08-10, 00:46
Ναι αλλη η σεροτονινη ειναι απαραιτητη για την διαθεση σου.Το saint john εχει αντικαταθληπτικες ιδιοτητες και χαλαρωνει το κνς.Δουλευει για δυομιση τρεις μηνες το 5htp.

Αν δε το παιρνεις σε καθημερινη βαση,λογικα δε θελει κυκλο ε?

manos_
09-08-10, 01:43
Αν δε το παιρνεις σε καθημερινη βαση,λογικα δε θελει κυκλο ε?

Δεν νομιζω

ioannis1
15-08-10, 13:30
1.παρε μελατονινη 30 λεπτα πριν τον υπνο
2.ανεμιξε αυτα σε ενα σεικερ
50 γρ κασεινη
5 γρ γλουταμινη
5 γρ l arginine
3 tbspoons flaxseed or fishoil
3.μαζι με το σεικ παρε 400 μγ mucuna prorience.

vAnY
15-08-10, 18:35
ευχαριστουμε Γιαννη, εγω εχω αρκετα μεγαλο προβλημα τελευταια με τον υπνο, το τι χαμομιλια, βαλεριανα κλπ φυτικα εχω δοκιμασει αλλα δεν με πιανουν...πριν τις 4-5 το πρωι δεν με παιρνει ρε γμτ...
Να σε ρωτησω το mucuna prorience τι ειναι ?

Devil
15-08-10, 22:16
mucuna prurience

ειναι φυτο, εχει διφορες χρησεις παλιοτερα το χρησιμοποιουσαν για αφροδισιακο
στο χωρο του bb ειναι αρκετα γνωστο λογο του οτι εχει μεγαλες ποσοτητες απο L-dopa

τωρα η levodopa συνθετετε απο την τυροσινη στον οργανισμο και με τη σειρα της συνθετη την ντοπαμινη και τελος την αδρεναλινη

l-tyrosine-->l-dopa-->dopamine-->norepinefrine-->epinefrine

στην ιατρικη η l-dopa χρησιμοποιητε στη θεραπια του παρκινσον
στο χορο του bb χρησιμοποιητε κυριως για την αυξηση της GH αυξητικης ορμονης



εχεις δοκιμασει το 5-htp (5-hydroxytriptophan) ?
σε εμενα δουλευει μια χαρα κοιμαμαι σαν τουβλο!

vAnY
15-08-10, 23:52
Ναι 5HTP πηρα πριν 3 μερες της solgar, καλη ειναι με ηρεμει και μου 'φτιαχνει"καπως τη διαθεση διωχνοντας το αγχος.... αλλα στον υπνο οχι τιποτα το τρομερο...:unsure:

Devil
16-08-10, 00:01
Ναι 5HTP πηρα πριν 3 μερες της solgar, καλη ειναι με ηρεμει και μου 'φτιαχνει"καπως τη διαθεση διωχνοντας το αγχος.... αλλα στον υπνο οχι τιποτα το τρομερο...:unsure:

περιεργο:confused:

εγω με 100mg ειμαι τεζα!

Littlejohn
16-08-10, 15:01
Πριν λίγο καιρό δοκίμασα μελατονίνη (αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα), μιας και έχω πρόβλημα ύπνου και παιδιά ειλικρινά τα είδα όλα... Ακόμα και με μικρές δόσεις, τέτοια υπερένταση, νευρικότητα και εφιάλτες (όταν με έπιανε για λίγο ο ύπνος) δεν έχω ξαναζήσει...:shock:

Eddie
16-08-10, 20:30
περιεργο:confused:

εγω με 100mg ειμαι τεζα!

Το παιρνεις με κυκλο η οχι σε καθημερινη βαση??



Πριν λίγο καιρό δοκίμασα μελατονίνη (αφού είχα δοκιμάσει τα πάντα), μιας και έχω πρόβλημα ύπνου και παιδιά ειλικρινά τα είδα όλα... Ακόμα και με μικρές δόσεις, τέτοια υπερένταση, νευρικότητα και εφιάλτες (όταν με έπιανε για λίγο ο ύπνος) δεν έχω ξαναζήσει...:shock:

Ρε συ τζον,βαλτο στο preworkout τοτε :P

Devil
16-08-10, 21:27
οχι σε καθημερινη βαση το επαιρνα ανα περιοδους

mekefi
20-08-10, 22:00
παιδια για υπνο ειναι η μελατονινη
απο μονη της πιστευω οτι αρκει σε μια δοση 3mg


http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2033

Eddie
20-08-10, 22:24
3mg ειναι πολυ για ξεκινημα.Εγω εχω κανα διμηνο που την βγαζω με 1-2 και ακομα με ριχνει.Οταν δε με πιανει τοτε θα αυξησω.

Α,και δε παιρνω καθε βραδυ.Αλλαζω με gaba για να μη συνιθηζω,επισης πολλα βραδια δε παιρνω τιποτα,οταν ειμαι πολυ κουρασμενος ξερω γω.

Bane
20-08-10, 22:31
No GABA=fail :turtle:

Eddie
20-08-10, 23:23
No GABA=fail :turtle:

Χαχαχχα γεια σου bane!!!Εχω δει και τις ερευνες που εχεις ποσταρει στο bbcom:thumbup:

deluxe
21-08-10, 09:44
Δλδ το GABA κανει δουλεια;

Γιατι υπαρχουν χαπακια μελατονινης με δοση μεχρι και 25mg το χαπακι; Δεν ειναι υπερβολικη ποσοτητα;

Eddie
21-08-10, 12:17
Δλδ το GABA κανει δουλεια;

Γιατι υπαρχουν χαπακια μελατονινης με δοση μεχρι και 25mg το χαπακι; Δεν ειναι υπερβολικη ποσοτητα;

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Αυτο πρεπει να ειναι για χειμερία ναρκη.

deluxe
30-10-10, 04:13
Αν παιρνω καποια καλη πολυβιταμινη, οπως animal pak ή orange triad, που εχουν μεγαλες ποσοτητες σε βιταμινη Β, μπορω να παιρνω και Neurobion;

Επισης συνισταται να γινεται κυκλος στην μελατονινη ή απλα την παιρνουμε οποτε θελουμε να κοιμηθουμε λιγο νωριτερα; Και το πολυ 1-2 φορες την εβδομαδα;

Lao
30-10-10, 14:33
Αν παιρνω καποια καλη πολυβιταμινη, οπως animal pak ή orange triad, που εχουν μεγαλες ποσοτητες σε βιταμινη Β, μπορω να παιρνω και Neurobion;

Επισης συνισταται να γινεται κυκλος στην μελατονινη ή απλα την παιρνουμε οποτε θελουμε να κοιμηθουμε λιγο νωριτερα; Και το πολυ 1-2 φορες την εβδομαδα;

Για ποιο λόγο θέλεις και το Neurobion;

deluxe
31-10-10, 02:47
Για καλυτερο υπνο.

chr04
31-10-10, 09:38
Όταν πέρασα μια δύσκολη περίοδο στην ζωή μου έπαιρνα χαπάκια βαλεριάνας (από φαρμακείο). Για να με πιάσουν τα έπαιρνα πέντε πέντε. Έκαναν δουλειά φυσικά είναι.

Όταν ήρθαν τα δύσκολα όμως για μια βδομάδα χτυπούσα tavor. Αλλά παιδιά μακριά από υπνωτικά δεν λέει.

Marine
31-10-10, 20:24
Μελι με χαμομηλι 15 λεπτα πριν τον υπνο και εισαι κομπλε...

δοκιμασμενο και πετυχημενο..

fonz
31-10-10, 20:49
εγω ειχα πολυ ανησυχο υπνο με συχνα ξυπνηματα κατα την διαρκεια της νυχτας.
τον τελευταιο μηνα χρησιμοποιω και ζμα και μελατονινη και το προβλημα εχει λυθει.
Για αυτα τα 2 μπορω να εγγυηθω οτι δουλευουν (τουλαχιστον σε μενα );)

deluxe
10-08-11, 01:13
Ναι αλλη η σεροτονινη ειναι απαραιτητη για την διαθεση σου.Το saint john εχει αντικαταθληπτικες ιδιοτητες και χαλαρωνει το κνς.Δουλευει για δυομιση τρεις μηνες το 5htp.Οπα, τωρα το παρατηρησα αυτο! :p

Εχω το saint john's wort, αλλα το παιρνω μονο τις περιοδους που εμφανιζονται οι αφθες στο στομα μου. Θελεις να πεις οτι αυτο το φυτο σε βοηθαει στον να κοιμηθεις πιο ευκολα; Ποια δοσολογια κανεις;

beatshooter
10-08-11, 01:36
Xαπια γιανα ξυπνησεις,κομπια γιανα κοιμηθεις,για να μαμησεις συμπληρωματα για να σηκωσεις 10κιλα παραπανω...Βρε μηπωςεχουμε χασει την μπαλα λεω γω?

leftis
10-08-11, 01:38
Xαπια γιανα ξυπνησεις,κομπια γιανα κοιμηθεις,για να μαμησεις συμπληρωματα για να σηκωσεις 10κιλα παραπανω...Βρε μηπωςεχουμε χασει την μπαλα λεω γω?

:thumbup::thumbup:

mcfit
10-08-11, 01:50
αμα τα πραγματα δεν ειναι ασχημα βαλεριανα και πασιφλορα
επισεις αμα πας σε κανα καφεκοπτειο παλιο που τοχει κανας παππους πεστου και θα σου δωσει υπαρχουν διαφορα.(βοτανα και τετοια)

και το πρασινο τσαι κανει αλλα προσοχη!!! πρεπει να το αφησεις να τραβηξει πανω απο 2 λεπτα γιατι αλλιως εχει αντιθετα αποτελεσματα.

Lao
10-08-11, 09:52
Xαπια γιανα ξυπνησεις,κομπια γιανα κοιμηθεις,για να μαμησεις συμπληρωματα για να σηκωσεις 10κιλα παραπανω...Βρε μηπωςεχουμε χασει την μπαλα λεω γω?

Couldn't agree more :thumbup::thumbup::thumbup:

amateur666
10-08-11, 14:06
Ναι αλλη η σεροτονινη ειναι απαραιτητη για την διαθεση σου.Το saint john εχει αντικαταθληπτικες ιδιοτητες και χαλαρωνει το κνς.Δουλευει για δυομιση τρεις μηνες το 5htp.


γι αυτο τον τελευταιο καιρο που παιρνω μελατονινη ξυπναω κ θελω να δειρω ανθρωπο:2guns:....κ ειμαι γενικα καπως ...:sneaky:

deluxe
10-08-11, 15:47
Xαπια γιανα ξυπνησεις,κομπια γιανα κοιμηθεις,για να μαμησεις συμπληρωματα για να σηκωσεις 10κιλα παραπανω...Βρε μηπωςεχουμε χασει την μπαλα λεω γω?Μηπως μερικοι δεν εχουν καταλαβει σε ποιο φορουμ βιρσκονται. Θεωρω οτι τετοιου ειδους ποστ δεν ειναι και ο,τι το καλυτερο.

Giannistzn
10-08-11, 15:51
Μηπως μερικοι δεν εχουν καταλαβει σε ποιο φορουμ βιρσκονται. Θεωρω οτι τετοιου ειδους ποστ δεν ειναι και ο,τι το καλυτερο.

Στο nosuppsnobody.gr? Γιατι το bodybuilding δεν νομιζω να αναφερεται σε "χαπι για τα παντα για να κανεις δουλεια"

marvin
10-08-11, 15:56
Μηπως μερικοι δεν εχουν καταλαβει σε ποιο φορουμ βιρσκονται. Θεωρω οτι τετοιου ειδους ποστ δεν ειναι και ο,τι το καλυτερο.

:shock::shock: Πλακα κανεις!!!!!!!!!!!!:(:(

stelios17
10-08-11, 16:16
Xαπια γιανα ξυπνησεις,κομπια γιανα κοιμηθεις,για να μαμησεις συμπληρωματα για να σηκωσεις 10κιλα παραπανω...Βρε μηπωςεχουμε χασει την μπαλα λεω γω?

^^
+1.5 :thumbup:

Kαι συγνωμη για το :offtopic:

.Fotis.
11-03-12, 19:05
Καλησπερα παιδια, αντιμετωπιζω μεγαλο θεμα με τον υπνο! Όσο κουρασμενος κ αν ειμαι δυσκολευομαι να κοιμηθώ με αποτελεσμα να κοιμαμαι λιγες ωρες κ να χανω τον πολυτιμο βραδυνο υπνο! Υπαρχει καποιο συμπλήρωμα που μπορεί να με βοηθησει ή κατι αλλο που μπορω να κανω?

COBRA_STYLE
11-03-12, 19:09
Ριξε μια ματια σε αυτο (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19762-HGH-Pro-(Anabolic-Innovations)) οπως επισης μπορεις να ψαξεις στο νετ και για Phenibut.Πουλαει ενα η Primaforce,αρκετα οικονομικο.:thumbup:

Lao
11-03-12, 19:10
Καλησπερα παιδια, αντιμετωπιζω μεγαλο θεμα με τον υπνο! Όσο κουρασμενος κ αν ειμαι δυσκολευομαι να κοιμηθώ με αποτελεσμα να κοιμαμαι λιγες ωρες κ να χανω τον πολυτιμο βραδυνο υπνο! Υπαρχει καποιο συμπλήρωμα που μπορεί να με βοηθησει ή κατι αλλο που μπορω να κανω?

Υπάρχει κάποιος διαπιστωμένος λόγος που συμβαίνει αυτό;

Nosblos
11-03-12, 19:15
να φανταστω το 2ο σκευασμα....Pimp...δεν υπαρχει..Ελλαδα?

Nosblos
11-03-12, 19:17
Υπάρχει κάποιος διαπιστωμένος λόγος που συμβαίνει αυτό;

Το στρεσ και το αγχος...πολλες φορες ειναι ο λογος!!!
το σωμα θελει να κοιμηθει και το μυαλο σου δουλευει.....

COBRA_STYLE
11-03-12, 19:19
οχι,Ελλαδα δε νομιζω να υπαρχει...Αγγλια παντως υπαρχει παντου.

.Fotis.
11-03-12, 19:19
Υπάρχει κάποιος διαπιστωμένος λόγος που συμβαίνει αυτό;


Eχω επισκεφθει ιατρικο κεντρο για διαταραχες υπνου κ δεν εχω κατι παθολογικο. Μου ειπαν οτι ειναι λογω αγχους. Τωρα τι να σου πω εχω δοκιμασει τα παντα. Εχω σταματησει προπονησεις προχωρημενες ωρες δεν ειδα βελτιωση, εχω σταματησει συμπληρωματα με καφεινη κ κτλ μηπως μου δημιουργουσαν υπερενταση ουτε αυτο! Εχω δοκιμασει να κανω διπλες προπονησεις ωστε να εξαντληθω τιποτα! Γιαυτο ρωτησα εδω μηπως καποιο παιδι εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο! Καθε συμβουλη δεκτη!

Nosblos
11-03-12, 19:21
εισαι στρεσαρισμενος με κατι??

Lao
11-03-12, 19:22
Eχω επισκεφθει ιατρικο κεντρο για διαταραχες υπνου κ δεν εχω κατι παθολογικο. Μου ειπαν οτι ειναι λογω αγχους. Τωρα τι να σου πω εχω δοκιμασει τα παντα. Εχω σταματησει προπονησεις προχωρημενες ωρες δεν ειδα βελτιωση, εχω σταματησει συμπληρωματα με καφεινη κ κτλ μηπως μου δημιουργουσαν υπερενταση ουτε αυτο! Εχω δοκιμασει να κανω διπλες προπονησεις ωστε να εξαντληθω τιποτα! Γιαυτο ρωτησα εδω μηπως καποιο παιδι εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο! Καθε συμβουλη δεκτη!

Να δοκιμάσεις να χαλαρώσεις, το έχεις κάνει;

Nosblos
11-03-12, 19:31
Φιλε lao....δεν ειναι παρα μια κουβεντα το να χαλαρωσεις!!προφανως θα εχει δοκιμασει να χαλαρωσει!!η αυπνια που προερχεται απο ψυχολογικα αιτια...δεν ειναι και οτι ποιο ευκολο στο να δωσεις μια λυση..θελει αρχικα να αντιμωπισει τι του προκαλει το στρεσ και ποια ειναι πηγη του!!!

MusclesOfShadow
11-03-12, 19:36
Ταχω περασει κιεγω αυτα. Μετα απο ενα σημειο μαθαινεις να χαλαρωνεις και δεν το πιστευεις. Βεβαια μεχρι να φτασεις εκει προτεινω τσαι Βαλεριανας, ειαι αρκετα δυνατο.
Η δοκιμασε να "φιαχτεις" λιγο και θα δεις για ποτε θα κοιμηθεις (trust me bro, χαχαχαχ)

BlooDdeaD_MefiSt
11-03-12, 19:50
Δες λίγο τηλεόραση ξαπλωμένος :P Εμένα μου προκαλεί νύστα πολύ γρήγορα;)

Nosblos
11-03-12, 19:50
Ταχω περασει κιεγω αυτα. Μετα απο ενα σημειο μαθαινεις να χαλαρωνεις και δεν το πιστευεις. Βεβαια μεχρι να φτασεις εκει προτεινω τσαι Βαλεριανας, ειαι αρκετα δυνατο.
Η δοκιμασε να "φιαχτεις" λιγο και θα δεις για ποτε θα κοιμηθεις (trust me bro, χαχαχαχ)
:green:
γενικο ομως οταν εισαι πιεσμενος και γεματος αγχος...δεν ειναι και η καλυτερη κατασταση....
μπορει να δημιουργησει πολλες καταστασεις ακομα...και θεμα υγειας!!!

Ηλαπ
11-03-12, 19:54
Ταχω περασει κιεγω αυτα. Μετα απο ενα σημειο μαθαινεις να χαλαρωνεις και δεν το πιστευεις. Βεβαια μεχρι να φτασεις εκει προτεινω τσαι Βαλεριανας, ειαι αρκετα δυνατο.
Η δοκιμασε να "φιαχτεις" λιγο και θα δεις για ποτε θα κοιμηθεις (trust me bro, χαχαχαχ)

Τι ακριβως ενωεις με αυτο???

MusclesOfShadow
11-03-12, 19:57
Πιστεψε με, ειναι το καλυτερο stress reliever που μπορεις να δοκιμασεις, και μπορεις να φτασεις σε σημειο απολυτης γαιδουροποιησης, αρκει να μην κανεις τιποτα αλλο μετα κατευθειαν και θα σε παρει ο υπνος σαν πουλακι και δεν υπαρχει ο παραμικρος κινδυνος για προβλημα υγειας.
Ελπιζω να καταλαβαινετe για ποιο πραγμα μιλαω :banana:

ginus
11-03-12, 20:04
πας καλα?

COBRA_STYLE
11-03-12, 20:06
Kαλα νταξ ρε Γκουζγκουνη χαλαρωσε...αυτο δεν ειναι παντα εφικτο,για διαφορους λογους...ενα απλο sup ισως του λυσει το θεματακι.

beefmeup
11-03-12, 20:09
Ελπιζω να καταλαβαινετe για ποιο πραγμα μιλαω :banana:

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18522&stc=1&d=1290626514

Nosblos
11-03-12, 20:12
Kαλα νταξ ρε Γκουζγκουνη χαλαρωσε...αυτο δεν ειναι παντα εφικτο,για διαφορους λογους...ενα απλο sup ισως του λυσει το θεματακι.
+1.000....
παιζει να σου συμβει κι το αντιθετο.....τεσπα....ξερουμε καποιο sup αμμεσα διαδεσιμο....δηλαδη απο Ελλαδα??

Giannistzn
11-03-12, 20:16
Βασικα, τρως καλα? Και απο βιταμινες πως τα πας?

Σε ορισμενους μπορει να "δουλεψει" και ενα γευμα με ικανοποιητικη ποσοτητα (για τον καθενα) υδ/κα. Προσωπικα φουσκωνω και "γλαρωνω" μετα απο γευματα πλουσια σε υδ/κα.

COBRA_STYLE
11-03-12, 20:16
+1.000....
παιζει να σου συμβει κι το αντιθετο.....τεσπα....ξερουμε καποιο sup αμμεσα διαδεσιμο....δηλαδη απο Ελλαδα??

Μelatonin απο τη ΝOW ισως...εχει στα Xtreme Stores.Εμενα δεν με επιασε,αλλα τους περισσοτερους τους πιανει.

ginus
11-03-12, 20:19
Μelatonin απο τη ΝOW ισως...εχει στα Xtreme Stores.Εμενα δεν με επιασε,αλλα τους περισσοτερους τους πιανει.

ομοιως δεν με πιασε...κριμα και ειχα μεγαλες προσδοκιες για δαυτο:unsure:

Nosblos
11-03-12, 20:28
Βalerian Roots της now και αυτο??

Mpozos
11-03-12, 20:36
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν κατι βδομάδες μεχρι που εκανα θεραπεία βαλεριάνας για 1 βδομαδα και ολα έστρωσαν, εαν ακολουθησεις και εσύ μην ψαρώσεις εαν δεν σε πιάσει απο της πρωτες 3 μέρες μετα ειναι σαν να σε καρφώνουν ενέσα και να πέφτεις ξερός ;)

exkaliber
11-03-12, 22:17
πριν καιρο ειχα δει ενα ντοκιμαντερ τοu bbc στον σκαι σχετικα με τον υπνο και ειπε κατι πολυ βαθυ που μου εμεινε

οι ανθρωποι υποτιμουν την αξια του υπνου και υπερτιμουν την αξια του καφε.


το να μν μπορεις να κοιμηθεις δεν ετυχε απλα,ειναι συνεπεια
ειτε που κοιμασε ως αργα το πρωι,ειτε απο γυμναστικη αργα το βραδυ,ειτε απο τπτ εργογονο

το οτι δε σας πιανει η μελατονινη ειναι μεμπτο

εναλλακτικο συμπληρωμα ΚΑΙ για υπνο ειναι το μαγνησιο,και μεσα στην μερα και στο τελευταιο γευμα

MusclesOfShadow
11-03-12, 22:29
πας καλα?

Eλιζω να μην πηγαινε σε μενα αυτο
Προτεινα τσαγακι βαλεριανας που εχει βοηθησει κιεμενα και απο κει και περα μια εναλλακτικη, δεν καταλαβαινω, ωριμοι ανρωποι ειμαστε, δεν προσβληθηκε καμια κοινωνικη ομαδα ή συνολο, η αξιοπρεπεια των ποστ παραμενει υψηλα και συζηταμε με σκοπο να λυσουμε ενα θεμα.

Αποριες?


Καλησπερα παιδια, αντιμετωπιζω μεγαλο θεμα με τον υπνο! Όσο κουρασμενος κ αν ειμαι δυσκολευομαι να κοιμηθώ με αποτελεσμα να κοιμαμαι λιγες ωρες κ να χανω τον πολυτιμο βραδυνο υπνο! Υπαρχει καποιο συμπλήρωμα που μπορεί να με βοηθησει ή κατι αλλο που μπορω να κανω?

Giannistzn
11-03-12, 22:37
Eλιζω να μην πηγαινε σε μενα αυτο
Προτεινα τσαγακι βαλεριανας που εχει βοηθησει κιεμενα και απο κει και περα μια εναλλακτικη, δεν καταλαβαινω, ωριμοι ανρωποι ειμαστε, δεν προσβληθηκε καμια κοινωνικη ομαδα ή συνολο, η αξιοπρεπεια των ποστ παραμενει υψηλα και συζηταμε με σκοπο να λυσουμε ενα θεμα.

Αποριες?

Η εναλακτικη ποια ακριβως ηταν? Καποια "ουσια" για να χαλρωσει?

Και οχι, οποιος γραφει και διαβαζει σε ενα φορουμ δεν ειναι ωριμος. Υπαρχουν πολλοι ανηλικοι (αλλα και ανωριμοι) που μπορει να διαβαζουν / γραφουν γιαυτο προσεχε καλυτερα τι προτεινεις (εαν καταλαβαμε καλα)

MusclesOfShadow
11-03-12, 22:53
Oχι η εναλλακτικη πηγαινε στην σεξουαλικη ικανοποιηση
Αλλα τελικα ειτε το πεις ειτε δεν το πεις με το ονομα του, ολοι σε κυνηγανε, οποτε να η ωριμοτητα:(

exkaliber
11-03-12, 23:00
Καθε συμβουλη δεκτη!

ti ωρα ξυπνας το πρωι?

.Fotis.
11-03-12, 23:16
Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις τους

Βαλεριανα εχω δοκιμασει δεν με εχει πιασει!
Θα δοκιμασω κ μελατονινη που προτεινε ο φιλος κ ελπιζω να δουλεψει

.Fotis.
11-03-12, 23:19
ti ωρα ξυπνας το πρωι?

Ως επι το πλειστον πρωινα! Δεν εχω παντα σταθερο ωραριο καθως ποικιλουν κ οι υποχρεωσεις μου! Σιγουρα δεν βοηθαει αυτο να σταθεροποιηθει το βιολογικο μου ρολοι

Nosblos
11-03-12, 23:26
ποσο καιρο εχεις αυτην την δυσκολια?

Roid Rage
11-03-12, 23:26
Το phenibut δε βοηθαει να νυσταξεις, οποτε δε θα σε βοηθησει. Μονο η μελατονινη θα κανει κατι αν κανει. Φροντισε μονο να βρεις τη δοση που σε πιανει, γιατι δεν ειναι ιδιο για τον καθενα.

.Fotis.
11-03-12, 23:47
ποσο καιρο εχεις αυτην την δυσκολια?

Πολλα χρονια θυμαμαι να ειμαι δυσκολος στον υπνο αλλα σε λογικα πλαισια! Τωρα τελευταια παραγινε το κακο! κ νιωθω εντονα οτι μου λειπει ο υπνος! Τελικα η ξεκουραση ειναι πολυ υποτιμημενη απο τους περισσοτερους!!

exkaliber
11-03-12, 23:52
Τελικα η ξεκουραση ειναι πολυ υποτιμημενη απο τους περισσοτερους!!

δεν νομιζω
βασικα εισαι ο πρωτος που αναφερει τετοιο προβλημα απ οσο θυμαμαι

.Fotis.
11-03-12, 23:58
δεν νομιζω
βασικα εισαι ο πρωτος που αναφερει τετοιο προβλημα απ οσο θυμαμαι


Οχι εννοουσα οτι αν δεν εχεις παρομοιο προβλημα δεν καταλαβαινεις ποσο αναγκαια ειναι

Xefteris
11-03-12, 23:58
Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις τους

Βαλεριανα εχω δοκιμασει δεν με εχει πιασει!
Θα δοκιμασω κ μελατονινη που προτεινε ο φιλος κ ελπιζω να δουλεψει

Εγώ όποτε χρειαστώ παίρνω χαπάκια βαλεριάνας και με βοηθάνε πολύ, τα παίρνω καμια εβδομάδα και ισιώνω. Γενικά εξισοροπούν το νευρικό σύστημα. Αγνα και φυσικά.

Τώρα η μελατονίνη απ' όσο ξέρω είναι ορμόνη και σε τετοια περίπτωση καλύτερα να πάρεις τη βοήθεια ενος επιστημονα γιατρού.

exkaliber
12-03-12, 00:07
Οχι εννοουσα οτι αν δεν εχεις παρομοιο προβλημα δεν καταλαβαινεις ποσο αναγκαια ειναι

εγω πιστευω οτι αν υποτιμησεις το ρεκοβερι θα εχεις τετοια θεματα
χωρις αναγκαια ξεξουραση δεν κανεις τπτ





Τώρα η μελατονίνη απ' όσο ξέρω είναι ορμόνη και σε τετοια περίπτωση καλύτερα να πάρεις τη βοήθεια ενος επιστημονα γιατρού.

ορμονη που εκρινεται απο τον οργανισμο καθημερινα
αν πας σε γιατρο ποιο πιθανο ειναι να σου δωσει υπνωτικα,δεν χρεαιζεται να πας

Xefteris
12-03-12, 00:12
εγω πιστευω οτι αν υποτιμησεις το ρεκοβερι θα εχεις τετοια θεματα
χωρις αναγκαια ξεξουραση δεν κανεις τπτ





ορμονη που εκρινεται απο τον οργανισμο καθημερινα
αν πας σε γιατρο ποιο πιθανο ειναι να σου δωσει υπνωτικα,δεν χρεαιζεται να πας

Μα όλες οι ορμόνες εκρίνονται καθημερινά από τον οργανισμο αλλά άλλο θέμα είναι να παρεμβαίνουμε εμείς χωρίς να γνωρίζουμε.

Nosblos
12-03-12, 10:03
Πολλα χρονια θυμαμαι να ειμαι δυσκολος στον υπνο αλλα σε λογικα πλαισια! Τωρα τελευταια παραγινε το κακο! κ νιωθω εντονα οτι μου λειπει ο υπνος! Τελικα η ξεκουραση ειναι πολυ υποτιμημενη απο τους περισσοτερους!!

Καταλαβα!!!σιγουρα η ξεκουραση ειναι βασικη λειτουργια....που βοηθαει και τον οργανισμο να ανταπεξελθει!!
πολλα...χρονια?να σε ρωτησω..οταν ξαπλωνεις να κοιμηθεις...σκεφτεσαι τιποτα..δηλαδη το μυαλο δουλευει η απλα δεν σε πιανει υπνος?

s0k0s
12-03-12, 11:11
Κατι για καλυτερο υπνο; Δυσκολευομαι λιγο στον υπνο... :(

Xefteris
12-03-12, 11:18
Κατι για καλυτερο υπνο; Δυσκολευομαι λιγο στον υπνο... :(

Όπως είπα παραπάνω ζήτησε από τον φαρμακοποιό σου να σου δώσει βαλεριανα και μην πινεις πολλους καφέδες.

s0k0s
12-03-12, 11:25
Όπως είπα παραπάνω ζήτησε από τον φαρμακοποιό σου να σου δώσει βαλεριανα και μην πινεις πολλους καφέδες.

Γνωριζεις ποσα mg μπορω;
Καφε δεν εχω πιει ποτε :P
Εδω και χρονια απλα δυσκολευομαι....

Ειδα παραπανω κ διαβασα σε ενα σε ενα site για την Μελατονίνη. Αξιζει; Γνωριζεις;

Xefteris
12-03-12, 11:36
Γνωριζεις ποσα mg μπορω;
Καφε δεν εχω πιει ποτε :P
Εδω και χρονια απλα δυσκολευομαι....

Υπάρχουν πολλά σκευάσματα που μπορεί να σου προτείνει ο φαρμακοποιός σου και να σου πει και την δοσολογια, συζήτησέ το μαζί του φίλε μου. Μελατονίνη προσωπικά δεν θα έπαιρνα, είναι ορμόνη.

s0k0s
12-03-12, 11:52
Υπάρχουν πολλά σκευάσματα που μπορεί να σου προτείνει ο φαρμακοποιός σου και να σου πει και την δοσολογια, συζήτησέ το μαζί του φίλε μου. Μελατονίνη προσωπικά δεν θα έπαιρνα, είναι ορμόνη.

Μαλιστα, ευχαριστω.
Και προσεξα κ κατι για το gaba, σχετικα με αυτο τι μπορεις να πεις ετσι με 2 λογια;

Xefteris
12-03-12, 12:05
Μαλιστα, ευχαριστω.
Και προσεξα κ κατι για το gaba, σχετικα με αυτο τι μπορεις να πεις ετσι με 2 λογια;

Δεν γνωρίζω κάτι να σου πω, προσωπικά χρησιμοποιώ όποτε χρειαστω τη βαλεριάνα.

Marios1991
09-03-13, 19:00
Γεια σας παιδια , εχω προβληματα με τον υπνο μου , οταν παω να κοιμηθω δεν με παιρνει ο υπνος . Εκανα αναζητηση διαβασα καποια ποστ με το ιδιο θεμα αλλα δεν καταφερα σε ποιο supplement να καταληξω .. τι μου προτεινετε gaba,htp-5,phenibut,melatonin,valerian ??? Απλα πειτε μου καποιο supp δοκιμασμενο απο εσας να τ κτυπησω τωρα !

Ευχαριστω.

warrior s
09-03-13, 19:10
Η αυπνία είναι ενα συνυθισμένο συμπτωμα της υπερπροπόνησης. Είναι πολύ πιθανο να έχεις πάθει υπερπροπόνηση.Γι αυτό πρωτείνω να μείνεις εκτός προπόνησης για 10 μέρες και μετά αν συνεχίσει το πρόβλημα να δεις για συμπληρώματα.

Marios1991
09-03-13, 19:14
Η αυπνία είναι ενα συνυθισμένο συμπτωμα της υπερπροπόνησης. Είναι πολύ πιθανο να έχεις πάθει υπερπροπόνηση.Γι αυτό πρωτείνω να μείνεις εκτός προπόνησης για 10 μέρες και μετά αν συνεχίσει το πρόβλημα να δεις για συμπληρώματα.

Φιλε εχει περιπου 1 μηνα να προπονηθω ,εχω κοψει τον τενοντα του ποδιου μου , παιζω ποδοσφαιρο σε μια ομαδα στην Αγγλια ... Δεν νομιζω να ειναι αυτος ο λογος...

warrior s
09-03-13, 19:19
Μάλιστα. Τότε θα πρέπει να περιμένεις τι θα σου πουν αυτοί που έχουν παρει αυτά τα συμπληρώματα για να δεις ποιο θα παρεις.

Στο είπα αυτό γιατι μια περίοδο που δεν είχα καλό υπνο ήταν από υπερπροπόνηση. Ξάπλωνα στις 11 12 το βράδυ και ο υπνος με έπερνε κατά τις 2 ή 3 :shock: .

Redbul
15-03-13, 22:48
Πού μπορεί να βρει κανείς μελατονίνη; Στο φαρμακείο;

Eddie
15-03-13, 22:54
Στο φαρμακειο υπαρχει το circadin που ειναι 2mg αλλα ειναι πανακριβο..για solgar και τετοια δε το συζηταμε!Καλυτερα απο μαγαζι με συμπληρωματα..

Redbul
16-03-13, 00:23
Πραγματικά, πουλάνε εκεί και συμπληρώματα για τον ύπνο, όπως μετατονίνη;

Eddie
16-03-13, 01:21
Ναι,πουλανε και στο φαρμακειο και στα μαγαζια με συμπληρωματα.. ;)

s0k0s
16-03-13, 19:30
Αναμεσα απο μελατονινη - gaba - θιανινη, ποιο συμπληρωμα θα θεωρουσατε καλυτερο για τον υπνο.

just chris
16-03-13, 23:32
Δεν γνωρίζω κάτι να σου πω, προσωπικά χρησιμοποιώ όποτε χρειαστω τη βαλεριάνα.

επειδη κ γω δε γουσταρω να χρησιμοποιησω gaba μελατονινες κ αλλα τετοια,σκεφτηκα να παρω απλη κ ταπεινη βαλεριανα.τι λεει γενικα αυτο? σε χαλαρωνει ή ειναι κανα placebo.το θελω γιατι καμια φορα οταν γυρναω απο εντονοτατη προπονηση muay thai ειμαι στη τσιτα κ δε με παιρνει ο υπνος πριν τις 3.το εχει δοκιμασει κανεις?

Eddie
16-03-13, 23:44
Η βαλεριανα εμενα δε μου κανε τιποτα..και οχι μονη της μαλιστα,επειδη κι εγω δε γουσταρα να καταφυγω σε χαπια πηρα βαλεριανα φυτο και αλλα 3 τα οποια ειναι χαλαρωτικα..μελισσοχορτο,λουιζα κι ενα ακομα που δε θυμαμαι..δοκιμασα βαλεριανα σκετη,τιποτα..μεχρι που κατεληξα να τα βαλω ολα μαζι στο μπρικι να τα βρασω αλλα και παλι τιποτα.Εαν καποιος δε μπορει να κοιμηθει,αυτα δε βοηθουν..Εαν καποιος κοιμαται σχετικα ευκολα και απλα θελει να χαλαρωσει λιγο περισσοτερο,ισως τα βοτανα να τον βοηθησουν,αλλα μονο εκει.


Αναμεσα απο μελατονινη - gaba - θιανινη, ποιο συμπληρωμα θα θεωρουσατε καλυτερο για τον υπνο.


Εγω θα ελεγα μελατονινη..Το gaba καλο ειναι κι αυτο,αλλα εχει καποιες παρενεργειες (οι οποιες δεν ειναι ανησυχητικες αλλα παραμενουν ενοχλητικες) συν οτι επιβαλλεται να το πηγαινεις κυκλικα..Δεν ειναι για καθε μερα συνεχομενα για καιρο.

s0k0s
16-03-13, 23:48
Εγω θα ελεγα μελατονινη..Το gaba καλο ειναι κι αυτο,αλλα εχει καποιες παρενεργειες (οι οποιες δεν ειναι ανησυχητικες αλλα παραμενουν ενοχλητικες) συν οτι επιβαλλεται να το πηγαινεις κυκλικα..Δεν ειναι για καθε μερα συνεχομενα για καιρο.

Παιζει να προκαλεσει εθισμο ή οχι;

Eddie
16-03-13, 23:53
Παιζει να προκαλεσει εθισμο ή οχι;

Τετοιο θεμα προσωπικα σε μενα δεν παιχτηκε..Φυσικο κι επομενο ειναι οταν νυσταζεις να μην παρεις συμπληρωμα,αλλα οταν δεις οτι εισαι στην τσιτα για χψ λογους να παρεις..Καθημερινη χρηση συνεχομενη δεν εχω κανει ποτε βεβαια για να μπορω να μιλησω πιο αντικειμενικα για εθισμο.

s0k0s
17-03-13, 00:17
Μαλιστα, πολυ ωραια. Ευχαριστω φιλε μου ;)

Bandit
17-03-13, 01:15
Χωρίς να έχω δοκιμάσει έστω κάτι ανάλογο και μόνο με τη λογική πιστεύω πως ναι είναι εθιστικό. Σκέψου παράδειγμα να το λαμβάνεις κάθε μέρα για 1 μήνα και ξαφνικά να το σταματήσεις. Δεν είναι λογικό ότι ο οργανισμός θα έχει επαναπαυθεί και θα περιμένει πάλι; Ο ύπνος είναι πολύ σημαντικό πράγμα και ίσως να μην αξίζει να ρισκάρουμε.

just chris
17-03-13, 08:18
Η βαλεριανα εμενα δε μου κανε τιποτα..και οχι μονη της μαλιστα,επειδη κι εγω δε γουσταρα να καταφυγω σε χαπια πηρα βαλεριανα φυτο και αλλα 3 τα οποια ειναι χαλαρωτικα..μελισσοχορτο,λουιζα κι ενα ακομα που δε θυμαμαι..δοκιμασα βαλεριανα σκετη,τιποτα..μεχρι που κατεληξα να τα βαλω ολα μαζι στο μπρικι να τα βρασω αλλα και παλι τιποτα.Εαν καποιος δε μπορει να κοιμηθει,αυτα δε βοηθουν..Εαν καποιος κοιμαται σχετικα ευκολα και απλα θελει να χαλαρωσει λιγο περισσοτερο,ισως τα βοτανα να τον βοηθησουν,αλλα μονο εκει.



.

παιζει θεμα κ ο οργανισμος του καθε ανθρωπου.εσενα μπορει να μη σε πιανει αλλα εμενα να με μαστουρωνει κ παει λεγοντας! βασικα εγω απλα θελω κατι για να χαλαρωνω μετα απο εντονη προπονηση,οταν νοιωθω λιγο παραπανω τσιτωμενος.νομιζω οτι θα μου κανει δουλεια....
παντως αν καποιος εχει αυπνια,εχεις δικιο.....αυτα ειναι καραμελες!!!λεξοτανιλ,ζαναξ κ ενα σφηνακι τσιπουρο ισως βοηθησει:green:

Redbul
28-03-13, 21:46
Ξέρετε σε ποιο κατάστημα μπορώ να βρω μελατονίνη; Τα x-treme stores δεν έχουν.

beefmeup
28-03-13, 23:23
δοκιμασε σε καποιο διαδικτυακο ελληνικο..ολο κ καπου θα βρεις..
αλλιως μονο απο εξωτερικο,η ισως αν πας σε καποιο απο αυτα τα μαγαζια στο κεντρο με βιολογικα/οικολογικα αλλα εκει ετοιμασου για γδυσιμο..ειναι παμφθηνο συμπληρωμα,δεν αξιζει να δωσεις πολλα..

Χρήστος Τριανταφύλλου
28-03-13, 23:25
Οταν καναμε αυστηρη διαιτα πριν τους αγωνες κ ο υπνος ηταν λιγο δυσκολος ,παιρναμε αμινοξεο τρυπτοφανη το βραδυ.
Ενα ζεστο γαλα με μελι πριν τον υπνο επισης βοηθαει.
Να σας πω κ ενα μυστικο ,εαν καποια φορα εχετε μεγαλη ενταση κ στρες κ δεν μπορειτε να κοιμηθητε ,πριν καταληξετε σε ηρεμιστικα , μια κουταλια σιροπι vomex (σιροπι για στομαχι κ ιλιγγους) με 2 3 χαπακια βαλεριανας κανουν θαυματα. Το τονιζω ομως ,αυτο περιστασιακα κ οχι ''σχοινι κορδονι''!;)

Χρήστος Τριανταφύλλου
28-03-13, 23:45
Α.... ενα πολυ καλο συμπληρωμα που βοηθαει (εξωτερικης φυσης ομως) ,ειναι ενα καλο μασαζ πριν τον υπνο ,οταν αυτο ειναι εφικτο βεβαια. Μιλαω για αθλητικο χαλαρωτικο μασαζ ,μην παει το μυαλο σας στο πονηρο!:P.
Καποτε ενας φιλος μου στο τελος προετημασιας του πριν κατεβει σε αγωνες δυσκολευοταν πολυ να κοιμηθει το βραδυ λογο της ακραιας διαιτας. Με παρακαλεσε λοιπον το τελευταιο βραδυ να του κανω ενα μασαζ μπας κ μπορεσει να χαλαρωσει κ να κοιμηθει ωστε την επομενη μερα να ειναι καπως ξεκουραστος Το αποτελεσμα ; εκει που του εκανα ,εκει εμεινε ,ουτε να σηκωθει να μου ανοιξει την πορτα δεν μπορεσε:P

Dejan
28-03-13, 23:52
Ξέρετε σε ποιο κατάστημα μπορώ να βρω μελατονίνη; Τα x-treme stores δεν έχουν.
Και στο φαρμακείο υπάρχει. Ονομάζεται circadin αλλά από ότι θυμάμαι δεν ήταν ιδιαίτερα φθηνό. Παλαιότερα έφερνε και ένα σκεύασμα της bayer αλλά έχω να ρωτήσω χρόνια γι αυτό. Στο εξωτερικό πωλείται μέχρι και στα σούπερμαρκετ.... Στο Μιλάνο στο Carrefour έκανε 2 ευρώ τα 50-60 caps.... :(

beefmeup
28-03-13, 23:55
Α.... ενα πολυ καλο συμπληρωμα που βοηθαει (εξωτερικης φυσης ομως) ,ειναι ενα καλο μασαζ πριν τον υπνο ,οταν αυτο ειναι εφικτο βεβαια.

δοκιμασμενη μεθοδος ομως..σαν το μασαζ,ΔΕΝ εχει λεμε...σαν πουλακι μετα..:sleeping:

Redbul
29-03-13, 02:03
Και στο φαρμακείο υπάρχει. Ονομάζεται circadin αλλά από ότι θυμάμαι δεν ήταν ιδιαίτερα φθηνό. Παλαιότερα έφερνε και ένα σκεύασμα της bayer αλλά έχω να ρωτήσω χρόνια γι αυτό. Στο εξωτερικό πωλείται μέχρι και στα σούπερμαρκετ.... Στο Μιλάνο στο Carrefour έκανε 2 ευρώ τα 50-60 caps.... :(
Ναι, γι' αυτό ρώτησα συγκεκριμένα για κατάστημα συμπληρωμάτων... Στην Ελλάδα είμαστε κλασσικά κάτι αιώνες πίσω.

procop
07-04-13, 14:53
εχω τεραστιο προβλημα με τον υπνο.

κανω αποτομες / σπαστικες κινησεις στον υπνο.

κλωτσαω, κουναω με ενταση το κεφαλι μου, ξυπναω πολλες φορες, νιωθω εντονα το ονειρα μου και αντιδρω με διαφορες κινησεις.

Μπορει να με παρει ο υπνος, να ψιλοροχαλισω( γενικα δεν ροχαλιζω δυνατα,μονο αν ειμαι κομματια) και να ακουσω το ελαφρυ ροχαλιτω και να ξυπνησω ...

μετα απο 8 ωρες υπνο και χωρις προπονηση ειμαι χαλια.

προβληματα που με απασχολουν με δουλεια, και διαφορα θεματα τα βλεπω στον υπνο μου και δεν μπορω να κοιμηθω ηρεμα.

Τι να παρω να βελτιωσω την ποιοτητα υπνου και να περιορισω τα παραπανω?

1) Κανω ελαφρια προπονηση τις τελευταιες 10 ημερες,εκανα και of 5 ημερες, οποτε δεν παιζει να υπερπροπονουμαι
2) δεν τρωω το βραδυ, παρα ενα γιαουρτακι
3) Δεν παιρνω συμπληρωματα με διεγερτικα(καφεινη κτλ), που να παρω και νιτρικο με stims τι εχει να γινει!!!

Ευχαριστω

Giannistzn
07-04-13, 14:59
Γενικα απο διατροφη πως τα πας? Το οτι δεν τρως πριν κοιμηθεις ισως να ειναι ενα θεμα. Εμενα (και αλλους) τους βοηθαει ενα γευμα με υδ/κα πριν τον υπνο.

amateur666
07-04-13, 16:16
βασικα το οτι δεν τρωει oσους υδατανθρακες πρεπει μεσα στην μερα(το εχω παθει καποιες φορες αθελα μ π.χ. ειχα φαει 5 γευματα ολη την ημερα τα 4 ηταν μπριζολες και ενα γιιουρτακι εε δεν με επερενε ο υπνος με τιποτα ασε που ενιωθα σαν να ειχα υπερενταση) ..οχι συγκεκριμενα πριν τον υπνο... μπορει να παιζει καποιο ρολο

COBRA_STYLE
07-04-13, 16:36
Η εκκριση ινσουλινης ειναι αυτη που φερνει την υπνηλια μετα απο καταλανωση υ/ων.

shazam
07-04-13, 17:00
Σε αυτό το θέμα με τον ύπνο και με όποιες μικρές ανωμαλίες που μπορεί να έχει κάποιος πιστέυω πως ο,τι καλύτερο έχεις να κάνεις είναι να εμπιστευτείς τίς ανάγκες του σώματος σου.Δηλάδή αν το σώμα έχει πραγματικά ανάγκη τον υπνό θα το κάνει.Ναι οκ ισώς μετά απο καποιες προπονήσεις να είσαι σε υπερδιεγερση το βράδυ και να κοιμηθεις 1-2 ωρες αργοτερα απο οτι συνηθως.Δεν τρέχει καστανο όλοι μικροι ειναι στα ποστ και με 1 -2 ωρες λιγοτερο το σωμα σου θα ανταπεξελθει την επόμενη.Όλο αυτο το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικό παρα σωματικό πιστευω.Αν το σωμα χρειαζοταν πραγματικα υπνο το πέρνει.Ο πρόλογος αυτος είναι για τα συμπληρώματα ύπνου που με αυτά σε βάθος χρόνου μπορείς να έχεις χειροτερα θέματα ύπνου απο αυτα που ειχες.Λόγο εθισμού και λόγο ευκολίας.Δεν νομίζω οτι για μια δυο ωρες λιγότερο υπνο αξιζει να χαλασεις το βιολογικό σου ρολόι.Δεν συμβαίνει και κάθε μερα αυτο και παντα μπορείς να κλέψεις 1ωριτσα απο αλλη μέρα.Αυτο πρέπει να εμπιστευτεις και όχι τα σκευασματα υπνου τα οποια μπορει να σου γινουν συνηθεια και με την παραμικρη ευκολιά να τα τσιμπας και οταν πας να τα κόψεις να καθεσαι στο κρεβατι σαν κουκουβάγια.Φαυλος κυκλος ειναι.Επίσης ενα κατά απο τα σκευασματα ειναι και το πρωινό ξύπνημα το οποίο γινεται και αυτο πολυ πιο δυσκολα και ο χρόνος για να συνέλθεις μεγαλώνει και αυτός.Μόνο παρενεργειες μπορώ να διακρίνω σε βάθος χρόνου και κανένα ώφελος.TRUST YOUR BODY.

Mikekan
07-04-13, 17:44
Φίλε shazam πολυ σωστός. Κι εγω εχω τα προβλήματα που αναφέρει ο φίλος και όταν σταμάτησα να αγχωνομαι για αυτα και να σκέφτομαι το ρητό που είπες "αν το σωμα εχει πραγματικα ανάγκη θα κοιμηθεί" τα ξεπέρασα σε μεγαλο βαθμό!

procop
07-04-13, 23:49
εγω παλι αν φαω πολυ το βραδυ, η κοπελα μου τρωει κλωτσιες στον υπνο:P

πραγματικα, το βιωνω περιπου 4-5 μηνες.

Συστηματικα,ισως και 5 φορες την εβδομαδα.

δοκιμασα να μην τρωω πολυ το βραδυ,και παλι τιποτα.

Απο διατροφη, απλα τρωω 4-5 γευματα, 300 γρ υδατανθρακα,150-180 πρωτεινη, 60-100 λιπαρα.Οσο πιο ποιοτικα μπορω.

Κοιμαμαι 8-9 ωρες,και το πρωι δεν ξυπναω με τιποτα,παρολο που δεν γυμναζομαι δυνατα,καμια σχεση με οτι εκανα πιο παλια.Επισης δεν γυμναζομαι συχνα αρα δεν παιζει υπερπροπονηση.Δεν πινω καφεινη μετα τις 5 το απογευμα.Δεν παιρνω νιτρικα με stims κτλ.

Οταν πεφτω για υπνο εχω υπερενταση,σε βαθμο να κοιμαμαι 1-2 ωρες αφου ξαπλωσω καποιες φορες.

Τεσπα,μην σας κουραζω,ελεγα να παρω gaba η κατι αλλο μπας και βοηθησει λιγο,απλα επειδη ακουω καποιες παρενεργειες οπως εφιαλτες, αν εχω και εφιαλτες δεν θα την παλεψω.

COBRA_STYLE
07-04-13, 23:51
Δοκιμασε magnesium chelated...θα σου δωσει βαθυ και ξεκουραστο υπνο...200-400mg κανα 30λεπτο πριν τον υπνο με αδειο στομαχι;)

just chris
16-04-13, 19:59
οσο για το μαγνησιο που προτεινες....
αν ειναι oxide κ aspartate κανει δουλεια ή ειναι π@π@ρια αποροφησιμο????

COBRA_STYLE
24-04-13, 11:16
Για τον λεοντα ειναι...παρε ειτε chelated ειτε citrate

GodSlayer
29-04-13, 00:37
φιλε διαβασα σε ενα επιστημονικο αρθρο πως ο φυσικος υπνος ειναι πιο ευεργετικος απο την "εξηναγκασμενο" τελικα η φυση ειναι ενα θαυμα. θεωρω πως επειδη το αθλημα μας ειναι ψυχοσωματικο - νους υγιης εν σωματι υγιη ελεγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι, να ενδυναμωσεις την δυναμη του μυαλου σου στο σωμα σου, να χαλαρωσεις και να απολαυσεις ενα φυσικοτατο υπνακο που θα ειναι ακρως εποικοδομητικος και να ξεχασεις τα χαπια!