Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 21
  1. 25-03-11 12:52 #1
    Προεπιλογή Διατροφη - Πρωτεινη - Κρεατινη - Αυξητικη ορμονη
    Αγαπητοι boby builders, new comer ειμαι και εγω στο σαιτ και αφου διαβασα 5 -6 φορυμ και μπερδευτικα οσο δεν παει αλλο ειναι να αναρτησω ενα νεο θεμα, μπας και με βοηθησεττε να καταλαβω 5 πραγματα, ισως και καποιους αλλους που εινια στη θεση μου


    Ειμαι 1.87, 80 κιλα - τωρα πηγα ημουνα στα 77, εχω αρχισει προπονηση 2 εβδομαδες, εχω παρει οτι μου πασαρε ο μαγαζατορας με τα συπληρωματα απο το xtr, και γενικα εχω ενα θεμα με το βαρος μου που πηγαζει απο το προβλημα με το στομαχι μου, εχω κανει εεεενα σωρο καταχρησης και το εχω καταστρεψει, οποτε απλα θα πω οτι γενικα ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΩ.

    παω γυμναστηριο κανα 3 μηνο το χρονο, αλλα παραπανω δεν την παλευω, θα το εχετε νιωσει ολοι το συναισθημα σιγουρα, βαριεμαιιιιιιιιι ωωωωωωωω ποσο βαριεμαι το gym απο ενα σημειο και μετα....

    και με βαση αυτα παμε στο δια ταυτα

    ΔΙΑΤΡΟΦΗ - 6 γευματα και κοτατζ τυρι και ενα μηλο και ενα αγγουρι , δεν προκεται να κανω ποτε. Δεν με παιρνει με την δουλεια, δεν εχω και ατομο να μαγειρευει, και και και.Οποτε αυτο που κραταμε απο την διατροφη ειναι πολλα και μικρα γευματα να μην μενει αδειο το στομαχι, και παει και καει λιπος - που δεν εχω - και μετα αρχισει να τρεφεται με τον μυ

    σωστα μεχρι εδω?

    ΠΡΩΤΕΙΝΗ - ενα θεμα την πρωτεινης ειναι τι ειδους πρεπει να παρουμε σε νορμαλ καταστασεις, απο οτι καταλαβα προτεινεται την καθαρη, και ειδα και μερικες εδω στο σαιτ που λογικα ειναι καλες πρωτεινες, και προχωραμε με αυτες, τα θεματα τωρα της πρωτεινης,
    καθε ποτε να την παιρνουμε, γιατι αμα παρεις ενα μιση scoop πρωτεινη το πρωι, εγω προσωπικα τουλαχιστον δεν θα φαω τπτ αλλο για πρωινο, οποτε το εχω σπασει σε 4 φορες, μισο σκουπ το πρωι, ενα μιση πριν την προπονηση, μισο μετα και αλλο ενα το βραδυ

    σωστη σκεψη η οχι?

    σε μια περιπτωση οπως η δικια μου ειναι καλο να παρω μια πρωτεινη με αλλα συμπληρωματα μεσα και οχι καθαρη για να εχω ολα οσα χρειαζεται το σωμα? εαν ναι ποια προτεινεται απο αυτες που εχει το e shop εδω?

    κλεινοντας στο θεμα πρωτεινης, την πρωτεινη την παιρνουμε ΠΑΝΤΑ? και αφου σταματησουμε το γυμναστηριο ετσι ωστε να μην χασουμε τον μυικο μας ογκο?

    ΚΡΕΑΤΙΝΗ - διαβασα στα φορυμ οτι παμε αποκλειστικα σε μονουδριτικη, δεν ξερω γιατι αλλα μαλλον αυτη ειναι η καλυτερη οποτε we go with the flow on this one, και ειδα και κανα 2 μαρκες που ειναι καλες και λιγο πολυ συμφωνουν ολοι, οκ και με αυτο , το θεμα της δοσοληψιας τωρα, εγω παιρνω - αφου εχει γινει το φορτωμα - 2 σκουπ ΠΡΙΝ την προπονηση, εαν τα παρω μετα, κατουραω την ΑΕΚ ολη, κιτρινιλα και κακο, φανταζομαι πως αυτο δεν ειναι το λογικο και γιαυτο την παιρνω πριν

    κανω λαθος η ειναι ο δικος μου οργανισμος ετσι?

    η το θεμα της κιτρινιλας στο κατουρο δεν εχει να κανει με παρενεργειες και αποροφητικοτητα?γιατι ολοι συμφωνηται οτι ειναι καλυτερο να την παιρνουμε την κρεατινη μετα το work out...

    τελος για κρεατινη, την παιρνουμε και αφου παρατησουμε το gym αλλα σε μικροτερες ποσοτητες¨- ενοιεται παντα με πολυ νερο - την παιρνουμε κανονικα και δεν τρεχει, η τιν κοβουμε τελειως γαιτι παει στο συκωτι και τα κανει ολα σμπαραλια?

    ΑΥΞΗΝΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ - ξερω ειμαι λιγο εξω απο τα νερα μου εδω, αλλα μου ειπαν οτι ενα κυκλο αμα κανω - 21 μερες - κανει καλο και στα οστα
    και θα μου δωσει σε μυικο ογκο που τοσο θελω

    τελος ειναι και κατι συμπληρωματα του τυπου ΓΟΛΙΑΘ που ειναι στο e shop εδω του σαιτ, αυτα λογικα βοηθανε στην αυξηση του μυικου ογκου σωστα? ποια η διαφορα τους με την απλη πρωτεινη?

    Λινελαιο απο που θα προμηθευτω?

    αναμενω απαντησεις σας, και σας ευχαριστω εκ των προτερων
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-03-11 14:06 #2
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Οκ φιλαρακο ας αρχισουμε απο τα πιο ευκολα...
    1.Αυξηντικη ορμονη...ποιος σου ειπε οτι 21 μερες κυκλος θα σου κανει καλο...?ειναι επιστημονας?καποιος γιατρος?καποιος με εμπειρια στο θεμα?στο σταδιο που εισαι δεν θα σου προσφερει τπτ,κατ'αρχας εδω μεσα μην ψαχνεις τετοιες απαντησεις,η κατοχη και μονο χωρις ιατρικη συνταγη=μπελας...η αυξηντικη ορμονη ειναι μια απο τις πιο ισχυρες ορμονες του ανθρωπινου σωματος,εξωγενης ληψη ΑΠΑΙΤΕΙ παρακολουθηση απο ειδικο και δεν εννοω 1 τυπο στο γυμναστηριο που απλα ειναι πρησμενος και ,πορεσε να σου βρει καποιες χιλιαδες IU αυξηντικης,αυτος ειναι κοπριτης που μονο ζημια θα σου κανει...Το οτι ετυχε να μπεις σε 2-3 φορουμ και διαβασες οτι ο ταδε πηρε την ταδε ορμονη δεν σημαινει οτι ηξερε τι εκανε ή ετσι πρεπει...σιγουρα θα στο πουνε και οι mods,τετοιες ερωτησεις δεν ανηκουν εδω...ειναι το ιδιο με το να ρωταγες:''μου ειπαν οτι οι κοκακιδες ειναι κομματια και βαρανε τρελες προπονησεις,δεν νιωθουν πονο,κουραση,μονο για 21 μερες κυκλο,που να βρω ή τι λετε ποσο κοκα να παρω?"Εαν ο οργανισμος σου παραγει ηδη κανονικες ποσοτητες,τοτε εξωγενης ληψη χωρις καποιο γιατρο να σε παρακολουθει μονο προβληματα θα δεις και με τον οργανισμο σου και με το νομο...

    2.Υστερα τι εννοεις κατεστρεψα το στομαχι μου?Συκωτι,παγκρεας,μηπως εννοεις ολα μαζι και τα νεφρα καπακι,τι εννοεις καταχρηση?εαν εχεις ζημια,ο γιατρος θα σου ορισει τι πρεπει να φας,εαν το συκωτι σου δεν λειτουργει ή εχεις προβλημα στα νεφρα,το τι τρως θα ορσει το ποσο θα ζησεις και με τι ποιοτητα,εαν πχ εχεις προβλημα στα νεφρα τοτε ο γιατρος θα σου μιλησε για το ποση πρωτεινη μπορεις να φας,γιατι δεν μπορεις να καταναλωνεις και πολυ πια...μετα αναφερεις οτι ναι μεν εχεις 1 θεμα με το βαρος σου,αλλα πιο κατω λες λιπος δεν εχεις...ΔΕΝ γινεται αυτο εκτος εαν εισαι ο RONNIE οπου το 135 κιλα με 3% λιπος ειναι η πραγματικοτητα σου...η εχεις προβλημα με το βαρος ή οχι...
    Μετα για την διατροφη σου,γενικα δεν ειπες τι θες να κανεις,δλδ θες να εχεις 1 σωμα μονο για την παραλια,θες να πας 100 κιλα σε μυς,θες απλα 1 καλη φυσικη κατασταση?Εαν θες να χτισεις μυς,τοτε 1ον θελει δουλεια στο γυμναστηριο,αρα το ΒΑΡΙΕΜΕΑΙ που ανεφερες δεν βοηθαει,2ον θελει σωστη διατροφη,οποτε με το δεν πειναω και δεν προκειται να κανω 6 γευματα κτλε,τοτε δεν προκειται να δεις και τπτ,εαν θες θα βρεις τροπο οπως ολοι μας,αποκλειεται να εχεις τα δικα μου ωραρια και ταξιδια,εντουτοις παω ΠΑΝΤΟΥ με τσαντα γεματη ταπερακια,παω για κατουρημα και κατεβαζω και 1 τονο στο καπακι,εαν θες βρισκεις τροπο,εχω δει στα τοσα χρονια τα απιστευτα που κανουν μερικοι που θελουν να κανουν δουλεια (ο κολλητος μου,ανηγει το πορτ παγκαζ στο συνεργειο,τρωει ρυζακι και κοτοπουλακι με γαντακια 1 χρησης καισε 7,5 λεπτα συνεχιζει τη δουλεια,εννοειται την προηγουμενη εκατσε και μαγειρεψε για 5 μερες μπροστα...)...

    3.Με τα μικρα συχνα γευματα θα φτιαξεις 1 καλη φυσικη κατασταση και θα δουλευει καλα ο μεταβολισμος,αλλα μην περιμενεις να βαλεις κρεας πανω σου εαν δεν τρεφεσαι με σωστες τροφες...εαν θες 1 σωμα απλα για παραλια,οκ παω πασο και ο Ψαλτης ητανε κομματια,φαινοντουσαν οι κοιλιακοι του,αλλα χερι 50 ποντους και κομματια δεν ειχε,οποτε πρεπει να πεις καλυτερα τι θελεις να κανεις με το σωμα σου...
    Οσο για την πρωτεινη και την κρεατινη που σε φορτωσαν σε καταστημα που λες,αυατ ειναι συμπληρωματα,δλδ συμπληρωνουν 1 σωστα δομημενη διατροφη,αυτα που λες μισο σκουπ τωρα (12,5 γραμ πρωτ) μισο μετα,ποσο μυς θα θρεψουν σε 1 ατομο 80 κιλων?τπτ οποτε 1α κοιταξε με τη στερεα τροφη και μετα δες τι συμπληρωνεις...εαν εισαι σχεδον 80 κιλα και θες μυς πρεπει να τρως για 80+ μυικα ανθρωπο,με 12,5 γραμ πρωτ σε γευμα μου ακουγεται για 35-40 κιλα ανθρωπος...

    4.Η πρωτεινη που ανεφερες αν καταλαβα καλα ποια λες,ειναι φορμουλα,δλδ εχει εκτος απο πρωτεινη και υδατανθρακες (απο διαφορες πηγες,αναλογα τη μαρκα και την τιμη) και λιπη,η καθαρη που λες ειναι το προιον που στα 100 του γραμ τα πιο πολλα ειναι πρωτεινη ,δλδ βρισκεις ελαχιστα εως ιχνη απο υδατανθρακες,λιπη κτλ...Τα πρωτα βοηθανε στο να παρεις κιλα γιατι εχουν πιο πολλες θερμιδες αρα ανεβαινεις θερμιδικα και βαζεις κιλα...Τωρα τι εννοεις πρεπει να την παιρνουμε παντα?εαν λες την κοβω αρα χανω μυς,εαν την κοψεις και αρχιζεις να τρως στη θεση της κατι αλλο,πχ τονο ή κοτοπουλο ισης ποσοτητας σε πρωτεινη,τοτε δεν χανεις τπτ...Προσωπικα σχεον 18 χρονια παιρνω ασταματητα,λογω δουλειας πρεπει να κανω καθε 6μηνες γενικες εξετασεις (εκανα επιπλεον πριν 1 μηνα γενικες για να παρω δανειο για σπιτι,με αναγκασε η τραπεζα και η ασφαλιστικη) και βγηκαν υπεραριστες...

    5.Κρεατινη δεν βρισκω το λογο να παρεις οταν δεν γυμναζεσαι,εφοσον τρως κοκκινο κρεας,ψαρια δεν απαιτηαι συμπληρωση...Τωρα για τη χρηση,δεν ειπες τι τρως γενικα και τι προπονηση κανεις,αλλα απ'οτι ειπες μεχρι τωρα δεν την χρειαζεσαι καθολου,φαε σολωμο το ιδιο ειναι...(προσωπικα δεν ακολουθω ουτε καν φορτωση...)

    6.Λινελαιο ρωτα στο σκλαβενιτη...

    Αυτα τα λιγα,δεν ξερω εαν ξεχασα κατι θα το γραψω πιο μετα,αρχικα θεσε στοχους ρεαλιστικους και ΞΕΧΝΑ το βαριεμαι,δεν μπορω και κυριως την αυξηντικη που ανεφερες...

    Υ.Γ. Τι ηλικια εχεις εαν επιτρεπεται?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GOGETA5 : 25-03-11 στις 14:15
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-03-11 14:42 #3
    Το avatar του χρήστη humanoid

    Εγγραφή
    17-10-2009
    Περ.
    Lost in oblivion
    Μηνύματα
    626
    Προεπιλογή
    Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα.Με τα βαριεμαι,δεν μπορω δεν κανεις δουλεια.
    βρες ενα προγραμμα στημενο σε βασικες ασκησεις κ ξεκινα το κ φροντισε να εχεις διαρκεια γιατι με ενα 3μηνο δεν κανεις δουλεια (αυτο εκανα κ εγω παλια,δεν γινεται ετσι)

    παρε ενα γενικο πλανο,προσπαθησε να το εφαρμοσεις,σπαστα σε 4-5 γευματα κ εισαι ετοιμος.
    βαλε 1.5-2 γρμ. πρωτεινη ανα σωματικο κιλο βαρους (1 γρμ 4 θερμιδες)
    βαλε 4-5 υδατανθρακα ανα σωματικο κιλο βαρους (1 γρμ 4 θερμ.)
    1γρμ λιπη ανα σωματικο κιλο βαρους (1 γρμ 9 θερμιδες)
    αυτο με το βαρος σου ειναι πανω-κατω 3000 θερμ ημερησιως

    βρες ποσα γραμαρια πρωτεινης εχει το χ,ψ βαρος κοτοπουλου,ψαριου,γαλα κλπ ωστε να βρισκεις ποσο θα τρως σε καθε γευμα απο αυτο.αν δεν σου φτανει τοτε συμπληρωνεις με αυτο που αγορασες
    υδατανθρακα-ρυζι,πατατα,μακαρονι,βρωμη
    λιπαρα παρε ω3-ω6..σολωμος,ελαιολαδο κλπ

    οσον αφορα τις αυξητικες..εδω σκεψου οτι δεν μπορεις να κανεις τα βασικα θες να πας κ παραπερα? τα side effects τα ξερεις? μπορω να σου πω ονομασια φαρμακου για ρυθμιση θυροειδη της μανας μου..Ξερεις τι κανει?αρα τα ξεχνας αυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-03-11 16:12 #4
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Εγώ θα πω πολύ απλά και φιλικά πως με 3 μήνες προπόνηση το χρόνο και γενικά βαρεμάρα προς τη γυμναστική, δεν πρόκειται να κάνεις και πολλά.

    Επίσης, το να πάρεις καμιά πρωτεϊνη δεν κάνει κακό.
    Αλλά όταν κάνεις τόσο λίγη προπόνηση, τότε δε χρειάζεσαι ούτε κρεατίνες ούτε τίποτα, πόσο μάλλον αυξητικές και τα συναφή, τα οποία απευθύνονται σε άτομα που ασχολούνται πολύ πιο εντατικά με τη γυμναστική και που δε θέλουν απλά να βάλουν μερικά κιλά όπως εσύ.

    Εν κατακλείδι.
    Προσπάθησε να τρως πλούσιες τροφές σε πρωτεϊνες, καθαρούς υδατάνθρακες και ακόρεστα λίπη και κάνε πιο εντατική προπόνηση για το σύνολο του έτους, όχι το 1/4 του. Η σωστή διατροφή και η προπόνηση είναι το Α και το Ω.
    Μπορείς να προσθέσεις και 1-2 δόσεις πρωτείνης στη διατροφή σου, άντε και καμιά πολυβιταμίνη.
    Τα υπόλοιπα δεν τα χρειάζεσαι, τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο. Τα συμπληρώματα άλλωστε είναι δευτερεύονται και βοηθητικά, δεν υποκαθιστούν σε καμία περίπτωση βασικά πράγματα όπως τη διατροφή, όπου σε αυτή πρέπει να βασιστείς.
    Κάνε λοιπόν τα παραπάνω και σίγουρα θα δεις αποτελέσματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-03-11 16:26 #5
    Προεπιλογή
    πρωτα απο ολα σας ευχαριστω για τις συμβουλες, και ειδικα τον GOGETA5 για τον χρονο του που εκατσε και μου εγραψε μια ολοκληρη εκθεση, το εκτιμω και τον ευχαριστω,

    οκ το θεμα τις αυξηντικης το ξεχναμε, ναι εχω διαβασει τις παρενεργεις, αλλα δεν ειναι αυτο ουσιαστικα που με αποτρεπει για να προχωρησω αλλα το οτι ειμαι ασχετος γενικα με το χτισιμο σωματος και ειναι οντως πολυ εξω απο τα νερα μου, εδω δεν εχω κανει τα βασικα

    το προβλημα το εχω με το στομαχι, ημουν 6 χρονια στην αγγλια και τα παρτυ οι μπιρες και τα τσιγαρα σε συνδιασμο με το χειροτερο φαγητο μου δημιουργησαν οισοφαγιτιδα και οξεια γαστρεντεριτιδα, σε σημειο που οτι ετρωγα μετα απο ενα 5λεπτο το εκανα εμετο. Γιαυτο γενικα δεν μπορω να φαω μεγαλες ποσοτητες

    Οποτε παμε στην λυση συμπληρωματα, ενοειται οτι θα προσπαθω να τρωω οτι πιο θρεπτικο για τον οργανισμο και σε τακτα χρονικα διαστηματα, δεν θελω να γινω ουτε αρνο σβαρνο, ουτε το ταπερακι το εχω, ουτε στο γυμναστηριο μπορω να λιωνω καθε μερα, θελω να παρω καμια 10 -15αρα κιλα , δηλαδη ειναι ειμαι λιγο πιο πανω απο τα κιλα μου, και να μεινω εκει

    απο οτι καταλαβα απο αυτα που ποσταρατε ειναι πρωτεινη φορμουλα ισως να ειναι το καταλληλοτερο για αρχη στην περιπτωση μου, και επισης καταλαβα οτι το 5κιλο της πρωτεινης υπαρχει παντα στο σπιτι για ολες τις ωρες.

    Δηλαδη, για να εχει καποιος ενα ωραιο γραμωμενο σωμα και να νιωθει καλα με τον εαυτο του πρεπει να ειναι παντα στο πανικο του ταπερ, γυμναστηριο 2 -3 φορες την εβδομαδα ολο το χρονο και την πρωτεινη πανω απο το ψυγειο ετσι?

    Οσον αφορα την κρεατινη ομως ειναι καλυτερα να την παιρνουμε πριν η μετα την προπονηση?

    Ειμαι 80 κιλα, πρεπει να παιρνω 160 γ πρωτεινης ημερησιως, δηλαδη εαν το ενα σκουπ εχει 25γ , τοτε χ4 φορες την μερα ειναι 100γ, οποτε μου λειπουν αλλα 60γ πρωτεινης σωστα? οποτε πρεπει να ανεβασω την ποσοτητα σε 6 σκουπ την μερα

    Οσον αφορα την διατροφη, εχω εκτυπωση μια διατα απο το σαιτ, οχι οτι την ακολουθω πιστα, αλλα προσπαθω να τρωω φαγητα που λεει μεσα, κοτοπουλα, μακαρονια, οχι αλατι, οχι ζαχαρη, πολυ νερο, αμυγδαλα, μουσλι, καλα για το κοτατζ το τυρι δεν το συζητω αηδια, πηγα να κανω εμετο,ουτε θα ρουφηξω ποτε ασπραδι απο αυγο αλλα γενικα οτι φαγητα γραφει προσπαθω να τρωω απο αυτα κ σε τακτα χρονικα διαστηματα

    στην προπονηση εχω χωρισει ομαδες, πηγαινω δευτερα σαβατο, γυρω στο μιαμισαωρο, και σηκωνω οσα πιο πολλα μπορω, μεχρι να μην μπορω να τα σηκωσω,πολλα κιλα λιγες επαναληψεις, αυτο δεν ειναι το σωστο για καποιον που θελει ογκο και δεν εχει λιπος?

    σας ευχαριστω θερμα και παλι



    winners set the rules....
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-03-11 16:43 #6
    Προεπιλογή
    ειμαι 30 ετων αδερφε, ξεχασα να στο γραψω μιας και ρωτησες
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-03-11 16:52 #7
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Βασικα το προβλημα με ολους οσους αρχιζουν ειναι οτι περιμενουν παρα πολλα,πολυ γρηγορα...10-15 κιλα ειναι πολλα,θες δουλεια και πολυ χρονο,ειδικα αμα σκεφτεις οτι εισαι καπου 80 κιλα στο 1,77...1 φυσικος αθλητης των δικων σου διαστασεων το να βαζει περιπου 2 κιλα το μηνα ειναι φυσιολογικο...οποτε τα 10-15 κιλα θα σου παρουν καπου 2 χρονια προσπαθειας,αλλα τουλαχιστον δεν θα χασεις την υγεια σου (δεδομενου οτι δεν θες να ακολουθησεις αγωνιστικα το ολο θεμα).
    Τωρα για τη σκονη πρωτεινης,ειπαμε ειναι συμπληρωμα,πιο συγκεκριμενα σου δεινει ετοιμη,προχωνευμενη την πρωτεινη για αφομειωση...εαν του δεινεις μονο ετοιμη πρωτεινη του οργανισμου σου,απλα δεν θα ανταποκριθει,θελει στερεα τροφη για να ξεκινησει τη διαδικασια της πεψης,καυσεις κτλ,μην περιμενεις να εχεις 1 σωστη διατροφη μονο με σκονη...εξαλλου με 1 πρωτεινη απο συγκεκριμενες πηγες (ορο γαλακτοσ,καζεινη,αυτγου στο εμποριο η καλυτερη αντε να χει 5-6 πηγες) περιοριζεις τα αμινοξεα δλδ την τροφη των μυων που λαμβανεις...πολλα αμινοξεα συνθετουν την πρωτεινη,το ψαρι εχει μερικα διαφορετικα αμινιξεα και μερικα ιδια με το κοτοπουλο,με το κοκκινο κρεας,με το γαλα,με το αυγο κτλ...εαν περιοριστεις σε 1 φασμα αμινοξεων δλδ μονο απο ορο γαλακτος πχ,τοτε δεν τρεφεις σωστα τον οργανισμο σου,θες την ποικιλια...τωρα για την παθηση σου,μονο ο γιατρος μπορει να σου πει τι πρεπει να γινει,αλλα 1 λαθος που βλεπω συχνα ειναι οτι αρχιζουν ολοι αποτομα 1 διατροφη,δλδ τωρα τρως γι αυτο που εισαι,δλδ 80 κιλα και συντηρησαι,μην αρχισεις ξαφνικα να τρως 6 στηθια και 4 σκουπ σε 1 μερα,εννοειται θα ξερασεις,ξαφνικα τρως για 90 κιλα ανθρωπο.1α αρχισε με μικρα γευματα και ΣΤΑΔΙΑΚΑ να αυξησεις ποσοτητες,δλδ τργε 2 στηθη σε 1 μερα,την αλλη εβδομαδα 2,5 ή 2 και 1/4,σταδιακα και αργα οι αλλαγες για να προσαρμοστεις.Τωρα αν θες τη γνωμη μου για το μεγεθος σου τωρα μεινε στο 1 με 2 σκουπ το πολυ,τα 6 που λες μου φαινονται υπερβολικα για ατομο των διαστασεων σου,ξερω ατομα με 110 κιλα που παιρνουν 3-4,μην αρχισεις υπερβολες απο τωρα,1α δες τι κανεις με στερεα τροφη και σιγα σιγα βαλε συμπληρωμα.Αρχισε με μικρες ποσοτητες,σιγα σιγα αυξησε,θα δεις θα συνηθισεις,εκτος εαν ο γιατρος ειπαμε λεει κατι αλλο...
    ΤΑ αυγα εαν σ'αρεσουν σαν ομελετα τοτε δοκιμασε να βαλεις 1 ολοκληρο και τα υπολοιπα ασπραδια πχ 6-9 επιπλεον,εμενα τουλαχιστον με βολεψε,μην ρουφας ασπραδι ωμο και αρρωστησεις...
    Θα βοηθουσε πιο πολυ εαν πηγαινες 3-4 φορες τουλαχιστον,ετσι θα εδεινες βαση σε οτι χρειαζεσται στο γυμναστηριο το σωμα σου,πιστευω 3-4 φορες απο 1 ωρα ειναι αρκετα για αρχη...εαν βαριεσαι,απλα βρςε κατι που να σε κρατα,ργω παιρνω mp3 και ακουω την αγαπημενη μου μουσικη...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-03-11 17:07 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    η διατροφη και η προπονηση ειναι μια αλυσιδα. αν σπασεις εναν κρικο τοτε δεν θα εχεις κανει δουλεια. το να παρεις συμπληρωματα για να βαλεις κιλα χωρις να κανεις προπονηση το μονο που θα καταφερεις ειναι να γινεις χοντρος.

    θελεις τουλαχιστον 3 προπονησεις την εβδομαδα, 4-5 γευματα την μερα απο τα οποια τα 2 ας ειναι και συμπληρωματα. και η τροφες σου να ειναι η καλυτερες επιλογες. στην περιπτωση σου, μικρες ποσοτητες με πολλες καθξαρες θερμιδες.

    αλλιως μη τα ψαχνεις. αδικος κοπος.

    οσο για την αυξητικη? θελει πολλους μηνες για να κανεις δουλεια, πολλες μοναδες, και παρα μα παρα πολλα λεφτα.
    και οπως ειπαν και παραπανω... η συζητηση της αο δεν χωραει εδω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-03-11 19:38 #9
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xouannito Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρωτα απο ολα σας ευχαριστω για τις συμβουλες, και ειδικα τον GOGETA5 για τον χρονο του που εκατσε και μου εγραψε μια ολοκληρη εκθεση, το εκτιμω και τον ευχαριστω,

    οκ το θεμα τις αυξηντικης το ξεχναμε, ναι εχω διαβασει τις παρενεργεις, αλλα δεν ειναι αυτο ουσιαστικα που με αποτρεπει για να προχωρησω αλλα το οτι ειμαι ασχετος γενικα με το χτισιμο σωματος και ειναι οντως πολυ εξω απο τα νερα μου, εδω δεν εχω κανει τα βασικα

    το προβλημα το εχω με το στομαχι, ημουν 6 χρονια στην αγγλια και τα παρτυ οι μπιρες και τα τσιγαρα σε συνδιασμο με το χειροτερο φαγητο μου δημιουργησαν οισοφαγιτιδα και οξεια γαστρεντεριτιδα, σε σημειο που οτι ετρωγα μετα απο ενα 5λεπτο το εκανα εμετο. Γιαυτο γενικα δεν μπορω να φαω μεγαλες ποσοτητες

    Οποτε παμε στην λυση συμπληρωματα, ενοειται οτι θα προσπαθω να τρωω οτι πιο θρεπτικο για τον οργανισμο και σε τακτα χρονικα διαστηματα, δεν θελω να γινω ουτε αρνο σβαρνο, ουτε το ταπερακι το εχω, ουτε στο γυμναστηριο μπορω να λιωνω καθε μερα, θελω να παρω καμια 10 -15αρα κιλα , δηλαδη ειναι ειμαι λιγο πιο πανω απο τα κιλα μου, και να μεινω εκει

    απο οτι καταλαβα απο αυτα που ποσταρατε ειναι πρωτεινη φορμουλα ισως να ειναι το καταλληλοτερο για αρχη στην περιπτωση μου, και επισης καταλαβα οτι το 5κιλο της πρωτεινης υπαρχει παντα στο σπιτι για ολες τις ωρες.

    Δηλαδη, για να εχει καποιος ενα ωραιο γραμωμενο σωμα και να νιωθει καλα με τον εαυτο του πρεπει να ειναι παντα στο πανικο του ταπερ, γυμναστηριο 2 -3 φορες την εβδομαδα ολο το χρονο και την πρωτεινη πανω απο το ψυγειο ετσι?

    Οσον αφορα την κρεατινη ομως ειναι καλυτερα να την παιρνουμε πριν η μετα την προπονηση?

    Ειμαι 80 κιλα, πρεπει να παιρνω 160 γ πρωτεινης ημερησιως, δηλαδη εαν το ενα σκουπ εχει 25γ , τοτε χ4 φορες την μερα ειναι 100γ, οποτε μου λειπουν αλλα 60γ πρωτεινης σωστα? οποτε πρεπει να ανεβασω την ποσοτητα σε 6 σκουπ την μερα

    Οσον αφορα την διατροφη, εχω εκτυπωση μια διατα απο το σαιτ, οχι οτι την ακολουθω πιστα, αλλα προσπαθω να τρωω φαγητα που λεει μεσα, κοτοπουλα, μακαρονια, οχι αλατι, οχι ζαχαρη, πολυ νερο, αμυγδαλα, μουσλι, καλα για το κοτατζ το τυρι δεν το συζητω αηδια, πηγα να κανω εμετο,ουτε θα ρουφηξω ποτε ασπραδι απο αυγο αλλα γενικα οτι φαγητα γραφει προσπαθω να τρωω απο αυτα κ σε τακτα χρονικα διαστηματα

    στην προπονηση εχω χωρισει ομαδες, πηγαινω δευτερα σαβατο, γυρω στο μιαμισαωρο, και σηκωνω οσα πιο πολλα μπορω, μεχρι να μην μπορω να τα σηκωσω,πολλα κιλα λιγες επαναληψεις, αυτο δεν ειναι το σωστο για καποιον που θελει ογκο και δεν εχει λιπος?

    σας ευχαριστω θερμα και παλι


    winners set the rules....
    Kαταρχάς, για να φτιάξεις σώμα δε χρειάζονται απαραίτητα ούτε συμπληρώματα, ούτε 6 γεύματα τη μέρα, ούτε ξέσκισμα στο γυμναστήριο, τουλάχιστον για τους περισσότερους ανθρώπους.
    Χρειάζεται όμως σωστή διατροφή, τουλάχιστον 4 φορές τη μέρα (πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ) και κάποια προπόνηση τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα.
    Με 2 φορές την εβδομάδα και 3 μήνες το χρόνο, ακόμα και αασ να παίρνεις προκοπή δε θα δεις.

    Επίσης, είναι ανώφελο να παίρνεις 6 σκουπ πρωτεϊνη την ημέρα, αφού όπως λέει και η λέξη, είναι συμπλήρωμα διατροφής και όχι υποκατάστατο.
    Συνεπώς, την πρωτείνη θα την πάρεις για να συμπληρώσεις μερικά γραμμάρια που δεν καλύπτονται από τη διατροφή σου, όχι για να τρέφεσαι μόνο με αυτή.
    Κι αν πας τόσο λίγο γυμναστήριο τότε δεν είναι απαραίτητα τα 2 γραμμάρια ανά κιλό και το πιο πιθανό είναι η περίσσεια πρωτεϊνης να μετατραπεί σε λίπος και να επιβαρύνει ίσως και τα νεφρά σου μακροπρόθεσμα.

    Τέλος, απ'ό,τι λες έχεις κάποιες σοβαρές στομαχικές διαταραχές που δεν σου επιτρέπουν να τρέφεσαι σωστά.
    Το πιο βασικό θεωρώ είναι να λύσεις τα προβλήματα αυτά και να κάνεις ειδική διατροφή ώστε να τα ξεπεράσεις και σε δεύτερο βαθμό να βάλεις κιλά, πόσο μάλλον μέσω συμπληρωμάτων.

    Μόνο με μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή θα καταφέρεις, σε συνδυασμό με μια σχετικά συχνή προπόνηση, να επιτύχεις αυτό που θες.
    Με την υπερκατανάλωση συμπληρωμάτων τα αποτελέσματα θα είναι μηδαμινά και ενδέχεται να μην κάνουν και για την περίπτωσή σου, αφού πολλές φορές δεν είναι και ό,τι καλύτερο-υγιεινότερο για το στομάχι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-03-11 21:21 #10
    Προεπιλογή
    οχι ρε παιδια παρεξηγησατε, δευτερα εως σαββατο 6 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο, αντε το πολυ να κανα κανα οφ την τεταρτη για να ξεκουρασω μυς, δεν παω μονο 2 φορες την εβδομαδα, και κανω και γυμναστικη με ενταση, παιζω και μπασκετακι μου Γ ΕΣΚΑ με την ομαδα , κομπλε

    απλως ειπα να βαλω κωλο κατω αυτη τη φορα να το κανω σωστα, ετσι ωστε να μην χασω τα κιλα που θα παρω, να τα κρατησω περα του τριμηνου εαν ειναι εφικτο με βαρη στο σπιτι και συνεχιζοντας την πρωτεινη

    ειναι?

    οσον αφορα το θεμα κρεατινης, ας μου απαντηση για την καταραμενη την κιτρινιλα στο κατουρο, γιατι απο κει ειναι ειμαι σιγουρος, αμα παρω κρεατινη πριν την προπονηση ολα οκ, αμα την παρω μετα... ολα κιτρινα

    υπαρχει καποιος συγκεκριμενος συνδιασμος συμπληρωματων που πρεπει καποιος να παιρνει μετα την προπονηση

    ποσα κιλα ειναι εφικτο να παρει κανεις σε ενα μηνα μεσα με πολυ φαι, συμπληρωματα και διατροφη, αλλα κιλα που θα τα κρατησει οχι να τα χασει τον επομενο? ειναι αποκλειστικα θεμα οργανισμου η σε γενικες γραμμες υπαρχει ενας αριθμος κιλων?


    σας ευχαριστω και παλι
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-03-11 22:20 #11
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Στην αρχη ειπες οτι πας 3μηνες το χρονο,μετα βαριεσαι,μετα ειπες 2 φορες την εβδομαδα,τωρα λες πας 6 συν προπονηση μπασκετ...εχεις φτιαξει home gym?
    Τεσπα,6 φορες την εβδομαδα,ποση ωρα?εαν πας για 1 με μιαμιση συν μπασκετ,κανεις πολλα για φυσικος αθλητης,εκτος εαν εχεις τα απιστευτα γενετικα,δεν θα χεις την καλυτερη αναρρωση...εαν θες θες 10-15 κιλα δοκιμασε 4-5 φορες και για προπονηση μπασκετ αναλογα την ενταση ειτε θα την εκοβα εντελως,ειτε χαλαρα 1 στο τοσο,εφοσον και η διατροφη σου δεν θα ναι 6-7 ποιοτικα γευματα τη μερα,οποτε η εξτρα προπονηση δεν βοθαει,μονο πισω θα σε πηγαινει...
    Το να κρατησεις μυικα κιλα ειναι θεμα εαν μπορεσεις να συνεχισεις να τρως και να γυμναζεσαι το ιδιο.Πχ μετα απο 3 μηνες εισαι 84 μυικα κιλα,τρως για 84 μυικα κιλα και η προπονηση αντιστασεων και καρδιο ειναι για 84 μυικα κιλα.Εαν συνεχισεις να τρως για 84 κιλα ανθρωπο,αλλα εκει που εκανες πχ 100 κιλα 5 επαναληψεις στις πιεσεις παγκου,επειδη σταματησεις γυμναστηριο και κανεις σπιτι πιεσεις με 30 κιλα γιατι τοσα βαρη εχεις,εννοειται ο μυς πια δεν θα εχει την ιδια προκληση με πριν,δεν χρειαζεσαι πια να τρως για 84 μυικα κιλα,ο μυς δεν βρισκει την ιδια αντισταση,μονο μερικες ινες που θα λειτουργουν με τις πολλες επαναληψεις,αλλα μυικο ιστο θα χασεις γιατι πια δεν θα το χρειαζεσαι,αλλα αφου συνεχιζεις να τρως το ιδιο,ταυτοχρονα θα βαζεις λιπος γιατι δεν χρειαζεσαι πια τοση τροφη,ο μυς δεν βρισκει αντισταση ιδια με πριν,δεν τραυματιζεται,αρα δεν θελει ιδια αναρρωση,η εξτρα τροφη θα σε βοηθησει να βαλεις λιπος.Εαν τωρα σπιτι σου εχεις παγκο με 120 κιλα τοτε μη σε νοιαζει δεν θα χασεις τπτ,μπορει και να παρεις εαν τρως παραπανω απο πριν...ετσι γιατι να σταματησεις το γυμναστηριο?Για να καταληξουμε οτι κιλα βαλεις για να τα κρατησεις πρεπει να τρως,γιατι πια ζυγιζεις παραπανω,δλδ εισαι 84 κιλα και λες οκ θα τρωω οπως περσυ,τοτε τι περιμενεις,παλι 80 θα πας και επισης εισαι 84 κιλα μυικα και γυμναζεσαι για 77 κιλα,τοτε παλι 77 θα πας,το σωμα σου προσαρμοζεται σε αυτα που του επιβαλλεις,του κοβεις τροφη και προπονηση αντιστασεων ξαναγινεται οπως πριν...δεν υπαρχει μαγικος τροπος να γινεις 110 κιλα μυικα και μετα σταματας να τρως και μενεις ετσι...
    Συγκεκριμενος οδηγος συμπληρωματων για ολους μην ψαχνεις,αναλογατο πως τρεφεσαι και τι ζητας,φτιαχνεις και το πλανο σου...εαν η δατροφη σου ειναι 100% γιατι να βαζεις εξτρα γλουταμινη μετα την προπονηση πχ?δεν ειπες τι τρως σε 1 μερα και τι προπονηση κανεις,επομενως μην περιμενεις προτασεις για συμπληρωματα...Τωρα για την κρεατινη,εαν καταλαβα καλα σε πειραζει 1 συγκεκριμενο προιον ή δοκιμασες καμοια 10 και ολα σου προκαλουν κιτρινιλα?μπορει να εχεις τροφικη ανοχη στις πρωτες υλες της συγκεκριμενης μαρκας,οποτε αλλαξε μαρκα...εαν παιρνεις προιον με γευση πχ λεμονι,η σκονη στο κουτι ειναι κιτρινη και κατουρας κιτρινιλα και μυριζεις κατι σα λεμονι,οπως το παιρνεις το κατουρας,παιρνεις μεγαλη δοση...τι ακριβως εννοεις κιτρινιλα,σε τσουζει μηπως?εαν νιωθεις το οτιδηποτε τοτε πηγαινε στο γιατρο,αυτος θα σου εξηγησει καλυτερα απο οποιοδηποτε εδω μεσα τι συμβαινει,αυτος σε εξεταζει αμεσα,εμεις απλα ακουμε εμεσα...
    Τελος ποσα κιλα μπορεις να παρεις σαν φυσικος αθλητης με σωστη αναρρωση-διατροφη-προπονηση?παιζουν ρολο πολλα,αλλα παντα αναλογα με τα γενετικα και την ηλικια σου...ακριβεστατος αριθμος δεν υπαρχει,συνηθως τα ατομα των δικων σου διαστασεων παιρνουν η χανουν περιπου 5 κιλο την εβδομαδα η 2 κιλα το μηνα εαν τρεφονται,ασκουνται και αναρρωνουν σωστα,τωρα ΠΑΝΤΑ υπαρχουν εξαιρεσεις,ειτε παιδια θαυματα που βαζουν 6 κιλα το μηνα,ειτε καταραμενοι με 6 γραμμαρια το μηνα...ειπαμε το αν θα τα χασεις ειναι αναλογα το αν θα σταματησεις να τρως και να γυμναζεσαι...εαν εγω πχ αρχισω να τρωω και να γυμναζομαι σαν εσενα ξαφνικα,εννοειται θα χασω γρηγορα πολυ βαρος γιατι πια συμπεριφερομαι σαν αλλος ανθρωπος,τρωω λιγοτερο και κανω αλλη προπονηση...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-03-11 22:24 #12
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    ολα καλα ολα ωραια. αλλα τοσα μεγαλα ποστ βρε GOGETA5 δεν ειναι πρακτικα, δεν διαβαζοντε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-03-11 22:28 #13
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Sorry θα ειμαι πιο συντομος και περιεκτικος την αλλη φορα...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-03-11 23:29 #14
    Προεπιλογή
    οχι τι ειναι αυτα που λες, εδω βγαλαμε μια ακρη με το παιδι,

    εγραψα πριν αδερφε δευτερα - σαββατο δηλαδη απο δευτερα εως σαββατο λαθος δικο μου που δεν το διευκρινησα ειχα μια υποψια οτι ισως να παρερμεινευτει,

    το μπασκετακι μην νομιζεις, δεν κανουμε βαρη μονο κανα συστημα βγαζουμε, ασε που δεν πολυπαταω στις προπονησεις, μονο στους αγωνες καθε σαββατο, τεσπα

    κρεατινες εχω αλλαξει δυο τρεις, συνηθω τις παιρνω φραουλα, αλλα δεν μυριζει, ουτε τσουζει τπτ, απλως βγαινει πολυ πιο κιτρινο απο το κανονικο, μαλλον θα ειναι δικο μου το θεμα απο οτι καταλαβαινω


    παντως σε ευχαριστω με βοηθησες πολυ για να ξεκινησω και να μπω σε μια σειρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-03-11 23:36 #15
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Ποση ποσοτητα επαιρνες και τι ειδος,δλδ κρεατινη μονο,εσθερα,AKG,tri malate...μπορει καποιο ειδος εσυ σαν ανθρωπος να μην το ανεχεσαι,μπορει να επαιρνες μεγαλη δοση για σενα...οσο για το μπασκετ παιζει ρολο και οτι τρεχεις πανω κατω συνεχεια,ειναι 1 μορφη καρδιο,το σωμα τραβαει ζορι (μυικο,νευρικο συστημα κτλ),εαν θες να βαλεις κιλα πρεπει να υπολογισεις την εξτρα καρδιο προπονηση απο το μπασκετ τουλαχιστον,ισως και οποια καταπονηση σε αθρωσεις κτλ...
    Καλη αρχη σου ευχομαι...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία