Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 28-05-11 09:42 #1
    Προεπιλογή σουπια και πρωτεινη
    καλημερα στην παρεα.
    οποτε παω στο σουπερ μαρκετ και εχω χρονο κοιταω για τροφες καταλληλες για εμας.
    σημερα πετυχα μια καλη και πηρα...
    οπως λεει και ο τιτλος, το καλαμαρι και η σουπια εχει πολλες πρωτεινες στα 100γρ και ελαχιστα λιπαρα και υδατανθρακες.
    η σουπια εχει 2 γρ παραπανω οποτε πηρα ενα πακετο καλλιμανη και σας παραθετω την διατροφικη αξια...

    στα 100 γρ

    θερμιδες 79 kcal
    πρωτεινη 16.2 gr
    υδατανθρακες 0.8 gr
    λιπαρα 0.7 gr
    σιδηρο 6 mg
    φωσφορο 387 mg
    βιταμινη2 0.9 mg
    βιταμινη12 3 mg

    πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο γευμα πλουσιο σε καθαρη πρωτεινη...
    οποτε η ποικιλια μεγαλωνει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-05-11 11:13 #2
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα στην παρεα.
    οποτε παω στο σουπερ μαρκετ και εχω χρονο κοιταω για τροφες καταλληλες για εμας.
    σημερα πετυχα μια καλη και πηρα...
    οπως λεει και ο τιτλος, το καλαμαρι και η σουπια εχει πολλες πρωτεινες στα 100γρ και ελαχιστα λιπαρα και υδατανθρακες.
    η σουπια εχει 2 γρ παραπανω οποτε πηρα ενα πακετο καλλιμανη και σας παραθετω την διατροφικη αξια...

    στα 100 γρ

    θερμιδες 79 kcal
    πρωτεινη 16.2 gr
    υδατανθρακες 0.8 gr
    λιπαρα 0.7 gr
    σιδηρο 6 mg
    φωσφορο 387 mg
    βιταμινη2 0.9 mg
    βιταμινη12 3 mg

    πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο γευμα πλουσιο σε καθαρη πρωτεινη...
    οποτε η ποικιλια μεγαλωνει...
    καλη ειναι. απλα για να παρεις μια καλη ποσοτητα θελει 200-300 γραμ. κ το θεμα ειναι οτι ξεφευγεις σε τιμη μετα... σε συγκριση με κατι αλλο. τωρα αν ο πατερα σου ειναι ψαρας και εχεις καθερα μερα σουπιες και ψαρια. εισαι απλα πολυ τυχερος
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-05-11 11:43 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jannous44 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλη ειναι. απλα για να παρεις μια καλη ποσοτητα θελει 200-300 γραμ. κ το θεμα ειναι οτι ξεφευγεις σε τιμη μετα... σε συγκριση με κατι αλλο. τωρα αν ο πατερα σου ειναι ψαρας και εχεις καθερα μερα σουπιες και ψαρια. εισαι απλα πολυ τυχερος
    ειμαι τυχερος γενικα γιατι μενω σε νησι....
    παντος πολυ καθαρη πρωτεινη... χωρις λιπος και υδατανθρακες.
    με 200 γρ εχεις παρει μια σωστη δωση πρωτεινης στο γευμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-05-11 22:13 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα στην παρεα.
    οποτε παω στο σουπερ μαρκετ και εχω χρονο κοιταω για τροφες καταλληλες για εμας.
    σημερα πετυχα μια καλη και πηρα...
    οπως λεει και ο τιτλος, το καλαμαρι και η σουπια εχει πολλες πρωτεινες στα 100γρ και ελαχιστα λιπαρα και υδατανθρακες.
    η σουπια εχει 2 γρ παραπανω οποτε πηρα ενα πακετο καλλιμανη και σας παραθετω την διατροφικη αξια...

    στα 100 γρ

    θερμιδες 79 kcal
    πρωτεινη 16.2 gr
    υδατανθρακες 0.8 gr
    λιπαρα 0.7 gr
    σιδηρο 6 mg
    φωσφορο 387 mg
    βιταμινη2 0.9 mg
    βιταμινη12 3 mg

    πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο γευμα πλουσιο σε καθαρη πρωτεινη...
    οποτε η ποικιλια μεγαλωνει...


    Από γεύση τι λένε?
    Γιατί γαριδίτσες που είχα πάρει Καλλιμάνη δεν μου άρεσαν.
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-05-11 23:11 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kaloutsikos Εμφάνιση μηνυμάτων


    Από γεύση τι λένε?
    Γιατί γαριδίτσες που είχα πάρει Καλλιμάνη δεν μου άρεσαν.
    γαριδες η αληθεια ειναι οτι δεν εχω φαει, αλλα απο καλαμαρια και σουπιες, οκ.
    με μια προτιμηση στο καλαμαρι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-05-11 08:35 #6
    Προεπιλογή
    οντως ολα τα ψαρικα μετρανε... αλλα αν δεν το σηκωνει η τσεπη σου καλη λυση ειναι και τα κατεψυγμενα...

    5 ευρω περνω 850γρ χταποδι κατεψυγμενο... μια καλη λυση για να αλλαζω τους πολλους τονους...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-05-11 08:42 #7
    Προεπιλογή
    Αν μαγειρέψεις τη σουπιά με κρεμύδι κρασάκι κτλ γίνετε απίστευτη , και το ζουμί της, το κακό είναι οτι θέλει πολύ ψωμί μετα . Όσο για τις γαρίδες τις έχω βαρεθεί άσε που στο σαχανάκι τους το ζουμί είναι πιο νόστιμο παρά αυτές
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 31-05-11 09:52 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jumaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μαγειρέψεις τη σουπιά με κρεμύδι κρασάκι κτλ γίνετε απίστευτη , και το ζουμί της, το κακό είναι οτι θέλει πολύ ψωμί μετα . Όσο για τις γαρίδες τις έχω βαρεθεί άσε που στο σαχανάκι τους το ζουμί είναι πιο νόστιμο παρά αυτές
    σωστα!!! αν βαλεις λιγα αρωματικα σε ενα φαγητο, μπορει να γινει τελειος διαφορετικο....
    σημερα εχω σουπιες...
    και σαν ιδεα μπορω να σας πω και κατιν ακομη....
    καλαμαρι ολοκληρο, και γεμιζουμε το καλαμαρι με γεμιση απο μιγμα τυρι cottage+ριγανι+φρεσκο κρεμιδι... το ψηνουμε και τρωμε ενα πολυ ομορφο γευμα με φουλ πρωτεινη....
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-05-11 16:26 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστα!!! αν βαλεις λιγα αρωματικα σε ενα φαγητο, μπορει να γινει τελειος διαφορετικο....
    σημερα εχω σουπιες...
    και σαν ιδεα μπορω να σας πω και κατιν ακομη....
    καλαμαρι ολοκληρο, και γεμιζουμε το καλαμαρι με γεμιση απο μιγμα τυρι cottage+ριγανι+φρεσκο κρεμιδι... το ψηνουμε και τρωμε ενα πολυ ομορφο γευμα με φουλ πρωτεινη....
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-05-11 19:51 #10
    Προεπιλογή
    Aπο ψαρικά δοκιμάστε και φιλέτο pangasius. 4 ευρώ το κιλό, ~15γρ πρωτεϊνης τα 100γρ, και είναι αρκετά γευστικό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 31-05-11 20:33 #11
    Προεπιλογή
    Σουπια και καλαμαρια. Ωραια φαγητα. Εκτος απτης πρωτεινες κοιταξτε ομως και τις...πουρινες, που εχουν ολα αυτ. Ξερω, εμεις τα "μεγαλα παιδια" δεν ασχολουμαστε με τετοια αλλα ποτε δεν ξερεις, μπορει καποιος απο δω να ασχολειται με την υγεια του. Δεν παθαινεις και τιποτα αλλα σε μεγαλες ποσοτητες ειναι βλαβερα φυσικα οσο ναναι.
    Και το κρεας εδω που τα λεμε τις εχει τις τοξινες του κιαυτο. Καο bodybuilding χωρις κρεας...τουλαχιστον για μενα ειναι σαν Αγιος Βασιλης χωρις δωρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-06-11 23:03 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_trooper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπο ψαρικά δοκιμάστε και φιλέτο pangasius. 4 ευρώ το κιλό, ~15γρ πρωτεϊνης τα 100γρ, και είναι αρκετά γευστικό.
    γιαμ γιαμ, απο που το προμηθευομαστε? υπαρχει και κατεψυγμενο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-06-11 08:33 #13
    Προεπιλογή
    Nαι κατεψυγμένο, από τις διάφορες ψαραγορές κατεψυγμένων, δεν είναι δυσεύρετο
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-06-11 13:25 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SeXperT Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαμ γιαμ, απο που το προμηθευομαστε? υπαρχει και κατεψυγμενο?
    νομιζω εχει και η εταιρια Καλημανης
    τωρα αν σου πω οτι εχω κι εγω στο ενυδρειο μου ενα, μικρο ομως...
    Απάντηση με παράθεση