Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 06-12-10 21:10 #1
    Thumbs up Ζητημα Ζωης. εξεταση CPK 1490
    γεια..

    σημερα πηρα τισ εξετασεισ αιματοσ.

    ολα ηταν καλα εκτοσ απο κατι.

    υπαρχει μια εξεταση η οποια σου δειχνει κατα ποσο ειναι καταπονοιμενοι οι μυσ του σωματοσ.
    θελω να καταληξω οτι το φυσιολογικο ειναι μεχρι 190 κ εγω ειχα 1490.

    τεραστια διαφορα. ενασ οικογενιακοσ φιλο γιατροσ που ετυχε να ηταν σπιτι εκεινη την στιγμη, μου ειπε πωσ ειναι ακροσ ανυσιχιτικο κ μου συστινε αποχη απο γυμναστηριο καμια δεκαρια μερεσ, μεχρι να ξανακανω επανεξεταση.ειναι λεει πολυ σοβαρο διοτι μυσ δεν ειναι μονο ποδια, χερια κτλ, αλλα κ η καρδια. το ποσο 1490 ειναι επικινδινο παρα πολυ για εφραγμα.
    μετα την επανεξεταση αναλογωσ τα νεα αποτελεσματα μου συνεστησε προπονηση ποιο πολυ αεροβια με λιγοτερη ωρα στα βαρη, τα οποια θα ειναι πολλεσ επαναληψεισ με λιγα κιλα.οχι ογκο δηλαδη.
    να προσθεσω οτι ειμαι 30 χρονων, γυμναζομε γυρω στα 9 χρονια χωρισ υπερβολεσ στα βαρη,(εννοω χωρισ βοηθεια απο αλλουσ, απλα οσο παει μονοσ μου) με εξερετικα προσεγμενη διατροφη βαροσ 75 κιλα υψοσ 1.75.
    επισης το τελευταιο διαστιμα περιπου ενασ μηνασ περνω μια γλουταμινι για μετα την προπονηση με δυο σκουπ καθαρης πρωτεινης.καπνιζω περιπου ενα πακετο απο τα 14 μου και ειμαι 30 χρονων.
    το περιεργο ειναι οτι πριν κανω τισ εξετασεισ ειχα κοψει λιγο την προπονηση για κανα μηνα.

    φιλοι μου αν εχει αντιμετωπισει κανεισ κατι αναλογο,΄'η ξερει κατι για το θεμα, θα παρακαλεσω να τοποθετηθει γιατι εχω στεναχωρηθει αρκετα.

    ευχαριστω εκ των πωωτερων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-12-10 21:20 #2
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή


    Μη φοβασαι,θα ζησεις!!!

    Την ιδια αντιδραση ειχα και γω μεχρι που εμαθα οτι μερικοι εχουν φτασει 15000 και ζουνε ακομα.

    Κατ αρχην για να καταλαβω,εκανες καθολου οφ πριν τις εξετασεις?Η την προηγουμενη μερα πχ πηγες γυμναστηριο?Λες για ενα μηνα,δλδ εννοεις οτι για ενα μηνα δεν επιασες βαρακι,εκανες τις εξετασεις και σου εβγαλε τοσο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-12-10 21:45 #3
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    CPK δεν λεγεται αν δεν κανω λαθος;τεσπα ολοι οι αθλητες εχουν μεγαλυτερους δεικτες απο οτι οι ανθρωποι που δεν γυμναζονται...εκοψες εντελως την προπονηση η απλα πηγαινες λιγοτερες φορες;οπως ρωτησε και ο EDDIE την προηγουμενη ειχες παει γυμναστηριο?εκανες επανεξεταση να δεις που εισαι;χωρις να θελω να γκατεμιασω εαν δεν ισχυουν τα παραπανω δηλαδη περι του αθλητισμου...η CPK(ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ) μπορει να οφειλετε σε υποθυρεοειδισμο ειτε σε καρδιακα προβληματα...
    Μία σταδιακη αυξηση τηςCPK μπορει να προκληθει μετα απο μυικο τραυματισμό ενδομυικες ενεσεις ηλεκτρομυογραφια, χειρουργικες διαδικασιες η καποια ασκηση.
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-12-10 21:47 #4
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Ναι Cpk λεγεται,δε το προσεξα!!

    Εκτος και αν υπαρχει αλλη εξεταση CK και δε την ξερω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-12-10 01:56 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    αυτο δεν είναι κάτι το τραγικό ειδικα αν η εξετάσεις έγιναν μετα απο μια κουραστικη μέρα η προπόνηση η είχαν προηγηθεί έντονες δραστηριότητες και δεν πρόλαβαβ μέχρι την ημέρα των εξετάσεων να πέσουν οι τιμές , θα πρέπει να κάνεις και σε καμια εβδομάδα μετα απο ξεκούραση να δείς ακόμη και αν δεν έχει πέσει στα φυσιολογικά αν έχει φθίνουσα πορεία

    είναι κάτι συνηθισμένο σε αθλητές και δεν πρέπει να σε πιάνει πανικός , απλα ξεκούραση φάε τα αμινοξέα σου και επανεξέταση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-12-10 13:31 #6
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μη φοβασαι,θα ζησεις!!!

    Την ιδια αντιδραση ειχα και γω μεχρι που εμαθα οτι μερικοι εχουν φτασει 15000 και ζουνε ακομα.

    Κατ αρχην για να καταλαβω,εκανες καθολου οφ πριν τις εξετασεις?Η την προηγουμενη μερα πχ πηγες γυμναστηριο?Λες για ενα μηνα,δλδ εννοεις οτι για ενα μηνα δεν επιασες βαρακι,εκανες τις εξετασεις και σου εβγαλε τοσο?
    δεν ειχα παει γυρο στισ 3 μερεσ. τον τελευτεο μηνα πριν την εξεταση ειχα παει 4 με 5 φορεσ.

    απλα να αναφερω ενα μαγαλο λαθοσ που εκανα , ειναι οτι εκανα το ιδιο προγραμα περιπου 4 5 μηνεσ.

    ο αδερφοσ μου που αλαζε προγραμα ειχε 450.

    ευχαριστω για τισ απαντησεισ σασ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-12-10 14:14 #7
    Προεπιλογή
    φαε καλα και ξεκουρασου 7-10 μερες και ξανα κανε εξετασες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-12-10 14:36 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noz1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φαε καλα και ξεκουρασου 7-10 μερες και ξανα κανε εξετασες!
    συμφωνω απολυτα αυτο να κανεις!
    υπαρχει και η περιπτωση να φταει και ο μικροβιολογος καθως μια φορα πηγε η μανα μου σε εναν τις εβγαλε αλλα νταλον και πηγε αλλου και ηταν ολα μια χαρα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-12-10 15:45 #9
    Προεπιλογή
    μην σε πιανει πανικος....
    εγω εχω 1600 την τελευταια φορα...και οταν μπηκα μεσα με κοιταγε ο μικροβιολογος με γουρλωμενα ματια....
    οταν μου ειπε να κατσω λεω εδω ειμαστε...
    μετα απο 2-3 ερωτησεις με ρωτησε αν παω γυμναστηριο και οταν του ειπα ναι...
    ειδα μια ανακουφηση.....
    μου ειπε να καλμαρω λιγο πραγμα που εκανα το καλοκαιρι....τον μηνα των διακοπων και απο το Σεμπτεμβρη εχω πλακωθει ξανα!!
    φυσιολογικοτατο...να το εχεις ανεβασμενο...
    η νορμαλ μετρησεις ειναι για νορμαλ ανθρωπους και οχι για αθλητες!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-12-10 16:56 #10
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nosblos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην σε πιανει πανικος....
    εγω εχω 1600 την τελευταια φορα...και οταν μπηκα μεσα με κοιταγε ο μικροβιολογος με γουρλωμενα ματια....
    οταν μου ειπε να κατσω λεω εδω ειμαστε...
    μετα απο 2-3 ερωτησεις με ρωτησε αν παω γυμναστηριο και οταν του ειπα ναι...
    ειδα μια ανακουφηση.....
    μου ειπε να καλμαρω λιγο πραγμα που εκανα το καλοκαιρι....τον μηνα των διακοπων και απο το Σεμπτεμβρη εχω πλακωθει ξανα!!
    φυσιολογικοτατο...να το εχεις ανεβασμενο...
    η νορμαλ μετρησεις ειναι για νορμαλ ανθρωπους και οχι για αθλητες!!!
    ΜΕ ΚΑΘΗΣΙΧΑΣΕΣ ΛΙΓΟ ΦΙΛΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ. ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ Κ ΑΛΛΟΥ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-12-10 14:23 #11
    Το avatar του χρήστη Antonis Giannoulis

    Εγγραφή
    23-04-2009
    Περ.
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    356
    Προεπιλογή
    Η αυξημένη cpk θεωρείτε φυσιολογική σε πολυ δραστήρια ατομα και ατομα που γυμνάζονται κατ'εξακολούθηση, αρα σε όλους τους αθλητές. Επισης σε αυτους που κανουν πολυ σκληρές χειρονακτικές εργασίες.. Εκτος απο αυτα υπαρχουν και οι παθολογικοί λόγοι βεβαια.
    Οι μυικοί τραυματισμοί, οι σκληρές προπονήσεις οπου γίνεται κατ'έξακολούθηση καταστροφή μυικών ινών, μπορει να φερει αυξηση της cpk εως και δεκαπλασιες τις κανονικής.
    Πριν κάνεις εξετασεις χρειαζεται αποχή απο την προπόνηση τουλαχιστο 10 μερες, αλλα ταυτοχρονα και ξεκούραση και καλο φαγητό..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-09-15 17:39 #12
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Ο συνάδελφος κάνει διαφοροδιάγνωση από το ΟΕΜ μέσω του κλάσματος CK-MB,της τροπονίνης,αλλά και των AST,ALT αφού μυοκάρδιο και σκελετικοί μύες έχουν ίδιους υποδοχείς τρανσαμινασών.
    Το χειρότερο δεδομένο αποτελεί η απελευθέρωση της νεφροτοξικής μυοσφαιρίνης που επιβαρύνει το νεφρικό σπείραμα και επηρεάζει την τιμή κρεατινίνης ορού.
    Μυικός καταβολισμός είναι επακόλουθο εάν δεν υπάρξει χορήγηση αντι-καταβολικών συμπληρωμάτων (λευκίνη-ισολευκίνη-βαλίνη-βήτα ύδροξυ βουτυρικό οξύ,γλουταμίνη)
    Αποχή από σωματική άσκηση για ένα 48ωρο και καλή θρέψη με ζωικά λευκώματα-σύνθετους αμυλώδεις υδατάνθρακες-ακόρεστα λιπαρά οξέα.

    http://gtoul.com/?p=3430

    http://gtoul.com/?p=3898
    Απάντηση με παράθεση