Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 13-12-10 14:33 #1

    Εγγραφή
    10-03-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    58
    Προεπιλογή Πραγματικότητα ή όχι ?
    Διαβάζοντας τα περισσότερα από τα άρθρα που υπάρχουν στο site,βγάζει κανείς διάφορα συμπεράσματα για το τι πρέπει πλέον να κάνει και με το τι είναι πιο σωστό.

    Παρ'όλα αυτά, τις προάλλες που πήγα στο gym είχαν μία συζήτηση οι γυμναστές και οι γνώμες διχαζόντουσαν ( έβαλα το αυτάκι μου να ακούσω... )

    Οι 3 λέγανε πως για να πάρεις μυικά κιλά δεν χρειάζεται να είσαι σε αυξημένες θερμίδες, ούτε να λαμβάνεις πολλούς υδατάνθρακες, χρειάζεται να παίρνεις 2.5 γρ πρωτείνης περίπου ανά κιλό μυικής μάζας και προπόνηση όγκου !

    Κάποιος που έκανε προπόνηση πετάχτηκε και είπε πως αυτός στα 75 κιλά πέρνει 190 γρ πρωτείνης την μέρα και κοντά στις θερμίδες συντήρησης με λήψη κάτω απο 50γρ υδατάνθρακα (με προπόνηση γράμμωσης) και κάνει αεροβική 5 φορές τη βδομάδα από 45 λεπτά (και χάνει λίπος) , μία εκ των 3 γυμναστών (γυμνάστρια απόφοιτος τεφα) του απάντησε πως εάν έκανε προπόνηση όγκου θα έβαζε παράλληλα μυικά κιλά ( και μπορεί να χρειαζόταν να κόψει και λίγο το αερόβιο )

    Πραγματικότητα ή πρέπει να την απολύσουν άμεσα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-12-10 15:45 #2
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    για να βάλεις κιλά θα πρέπει να παίρνεις παραπάνω θερμίδες από αυτές που χρειάζονται για να συντηρηθείς με την προϋπόθεση να υπολογίσεις και την ποσότητα και ποιότητα της άσκησης που ακλουθείς.
    σε αυτήν συμπεριλαμβάνεις και την αερόβια.

    όσο για την προπόνηση όγκου η γράμμωσης, αυτή παίζει τον τελευταίο ρόλο.
    μιλώ για τα βάρη και όχι την αερόβια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-12-10 16:34 #3
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Γιαννη αν εισαι ισοθερμιδικα δλδ με τα αεροβια σου και τους μειωμενους υδατανθρακες,ειναι απιθανο να βαζεις μυικα κιλα?Δλδ η ζυγαρια να παραμενει ιδια αλλα να καις λιπος και να βαζεις μαζα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-12-10 16:42 #4
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    εγω εβαζα μαζα και παραλληλα εχανα και λιπος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-12-10 16:48 #5
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη αν εισαι ισοθερμιδικα δλδ με τα αεροβια σου και τους μειωμενους υδατανθρακες,ειναι απιθανο να βαζεις μυικα κιλα?Δλδ η ζυγαρια να παραμενει ιδια αλλα να καις λιπος και να βαζεις μαζα.

    μπα οσο προσεκτικος και να εισαι στους υπολογισμους σου νομιζω οτι δεν μπορουμε να καταφερουμε το απολυτο.

    αλλα και να το καταφερει καποιος θα ειναι τοσο μακροπροθεσμο που θα εχει μπερδευτει. και για να γινει αυτο θα πρεπει να ειναι σταθερη η ζυγαρια και η εικονα στον καθρεπτη να μαρτυρα αλλαγες.

    πραγμα που νομιζω πως δεν ειναι εφυκτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-12-10 16:49 #6
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavlos17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εβαζα μαζα και παραλληλα εχανα και λιπος

    πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-12-10 16:56 #7
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    λιπομετρηση και καθρεφτης.
    1η λιπομετρηση 69 κιλα 18% λιπος
    2η λιπομετρηση μετα απο 6 μηνες 73 κιλα 17% λιπος(εμφανιστηκαν και οι κοιλιακοι)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-12-10 17:02 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    οκ εσυ ειχες λιγοτερα κιλα απο αυτα που θα επρεπε να εχεις, και μαλιστα σε ποσοστο λιπους ανεβασμενο.

    και σε κατασταση αρχαριου. με τον βασιλη μιλαμε για καταστασης οπως την δικια του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-12-10 17:05 #9
    Το avatar του χρήστη Στελιος

    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    334
    Προεπιλογή
    Εγω πιστευω πως σε αρχαριο σταδιο, δηλαδη καποιος που γυμναζεται για πρωτη φορα τον πρωτο χρονο θα μπορει να καιει και λιπος και να βαζει καπια μυικη μαζα, βεβαια δεν θα καιει ουτε τοσο λιπος οσο εαν εκανα καθαρη γραμμωση, ουτε τοση μυικη μαζα εαν εκανε καθαρο ογκο.
    Θέλω να γίνω αυτό που ήμουν τότε που ήθελα να γίνω αυτό που είμαι τώρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-12-10 17:08 #10
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Στελιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πιστευω πως σε αρχαριο σταδιο, δηλαδη καποιος που γυμναζεται για πρωτη φορα τον πρωτο χρονο θα μπορει να καιει και λιπος και να βαζει καπια μυικη μαζα, βεβαια δεν θα καιει ουτε τοσο λιπος οσο εαν εκανα καθαρη γραμμωση, ουτε τοση μυικη μαζα εαν εκανε καθαρο ογκο.
    συμφωνω γιατι ειμαι ζωντανη αποδειξη
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-12-10 17:16 #11
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    βασικα φιλε πες τους γυμναστες για αρχη οτι δεν υπαρχει προπονησης γραμωσης ουτε ογκου
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-12-10 17:41 #12
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ εσυ ειχες λιγοτερα κιλα απο αυτα που θα επρεπε να εχεις, και μαλιστα σε ποσοστο λιπους ανεβασμενο.

    και σε κατασταση αρχαριου. με τον βασιλη μιλαμε για καταστασης οπως την δικια του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Στελιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πιστευω πως σε αρχαριο σταδιο, δηλαδη καποιος που γυμναζεται για πρωτη φορα τον πρωτο χρονο θα μπορει να καιει και λιπος και να βαζει καπια μυικη μαζα, βεβαια δεν θα καιει ουτε τοσο λιπος οσο εαν εκανα καθαρη γραμμωση, ουτε τοση μυικη μαζα εαν εκανε καθαρο ογκο.
    +1 αυτο λεω πιο πανω και γω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-12-10 18:00 #13
    Το avatar του χρήστη pan0z

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.290
    Προεπιλογή
    οποιος ξαναμιλησει για προγραμμα ογκου ή προγραμμα γραμμωσης δωστου μια μπουνια στο προσωπο εκεινη την ωρα για να θυμαται οτι δεν υπαρχουν τετοια πραγματα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-12-10 18:13 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    η παροιμία λέει αν δεν περισσέψει δεν φτάνει και πως δηλαδή κάποιος θα τρώει ακριβώς όσο χρειάζετε χωρίς να βάζει λίπος και να βάζει μόνο μυς .

    αν δεν γίνει υπερτροφία δεν βάζεις όγκο σοβαρό , γι αυτο άλλωστε βλέπουμε και πολλούς ακόμη και επαγγελματίες να γίνονται σαν γουρούνια απο λίπος σε όγκο.

    απο την άλλη όμως υπάρχουν και περιπτώσεις που τρώνε όσο μπορούν κανονικα με τα συστατικα που χρειάζετε ο οργανισμός για να αναπτυχτεί και τρώνε και σαβούρα , αλλα παρ όλα αυτα βάζουν ποιοτικό όγκο

    αυτο έκανα εγω μια ζωή ,έτρωγα χωρίς ποτε να ξέρω ποσότητες , δεν μπορώ άλλωστε εγω να μετράω και να ζυγίζω ξενερώνω αφάνταστα ,αρκεί να είναι πολύ το φαγητό και έβαζα μύς χωρίς λίπος , αλλα αυτο είναι υποκειμενικό στον καθένα δεν μπορούμε να τα γενικεύουμε , έχει να κάνει με τον σωματότυπο και μεταβολισμό του καθένα .

    αλλα έχουμε γράψει εκθέσεις γι αυτο το θέμα και είναι τι στόχους βάζει ο καθένας , αν θέλεις όγκο και είναι στόχος αυτός με το να τα ψηρίζεις δουλειά δεν κάνεις, θέλει φαγητό ποιοτικό πάνω απ όλα και μοιρασμένο σωστα και υπάρχουν περιπτώσεις όπως και εγω που αν δεν έβαζα βόμβες θερμίδων με ξηρούς καρπούς και κρέμες γάλακτος δεν έβαζα κιλα ήμουν ίδιος και γράμωνα

    και όπως πολυ σωστα ανέφεραν τα παιδια πιο πάνω τον όγκο η την γράμμωση δεν τον κάνουν τα προγράμματα αλλα το φαγητό , δεν ενοούμε όμως να παίζουμε με τα βάρη με επαναλήψεις και μη βασικές ασκήσεις και να περιμένουμε να βάλουμε όγκο .

    απλα ενοούμε με ένα σωστό πρόγραμμα ανάπτυξης μπορούμε αλλάζοντας την διατροφή μας η να βάλουμε μάζα η να γραμμώσουμε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-12-10 18:15 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    ένας αγύμναστος όμως στο ξεκίνημα θα δεί αλλαγές επειδή οι μυς ξυπνάν απο την αδράνεια και θα νομίσει ότι γραμώνει , η μάλλον καλύτερα μειώνει το λίπος , αυτο μπορεί και να μην ισχύει απλα επειδη οι μυς ξυπνάν και φορμάρονται φαίνονται πιο έντονα χωρίς απαραίτητα να υπάρχει μείωση της ποσότητας του λίπους αλλα μείωση του ποσοστού
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία