Θέμα: κοπωση!

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 17-04-11 13:38 #1
    Προεπιλογή κοπωση!
    τον τελευταιο καιρο κι ενω εχω ξεφυγει λιγο απο διατροφη(τρωω λιγοτερο απ οτι πρεπει,εχοντας,δυστυχως,στο μυαλο οτι πρεπει να χασω κιλα) νιωθω μια γενικη κοπωση...και το περιεργο ειναι οτι τη νιωθω οταν ξυπναω,μεσημερι,απογευμα κλπ ενω κατα τη διαρκεια της προπονησης δεν τη νιωθω!ισως ειναι η θεληση,ισως λειτουργει καποιος αλλος παραγοντας,τελος παντων αυτο δεν μπορω να το καταλβω...το θεμα που εχω παντως και στην προπονηση ειναι οτι αυτο το καιρο που νιωθω την κοπωση εχω μεινει στασιμος δηλαδη δεν ανεβαζω κιλα στις ασκησεις και για αρκετο καιρο τωρα παιζω με τα ιδια κιλα...

    σιγουρα το μεγαλυτερο ρολο το παιζει η κακη διατορφη,ή μαλλον για να το πω πιο σωστα,η ελλειπης διατροφη που κανω,αλλα αυτο δεν με απασχολει τοσο για την ωρα διοτι στις διακοπες θα ξεκινησω ενα προγραμματακι με σωστη διατροφη εχοντας παρει καποιες συμβουλες απο αυτα που διαβασα στο φορουμ...

    αυτο που θα θελα να ρωτησω ειναι,μηπως εχω αναγκη καποιου ειδους συμπληρωματος πολυβιταμινων?θα βοηθησουν,παντα σε συναρτηση με σωστη διατροφη,να μειωθει τουλαχιστον η κοπωση?κι αν πραγματι χρειαζομαι,τι μου προτεινεται?

    ευχαριστω εκ των προτερων

    υγ.κι εννοειται οτι εχω στο νου μου,εντος των προσεχων ημερων να παω για αιματολογικες εξετασεις κλπ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-04-11 13:43 #2
    Προεπιλογή
    Κανε όφα για μερικές μέρες και βλεπεις πως παει ... Διαφορετικα μαλλον λόγω διατροφης εισαι ετσι ... Και γω που εχω κοψει τους υδατανθρακες ειμαι ψιλοπεσμενος ...
    First comes smiles. Then comes lies. Last is gunfire.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-04-11 14:28 #3
    Προεπιλογή
    μπορεις να κανεις 1 βδομαδα οφφ, επισης μπορεις να πας να παρεις καμμια καρνιτινη απο το φαρμακειο να σε τονωσει λιγακι
    επισης και μια πολυβιταμινη δεν θα ηταν ασχημα.. προσωπικα την εχω σταματησει για καποιο διαστημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-04-11 01:03 #4
    Προεπιλογή
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες...δυστυχως βεβαια το να κανω off για μια βδομαδα μου φαινεται αδυνατο...ισως να μειωσω τα βαρη και να παιζω περισσοτερο αεροβια,γιατι ειπαμε εχουμε κι ενα στοχο

    φιλε je666, για τις πολυβιταμινες που ανεφερες, εχεις να μου προτεινεις τιποτα συγκεκριμενο?διαφορετικα πως να παω να τις ζητησω? (τονιζω οτι οσον αφορα αυτα περι συμπληρωματων βιταμινων κλπ ειμαι εντελως ασχετος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-04-11 01:22 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    καλησπερα....επειδη και γω εχω καποιες φορες τα ιδια συμπτωματα,νομιζω οτι βασικο ρολο παιζει και ο υπνος....κοιμασαι αρκετα ?εχεις καλο υπνο΄?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-04-11 02:22 #6
    Προεπιλογή
    Η κόπωση οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, μερικοί από τους οποίους είναι οι εξής:

    1. Ελλειπής διατροφή
    2. Ελλειπής ενυδάτωση
    3. Ανεπαρκής ύπνος
    4. Άγχος - πίεση
    5. Όχι σωστή χαλάρωση - αποθεραπεία
    6. Βραχυχρόνιο ή μακροχρόνιο πρόβλημα υγείας

    Ο κατάλογος μπορεί να συνεχιστεί και άλλο.

    adam_antios μιας και αναφέρθηκες μόνο στην διατροφή, θα κάνω την εικασία ότι στην δική σου περίπτωση το πρόβλημα οφείλεται εκεί. Κατά την γνώμη μου, το σωστό είναι να τρως όσο πρέπει, δεν είναι ανάγκη να υποσιτίζεσαι για να χάσεις κιλά.

    Αν και αρκετοί θα ξέρουν ότι είμαι υπέρμαχος των πολυβιταμινών, δεν συμφωνώ με τις «εύκολες λύσεις». Τις πολυβιταμίνες τις παίρνουμε απλά και μόνο για να διασφαλίσουμε το ό,τι παρόλη την προσπάθειά μας να φάμε σωστά έχουμε διατροφικά κενά και όχι για να τα καλύψουμε όταν συνειδητά υποσιτιζόμαστε.

    Έτσι, adam_antios, σου προτείνω να τραφείς όπως πρέπει και απλά να αυξήσεις το αερόβιο. Με τον τρόπο αυτό, τα αποτελέσματα θα είναι πιο ποιοτικά, δεν θα κάνεις κακό στην υγεία σου και θα χαρείς πιο πολύ την άσκησή σου.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-04-16 01:54 #7
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    http://gtoul.com/%CE%B7-%CE%B1%CE%B9...1%CF%84%CE%B1/

    ένα άρθρο μου βασισμένο σε αγωνιστικούς αθλητές
    Απάντηση με παράθεση