Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 159
  1. 31-01-11 02:48 #1
    Προεπιλογή Ζητούμενο: Γυμνασμένη μεν, ζουμερή δε ..
    Χαίρετε! Είμαι φρέσκο φρούτο στο forum, καλώς με βρήκατε

    Θα ήθελα γνώμες σχετικά με τo παρακάτω.
    Μια γυναίκα 1.72 με ισομερή κατανομή λίπους και βαρύ σκελετό, στα πόσα κιλά και σε ποια αναλογία μυικού ιστού/λίπους νομίζετε ότι θα είχε την εικόνα ενός γυμνασμένου και σφριγηλού σώματος μεν , ζουμερού δε, με τις καμπύλες της ακέραιες και τα σχετικά;
    Ξέρω, είναι λίγο κάπως η ερώτηση, αλλά δε μπορούσα να την κάνω πιο της προκοπής.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις, peop!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esth : 31-01-11 στις 03:31
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-01-11 03:43 #2
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παντως απο θεμα λιπους πρεπει να εισαι 20%+ για να εισαι "ζουμερη"(δε ξερω πως αλλιως να το πω)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-01-11 03:45 #3
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    καλώς ήρθες.

    Η ερώτηση που αποσκοπεί?

    Αν πρόκειται για εσένα τότε την απάντηση θα στη δώση ο καθρεφτης. Δούλεψε και κρίνε ανάλογα με τα αποτελέσματα....
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-01-11 09:52 #4
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    απο τη μια θα ελεγα να καθαρισεις λιγο τη διατροφη σου κοβοντας τις "βλακειες" και αρχιζοντα το γυμναστηριο με λιγο διαδρομο/ποδηλαδο/ελειπτικο και τις κλασσικες ασκησεις που θα σου βγαλει ο γυμναστης.. πιστευω με αυτα θα δεις διαφορα. τωρα για τα κιλα πανω κατω στα 65-67 δηλαδη 3-4 πανο απο το κανονικο..
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-01-11 11:14 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο esth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρετε! Είμαι φρέσκο φρούτο στο forum, καλώς με βρήκατε

    Θα ήθελα γνώμες σχετικά με τo παρακάτω.
    Μια γυναίκα 1.72 με ισομερή κατανομή λίπους και βαρύ σκελετό, στα πόσα κιλά και σε ποια αναλογία μυικού ιστού/λίπους νομίζετε ότι θα είχε την εικόνα ενός γυμνασμένου και σφριγηλού σώματος μεν , ζουμερού δε, με τις καμπύλες της ακέραιες και τα σχετικά;
    Ξέρω, είναι λίγο κάπως η ερώτηση, αλλά δε μπορούσα να την κάνω πιο της προκοπής.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις, peop!

    καλος σε...

    ακου να δεις, 172 εισαι αρκετα ψηλη, οκαυ? να κρατισεις τις καμπυλες σου, το στηθος, τα οπισθια....

    απλα προσεχε λιγο τι τρως, βαλε φωτο χωρις προσωπο εαν θελεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-01-11 13:38 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο esth Εμφάνιση μηνυμάτων
    και βαρύ σκελετό,
    καλως ηλθες.
    κ μια επισημανση αν θες.
    αυτο το βαρυς σκελετος/βαρυκοκκαλος που ακουγεται συχνα πυκνα,δεν υπαρχει,εκτος αν συντρεχουν παθολογικη λογοι τυπου οστεοπωροση κ κατι παρομοιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-01-11 13:59 #7
    Το avatar του χρήστη No Cash

    Εγγραφή
    30-12-2008
    Περ.
    Athena
    Μηνύματα
    610
    Προεπιλογή
    ακριβως.... τα stats δεν τα χρειαζεσαι... εναν καθρεφτη μονο..

    οταν γινεις αυτο το fit juicY ομως... μην ξεχασεις να βαλεις καμια φωτο να δουμε αν οντως εισαι προβλεπομενη
    stealin dealin killin
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 31-01-11 14:29 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλως ηλθες.
    κ μια επισημανση αν θες.
    αυτο το βαρυς σκελετος/βαρυκοκκαλος που ακουγεται συχνα πυκνα,δεν υπαρχει,εκτος αν συντρεχουν παθολογικη λογοι τυπου οστεοπωροση κ κατι παρομοιο.

    Kι όμως υπάρχει. Υπάρχει ο ελαφρύς, ο μέτριος και ο βαρύς σκελετός.
    Μπορεί να τσεκάρει κάποιος σε ποια κατηγορία ανήκει απλώς "αγκαλιάζοντας" τον καρπό του με το δείκτη του και τον αντίχειρά του. Αν αλληλοκαλύπτονται, ανήκει στην 1η κατηγορία, αν άπλως αγγίζονται, στη δεύτερη κι αν δε φτάνουν ο ένας τον άλλο, τότε στην τρίτη.
    Επίσης, οι αρθρώσεις τον δαχτύλων είναι ένα άλλο σημείο στο οποίο μπορείς άνετα να δεις είδος σκελετού.
    Η διαφορά στα κιλά δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη, 1-2 κιλά είναι, αλλά εμφανισιακά υπάρχουν διαφορές. Ο βαρυκόκκαλος είναι πιο μεγαλάνθρωπος, πώς να το πω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-01-11 14:35 #9
    Το avatar του χρήστη No Cash

    Εγγραφή
    30-12-2008
    Περ.
    Athena
    Μηνύματα
    610
    Προεπιλογή
    αυτο με τον καρπο πρεπει να ειναι παντελως ακυρο...

    σε εμενα ισα που αγγιζουν τα δαχτυλα... αν ομως τιγκαρω στο λιπος... δε νομιζω πως θα ακουμπανε... αρα τι.. στην αρχη εχω μετριο σκελετο και μετα βαρυνε?

    χλωμο..
    stealin dealin killin
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-01-11 14:37 #10
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο No Cash Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο με τον καρπο πρεπει να ειναι παντελως ακυρο...

    σε εμενα ισα που αγγιζουν τα δαχτυλα... αν ομως τιγκαρω στο λιπος... δε νομιζω πως θα ακουμπανε... αρα τι.. στην αρχη εχω μετριο σκελετο και μετα βαρυνε?

    χλωμο..
    γιατι περνεις λιπος στον καρπο εσυ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 31-01-11 14:41 #11
    Το avatar του χρήστη No Cash

    Εγγραφή
    30-12-2008
    Περ.
    Athena
    Μηνύματα
    610
    Προεπιλογή
    γιατι εχεις δει εσυ χοντρους 100 κιλων με αδυνατο καρπο...
    stealin dealin killin
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-01-11 15:00 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλώς ήρθες.

    Η ερώτηση που αποσκοπεί?

    Αν πρόκειται για εσένα τότε την απάντηση θα στη δώση ο καθρεφτης. Δούλεψε και κρίνε ανάλογα με τα αποτελέσματα....
    Για μένα πρόκειται, αλλά δε μπορώ να περιμένω να μου δείξει ο καθρέφτης.
    Στην πορεία σίγουρα μόνος αυτός θα μου δείξει με ακρίβεια τι και πώς,
    αλλά προς το παρόν, για αρχή, χρειάζομαι ένα πλάνο, ένα συγκεκριμένο τελικό μετρήσιμο στόχο, είναι πιο εύκολος ο δρόμος έτσι από άποψη ψυχοσύνθεσης, γι΄ αυτό ζήτησα νούμερα, έστω κι αν είναι ενδεικτικά.


    @tasos2 & @jannοus44
    Εγώ λίγο παραπάνω από αυτά που προτείνατε, υπολόγιζα.
    20-24% λίπος και 65-70 βάρος.

    Να σας πω λίγα περισσότερα σχετικά με τον προβληματισμό μου.
    Έκανα λιπομέτρηση με ένα μηχανημα θεωρητικά αξιοπρεπούς ακρίβειας που έδινε και επιπρόσθετα στοιχεία πέραν του ποσοστού λίπους και με έβγαλε αυτή τη στιγμή που αν και αθλούμαι, δεν αθλούμαι συστηματικά, όποτε έχω όρεξη και σπανίως κάνω βαρη με την εννοια των μηχανηματων κ των ελευθερων βαρων,
    που λέτε, με δεδομένα αυτά, με έβγαλε με 62,1 kg μυικο ιστό και 3,3 kg βάρος σκελετού. Δηλαδή αμέσως-αμέσως πάμε στα 65,4.

    Και σκέφτομαι εγώ τώρα... Αν χωρίς να έχω αθληθεί συστηματικά και να έχω κάνει βάρη, έχω τόσο καθαρό ιστό, πόσο μπορεί ή θα έπρεπε να αυξηθεί αυτός, αν ξεκινούσα συστηματική προπόνηση με βάρη και καλύτερη διατροφή;

    Πόσα κιλά μυικό ιστό μπορώ να πάρω κατά μέσο όρο από τα βάρη;
    70+ φτάσω; Δεν είναι πολλά τα 70+ κιλά για γυναίκα fit;

    Ξαναλέω, ότι θέλω να φαίνομαι γυμνασμένη αλλά όχι να αντροφέρνω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ και θέλω να διατηρήσω τις γυναικείες μου καμπύλες σε ένα σεβαστότατο ποσό, δε θέλω να στεγνώσω, δε με ενδιαφέρει αυτό, δε μ΄αρέσει.

    Σας μπέρδεψα; Eλπίζω όχι. Ξαναλέω ότι ενδεικτικά ζητάω απόψεις, σίγουρα στην πορεία του χρόνου και της προσπάθειας, μόνο ο καθρέφτης θα μου δώσει τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μου με ακρίβεια.

    ΥΓ: Ευχαριστώ όλους όσους μπήκατε στον κόπο και μου απαντήσατε παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esth : 01-02-11 στις 01:46
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 31-01-11 18:17 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο esth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kι όμως υπάρχει. Υπάρχει ο ελαφρύς, ο μέτριος και ο βαρύς σκελετός.
    Μπορεί να τσεκάρει κάποιος σε ποια κατηγορία ανήκει απλώς "αγκαλιάζοντας" τον καρπό του με το δείκτη του και τον αντίχειρά του. Αν αλληλοκαλύπτονται, ανήκει στην 1η κατηγορία, αν άπλως αγγίζονται, στη δεύτερη κι αν δε φτάνουν ο ένας τον άλλο, τότε στην τρίτη.
    Επίσης, οι αρθρώσεις τον δαχτύλων είναι ένα άλλο σημείο στο οποίο μπορείς άνετα να δεις είδος σκελετού.
    Η διαφορά στα κιλά δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη, 1-2 κιλά είναι, αλλά εμφανισιακά υπάρχουν διαφορές. Ο βαρυκόκκαλος είναι πιο μεγαλάνθρωπος, πώς να το πω...

    το βαρος του σκελετου σου ειναι εξαρτουμενο του συνολικου σου βαρους σου.
    η διαφορα μεταξυ ενος σκελετου με ενα αλλο μπορει να ειναι κανα 700γρ-κιλο το πολυ παραπανω,αλλα αυτο δεν νομιζω οτι κανει μεγαλη διαφορα στο τελικο ζυγισμα.
    αν συγκρινεις αρθρωσεις κ μεγεθη,συγκρινεις διαφορετικους σκελετους,κ αρα διαφορετικα συνολικα βαρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 31-01-11 20:34 #14
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο esth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα πρόκειται, αλλά δε μπορώ να περιμένω να μου δείξει ο καθρέφτης.
    Στην πορεία σίγουρα μόνος αυτός θα μου δείξει με ακρίβεια τι και πώς,
    αλλά προς το παρόν, για αρχή, χρειάζομαι ένα πλάνο, ένα συγκεκριμένο τελικό μετρήσιμο στόχο, είναι πιο εύκολος ο δρόμος έτσι από άποψη ψυχοσύνθεσης, γι΄ αυτό ζήτησα νούμερα, έστω κι αν είναι ενδεικτικά.


    @tasos2 & @jannοus44
    Εγώ λίγο παραπάνω από αυτά που προτείνατε, υπολόγιζα.
    20-24% λίπος και 65-70 βάρος.

    Να σας πω λίγα περισσότερα σχετικά με τον προβληματισμό μου.
    Έκανα λιπομέτρηση με ένα μηχανημα θεωρητικά αξιοπρεπούς ακρίβειας που έδινε και επιπρόσθετα στοιχεία πέραν του ποσοστού λίπους και με έβγαλε αυτή τη στιγμή που αν και αθλούμαι, δεν αθλούμαι συστηματικά, όποτε έχω όρεξη και σπανίως κάνω βαρη με την εννοια των μηχανηματων κ των ελευθερων βαρων,
    που λέτε, με δεδομένα αυτά, με έβγαλε με 62,1 kg μυικο ιστό και 3,3 kg βάρος σκελετού. Δηλαδή αμέσως-αμέσως πάμε στα 65,4.

    Και σκέφτομαι εγώ τώρα... Αν χωρίς να έχω αθληθεί συστηματικά και να έχω κάνει βάρη, έχω τόσο καθαρό ιστό, πόσο μπορεί ή θα έπρεπε να αυξηθεί αυτός, αν ξεκινούσα συστηματική προπόνηση με βάρη και καλύτερη διατροφή;

    Με πιο απλά λόγια, εφόσον ξεκινάω με αυτά τα δεδομένα, πόσα κιλά μυική μάζα θεωρείτε ότι θα έπρεπε να πάρω το περισσότερο;
    Και πόσο ποσοστό λίπους να έχω;

    Θέλω να φαίνομαι γυμνασμένη αλλά όχι να αντροφέρνω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ και θέλω να διατηρήσω τις γυναικείες μου καμπύλες σε ένα σεβαστότατο ποσό, δε θέλω να στεγνώσω, δε με ενδιαφέρει αυτό, δε μ΄αρέσει.

    Σας μπέρδεψα; Eλπίζω όχι. Ξαναλέω ότι ενδεικτικά ζητάω απόψεις, σίγουρα στην πορεία του χρόνου και της προσπάθειας, μόνο ο καθρέφτης θα μου δώσει τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μου με ακρίβεια!

    ΥΓ: Ευχαριστώ όλους όσους μπήκατε στον κόπο και μου απαντήσατε παραπάνω.
    Καταρχήν κάποιο λάθος έχει γίνει στα στατς που μας δίνεις. Προφανώς 60 κιλά μυς δεν έχεις που να χτυπιέσαι
    Ισως άλιπη μάζα που και πάλι αποκλείεται. Βασικά πόσα κιλά είσαι?Kai πώς είναι το σώμα σου περίπου?

    20-25% λίπος δεν θα δείχνεις και πολύ γυμνασμένη πόσο μάλλον στα 70 κιλά με 1.72 ύψος.
    Δεν υπαρχει τέτοια περίπτωση.Και στήθος θάχεις και οπίσθια και μπουτάκια και κυτταρίτιδούλα λίγη και νεράκια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 31-01-11 20:43 #15
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Προσυπογράφω τα γραφέντα υπό της Λιλός. Εξήντα δύο κιλά μυικής δεν έχεις που να χτυπιέσαι. Ξανακάνε μία, σωστή αυτή τη φορά, λιπομέτρηση και πες μας.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία