Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 45
  1. 24-04-16 00:42 #31
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DeadMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα ευχαριστω!!

    Πάντως το όριο που δίνει το εργαστήριο που πήγα είναι <258 και η εξέταση μου έδειξε 355.... αλλα εδω διαβαζω πως ειναι <177 και μου κάνει εντύπωση
    http://gtoul.com/%CE%BC%CE%BF%CE%BD%...%CE%B7-%CE%BF/

    μια σχετική ερώτηση που θα περιλαμβάνεται στο τέταρτο μου σύγγραμμα το νέο έτος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-04-16 01:56 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://gtoul.com/%CE%BC%CE%BF%CE%BD%...%CE%B7-%CE%BF/

    μια σχετική ερώτηση που θα περιλαμβάνεται στο τέταρτο μου σύγγραμμα το νέο έτος
    Τότε δεν ειναι απαραίτητα κακό έτσι? (η ειναι??) Αλώστε η τελευταία λήψη κρεάτινης ηταν 2 μέρες πριν την αιμοδοσία (δεν είναι εγκεκριμένη απο τον ΕΟΦ δεν ξερω αν παίζει ρόλο και τι θα έλεγες εσύ) Είδα όλα τα σεμινάρια σου στο Y.T σήμερα και τις εκπομπές που ησουν καλεσμένος... μπορω να πω πως είπες τα πράματα με το όνομα τους!!!! Έλαβα πολλα πραματα υπόψιν μου απο αυτα που ειπες! Αν και εχω ενα σκασμο ερωτήσεων να σου κανω αλλα ειναι πολλες και θα βγουμε off topic, θα παραμείνω στο θέμα του topic σίγουρα θα εχεις αντιμετωπίσει παρομιες εξετάσεις αίματος....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-11-16 21:31 #33
    Προεπιλογή Μετα απο 6 Μηνες επαναλιπτικη εξεταση
    Όνομα: WP_20161120_20_18_36_Pro_LI.jpg Εμφανίσεις: 407 Μέγεθος: 96,7 KB


    η νεα εξεταση

    τώρα είμαι στην σκέψη αν ξαναχρησιμοποιήσω κρεατίνη.... αλλα εχω κανει αυστηρη την διατροφή 5 γεύματα σχεδόν 0 χοληστερόλη και λίπη

    για 6 μηνες δεν εχω κανει κατι ουτε εχω πάρει τιποτα λόγω δουλειάς σε σεζον σε νησιά και η διατροφή ηταν χάλια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DeadMan : 20-11-16 στις 21:35
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-11-16 21:43 #34
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    φιλε τα λιπαρα στην διατροφη ειναι απαραιτητα..γιαυτο κ τα λενε "essencial fatty acids"..
    τι παει να πει "αυτηρη διατροφη με 0 λιπαρα", ημαρτον..παρολα αυτα, τα τριγλυκριδια σου ειναι στο θεο
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-11-16 22:47 #35
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Τα τριγλυκερίδια επηρεάζονται από το φαγητό της προηγούμενης ημέρας,αλλά και εάν δεν έχεις τηρήσει το 8-12ωρο νηστείας.Τα DHA/EPA έχουν την ικανότητα να τα ελαττώνουν.Η λιποπρωτείνη υψηλής πυκνότητας είναι χαμηλότερη από όσο θα έπρεπε,όπως και η ολική χοληστερίνη,αλλά και η λιποπρωτείνη χαμηλής πυκνότητας,που είναι ανεβασμένες.Συνεπώς το αθηρωματικό σου κλάσμα και ο αθηρωματικός δείκτης,θέλουν βελτίωση.Φυτοστερόλες,λεκιθίνη,ελαιόλαδο,ξηροί καρποί,ψάρια παχιά,ίνες,αποχή από τηγανητά και επεξεργασμένα κόκκινα κρέατα.Γενικά αποχή από τρανς και μεγάλες ποσότητες κορεσμένων λιπαρών.Επειδή έχεις το ένα ηπατικό σου ένζυμο αυξημένο,κάνε ένα U/S ήπατος,μήπως και υπάρχει υποψία λιπώδους διήθησης.
    Η νεφρική σου λειτουργία φαίνεται καλύτερα με την 24ωρη κάθαρση κρεατινίνης στα ούρα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Ν. Τουλιάτος : 20-11-16 στις 22:51
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-11-16 23:07 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε τα λιπαρα στην διατροφη ειναι απαραιτητα..γιαυτο κ τα λενε "essencial fatty acids"..
    τι παει να πει "αυτηρη διατροφη με 0 λιπαρα", ημαρτον..παρολα αυτα, τα τριγλυκριδια σου ειναι στο θεο

    Για αρχή θα συνεχίσω ετσι γιατι θέλω να τα ρίξω.... οταν λεω 0 εννοώ γαλακτοκομικά με 2%λιπαρά.... και ιδικά στην περίπτωση μου που εχω κιλια πιστεύω οσο χαμηλά τόσο καλύτερα γιατί έρχομαι απο σεζον και λογο του οτι ειμαι μάγειρας ειναι λιγο περίεργα τα αποτελέσματα μετά απο κάθε σεζον... θα συμφωνήσω με τον γιατρό Τουλιατο
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-11-16 23:14 #37
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    σε τι συμφωνεις δλδ, δεν διαβασες τι εγραψε?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Συνεπώς το αθηρωματικό σου κλάσμα και ο αθηρωματικός δείκτης,θέλουν βελτίωση.Φυτοστερόλες,λεκιθίνη,ελαιόλαδο,ξηροί καρποί,ψάρια παχιά,ίνες,
    επισης, τι παει να πει "οσο πιο χαμηλα τοσο καλυτερα", ειπαμε οτι τα λιπαρα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, για να λειτουγρει σωστα ο οργανσιμος, ποσο πιο απλα να το γραψω λεμε..ο καθενας οτι στραβο του κατσει κ φουλ αυτοσχεδιασμος, 0 λογικη..
    διαβασε λιγο για το τι γινεται στο σωμα, οταν τα λιπαρα σου ειναι πολυ χαμηλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-11-16 23:18 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τριγλυκερίδια επηρεάζονται από το φαγητό της προηγούμενης ημέρας,αλλά και εάν δεν έχεις τηρήσει το 8-12ωρο νηστείας.Τα DHA/EPA έχουν την ικανότητα να τα ελαττώνουν.Η λιποπρωτείνη υψηλής πυκνότητας είναι χαμηλότερη από όσο θα έπρεπε,όπως και η ολική χοληστερίνη,αλλά και η λιποπρωτείνη χαμηλής πυκνότητας,που είναι ανεβασμένες.Συνεπώς το αθηρωματικό σου κλάσμα και ο αθηρωματικός δείκτης,θέλουν βελτίωση.Φυτοστερόλες,λεκιθίνη,ελαιόλαδο,ξηροί καρποί,ψάρια παχιά,ίνες,αποχή από τηγανητά και επεξεργασμένα κόκκινα κρέατα.Γενικά αποχή από τρανς και μεγάλες ποσότητες κορεσμένων λιπαρών.Επειδή έχεις το ένα ηπατικό σου ένζυμο αυξημένο,κάνε ένα U/S ήπατος,μήπως και υπάρχει υποψία λιπώδους διήθησης.
    Η νεφρική σου λειτουργία φαίνεται καλύτερα με την 24ωρη κάθαρση κρεατινίνης στα ούρα
    Εδω και μια εβδομάδα εχω ξεκινήσει να τρώω αυτα που έγραψες! ευχαριστω!! με καθημερινή προπόνηση και συμπλήρωμα πρωτεΐνης (δεν ξερω αν ηταν καλη η κίνηση να πάρω ... χωρις κρεατίνη βέβαια) ο γιατρος είπε πως αν πέσει η χοληστερίνη και τα τριγλυκεριδια θα υποχωρήσει και το SGPT
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-11-16 23:40 #39
    Προεπιλογή
    [QUOTE=beefmeup;877442]σε τι συμφωνεις δλδ, δεν διαβασες τι εγραψε?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DeadMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,αποχή από τηγανητά και επεξεργασμένα κόκκινα κρέατα.Γενικά αποχή από τρανς και μεγάλες ποσότητες κορεσμένων λιπαρών.
    ναι διάβασα τι έγραψε και συμφωνώ απολυτος ποσο πιο απλα να το γραψω και οπως πολυ σωστα εγραψε για Φυτοστερόλες,ελαιόλαδο,ξηροί καρποί,ψάρια παχιά,ίνες τα οποία καταναλώνω και τα οποια δεν περιέχουν ζωικά τρανς λιπαρά οπως το κόκκινο κρέας και τα τηγανητά (τέτοιου ειδους ετρωγα πανω στη σεζον χωρις ασκηση για αυτο και βγήκαν αυτές οι εξετάσεις

    οτι καταναλώνω φροντίζω να εχει μέχρι 2% λιπαρά
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-11-16 00:27 #40
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DeadMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... αλλα εχω κανει αυστηρη την διατροφή 5 γεύματα σχεδόν 0 χοληστερόλη και λίπη
    Εδώ παίρνεις 0 λιπαρα



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DeadMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... οταν λεω 0 εννοώ γαλακτοκομικά με 2%λιπαρά....και ιδικά στην περίπτωση μου που εχω κιλια πιστεύω οσο χαμηλά τόσο καλύτερα

    Όπως σωστά είπες.... πιστευεις



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DeadMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....,ελαιόλαδο,ξηροί καρποί,ψάρια παχιά,ίνες τα οποία καταναλώνω και τα οποια δεν περιέχουν ζωικά τρανς λιπαρά

    οτι καταναλώνω φροντίζω να εχει μέχρι 2% λιπαρά

    Και εδώ, καταναλώνεις λιπαρά που μόνο 2% δεν είναι. Αλήθεια, υπάρχουν αμύγδαλα 2% πχ?


    Μπιφ, είσαι ήρωας, τι άλλο να πω?
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-11-16 00:43 #41
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Εφόσον είσαι μάγειρας,θα οφείλεις να γνωρίζεις ότι το λάδι δεν το μαγειρεύουμε,αλλά το προσθέτουμε ωμό.Διαφορετικά οξειδώνεται και γίνεται κακής ποιότητας.Επίσης απέφευγε φυτικά λίπη (ηλιέλαιο,καλαμποκέλαιο,αραχιδέλαιο),καθότι είναι πλούσια σε Ω6 που σχετίζονται με τη φλεγμονή.Σε αντίθεση με τα Ω9 του ολεικού οξέως στο λάδι ελιάς.Τα υδρογονωμένα λίπη (μαργαρίνη,φυτίνη) είναι απορριπτέα επίσης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-11-16 01:18 #42
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Και επισης βγαλε τον απλο υδατανθρακα απο τη διατροφη σου που ειμαι σιγουρος υπαρχει σε μεγαλες ποσοτητες.Τη ζημια στη χοληστερινη κτλ την κανουν τα σακχαρα και τα trans λιπαρα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-11-16 16:58 #43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον είσαι μάγειρας,θα οφείλεις να γνωρίζεις ότι το λάδι δεν το μαγειρεύουμε,αλλά το προσθέτουμε ωμό.Διαφορετικά οξειδώνεται και γίνεται κακής ποιότητας.Επίσης απέφευγε φυτικά λίπη (ηλιέλαιο,καλαμποκέλαιο,αραχιδέλαιο),καθότι είναι πλούσια σε Ω6 που σχετίζονται με τη φλεγμονή.Σε αντίθεση με τα Ω9 του ολεικού οξέως στο λάδι ελιάς.Τα υδρογονωμένα λίπη (μαργαρίνη,φυτίνη) είναι απορριπτέα επίσης.

    Ναι το γνωρίζω .. ευχαριστώ!!! στην δουλειά ηταν λιγο δύσκολο... γι αυτο και αυτα τα αποτελέσματα ')
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-11-16 22:15 #44
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DeadMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το γνωρίζω .. ευχαριστώ!!! στην δουλειά ηταν λιγο δύσκολο... γι αυτο και αυτα τα αποτελέσματα ')
    Αντιθέτως,ο Γρηγόρης Καραγιάννης (γνωστός πρωταθλητής -80κιλών),είναι μάγειρας σε πολυτελή εστιατόρια και καταφέρνει να τρώει μια χαρά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-11-16 03:24 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιθέτως,ο Γρηγόρης Καραγιάννης (γνωστός πρωταθλητής -80κιλών),είναι μάγειρας σε πολυτελή εστιατόρια και καταφέρνει να τρώει μια χαρά.
    Καμία σχέση τα εστιατόρια με τα ξενοδοχεία-εργοστάσια που δουλεύω..... μιλάμε για τάισμα ποσοτήτων 2.000-3.000 άτομα την μέρα.... πολύ πολύ τρέξιμο και το φαγητό για το προσωπικό οχι και τόσο καλο....οταν ήμουν σε κυριλέ εστιατόρια με λίγα άτομα (σε πρωτοκλασάτα ξενοδοχεία πόλεως) ναι.. μπορούσα να το κάνω(γνώρισα και μάγειρες που ασχολουνταν και βγαζαν τa dianabol της scirrox απο την τσεπη και μου λεγαν αν θα ηθελα να μπω και σε κυκλο ΑΑΣ) .... αλλα τα τελευτεα 3 χρόνια ειμαι σε allInclusive ξενοδοχεία σε νησιά (μέτριο φαγητό) ποοολλες ωρες δουλειας ....σε καμιά περίπτωση για την καλοκαιρινή περίοδο ...ποιο εύκολα κάνεις deadlift 250 κιλά πάρα να ταΐζεις 3 φορές την ημέρα καθημερινά τόσα άτομα.....(και οχι δεν τα λέω όλα αυτά για δικαιολογία) απλά είναι κανονικό σκότωμα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123