PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΑΣΙΜΟ ΚΙΛΩΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΥΣ ΟΜΩΣ?



Piannino
09-08-10, 01:29
Γειά σας παίδες,

Έχω ξεκίνήσει εδώ και αρκετό καιρό γυμναστήριο, (2 χρονια)

στην διάρκεια των ετών αυτών έχω δοκιμάσει πολλά προγράμματα και διατροφές και τελικά κατέλειξα στο ότι το τελικό αποτέλεσμα βασίζεται 80% στην διατροφή σου και όχι στην προπόνηση σου.

Ξεκίνησα πριν 9 μήνες στα 130 κιλά αυτήν την στιγμή ζυγίζω 120 κιλα, 1,97 ύψος αρκετά μυώδεις αλλα παρόλα αυτά σίγουρα χρειάζεται να χάσω κάπου 10 κιλα.

Το πρόγραμμα που ακολουθώ άυτήν τη περίοδο είναι

5 λεπτά ζέσταμα, μια μυική ομάδα 4 ασκήσεις απο 4 σετ 12 αρια, 30 λεπτά περπάτημα με 7km/hour, γυμναστήριο πηγαίνω 5 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον. Τρέξιμο αντέχω πάρα πολυ (8 km/day).

Το προβλημά μου είναι πως συνηδειτοποιώ ότι για τα κιλά μου σηκώνω πάρα πολυ λίγο βάρος, πχ μονόζυγο δεν με σηκώνω, στήθος παίζω το πολυ 100-110 κιλά,

Υπάρχει τρόπος να χάνω το λίπος μου αλλα να διατηρώ η να αυξάνω τους μυς μου? Γίνεται δηλαδή να μυώσω το φαγητό μου αλλα να ακολουθώ ένα πρόγραμμα Δύναμης?

Η μήπως πρέπει να ξεχάσω προς το παρόν της αποδόσης και τα κιλά, να αρχίσω μία εντατική δίαιτα και μόλις κάψω τα τελευταία 10 κιλά να συνεχίσω?

Αυτό που ξέρω είναι πως η δίαιτα γενικά δεν είναι κάτι αποτελεσματικό, καθώς μειώνεις το φαγητό σου, ο οργανισμός σου αναγκαστικα χάνει βάρος αλλα λόγο του ότι ο μεταβολισμός σου έχει παραμείνει ίδιος, κάπια μέρα θα φάς κάτι παραπάνω και θα αρχίσεις πάλι να παχένεις, με αυτό το σκεπτικό σκέφτομαι πως η λύση είναι μια διατροφή, και να αύξήσω τις κάυσεις μου στο γυμναστήριο χωρίς να στερούμε.

Tι θα μου προτείνατε?

Ευχαριστώ

Marine
17-08-10, 20:06
Γειά σας παίδες,

Έχω ξεκίνήσει εδώ και αρκετό καιρό γυμναστήριο, (2 χρονια)

στην διάρκεια των ετών αυτών έχω δοκιμάσει πολλά προγράμματα και διατροφές και τελικά κατέλειξα στο ότι το τελικό αποτέλεσμα βασίζεται 80% στην διατροφή σου και όχι στην προπόνηση σου.

Ξεκίνησα πριν 9 μήνες στα 130 κιλά αυτήν την στιγμή ζυγίζω 120 κιλα, 1,97 ύψος αρκετά μυώδεις αλλα παρόλα αυτά σίγουρα χρειάζεται να χάσω κάπου 10 κιλα.

Το πρόγραμμα που ακολουθώ άυτήν τη περίοδο είναι

5 λεπτά ζέσταμα, μια μυική ομάδα 4 ασκήσεις απο 4 σετ 12 αρια, 30 λεπτά περπάτημα με 7km/hour, γυμναστήριο πηγαίνω 5 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον. Τρέξιμο αντέχω πάρα πολυ (8 km/day).

Το προβλημά μου είναι πως συνηδειτοποιώ ότι για τα κιλά μου σηκώνω πάρα πολυ λίγο βάρος, πχ μονόζυγο δεν με σηκώνω, στήθος παίζω το πολυ 100-110 κιλά,

Υπάρχει τρόπος να χάνω το λίπος μου αλλα να διατηρώ η να αυξάνω τους μυς μου? Γίνεται δηλαδή να μυώσω το φαγητό μου αλλα να ακολουθώ ένα πρόγραμμα Δύναμης?

Η μήπως πρέπει να ξεχάσω προς το παρόν της αποδόσης και τα κιλά, να αρχίσω μία εντατική δίαιτα και μόλις κάψω τα τελευταία 10 κιλά να συνεχίσω?

Αυτό που ξέρω είναι πως η δίαιτα γενικά δεν είναι κάτι αποτελεσματικό, καθώς μειώνεις το φαγητό σου, ο οργανισμός σου αναγκαστικα χάνει βάρος αλλα λόγο του ότι ο μεταβολισμός σου έχει παραμείνει ίδιος, κάπια μέρα θα φάς κάτι παραπάνω και θα αρχίσεις πάλι να παχένεις, με αυτό το σκεπτικό σκέφτομαι πως η λύση είναι μια διατροφή, και να αύξήσω τις κάυσεις μου στο γυμναστήριο χωρίς να στερούμε.

Tι θα μου προτείνατε?

Ευχαριστώ


λογικο ειναι αν κανεις τα ιδια κιλα στα 4 αυτα σετ τοτε ο μυς εχει συνηθισει και δεν δυναμωνει ουτε μεγαλωνει.

Titanium
17-08-10, 20:22
Αν εχεις βαλει στοχο να χασεις κιλα και περιορισεις του υδατανθρακες που καταναλονεις καθημερινα τοτε θα πεσεις και σε διναμη συγουρα αλλα μπορεις να ανεβασεις τις επαναληθεις...Τωρα αν θες να τα συνδιασεις και τα δυο ισως να σε βοηθουσε αν εκανες εναν κυκλο κρεατινης αλλα συνηθος τον κυκλο τον κανουν στον ογκο....

Lexo
18-08-10, 13:22
μαγκιτη κοιτα να δεις πως εχει το πραμα να κανεις γραμμωση και να διατηρεις μυικη μαζα γινεται αλλα οχι με φυσικο τροπο οποτε το ξεχναμε

τωρα αυτο που λες διαιτα και προγραμμα δυναμης δεν το συνιστω γιατι αφου 8α εχεις χαμηλα επιπεδα ενεργειας λογο διαιτας και 8α κανεις προγραμμα δυναμης δηλαδη πολλα κιλα λιγεσ επαναληψεις θπαρχει μεγαλη πι8ανοτητα τραυματισμου

γνωμη μου ειναι χασε κιλα να αρεσεις σε σενα και μετα ακολου8εις προγραμμα και διατροφη ογκου και η δυναμη 8α ερ8ει μη σε προβληματιζει αυτο:thumbup:

Devil
18-08-10, 14:16
δεν ξερω τι λετε αλλα προγραμμα δυναμης 5x5 με buffer στα 3 big βγαινει ανετα και σε περιοδο περιορισμενων θερμιδων

μπορει να μην κρατησεις το 100% της δυναμης σου αλλα ενα 90%+ το εχεις ανετα

βασικο ρολο παιζει βεβαια η διαιτα που θα ακολουθησεις και τα συμπληρωματα που θα παρεις