Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 60
  1. 30-12-10 19:44 #46

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    @sogoku.ναι το εχω διαβασει και γω αλλα δε συμφωνω.βασικα δεν ξερω πως εκαναν τις αρνητικες κι ολας.αν δε δω πως εγιναν δε μπορω να κρινω.αυτο που ξερω ομως ειναι οτι οταν εχω φτασει σε σημειο να μην μπορω να σηκωσω αλλη επαναληψη το βαρος,μπορω να κανω 3-4 αρνητικες ακομα(απολυτα ελγχομενες) αν καποιος με βοηθησει στη θετικη.τη δε τελευαια αρνητικη μαλιστα την κανω να διαρκει ως και 10 δευτερα σε καποιες περιπτωσεις και πραγματικα νιωθω οτι ξεχειλωνουν οι μυες μου.
    βλεπεις στις αρνητικες ειμαστε 40% πιο δυνατοι απ'οτι στις θετικες οποτε δεν σημαινει οτι εχουμε φτασει σε πληρη μυικη κοπωση επειδη δε μπορουμε να σηκωσουμε αλλη επαναληψη.ο μυς εχει ακομα κατι να δωσει και το δινει στις αρνητικες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FoTiS3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι τραπεζιους μαζι με πλατη τους εχω

    να σε ρωτησω στο αρθρο σου γραφεις οτι στον ογκο κανεις 14-15 σετ για στηθος ενω στην γραμμωση μπορει να κανεις και 20.ποσα σετ πρεπει να κανουμε για καθε μυικη ομαδα στον ογκο??ειναι λιγοτερα απο οτι στην γραμμωση??
    ναι στον ογκο για μενα τα σετ ειναι λιγα και καλα.
    εγω πχ τωρα στον ογκο ολα τα σετ μου ειναι failure και με βαριες ασκησεις σε επαναληψεις 6-10 αντε μεχρι 12.τα βαρη ειναι μεγαλα(για τα δικα μου δεδομενα) και με 14 σετ στηθος νιωθω οτι εχω εξαντληθει.οποτε λιγα και καλα(και βαρια).
    προαγωνιστικα ομως βαζω και κανα 2 ασκησεις απομονωσης,ανεβαζω σε 10-12 τις επαναληψεις στις ακσησεις απομονωσης (οπου εκει ετσι κι αλλιως εκ των πραγματων τα βαρη δεν ειναι πολυ μεγαλα) οποτε και μπορω να ανταπεξελθω σε μεγαλυτερο ογκο προπονησης γιατι ουτε οι ασκησεις ειναι ολες τοσο βαριες ουτε τα βαρη που χρησιμοποιω ειναι πλεον τοσο μεγαλα και εξαντλητικα(οποτε κανω ως και 20 σετ για στηθος)ενω και η φιλοσοφια και ο στοχος της προπονησης μου εχει πλεον μεταβληθει.
    προσπαθω πιο πολυ να πιασω φορμα παρα να βαλω κι αλλη μαζα,οποτε με τα περισσοτερα σετ και τις περισοστερες επαναληψεις προσπαθω να αναγκασω τον οργανισμο μου να αντλησει ενεργεια απο το γλυκογονο και το λιπος σε συνδυασμο με την ελαφρως μεγαλυτερη διαρκεια προπονησης,τη διαιτα και την αεροβια ωστε να χασω το περιττο λιπος.


    οσο για τον αριθμο των σετ ανα μυικη ομαδα θα σου πω τι κανω εγω αυτη την εποχη(βεβαια εχουμε διαφορετικο σπλιτ οποτε προφανως εσυ δε θα κανεις τοσα σετ για ποδια).

    τετρακεφαλοι 13 σετ
    απαγωγοι 3 σετ
    γαστροκνημιοι 3 σετ
    δελτοειδεις 12 σετ
    τρικεφαλοι 9 σετ
    πλατη/μεση 16-18 σετ
    τραπεζιοι 3 σετ
    δικεφαλοι μηριαιοι/γλουτοι 15 σετ
    υποκνημιδιοι 3 σετ
    στηθος 14 σετ
    δικεφαλοι βραχιονες 8 σετ
    κοιλιακοι 12-15 σετ
    ραχιαιοι 6-9 σετ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TEFAAtzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    γνωμη μου ειναι να δοκιμαζουμε και να βλεπουμε τι <<πιανει>> περισσοτερο τον καθεναν μας
    ειπες μεγαλη κουβεντα!!!!!!!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-12-10 21:36 #47
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    @keyzersoze
    αν διαβασεις το 2ο μερος θα καταλαβεις τι εννοω για τη σειρα των ασκησεων,ειδικα αυτα που λεω περι επικλινη και ισιου.
    Νικο, διαβασα και το 2ο μερος αλλα δεν εβγαλα ακρη για τη σειρα
    Αφενος, προτεινεις οντως επικλινη πρωτα και μετα ισιο αλλα θα ηθελα αν μπορεις να μου εξηγησεις και το λογο και αφετερου, δεν αναφερεις κατι για σειρα για τις υπολοιπες ασκησεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-12-10 21:49 #48
    Το avatar του χρήστη No Cash

    Εγγραφή
    30-12-2008
    Περ.
    Athena
    Μηνύματα
    610
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε μιλαω για μπαρα στο μαξιλαρι,για αλτηρες απο ορθια θεση λεω ρε μπαγασα.

    χαχα οκ ναι τοτε συμφωνω
    stealin dealin killin
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-12-10 21:52 #49

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    φυσικα και γραφω το λογο.ιδου ο λογος

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσοτεροι εχουν δυσκολια να αναπτυξουν το ανω στηθος και συνηθως οι κλειδες τους εξεχουν δημιουργωντας μια ασχημη εικονα.Σε μεγαλο βαθμο φταει η εμμονη με τον ισιο παγκο,γιατι ολοι τα δινουν όλα εκει,παραμελωντας τον επικλινη η βαζοντας τον σε 2η μοιρα.

    Ξεκινατε παντα με επικλινεις πιεσεις την προπονηση σας.Και μη φοβαστε δεν προκεται να υπεραναπτυχθει το ανω στηθος σας σε βαρος του μεσου στηθους!Ακομα και να μην θελετε να γυμνασετε το μεσο στηθος,αυτό είναι απλα αδυνατο,γιατι και μεσω του επικλινη (αλλα και σχεδον ολων των ασκησεων στηθους) το μεσο στηθος θα γυμναστει,θελετε δε θελετε.
    Εχετε δει ποτε κανενα με τεραστιο ανω στηθος και μικρο μεσο στηθος???Οχι βεβαια.
    η σειρα ασκησεων εξαρταται απο το συνολικο προγραμμα.τις αδυναμιες του καθενος(που θα πρεπει να δωσει πχ βαρος και που οχι),τη διατροφη του,τους στοχους του,αναλογα με το ποιο πεδιο επαναληψεων δουλευει,ποσο % της 1ΜR,απο το συνολικο ογκο προπονησης κτλ. οποτε δε μπορω να δωσω ετσι στην τυχη μια σειρα ασκησεων για ολο τον κοσμο.

    παντως αυτο με τον επικλινη ως 1η ασκηση το θεωρω must για το 90% των ασκουμενων,οποτε αφου μπορει να γενικευτει το ανεφερα.για τα υπολοιπα επιφυλασομαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-12-10 22:53 #50
    Προεπιλογή
    Παιδια καλησπερα. Κανω ανοιγματα σε επικληνη περιπου 45 μοιρες..
    Θελω να κοψει το στηθος πανω πανω. να χωρισει. Να αλλαξω τα ανοιγματα και να τα κανω ενα κλικ πιο κατω απο τον καθετο?? δηλαδη περιπυ 75 μοιρες?? η απλα να προσθεσω και αυτη την ασκηση στο πρρογραμμα μου και να κρατησω και τα κανονικα ανοιγματα στον επικληνη??
    Η τιποτα απο τα δυο?? Ευχαριστω!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-12-10 19:52 #51

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    καταρχας τα ανοιγματα ειναι πιο πολυ ασκηση για το ευρος του στηθους παρα για το κεντρο οποτε αυτο που κανεις ειναι ψιλο-αστοχο.
    επισης νομιζω οτι σε τοσο μεγαλη κλιση οπως 75 μοιρες το μονο που θα καταφερεις ειναι να ταλαιπωρησεις του ωμους σου.
    χωρις να εχω δει το στηθος σου μαντευω οτι απλα του λειπει η συνολικη μαζα η απλα εχεις πολυ μεγαλο ποσοστο λιπος.χωρις πολυ μαζα η με 20% λιπος τι να κοψεις???
    μην ξεχνας οτι η γραμμωση ειναι σαν τις γραμμες στο χωμα.οσο πιο πολυ ειναι το χωμα(=μυες) τοσο πιο βαθιες ειναι οι γραμμες.

    οποτε επικεντρωσου στο να βαλεις μυες η στο να χασεις λιπος και το κοψιμο θα ερθει απο μονο του.

    αν επιμενεις να ψαχνεις καποια ασκηση για κοψιμο,αν και δεν υπαρχει μαγικη ασκηση οπως ειπα,δοκιμασε αν εχετε πεκ ντεκ με τεντωμενα χερια,να κανεις κρατηματα μετα το τελος της καθε επαναληψης.ωμοι και σβερκος πισω,κολλημενοι στο καθισμα.
    επισης διασταυρωσεις τροχαλιας σκυφτος με τροχια διαγωνια προς τα πανω σε σχεση με το επιπεδο του θωρακα σου.

    αυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-01-11 21:56 #52
    Το avatar του χρήστη metz

    Εγγραφή
    20-10-2009
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Χρόνια πολλά και συγχαρητήρια και από εμένα για το άρθρο όπου κατάφερες να συμπτύξεις πολλές και ουσιώδεις πληροφορίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην ξεχνας οτι η γραμμωση ειναι σαν τις γραμμες στο χωμα.οσο πιο πολυ ειναι το χωμα(=μυες) τοσο πιο βαθιες ειναι οι γραμμες.
    Από τις καλύτερες παρομοιώσεις που έχω ακούσει (διαβάσει)!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-01-11 00:08 #53

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    να'σαι καλα φιλε.χρονια πολλα και καλα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-01-11 01:33 #54
    Προεπιλογή
    επιτελους βρηκα χρονο να το διαβασω νικ
    ενταξει τι να πω πολυ σημαντικες οι συμβουλες σου, αν και πολλα απ αυτα τα ειχα συμπερανει και απο τα προγραμματα σου που ακολουθουσα τον τελευταιο καιρο
    thanks nick
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-01-11 02:02 #55

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-01-11 14:05 #56
    Προεπιλογή
    Πολυ καλο και δουλεμενο αρθρο σαβατζ!Διαφωνω βεβαια σε λιγα αλλα ολα θα ηταν πολυ βαρετα αν συμφωνουσαμε στα παντα!

    Ειδικα αυτο για τον επικλινη καλα κανεις και το επισημαινεις συνεχεια.Αφου και εγω,που ασχολουμε σοβαρα με τα βαρη μολις 6 μηνες εχω παρατηρησει ηδη οτι το ανω μερος εχει αναπτυχθει κατα πολυ λιγοτερο απο το μεσαιο και το κατω.Μολις τελειωσω τον κυκλο δυναμης που κανω τωρα θα βαλω επικλινη πρωτη ασκηση για στηθος.Θα δοκιμασω και αυτο που λες για 45λεπτες προπονησεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-01-11 19:05 #57
    Προεπιλογή
    πολυ καλο και χρησιμοτατο topic!! μια ερωτηση,σε πολλα σημεια στο κειμενο αναφερης θετικη κ αρνιτικι,π.χ πιεσεις παγκου θετικι το ανεβασμα,αρνιτικη το κατεβασμα??
    Μπραβο και παλι!!!
    There is no starting or stopping - only doing.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-01-11 20:19 #58

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    @αντωνης
    να'σαι καλα ευχαριστω για τα καλα λογια.

    @triumph
    ακριβως
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-01-11 04:08 #59

    Εγγραφή
    04-05-2010
    Περ.
    Γες αι ντού.
    Μηνύματα
    163
    Προεπιλογή
    Μου φανηκε πολυ ενδιαφερον το κειμενο.Αναφερεις συχνα οταν προκειται για μελετη και οταν προκειται για την αποψη σου και αυτο το θεωρω σημαντικο.Θελω να σταθω στο κομματι με την αναγνωριση των μυικων ινων και να αναφερθω σε προσωπικο μου παραδειγμα.Ολες τις μυικες ομαδες τις κανω με την ιδια ενταση,βαζω κιλα μεχρι εξαντλησης στα σετ αλλα παρολαυτα στα χερια(κυριως δικεφαλα) υστερω σημαντικα.Παιζω κιλα αλλα παροτι πιεζομαι με το που τελειωνω την ασκηση μετα απο μερικα δευτερολεπτα νιωθω σαν μην μπορω να καταλαβω τι εχω γυμνασει.Μια δυο φορες που εχω δοκιμασει μια ιδιαιτερη ασκηση(καθιστος 45μοιρες μπροστα απο τροχαλια με ισια λαβη και παιζοντας μισες σχεδον επαναληψεις ενιωθα να πιανομαι πραγματικα).Οποτε σκεφτομαι μηπως η αιτια ειναι κατι με τις μυικες ινες.Σκοπευω να δοκιμασω αυτο με την ανευρεση των ινων απλα σκεφτομαι σε περιπτωση πχ που καταληξω οτι χρειαζομαι περισσοτερες η πολυ λιγοτερες επαναληψεις η μισες ξερω γω ποια μπορει να ειναι τα μειονεκτηματα.Εχει δοκιμασει κανεις αυτο το τεστακι για τις μυικες ινες και ειδε αποτελεσματα μετα απο προσαρμογη του?Επισης θελω να κλεισω οτι κανοντας ισιο παγκο για στηθος και κανοντας και το μηχανημα που αντιπροσοπευει τον παγκο(δε ξερω πως λεγεται) με το δευτερο νιωθω να πιανομαι πολυ περισσοτερο.Πως θα κρινατε την επιλογη να στραφω στο μηχανημα αν νιωθω οτι δουλευει καλυτερα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 30-10-11 04:48 #60
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Μπράβο Νίκο!
    Πολύ καλό άρθρο μέσα από την καθημερινή σου τριβή και εμπειρία με την προπόνηση στα βάρη.
    Πιστεύω οτι θα έπρεπε το θέμα να γίνει sticky ώστε να μην χάνετε στην σορό αφού παραθέτει χρήσιμες πληροφορίες που συναντάς κυρίως σε βιβλιογραφία. Επιπλέον είναι στην Ελληνική γλώσσα και βοηθά όσους δεν γνωρίζουν την Αγγλική.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234