Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 23-10-11 14:42 #1
    Προεπιλογή Το πρόγραμμα μου για το σπιτι...είναι λάθος?
    Καλησπέρα,
    τηρώ εδώ και κανα μήνα περίπου ένα προγραμματάκι στο σπίτι και θέλω να μου πείτε αν κινούμε σωστά.
    Καταρχήν είμαι 36 χρονών, 1,72 και 72 kg. Στόχος μου είναι να χάσω 2-3 κιλά λίπους και να αυξήσω δύναμη και γιατί όχι λίγο γράμμωση.
    Να σημειώσω ότι λόγω παλιών πολλών τραυματισμών , δεν μπορώ να δουλέψω ασκήσεις για δικέφαλους και γενικά να ανοιγει ο αγκώνας με αρκετα κιλά.
    Κάνω ήδη αερόβια 3 -4 φορες τη βδομάδα και αυτο το προγραμμα με αλτηράκια :
    3 χ 12 πιέσεις σε οριζόντιο με 8 κιλους αλτηρες
    3 χ 12 σε επικληνη
    3 χ 15 πουλ όβερ
    3 χ 12 πιέσεις ώμων
    3 χ 12 πλάτη ( με αλτηρα γονατιστος στον παγκο κοπηλατικά)
    και 3 χ 20 κοιλιακούς
    Αυτό μου παίρνει περίπου 20-25 λεπτα και το κάνω 3 φορές τη βδομάδα εκτός απροοπτου.
    Τα κιλα που βάζω είναι λίγα αλλά είναι αρχή και έχω και τους τραυματισμους.
    Πως σας φαίνεται για το στόχο που έχω?
    είμαι πολυ λάθος? ευχαριστω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-10-11 08:39 #2
    Προεπιλογή Πόσες φορές βάρη και πόσες αερόβια??
    Καλημέρα,
    ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση ..Εχω στόχο να χάσω 2-3 κιλά λίπους και να αποκτήσω μια "ρουτίνα" ποιο προγραμματισμένη όσον αφορά το θέμα γυμναστική .
    Είναι καλύτερα να γυμνάζω (στο σπιτι) 3 φορές τη βδομάδα στήθος-πλάτη-κοιλιακους-χέρια, απο 2-3 ασκήσεις κάθε ομάδα, και άλλες 3 φορές τη βδομάδα απο 1 ώρα τζόκινγκ,
    Ή να κάνω κάθε μέρα απο δυο μυικές ομάδες + 40 λεπτά τζόκινγκ?
    Φυσικά αυτό δεν θα βγαίνει πάντα αλλά λέμε τώρα (δουλειά, οικογένεια,κτλ..)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-10-11 12:43 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    γεια σου...
    αρχικα θα σου ρωτησω αν γυμναζεσαι στο σπιτι γιατι ετσο θες η γιατι πρεπει κ δεν εχεις αλλη επιλογη?αν μπορεις να πας σε ενα γυμναστηριο,θα κανεις οργανωμενη δουλεια παντως...αν οχι και πρεπει να εισαι σπιτι,τοτε θα βολευτουμε εκει αρκει να εχεις και καποιον εξοπλισμο...
    τα 2 με 3 κιλα λιπους που θες δεν ειναι πολλα για να τα χασεις εαν κανεις μια προσεγμενη διατροφουλα και καλη προπονηση...
    εφοσον λοιπον γυμναζεσαι σπιτι,γιατι δεν εχεις βαλει και τα ποδια σου καπου>?μην μου πεις τα γυμναζεις μεσω τρεξιματος,γιατι δεν ειναι το ιδιο...ειναι το μισο σου σωμα και μια καλη προπονηση ποδιων θα σε βοηθησει πολυ και στο στοχο σου...
    αρα
    πρωτα πες μας ποσες φορες μπορεις να γυμναζεσαι μεσα στην εβδομαδα...κιλα,υψος ολα και αν μπορεις να πας σε γυμναστηριο η οχι κ μετα τα ξαναβλεπουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-10-11 14:30 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σου...
    αρχικα θα σου ρωτησω αν γυμναζεσαι στο σπιτι γιατι ετσο θες η γιατι πρεπει κ δεν εχεις αλλη επιλογη?αν μπορεις να πας σε ενα γυμναστηριο,θα κανεις οργανωμενη δουλεια παντως...αν οχι και πρεπει να εισαι σπιτι,τοτε θα βολευτουμε εκει αρκει να εχεις και καποιον εξοπλισμο...
    τα 2 με 3 κιλα λιπους που θες δεν ειναι πολλα για να τα χασεις εαν κανεις μια προσεγμενη διατροφουλα και καλη προπονηση...
    εφοσον λοιπον γυμναζεσαι σπιτι,γιατι δεν εχεις βαλει και τα ποδια σου καπου>?μην μου πεις τα γυμναζεις μεσω τρεξιματος,γιατι δεν ειναι το ιδιο...ειναι το μισο σου σωμα και μια καλη προπονηση ποδιων θα σε βοηθησει πολυ και στο στοχο σου...
    αρα
    πρωτα πες μας ποσες φορες μπορεις να γυμναζεσαι μεσα στην εβδομαδα...κιλα,υψος ολα και αν μπορεις να πας σε γυμναστηριο η οχι κ μετα τα ξαναβλεπουμε
    Δυστυχώς μπορώ μόνο στο σπίτι όσο και αν με περιορίζει..Έχω μια μπάρα, δυο αλτηρες , ένα πάγκο που μπορει να γίνει οριζόντιος, επικληνης ή κατακλινής και ένα μονόζυγο πόρτας.
    Είμαι 72 kg, 1. 72 m και τελευταια μέτρηση που είχα κάνει έδειξε 17% ποσοστό λίπος.
    Πόδια ναι ξέρω ότι δεν έβαλα, αλλα ο λόγος είναι ακριβώς αυτός που σκέφτηκες...επειδη κάνω τρέξιμο και ποδήλατο, θεωρώ ότι γυμνάζονται.
    Μπορώ να αφιερώσω καθημερινά 1 ώρα για γυμναστική απλά δε θα είναι κάθε μέρα την ιδια ώρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-11-11 08:46 #5
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.604
    Προεπιλογή
    To πρόγραμμα σου σίγουρα θα το γνωρίζεις ,ειναι ελλειπες καιθως δεν γυμναζονται αρκετα σημεια και μυικες ομαδες του σωματος σου,περα από τα δικεφαλα.
    Ως ενα πρόγραμμα τονωσης ειναι οκ,απο εκει και περα να αυξησεις την δυναμη σου δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι εφικτο,δεδομενου και τους περιορισμους που εχεις.
    Απάντηση με παράθεση