Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 05-05-11 13:50 #1
    Προεπιλογή Το Σπαράγγι και οι ιδιότητες του.
    Το σπαράγγι, «Αsparagus officinalis», ανήκει στην οικογένεια Liliaceae και είναι ένα πολυετές θαμνώδες φυτό που καλλιεργείται για τους νόστιμους και τρυφερούς βλαστούς του.
    Το σπαράγγι, χρησιμοποιείται από τα πολύ παλιά χρόνια για τη διατροφή του ανθρώπου, ενώ οι βλαστοί του κυκλοφορούν στην αγορά φρέσκοι, σε κονσέρβες ή κατεψυγμένοι.

    Σπαράγγι και υγεία
    Το σπαράγγι είναι προικισμένο με εξαιρετικές ιδιότητες καθώς και πλήθος μεταλλικών στοιχείων και βιταμινών, όπως ασβέστιο, φώσφορο, σίδηρο, μαγνήσιο βιταμίνες Α,C,Β,Ε κ.α.

    Εχει διαιτητικές και διουρητικές ιδιότητες, περιέχει 90-95% νερό, ενώ η σύνθεσή του ποικίλει ανάλογα με το στάδιο συγκομιδής του.
    Αναλυτικότερα: Τα σπαράγγια βοηθάνε στην καλή λειτουργία του νευρικού συστήματος, προστατεύουν το καρδιαγγειακό συστήμα, συμβάλλουν στην υγεία του δέρματος, των νυχιών και των μαλλιών, αυξάνουν την πνευματική δραστηριότητα, βοηθούν στην ανάπτυξη και στην αναπαραγωγή, ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα, βοηθούν την όραση και ο κατάλογος των ευεργετικών ιδιοτήτων δεν έχει τέλος. Μάλιστα, σύμφωνα με το αμερικάνικο Εθνικό Ινστιτούτο Καρκίνου, τα σπαράγγια περιέχουν υψηλό ποσοστό γλουταθιόνης, μία ουσία που είναι η πιο ισχυρή κατά του καρκίνου, καθώς επίσης περιέχουν ερυθρίνη, η οποία είναι σημαντική για την ενδυνάμωση των αιμοφόρων αγγείων.
    Προσοχή, όμως γιατί: το σπαράγγι δεν συνίσταται για ανθρωπους που έχουν ρευματισμούς, κυστίτιδες, αρθριτικά και ποδάγρα.

    λοιπον....εχω καποιες μερες που τρω σπαραγγια και εγω. ειναι πολυ γευστικα και πολυ καλα για την υγεια. ειναι διουρητικα.Υπαρχει επισης μια δυσοσμια στα ουρα αλλα οκ. καθαριζει τον οργανισμο.


    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-05-11 22:43 #2
    Προεπιλογή
    και πως μαγειρευεται ρε πατριωτη???μολις πηρα αλλα δεν εχω ιδεα πως να τα κανω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-05-11 10:58 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stauros'76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πως μαγειρευεται ρε πατριωτη???μολις πηρα αλλα δεν εχω ιδεα πως να τα κανω..
    αν ειναι τα πρασινα τα λεπτα. βαζεις λιγο λαδι στο τιγανι οταν μαλακοσουν πετας αυγα ομελετα ολοκληρα η ασπραδια.μπορεις να ποσθεσεις και κοτοπουλο μαζι στηθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-05-11 11:09 #4
    Προεπιλογή
    κι αν δεν ειναι τα πρασινα τα λεπτα???ειναι κατι ασπρα μετρια και εκτος αυτου δεν τηγανιζω..καμμια αλλη προταση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-05-11 14:41 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stauros'76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι αν δεν ειναι τα πρασινα τα λεπτα???ειναι κατι ασπρα μετρια και εκτος αυτου δεν τηγανιζω..καμμια αλλη προταση?
    μια αλλη συνταγη πιο ελαφρια ειναι.
    τα βραζεις σε νερο μεχρι να μαλακωσουν καλα. τα στραγγας και μετα τα κοβεις και τα ριχνεις μεσα σε μαυρο μακαρονι. αυτη ειναι μια πολυ ωραια συνταγη και ελαφρια.
    μια ακομα ειναι τα βαζεις σε καυτο νερο για λιγο να μαλακωσουν. τα στραγγας και μετα χτυπασ ασπραδι το βαζεις σε ενα ταψακι και ριχνεις κομενα τα σπαραγκια και γινεται ομελετα χωρις λαδι. το ταψι αντικολιτικο
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-05-11 14:42 #6
    Προεπιλογή
    και αλλη μια ειναι να τα βρασεις καλα και να τα βουτιξεις στο λεμονι και να τα εχεις στο ψυγειο και να τσιμπας μερικα στο φαγητο

    αυτα....
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-05-11 00:16 #7
    Προεπιλογή
    ευχαριστω πολυ φιλος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-03-12 23:07 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Βγήκανε τα άγρια σπαράγγια, ήρθε η εποχή τους. Όσοι ζουν σε επαρχεία ή κοντά στη φύση να βγούνε να μαζέψουν!
    Δε ξέρω αν πωλούνται σε λαικές ή σε τπτ βιολογικά, πάντως είναι τέλεια!
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-03-12 08:35 #9
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγήκανε τα άγρια σπαράγγια, ήρθε η εποχή τους. Όσοι ζουν σε επαρχεία ή κοντά στη φύση να βγούνε να μαζέψουν!
    Δε ξέρω αν πωλούνται σε λαικές ή σε τπτ βιολογικά, πάντως είναι τέλεια!
    +1 Και ειναι πολύ καλύτερα σε γευση απο τα ήμερα! Εδω Αθήνα αν τα πετύχεις στη λαική τα έχουν 5 Ευρω το ματσάκι!

    Εγω εχω ενα μικρό κήπο και εχω φυτέψει 10 βολβούς απο αγριες σπαραγγιές και φετος εχω λιώσει στο σπαράγγι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-03-12 22:57 #10
    Προεπιλογή
    πολυ καλο αρθρο ......ειμαι φαν των πρασινων λαχανικων και ιδιαιτερα του σπαραγγιου ειδικα τωρα που εμαθα ακριβως τι καλα εχει....
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-11-13 00:04 #11
    Το avatar του χρήστη Billys51

    Εγγραφή
    27-03-2012
    Περ.
    MuscleBeach
    Μηνύματα
    589
    Προεπιλογή
    Ξερει κανεις την διατροφικη αξια του σπαραγγιου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-11-13 00:25 #12
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Όνομα: Χωρίς zzzz.jpg Εμφανίσεις: 1485 Μέγεθος: 39,3 KB


    ^^ Ανά 100γρ βρασμένων σπαραγγιών
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-11-13 09:17 #13
    Το avatar του χρήστη Billys51

    Εγγραφή
    27-03-2012
    Περ.
    MuscleBeach
    Μηνύματα
    589
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση