Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 05-03-11 01:44 #1
    Προεπιλογή απώλεια μυοικής μάζας
    Γεια σε όλους.
    Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη σας
    Εδώ και 4 μήνες έχω διαπιστώσει απώλεια μυοικής μάζας, δύναμης και δεν νιώθω κανένα πρήξιμο σε όλη την αριστερή πλευρά μου, αλλά το πρόβλημα είναι ποιο έντονο και ορατό στον αριστερό θωρακικό (έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο χαλάρωσης που είναι σαν να μην έχω κάνει προπόνηση για χρόνια) και στον τρικέφαλο.
    Έχω πάει σε νευρολόγο, έχω κάνει μυογράφημα και είναι φυσιολογικό, σε ορθοπεδικό, που με έστειλε να κάνω μαγνητική στον αυχένα και δείχνει πρόβλημα σε 3 σπονδύλους αυτός μου είπε ότι το πρόβλημα είναι από εκεί, όμως συζητώντας το θέμα στο γυμναστήριο βρήκα άλλα δυο παιδιά με το ίδιο πρόβλημα, ο ένας έχει και αυτός πρόβλημα στον αυχένα, ο άλλος όμως όχι, το μόνο κοινό είναι ότι έχουμε τραυματιστεί και οι τρεις στον αντίστοιχο ώμο.
    Έχει κανείς καμιά ιδέα τι θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι τέτοιο;

    Σας ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-03-11 23:21 #2
    Το avatar του χρήστη Marine

    Εγγραφή
    10-08-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.026
    Προεπιλογή
    Εγω παντως ετσι οπως το διαβαζω μου κανει για υπερκοπωση που κατεληξε σε τραυματισμο.

    Ποσο καιρο εκανες συνεχομενα??
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-03-11 02:46 #3
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε όλους.
    Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την γνώμη σας
    Εδώ και 4 μήνες έχω διαπιστώσει απώλεια μυοικής μάζας, δύναμης και δεν νιώθω κανένα πρήξιμο σε όλη την αριστερή πλευρά μου, αλλά το πρόβλημα είναι ποιο έντονο και ορατό στον αριστερό θωρακικό (έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο χαλάρωσης που είναι σαν να μην έχω κάνει προπόνηση για χρόνια) και στον τρικέφαλο.
    Έχω πάει σε νευρολόγο, έχω κάνει μυογράφημα και είναι φυσιολογικό, σε ορθοπεδικό, που με έστειλε να κάνω μαγνητική στον αυχένα και δείχνει πρόβλημα σε 3 σπονδύλους αυτός μου είπε ότι το πρόβλημα είναι από εκεί, όμως συζητώντας το θέμα στο γυμναστήριο βρήκα άλλα δυο παιδιά με το ίδιο πρόβλημα, ο ένας έχει και αυτός πρόβλημα στον αυχένα, ο άλλος όμως όχι, το μόνο κοινό είναι ότι έχουμε τραυματιστεί και οι τρεις στον αντίστοιχο ώμο.
    Έχει κανείς καμιά ιδέα τι θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι τέτοιο;

    Σας ευχαριστώ.
    Καταρχάς, δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε με σιγουριά για το τι συμβαίνει, απλά υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε..
    Θέλω να ρωτήσω κάτι βασικό. Λέγοντας αριστερή πλευρά εννοείς και τα πόδια και όλο το σώμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-03-11 14:52 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Marine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως ετσι οπως το διαβαζω μου κανει για υπερκοπωση που κατεληξε σε τραυματισμο.

    Ποσο καιρο εκανες συνεχομενα??
    Τα Χριστούγεννα για ένα μήνα ήμουν έξω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-03-11 15:07 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς, δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε με σιγουριά για το τι συμβαίνει, απλά υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε..
    Θέλω να ρωτήσω κάτι βασικό. Λέγοντας αριστερή πλευρά εννοείς και τα πόδια και όλο το σώμα?
    Ξέρω ότι δεν μπορεί κανείς να μου απαντήσει με σιγουριά, ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος κάτι για να με κατευθύνει που να το ψάξω.
    Όλη η αριστερή πλευρά και στα πόδια δεν νιώθω το ίδιο πρήξιμο όπως την δεξιά, αλλά αριστερός θωρακικός και τρικέφαλος το κάτι άλλο για να καταλάβεις εχθές έκανα χέρια μετά το τέλος της προπόνησης τέντωσα το χέρι και έβαλα στην τροχαλία 5 κιλά ε, δεν μπορούσα ούτε να τα κρατήσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-03-11 15:14 #6
    Προεπιλογή
    αν θες την αποψη μου ως τωρα καλα το εψαξες, σωστα ασχοληθηκες,

    αλλα μετα κακως εμπλεξες ατομα απο το γυμναστηριο και τι σου ειπε ο ενας και ο αλλος..

    ψαχνοντας το ιατρικα ειναι η πιο ασφαλης επιλογη και θα ακουσεις την αποψη καποιου ειδικου οχι απο εμπειρια και παρατηρηση αλλα απο εξετασεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-03-11 15:41 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θες την αποψη μου ως τωρα καλα το εψαξες, σωστα ασχοληθηκες,

    αλλα μετα κακως εμπλεξες ατομα απο το γυμναστηριο και τι σου ειπε ο ενας και ο αλλος..

    ψαχνοντας το ιατρικα ειναι η πιο ασφαλης επιλογη και θα ακουσεις την αποψη καποιου ειδικου οχι απο εμπειρια και παρατηρηση αλλα απο εξετασεις.
    Στο γυμναστήριο ρώτησα αν έχει και κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα, αν δεν ρωτούσα θα πίστευα ότι είναι από τον αυχένα.
    όπως αποδείχτηκε από τις δικές τους εξετάσεις δεν είναι εκεί το πρόβλημα.
    Η επόμενη κίνηση μου θα είναι να επισπευτώ και έναν αθλίατρο με όλες τις εξετάσεις και βλέπουμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-03-11 18:04 #8
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Κώστα καλά έκανες και ρώτησες τα παιδιά, πολλές φορές η εμπειρία μπορεί να μας προστατέψει από αρκετά. Είχα και γω παρόμοιο πρόβλημα, δεν ένιωθα καθόλου πρηξίματα, ήταν σαν απλά να κουναω τα κιλά. Έμεινα 15μέρες εκτός, αλλά δεν βοήθησε. Αυτό που με βοήθησε ουσιαστικά ήταν το να μειώσω λίγο τον φόρτο προπονήσεων, να κοιμάμαι λίγο περισσότερο και να τρώω καλύτερα.



    Το ότι έμεινες 1 μήνα off δεν λέει κάτι, το σώμα μας δεν έχει ημερολόγιο! Απλά παίξε λίγο χαλαρά, ξεκουράσου παραπάνω και θα περάσει σιγά σιγά.



    Ps: ένα τεστ κοπώσεως θα βοηθούσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-03-11 19:52 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα καλά έκανες και ρώτησες τα παιδιά, πολλές φορές η εμπειρία μπορεί να μας προστατέψει από αρκετά. Είχα και γω παρόμοιο πρόβλημα, δεν ένιωθα καθόλου πρηξίματα, ήταν σαν απλά να κουναω τα κιλά. Έμεινα 15μέρες εκτός, αλλά δεν βοήθησε. Αυτό που με βοήθησε ουσιαστικά ήταν το να μειώσω λίγο τον φόρτο προπονήσεων, να κοιμάμαι λίγο περισσότερο και να τρώω καλύτερα.



    Το ότι έμεινες 1 μήνα off δεν λέει κάτι, το σώμα μας δεν έχει ημερολόγιο! Απλά παίξε λίγο χαλαρά, ξεκουράσου παραπάνω και θα περάσει σιγά σιγά.




    Ps: ένα τεστ κοπώσεως θα βοηθούσε



    Ναι αυτό κάνω τώρα, παίζω χαλαρά εδώ και ένα μήνα και θα δείξει.



    Σας ευχαριστώ όλους
    Απάντηση με παράθεση