Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 38
  1. 15-11-10 20:35 #16
    Προεπιλογή
    λογω επαγγελματος γνωριζω πολυ καλα την διαδικασια του ΕΟΦ και εχω να πω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των συμπληρωματων που ερχονται απο αμερικη παραμενουν στο τελωνειο ή πανε για καταστροφη γιατι δεν παιρνουν εγκριση.....τα πραγματα ειναι πολυ αυστηρα οχι μονο με συμπληρωματα αλλα με οτιδηποτε ερχετε σε επαφη με το ανθρωπινι σωμα περναει ΕΟΦ.....!!!ΚΟΥΡΑΓΙΟ και ΥΠΟΜΟΝΗ αυριο!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-11-10 21:02 #17
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    φιλε ακου..

    θα παρεις το χαρτι που σου στειλανε(δελτιο αποστολης),κ θα το βγαλεις μια φωτοτυπια.
    θα μπεις ιντερνετ κ θα κατεβασεις τα συστατικα των συμπληρωματων που εχεις παρει,ενα προς ενα..
    θα κανεις δλδ κοπυ πεηστ,ολους τους διατροφικους πινακες των συμπληρωματων,που φενονται πανω στο τιμολογιο σου.

    θα τα εκτυπωσεις,το καθενα ξεχωριστα.

    κ θα πας στον εοφ,ΜΕΤΑ τις 12 το πρωι..

    εκει θα συπληρωσεις κατι δηλωσεις,θα τους αφησεις το τιμολογιο(την φωτοτυπια),κ τα συστατικα,θα παρεις αριθμο προτοκολου απο την γραμματεια,κ θα φυγεις.

    μετα απο 3 μερες θα παρεις ενα τηλ.κ θα ρωτησεις για την περιπτωση σου.
    αν σου πει εχεις εγκριση,μιλας με το τελωνειο κ βλεπουμε απο εκει κ μετα.

    αν σου πουν οχι,περνεις στο τελωνειο κ τους λες οτι δεν πηρες εγκριση κ τα στελνουν πισω..θα χασεις τα ματαφορικα,αλλα θα σου γυρισουν τα φραγκα των προιοντων,μολις τα παρουν πισω..στειλτους ενα μεηλ πριν.

    εχε υποψιν σου,οτι θα παρεις εγκριση ΜΟΝΟ για 4 πραγματα..παραπανω δεν δινουν.

    αν εχεις μονο πρωτεινες που λες η αμινοξεα,κρεατινη κλπ,μαλλον θα παρεις εγκριση κατα 90%..δεν θα χεις προβλημα.

    αυτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beefmeup : 15-11-10 στις 21:11
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-11-10 21:15 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StormRid3r Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο στον ΕΟΦ να ρωτησεις????
    Εγω ειχα παρει τηλ στον ΕΟΦ και πραγματικα επαθα την πλακα μου.
    Ειδικα τωρα που ειμαι και ον τοπικ δε μπορω παρα να σας πω την ιστορια.

    Κατ αρχην με συνδεσανε κατ ευθειαν και με εξυπηρετησε μια κυρια η οποια πραγματικα δεν ειχε καμια σχεση με τον τυπικο δημοσιο υπαλληλο δημοσιας υπηρεσιας.. Της ειπα το 'θεμα' μου αναλυτικοτατα αλλα η απαντηση που μου εδωσε για το τελωνειο δεν ηταν ξεκαθαρη.

    Μου ειπε οτι κανονικα για προσωπικη χρηση μπορεις να φερεις μεχρι 3 πραγματα, χωρις να σου ζητηθει χαρτι απο ΕΟΦ, αλλα μεσες-ακρες μου εξηγησε οτι ειναι και λιγο μπο****λο η κατασταση με τα συμπληρωματα απο αμερικη, και ειναι και θεμα τυχης, γι αυτο να παραγγελνω μεχρι 3 πραγματα και κατα προτιμηση μικρα σε μεγεθος.

    Και τωρα ξεκιναει η τσ*ντα!!
    ...Παρ ολα αυτα η κυρια μου προτεινε της στειλω με email τα συστατικα καθε προιοντος τα οποια θα περασει σε καποια φορμα και θα μου τη στηλει πισω προκειμενου να τη συμπληρωσω και να της την ξαναστειλω να την ελεγξει και να την πιστοποιησει και τελικως να μου την ξαναστηλει πισω. Δηλαδη ολη η διαδικασια μεσω email!!!!!! ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛ ΑΜΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΚΑΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΜΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ.!!!!

    Ομως μου ειπε οτι ακομα και να καταφερω να τους παω την εγκριση, δεν ειναι σιγουρο για το αν θα μου τα εκτελωνισουν, ποσα $$ θα μου ζητησουν και ποσα (απο τα 5 πραγματα που ειχα παραγγειλει) θα μου δωσουν τελικα.

    Γι αυτο με συμβουλευσε να τους πω να τα στειλουν πισω και να τα ξαναπαραγγειλω απο το μαγαζι σε 2 μικροτερα δεματα προκειμενουν να περασουν 'απαρατηρητα' απο το τελωνειο, οπου και αυτο εκανα.

    Για την ιστορια, επαιρνα τηλ στο τελωνειο καθε μερα, για τις επομενες 7 μερες, περιπου 6-8 φορες τη μερα, απο τις 9:00 μεχρι το μεσημερι, για να τους ενημερωσω να τα στειλουν πισω..........Ποτε δεν απαντησε κανεις..........(και αρκετες φορες η γραμμη ηταν κατειλημενη)
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-11-10 21:17 #19
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Adinamos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για την ιστορια, επαιρνα τηλ στο τελωνειο καθε μερα, για τις επομενες 7 μερες, περιπου 6-8 φορες τη μερα, απο τις 9:00 μεχρι το μεσημερι, για να τους ενημερωσω να τα στειλουν πισω..........Ποτε δεν απαντησε κανεις..........(και αρκετες φορες η γραμμη ηταν κατειλημενη)
    φιλε τα δεματα θα μενουν στο τελωνειο κανα 4αμηνο,αν δεν τους πεις να τα στειλουν πισω..μετα θα τα στειλουν πισω μονοι τους.
    δοκιμαζε καθε μερα,καποια στιγμη θα το σηκωσουν.

    αλλιως,στελνεις ενα μεηλ εκει που τα πηρες κ τους λες να τα περιμενουν πισω,καποια στιγμη στο μελλον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-11-10 21:25 #20
    Προεπιλογή
    Το χαρτι που μου στειλανε λεει οτι μενουν 10μερες αλλα ηδη εχουν περασει οι ημερομηνιες...
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-11-10 21:28 #21
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Adinamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χαρτι που μου στειλανε λεει οτι μενουν 10μερες αλλα ηδη εχουν περασει οι ημερομηνιες...
    καλα,ασε τι λεει το χαρτι..μετα απο κανα 3μηνο 4αμηνο θα τα στειλουν πισω αν δεν τους ενοχλησεις..

    αυτα που γραφω ειναι στανταρ..το χω δουλεψει πολυ το θεμα,κ απολες τις περιπτωσεις χρονια τωρα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-11-10 21:31 #22
    Προεπιλογή
    Τι σκ@τα να κανω δεν απαντανε ποτε στο τηλ.
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-11-10 21:32 #23
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Adinamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σκ@τα να κανω δεν απαντανε ποτε στο τηλ.
    ετσι ειχα παθει κ γω μεχρι που το σηκωσανε καποια στιγμη κ εβγαλα αμεσως ακρη..τον αριθμο δεματος δινεις κ τους λες να το στειλουν πισω αν δεν παρεις εγκριση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-11-10 21:44 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε ακου..

    θα παρεις το χαρτι που σου στειλανε(δελτιο αποστολης),κ θα το βγαλεις μια φωτοτυπια.
    θα μπεις ιντερνετ κ θα κατεβασεις τα συστατικα των συμπληρωματων που εχεις παρει,ενα προς ενα..
    θα κανεις δλδ κοπυ πεηστ,ολους τους διατροφικους πινακες των συμπληρωματων,που φενονται πανω στο τιμολογιο σου.

    θα τα εκτυπωσεις,το καθενα ξεχωριστα.

    κ θα πας στον εοφ,ΜΕΤΑ τις 12 το πρωι..

    εκει θα συπληρωσεις κατι δηλωσεις,θα τους αφησεις το τιμολογιο(την φωτοτυπια),κ τα συστατικα,θα παρεις αριθμο προτοκολου απο την γραμματεια,κ θα φυγεις.

    μετα απο 3 μερες θα παρεις ενα τηλ.κ θα ρωτησεις για την περιπτωση σου.
    αν σου πει εχεις εγκριση,μιλας με το τελωνειο κ βλεπουμε απο εκει κ μετα.

    αν σου πουν οχι,περνεις στο τελωνειο κ τους λες οτι δεν πηρες εγκριση κ τα στελνουν πισω..θα χασεις τα ματαφορικα,αλλα θα σου γυρισουν τα φραγκα των προιοντων,μολις τα παρουν πισω..στειλτους ενα μεηλ πριν.

    εχε υποψιν σου,οτι θα παρεις εγκριση ΜΟΝΟ για 4 πραγματα..παραπανω δεν δινουν.

    αν εχεις μονο πρωτεινες που λες η αμινοξεα,κρεατινη κλπ,μαλλον θα παρεις εγκριση κατα 90%..δεν θα χεις προβλημα.

    αυτα.
    Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου.

    Ναι μονο 2 κουτια απο την ιδια πρωτεινη της ΟΝ ( 2 απο 4 που λες) απλα ειναι τα "μεγαλα" κουτια - 2.2κιλα το καθενα , δεν 3ερω αν παιζει καποιο ρολο.

    Πολυ ωραια , οποτε τους παιρνω τηλ , παω στον ΕΟΦ αυριο με τα απαραιτητα κατα τις 12΄30 και περιμενω την εγκριση.

    Λογικα να υποθεσω θα πρεπει να στειλω με FAX εγκρισεις και ολα στο τελωνειο ι κατι τετοιο. Λογu03B9κα δεν β;Bεπω γιατι να μην εγκριθουν με τα λεγομενα σου.


    Θα το προσπαθησω φιλε μου beefmeup , νασαι καλα , σε ευχαριστω για τα tips.

    EDIT: Κατι βασικο που 3εχασα , θα υπαρ3ουν παιρετερω χρεωσεις απο ΕΟΦ η Τελωνειο αντιστοιχα? Και αν ναι πανω κατω να 3ερουμε... Αν α3ιζει να το κανω οχι τπτ αλλο!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aza : 15-11-10 στις 21:47
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-11-10 21:47 #25
    Προεπιλογή
    Θενξ φιλε.. Τα βγαλαμε τα λεφτα μας παλι. Γ*μω το ελλαδισταν μου.
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-11-10 21:52 #26
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aza Εμφάνιση μηνυμάτων
    EDIT: Κατι βασικο που 3εχασα , θα υπαρ3ουν παιρετερω χρεωσεις απο ΕΟΦ η Τελωνειο αντιστοιχα? Και αν ναι πανω κατω να 3ερουμε... Αν α3ιζει να το κανω οχι τπτ αλλο!!
    αν σου δωσουν εκριση μετα απο 3 μερες που θα πας εοφ,θα στειλεις με φαξ την εγκριση στο τελωνειο με τον 3ψηφιο αριθμο(λογικα)που εχεις στο χαρτι που σου στειλανε πανω)κ εκεινοι θα στα στειλουν στο ταχυδρομιο να τα παραλαβεις..

    θα πρεπει να συννενοηθεις ισως με το τελωνειο εκει,για να τους πεις οτι την εστειλες κ να το σπρωξουν το πακετο σε σενα..ειναι λιγο αργοκινητοι εκει περα ολοι,κ τρισαθλιοι..
    στο ταχυδρομιο θα δωσεις την πρωτοτυπη εγκριση του εοφ.

    τωρα,αν στο ταχυδρομιο πλερωσεις,αυτο δεν το ξερω να σου πω με σιγουρια.

    απτον εοφ δεν υπαρχει καμια χρεωση πουθενα..απλα πας τα χαρτια οπως σου ειπα,κ τα αφηνεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-11-10 22:16 #27
    Το avatar του χρήστη chr04

    Εγγραφή
    27-04-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    218
    Προεπιλογή
    Μιας και μιλάμε για ΕΟΦ, τι διαφορά έχει το 'Γνωστοποίηση ΕΟΦ' με 'Εγκριση ΕΟΦ';
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-11-10 22:19 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν σου δωσουν εκριση μετα απο 3 μερες που θα πας εοφ,θα στειλεις με φαξ την εγκριση στο τελωνειο με τον 3ψηφιο αριθμο(λογικα)που εχεις στο χαρτι που σου στειλανε πανω)κ εκεινοι θα στα στειλουν στο ταχυδρομιο να τα παραλαβεις..

    θα πρεπει να συννενοηθεις ισως με το τελωνειο εκει,για να τους πεις οτι την εστειλες κ να το σπρωξουν το πακετο σε σενα..ειναι λιγο αργοκινητοι εκει περα ολοι,κ τρισαθλιοι..
    στο ταχυδρομιο θα δωσεις την πρωτοτυπη εγκριση του εοφ.

    τωρα,αν στο ταχυδρομιο πλερωσεις,αυτο δεν το ξερω να σου πω με σιγουρια.

    απτον εοφ δεν υπαρχει καμια χρεωση πουθενα..απλα πας τα χαρτια οπως σου ειπα,κ τα αφηνεις..

    Οκ beefmeup.

    χιλια ευχαριστω για το χρονο σου.


    Αdinamos , kouragio
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-11-10 22:31 #29
    Προεπιλογή
    Λοιπον σημερα ξυπνησα 8:00 με μοναδικο σκοπο να επικοινωνισω με την κ*λοαποθηκη που πετανε τα δεματα που 'μπολαρουν' στο τελωνειο. Για 3 ωρες συνεχομενα επαιρνα τηλ τον ιδιο αριθμο και, ειτε καλουσε μεχρι να κλεισει μονο του, ειτε ηταν κατειλλημενο. Τελικα ο μ@λ@κ@ς το σηκωσε μετα απο 89 προσπαθειες (κυριολεκτικα, το εχω στο τηλ μου στις κλησεις) το σηκωσε με μια απαθεια του στυλ 'καλα μωρε και χαρη σου κανω που απανταω'!!!!!!.
    Φυσικα και η παραγγελια ηταν ακομα εκει μετα απο 2 μηνες, και ας γραφουν στο χαρτι οτι τα στελνουν πισω μετα απο 10μερες.
    Το νουμερο αυτο δε πειστηκε απο τα στοιχεια ολα που του εδωσα (αριθμο παραγγελιας κτλ κτλ) και μου ζητησε να του στειλω με φαξ υπευθηνη δηλωση για να τα στειλει πισω.
    Δυστυχως κυριε υπευθυνε εκει περα εισαστε τελειως Γ.Τ.Π.
    Τεσπα να δω τωρα που θα πανε πισω μετα απο 1μηνα τι θα μου πουνε στο αμερικα.
    My name is Daniel Lugo and I believe in fitness
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-11-10 22:41 #30
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    10 μερες my ass(που λενε κ στο χωριο μου).

    θα σου πω εγω τι θα σου πουνε..κατα πασα πιθανοτητα δλδ.


    επειδη εχει περασει καιρος,μεχρι να τα παρουν πισω,δεν θα μπορεσουν να σου κανουν επιστροφη χρηματων στην καρτα.
    αν φτασουν γρηγορα,παιζει κ να στα βαλουν,αλλα θα δεις..καμια φορα αργουν τα δεματα αυτα.

    αλλα,θα σου αφησουν το καθαρο ποσο της παραγγελειας,σε υπολοιπο για μελοντικες αγορες απτο σαητ που τα πηρες..

    τα μεταφορικα,τα χανεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία