Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 54 από 54
  1. 20-08-10 21:14 #46
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noz1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα συμβολικα το ειπα!

    Να ρωτησω κατι αλλο Αντρεα...

    Πινοντας πολυ νερο, λες οτι κανουν υπερωριες τα νεφρα μας!

    Υπαρχει καποια εξεταση(πχ ουρια, κρεατινινη) ας πουμε που να μας δειχνει οτι τα νεφρα μας δουλευουν περισσοτερο απο οσο χρειαζεται λογω υπερβολικης ληψης νερου??

    Με λιγα λογια πως θα καταλαβουμε αν καταπονουμε τον οργανισμο μας με αυτο το πραγμα?

    Αυτό που σου λέω δεν είναι θέμα παθολογικο-βλάβης , είναι θέμα άσκοπης φυσιολογικής λειτουργίας που μπορεί να εξελιχτεί σε βλάβη λόγω κατάχρησης. Όταν αλλάζεις την οσμωτικότητα του αίματος με το να πίνεις νερό , τα νεφρά ρυθμίζουν ξανά την οσμωτικότητα για να το επαναφέρουν σε φυσιολογικά επίπεδα , για να γίνει αυτό δουλεύουν- απόλυτα φυσιολογικό. Όταν πίνεις νερό χωρίς λόγο δουλεύουν χωρίς λόγο. Δεν νομίζω ότι θα δεις κάποιο δείκτη να αλλάζει σε 1 μήνα ή 1 χρόνο ακόμα και σε 10 , αλλά πρέπει να σκεφτείς αν θα αντέξουν να διυλίζουν τόσο μεγάλο όγκο υγρών χωρίς λόγο για μία ζωή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-08-10 21:20 #47
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σου λέω δεν είναι θέμα παθολογικο-βλάβης , είναι θέμα άσκοπης φυσιολογικής λειτουργίας που μπορεί να εξελιχτεί σε βλάβη λόγω κατάχρησης. Όταν αλλάζεις την οσμωτικότητα του αίματος με το να πίνεις νερό , τα νεφρά ρυθμίζουν ξανά την οσμωτικότητα για να το επαναφέρουν σε φυσιολογικά επίπεδα , για να γίνει αυτό δουλεύουν- απόλυτα φυσιολογικό. Όταν πίνεις νερό χωρίς λόγο δουλεύουν χωρίς λόγο. Δεν νομίζω ότι θα δεις κάποιο δείκτη να αλλάζει σε 1 μήνα ή 1 χρόνο ακόμα και σε 10 , αλλά πρέπει να σκεφτείς αν θα αντέξουν να διυλίζουν τόσο μεγάλο όγκο υγρώνχωρίς λόγο για μία ζωή.
    Ok! καταλαβα! και thnaks!!!

    Και μια τελευταια ερωτηση!

    Παρολο που πινω πολυ νερο, εχω παρατηρησει οτι δεν παω στην τουαλετα τοσο συχνα οσο θα φανταζοταν κανεις πινοντας τετοιες ποσοτητες!!! Μηπως τελικα ειναι και αυτο ενα δειγμα οτι ο οργανισμος μου αυτο το νερο το χρειαζεται?

    ps μονο τα bold δεν πολυκαταλαβα ολλα οκ!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-08-10 21:23 #48
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι οκ,εδω δεν εννουσα αυτο,οταν εγραψα "συνδεδεμενες"..εννουσα σαν μεσο αμυνας του οργανισμου οταν σε ειδοποιει για κατι..

    σιγουρα οσον αφορα τις αναγκες του σωματος,αλλες ειναι του φαγητου κ αλλες του νερου κ διαφορετικες οι αντοχες του σωματος στην ελλειψη του καθενος,αλλα σαν μεσο αμυνας κ ειδοποιησης δεν θα πρεπε να εχουν σχεση?

    δλδ για εναν αθλουμενο που στοχευει στην αυξηση της μυικης μαζας με αναλογη διατροφη,το αισθημα της πεινας δεν ειναι αργα αν σεκφτει κανεις οτι οσοι γυμναζονται ετσι τρωνε κ χωρις να πεινανε..??

    λογικα,επειδη ο οργανισμος εννος αθλουμενου εχει κ αλλες αναγκες σε νερο,δεν θα επρεπε να υσχυει κατι αναλογο?

    Το αίσθημα της πείνας για την μυική μάζα δεν είναι τόσο τραγικό όσο παρουσιάζεται στο bodybuilding. Δεν είναι ευχάριστο αλλά δεν είναι καταστροφικό, μπορεί σε μία μέρα να πεινάσει κάποιος αλλά η στέρηση φαγητού θα καταβολίσει εμφανώς σε μεγάλα χρονικά διαστήματα, η πείνα είναι ένα στιγμιότυπο.

    Π.χ κάνει κάποιος όγκο και τρώει +200 θερμίδες από την συντήρηση για 5 εβδομάδες , το αν θα πεινάσει μία μέρα ή 2 είναι ένα πολύ μικρό χρονικό στιγμιότυπο μέσα σε 35 μέρες υπερθερμιδικής διατροφής , δεν είναι μετρήσιμο μιλάμε για σταγόνα στον ωκεανό και δεν θα αποτυπωθεί στην εμφάνιση του. ΄Οπως να κάνει κάποιος πλήρη νηστεία για 35 μέρες και να φάει 2 μεγάλα γεύματα. Πάλι θα χάσει πολύ βάρος και θα καταβολίσει μυικό ιστό. Κανείς δεν θα καταλάβει ότι έφαγε 2 γεύματα στο τέλος και όλοι θα προσέξουν την απώλεια μάζας , όπως και κανείς δεν θα καταλάβει ότι ένας αθλητής έχασε 2 γεύματα μέσα σε 35 μέρες- που και πάλι εκεί μπορούν να αναπληρωθούν αργότερα στην μέρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-08-10 21:40 #49
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Π.χ κάνει κάποιος όγκο και τρώει +200 θερμίδες από την συντήρηση για 5 εβδομάδες , το αν θα πεινάσει μία μέρα ή 2 είναι ένα πολύ μικρό χρονικό στιγμιότυπο μέσα σε 35 μέρες υπερθερμιδικής διατροφής , δεν είναι μετρήσιμο μιλάμε για σταγόνα στον ωκεανό και δεν θα αποτυπωθεί στην εμφάνιση του. ΄Οπως να κάνει κάποιος πλήρη νηστεία για 35 μέρες και να φάει 2 μεγάλα γεύματα. Πάλι θα χάσει πολύ βάρος και θα καταβολίσει μυικό ιστό. Κανείς δεν θα καταλάβει ότι έφαγε 2 γεύματα στο τέλος και όλοι θα προσέξουν την απώλεια μάζας , όπως και κανείς δεν θα καταλάβει ότι ένας αθλητής έχασε 2 γεύματα μέσα σε 35 μέρες- που και πάλι εκεί μπορούν να αναπληρωθούν αργότερα στην μέρα.
    ναι αλλα το 80% των ανθρωπων πινει νερο οταν εχει την αναγκη(διψα).

    δλδ για καθημερινη κατασταση οχι μονο μια στο τοσο,κ ξερω πολυ κοσμο απο φιλους που αγνοουν ακομα κ αυτην την αισθηση της διψας αναβαλοντας την.
    σε βαθος χρονου δεν ειναι επιβλαβες οπως κ στην περιπτωση της μακροχρονιας(35 μερες)νηστειας που αναφερεις?

    δεν θα επρεπε δλδ να προλαμβανεται προς αποφυγη επιπλοκων στον οργανισμο?
    χωρις υπερβολες κ ψυχωσεις,εννοω ετσι??
    κ ποσο μαλλον απο αθλουμενους?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-08-10 21:54 #50
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλα το 80% των ανθρωπων πινει νερο οταν εχει την αναγκη(διψα).

    δλδ για καθημερινη κατασταση οχι μονο μια στο τοσο,κ ξερω πολυ κοσμο απο φιλους που αγνοουν ακομα κ αυτην την αισθηση της διψας αναβαλοντας την.
    σε βαθος χρονου δεν ειναι επιβλαβες οπως κ στην περιπτωση της μακροχρονιας(35 μερες)νηστειας που αναφερεις?

    δεν θα επρεπε δλδ να προλαμβανεται προς αποφυγη επιπλοκων στον οργανισμο?
    χωρις υπερβολες κ ψυχωσεις,εννοω ετσι??
    κ ποσο μαλλον απο αθλουμενους?
    Ναι , ακόμα και σε μικρό χρονικό διάστημα να αγνοεί την δίψα του κάποιος είναι επιβλαβές και στην υγεία και στην απόδοση - αν δεν την αγνοεί όμως και πίνει νερό χωρίς να πιέζεται η απόδοση του και η υγεία του δεν επηρεάζονται αρνητικά.
    Σε βάθος χρόνου δεν έχω ψάξει να δω τι γίνεται,και δεν είμαι πολύ σίγουρος πως υπάρχουν μακροπρόθεσμες έρευνες γι' αυτά τα θέματα, είναι πολύ δύσκολο να ελεγχθεί με εγκυρότητα ότι όντως κάποιος πίνει λιγότερο νερό απ' ότι του ορίζει η δίψα του σε καθημερινή βάση , πρέπει να είναι συνέχεια έγκλειστος σε εργαστήριο και αυτό είναι πολύ δύσκολο για μακροχρόνια έρευνα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-08-10 21:55 #51
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι , ακόμα και σε μικρό χρονικό διάστημα να αγνοεί την δίψα του κάποιος είναι επιβλαβές και στην υγεία και στην απόδοση - αν δεν την αγνοεί όμως και πίνει νερό χωρίς να πιέζεται η απόδοση του και η υγεία του δεν επηρεάζονται αρνητικά.
    Σε βάθος χρόνου δεν έχω ψάξει να δω τι γίνεται,και δεν είμαι πολύ σίγουρος πως υπάρχουν μακροπρόθεσμες έρευνες γι' αυτά τα θέματα, είναι πολύ δύσκολο να ελεγχθεί με εγκυρότητα ότι όντως κάποιος πίνει λιγότερο νερό απ' ότι του ορίζει η δίψα του σε καθημερινή βάση , πρέπει να είναι συνέχεια έγκλειστος σε εργαστήριο και αυτό είναι πολύ δύσκολο για μακροχρόνια έρευνα.
    ψηλε μου χαιρομαι που καταφεραμε να τελειωσουμε μια συζητηση,χωρις να γινουμε κωλος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-08-10 22:28 #52
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ψηλε μου χαιρομαι που καταφεραμε να τελειωσουμε μια συζητηση,χωρις να γινουμε κωλος.
    Νομίζω ότι μπορούμε να διαφωνούμε χαμηλόφωνα.Και τώρα που μιλάμε ήρεμα να απαντήσω σε άλλο σου ποστ που με είχες πει "πυθία" . Καταλαβαίνω ότι είναι σπαστικό να μην δίνω μία ευθεία απάντηση με ένα νούμερο ή με ένα ναι ή με ένα όχι , αλλά δεν κάνω την πυθία επίτηδες - αν θέλω ξέρω να δίνω απόλυτες απαντήσεις και μέχρι πριν λίγα χρόνια το έκανα σε μερικά ζητήματα αλλά έχω αναθεωρήσει. Δεν είμαι απόλυτος (ενώ παλιά ήμουν) , και αυτό γιατί απλά πιστεύω ότι σε κάποια πράγματα όπως στο νερό δεν υπάρχει "σωστή" απάντηση με συγκεκριμένο αριθμό , πιστεύω πως υπάρχει εύρος σωστών απαντήσεων για διαφορετικούς ανθρώπους - και αυτό για μένα είναι η σωστή απάντηση - σε άλλο τόπικ με πίεζε ο thegravijia για να του πω ένα νούμερο για το μεταπροπηνητικό -γενικά για όλους σαν μαζική οδηγία- αλλά δεν είπα γιατί πάλι υπάρχουν πολλές σωστές απαντήσεις - ξεχωριστή για τον καθένα ανάλογα με το πλαίσιο στο οποίο κινείται - αυτό για μένα είναι απάντηση όπως αν έλεγα 20 ,50 ή 70. Χάρηκα κι εγώ για τη κουβέντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-08-10 22:52 #53
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι μπορούμε να διαφωνούμε χαμηλόφωνα.Και τώρα που μιλάμε ήρεμα να απαντήσω σε άλλο σου ποστ που με είχες πει "πυθία" . Καταλαβαίνω ότι είναι σπαστικό να μην δίνω μία ευθεία απάντηση με ένα νούμερο ή με ένα ναι ή με ένα όχι , αλλά δεν κάνω την πυθία επίτηδες - αν θέλω ξέρω να δίνω απόλυτες απαντήσεις και μέχρι πριν λίγα χρόνια το έκανα σε μερικά ζητήματα αλλά έχω αναθεωρήσει. Δεν είμαι απόλυτος (ενώ παλιά ήμουν) , και αυτό γιατί απλά πιστεύω ότι σε κάποια πράγματα όπως στο νερό δεν υπάρχει "σωστή" απάντηση με συγκεκριμένο αριθμό , πιστεύω πως υπάρχει εύρος σωστών απαντήσεων για διαφορετικούς ανθρώπους - και αυτό για μένα είναι η σωστή απάντηση - σε άλλο τόπικ με πίεζε ο thegravijia για να του πω ένα νούμερο για το μεταπροπηνητικό -γενικά για όλους σαν μαζική οδηγία- αλλά δεν είπα γιατί πάλι υπάρχουν πολλές σωστές απαντήσεις - ξεχωριστή για τον καθένα ανάλογα με το πλαίσιο στο οποίο κινείται - αυτό για μένα είναι απάντηση όπως αν έλεγα 20 ,50 ή 70. Χάρηκα κι εγώ για τη κουβέντα.
    ναι δεν διαφωνει κανει εδω,ολα πανε αναλογα με τις αναγκες του καθενος,κ τις συνθηκες,αλλα τουλαχιστον μπορεις να μοιραστεις μαζι μας,τι οτι κανεις εσυ(οπως κανουν σχεδον ολοι εδω μεσα) για σενα που ετσι ουτε θα μιλησεις γενικα κ αοριστα με κινδυνο λαθους,αλλα ουτε θα αφησεις αιχμες,κ θα χει παρει κ ο αλλος που σου μιλαει μια ιδεα.

    μοντς σορυ γιατο οφ,ειναι για ιερο σκοπο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-04-16 17:06 #54
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Titanium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα πηγα στο κεντρο αρωστιας και εκανα εξετασεις αιματος...
    Να τα αποτελεσματα
    http://forum.bodybuilding.gr/attachm...1&d=1282152698
    Αυτο που με ανισιχει ειναι η ουρια....ειναι πολυ ανεβασμενη...μηπος επρεπε να κανω καπιες μερες οφ απο πρωτεινη????
    η ουρία ορού είναι και δείκτης ενυδάτωσης του οργανισμού.σε αφυδάτωση έχουμε αιμοσυμπύκνωση, αυξάνει πλασματικά ο αιματοκρίτης,και έχουμε ουραιμία
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234