Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 45
  1. 21-12-10 00:34 #1
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή σχετικα με την κρεατινινη
    Στις εξετασεις αιματος μου βρηκαν κρεατινινη 1,2 με οριο 1,4 αλλα μου παν οι γιατροι καθως και ενας γυμναστης που του το δειξα μετα οτι για την ηλικια μου(23) επρεπε να ειναι λιγοτερο.

    Παιζει ρολο η εκγυμναση με βαρη ή η αυξημενη(χωρις υπερβολες) ληψη πρωτεινης στην κρεατινινη?

    Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι η ουρια μου ηταν χαμηλη οποτε λογικα δεν ειναι θεμα πρωτεινων ή μη επαρκους ληψης νερου.

    Επισης δεν παιρνω κρεατινη ουτε πηρα ποτε.

    Τι λετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-12-10 00:39 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    0.6-1.2 ειναι τα ορια αν δεν κανω λαθος.
    καλα εισαι,εκτος αν δεις οτι ανεβαινει κ αλλο.

    ειναι λογικο να εχεις τοσο μιας κ οι αθλητες η ατομα με μεγαλη μυικοτητα εχουν πιο ανεβασμενη κρεατινινη.
    νερο πινε,αν δεν πινεις κ θα σαι οκ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-12-10 01:40 #3
    Το avatar του χρήστη TEFAAtzis

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    3.043
    Προεπιλογή
    πιες νερο και no problem.Οπως ειπε και ο Διονυσης ειναι πιθανο λογω της πιθανης μυικοτητας σου,λογω του πολυ κρεατος(αλλα ποσο πολυ?) και λογω συμπληρωματος κρεατινης να ειναι πιο αυξημενη
    Abs on a skinny guy is like a fat bitch with big tits - it doesn't count.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-12-10 01:42 #4
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις εξετασεις αιματος μου βρηκαν κρεατινινη 1,2 με οριο 1,4 αλλα μου παν οι γιατροι καθως και ενας γυμναστης που του το δειξα μετα οτι για την ηλικια μου(23) επρεπε να ειναι λιγοτερο.

    Παιζει ρολο η εκγυμναση με βαρη ή η αυξημενη(χωρις υπερβολες) ληψη πρωτεινης στην κρεατινινη?

    Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι η ουρια μου ηταν χαμηλη οποτε λογικα δεν ειναι θεμα πρωτεινων ή μη επαρκους ληψης νερου.

    Επισης δεν παιρνω κρεατινη ουτε πηρα ποτε.

    Τι λετε?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TEFAAtzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιες νερο και no problem.Οπως ειπε και ο Διονυσης ειναι πιθανο λογω της πιθανης μυικοτητας σου,λογω του πολυ κρεατος(αλλα ποσο πολυ?) και λογω συμπληρωματος κρεατινης να ειναι πιο αυξημενη
    .
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-12-10 02:17 #5
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Ειστε σιγουροι ρε παιδια για τη μυικοτητα? Δειτε τι λεει εδω (απο το θεμα εξετασεις αιματος και ουρων πιο πανω )



    ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ

    Σχηματίζεται από την κρεατίνη. Δεν επηρεάζεται από τις πρωτεΐνες της διατροφής, γι' αυτό θεωρείται πιο αξιόπιστη από την ουρία στην εκτίμηση της νεφρικής λειτουργίας.

    Φυσιολογικές τιμές
    - Στους άνδρες = 0,7 - 1,4 mg/dL (71 - 115 μmol/L)
    - Στις γυναίκες = 0,6 - 1,1 mg/dL (53 - 97 μmol/L)

    Αυξάνει σε νοσήματα των νεφρών (κυρίως όμως στη χρόνια νεφρική ανεπάρκεια), παράλληλα με την ελάττωση του ρυθμού σπειραματικής διήθησης (glomerular filtration rate, GFR). Αυξάνει και στον υποθυρεοειδισμό, αλλά και σε σοβαρά νοσήματα των μυών (μυϊκή δυστροφία, μυοσίτιδα). Ο GFR είναι ουσιαστικά ο ρυθμός "κάθαρσης" της κρεατινίνης από τα νεφρά και έχει φυσιολογικές τιμές: 95 - 140 mL/min για τους άνδρες και 85 - 125 mL/min για τις γυναίκες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-12-10 09:46 #6
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    και γω πιστευω ειναι απτα βαρη,μπορεις να μειωσεις λιγο τις προπονησεις σου,πιες πολυ νερο και ξανακανε εξετασεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-12-10 15:32 #7
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    μηπως προερχεται και απο υπερπροπονηση;εαν φανταστουμε οτι ανεβαινει η CPK δεν ειναι λογικο να ανεβει και η κρεατινινη;
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-12-10 17:05 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειστε σιγουροι ρε παιδια για τη μυικοτητα? Δειτε τι λεει εδω (απο το θεμα εξετασεις αιματος και ουρων πιο πανω )
    ειναι στανταρ αυτο.

    ρωτα ενα γιατρο που ξερει τι του γινεται κ θα στο επιβεβαιωσει..δεν το εβγαλα απτο μυαλο μου,αλλα υπαρχουν κ παντου στο νετ αναφορες της σχεσης μυικοτητας κ κρεατινινης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-12-10 18:37 #9
    Το avatar του χρήστη TEFAAtzis

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    3.043
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι στανταρ αυτο.


    +1000

    ρωτα ενα γιατρο που ξερει τι του γινεται κ θα στο επιβεβαιωσει..δεν το εβγαλα απτο μυαλο μου,αλλα υπαρχουν κ παντου στο νετ αναφορες της σχεσης μυικοτητας κ κρεατινινης.
    Και ενας φιλος μου γυμνασμενος που δεν εχει παρει ποτε του ουτε πρωτεινη σε εξετασεις που ειχε κανει του ειχαν βρει ανεβασμενη την κρεατινινη του και ο γιατρος που (πως και) ηξερε του ειπε οτι ηταν απο τους μυες
    Abs on a skinny guy is like a fat bitch with big tits - it doesn't count.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-12-10 19:26 #10
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως προερχεται και απο υπερπροπονηση;εαν φανταστουμε οτι ανεβαινει η CPK δεν ειναι λογικο να ανεβει και η κρεατινινη;
    Τωρα που το λες και το CPK μου ηταν 290 με οριο 190. Αλλα ειχα κανει προπονηση την προηγουμενη μερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-12-10 19:39 #11
    The Descendant
    Το avatar του χρήστη Dreiko

    Εγγραφή
    20-05-2010
    Περ.
    Monsterville
    Μηνύματα
    8.212
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα που το λες και το CPK μου ηταν 290 με οριο 190. Αλλα ειχα κανει προπονηση την προηγουμενη μερα.
    αυτο ακριβως φιλε τασο,κι εμενα την επομενη απο προπονηση στο 300 την ειχανε βρει
    τιποτα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-12-10 16:18 #12
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    απο οτι γνωριζω οταν εκανα και εγω εξετασεισ θελει μια βδομαδα παυση απο το γυμναστηριο πριν τισ κανεισ
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-01-11 05:05 #13
    Προεπιλογή
    φυσιολογικο ειναι, ειχα κανει κ εγω 4 χρονια πριν περιπου που δεν ειχα ακουμπησει κρεατινη, και λογο της καθημερινης προπονησης ειχα ανεβασμενη κρεατινινη και cpk..αρα δεν εισαι ο μονος!
    κ ο τοτε γιατροσ, μου το τεκμηριωσε οτι ειναι λογο της προπονησης
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-01-11 15:37 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις εξετασεις αιματος μου βρηκαν κρεατινινη 1,2 με οριο 1,4 αλλα μου παν οι γιατροι καθως και ενας γυμναστης που του το δειξα μετα οτι για την ηλικια μου(23) επρεπε να ειναι λιγοτερο.

    Παιζει ρολο η εκγυμναση με βαρη ή η αυξημενη(χωρις υπερβολες) ληψη πρωτεινης στην κρεατινινη?

    Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι η ουρια μου ηταν χαμηλη οποτε λογικα δεν ειναι θεμα πρωτεινων ή μη επαρκους ληψης νερου.

    Επισης δεν παιρνω κρεατινη ουτε πηρα ποτε.

    Τι λετε?
    λοιπον φιλε επειδη την εκανα προσφατα κ εφω αυτη την εξεταση ΜΑΖΙ με τη CPK , η κρεατινινη ηταν ακριβως εκει που ηταν η δικη σου. και η CPK καμια 100αρια μοναδες παραπανω.
    η κρεατινινη δειχνει την σωστη νεφρικη λειτουργια!! οποτε εισαι μπομπα. ΝΑΙ εχει να κανει με τα υγρα που παιρνει ο οργανισμος σου. η CPK "μετραει" την μυικη κοπωση. εγω ας πουμε πηγα την επομενη μερα μετα απο μια εβδομαδα με 4 προπονησεις.
    δεν εχει σημασια αν η γυμναστικη σου ηταν μιση ωρα τρεξιμο ή 5 ωρες με τους λοκατζηδες. εχει σημασια ποσο υπερβαλουν ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΜΥΕΣ!
    ΓΕΝΙΚΑ αυτο που σου λενε οτι θα επρεπε να ειναι ακομα πιο κατω το εχουν πει και σε εμενα. αλλα αφου ειναι μεσα στα ορια μην αγχωνεσα.

    αυτο που θα εκανα εγω ειναι να την ξαναμετρουσα ΚΑΙ ΜΕΤΑ απο ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ , αλλα ΚΑΙ ΜΕΤΑ απο ενα διαστημα που θα τυχει να εισαι χαλαρος απο γυμναστικη. Να δεις πως αντιδραει ο οργανισμος σου σε καθε συνθηκη.

    να πινεις πολλα υγρα, για να μην αφηδατωνεσαι!!!!! αυτο εχει να κανει τοσο με την κρατινινη οσο και με την CPK. και καλυτερα να ρωτας εναν γιατρο γενικα γι αυτα γιατι στο google θα διαβασεις και σωστα και λαθος..... και αληθειες και υπερβολες...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-02-11 02:34 #15
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Τελικα ξαναεκανα εξετασεις χωρις να μου αλλαξω κατι στη διατροφη μου και μου βρηκαν μονο 1 κρεατινινη. Ποιος ξερει τι ηταν τοτε...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία