Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 21-10-10 11:45 #1
    Το avatar του χρήστη chr04

    Εγγραφή
    27-04-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    218
    Προεπιλογή Υπερπρηνισμός
    Όταν ήμουν μικρός και πηγαίνα με την μαμά να μου αγοράσει παπούτσια θυμάμαι οτι ζητούσε με σκληρό αστράγαλο γιατί τα στραβοπατούσα.

    Αυτό το είχα ξεχάσει τελείως μέχρι προχθές που μου λέει ένας συναθλούμενος ότι έχω υπερπρηνισμό. Με άλλα λόγια πατάω το παπούτσι πιο πολύ στην εσωτερική πλευρά του αστραγάλου. Και όντως αν τα δείτε είναι κάπως έτσι / \ η φορά τους.

    Το έψαξα λίγο στο internet και λέει ότι μπορέι να δημιουργήσει πρόβλημα στα γόνατα, ισχίο και πλάτη. Η μόνη 'θεραπεία' είναι παπούτσια με ειδικό πάτο.

    Έχει απασχολήσει κανέναν το παραπάνω θέμα;

    Thanks!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-10-10 17:54 #2
    Προεπιλογή
    Η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο που δεν θα δυκολευτεις να βρεις παπουτσια και ιδιαιτερα αθλητικα παπουτσια για το θεμα.Παρα πολλοι δρομεις εχουν υπερπρηνισμο και μαλιστα πολλοι που ασχολουνται και με τον πρωταθλητισμο αλλα και αθλητες ανεξαρτητα απο δρομεις..Πολλα παπουτσια που ειναι το εμποριο και επωνυμα εχουν σχεδιαστει για ατομα με υπερπρηνισμο οπως πχ τα Asics Kinsei τα Asics Kayano (κορυφαιο παπουτσι κατα την γνωμη μου)και παει λεγοντας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-10-10 18:01 #3
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα. Περυσι πηγα εκανα πελματογραφημα (στο pelmanalysis)και μου φτιαξανε 2 ζευγαρια ανατομικους πατους τους οποιους βαζω στα παπουτσια και ετσι το πελμα παταει κανονικα στο εδαφος, και δεν καταπονουνται τοσο τα γονατα. Στην αρχη σου φαινεται πολυ παραξενη σαν αισθηση αλλα το συνηθηζεις και μαλιστα μετα αμα τυχει και βγαλεις τους πατους και φορεσεις πχ σαγιοναρες σου κακοφαινεται...
    Προβλημα στα γονατα θα εχεις μακροπροθεσμα εαν γυμναζεσαι και κυριως κανεις τρεξιμο πολυ ωρα και δεν βαζεις ειδικα παπουτσια οπως εκεινα που σου προτεινε η Μαρια η πατους.
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-10-10 09:35 #4
    Το avatar του χρήστη chr04

    Εγγραφή
    27-04-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    218
    Προεπιλογή
    Ο γυμναστής χθες μου είπε οτι ουσιαστικά πρέπει να ενισχυθεί η καμάρα του πέλματος για να πατάει ίσια το πόδι. Όπως είπατε είτε με πάτο, είτε με κάποιο ειδικά σχεδιασμένο παπούτσι.

    Ηλίθιες ερωτήσεις τώρα.

    Αν βάλω πάτο, λογικά πρέπει να πάω μαζί με τον πάτο και να το δοκιμάσω. Δεν θα πρέπει να πάρω μεγαλύτερο νούμερο από αυτό που φοράω (47);

    Τον πάτο τον φοράμε συνέχεια.

    Υπάρχει κατάστημα που να πουλάει αποκλειστικά asics στην Θεσσαλονίκη ή κάποιο που να βρω σίγουρα στο νουμερό μου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-10-10 10:22 #5
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    Το νουμερο παπουτσιου σου δεν αλλαζει εφοσον το αθλητικο που αγοραζεις εχει απο μονο του δικο του πατο, τον οποιο θα βγαλεις και θα βαζεις το δικο σου, το ανατομικο.
    Για Θεσσαλονικη δεν εχω ιδεα διοτι μενω Αθηνα, αλλα πιστευω εχετε intersport, ριξε μια ματια εκει η πουχει απ'ολα....
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-10-10 10:50 #6
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chr04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο γυμναστής χθες μου είπε οτι ουσιαστικά πρέπει να ενισχυθεί η καμάρα του πέλματος για να πατάει ίσια το πόδι. Όπως είπατε είτε με πάτο, είτε με κάποιο ειδικά σχεδιασμένο παπούτσι.

    Ηλίθιες ερωτήσεις τώρα.

    Αν βάλω πάτο, λογικά πρέπει να πάω μαζί με τον πάτο και να το δοκιμάσω. Δεν θα πρέπει να πάρω μεγαλύτερο νούμερο από αυτό που φοράω (47);

    Τον πάτο τον φοράμε συνέχεια.

    Υπάρχει κατάστημα που να πουλάει αποκλειστικά asics στην Θεσσαλονίκη ή κάποιο που να βρω σίγουρα στο νουμερό μου;

    Επι της Μητροπουλου στη Θεσσαλονικη εχει ενα καταστημα που κοιταει σε στενο και εχει παπουτσια αθλητικα ειδικα γιαυτους που κανουν στίβο και τρέξιμο. Εχει και πελματογράφο! Αλλη επιλογη ειναι τα intersport που και εκει αν δεν κανω λαθος μπορεις να κανεις πελματογράφημα. Απο τιμες πανω κατω ειναι σταθερες για τα παπουτσια και για τους πατους, αν και στη Θεσσαλονικη τις πιο χαμηλες τιμες τις εχει ο FOKAS στη Θεσσαλονικη. Να θυμασαι πως πιο παλια μοντελα (βγαινουν συχνα καινουρια) εχουν πιο χαμηλη τιμη αλλα τα ιδια ακριβως κρατηματα.
    Προσωπικα εχω τα Asics Kinsei-2 kai τα Asics Kayano-16 και τα δυο τελεια παπουτσια απο αισθητικη, κρατηματα και αντοχη στη καταπονηση!!
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-10-10 12:12 #7
    Το avatar του χρήστη chr04

    Εγγραφή
    27-04-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    218
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστώ όλους!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-10-10 12:18 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chr04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο γυμναστής χθες μου είπε οτι ουσιαστικά πρέπει να ενισχυθεί η καμάρα του πέλματος για να πατάει ίσια το πόδι. Όπως είπατε είτε με πάτο, είτε με κάποιο ειδικά σχεδιασμένο παπούτσι.

    Ηλίθιες ερωτήσεις τώρα.

    Αν βάλω πάτο, λογικά πρέπει να πάω μαζί με τον πάτο και να το δοκιμάσω. Δεν θα πρέπει να πάρω μεγαλύτερο νούμερο από αυτό που φοράω (47);

    Τον πάτο τον φοράμε συνέχεια.

    Υπάρχει κατάστημα που να πουλάει αποκλειστικά asics στην Θεσσαλονίκη ή κάποιο που να βρω σίγουρα στο νουμερό μου;
    στο megaoutlet εχει μαγαζι μονο με asics...μετα πας φωκα...σε πετερ σπρτ λιγα πραγματα....μετα εκτος απο κεντρο εχει και σε αλλες περιοχες αλλα δεν ξερω ακριβως τα ονοματα ...πατα ασικς στο γοογλε θεσσαλονικη και θα στα βγαλει...

    αν θες ομως new balance εχει πανω στην μητροπολεως και σε ενα στενακι...νασσερ δεν ξερω αν λεμε το ιδιο...παντως γυναικεια δεν ειχε ποικιλια...
    (εμ βεβαια εμεις ολο πισω...γργρργ)
    παντως φωκα κ μεγκα αουτλετ...
    προσεχε την αυτη στο μεγκα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gym : 22-10-10 στις 12:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-10-10 12:31 #9
    Το avatar του χρήστη chr04

    Εγγραφή
    27-04-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    218
    Προεπιλογή
    Το κατάστημα στην Μητροπόλεως είναι το Just Run στην οδό Λασσάνη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-10-10 12:37 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chr04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατάστημα στην Μητροπόλεως είναι το Just Run στην οδό Λασσάνη;
    θα σε γελασω...ε δεν εχει και πολλα...ενα ειναι με new balance...ποιο λες εσυ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-10-10 14:24 #11
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chr04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατάστημα στην Μητροπόλεως είναι το Just Run στην οδό Λασσάνη;

    Ναι αυτο ειναι!
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-10-10 15:42 #12
    Προεπιλογή
    Προτεινω επισκεψη σε ορθοπαιδικο ο οποιος συνεργαζεται με ανθρωπο που βγαζει τους πατους και οχι να το κανεις σε μαγαζι ποσο μαλλον να αγορασεις ενα παππουτσι της αγορας που δεν ειναι 'μοναδικο' για το ποδι σου.
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-10-10 15:50 #13
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτεινω επισκεψη σε ορθοπαιδικο ο οποιος συνεργαζεται με ανθρωπο που βγαζει τους πατους και οχι να το κανεις σε μαγαζι ποσο μαλλον να αγορασεις ενα παππουτσι της αγορας που δεν ειναι 'μοναδικο' για το ποδι σου.

    Σωστο ειναι να παει και σε εναν ορθοπαιδικο. Δεν εχεις αδικο.
    Απλα δεν πιστευω να του κανει τιποτα πρωτοτυπο, καθως ειναι ενηλικας και δεν θα αλλαξει τιποτα.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-10-10 15:56 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστο ειναι να παει και σε εναν ορθοπαιδικο. Δεν εχεις αδικο.
    Απλα δεν πιστευω να του κανει τιποτα πρωτοτυπο, καθως ειναι ενηλικας και δεν θα αλλαξει τιποτα.
    Οντως δεν το ειπα με την εννοια οτι αλλου θα τον καταστρεψουν στο πελματογραφημα.Για παππουτσι αγορας ειμαι κατηγορηματικος οχι, το λεω και σαν φυσικοθεραπευτης αλλα και σαν πασχων.
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-12-14 14:35 #15
    Προεπιλογή
    Επειδή δεν είμαι επαγγελματίας αθλητής, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στο εμπόριο πάτος υπερπρηνισμού χωρις να ειναι ειδικα κατασκευασμενος για εμενα;

    Πηρα για πρωτη φορα παπουτσια τρεξιματος, ουδετερα, και στο δεξι ποδι (μονο) με ενοχλει στο εσωτερικο, στο πισω μερος, κοντα στο πελμα, οταν τρεχω. Παρατηρησα οτι καποια παλια μου ποδοσφαιρικα παπουτσια ειναι σκισμενα στο δεξι ποδι στο ιδιο σημειο. Αρα υποθετω εχω υπερπρηνισμο που ειναι πιο εντονος στο δεξι ποδι.

    Επειδη δεν θελω να δωσω 50+ ευρω* για ειδικο πατο, υπαρχει μη-ειδικα κατασκευασμενος πατος υπερπρηνισμου στο εμποριο; Κατανοω οτι δεν θα εχει το βελτιστο αποτελεσμα, αλλα 2-3 φορες τη βδομαδα θελω να τρεχω απο καμια ωρα.

    ευχαριστω.
    * τοσο φανταζομαι (μετα απο προχειρη αναζητηση στο google) οτι θα κοστιζει η κατασκευη ειδικου πατου, αν ξερει καποιος πιο συγκεκριμενα ας ενημερωσει!
    Απάντηση με παράθεση