Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 02-11-13 22:04 #1
    Smile Τροφές και βότανα αντι Συμπληρώματα διατροφής!!
    Καλησπέρα σε όλους, όλοι ξέρουμε οτι πολλά απο τα συμπληρώματα διατροφής που αγοράζουμε προέρχονται απο διάφορες τροφές, για παράδειγμα τη πρωτείνη την πέρνουμε απο τροφές όπως το στήθος κοτόπουλο ή την κρεατίνη απο το μοσχάρι.
    Το ερώτημα μου ειναι μπορούμε να αντικαταστήσουμε ολα τα συμπληρώματα διατροφής μέσα απο τροφές ή ισως κιόλας μέσα απο βότανα άγνωστα στο ευρύ κοινό, που όμως μπορούμε να τα βρούμε??? και αν ναι ποιές με τι???
    π.χ. το Νιτρικό είναι ενα πάρα πολυ καλο συμπήρωμα που αυξάνει τη ροή του αίματος τα πριξήματα και την ενέργεια κατα τη διάρκεια της προπόνησης. Με τι θα μπορούσαμε να το αντικαταστήσουμε??
    Παρακαλώ όσοι γνωρίζουν και έχουν άποψη στο παραπάνω θέμα ας καταθέσουν τις γνώσεις τους και τις απόψεις τους για οποιαδήποτε κατηγορία συμπηρωμάτων και με τι τροφές ή βότανα θα μπορούσαμε να τα αντικαταστίσουμε??
    Ευχαριστώ πολυ Γιάννης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-11-13 22:34 #2
    Το avatar του χρήστη giannaras13

    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    216
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Rocko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους, όλοι ξέρουμε οτι πολλά απο τα συμπληρώματα διατροφής που αγοράζουμε προέρχονται απο διάφορες τροφές, για παράδειγμα τη πρωτείνη την πέρνουμε απο τροφές όπως το στήθος κοτόπουλο ή την κρεατίνη απο το μοσχάρι.
    Το ερώτημα μου ειναι μπορούμε να αντικαταστήσουμε ολα τα συμπληρώματα διατροφής μέσα απο τροφές ή ισως κιόλας μέσα απο βότανα άγνωστα στο ευρύ κοινό, που όμως μπορούμε να τα βρούμε??? και αν ναι ποιές με τι???
    π.χ. το Νιτρικό είναι ενα πάρα πολυ καλο συμπήρωμα που αυξάνει τη ροή του αίματος τα πριξήματα και την ενέργεια κατα τη διάρκεια της προπόνησης. Με τι θα μπορούσαμε να το αντικαταστήσουμε??
    Παρακαλώ όσοι γνωρίζουν και έχουν άποψη στο παραπάνω θέμα ας καταθέσουν τις γνώσεις τους και τις απόψεις τους για οποιαδήποτε κατηγορία συμπηρωμάτων και με τι τροφές ή βότανα θα μπορούσαμε να τα αντικαταστίσουμε??
    Ευχαριστώ πολυ Γιάννης.
    ναι οι πρωτεινες υπαρχουν στα φαγητα και απο εκει τις λαμβανουμε.. απλα αν δεν σου φτανουν παιρνεις πχ. whey η οποια εχει περισσοτερα αμινοξεα αρα μεγαλυτερη βιολογικη αξια... οσον αφορα το αλλο που εθιξες ¨" Το καρπούζι περιέχει κιτρουλίνη, η οποία, όπως η L-αργινίνη, μετατρέπεται σε νιτρικό οξείδιο. "
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-11-13 22:40 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Rocko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους, όλοι ξέρουμε οτι πολλά απο τα συμπληρώματα διατροφής που αγοράζουμε προέρχονται απο διάφορες τροφές, για παράδειγμα τη πρωτείνη την πέρνουμε απο τροφές όπως το στήθος κοτόπουλο ή την κρεατίνη απο το μοσχάρι.
    Το ερώτημα μου ειναι μπορούμε να αντικαταστήσουμε ολα τα συμπληρώματα διατροφής μέσα απο τροφές ή ισως κιόλας μέσα απο βότανα άγνωστα στο ευρύ κοινό, που όμως μπορούμε να τα βρούμε??? και αν ναι ποιές με τι???
    π.χ. το Νιτρικό είναι ενα πάρα πολυ καλο συμπήρωμα που αυξάνει τη ροή του αίματος τα πριξήματα και την ενέργεια κατα τη διάρκεια της προπόνησης. Με τι θα μπορούσαμε να το αντικαταστήσουμε??
    Παρακαλώ όσοι γνωρίζουν και έχουν άποψη στο παραπάνω θέμα ας καταθέσουν τις γνώσεις τους και τις απόψεις τους για οποιαδήποτε κατηγορία συμπηρωμάτων και με τι τροφές ή βότανα θα μπορούσαμε να τα αντικαταστίσουμε??
    Ευχαριστώ πολυ Γιάννης.
    Φιλε δεν γινεται να αντικαταστησεις ολα τα συμπληρωματα με φαι.Την κρεατινη που αναφερεις πχ δεν γινεται να την αντικαταστησεις με μοσχαρι εκτος και αν μπορεις να τρως ενα κιλο την μερα.Αλλα συμπληρωματα οπως την πρωτεινη που ειπες μπορεις.Τη πολυβιταμινη μπορεις να την αντικαταστησεις ομως κατω απο καποιες συνθηκες.Το νιτρικο οξυ(αργιννη κτλ) δεν μπορεις.Τη γλουταμινη δεν μπορεις.Απλα για να καταλαβεις αμα μπορουσαμε να παιρνουμε ολα τα θρεπτικα συστατικα απο το φαι,τα βοτανα κτλ απλα τα συμπληρωματα δεν θα χαν λογω υπαρξης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-11-13 23:01 #4
    Το avatar του χρήστη giannaras13

    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    216
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε δεν γινεται να αντικαταστησεις ολα τα συμπληρωματα με φαι.Την κρεατινη που αναφερεις πχ δεν γινεται να την αντικαταστησεις με μοσχαρι εκτος και αν μπορεις να τρως ενα κιλο την μερα.Αλλα συμπληρωματα οπως την πρωτεινη που ειπες μπορεις.Τη πολυβιταμινη μπορεις να την αντικαταστησεις ομως κατω απο καποιες συνθηκες.Το νιτρικο οξυ(αργιννη κτλ) δεν μπορεις.Τη γλουταμινη δεν μπορεις.Απλα για να καταλαβεις αμα μπορουσαμε να παιρνουμε ολα τα θρεπτικα συστατικα απο το φαι,τα βοτανα κτλ απλα τα συμπληρωματα δεν θα χαν λογω υπαρξης.
    ακριβως..οτι δεν μπορουμε... γι αυτο λεγοντε συμπληρωματα απλα τα πραγματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-11-13 23:13 #5
    Προεπιλογή
    Καταλαβενω και συμφωνω οτι δεν μπορουν να σου προσφερουν πληρως αυτα που σου προσφερουν τα συμπληρωματα.
    Αλλα μπορει να υπαρχουν αν οχι τροφες ισως βοτανα που θα κανουν αυτο που ζητα το σωμα σου πχ νομιζω ξερουμε οτι το tribulus ενα συπληρωμα που ανεβαζει φυσικα την τεστοστερονη προερχεται απο ενα βοτανο που βγενει σε μετρια και τροπικα κλιματα.
    Οσοι ξερετε παντως καταθεστε τις γνώσεις σας για το οτιδιποτε μου ειναι χρησιμο Πχ αντι ( Πρωτεινης, λιποδιαλιτη, νιτρικου, κρεατινης)
    Ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rocko : 02-11-13 στις 23:15
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-11-13 13:48 #6
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Φυσικά και το φυσικό δε μπορεί να αντικαταστήσει το τεχνητό και είναι καλύτερα οι φυσικές τροφές και τα βότανα. Ωστόσο είναι δύσκολη η διαδικασία παρασκευή, κάποια στιγμή θα βαρεθείς όπως βαρέθηκα εγώ. Από συμπληρώματα δεν έχω πάρει και πολλά για να μπορώ να συγκρίνω. Έχω πάρει πρωτεΐνη και tribulus. Δοκίμασα και το τριβόλι σε βότανο αλλά έχει πολύ μικρότερη περιεκτικότητα από το χάπι.
    Αυτό που με τονώνει πολύ είναι ο χυμός αλόης, αρκεί να έχετε αγοράσει βιολογική Αλόη Βέρα Κρήτης και τη διαλύετε σε νερό από φίλτρο ή έστω εμφιαλωμένο.
    Δεντρολίβανο, Γκινσεγκ , είναι επίσης τονωτικά. Για την παρασκευή τους, βράζετε νερό, το βγάζετε από τη φωτιά ρίχνετε μέσα τα βότανα και τα αφήνετε για 10 λεπτά και μετά το σουρώνετε. Προσοχή κάποια βότανα είναι τοξικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-11-13 16:10 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και το φυσικό δε μπορεί να αντικαταστήσει το τεχνητό και είναι καλύτερα οι φυσικές τροφές και τα βότανα. Ωστόσο είναι δύσκολη η διαδικασία παρασκευή, κάποια στιγμή θα βαρεθείς όπως βαρέθηκα εγώ. Από συμπληρώματα δεν έχω πάρει και πολλά για να μπορώ να συγκρίνω. Έχω πάρει πρωτεΐνη και tribulus. Δοκίμασα και το τριβόλι σε βότανο αλλά έχει πολύ μικρότερη περιεκτικότητα από το χάπι.
    Αυτό που με τονώνει πολύ είναι ο χυμός αλόης, αρκεί να έχετε αγοράσει βιολογική Αλόη Βέρα Κρήτης και τη διαλύετε σε νερό από φίλτρο ή έστω εμφιαλωμένο.
    Δεντρολίβανο, Γκινσεγκ , είναι επίσης τονωτικά. Για την παρασκευή τους, βράζετε νερό, το βγάζετε από τη φωτιά ρίχνετε μέσα τα βότανα και τα αφήνετε για 10 λεπτά και μετά το σουρώνετε. Προσοχή κάποια βότανα είναι τοξικά.
    ευχριστω φιλε ενδιαφερον και χρησιμες οι πληροφοριες που μας δινεις. Τι εννοεις οταν λες υπαρχουν βοτανα που ειναι τοξικα παραδηγμα?
    Και επισης που μπορω να βρω τριβολι στη μορφη του βοτανου ξερεις?
    Απάντηση με παράθεση