Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 172
  1. 24-08-10 17:18 #1
    Προεπιλογή αθλητιατρος vs γιατροι των εσυ σε περιστατικο!
    δημοσιευση ενος φιλου σε αναλογο σιτε γνωστου αθλητριατου!

    θα ήθελα να σας εκθέσω τα ερωτήματά μου σχετικά με την κρεατίνη και τις παρενέργειές της με αφορμή ένα περιστατικό που μου συνέβη πριν από καιρό. Καταρχήν είμαι 27 ετών με ύψος 1,70 και 65 κιλά. Ασχολούμαι με το bodybuilding σε αρασιτεχνικό επίπεδο από την ηλικία των 18-19 ετών και είμαι απόλυτα υγιής. Το πρόβλημά μου παρουσιάστηκε από τη λήψη κρεατίνης της εταιρείας MUSCLE TECH. Ενώ έκανα χρήση της και μάλιστα σε πολύ λιγότερες δόσεις από τις προτεινόμενες (ανάλογα με το βάρος μου) απ'οτι έγραφε στην συσκευασία, κάποιο πρωινό σηκώθηκα ξαφνικά με εμετούς.Υπόψιν, δεν είχα φάει κάποιο χαλασμένο φαγητό την προηγούμενη μέρα. Για προληπτικούς λόγους πήγα στο νοσοκομείο για μια εξέταση αίματος.Οι γιατροί μόλις πήραν τις εξετάσεις έδειχναν αναστατωμένοι.Όταν ρώτησα τι συμβαίνει μου είπαν ότι βρέθηκε στο αίμα μου υψηλή τιμή του ενζύμου CPK. Επειδή το μηχάνημα στο νοσοκομείο δεν έδειχνε πάνω από κάποια τιμή μέγιστη, με στείλανε σε νοσοκομείο της Αθήνας για περαιτέρω εξετάσεις όπου οι αντιδράσεις ήταν ίδιες. Η διευθύντρια του νοσοκομείου ήρθε αυτοπροσώπως να δει ποιό άτομο είχε αυτές τις εξετάσεις. Για να μη μακρυγορώ, σας αναφέρω πως βρέθηκε CPK στο αίμα μου 8-10 φορές πάνω από το φυσιολογικό. Μου έκαναν επίσης και ηλεκτρομυογράφημα μήπως και έπαθαν σοβαρή ζημιά οι μυς μου, ευτυχώς όμως δεν είχε γίνει κάτι μη αναστρέψιμο.Οι γιατροί με ρώτησαν αν γυμνάζομαι και αν παίρνω συμπληρώματα διατροφής.Μόλις τους ανέφερα πως παίρνω κρεατίνη με τρομοκρατήσαν λέγοντάς μου να την σταματήσω αμέσως.Χαρακτηριστικά ο γιατρός μου είπε πως αν συνέχιζα θα πάθαινα σοβαρή ζημιά στα νεφρά, στο συκώτι και την καρδιά.Η ερώτησή μου είναι γιατί συνέβη αυτό το περιστατικό και αν οφείλεται στο συγκεκριμένο σκεύασμα. Σας επισημαίνω πάλι ότι έπαιρνα λιγότερη από τη συνιστώμενη δόση. Αν έπαιρνα τη συνιστώμενη μάλλον θα είχαμε πιο δυσάρεστα αποτελέσματα και δεν θέλω να το σκέφτομαι καθόλου.Δικαιολογείτε να βρεθεί στο αίμα μου τόσο υψηλή ποσότητα κρεατίνης; Συνολικά η λήψη ήταν για 4-5 ημέρες και ευτυχώς που συνέβει αυτό το ατυχές συμβάν ώστε να κάνω εξετάσεις και να ανκαλύψω τι φταίει και να σταματήσω έγκαιρα πριν πάθω οποιαδήποτε ζημιά.
    Σας παρακαλώ επαιδή είναι κρίσιμα τα ερωτήματά μου και πιθανώς να ενδιαφέρουν και άλλους αναγνώστες του site σας, θα περιμένω οπωσδήποτε μια διαφωτιστική απάντηση.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Τα στοιχεία μου θα είναι στη διάθεσή σας εφόσον μου τα ζητήσετε

    Α: Έχω βαρεθεί να απαντάω σε παρόμοια ερωτήματα και να "υπερασπίζομαι" την κρεατίνη. Τα ερωτήματά σου δεν θα αναδημοσιευτούν στο Αγγλικό site μην τυχόν και διαβάσει την περιπέτειά σου κανένας Αμερικάνος και γελάει με τα χάλια μας.
    Κατ' αρχήν οι έμετοι μπορεί να έχουν και μπορεί να μην έχουν σχέση με την κρεατίνη. Σε μερικούς ανθρώπους μπορεί να πέσει βαριά στο στομάχι (ειδικώς το Cell Tech που περιέχει επιπλέον λιποϊκό οξύ και μεγάλη ποσότητα υδατανθράκων), πράγμα που δεν σημαίνει τίποτα. Το πιθανότερο πάντως είναι ότι αιτία δεν ήταν η κρεατίνη διότι την έπαιρνες μήνες πρωτού σου συμβεί αυτό το επεισόδιο.
    Τους γιατρούς (ανεξαρτήτως "βαθμού" στο ΕΣΥ - στο οποίο οι προσλήψεις δεν γίνονται με εξετάσεις, αντιθέτως με τις περισσότερες θέσεις στο δημόσιο τομέα, αλλά με τους γνωστούς νεοελληνικούς τρόπους) δεν θέλω να τους χαρακτηρίσω διότι υπάρχουν νόμοι που τους προστατεύουν, δεν υπάρχουν όμως νόμοι που να προστατεύουν εσένα ή και εμένα αν θες, από την άγνοια και την ανευθυνότητα.
    Το ένζυμο CPK (κρεατινική φωσφοκινάση) δεν είναι κρεατίνη αλλά ένας δείκτης της μυικής επιβάρυνσης. Απελευθερώνεται στο αίμα όταν με τον ένα η με τον άλλο τρόπο, τα μυικά κύτταρα (μέσα στα οποία βρίσκεται) καταστρέφονται. Είναι εξαιρετικώς συχνή η ανοδός του στους αθλητές, ιδιαιτέρως σε περιόδους βαριάς προπόνησης. Αυτό βεβαίως δεν είναι καλό, σημαίνει ότι ο αθλητής υπερπροπονείται. Δεν έχει καμμία σχέση η άνοδός του με τη λήψη κρεατίνης. Δεν αναφέρεις πουθενά συγκεκριμένες τιμές. Οι φυσιολογικές τιμές είναι μέχρι 190 U/L. Για να θεωρηθεί ότι ένας αθλητής δεν έχει κανένα κίνδυνο υπερπροπόνησης πρέπει οι τιμές να πέσουν στο φυσιολογικό σε αιμοληψία που έχει γίνει δύο μέρες ΜΕΤΑ από την τελευταία προπόνησή του. Τώρα αν σου είπαν ότι οι τιμές σου ήταν 8-10 φορές πάνω από το φυσιολογικό αυτό σημαίνει ότι θα ήταν 1500-2000 U/L. Είσαι σίγουρα υπερπροπονημένος αλλά αξιολογήσιμες είναι οι τιμές μετά από δύο μέρες πλήρους αποχής από κάθε είδους προπόνηση και χωρίς να έχεις φάει κρέας το προηγούμενο βράδι (το κρέας είναι μύς και σαν τέτοιο περιέχει CPK).
    Οι δικές μου τιμές είναι μονίμως (τα τελευταία χρόνια) 400 - 500 U/L (προσφάτως κατετάγην 5ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τζούντο στην Ανοιχτή κατηγορία, σε ηλικία 35 χρονών, την στιγμή που όλοι οι αντιπαλοί μου ήταν 20 - 30). Αυτές οι τιμές δεν αλλάζουν είτε παίρνω κρεατίνη είτε όχι. Έχω δει τιμές 1500 και άλλες φορές, ενώ μία φορά έχω δει και 3000. Συνεργάτης μου προπονητής έχει δει 15000 σε φαινομενικώς υγιή επαγγελματία μπασκετμπoλίστα. Τίποτε από όλα αυτά δεν έχει σχέση με τη λήψη κρεατίνης. Κάνε ένα απλό τεστ : κάνε μία μέτρηση τώρα που δεν παίρνεις κρεατίνη (η CPK θα είναι αυξημένη - πόσο δεν ξέρω). Στη συνέχεια μην κάνεις καμμία προπόνηση για μία εβδομάδα και γενικώς προσπάθησε να ξεκουραστείς αλλά ΠΑΡΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 10 gr ΚΡΕATIΝΗΣ (όσα περιέχονται σε μια δόση Cell Tech). Στο τέλος της εβδομάδος μην φας κρέας το βράδυ και το πρωί κάνε πάλι μία μέτρηση. Δεν ξέρω αν θα έχει πέσει στα "φυσιολογικά" αλλά σίγουρα θα είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ, παρόλη τη λήψη κρεατίνης. Μετά πάρε τις μετρήσεις και πηγαινέ τες στους γιατρούς που σε αναστάτωσαν (το αν θα τους πεις τι να τις κάνουνε είναι δικό σου θέμα). Ειδικώς αυτό που σου είπαν για βλάβη στην καρδιά και στο συκώτι θα μπορούσε να γίνει και ανέκδοτο ανάμεσα στους αθλητιάτρους (αν υπήρχαν αρκετοί σοβαροί αθλητίατροι στην Ελλάδα).
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-08-10 23:19 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    ο αθλητιατρος ειναι ο Χρηστος Τσατσαρωνης που συνεργαζεται με το Musclemag και το bodybuildingclub,αν δεν κανω λαθος;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-08-10 23:36 #3

    Εγγραφή
    19-07-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    98
    Προεπιλογή
    ΚΑΤΑ 99% ΝΑΙ...νομιζω οτι εχω διαβασει το παραπανω σχολιο του,σε μια στηλη του διατηρει στο **********

    *** Δεν επιτρεπονται λινκς πλήν των χορηγων.Mods Team ***
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-08-10 01:21 #4
    Προεπιλογή
    Άχρηστοι γιατροί υπάρχουν πολλοί δυστυχώς. Έγω όταν είχα καεί απο απότομη έντονη γυμναστική και είχα πάει τυχαία για μια εξέταση μου βρήκαν το CPK πάνω κάτι παραπάνω απο 500%. Πρώτη ερώτηση το γιατρού, μήπως γυμνάστηκες υπερβολικά τελευταία; Αυτός ήξερε, άλλος άσχετος γιατρός θα έλεγε την βλακεία του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-08-10 01:29 #5
    Το avatar του χρήστη TEFAAtzis

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    3.043
    Προεπιλογή
    το χω διαβασει και γω το αρθρο παλαιοτερο.Νταξει ο ανθρωπος καλα τα λεει νομιζω αλλα κανει και λιγο διαφιμιση στην εταιρεια της κρεατινης γιατι οπως φαινεται κατι θα παιρνει και αυτος απο την αλυσιδα που την πουλαει
    Abs on a skinny guy is like a fat bitch with big tits - it doesn't count.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-08-10 01:36 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TEFAAtzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το χω διαβασει και γω το αρθρο παλαιοτερο.Νταξει ο ανθρωπος καλα τα λεει νομιζω αλλα κανει και λιγο διαφιμιση στην εταιρεια της κρεατινης γιατι οπως φαινεται κατι θα παιρνει και αυτος απο την αλυσιδα που την πουλαει
    Στανταρ. Αλλωστε απανταει και σε ερωτηματα που θετονται σε site γνωστης αλυσιδας συμπληρωματων και ειδη γυμναστικης και προτεινει και τα αναλογα συμπληρώματα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-11-10 09:00 #7
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Περισυ τετοιο καιρο ειχα τον γιο μου τον μικρο στο νοσοκομειο.Ειναι και αυτος αθλητης(στιβου).Απο ιωση επαθε μια παρενεργεια και η CPK ειχε φτασει στα 1800.Επαθε την λεγομενη μυοσιτιδα.Βλεποντας το ο εφημερευον γιατρος μας εκανε να περασουμε εγκεφαλικο.!!!Κατι που τελικα χωρις φαρμακα και με μονο 3 μπουκαλια ορο για να ενυδατωθουν οι μυς περασε.
    Το ιδιο και στον μεγαλο μου το γιο επειδη και στους δυο κανω συχνα εξετασεις αιματος το πρωτο που μου επισημαινουν ειναι η CPK τους.Παντα ενας αθλητης εχει διαφορετικες τιμες απο καποιον που δεν αθληται.Αυτο δεν σημαινει οτι ασθενει!!!
    Γιαυτο καλο ειναι οι εξετασεις να βλεπονται απο γιατρους που εχουν σχεση με τον αθλητισμο!!!!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-12-10 19:16 #8
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή Γιατι οι γιατροι ειναι κατα των συμπληρωματων διατροφης?
    Παντα ειχα αυτη την απορια,και πολλοι αλλοι φανταζομαι
    οσοες φορες εχει επισκεφθηκα γιατρο και του εκανα καποια ερωτηση
    ολοι μου λεγαν μακρια απο σκευασματα
    ας πουμε τωρα τελευταια που πηγα σε ορθοπαιδικο,των ρωτησα κατι για
    το ασβεστιο,αν θυμαμαι καλα,και αφου μου ανεφερε ολες τις φυσικες πηγες ασβεστιου
    μιλησαμνε λιγο για τα συμπληρωματα που χρησιμοποιω και μου ειπε
    τι τα θελεις αυτα? ωραιο παιδι εισαι,την γυμναστικη σου την κανεις,μπρατσαρας εισαι
    (μου ηρθε να του πω : αν ξερες ποσα μου στοιχισε αυτος ο δικεφαλος..)
    αυτα τι τα παιρνεις? Η μεσογειακη διατροφη εχει τα παντα μεσα.
    Και αναρωτιεμαι.Γιατι ειναι τοσο απολυτοι?

    Με οσο μπορω να σκεφτω ειμαι μεταξυ των εξης δυο περιπτωσεων:
    ή οτι ξερουν κατι που εμεις δεν ξερουμε ή οτι τους βλαπτει οικονομικα και το πολεμανε.

    Εσεις τι πιστευεται?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-12-10 19:21 #9
    Το avatar του χρήστη GyM=life

    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περ.
    Switzerland
    Μηνύματα
    685
    Προεπιλογή
    γιατι κατι θα ξερουν^^ χαχα
    κοιτα...επειδη η αδερφη μ γιατρος ειναι και τωρα τελευταια ετυχε να το αναφερω στην παρεα της αυτο το πραγμα..δεν ειναι ακριβως κατα..απλα το θεωρουν περιττο λογω το οτι οτι περνουμε απο το συμπληρωμα το περνουμε και απο το φαγητο μας...τωρα βεβαια αν μιλαμε για αθλητες π θελουν κατι παραπανω...τοτε πανε πασο...
    Failure is not the worst thing in the world...the very worst is not to try...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-12-10 19:50 #10
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    φυσικα και ειναι περριτα τα συμπληρωματα....αν εισαι ικανος να παιρνεις περι τα 200 γραμμαρια πρωτεινης που χρειαζεται το σωμα σου(αναλογα τα κιλα παντα ) απο πολλα-μικρα γευματα καθολη την διαρκεια της ημερας καντο....και αμα γινετε ελα πες μου...εκτος αν εισαι εκατομυριουχος και δεν δουλευεις και εκτος της γυμναστικης δεν κανεις τιποτα αλλο...και ρωτα τον ορθοπαιδικο σου την αλλη φορα...τις ιδιες αναγκες εχει σε βιταμινες ενας αθλητης με καποιον που δεν γυμναζετε;και με τα τροποποιημενα γεννετικα φρουτα ποσες βιταμινες νομιζεις οτι παιρνεις;που να του πεις και για κρεατινη.......θα σε στειλει στον ΕΟΦ για εξονυχιστικο ελεγχο....
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-12-10 19:50 #11
    Το avatar του χρήστη stamthedrum

    Εγγραφή
    24-05-2009
    Περ.
    Γούβα
    Μηνύματα
    1.435
    Προεπιλογή
    Επειδή στην Ιατρική είμαι κι εγώ και έχει τύχει να μιλήσω με συμφοιτητές μου περί του θέματος, δυστυχώς, κυριαρχεί και στα κλιμάκια των γιατρών ό,τι και στον υπόλοιπο κόσμο: η ημι(α)μάθεια και η προκατάληψη.
    Έχουν τις ίδιες συγκεχυμένες απόψεις που έχουν οι περισσότεροι: είναι επικίνδυνα, σε φουσκώνουν παροδικά και μετά τα χάνεις όλα, είναι αναβολικά κλπ κλπ κλπ
    Κι επειδή δύσκολο να τύχει να ρωτήσουν κάποιον ειδικό που να ξέρει την αλήθεια, θα μείνουν με αυτές τις απόψεις μέχρι να πάρουν πτυχίο ή και πιο μετά....
    Hypertrophy for the win!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-12-10 19:56 #12
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stamthedrum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή στην Ιατρική είμαι κι εγώ και έχει τύχει να μιλήσω με συμφοιτητές μου περί του θέματος, δυστυχώς, κυριαρχεί και στα κλιμάκια των γιατρών ό,τι και στον υπόλοιπο κόσμο: η ημι(α)μάθεια και η προκατάληψη.
    Έχουν τις ίδιες συγκεχυμένες απόψεις που έχουν οι περισσότεροι: είναι επικίνδυνα, σε φουσκώνουν παροδικά και μετά τα χάνεις όλα, είναι αναβολικά κλπ κλπ κλπ
    Κι επειδή δύσκολο να τύχει να ρωτήσουν κάποιον ειδικό που να ξέρει την αλήθεια, θα μείνουν με αυτές τις απόψεις μέχρι να πάρουν πτυχίο ή και πιο μετά....
    μαθε τους τιποτα ρε stam....γιατι βλεπω την αλλη φορα που πω σε ενδοκρινολογο οτι παιρνω πρωτεινη να μου κανει anti doping test...
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-12-10 20:03 #13
    Το avatar του χρήστη stamthedrum

    Εγγραφή
    24-05-2009
    Περ.
    Γούβα
    Μηνύματα
    1.435
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαθε τους τιποτα ρε stam....γιατι βλεπω την αλλη φορα που πω σε ενδοκρινολογο οτι παιρνω πρωτεινη να μου κανει anti doping test...
    Ενδοκρινολόγος θέλω να γίνω, σε μένα να έρχεσαι!
    Hypertrophy for the win!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-12-10 20:06 #14
    Προεπιλογή






    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stamthedrum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδοκρινολόγος θέλω να γίνω, σε μένα να έρχεσαι!
    και που ειδικοτητα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 03-12-10 20:09 #15
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stamthedrum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδοκρινολόγος θέλω να γίνω, σε μένα να έρχεσαι!

    άνετα!
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία