Θέμα: Διατροφη.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 19 από 19
  1. 10-11-10 17:31 #16
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι έτσι , στην εφηβεία αυξάνεται η μυική μάζα καθαρά από ορμονικό ερέθισμα, επίσης όταν ένα σώμα αυξάνει το βάρος του κατά 5 κιλά , μοιραία οι μυες που εμπλέκονται σε καθημερινές κινήσεις (π.χ τετρακέφαλοι, γαστροκνήμιος , κοιλιακοί, ραχιαίοι) υπερτροφούν λόγω αύξησης του μηχανικού φορτίου.Άτομα που βγαίνουν από το νοσοκομείο και έχουν ατροφήσει οι μύες τους πάλι βάζουν μυική μάζα για τον ίδιο λόγο. Πολλοί αγύμναστοι παχύσαρκοι έχουν συγκριτικά περισσότερο μυικό ιστό σε σχέση με αγύμναστους με κανονικό βάρος, αυτό γιατί κουβαλούν περισσότερα κιλά οι μύες τους. Η γυμναστική στην περίπτωση ενός λιποβαρούς ατόμου μπορεί να κάνει περισσότερο κακό παρά καλό γιατί ενώ δεν έχει μάθει να τρώει αρκετές θερμίδες , πρέπει να αυξήσει ακόμα περισσότερο τις θερμίδες του για να συντηρηθεί.
    Nαι ,δεν ειχα προσεξει οτι μιλαμε για παιδι στην εφηβεια.

    Σε καθε αλλη περιπτωση ομως,ποσα μπορει να ναι τα μυικα κερδη?Μαλλον απειροελαχιστα,αν δεν μιλαμε για ακραιες καταστασεις οπως πχ ατροφια λογω μακροχρονιας ακινησιας, ακραια χαμηλο σωμ.βαρος.
    Δηλαδη πως μπορει να καταληξει ενας ελλειποβαρης(ενηλικας) απλα και μονο με πλεονασμα θερμιδων ΧΩΡΙΣ γυμναστικη?Δ
    Βεβαια εχω και στο μυαλο μου το γυναικειο σωμα που ειναι συχνα skinny fat.
    Not sure..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-11-10 17:50 #17
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι ,δεν ειχα προσεξει οτι μιλαμε για παιδι στην εφηβεια.

    Σε καθε αλλη περιπτωση ομως,ποσα μπορει να ναι τα μυικα κερδη?Μαλλον απειροελαχιστα,αν δεν μιλαμε για ακραιες καταστασεις οπως πχ ατροφια λογω μακροχρονιας ακινησιας, ακραια χαμηλο σωμ.βαρος.
    Δηλαδη πως μπορει να καταληξει ενας ελλειποβαρης(ενηλικας) απλα και μονο με πλεονασμα θερμιδων ΧΩΡΙΣ γυμναστικη?Δ
    Βεβαια εχω και στο μυαλο μου το γυναικειο σωμα που ειναι συχνα skinny fat.
    Not sure..
    Όταν υπάρχει αυξημένο μυικό φορτίο υπάρχει ερέθισμα για υπερτροφία, και όταν υπάρχει αρκετό φαγητό γίνεται αυτή η υπερτροφία, έτσι μεγαλώνουν οι μύες σε όλα τα ζώα. Τα ζώα δεν κάνουν bodybuilding για να βάλουν μύες.

    Όταν το σωματικό βάρος αυξάνεται αυξάνεται και το μηχανικό φορτίο στους μύες.Και όταν ένα παιδί 17 χρόνων είναι 20-25 κιλά κάτω από το ιδανικό του βάρος, χρειάζεται να έχει και λίπος για να έχει ενέργεια σε έκτακτες κατάστασεις, όπως σε μία μόλυνση του γαστρεντερικού αλλά και για την πνευματική του ανάπτυξη (το μυαλό αποτελείται κυρίως από λίπος).
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-11-10 19:44 #18
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geopatras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και απο εμενα.

    Ειμαι νεος στο forum καθως και στο θεμα του γυμναστηριου.

    Ειμαι 17 χρονων και 1.95 στο υψος και περιπου 70 κιλα (εξαρταται ποτε θα μετρηθω).Κανω κοντα 3 μηνες γυμναστηριου, και τους δυο τελευταιους μηνες εχω αγορασει μια πρωτεινη ( Mega gainer της Nutrition).

    Προς το παρον τρωω οτι βρω μπροστα μου και λαμβανω 2 φορες πρωτεινη.
    Μια το πρωι και μια μετα την προπονηση.(3scoops διαλλυμενα σε 750ml γαλα).

    Απο οτι εχω διαβασει , αυτο που κανω ειναι εντελως λαθος και δεν θα καταφερω τιποτα για αυτο σκεφτηκα να φτιαξω ενα προγραμμα διατροφης και να σας το παραδωσω για σχολιασμο.

    Λοιπον

    8.00

    5 ασπραδια
    βρωμη
    1 κουταλια σουπας μελι
    3 σκουπ πρωτεινης (3 σκουπ??Ειναι παρα πολλα)
    1 μπανανα

    11.00

    ρυζι-μακαρονια+καλαμποκι(με ελαιολαδο)
    κρεας η ψαρι
    σαλατα

    14.00

    ρυζι-μακαρονια+καλαμποκι(με ελαιολαδο)
    κρεας η ψαρι
    σαλατα

    17.00
    (μετα την προπονηση)

    3scoop προτεινη(Επισης πολλα)
    3πορτακαλια η χυμο
    μια μπανανιτσα(Βαλε ακομη μια και βγαλε ενα πορτοκαλι και βαλε και κανενα κουταλακι μελι)

    20.00

    κρεας-ψαρι
    μακαρονια-ρυζι
    σαλατα

    22.30

    5 ασπραδια
    3 κροκους
    και ενα γιαουρτακι

    Κανω εντατικη προπονηση

    *1η μερα -> Στηθος - δικεφαλα
    2η μερα -> Πλατη
    3η μερα -> Ωμους - τρικεφαλα
    4η μερα -> Ποδια
    5η μερα -> κοιλιακους (λιωσημο) *

    *Καποιες ενδιαμεσες μερες ξεκουραζομαι αλλα συνηθως τις προγραμματιζω αναλογα με τα μαθηματα μου καθως φετος δινω πανελληνιες

    Οποιο σχολιο η παρατηρηση δεκτη! ευχαριστω πολυ

    Οπως και ναχει υπολογισε τις ποσοτητες για να εισαι κομπλε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-11-10 18:22 #19

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    την διατροφη αυτη την ακολουθεις ακομα?και σε τι ποσοτητες το καθε φαι???

    απο αποψη επιλογης τροφων ειναι εξωφρενικα καλη για 17χρονο.εχεις σχεδον αποκλειστικα φυσικες τροφες.ωραιος

    ενταξει καποιες ποσοτητες πρωτεινης σε καποια γευματα ειναι υπερβολικες(και γενικα οι θερμιδες θα ελεγα οτι μοιαζουν επισης πολλες για καποιον μονο 70 κιλα,αλλα απο τη στιγμη που δε γραφεις ποσοτητες,κωλυομαι να το πω με βεβαιοτητα γιατι ισως εννοεις πχ 50 γραμ κρεας αν γευμα).
    τελος παντων στο θεμα μας τωρα.επειδη ρωτησες για τα αμινοξεα στο αλλο τοπικ.οχι δε χρειαζεσαι αμινοξεα με τετοια διατροφη σε καμια των περιπτωσεων.κρατα τα για αργοτερα η παιρνε μετα την προπ μονο 2-3.
    πριν τα γευματα σιγουρα δε χρειαζεσαι αμινο με τετοια διατροφη

    η mega gainer της dymatize ειναι??
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12