Θέμα: Μετα τα 30

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 24-03-11 20:20 #1
    Προεπιλογή Μετα τα 30
    Πριν σας εκφράσω τις απορίες μου να σας παραθέσω το ιστορικό μου.

    Άρχισα να ασχολούμαι με τα βάρη και τις πολεμικές τέχνες από 16 χρονών κάνοντας τότε προπόνηση για αύξηση δύναμης. Ως τα 21 περίπου η προπόνηση μου ήταν προσανατολισμένη εκεί και πραγματικά τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά. Από 58 κιλά και 40κιλα στις πιέσεις πάγκου έφτασα στα 66-68 κιλά να πιέζω πάνω από 2 φόρες το βάρος μου και να κάνω αρκετά καλά κιλά και στις άλλες βασικές. Όμως η προπόνηση δύναμης ενώ δεν φέρνει σημαντική υπερτροφία φέρνει τραυματισμούς οπότε και μέχρι τα 23 οι προπονήσεις μου έγιναν πιο light. Μετά από μια παύση 2 χρόνων ,λόγω στρατού και άλλων υποχρεώσεων, όπου έφτασα τα 83 κιλά(κακή ψυχολογία και κακή διατροφή θανατηφόρος συνδυασμός!)αναγνωρίζω ευτυχώς το λάθος μου και αρχίζω την επιδιόρθωση! Σε 6 μήνες πέφτω στα 73 κιλά και για περίπου 3 χρόνια η προπόνηση μου έγινε προπόνηση μυϊκής αντοχής. Έκανα μόνο 2σετ, 3σετ, γιγαντιαία, κυκλική προπόνηση και αερόβια προπόνηση.
    Τα τελευταία 2 χρόνια και επειδή άρχισα να γερνάω(!) κατάλαβα ότι αυτό που θα πρέπει να με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η συντήρηση αν όχι η αύξηση της μυϊκής μου μάζας . Το πολύ αερόβιο κόπηκε και η προπόνηση προσανατολίστηκε προς την υπερτροφία. Μόνο για 2 μήνες πριν το καλοκαίρι κατεβάζω θερμίδες και αλλάζω και την προπόνηση μου αρκετά ώστε να πέφτω σε BF.Τα στατς μου είναι 78 κιλά το χειμώνα με 12-13% bf και το καλοκαίρι πέφτω στα 71-72 με 8-9%Bf. Το ύψος μου είναι 1,73.

    Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι το εξής:

    Επειδή το πιθανότερο είναι να είμαι κοντά στα όρια της φυσικής μου ανάπτυξης,
    πως πιστεύετε ότι πρέπει να κινηθώ από δω και περά με δεδομένο ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ συμπληρώματα διατροφής και ότι αυτό που θέλω είναι να αυξήσω (όσο με παίρνει ακόμα λόγω ηλικίας) τη μυϊκή μου μάζα? Μήπως αυτό είναι ανέφικτο πλέον χωρίς συμπληρώματα?

    Μήπως είναι καλύτερα να προσπαθήσω να παραμείνω σχετικά σταθερός στα κιλά μου , να έχω σταθερή πρόσληψη θερμίδων και να αλλάζω μόνο το πρόγραμμα μου ώστε να μην καταπονώ το σώμα μου με αυξομειώσεις βάρους και να αποφύγω πιθανούς τραυματισμούς?

    Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά με ενδιαφέρει να ακούσω πολύ τη γνώμη κάποιων ανθρώπων με μεγαλύτερη ηλικία και πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα για το πιο δρόμο ακολούθησαν μετά τα 30. Για ότι λάθος διαβάσατε παρακαλώ διορθώστε με.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-03-11 21:42 #2
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Φιλε μου οσο αφορα τα συμπληρωματα δεν τα ''απαιτει'' η υπερτροφια που ζητας,πιο συγκεκριμενα εαν δεν παρεις δεν σημαινει οτι δεν θα βαλεις μυικα κιλα,ολα εξαρτωνται απο το αν εσυ μπορεις να βαλεις αρκετες θερμιδες ποιοτικες ωστε να αυξηθεις...Το θεμα δλδ δεν ειναι αν μπορεις να φας τοση πρωτεινη-υδατανθρακες-λιπη απο στερεα τροφη,εφοσον λες οτι ζυγιζεις 72-78 κιλα αναλογα την περιοδο,τοτε οι ποσοτητες που μπορεις να καταναλωσεις απο στερεα τροφη ειναι εφικτες (ο κολλητος μου ειναι 110 και σχεδον τα καταφερνει),το θεμα ειναι αν προλαβαινεις να φας τοσο πολυ,δλδ προλαβαινεις πχ να μαγειρεψεις 5-6 στηθια κοτοπουλο σε 1 μερα και να τα φας?καθε μερα μεχρι να αυξησεις κι αλλο την ποσοτητα ωστε να παρεις και αλλα κιλα?εαν ναι,τοτε οχι τι να το κανεις το συμπληρωμα εαν προλαβαινεις να τρως οτι χρειαζεσαι απο πρωτεινη-υδατ-λιπη,ινες-βιταμινες κτλ.Το συμπληρωμα ειναι η ευκολια,δλδ προλαβαινω να κανω πχ 7 γευματα αλλα δεν προλαβαινω να τα μαγειρεψω προσωπικα,ετσι με διευκολυνει 2 απο αυτα να ναι συμπληρωμα...Τα ορια της φυσικης σου αναπτυξης τα οριζουν τα γενετικα σου και μετα ο τροπος ζωης σου,αλλα μου φαινεται δυσκολο να πιστεψω οτι μολις πατησες τα -αντα και εφτασες κιολας τα ορια,τωρα ειναι τα καλυτερα χρονια,ερχεται η μυικη ωριμοτητα,δλδ τωρα λογικα πρεπει να βλεπεις τα καλυτερα να ερχονται...
    Τωρα σχετικα με τι πρεπει να κανεις,αρχικα πρεπει να αποφασισεις τι θες να κανεις και τι γενετικα εχεις...δλδ εαν θες να βαλεις κιλα,αλλα γενετικα οχι μονο δεν τα βαζεις ευκολα,αλλα και σαν ''σασι'' ειναι δυσκολο για το σωμα σου να ασκηται εντονα με βαρη τοτε θα βαλεις δυσκολα κιλα και θα εχεις πονους (οσο καλα γενετικα και να εχει καποιος η καταπονηση ερχεται,σε αλλους πιο πολυ σε αλλους λιγοτερο)...Τις μεγαλες και αποτομες αυξομειωσεις βαρους σιγουρα πρεπει να τις αποφευγεις,δεν ειναι υγιεινο για το σωμα σου να χανει και να παιρνει κιλα συνεχεια και αποτομα,εαν δεν ακολουθεις αγωνιστικα το ολο θεμα,δεν υπαρχει λογος καθε χρονο να χανεις 6-10 κιλα λιπους και να τα ξαναπαιρνεις το χειμωνα μεχρι την ανοιξη ωστε να σαι το καλοκαιρι παλι κομματια στην παραλια...ακομη και οι αγωνιστικοι καθε φορα που αγωνιζονται θελουν να χουν βαλει ποιοτητα πανω τους...εαν δεν θελεις να ασχοληθεις με το αγωνιστικο μερος και το κανεις για χομπυ,για την υγεια σου μεινε σε καλη κατασταση πχ στα 73 κιλα με 7% λιπος και σιγα και σταθερα βαζε μυικα κιλα,τα 6-7 κιλα που χανεις καθε χρονο και τα ξαναπαιρνεις ειναι πολλα για καποιον κατω απο 100 κιλα σωματικο...
    Τωρα ηλικιακα τα -αντα ειναι τα καλυτερα σου χρονια,κοιτα να τα εκμεταλλευτεις εξυπνα,εχει να σου δωσει ακομη το σωμα σου πολλα...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-03-11 00:15 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου GOGETA.

    Πρώτα από όλα το BB το κάνω ως χόμπυ και για την υγεία μου και δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα μου.
    Όσον αφορά τα συμπληρώματα μάλλον σε μπέρδεψα γιατί δεν διατύπωσα σωστά τι σκέψη μου. Έχω πλήρη γνώση για τα συμπληρώματα (πρωτείνες,λίπη,υδατάνθρακες,ίνες,βιταμίνες,κρεατίνη κλπ),για τα διεγερτικά και τα υποβοηθήματα. Όμως επειδή ο πρωταρχικός στόχος μου είναι η υγεία και γιατί απλώς δεν τα χρειάζομαι δεν έχω ακουμπήσει τίποτα.
    Σε διάφορες μελέτες και από γκουρού ή μη διαβάζω και ακούω οτι το μέγιστο που μπορεί να επιτευχθεί με φυσικό τρόπο ,ανάλογα και με τα γενετικά του καθενός, ειναι max +5 με 6 κιλα από το ύψος με bf περιπου 7%.Για αυτό έγραψα οτι ίσως να είμαι κοντα στα όρια μου.
    Η ερώτηση μου ουσιαστικά ήταν αν είναι σωστό να κάνω αυξομειώσεις του βάρους μου για να επιτύχω αύξηση ή αν πρέπει να προσπαθώ να είμαι στεγνός συνεχώς και αν μπορώ να βάζω πολύ αργά μάζα(0.5 με 1 κιλό το χρόνο καθαρή μάζα).Απο την απάντηση σου κατάλαβα οτι προτίνεις να κάνω το δεύτερο και ποφανώς έχεις και δίκιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geozigo : 11-04-11 στις 13:12
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-03-11 01:34 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η ηλικια δεν εχει να κανει τοσο με την αυξηση της μυικης μαζας στα χρονια που λες.(30).
    μια χαρα περνει το σωμα κ εκει αλλα κ πιο μετα αν του δινεις οτι χρειαζεται.

    το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ακολουθεις μια ισο/ελαφρως υπερθερμιδικη διατροφη κ δυνατες προπονησεις κ θα βαζεις καλα κιλα με τον καιρο.
    απο συμπληρωματα μια πρωτεινη/πολυβιταμινη ειναι οτι θες,κ ισως κ μια κρεατινη.

    εγω ειμαι 33 κ ακομα ανεβαζω κιλα κ σε ασκησεις αλλα κ στην ζυγαρια σταθερα κραατωντας χαμηλα το λιπος μου.
    σιγουρα δεν εχεις φτασει το σωμα σου στα ορια του ακομα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-03-11 08:37 #5
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Θα ακολουθουσα τη συμβουλη που σου δωσε ο Beefmeup,ακολουθησε 1 διαιτα που θα σου επιτρεπει να βαζεις σταδιακα μικρο βαρος,ειναι πιο υγιεινο και ο οργανισμος προσαρμοζεται πιο ευκολα στο νεο σωματικο βαρος και δεν σοκαρεται με τετοιο τροπο που θα τον καταπονει με τον καιρο.Τωρα τον ορο στεγνος,εαν εννοεις να χεις σωματικο λιπος 3-4% συνεχεια,τοτε αυτο θα κουρασει τον οργανισμο σου,μην ξεχνας χρειαζεσαι το λιπος και για προστασια στις αθρωσεις σου οταν κανεις εντονες-δυνατες προπονησεις.Εγω θα εμενα σε 1 πολυ καλη φυσικη κατασταση,αποφευγω τα νουμερα στο σωμα μου,δλδ βαρος,λιπος κτλ,μπερδευει-αγχωνει το μυαλο-ψυχολογια και τετοια παιχνιδια δεν βοηθουν στον σκοπο...θα προτεινα να πας με τον καθρεφτη,δλδ δεν κανεις σωσιβιο,οι κοιλιακοι σου φαινονται οταν εισαι χαλαρος και η μεση σου σε μεγεθος ειναι σχεδον ιδια (αντε να μετριεσαι με μεζουρα περιφερια καθε 2 εβδομαδες το πολυ) αλλα σαν σωμα αρχιζεις να βελτιωνεσαι,δλδ να γινεσαι πιο πυκνος-σφαιρικος,να ''πεταγονται'' οι μυς σου...η διαφορα 1 αθλητη που ασχολειται με 1 που το κανει μονο για το καλοκαιρι στην παραλια ειναι οτι οτι ο beachboy ειναι εντελος επιπεδος σαν σωμα,σκεψου τον σαν 1 φιλο χαρτι,δλδ μπροστα λες ουαου ειναι κομματια,ινες,αλλα μολις γυριζει στο πλαι τον χανεις,δεν εχει αρκετους μυς,ειναι στεγνος αλλα φαινεται σαν 1 φυλλο χαρτι στο πλαι,δλδ τπτ...και ο Ψαλτης κομματια ηταν,αλλα μολις γυριζε στο πλαι ηταν χαραμαδα...ο αθλητης ειναι 3διαστατος,οταν γυριζει στο πλαι δεν τον χανεις,ειναι πυκνος,δουλευει συνεχεια,σαν 1 σφαιρα,ολοι οι μυς ''πεταγονται'' και το κυριοτερο ο καλοκαιρακιας για να δειξει οτι ειναι κομματια πρεπει να ναι με μαγιω μονο η ναφοραει αμανικα,ραντακια συνεχεια...ο αθλητης φαινεται χειμωνα-καλοκαιρι οτι και να φοραει,οι πυκνοι μυς δεν κρυβονται ουτε με μακρυμανικα...
    Τωρα για τα συμπληρωματα εαν θες τη γνωμη μου,1 πολυβιταμινη για το λογο οτι ο σημερινος Homo Sapiens δεν προλαβαινει να παρει απο στερεα τροφη οτι χρειαζεται σε 1 μερα,ποσο μαλλον 1 αθλητης...τωρα εαν προλαβαινεις να κανεις 6-7 στερεα γευματα τη μερα τοτε δεν χρειαζεσαι τπτ αλλο,εισαι καλυμμενος...ομως στο 2011 μου φαινεται δυσκολο στην Ελλαδα κατ τετοιο,εκτος εαν ζεις απο αυτο,λογικα δουλευεις καπου,εχεις υποχρεωσεις,τρεχεις οποτε ο προλαλλισαντας σωστα σου προτεινε 1 καλη πρωτεινη για να συμπληρωσεις 1 σωστα δομημενη διατροφη.Οτιδηποτε αλλο ειναι πολυτελειες και πολλες φορες πλεονασμα,1 κρεατινη θα βοηθουσε,αλλα εαν τρως αρκετο κοκκινο κρεας,ψαρια οπως σολωμος,στο δικο σου βαρος τωρα δεν νομιζω να χρειαζεσαι επιπλεον,δοκιμασε με στερεα,τωρα εαν δεν προλαβαινεις ή ειναι πολυ ακριβος ο σολωμος (στοιχιζει η στερεα τροφη αρκετα πια) τοτε θα σου προτεινα κρεατινη αλλα για μενα απλα ειναι κατι επιπλεον,1 πολυτελεια...
    Τα νουμερα που λες,δλδ 5-6 κιλα πανω απο το λιπος με 7% ειναι απλα 1 αποτελεσμα 1 απο τις χιλιαδες ερευνες...μπορει γενετικα εσυ να ''κρατας'' πολυ περισσοτερο 'η λιγοτερο...ξεχνα τετοια νουμερα,απλα σου χαλανε τη ψυχολογια και σε πανε πισω,συγκεντρωσου σε μικρους στοχους,οπως πχ σε 2 μηνες να βαλω 2 μυικα κιλα (θα μπει και μισο κιλο λιπος,ειναι φυσιολογικο για νατουραλ αθλητη),μετα βαλε καινουριο στοχο,θα ναι πιο ευκολο.Τελος ξεχνα την ηλικια,εαν στα 30 εφτασες τα ορια,τοτε οι περισσοτεροι εδω μεσα θα μπερδεψουμε τον υπνο με το θανατο,εισαι ακομα αρκετα νεος γαι να δωσεις πολυ περισσοτερα,ισα ισα τωρα πρεπει να δεις τα καλυτερα να ερχονται...τα γενετικα σου θα ορισουν σε τι ορια εισαι,μην ξεχνας πριν 5 χρονια ελεγα ορια τα 60 κιλα πιεσεις ωων ,τωρα λεω τα 90,σε 2 χρονια τα 120 πχ...μην ανησυχεις θα καταλαβεις τα ορια...τωρα χτισε μυικη ωριμοτητα και μνημη για το μελλον.Καλη επιτυχια σου ευχομαι και ελπιζω να μη σε κουρασα...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-03-11 14:35 #6
    Προεπιλογή
    Θα συμφωνήσω και εγώ με τον beef.

    Μια πρωτεϊνη, μια multi και που και που καμιά κρεατίνη. Αν θες, βάλε και κανά Ω3 μιας και όπως λες σε ενδιαφέρει η υγεία σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-03-11 12:31 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Και εγώ πιστεύω ότι μάλλον το σώμα μου έχει ακόμα πολλά να μου δώσει. Tο σίγουρο είναι ότι δεν βιάζομαι! Τα βάρη τα ξεκίνησα για να με βοηθήσουν στην αύξηση των αθλητικών μου επιδόσεων και σήμερα μετά από τόσα χρόνια είναι το χόμπι μου. Δε με απασχολεί αν με κοιτάνε στην παραλία ή στο γυμναστήριο, ούτε είμαι ματαιόδοξος. Αυτό που έγραψε ο GOGETA στο τέλος είναι αυτό που με απασχολεί περισσότερο. Η μυϊκή ωριμότητα και η διάρκεια. Για αυτό θα ακολουθήσω και τον δρόμο που όλοι σας προτείνετε.
    Πραγματικά θαυμάζω ανθρώπους σε ηλικία μεγαλύτερη των 50 χρόνων που εξακολουθούν να κάνουν σοβαρές προπονήσεις με βάρη, να κάνουν δρομική προπόνηση και γενικά να αθλούνται σε αρκετά υψηλό επίπεδο και να διατηρούνται γενικά σε εξαιρετική κατάσταση. Αυτό είναι το πρότυπο για μένα και αυτό έχω σαν στόχο με τον αθλητισμό και αυτό αντιλαμβάνομαι και σαν στόχο του ερασιτεχνικού bodybuilding.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-03-11 13:24 #8
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Το σιγουρο ειναι οτι το σωμα σου εχει πολλα ακομη να σου δωσει,απλα θα πηγαινεις με το δικο σου ρυθμο,αναλογα με τα γενετικα σου.Υπαρχουν ανθρωποι που σηκωναν παρα πολλα κιλα,δεν καναν την καλυτερη ζωη ολο το χρονο και ομως λογω γενετικων ειναι σε μεγαλη ηλικια,δειχνουν καλα και βγαζουν προπονησεις οχι οπως παλια,αλλα σιγουρα πολυ καλυτερα απ'οτι αλλοι νεοτεροι και ειναι αξιοζηλευτοι.Υπαρχουν αλλοι που προσεχαν και σημερα εχουν προβληματα,γιατι γενετικα δεν ειχαν οτι χρειαζονταν.Μην κοιτας αλλους ποτε δεν ξερεις τι κανουν και τι εκαναν,εχω δει ατομα που εβλεπαν μπαρα και εβαζαν κρεας και αλλους που ξεσκιζονταν και εβαζαν γραμμαρια...εαν το παρεις αποφαση και ακους το σωμα σου,δλδ ποτε κουραζεσαι,ποτε πεινας,ποτε νιωθεις 110% και μπορεις να φορτωσεις,εαν το σεβεσαι,το τρεφεις και το αφηνεις να αναρρωσεις και αποτελεσματα θα χεις και θα το χαιρεσαι για καιρο...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση