PDA

Επιστροφή στο Forum : Θετικο - Αρνητικό αποτέλεσμα για αλλαγή προγράμματων ??



aggelos-serres
13-08-10, 13:15
ΛΟΙΠΟΝ ... αισίος κάνω 8 μήνες βάρη με διατροφή (οσο ειναι εφικτο στην διατροφή )
Κάνω μονο προπονηση γραμμωσης του Μπουρνάζου και είχα σημαντικές διαφορές στο σώμα μου.

Διάβασα τα περισσότερα τόπικ και όλες τις συζητήσεις, και πήρε όντως πάρα πολύ καιρό. Επειδή νιώθω ότι κολάω, από πλευράς ασκήσεων, σκέφτηκα να αλλάξω τον τρόπο γύμνασης για το επόμενο διάστημα. Επίσης φοβάμαι μήπως αρχίσω και "βαριέμαι" όλο τα ίδια και τα ίδια.

Η βάση του προγράμματος θα είναι 3 μέρες βάρη Δευτ-Τετ.Παρ. και 3 ποδήλατο. Πολλές φορές διάβασα περί εξι εβδομάδων για κάθε πρόγραμμα. Και αυτή είναι η σκέψη μου.

Να κάνω μέχρι τέλος έτους που θα κλείσω και ενα χρόνο γυμναστικής 3 διαφορετικά προγράμματα. Αυτά που είδα και μου άρεσαν, και σκέφτομαι να ακολουθήσω είναι.

1) 20-25 επαναλήψεις λίγων κιλών για 3-4 σετ (χωρίς δισετ)

2) το 21(μιση+μιση+ολοκληρη ασκηση) για κάθε ασκηση σε 2 σετ με κιλά λίγο περισσότερα από ότι στο προγραμμα 1 (αναλογικά)

3) ογκου με επαναλήψεις 15-10-6-4 με αύξηση κιλών. ( μέχρι οριακό τελείωμα του κάθε σετ)

το κάθε πρόγραμμα θα το ακολουθήσω για 6 εβδομάδες οπότε μέχρι τέλος χρόνου θα έχω τελειώσει και τα 3 αλλά και τον πρώτο χρόνο μου στα βάρη.

Το στήσιμο θα είναι ΣΤΗΘΟΣ-ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ, ΠΛΑΤΗ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ , ΟΜΟΙ-ΠΗΧΕΙΣ και 2-3 ασκήσεις ποδιών.

ενα δείγμα αναλογιας κιλών :
ΣΤΗΘΟΣ (τωρα σε 5Χ10 σετ κανω 40κιλα)δισετ με εκτάσεις
1) 25 κιλα
2) 30 κιλα
3) 35- 40 - 63 - 70 (τα 63,70 σε μηχ γιατι είμαι μόνος και το μηχ εχει μέχρι 70κιλα)

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ αυτοσυγκεντρωσης (τωρα σε 5Χ10 σετ κανω 9κιλα) δισετ με κάμψεις μπάρας
1) 6 κιλα
2) 7,5 κιλα
3) 7 - 9 - 12 - 14

ΚΟΠΗΛΑΤΙΚΗ αλτηρων (τωρα σε 5Χ10 σετ κανω 16,5κιλα) δισετ με ορθια κοπηλατικη
1) 10 κιλα
2) 12 κιλα
3) 13 - 15 - 18 -20

Χοντρικά όλα αυτά βέβαια με υπολογισμό "πολύ κατά προσέγκιση". Εννοείται ότι για κάθε πρόγραμμα τα πραγματικά κιλά θα βγούν με την εφαρμογή του.

Θα ήταν πολύ χρήσιμη κάποια άποψη, συμβουλή, αντίριση.

Εμενα μου φάνηκε καλή ιδέα μετά από 8 μήνες γυμναστικής, να κάνω αυτές τις αλλαγές για ξύπνημα μυών, κλπ. Το ζήτημα όμως είναι να πει κα κάποιος έμπειρος αν ΣΤΕΚΕΙ. Αν δλδ μπορέσει να κάνει δουλειά και ΟΧΙ ΚΑΚΟ με τον Α η Β τρόπο. Το πόσο θα δουλέψει ΥΠΕΡ , αν δουλέψει , θα δούμε. ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ είναι αν θα λειτουργήσει αρνητικά ή οχι

Ως πιο έμπειροι φαντάζομαι θα έχετε τουλάχιστον θεωριτική το λιγότερο άποψη αν θα πάει προς θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα.

Σ/Κ λέω να βγάλω τις ασκήσεις και την Δευτέρα να αρχίσω το πρόγραμμα ... ΑΝ δεν υπάρχει αρνητική θέση ως προς την συνολική απόδοση.

aggelos-serres
16-08-10, 17:57
Δεν διαβάζω κάτι αρνητικό , ούτε και κάτι θετικό βέβαια.. αλλά συνεχίζω με το πρόγραμμα

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ 3 ΣΕΤ ΤΩΝ 25 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΩΝ

ΔΕΥΤΕΡΑ
ΣΤΗΘΟΣ - ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
σχοινάκι
3χ15 ροκανίσματα με βάρος (στο ύψος λαιμού, αυχένα) 5 κιλά
3χ15 ροκανίσματα στην άκρη του πάγκου

Πιέσεις Μπάρας
Εκτάσεις Θωρακικών
Περιστροφικές Πιέσεις αλτήρων
Πιέσεις Μπάρας σε επικλινή

Κάμψεις Μπάρας
Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης
Κάμψεις αλτήρων καθιστός (ταυτοχρονα-σφυριά)
Κάμψεις αλτήρων

ΤΕΤΑΡΤΗ
ΠΛΑΤΗ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
σχοινάκι
3χ15 ροκανίσματα με βάρος (στο ύψος λαιμού, αυχένα) 5 κιλά
3χ15 ροκανίσματα στην άκρη του πάγκου

Κωπηλατική με Αλτήρες
Εμπροσθολαίμιες Ελξεις με κλειστή λαβή
Κωπηλατική σε τροχαλία ανοιχτή λαβή
Κωπηλατική με μπάρα

Πιέσεις μπάρας με κλειστή λαβή
Οπίσθιες εκτάσεις με αλτήρες
Γαλλικές σε πάγκο
Πιέσεις προς τα κάτω σε τροχαλία

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΟΜΟΙ-ΠΟΔΙΑ-ΠΗΧΗΣ
σχοινάκι
3χ15 ροκανίσματα με βάρος (στο ύψος λαιμού, αυχένα) 5 κιλά
3χ15 ροκανίσματα στην άκρη του πάγκου

Αρσεις Μπάρας
Πλαγιες Εκτάσεις αλτήρων
Στρατιωτικές πιέσεις
Αρσεις Ομων

Εκτάσεις σε μηχανημα
Σκουώτ (ενδεχομένος)
Γαμπες

Εσωτερικές αρσεις καρπων με μπάρα
Ανάποδες με αλτήρες.



Τρίτη-Πέμπτη και Σάββατο πηδήλατο

Στα ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ προπονήσεων έχω αναλυτικά τι κάνω, κιλά κλπ.