Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 29
  1. 04-03-11 15:53 #1
    Exclamation Εξετασεις αιματος και κρεατινη
    Γεια σας παιδια συγμωνη αν γραφω σε λαθος θεμα... Εκανα σημερα εξετασεισ αιματος κ η κρεατινινη μου βγηκε 1.18 δηλαδη κοντα στο οριο.. Το θεμα ειναι οτι απο δευτερα θα αρχιζα κρεατινη τωρα ομως με εβαλε σε σκεψη.. Αν χωρισ να περνω βγαινει 1.18..οταν περνω ποσο θα παει??υπαρχει περιπτωση να υπαρξει προβλημμα? να μην παρω καθολου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-03-11 16:30 #2
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Τα επίπεδα κρεατίνης επηρεάζονται άμεσα και από τη διατροφή. Εγώ έκανα εξετάσεις αίματος μετά από 2 μήνες συνέχουν λήψης κρεατίνης και η τιμή ήτανε χαμηλή στα φυσιολογικά πλαίσια. Αυτό όμως δεν λέει κάτι...

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη να ρωτήσεις σίγουρα έναν αθλίατρο, όπου θα είναι γνωστης του αθλήματος.
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-03-11 17:49 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dabes1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια συγμωνη αν γραφω σε λαθος θεμα... Εκανα σημερα εξετασεισ αιματος κ η κρεατινινη μου βγηκε 1.18 δηλαδη κοντα στο οριο.. Το θεμα ειναι οτι απο δευτερα θα αρχιζα κρεατινη τωρα ομως με εβαλε σε σκεψη.. Αν χωρισ να περνω βγαινει 1.18..οταν περνω ποσο θα παει??υπαρχει περιπτωση να υπαρξει προβλημμα? να μην παρω καθολου?
    ποσο νερο πινεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-03-11 18:40 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο νερο πινεις?
    το πολυ 2 λιτρα περιπου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-03-11 19:56 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dabes1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πολυ 2 λιτρα περιπου..
    ανεβα στα 3-4....

    αν και ετσι κι αλλιως δεν θα εχεις προβλημα.... εφοσον ειναι στα φυσιολογικα ορια δεν πρεπει να ανησυχεις...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-03-11 20:08 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανεβα στα 3-4....

    αν και ετσι κι αλλιως δεν θα εχεις προβλημα.... εφοσον ειναι στα φυσιολογικα ορια δεν πρεπει να ανησυχεις...
    θα σκασω με 4 λιτρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-03-11 20:10 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dabes1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σκασω με 4 λιτρα
    για αυτο υπαρχει η τουαλετα,γωνια,θαμνος ecc ecc...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-03-11 20:13 #8
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παιδιά το νερό μπορεί να ρίχνει την συγκέντρωση της κρεατινίνης αλλά δεν μειώνει την απόλυτη ποσότητα της. Φανταστείτε ένα κουβά με 10 λίτρα νερό και λίγη κρεατινίνη μέσα. Αν ρίξουμε άλλο 1 λίτρο η ίδια κρεατινίνη υπάρχει . Το θέμα είναι η απόλυτη ποσότητα να μην είναι πάρα πολύ αυξημένη , φυσικά τα όρια για την κρεατινίνη δεν είναι με δείγμα αθλητές, είναι με δείγμα ανθρώπων που δεν ξέρουν τι είναι ο πάγκος , το κάθισμα κτλ. 11 χρόνια (από τα 17 μου) που κάνω εξετάσεις αίματος ελάχιστες φορές είχα κρεατινίνη σε "φυσιολογικά" πλαίσια. Η ιατρική, ειδικά οι διαγνώσεις, βασίζονται στην επιστήμη της στατιστικής. Αν κάτι είναι μια στατιστική απόκλιση δεν σημαίνει πως είναι εξ ορισμού παθολογικό εύρημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-03-11 20:19 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    ναι δεν νομιζω οτι θα αλλαξει τιποτα στην τιμη.... ετσι κι αλλιως το φιλτραρισμα δεν αλλαζει.... τα ιδια μλ θα φιλταρει καθε δευτερολεπτο.... σαν τεστ για τα νεφρα δεν νομιζω οτι ειναι και το πιο αξιοπιστο...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-03-11 03:59 #10
    Προεπιλογή
    Δηλαδη παιδια λετε να ξεκινησω κανονικα την κρεατινη την δευτερα οπως το σχεδιαζα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-03-11 05:50 #11
    Το avatar του χρήστη chris corfu

    Εγγραφή
    09-07-2010
    Περ.
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dabes1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια συγμωνη αν γραφω σε λαθος θεμα... Εκανα σημερα εξετασεισ αιματος κ η κρεατινινη μου βγηκε 1.18 δηλαδη κοντα στο οριο.. Το θεμα ειναι οτι απο δευτερα θα αρχιζα κρεατινη τωρα ομως με εβαλε σε σκεψη.. Αν χωρισ να περνω βγαινει 1.18..οταν περνω ποσο θα παει??υπαρχει περιπτωση να υπαρξει προβλημμα? να μην παρω καθολου?
    σορυ αλλα αυτα που γραφουν παραπανω δεν στεκουν, η κρεατινινη που γραφεις εχει να κανει με την πρωτεινη(το 0ριο ειναι 1,4 κ οσο πεφτει συμαινει οτι ο οργανισμος σου αφομειωνει καλα την πρωτεινη, στην περιπτωση βρισκεσαι σε καλα επιπεδα) επισης η κρεατινη δεν επηρεαζει κρεατινινη αλλα κιναση κρεατινης(CK,CPK) οπως γραφει στις εξετασεις το οποιο ειναι λιγο ανεβασμενο στους αθλητες αν εχουν κανει για παραδειγμα προπονηση τη προηγουμενη μερα και γενικα αν ο οργανισμος ειναι κουρασμενος. αν θεωρεις οτι αυτα που σου γραφω ειναι λαθος ρωτα ενα γιατρο να δεις τι θα σου πει. αν παλι θες να σου εξηγησω κατι παραπανω ρωτα με. (παντως κρεατινη μπορεις να ξεκινησεις κανονικα αν εχεις οκ νουμερα σε sgot και ουρια στις εξετασεις.)
    ειμαι μικρος,λιγο πρυσμενος,λιγο καπως,,
    αληθεια δεν σας βλεπω απο ψηλα πως ειναι ο πατος???!!!


    train hard, feel good
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-03-11 13:45 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    σορυ αλλα αυτα που γραφουν παραπανω δεν στεκουν, η κρεατινινη που γραφεις εχει να κανει με την πρωτεινη(το 0ριο ειναι 1,4 κ οσο πεφτει συμαινει οτι ο οργανισμος σου αφομειωνει καλα την πρωτεινη, στην περιπτωση βρισκεσαι σε καλα επιπεδα) επισης η κρεατινη δεν επηρεαζει κρεατινινη αλλα κιναση κρεατινης(CK,CPK) οπως γραφει στις εξετασεις το οποιο ειναι λιγο ανεβασμενο στους αθλητες αν εχουν κανει για παραδειγμα προπονηση τη προηγουμενη μερα και γενικα αν ο οργανισμος ειναι κουρασμενος. αν θεωρεις οτι αυτα που σου γραφω ειναι λαθος ρωτα ενα γιατρο να δεις τι θα σου πει. αν παλι θες να σου εξηγησω κατι παραπανω ρωτα με. (παντως κρεατινη μπορεις να ξεκινησεις κανονικα αν εχεις οκ νουμερα σε sgot και ουρια στις εξετασεις.)
    Δεν ξερω αλλα λογικο μου ακουγοντε λιγο αυτο που λες.. τα ουρια και sgot ειναι κανονικα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-03-11 15:15 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    σορυ αλλα αυτα που γραφουν παραπανω δεν στεκουν, η κρεατινινη που γραφεις εχει να κανει με την πρωτεινη(το 0ριο ειναι 1,4 κ οσο πεφτει συμαινει οτι ο οργανισμος σου αφομειωνει καλα την πρωτεινη, στην περιπτωση βρισκεσαι σε καλα επιπεδα) επισης η κρεατινη δεν επηρεαζει κρεατινινη αλλα κιναση κρεατινης(CK,CPK) οπως γραφει στις εξετασεις το οποιο ειναι λιγο ανεβασμενο στους αθλητες αν εχουν κανει για παραδειγμα προπονηση τη προηγουμενη μερα και γενικα αν ο οργανισμος ειναι κουρασμενος. αν θεωρεις οτι αυτα που σου γραφω ειναι λαθος ρωτα ενα γιατρο να δεις τι θα σου πει. αν παλι θες να σου εξηγησω κατι παραπανω ρωτα με. (παντως κρεατινη μπορεις να ξεκινησεις κανονικα αν εχεις οκ νουμερα σε sgot και ουρια στις εξετασεις.)
    δωσε μερικες ινφο παραπανω.... πως η κρεατινινη εχει να κανει με την πρωτεινη?
    τουλαχιστον απο οσο γνωριζω ειναι ''τροπος'' μετρησης για το ποσο καλα δουλευουν τα νεφρα...

    παλι αυτο με την sgot δεν το καταλαβα.... sgot και sgpt ειναι τα ενζυμα στο συκωτι...

    thanks
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-03-11 16:34 #14
    Το avatar του χρήστη chris corfu

    Εγγραφή
    09-07-2010
    Περ.
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    δωσε μερικες ινφο παραπανω.... πως η κρεατινινη εχει να κανει με την πρωτεινη?
    τουλαχιστον απο οσο γνωριζω ειναι ''τροπος'' μετρησης για το ποσο καλα δουλευουν τα νεφρα...

    παλι αυτο με την sgot δεν το καταλαβα.... sgot και sgpt ειναι τα ενζυμα στο συκωτι...

    thanks
    το πως εχει να κανει η κρεατινινη με την πρωτεινη δεν μπορω να εξηγησω γτ ονομαστηκε ετσι, μπορω μονο να σου πω πως δουλευει πχ και οχι γτ μοιαζει με το ονομα κρεατινης. οπως και "ουρια" ειναι τα νεφρα αλλα καποιος που δεν ξερει θα το μπερδεψει με τα ουρα γτ μοιαζει.(αν το παρουμε με αυτη τη λογικη)
    λοιπον αν για παραδειγμα ειχα μια διατροφη και η κρεατινινη μου βρισκεται στο 1,2 και εγω εχω προσθεσει και καπου +1 σκουπ γτ θεωρω οτι στο σωμα μου δεν εφτανε η πρωτεινη αντισταθμιζοντας τις αναγκες και κανω εξετασεις μεσα στο επομενο 2μινο αλλα η κρεατινινη μου ειναι 1 η 0,9 σημαινει οτι παει καλα και ο μεταβολισμος δουλευει περισσοτερο-καλυτερα κ αφομειωνει την πρωτεινη.

    τωρα σχετικα με το σηκωτι και νεφρα το ανεφερα γτ αν αυτα βρισκονται ψηλα σημαινει οτι εχει φορτομενο τον οργανισμο με διατροφη-συμπληρωματα(οχι ποσα συμπληρωματα παιρνει αλλα τις ποσοτητες που θα ειναι επιπλεον στο καθενα και επιβαρυνουν τον οργανισμο χωρις κερδος) και αν αυτα ως βασικα (αλλα και αλλα "δευτερευοντα" στοιχεια των εξετασεων οπως για παραδειγμα συγκεντρωση MCHC, Λεμφοκυτταρων κτλ οπου τσεκαρεις και στις εξετασεις για να δεις ποιες βιταμινες μπορει να εχεις ελειψη) ειναι οκ μπορει να βαλει την κρεατινη κανονικα(γνωμη μου 6γρ τη μερα) και επισης για το νερο που συζητιεται δεν παιζει ρολο ωστε να μειωει την ποσοτητα της κρεατινης που θα παρεις η κατι τετοιο(οτι παρεις αυτο θα υπαρχει μεσα σου) αλλα παιζει τεραστιο ρολο στο να καθαριζουν τα νεφρα απο ολα αυτα που αυτο ειναι το ζητουμενο μας. γτ πρεπει να χρησιμοποιεις ολα αυτα κ οι εξετασεις σου να μην ειναι ολα πριν τα ορια,αλλα εντος, αλλα να ειναι καπου στη μεση οπου θα δειχνει οτι ο οργανισμος δουλευει "αερατα" και οχι σηκωτι και νεφρα σε υπερωριες..
    ειμαι μικρος,λιγο πρυσμενος,λιγο καπως,,
    αληθεια δεν σας βλεπω απο ψηλα πως ειναι ο πατος???!!!


    train hard, feel good
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-03-11 16:38 #15
    Το avatar του χρήστη chris corfu

    Εγγραφή
    09-07-2010
    Περ.
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dabes1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αλλα λογικο μου ακουγοντε λιγο αυτο που λες.. τα ουρια και sgot ειναι κανονικα..
    αν μπορεις δωσε και νουμερα, και επισης και για P-Phosporus και για λευκωματινες(Albumin). μια και εχεις τις εξετασεις..
    ειμαι μικρος,λιγο πρυσμενος,λιγο καπως,,
    αληθεια δεν σας βλεπω απο ψηλα πως ειναι ο πατος???!!!


    train hard, feel good
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία