Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 20
  1. 07-09-10 23:32 #1
    Προεπιλογή Τραυματισμός τετρακεφάλου
    Καλησπέρα. Θα ήθελα τις συμβουλές κάποιου αρμόδιου.
    Πριν 3 μερες πήγα για προπόνηση και προφανώς δεν έκανα καλό ζέσταμα και τραβήχτηκε ο δεξίς τετρακέφαλος. Από εκείνη την μέρα παίρνω κάθε μέρα χαπάκια voltaren , ένα την ημέρα των 100ml. Το ξεκούρασα 2 μέρες και σήμερα που ξαναπήγα για προπόνηση ενώ στο ζέσταμα δεν ένιωσα καμία απολύτως ενόχληση μόλις σπριντάρισα κατευθείαν με πόνεσε σε φάση να μην μπορών να το πατήσω κάτω. Τι με συμβουλέυετε? Καμίασυγκεκριμένη άσκηση? Το voltaren να το συνεχίσω? Η παγοθεραπία κάνει δουλειά?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-09-10 23:54 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tzanetathelte Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Θα ήθελα τις συμβουλές κάποιου αρμόδιου.
    Πριν 3 μερες πήγα για προπόνηση και προφανώς δεν έκανα καλό ζέσταμα και τραβήχτηκε ο δεξίς τετρακέφαλος. Από εκείνη την μέρα παίρνω κάθε μέρα χαπάκια voltaren , ένα την ημέρα των 100ml. Το ξεκούρασα 2 μέρες και σήμερα που ξαναπήγα για προπόνηση ενώ στο ζέσταμα δεν ένιωσα καμία απολύτως ενόχληση μόλις σπριντάρισα κατευθείαν με πόνεσε σε φάση να μην μπορών να το πατήσω κάτω. Τι με συμβουλέυετε? Καμίασυγκεκριμένη άσκηση? Το voltaren να το συνεχίσω? Η παγοθεραπία κάνει δουλειά?
    Αν ειναι οντως θλαση η τραβηγμα ουτε voltaren ουτε παυσιπονα δεν το γιατρευουν ,θελει φυσικοθεραπεια και σωστη αποκατασταση μαζι με αποχη!
    Η παγοθεραπεια βοηθαει στο να σταματαει εσωτεικα το αιματωμα οχι ομως οταν το ξαναζοριζεις το ποδι θελει παγο και ξεκουραση και οχι προπονηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-09-10 00:03 #3
    Προεπιλογή
    Σ'ευχαριστώ πολύ Μαρία. Κανένα ασκησιολόγιο έχεις να μου προτείνεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-09-10 03:24 #4
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Wink
    Φίλε καλησπέρα και περαστηκά.
    Προφανώς είχες κάποιο τράβηγμα..ή κάποια μικρού βαθμού θλάση...που εν τέλη έγινε σοβαρό λόγω κακής και βιαστικής σου αποκατάστασης.

    1.Παγοθεραπεία τις 2 πρώτες μέρες κάθε 1 ώρα από 12-15 λεπτά πάγο.
    (ο τετρακέφαλος επειδή είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος μυς σε μάζα αλλά ο πρώτος σε δύναμη μάλλον δεν θα αντιδράσει τα δέοντα στον πάγο μιας και έχει επέλθει revision..δηλαδή τραυματισμός στον τραυματισμό)
    Το πιο πιθανό είναι να χρειαστείς εν το βάθυ παγομάλαξη και εν το βάθυ ανατρίψεις..οπότε την επίσκεψη σε γιατρό και μετά σε φυσικοθεραπευτή δνε την γλιτώνεις.
    Και αυτό γιατί λογικά σου`χει κάνει και αιμάτωμα το οποίο πρέπει να σπάσει και να παροχετευθεί στους λεμφικούς ``αγωγούς`` σου.
    Φυσικά αυτό είναι μόνο ένα από τα πολλά που πρέπει να γίνουν για να απαλλαγείς από τον πόνο...χρειάζεσαι κάποια ακόμη πράγματα από θέμα φυσικοθεραπευτικών μέσων,χώρια τις διατάσεις,ακήσεις,αύξηση ιδιοδεκτηκότητας.
    2.Έκανες θεραπεία με ένα από τα καλά αντιφλεγμονόδη και μάλιστα το δυνατότερο της γκάμας (υπάρχουν 50-75 mg voltaren) και πήγες για προπόνηση με 2 ημέρες ξεκούραση?

    Εγώ θα σου πρότεινα τα χάπια να μην τα σταματήσεις (αν στα`χει προτείνει κάποιος γιατρός) γιατί την θεραπεία την σταματάμε μόνο όταν αυτή τελειώνει..και νομίζω πως τα voltaren είναι για 10 ημέρες.

    Σου ποστάρω μία φωτό από έναν ασθενή που είχα και δνε με άκουσε..έπαιξε μπάσκετ ενώ είχε πάθει κάτι παρόμοιο μ`εσένα,αλλά στους οπίσθιους μηριαίους.
    Εδώ είναι την δεύτερη μέρα από την υποτροπή (την πρώτη απλά του`σπασα το αιμάτωμα με παγομάλαξη και ανατρίψεις)..με το αιμάτωμα έτιμο για παροχέτευση.
    Στον τετρακέφαλο γίνονται πιο δύσκολα τα αιματώματα εμφανή.λόγω της μάζας του,αλλά αν τα ψηλαφίσεις τα βρίσκεις άνετα.Μπάλάκια ολόκληρα.

    Καλή συνέχεια και περαστηκά σου.
    Αν χρειαστείς κάτι ευχαρίστως να σε βοηθήσω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-09-10 10:14 #5
    Banned
    Εγγραφή
    22-11-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.896
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    2.Έκανες θεραπεία με ένα από τα καλά αντιφλεγμονόδη και μάλιστα το δυνατότερο της γκάμας (υπάρχουν 50-75 mg voltaren) και πήγες για προπόνηση με 2 ημέρες ξεκούραση?

    Εγώ θα σου πρότεινα τα χάπια να μην τα σταματήσεις (αν στα`χει προτείνει κάποιος γιατρός) γιατί την θεραπεία την σταματάμε μόνο όταν αυτή τελειώνει..και νομίζω πως τα voltaren είναι για 10 ημέρες.

    εγω σαν αθλητης για αντιφλεγμονοδη επερνα τα xefo 8mg τι γνωμη εχετε για αυτα γιατρε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-09-10 10:26 #6
    Το avatar του χρήστη Ευρης

    Εγγραφή
    01-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    399
    Προεπιλογή β
    Φιλε μου κατσε 3εκουρασου για καμια εβδομαδα,και συνδυασε αντιφλεγμονωδη χαπια (πχ voltaren) και ισομετρικες ασκησεις.Τωρα δεν 3ερω πως ν σ ε3ηγησω τις ασκησεις αυτες αλλα σιγουρα μπορει ενας ορθοπεδικος.
    Only if every aspect of your life is focused on it, you'll reach your final goal someday and i think it's worth the trouble..!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-09-10 10:31 #7
    Banned
    Εγγραφή
    22-11-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.896
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ευρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου κατσε 3εκουρασου για καμια εβδομαδα,και συνδυασε αντιφλεγμονωδη χαπια (πχ voltaren) και ισομετρικες ασκησεις.Τωρα δεν 3ερω πως ν σ ε3ηγησω τις ασκησεις αυτες αλλα σιγουρα μπορει ενας ορθοπεδικος.
    οι ισομετρετρικες ασκησεις ειναι ασκησεις ενδιναμοσης το μυιον. κανεις 10-15 επαναληψεις μονο. και η καθε επαναληψη ειναι οσο αντεχεις να κανεις flex στην ασκηση.

    δηλαση στο μηχανημα για leg extension. οταν κανεις εκταση να κρατισεις εκει το βαρος για οσο αντεχεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-09-10 10:47 #8
    Το avatar του χρήστη Ευρης

    Εγγραφή
    01-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    399
    Προεπιλογή
    ναι κ εγω οταν ειχα προβημα με το γονατο μου επαιρνα αντιφλεγμονωδη, παγο και ισομετρικες. Αυτα δλδ μ ειχε συστησει ενας ξαδερφος μ ορθοπεδικος.
    Only if every aspect of your life is focused on it, you'll reach your final goal someday and i think it's worth the trouble..!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-09-10 12:49 #9
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Θα δω τι θα κάνω...προς το παρόν συνεχίζω κανονικά με το voltaren και σχετική ξεκούραση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-09-10 20:36 #10
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ευρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι κ εγω οταν ειχα προβημα με το γονατο μου επαιρνα αντιφλεγμονωδη, παγο και ισομετρικες. Αυτα δλδ μ ειχε συστησει ενας ξαδερφος μ ορθοπεδικος.
    Φίλε μου είναι απλά δολοφονικό να προτείνεις σ΄έναν άνθρωπο που μόλις έχει πάθει υποτροπή και βρίσκεται στο οξύ στάδιο να κάνει ασκήσεις.

    Ο ξάδερφός σου πολύ καλά σου πρότεινε ισομετρικές αλλά αυτό το`κανε όταν ήσουν στο τέλος του υποξύ σταδίου ή στο χρόνιο.Αν τον ρωτήσεις θα καταλάβεις την σημαντικότατη διαφορά.

    Αυτά ακριβώς έκανα και`γω και αντιμετώπισα συντηρητικά τον μηνίσκο μου αλλά σε υποξύ στάδιο χρονίου περιστατικού.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-09-10 20:38 #11
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Qlim4X Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω σαν αθλητης για αντιφλεγμονοδη επερνα τα xefo 8mg τι γνωμη εχετε για αυτα γιατρε?
    Κατ`αρχήν φίλε μου δεν είμαι γιατρός,μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.

    Τα xefo είναι αρκετά καλά απ`ό,τι έχω δει και μάλιστα τα xefo rapid περισσότερο.
    Είναι κάτι φαντάσου σαν το depon και το depon extra.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-09-10 22:28 #12
    Banned
    Εγγραφή
    22-11-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.896
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ`αρχήν φίλε μου δεν είμαι γιατρός,μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.

    Τα xefo είναι αρκετά καλά απ`ό,τι έχω δει και μάλιστα τα xefo rapid περισσότερο.
    Είναι κάτι φαντάσου σαν το depon και το depon extra.
    σε μενα με προβλημα σε μηνισκους δουλεψαν πολυ καλα.

    τα rapid δεν τα ειχα ακουστα. αν ποτε (χτιπα ξιλο) παθω κατι θα τα εχω κατα νου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-09-10 22:36 #13
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Qlim4X Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε μενα με προβλημα σε μηνισκους δουλεψαν πολυ καλα.

    τα rapid δεν τα ειχα ακουστα. αν ποτε (χτιπα ξιλο) παθω κατι θα τα εχω κατα νου.
    Nαι,δουλεύουν.Απλά τα δίνουν σε άτομα με ανθεκτηκότερα στομάχια ή σε καταστάσεις που χρήζουν άμεσα αποτελέσματα μαζί με γαστρανθεκτικά.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-09-10 22:48 #14
    Banned
    Εγγραφή
    22-11-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.896
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι,δουλεύουν.Απλά τα δίνουν σε άτομα με ανθεκτηκότερα στομάχια ή σε καταστάσεις που χρήζουν άμεσα αποτελέσματα μαζί με γαστρανθεκτικά.
    δεν χριαστικα για το στομαχη κατι.

    ναι η κατασταση μου ηταν καπος. 2 αρθροσκοπισεις εχω κανει για να συνελθουν.

    ευτυχος απο τοτε δεν με εχουν ξανα ενοχληση
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-10-10 23:51 #15
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Σημερα ενω εκανα σκουωτ προβολες οταν ειχα το αριστερο ποδι πισω και την ωρα που εκανε στροφη το ποδι στο κατεβασμα ενιωθα σαν να στριβει ολος ο τετρακεφαλος λαθος.
    Το ειχα ξανανιωσει και την προηγουμενη φορα με ενοχλησε ολη την πρωτη μερα και μετα τιποτα.Το ιδιο και σημερα.Σε πιεση των δαχτυλων μου πανω στο μυ νιωθω που με ενοχλει,οταν ομως βαζω δυναμη να το σηκωσω με αντισταση δεν με ενοχλει οπως αν ηταν θλαση.Τι θα μπορουσε να ειναι;
    Να πω οτι κανω λαθος την ασκηση και τις 2 φορες λαθος στο αριστερο ποδι μονο;
    Να μην εχει διαταθει καλα;Ποδια ξαναεχω την αλλη Δευτερα παλι αλλα δεν ξερω τι να κανω με το αεροβιο;
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία