Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 20
  1. 07-02-11 18:37 #1
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή Σετ των 12-15 επαναλήψεων,Κυκλικό ή Αποχή από τις προπονήσεις
    Τελευταία, νιώθω περιστασιακά παροδικούς πόνους σε διάφορους τένοντες και αρθρώσεις και υποψιάζομαι ότι αυτό οφείλεται στο πολύ μεγαλης έντασης πρόγραμμα που έκανα τον προηγούμενο μήνα. Επιπλέον, βλέπω ότι χρειάζομαι πάνω από 8 ώρες ύπνο καθημερινά αλλά και ότι έχω doms για πολλές μέρες(5-6 στις μεγάλες ομάδες). Αυτά προφανώς μοιάζουν με ενδείξεις ότι η υπερκόπωση είναι προ των πυλών και πρέπει να κάνω κάτι για αυτό.
    Τι θα ήταν καλύτερο? Να κάνω 1-2 εβδομάδες πρόγραμμα με πολλές επαναλήψεις και το κανονικό μου split, να κάνω κυκλικό ή τελειώς αποχή από τις προπονήσεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-02-11 18:39 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία, νιώθω περιστασιακά παροδικούς πόνους σε διάφορους τένοντες και αρθρώσεις και υποψιάζομαι ότι αυτό οφείλεται στο πολύ μεγαλης έντασης πρόγραμμα που έκανα τον προηγούμενο μήνα. Επιπλέον, βλέπω ότι χρειάζομαι πάνω από 8 ώρες ύπνο καθημερινά αλλά και ότι έχω doms για πολλές μέρες(5-6 στις μεγάλες ομάδες). Αυτά προφανώς μοιάζουν με ενδείξεις ότι η υπερκόπωση είναι προ των πυλών και πρέπει να κάνω κάτι για αυτό.
    Τι θα ήταν καλύτερο? Να κάνω 1-2 εβδομάδες πρόγραμμα με πολλές επαναλήψεις και το κανονικό μου split, να κάνω κυκλικό ή τελειώς αποχή από τις προπονήσεις?
    βασικα εγω νιωθο οτι θελω υπνο επισης, κυριακη κοιμηθηκα 11 ωρες

    αλλα χτες μονο 4....οποτε πως να παει το σωμα αυτο τζιμ.

    εγω θα ελεγα να μην το κοψεις, κανε ελαφρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-02-11 18:47 #3
    Το avatar του χρήστη pan0z

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.290
    Προεπιλογή
    η θα κανεις ενα μικρο διαλλειμα που πιστευω ειναι και το ιδανικοτερο ή μπορεις απλα να πηγαινεις για προπονηση να κανεις οτι κανεις απλα σε καθε σετ να μπαινεις οταν εισαι εσυ ετοιμος ψυχολογικα χωρις να μετρας ωρα κτλπ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-02-11 18:47 #4
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    παιζει ρολο και η διατροφη σε αυτο που αναφερεις...ειναι καλη η διατροφη σου;...εαν ξερεις και ακους το σωμα σου κανε μια βδομαδα με λιγοτερα κιλα περισσοτερες επαναληψεις...οσο για τα πονακια.... μην ξεχνας το ζεσταμα....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ginus : 07-02-11 στις 18:49
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-02-11 18:49 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    αλλαξε προγραμμα.... ριξε την ενταση.... κοψε μερικες ασκησεις.... αυξησε λιγο τις θερμιδες σου... και σταματα να πηγαινεις failure σε ολα τα σετ.... για λιγο καιρο 1-2 εβδομαδες... δες πως θα παει και μετα βλεπεις...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-02-11 18:51 #6
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    δεν θελω να κραξω,αλλα θα πω κατι,και μην με αποπαρετε...

    Μην ειστε φυγοπονοι,και με το που κουραστειτε να λετε οτι υπερπροπονειστε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-02-11 18:54 #7
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο naturale Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα εγω νιωθο οτι θελω υπνο επισης, κυριακη κοιμηθηκα 11 ωρες

    αλλα χτες μονο 4....οποτε πως να παει το σωμα αυτο τζιμ.

    εγω θα ελεγα να μην το κοψεις, κανε ελαφρια...
    Και εγώ δεν θέλω να το κόψω τελείως γιατί θα αισθάνομαι πολύ κάπως...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pan0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    η θα κανεις ενα μικρο διαλλειμα που πιστευω ειναι και το ιδανικοτερο ή μπορεις απλα να πηγαινεις για προπονηση να κανεις οτι κανεις απλα σε καθε σετ να μπαινεις οταν εισαι εσυ ετοιμος ψυχολογικα χωρις να μετρας ωρα κτλπ.
    Βασικά νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι το διάλλειμα(κάνω μικρά διαλλείματα αλλά δεν νομίζω ότι δεν θα πονάω αν κάνω μεγαλύτερα) αλλά τα πολλά κιλά(για τα δεδομένα μου),η μεγάλη ένταση, τα σετ μέχρι πλήρης εξάντλησης με εξαναγκαστικές κτλ... Όχι ότι δεν βοηθούν τα παραπάνω, απλά δεν είναι για συνέχεια..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιζει ρολο και η διατροφη σε αυτο που αναφερεις...ειναι καλη η διατροφη σου;...εαν ξερεις και ακους το σωμα σου κανε μια βδομαδα με λιγοτερα κιλα περισσοτερες επαναληψεις...οσο για τα πονακια.... μην ξεχνας το ζεσταμα....
    Η διατροφή μου είναι πολύ καλή θα έλεγα και πλούσια σε πολυακόρεστα λιπαρά που λιπαίνουν και τις αρθρώσεις.Επίσης, κάνω ζέσταμα. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτά τα 2...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-02-11 18:56 #8
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    φιλε παυλο ξερω οτι εισαι στο τριπακι no pain no gain που και εγω γουσταρω αλλα δεν ισχυει παντα αυτο...το σωμα εχει μηχανισμους που σου υποδυκνυει ποτε πρεπει να κανεις κρατει...το να μπορεις να τους καταλαβαινεις ειναι μεγαλο θεμα...ειναι πολυ σημαντικο να ακους το σωμα σου...
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-02-11 18:58 #9
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε παυλο ξερω οτι εισαι στο τριπακι no pain no gain που και εγω γουσταρω αλλα δεν ισχυει παντα αυτο...το σωμα εχει μηχανισμους που σου υποδυκνυει ποτε πρεπει να κανεις κρατει...το να μπορεις να τους καταλαβαινεις ειναι μεγαλο θεμα...ειναι πολυ σημαντικο να ακους το σωμα σου...[/COLOR]
    ακριβως,συμφωνω...αλλα οι περισσοτεροι,επειδη πονανε λιγο κανουν σαν γκομενες(δεν αναφερομαι στον Jimmy)...αμα δεν πονεσεις ρε φιλε πως θα χεις αποτελεσματα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-02-11 18:59 #10
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλαξε προγραμμα.... ριξε την ενταση.... κοψε μερικες ασκησεις.... αυξησε λιγο τις θερμιδες σου... και σταματα να πηγαινεις failure σε ολα τα σετ.... για λιγο καιρο 1-2 εβδομαδες... δες πως θα παει και μετα βλεπεις...
    Πρόγραμμα άλλαξα την προηγούμενη εβδομάδα. Συμφωνώ με αυτά που λες εκτός από τις θερμίδες. Είμαι στις 5.000 σχεδόν. Μέχρι που θα φτάσω?. Μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα αυτό.. Απλά σκέφτομαι αν θα είναι καλύτερο να μειώσω τα sets κάθε ομάδας ή να κάνω κυκλικό?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavlos17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θελω να κραξω,αλλα θα πω κατι,και μην με αποπαρετε...

    Μην ειστε φυγοπονοι,και με το που κουραστειτε να λετε οτι υπερπροπονειστε...
    Το ξέρω ότι αυτό που λες το κάνουν πολλοί, αλλά μόνο φυγόπονο δεν μπορεί να με πει κάποιος. Έλα να με δεις μια φορά στην προπόνηση για να βεβαιωθείς.. Δεν ξέρω αν είναι πολλοί αυτοί που κάνουν squat αλλά και κάθε άσκηση μέχρι failure...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-02-11 19:00 #11
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    μεχρι failure να τσουξει το κωλαρακι,η γυμναζομαστε η παιζουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-02-11 19:07 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavlos17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβως,συμφωνω...αλλα οι περισσοτεροι,επειδη πονανε λιγο κανουν σαν γκομενες(δεν αναφερομαι στον Jimmy)...αμα δεν πονεσεις ρε φιλε πως θα χεις αποτελεσματα?
    γινετε και χωρις pain....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόγραμμα άλλαξα την προηγούμενη εβδομάδα. Συμφωνώ με αυτά που λες εκτός από τις θερμίδες. Είμαι στις 5.000 σχεδόν. Μέχρι που θα φτάσω?. Μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα αυτό.. Απλά σκέφτομαι αν θα είναι καλύτερο να μειώσω τα sets κάθε ομάδας ή να κάνω κυκλικό?
    wtf????? 5000 ? ποσα κιλα εισαι ρε γιατρε??? κοψε σετ.... και ριξε την ενταση....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-02-11 19:12 #13
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Μ' αυτό το πρόγραμμα που σου δημιουργούσε τα πολυήμερα doms είχες αποτελέσματα; Πώς ανταποκρίθηκε το σώμα; Είδες ανάπτυξη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-02-11 19:22 #14
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavlos17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεχρι failure να τσουξει το κωλαρακι,η γυμναζομαστε η παιζουμε
    Συμφωνώ αλλά χρειαζόμαστε που και που και καμια πιο χαλαρή προπόνηση...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    γινετε και χωρις pain....


    wtf????? 5000 ? ποσα κιλα εισαι ρε γιατρε??? κοψε σετ.... και ριξε την ενταση....
    Όλα γίνονται. Βέβαια με pain νομίζω τα αποτελέσματα είναι πιο γρήγορα εκτός αν υπερβάλλουμε.
    90 κιλά και κάτι ψιλά είμαι με ύψος λίγο παραπάνω από 1.90(δεν έχω μετρηθεί πρόσφατα)..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ' αυτό το πρόγραμμα που σου δημιουργούσε τα πολυήμερα doms είχες αποτελέσματα; Πώς ανταποκρίθηκε το σώμα; Είδες ανάπτυξη;
    Για ένα μήνα που έκανα 6 προπονήσεις την εβδομάδα σε full ένταση και κιλά μπορώ να πω ότι είδα αρκετά καλά αποτελέσματα. Βέβαια η περίοδος αυτή συνδυάστηκε με λήψη κρεατίνης(μονουδρικής) για πρώτη φορά οπότε δεν μπορούν να βγουν απόλυτα ασφαλή συμπεράσματα.
    Πάντως πιστεύω ότι αν κάνω αποφόρτιση τώρα, η ανάπτυξη θα είναι ακόμα μεγαλύτερη μετά από ένα τέτοιο πολύ έντονο πρόγραμμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-02-11 19:25 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα γίνονται. Βέβαια με pain νομίζω τα αποτελέσματα είναι πιο γρήγορα εκτός αν υπερβάλλουμε.




    90 κιλά και κάτι ψιλά είμαι με ύψος λίγο παραπάνω από 1.90(δεν έχω μετρηθεί πρόσφατα)..
    κατσε ρε ψηλε να ουμ εισαι κανα 1500 θερμιδες πανω απο τη συντηρηση....

    μπραβοοο...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία