Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 139
  1. 29-06-09 21:39 #1

    Εγγραφή
    29-06-2009
    Περ.
    Cyprus, Limassol
    Μηνύματα
    21
    Προεπιλογή Γαμπες και ογκος
    Γεια σας. Εχει 17 χρονια που κανω bodybuilding και οι γαμπες μου δεν εχουν αλλαξει καθολου. Εχω κανει τα παντα, dropset superset highreps. Γυμναζα τις γαμπες μου 3 φορες την ημερα. Εχω δοκιμασει και καθε μερα αλλα χωρις αποτελεσματα. Τορα τις κανω μονο 2 φορες. Μερικοι λενε οτι με το τροχαδι θα μεγαλωσουν, αλλα με αυτον το τροπο ξερω οτι θα χασω μυικη μαζα γιαυτο και δεν δοκιμαζω.
    Ειμαι 1.86 92 κιλα. και το μονο σημειο που θελω να φτιαξω ειναι οι γαμπες.
    Υπαρχει καποιος τροπος?

    Ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anthropidis : 29-06-09 στις 21:43
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-07-09 16:18 #2
    Προεπιλογή
    Δυστηχως οι γαμπες ειναι πολυ δυσκολο να μεγαλωσουν ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο θεμα καλουπιου. Αν οι γαμπες σου ειναι μικρες μεγαλωνουν δυσκολα γιατι εμπλεκεται παρα πολυ το υποκνημιδιο στις ασκησεις. Προσπαθησε να τις γυμναζεις 2 φορες τη βδομαδα με πολυ καλη τεχνικη και οχι απαραιτητα πολλα κιλα εστιαζοντας στη πληρη συσπαση και παραμενωντας 1-2 δευτ. μετα ασε σιγα και επανελαβε. Προσπαθησε να αλαζεις τη γωνια με την οποια πατας (μυτες μεσα και το αναποδο) ωστε να το ερεθισμα να ποικιλει. Με αυτα και μετα απο καποιο διαστημα θα δεις μια βελτιωση αλλα να ξερεις πως αν απο τη φυση σου εχεις μικρες γαμπες αυτο δεν προκειται να αλλαξει πολυ. Εξαλου και μερικοι απο τους ποιο γνωστους ΒΒερς παγκοσμιου κλασης εχουν προβλημα με αυτο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-07-09 04:29 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    οι γάμπες είναι θέμα γενετικών προδιαγραφών , γι αυτό συνανταμε ακόμη και στο ολύμπια να υστερούν στις γάμπες αναλογικα πάντα με το υπόλοιπο σώμα . εγω έχω φτιάξει όλα τα αδύνατα σημεία μου και μάλιστα τα έκανα δυνατά όπως τα χέρια και τις γάμπες πρίν πάθω το ατύχημα απο μακρυα με ξεχώριζε κάποιος απο τις γάμπες .

    εσύ απ ότι βλέπω δεν έκανες τίποτε σωστό γαι να πεί κανείς οτι προσπάθησες αλλα δεν γίνονται και τι ενοώ , ένας τρόπος είναι να τις γυμνάζεις κάθε μέρα αλλα απο μια φορά με σούπερ σέτ και κατιόντα , αλλα την επόμενη εβδομάδα μόνο δύο φορές , στην συνέχεια το επαναλαμβάνουμε , ενω είναι μυς που αντεχουν στην σκληρή προπόνηση περισσότερο απο όλους , πάραυτα χρειάζονται ξεκούραση να αναρώσουν και να μεγαλώσουν και σε αυτες τις έντονες προπονήσεις χρειάζετε και μια εβδομάδα χωρίς καθόλου προπόνηση και ξανα τις φερόμαστε επιθετικά σε συνδιασμό βαρυα κιλά και επαναλήψεις ενα παράδειγμα έβγαζα στην καθιστή μηχανή πχ 12 επαναλήψεις και κατευθείαν μείωνα το βάρος για άλλες 8-10 χωρίς ξεκούραση και αυτο ήταν ένα σετ έκανα πχ 4 βαρυα μετα το ίδιο στην όρθια μηχανή γαμπών και επίσης έκανα και στην πρέσα , αλλα όχι κάθε μέρα το ίδιο πρόγραμμα με την ίδια ένταση και αν το έκανα για μια εβδομάδα τότε την άλλη δεν τις γύμναζα καθόλου η νορμαλ 2 φορες και όχι με την ίδια ένταση .

    και απλα έπαιρνα τα μυνήματα πειραματιζόμουν και έβλεπα πώς ανταποκρίνονται.

    αν προσπαθήσεις με το τρέξιμο να τις μεγαλώσεις τότε θα λιώσεις και πάλι γαμπες δεν θα έχεις ,υπάρχουν αθλητές που με το τρέξιμο έχουν τεράστιες γάμπες και άλλοι με το ίδιο τρέξιμο ανύπαρκτες , κάποια πράγματα δεν μπορούν να τα έχουν όλοι , εγω ξέρω φίλο μου που δεν γύμνασε ποτε γάμπες ενω έκανε ββ και ήταν τεράστιες που θα ζήλευαν επαγγελματίες και όταν τον ρωτούσαν πώς έγιναν , έλεγε πως επειδη το σπίτι που έμενε φοιτητής στην καβάλα είχε ανηφόρα και σκαλοπάτια έγιναν απο τα σκαλοπάτια και πραγματικα μόνο που περπατούσε πριζόταν όπως και κάποιος άλλος έκανε μόνο μια άσκηση για τρικέφαλο και δεν έχω δεί μεγαλύτερο τρικέφαλο αναλογικα απλα για να πείς δεν παίρνουν πρέπει να κάνεις κάτι σωστό και με λογική και τότε θα μπορείς να πεις δεν παίρνουν , δηλαδή αυτό το σοκάρισμα που έκανες να γίνετε στην σωστη δόση και να υπάρχει η απαραίτητη ξεκούραση ουτως ώστε να βλέπεις και πρόοδο στα κιλα και επαναλήψεις αν υπάρχει στασιμότητα τότε θα υπάρχει στασιμότητα και στην ανάπτυξη.

    με λίγα λόγια θέλουν και στην καθιστη και στην όρθια μηχανή να γυμνάζονται και χαμηλά και ψηλά συνδιαστικά , όλες οι κεφαλές και διαφορετικούς μοχλούς δηλαδή λυγισμένα τα πόδια όπως στην καθιστη και ίσια στην όρθια καθώς και τεντωμένα αλλα σε ορθή γωνία το σωμα όπως στην πρέσα η την γαιδούρα που λέμε.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-07-09 05:24 #4
    Προεπιλογή
    και εγω εχω πολλα σκαλια για το σπιτι μου αλλα απο γαμπες τπτ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-07-09 01:12 #5
    Το avatar του χρήστη Johnys

    Εγγραφή
    04-07-2009
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    33
    Προεπιλογή
    κοιτα.... Εαν σε ενοχλει τοσο πολυ πια.. υπαρχει και η λυση να βαλεις εμφυτευμα στις γαμπες.... δεν ειναι λιγα τα ατομα που το κανουν.Αλλα πιστευω δεν αξιζει....γιατι και εγω που εχω ''φουσκομενες'' γαμπες τι καταλαβενω ?? :Ρ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-07-09 09:13 #6

    Εγγραφή
    29-06-2009
    Περ.
    Cyprus, Limassol
    Μηνύματα
    21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Johnys Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα.... Εαν σε ενοχλει τοσο πολυ πια.. υπαρχει και η λυση να βαλεις εμφυτευμα στις γαμπες.... δεν ειναι λιγα τα ατομα που το κανουν.Αλλα πιστευω δεν αξιζει....γιατι και εγω που εχω ''φουσκομενες'' γαμπες τι καταλαβενω ?? :Ρ
    Φαινεται δυσαναλογο το σωμα οταν εχεις ολα τα σημεια καλα και σου λειπουν μονο οι γαμπες. Επισης νιωθω αβολα οταν ερχονται πολλοι και ρωτανε "μα δεν γυμναζεις τις γαμπες σου?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-09-09 16:44 #7

    Εγγραφή
    26-12-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    7
    Προεπιλογή Γαμπες και ογκος
    Παιδες καλησπερα
    Ξερετε αν ειναι απαραιτητο οταν γυμναζουμε ορθιοι γαμπες σε μηχανημα smith να παταμε σε ενα ξυλινο κομματι ή απλα μονο στο πατωμα??
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-09-09 16:57 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα.
    Απ' ότι καταλαβαίνω εγώ από αυτό το άρθρο http://www.bodybuilding.gr/bodybuild...=101&Itemid=54
    είναι καλύτερα να πατάς επάνω σε τάκο γιατί γυμνάζεις και τον υποκνημήδιο μυ (κνήμη). Ενώ αλλιώς γυμνάζεις μόνο τη γάμπα.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-09-09 22:07 #9
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    μην ανοίγετε θεματα για τέτοιες ερωτήσεις, με μια αναζήτηση θα έβρισκες θεμα οπου μπορούσες να κανεις την ερώτησή σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-08-10 20:42 #10
    Banned
    Εγγραφή
    22-11-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.896
    Προεπιλογή Γαμπες και ογκος
    Hello!

    θα ηθελα να ρωτησω τους ηδικους πως μπορω να αυξησο τον ογκο στις γαμπες μου μιας και ειναι ενα σημιο που δεν εδωσα πολυ σημασια φετος και ιστερο αρκετα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-08-10 22:13 #11
    Προεπιλογή
    δουλεψετες μερα παρα μερα με πολλες επαναληψεις απο 15-30 και με διαφορετικες ασκησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-08-10 22:16 #12
    Προεπιλογή
    γιαννη ποιες ασκησεις προτεινεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-08-10 22:17 #13
    Προεπιλογή
    μια μερα ορθιος στο μηχανημα,την αλλη καθιστος-αν δεν εχει καντην με κιλα στα γονατα,και την αλλη γαιδουρακι-τελεια ασκηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-08-10 22:20 #14
    Προεπιλογή
    τις 2 πρωτες τις κανω,το γαιδουρακι δεν μπορω λογω μεσης!2 φορες την εβδομαδα κανω απο 6-8 σετ κ 15-25 επαναληψεις,ειναι καλα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-08-10 22:21 #15
    Banned
    Εγγραφή
    22-11-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.896
    Προεπιλογή
    θα το δοκιμασω γιανναρε.

    μερα παρα μερα 4 σετ απο 15-20 reps.

    δυστιχος το γυμναστηριο δεν εχει μηχανηματα για γαμπες και οι λυσεις ειναι αυτες

    1) στο σμιθ οριος με κιλα στους ομους πανο σε στεπ
    2) στην πρεσα χαμηλα
    3) καθιστος με ποδια στο στεπ και κιλα στα ποδια.
    4) γαιδουρακι (αν και θα εχουμε θεμα στο γυμναστηριο)


    τι προτινεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία