Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 17-01-11 19:03 #1

    Εγγραφή
    17-01-2011
    Περ.
    athenz
    Μηνύματα
    46
    Προεπιλογή 1 αποπειρα διατροφικου πλανου
    καλησπερα και καλη βδομαδα!!σαν νεο μελος σας παραθετω ενα πλανο διατροφης μου ωστε να με βοηθησετε να το διαμορφοσω καλυτερα και ορθοτερα!!!καθως σε αυτο τον τομεα εχω ελαχιστη εμπειρια!!το προγραμμα μου ειναι σε ενα γενικο πλανο μυικης αναπτυξης με 3-4 κιλα + μεχρι τον μαιο!τα δεδομενα μου ειναι 1.81 79 κιλα 18 % λιπος με ηλεκτρονικη λιπομετρηση με παιδικο παχυσαρκο παρελθον!!με βαρη ασχολουμαι συστηματικα 7-8 μηνες

    7,30 5-6 κουταλιες σουπας βρωμη με 200 μλ γαλα 2% σταφιδες και αμυγδαλα και ενα σκουπ η εναλλακτικα ομελετα χωρις λαδι με 4 ασπραδια και ενα κροκο
    11,00 2 τοστακια με ολικης ψωμι με 2 φετες τρικαλινο και 4 ζαμπον γαλοπουλας /κοτοπουλο /η τονο
    15,30 στο μεσημεριανο το φαγητο ειναι σπιτικο καλως η κακως..δλδ οσπρια αρακας φασολακια κτλ συνηθως..οχι με πολυ λαδι ομως κτλ
    17,30 μια χουφτα αμυγδαλα η ενα τοστακι η γιαουρτι με μελι πριν την προπονηση
    21,00 στηθος κοτοπουλο με 3πατατες /μια κουπα ρυζι η 2 μπιφτεκια μοσχ. ψητα η φετα ψαρι
    23,00 ενα γιαουρτι με μελι και αμυγδαλα


    οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι γυρω στις 2850 και η μοναδικη σιγουρη μου διατροφικη αταξια τα ποτακια που καταναλωνω συχνα ...δλδ 2 μπυριτσες κα8ε 2 μερες ας πουμε....
    Αυτα και περιμενω προτασεις και συμβουλες στα οποια λαθη και κενα σιγουρα εχω!!ευχαριστω!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-01-11 19:04 #2

    Εγγραφή
    17-01-2011
    Περ.
    athenz
    Μηνύματα
    46
    Προεπιλογή
    Ξεχασα να γραψω πως μετα την προπονηση καταναλωνω ενα σκουπ με μια μπανανα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-01-11 01:27 #3
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nisgia Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα και καλη βδομαδα!!σαν νεο μελος σας παραθετω ενα πλανο διατροφης μου ωστε να με βοηθησετε να το διαμορφοσω καλυτερα και ορθοτερα!!!καθως σε αυτο τον τομεα εχω ελαχιστη εμπειρια!!το προγραμμα μου ειναι σε ενα γενικο πλανο μυικης αναπτυξης με 3-4 κιλα + μεχρι τον μαιο!τα δεδομενα μου ειναι 1.81 79 κιλα 18 % λιπος με ηλεκτρονικη λιπομετρηση με παιδικο παχυσαρκο παρελθον!!με βαρη ασχολουμαι συστηματικα 7-8 μηνες

    7,30 5-6 κουταλιες σουπας βρωμη με 200 μλ γαλα 2% σταφιδες και αμυγδαλα και ενα σκουπ η εναλλακτικα ομελετα χωρις λαδι με 4 ασπραδια και ενα κροκο Βγαζουμε τις σταφιδες ( λογο υψηλου γλυκαιμικου δεικτη ) - το γαλα καλυτερο 0 ή 1.5% εστω - ασχετως με το αν φας την ομελετα τρωγε και 1 αυγο ( ή αν τρως ομελετα βαζε ακομα 1 ολοκληρο ) ***
    11,00 2 τοστακια με ολικης ψωμι με 2 φετες τρικαλινο και 4 ζαμπον γαλοπουλας /κοτοπουλο /η τονο ( Βγαλε το τυρι απο εδω και βαλε παραπανω πρωτεινη )
    15,30 στο μεσημεριανο το φαγητο ειναι σπιτικο καλως η κακως..δλδ οσπρια αρακας φασολακια κτλ συνηθως..οχι με πολυ λαδι ομως κτλ ( Ακου πονηρια, καντα ολα χωρις ελαιολαδο και επειτα ριχνε στο πιατο σου αφου το ζεστανεις 1 κ.σ και εισαι μια χαρα! Θα ξερεις τι τρως! ) Το σπιτικο φαγητο τα σπαει αν ξερεις να κανεις συνδιασμους, π.χ εαν εχεις κρεας με φασολακια βαλε και μακαρονια για τον υδατανθρακα ή εαν εχεις φακες ασε μονο τη σαλατα. Εδω παντα να εχεις πρασιναδα (σε συνολο να εχεις 1.5 κ.σ ελαιολαδο ή κανε μιγμα ελαιολαδου λινελαιου με 1 κ.σ το καθενα)
    17,30 μια χουφτα αμυγδαλα η ενα τοστακι η γιαουρτι με μελι πριν την προπονηση (Κρατα το γιαουρτι με μελι και πινε 10-15γρ πρωτ / εαν βγαλεις το μελι μπορεις να βαλεις και 1 φρουτο)
    21,00 στηθος κοτοπουλο με 3πατατες /μια κουπα ρυζι η 2 μπιφτεκια μοσχ. ψητα η φετα ψαρι ( Εδω βαλε υδατανθρακα παραπανω! Εισαι μετα την προπονα, μην φοβασαι! Φροντισε να ειναι εντος μιας ωρας αφου τελειωσεις την προπονα ) + πρασιναδα με 1.5 κ.σ ελαιολαδο ή μιγμα οπως ειπα και πιο πανω
    23,00 ενα γιαουρτι με μελι και αμυγδαλα ( Βγαλε το μελι επειδη εχει υψηλο γλυκαιμικο και δεν θελουμε κατι τετοιο το βραδυ... ) ***

    ***
    Τα αμυγδαλα κανε τα καρυδια Ειναι καλυτερα


    Μετα την προπονηση πινε την πρωτεινη σου και προαιρετικα ( μετρα τις θερμιδες να δεις αν εισαι οκ ) τρωγε και ενα ξινομηλο. Προσωπικα εγω την μπανανα την βαζω πριν την προπονηση και μετα τρωω ξινομηλο. Την αποκαλω " Νιτρικη Μπανανα "



    οι θερμιδες συντηρησης μου ειναι γυρω στις 2850 και η μοναδικη σιγουρη μου διατροφικη αταξια τα ποτακια που καταναλωνω συχνα ...δλδ 2 μπυριτσες κα8ε 2 μερες ας πουμε....
    Αυτα και περιμενω προτασεις και συμβουλες στα οποια λαθη και κενα σιγουρα εχω!!ευχαριστω!!
    Ευγενεστατος, καλησπερα και σε εσενα φιλε μου, καλη εβδομαδα. Εισαι στο καταλληλο μερος.

    Εχουμε και λεμε...

    Πρωτο και κυριο, καποτε και εγω ειχα παρα πολλα κιλα πανω μου και το συναισθημα ειναι πολυ χαλια. Για αυτο θα προσεξουμε στη διατροφη σου να εχουμε οσο το δυνατον λιγοτερη αποθηκευση λιπους. Για να μπορουμε να το διωξουμε ευκολα και γρηγορα και να εχουμε το κεφαλι μας πιο ησυχο.

    Δεν εχει σχεση οτι ειμαστε σε ογκο και τρωμε πολυ, πρεπει τα φαγητα και τα ποτα να ειναι καθαρα. Πινεις πολυ συχνα μπυρες, δεν ειναι καλο αυτο. Θεωρω οτι 2-3 μπυρες την εβδομαδα ειναι υπερ αρκετες, οχι μερα παρα μερα ομως. Αποφευγουμε γενικοτερα το αλκοολ και προτιμαμε ανθρακουχο νερο με λεμονακι ( σουρωτη δηλαδη ) ή ενα ποτηρι κοκκινο κρασι ( που κανει και καλο στο κατω κατω ).

    Στην παραθεση που ανοιξα σου γραφω καποιες αλλαγες που θεωρω καλες συμφωνα και με τα στατς σου.

    Edit:
    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-01-11 02:28 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Wolve Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευγενεστατος, καλησπερα και σε εσενα φιλε μου, καλη εβδομαδα. Εισαι στο καταλληλο μερος.

    Εχουμε και λεμε...

    Πρωτο και κυριο, καποτε και εγω ειχα παρα πολλα κιλα πανω μου και το συναισθημα ειναι πολυ χαλια. Για αυτο θα προσεξουμε στη διατροφη σου να εχουμε οσο το δυνατον λιγοτερη αποθηκευση λιπους. Για να μπορουμε να το διωξουμε ευκολα και γρηγορα και να εχουμε το κεφαλι μας πιο ησυχο.

    Δεν εχει σχεση οτι ειμαστε σε ογκο και τρωμε πολυ, πρεπει τα φαγητα και τα ποτα να ειναι καθαρα. Πινεις πολυ συχνα μπυρες, δεν ειναι καλο αυτο. Θεωρω οτι 2-3 μπυρες την εβδομαδα ειναι υπερ αρκετες, οχι μερα παρα μερα ομως. Αποφευγουμε γενικοτερα το αλκοολ και προτιμαμε ανθρακουχο νερο με λεμονακι ( σουρωτη δηλαδη ) ή ενα ποτηρι κοκκινο κρασι ( που κανει και καλο στο κατω κατω ).

    Στην παραθεση που ανοιξα σου γραφω καποιες αλλαγες που θεωρω καλες συμφωνα και με τα στατς σου.

    Edit:
    Νιτρικη μπανανα!!Καλο.Εχω διαβασει οτι σε συνδιασμο με coca cola δινει πολυ ενεργεια!Δοκιμασε το !!Και αν θελεις να ανεβασεις και πιεση!!Αυτο βεβαια ειναι ιατρικο δεν εχει σχεση με το γυμναστηριο βαλε και αλατι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-01-11 02:51 #5
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kiriakos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νιτρικη μπανανα!!Καλο.Εχω διαβασει οτι σε συνδιασμο με coca cola δινει πολυ ενεργεια!Δοκιμασε το !!Και αν θελεις να ανεβασεις και πιεση!!Αυτο βεβαια ειναι ιατρικο δεν εχει σχεση με το γυμναστηριο βαλε και αλατι!
    H coca cola δεν μου λεει τιποτα, ολος ο υδατανθρακας της ειναι σακχαρα, για αυτο δινει ενεργεια που λες. Αλλα για ενεργεια δεν χρειαζομαστε σκετες ζαχαρες. Μπορουμε να το ριχνουμε σε πιο ποιοτηκα πραγματα.

    Οσο για το αλατι... γενικα δεν χρησιμοποιω, δεν κανει καλο, θεωρω οτι τα φαγητα εχουν αρκετο απο την φυση τους. Δεν εχω δοκιμασει ποτε να κανω κατι τετοιο.
    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-01-11 13:24 #6

    Εγγραφή
    17-01-2011
    Περ.
    athenz
    Μηνύματα
    46
    Προεπιλογή
    θα προσπαθησω να εφαρμοσω οσα ειπες...οταν λες παραπανω υδατανθρακα το βραδυ?για δοσε μου ενα παραδειγμα...παντως οπως μετραω καθε μερα τις θερμιδες δυσκολα φτανω κοντα στις 3000 που υποτειθεται πρεπει...και ευτυχως τα πολλα κιλα που εχω χασει ειναι χρονια χαμενα και οριστικα πλεον νομιζω !!

    οσο για το σπιτικο φαγητο το μεσημερι το λαδι δεν ειναι πολυ ετσι κι αλλιως αλλα σιγουρα ωμο ειναι προτιμοτερο...

    για τα ποτακια...εε αυτα ειναι αμαρτιες του παρελθοντος που λογω παρεας και παλιας δουλειας(νυχτα) δυσκολα κοβονται ,μειωνονται ομως αν σκεφτεις πως μεχρι περσυ επινα κα8ε βραδυ 1-2 ποτα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-01-11 14:27 #7
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή
    Δεδομενου οτι θα εισαι μετα την προπονηση ( παντα εντος 1 ωρας ) θα τρως πολυ καλα, δηλαδη 100-150γρ μακαρονια ή πατατα ή ρυζι κτλ κτλ

    Στο τελευταιο θα τον κοψεις, για αυτο βγαζουμε και το μελι. Στις 21.00 που τρως ειναι νωρις, δεν εχεις προβλημα.

    Οσο για το ποτο, οσο μπορεις κρατα το χαμηλα, το αλκοοκ γενικα δεν βοηθαει.
    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση