Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 52
  1. 17-05-11 00:09 #1

    Εγγραφή
    16-05-2011
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή Χασιμο κιλων,γραμμωση,kick-boxing...
    Γεια σας.Με λενε Ηλια...ειμαι 15 χρονον.Μεχρι πριν 4 μηνες δεν ειχα καμια επαφη με τη γυμναστικη.Ημουν 100 κιλα με υψος 1,75 και γενικα χαλια.Τον Ιανουαριο (με το νεο ετος xD),αποφασησα να αλλαξω γιατι δεν πηγαινε αλλο.Γραφτηκα γυμναστηριο στην αρχη πολυ δυστακτικα και εοιφυυλακτικα...ημουν και χοντρος και ντρεπομουν αναμεσα στους γιγαντες .Πηγα μια βδομαδα γυμναστηριο,και ανακαλυψα οτι στον πανω οροφο,κανουν kick-boxing.Την επομενη βδομαδα,πηγα πρωτη φορα και ερωτευτηκα .Απο τοτε μεχρι σημερα,εχω χασει γυρω στα 25 κιλα...τωρα ειμαι 73-74(στη ζυγαρια του γυμναστηριου με βγαζει 75).Ολοι οι συγγενεις καθηγητες κτλ,μου λενε οτι εχω χασει πολλα και οτι δεν πρεπει να χασω αλλα,αλλα εγω εχω ακομα κοιλιτσα,και γενικα εχω μπολικο λιπος πανω μου.Απο το ΔΜΣ(δεικτη μαζας σωματος) που υπολογησα,βγαινω οριακα κανονικος...25.Εγω πλεον εχω μπερδευτει.Θελω να εξαφανιστει το λιπος αρα πρεπει να χασω και αλλα κιλα.Παρολο που εχω χασει τοσα κιλα,δεν εχει κρεμασει το δερμα,αλλα εχει χαλαρωσει λιγο μου φενεται.Οχι στην κοιλια...πιο πολυ στα μπρατσα..πιανω και εχει αυτα τα μπαλακια(λιπος λογικα ).Για να χασω τα κιλα δεν εκανα ιδιαιτερη προσπαθεια,υπολογιζα 1800 θερμιδες περιπου τη μερα,και πηγαινα:
    Δευτερα:Γυμναστηριο,μου εχει φτιαξει προγραμμα,στο οποιο κανω ολες τις μυικες ομαδες σε 1 ωρα περιπου.Μετα τα βαρυ πηγαινα(τωρα κανω πιο λιγο) διαδρομο για 60 λεπτα σε ανυφορα 5 και ταχυτητα 6.5(τωρα κανω σε κλιση 2 και ταχυτητα 7+ αλλα κανω πιο λιγη ωρα θα εξηγησω μετα γιατι)
    Τριτη:Πριν πηγαινα μονο κικ,και μετα διαδρομο για 50 λεπτα.Τωρα παω εκγυμναση μυων(κοιλιακοι κτλ) μιση ωρα,μετα κικ,και μετα 10 -30 λεπτα διαδρομο(εξαρτατε ποση ενεργεια θα εχω)
    Πεμπτη:Το ιδιο με την Τριτη
    Παρασκευη:Το ιδιο
    Ακομα υπολογιζω 1800 θερμιδες,αλλα ο ρυθμος που χανω εχει πεσει πολυ.Μαλλον εχει να κανει με το οτι μειωσα την ωρα του διαδρομου.
    Ααα να πω οτι και στο κικ κανουμε αεροβια.Καθε φορα που παω κικ.γυμναστηριο,καθομαι 2 ωρες περιπου.Θελω να κανω και αλλο διαδρομο,για περισσοτερες καυσεις,αλλα πολλες φορες δεν εχω ενεργεια!Ειδικα τωρα που παω πριν το κικ για μυς,μειωνω διαδρομο γιατι δεν αντεχω.Η διατροφη μου ειναι λιγο λαθος το ξερω,αλλα δυσκολευομαι στα 5 μικρα γευματακια.Τρωω το πρωι πολυ.Περιπου οπως ετρωγα παλια.Το μεσημερι τρωω κανονικα(μειωμενη μεριδα λιγο),και το βραδυ καμια μπανανα,η αν δεν εχω περιθωριο θερμιδων σκετη ντοματα που εχει 35 θερμιδες xD
    Προσπαθω το μεσημερι να παιρνω απο ολες τις ομαδες τρωφιμων..και γενικα να ειναι ισσοροπημενα.Βασικα εκανα και βλακειες,που τωρα συνιδιτοποιησα οτι πρεπει να αλλαξω.Το πρωι,ετρωγα σαβουρες!Κορεσμενα λιπαρα,μετρωντας παντα θερμιδες.Και μετα μεσημερι στερομουν μεσημεριανο εξ ετειας του θερμιδικου πρωινου.Τωρα προσπαθω να τρωω πιο φυσεολογικα το πρωι,και να τρωω κανονικα την οιπολυπη μερα.Βασικα εγω αυτο που θελω τωρα ειναι να εξαφανιστει το λιπος,και να μου πειτε αν πρεπει να βρω επιπλεον ωρες για βαρυ(να δω που θα τις βαλω ) για γραμμωση(μολις φυγει το λιπος).Μολις δηλαδη παω 68 κιλα...απο υπολογισμους στο σχολειο τοσο βρηκα οτι πρεπει να παω...6 κιλα ακομη.Εγω εχω μπερδευτει.Τι κανω συνεχιζω ετσι;Να αυξησω παλι διαδρομο και να αλλαξω διατροφη για να εχω ενεργεια να τρεχω;Γυμναστηριο 1 φορα τη βδομαδα ειναι λιγο.Αλλα απο την αλλη δεν θελω να χανω προπονησεισ κικ για γυμν.Εκτος αν αρχησω να πηγαινω γυμν τα Σαββατα για να πηγαινω 2 φορες.Ααα και απο κιλα στα βαρυ,στα περισσοτερα κανω 20-25 κιλα.Και σε 1 συγκεκριμενα δυσκολευομαι πολυ και δεν αντεχω ολα τα σετ.Κανω 3 σετ των 12-15 στα περισσοτερα.Σε βαρακια κανω 4 κιλα και κουραζομαι μονο στα 3 τελευταια του 3ου σετ οποτε λεω να παω στα 5 κιλα.
    Αυτο που με νοιαζει τωρα οερισσοτερο ειναι τα 6 κιλα.Χανω νομιζω και τωρα,αλλα με αργους ρυθμους.Πιο αργα απο 1 κιλο την βδομαδα.
    Συγνωμη αν κουρασα γιατι γραφω ακαταστατα και οπως να να .
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-05-11 11:38 #2
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Καλωσορισες φιλαρακο,μπραβο για την αποφασιτικοτητα σου να βελτιωθεις και ευχομαι να πετυχεις τους στοχους σου...τωρα για τους στοχους σου πιστευω πρεπει να αναθεωρησεις...
    Αρχικα εισαι ακομη εφηβος...στην αναπτυξη...εχασες πολλα κιλα,δλδ 25 σε πολυ λογο χρονο,δλδ σχεδον 5 μηνες...αυτο γιατι αρχισες αποτομα (απο οτι περιεριεγραψες στο προγραμμα σου),εαν ησουν εντελως αγυμναστος δεν επρεπε κατευθειαν να μπαινεις 1 ωρα βαρη καπακι 1 ωρα διαδρομο,κικ 2 ωρες καπακι 50 λεπτα διαδρομο...σε συνδυασμο με την μειωση θερμιδων ειναι λογικη η απωλεια και λογικο το δερμα σου να μην εχει αποχτησει ακομη την ελαστικοτητα του...αυτο που πιανεις ειναι δερμα προς το παρον...εισαι εφηβος,οι μηχανισμοι αναπτυξης σου θελουν εσενα να παιρνεις σταδιακα βαρος η εστω να μενεις σε 1 σταθερο,ο οργανισμος σου δεν θελει και δεν του αρεσει να χανει κιλα,το 68 που λες δεν ειναι φυσιολογικο τωρα,εχασες πολλα κιλα σε λιγο χρονο,το σωμα θελει να αναρρωσει απο αυτο το σοκ,δωστου καιρο λοιπον και δωσε καιρο στο δερμα να επανελθει...υστερα με τις θερμιδες...μετρας θερμιδες αλλα απο που προερχονται αυτες οι θερμιδες?δλδ εαν εσυ καις τη μερα 1800 θερμιδες,αλλα παιρνεις 1200 απο πιτσα και μονο,ΘΑ χασεις κιλα...οι μυς ομως δεν θα τρεφονται σωστα,με τις προπονησεις καταστρεφονται,με την ξεκουραση και διατροφη ξαναφτιαχνονται καλυτεροι...σταματησες να χανεις κιλα γιατι απλα πριν ησουν 100 κιλα και ξαφνικα αρχισες να τρως για ανθρωπο 75 κιλων,τωρα εισαι 75 κιλα και τρως για ανθρωπο 75 κιλων,λογικο να μη χανεις...
    Εαν θες να ακουσεις τι πρεπει να κανεις,αρχικα χαλαρωσε λιγακι κια μην αγχωνεσαι,ΞΕΧΝΑ τη ζυγαρια,τα νουμερα αυτα δεν βοηθανε...
    Για αρχη αρχισε να τρως καλυτερα,δλδ 1 μπανανα ή 1 ντοματα για βραδυνο για 15 χρονων εφηβο αντρα?ΜΗΝ μετρας θερμιδες σε αυτη τη φαση,δλδ 1 αγωνιστικος τι πρεπει να κανει?τρωγε ποιοτικες πηγες πρωτεινης οπως αυγο,ψαρι,κοτοπουλο,μοσχαρι,γαλα κ.α. συνοδευε με καλους υδατανθρακες απο ρυζι,μακαρονα,πατατες,τρωγε αφθονα πρασινα λαχανικα και πινε νερο...εαν ανησυχεις για το λιπος το βραδυ τρωγε απλα οτι σκοτωνεται (δλδ κρεας,ψαρι κτλ και τα αυγα μεσα) μαζι με πρασιναδα,αυτο θα σου κανει καλο...για τις προπονησεις που κανεις θες μυικη μαζα και οι μυς τρεφονται με πρωτεινη,δεν μπορεις να τρως 1 ντοματα για βραδυνο και να περιμενεις την αλλη μερα να εχεις μυς αλλα και ενεργεια για προπονησεις...τρωγε 3 καλα γευματα και 2 μικρα ενδιαμεσα,εισαι 15 τα απαιτεις,εχεις απο 3-6 καλα χρονια αναπτυξης ακομη...
    Σταματα 2 βδομαδες τις προπονησεις για να αναρρωσεις,ΔΕΝ προκειται να πεσεις,ισα ισα θα δυναμωσεις,αρχισε σιγα σιγα να τρως καλυτερα και χτισε μυς,οταν χτισεις μυικη μαζα θα δεις θα ''σπρωχνουν'' οι μυς το δερμα που περισσευει τωρα...
    Υστερα για τις προπονησεις,ασχολησαι πανω κατω 2-3 ωρες 4-5 φορες την εβδομαδα,ειναι πολυ για σενα τωρα,γιατι σαν εφηβος λογω ορμονων που παραγεις σε τρελα επιπεδα ειναι πολυ πιο ευκολο να χτισεις μυικη μαζα...κρατα τα βαρη γυρω στα 45 λεπτα,τρεχα καπου στο μισαωρο,ανεβασε λιγο τα κιλα στις ασκησεις (απο τα 4κιλα ή σκετη μπαρα στις πιεσεις) και να προτιμας τις πιο συνθετες ασκησεις...σωμα φτιαχνεις μετα το γυμναστηριο να ξερεις με αναρρωση και διατροφη...ΜΗΝ σε νοιαζουν να χασεις 6 κιλα,δεν θα δεις διαφορα,μυς δεν θα χτισεις ετσι,ισα ισα θα νιωθεις περισσοτερο χωρις ενεργεια,το δερμα θα περισσευει πιο πολυ,θες περισσοτερη μυικη μαζα για να αντεχεις στις προπονησεις σου...στη θεση σου θα επαιρνα 6 καλα μυικα κιλα να ξανανιωσω...ζητησε τη βοηθεια του προπονητη στο κικ,εαν ξεριε τη δουλεια του θα σου δειξει τι πρεπει να κανεις...εαν νομιζεις οτι δεν κανει καλα τη δουλεια του,βρες προπονητη που να σε βοηθησει,ζητα απο τους γονεις να σε βοηθησουν να βρεις 1...
    Ξεχνα το μετρημα και τρωγε πιο πολυ ενστικτωδως,στην ηλικια σου το ενστικτο δουλευει 1 χαρα,πεινας γιατι ηδη εκανες πολλα,τρωγε για να αναρρωσεις και να ξαναφτιαξεις καλυτερο οτι χαλασες στις προπονησεις...θα τρως μεχρι να πεις για 3-4 ωριτσες ειμαι 1 χαρα...το μετρημα θερμιδων δεν θα σε βοηθησει τωρα,θες ποσοτητα και ποιοτητα γιατι αναπτυσσεσαι ακομη...μην σε νοιαζει το λιπος τωρα,να ξεριες ο μεσος ανθρωπος μπορει να χανει η να παιρνει περιπου 2 κιλα το μηνα,οποτε για να χασεις 25 κιλα θες απο 10-15 μηνες αναλογα τον ανθρωπο...εαχσες πολλα κιλα πολυ γρηγορα,ασε το δερμα να αναρρωσει,μπορει να παρει απο 6-12 μηνες αναλογα τα γενετικα και διατροφη...
    Στην τελικη σκεψου τι θα σου αρεσε καλυτερα,1 ατομο 1,75 με 68 κιλα,περισσιο δερμα,χωρις ορεξη και ενεργεια για τπτ ή 1 ατομο 1,75 75-80 κιλα με μυικοτητα (στρογγυλυς μυες) και να δειχνει γεματος ενεργεια?ειμαι 1,83 και ζυγιζω καπου 95 κιλα με μονοψηφια ποσοστα λιπους,στο γυμναστηριο βαρη δεν ξεπερναω τα 85 λεπτα ποτε (αναλογα τη μυικη ομαδα απο 45-85 λεπτα) και διαδρομο αναλογα την περιοδο απο 30-45 λεπτα (και δεν ''βελτιωνομαι'')...τρωω πολυ περισσοτερο απο σενα...δεν υπαρχει λογος να καθεσαι διπλασιο χρονο στο γυμναστηριο απο μενα,οτι γενετικα και να εχουμε οι 2μας,εισαι 15 ετων,ηδη εισαι ανωτερος γιατι οι ορμονες σου ειναι στα ηψη,εκμεταλλευσου το,μακαρι να χα τα δικα σου επιπεδα στις ορμονες τωρα που μαι στα -αντα μου...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GOGETA5 : 17-05-11 στις 11:54
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-05-11 12:15 #3

    Εγγραφή
    16-05-2011
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Eυχαριστω για τις συμβουλες.
    Εγω ομως εχω να καψω λιπος ακομα.Βασικα αυτο με μπερδευει.Πως θα φυγει αυτο το λιπος και μετα πως θα γυμνασω τους μυς.Τωρα κανω 3 φορες τη βδομαδα κικ-κοιλιακους κτλ,και μια φορα γυμναστηριο μαζι με διαδρομο.Eχω φτασει σε ενα σημειο και δεν ξερω πως να συνεχησω.Εγω θελω να κανω γραμμωση,αλλα ετσι οπως ειμαι τωρα γραμμωση λογικα δεν μπορω να κανω.Πρεπει να φυγει αυτο το λιπος πρωτα.Γι αυτο και κανω αυτη τη διατροφη και πολυ αεροβια.Τωρα,μετα το κικ,κανω διαδρομο.Σκευτομαι μολις χασω το λιπος απο τις περιοχες,που θ αμπορω να κανω γραμμωση πλεον,θα κατευαινω στο γυμναστηριο μεχρι τις 11 και θα φευγω.Ξεκιναω 8 εκγυμναση μυων,8:30 με 10 κικ,και 10 με 11 θα κανω βαρυ...αν εχω ενεργεια xD.Με την τωρινη διατροφη,που ειναι ελαφρως χαλια γιατι δεν παιρνω καλα λιπαρα(τρωω πολλα κορεσμενα),εχω ενεργεια μεχρι το κικ..μετα δυσκολευομαι να γυρησω σπιτι xD.
    Καταλαυες που εχω μπερδευτει;Στο πως να συνεχησω απο δω και περα.Αν πρεπει να χασω κιλα,πως θα γυγει το λιπος αν δεν χασω κιλα,ποτε θα αρχησω κανονικα βαρυ,αν με την εκγυμναση μυων(κοιλιακοι κτλ) θα φυγει το λιπος απο περιοχες οπως χερια κοιλια μπουτια.Μην φανταστειτε τιποτα τραγικο....φυσεολογικο παχος.Ειμαι σαν φυσεολογικο παιδι πλεον,αλλα δεν με ικανοποιει...δεν θελω να εχω "κοιλιτσα" και θελω γραμμωση.Αλλα μπερδευομαι στα παραπανω
    Eγω το σκευτομαι καπως ετσι:Συνεχιζω οπως εχει το προγραμμα γυμναστικης,φτιαχνω λιγο την διατροφη με περισσοτερες πρωτεϊνες και καλους υδατ. και γενικα θρεπτικα συστατικα και κοβω τα κορεσμενα,ετσι θα φυγει το λιπος αρχικα,και στη συνεχεια μολις φυγει το λιπος αρχιζω γυμναστηριο πιο εντατικα για να ογκο και γραμμωση.Θελω να κανω και λιπομετρηση να δω που βρισκομαι γιατι εχω μπερδευτει.Αλλα εχω σκευτει και το αλλο.Εγω τα περισσοτερα κιλα,γυρω στα 20,τα εχασα μεσα σε 3 μηνες.Μετα εκοψα λιγο διαδρομο και χανω πιο σιγα.Μηπως αυτο το λιπος ειναι ακομα "ασταθεσ"(δεν βρηκα καλυτερη λεξη ) μαζι με το δερμα γι αυτο μου φενεται ετσι;Δηλαδη δεν ξερω.Πρεπει να σφιξει;Πρεπει να φυγει το λιπος και να σφιξει;Πρεπει να φουσκωσουν οι μυς;Και αν φουσκωσουν οι μυς και το λιπος ειναι εκει και δεν εχει φυγει τι γινετε;Το λιπος πως θα φυγει;Αεροβιο;Κοιλιακοι κτλ;Βαρυ;Κικ; Ολα μαζι; Και αν δεν χασω κιλα το λιπος πως θα φυγει;Θα αντικατασταθει απο μυς; Και πως θα γινει απο τη μια να φουσκωνει ο μυς αλλα να φευγει λιπος;

    Eυχαριστω παντος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-05-11 12:43 #4
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Αρχικα ΜΗΝ αγχωνεσαι και ΜΗΝ πανικοβαλεσαι,δεν βοηθαει...ενα ενα θα λυθουν ολα...
    Λοιπον για να λυθει το θεμα γιατι μαλλον τα μπερδψες...οταν γραμμωνεις τοτε χανεις λιπος...σαν φυσικος αθλητης δεν μπορεις να χανεις βαρος (δλδ να παιρνεις λιγοτερες θερμιδες απ'οτι καις) και να βαζεις μυς (δλδ να παιρνεις παραπανω απ'οτι καις)...βαλε προτεραιοτητες...εχασες 20 κιλα σε 3 μηνες?μπραβο για τη θεληση και προσπαθεια,αλλα ειναι παρα παρα πολλα κιλα σε πολυ λιγο χρονο...δερμα πιανεις πιο πολυ και το υπολοιπο λιπος που εχει μεινει ειναι για την επιβιωση σου...πιο συγκεκριμενα δεν τρως καλα και εισαι πολυ δραστηριος γενικα δλδ καις πολλα,ετσι δεν μπορεις να χτισεις μυς,αντιθετως χανεις βαρος...σαν εφηβος στο σωμα σου ΔΕΝ του αρεσει αυτο,θελει να αρχισει να αποθηκευει λιπος για να επιβιωσει στη δυσκολη στιγμη,γιατι μυς δεν μπορει να χτισει...κανει τα παντα δλδ για να κρατηθει πλεον σε 1 βαρος και εσυ δεν βοηθας,δεν τρως συχνα ποιοτικα γευματα,αρα ο μεταβολισμος σου καθεται αντι να δουλευει...
    Ασταθες λιπος δεν υπαρχει...υπαρχει τοπικο,αυτο ειναι καθαρα γενετικο,δλδ εκει εχεις προδιαθεση να αποφυκευεις περισσοτερο λιπος και γρηγοροτερα οπως και να το χανεις δυσκολοτερα και πιο αργα...δεν υπαρχει μαγικη συνταγη,η φυση απλα ειναι αδικη...συνηθως οι αντρες βαζουν στην περιοχη της κοιλιας γιατι εκει εχουμε περισσοτερα λιποκυτταρα,ενω οι γυναικες στους γλουτους και μετα περιφερεια...
    Αρα λοιπον το ζητουμενο ειναι να μειωθει ο ογκος των λιποκυτταρων οταν χανεις λιπος...
    Δλδ το λιπος δεν σφιγγει,τα λιποκυτταρα χανουν μεγεθος...θες να χασεις λιπος?τρωγε πιο συχνα...οταν τρως 2 φορες ο μεταβολισμος δεν λειτουργει σωστα,καθεται,οταν κατσει απλα αποθηκευεις λιπος...οταν τρως μικρα συχνα γευματα ο μεταβολισμος λειτουργει,δεν αποθηκευει λιπος,ισα ισα για να θρεψει τους μυς εαν εφαγες σωστες τροφες θα μεταβολισει λιπος για ενεργεια για να καψει τις τροφες,να τραφουν οι μυες...αρα για να χασεις λιπος καλα ακους,φαε μικρα,συχνα ποιοτικα γευματα...οσο δαδρομο και να κανεις,εαν δεν τρως απλα δεν θα χεις ενεργεια πια,δεν θα μπορεις να τρεξεις αλλο και θα μενεις στασιμος...
    Μην αγχωνεσαι πως θα φυγει το λιπος,οι μυς θα μεγαλωνουν σε μεγεθος και θα ''σπρωχνουν'' δερμα και λιποκυτταρα να ''απλωσουν''...φαντασου εχεις 1 σακι που το λες δερμα και χωραει 75 κιλα πατατες και απο μεσα βαζεις 1 λεπτη κουβερτα που τη λες λιπος και τη γεμιζεις με 68 κιλα πατατες,πως θα σου φαινεται?πλαδαρο και μικρο...στο ιδιο σακι,μετη λεπτη κουβερτα βαλε 80 κιλα πατατες...θα τσιτωσει το σακι,θα φαινονται οι πατατες απο ολες τις γωνιες ετοιμες να πεταχτουν εξω...ναι,αλλα εχεις ακριβως το ιδιο σακι(δερμα) και ιδια λεπτη κουβερτα (λιπος)...τι αλλαξε και φαινονται οι πατατες (δλδ μυες-κοιλιακοι,δικεφαλα,τρικεφαλα κ.α.-)?εβαλες πατατες στο σακι...δλδ εβαλες μυες...
    Επομενως μη σε νοιαζει να χασεις λιπος,βαλε μυς θα δεις τη διαφορα που ψαχνεις...
    Πληροφοριακα οι μυς δεν γινονται λιπος,ουτε το αντιστροφο...αλλο τα λιποκυτταρα και αλλο τα μυικα κυτταρα...
    Αρχικα λοιπον τρωγε 3 καλα γευματα και αλλα 2 ενδιαμεσα,δλδ 5 φορες,ποιοτικα γευματα οπως ειπες να χεις καλες πρωτεινες-λιπη-υδατανθρακες-χαλαρωσε λιγο με το διαδρομο,κανε τις προπονησεις στο κικ και τα βαρη που θα σου πει ο προπονητης σου για να σε βοηθησουν στην προπονηση κικ και βαλε μυικα κιλα,δεν χρειαζεται να χασεις αλλο λιπος,το χρειαζεται ο οργανισμος σου για επιβιωση,για να προστατευει τις αθρωσεις σου στην προπονηση,ακομη και στο τρεξιμο...οτι λιπος εχεις τωρα ειναι για να επιβιωσεις,θες μυικη μαζα,μην σε νοιαζει η κοιλιτσα,θα φυγει οταν χτισεις μυς,ειπαμε σπρωχνουν λιπος και δερμα και απλωνουν...
    ΚΑι κατι τελευταιο...το σωματου αντρα ΑΠΑΙΤΕΙ κορεσμενα λιπη με μετρο παντα για να τον βοηθησουν να παραγει τεστοστερονη,η ορμονη που θα σε βοηθησει εσενα να κανεις αυτο που θες...αρα χρειαζεσαι που και που μοσχαρακι στη διατροφη...μακρυα απο τα τρανς λιπαρα,αυτα ειναι τα αχρηστα...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-05-11 13:28 #5

    Εγγραφή
    16-05-2011
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Οποτε στο προγραμμα μου τι πρεπει να αλλαξω;Καταρχην τη διατροφη.Να τρωω 5 γευματα για να λειτουργει ο μεταβολισμος.Μετα πρεπει να αυξησω ττις ωρες για βαρυ;Προς το παρον κανω μια φορα τη βδομαδα μονο και τις οιπολυπες διαδρομο κικ και εκγυμναηση μυων.Μετα το κικ,που καθομαι 0,5 ωρα η και παραπανω,να βαλω βαρυ;Και θα αντεχω βαρυ μετα το κικ;Σε μερικες προπονησεις κουραζονται πολυ τα χερια.Και βαρυ τι να κανω;Ποιες μυικες ομαδες και ποτε; Αυτα θα το ρωτησω απο τον γυμναστη μαλλον.Και απο κιλα,δεν αντεχω πανω απο 20-25.Και μαλλον αυτο επειδη δεν τα κανω σωστα.Γενικα με τα βαρυ δεν εχω ασχολιθει εντατικα.Πιο πολυ με την αεροβια.Eπησης θελω να ρωτησω,αν αρχησω βαρυ,θε πρεπει να παιρνω πρωτεϊνες πριν η μετα την προπονηση;Και γενικα πως θαπρεπει να ειναι η διατροφη μου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-05-11 13:53 #6
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Κοιταξε,εαν θες να αποδιδεις στο κικ,ναι ρωτα τον προπονητη σου τι χρειαζεται...παντως το οτι δεν μπορεις να σηκωσεις κιλα ειναι απλο,δεν εχεις χτισει μυικη μαζα,εχανες κιλα τοσο καιρο,ειναι λογικο να μην μπορεις να κανεις κιλα...εαν χτισεις μυικη μαζα,θα ανεβασεις κιλα ή καλυτερα εαν ανεβασεις κιλα θα χτισεις και για να ανεβασεις κιλα πρεπει να αρχισεις να τρως ποιτικα...εισαι 75 κιλα,τρως για δραστηριο 75 κιλων ατομο...εαν θες να βαλεις μυς,δλδ να πας πχ 80 κιλα πρεπει σταδιακα να αρχισεις να τρως για 80 κιλα ανθρωπο,εαν θες να βαλεις μυς,τοτε να τρως καλες πρωτεινες-υδατ-λιπη...
    Αρχικα λοιπον τρωγε 5 φορες οπως ειπες,οι πρωτεινες ειναι δομικα συστατικα του μυ,τουβλακια δλδ,αρα τα θες ολη τη μερα,ακομη και το βραδυ...οι υδατανθρακες ειναι η ενεργεια σου για τις δυνατες σου προπονησεις,δλδ με τι δυναμεις περιμενεις να κανεις 60 κιλα πιεσεις,εαν πριν δεν εφαγες 1 καλο γευμα?πως θα αναπληρρωσεις γλυκογονο μετα τα βαρη ενα δε φας?μην φοβασαι το φαγητο,μικρα συχνα ποιοτικα γευματα θα σε βοηθησουν...τα καλα λιπη ωφελουν το μεταβολισμο σου παρα πολυ,να δουλευει στην εντελεια...το ιδιο και οι ινες...
    Οσο για τα βαρη,θα χρειαστεις πανω απο 1 φορα την εβδομαδα για να χτισεις μυς...ομως κανεις και προπονηση κικ...οποτε συμβουλευσου τον προπονητη σου,οι περισσοτεροι παντως ξερω πως εαν δουλευουν 3 φρες την εβδομαδα κικ προπονηση,κανουν αλλες 3 φορες περιπου βαρη...γυρω στα 45 λεπτα με 1 ωρα,χωρισε τη 1 μερα πλατη-δικεφαλα-πισω δελτοειδης,τη 2η στηθος-εμπρος και πλαγιοι ωμοι-τρικεφαλα,την 3η ποδια...δεν χρειαζεται εξτρα διαδρομο,θες να παρεις κιλα και απο την αλλη η προπονηση κικ ηδη εχει αρκετη αεροβια μεσα,επομενως μην κανεις διαδρομο,3 φορες βαρη και 3 κικ και εισαι παραπανω απο οκ...παντως ρωτα τον προπονητη σου,εκεινος θα ξερει καλυτερα τι χρειαζεται για σενα για τις προπονησεις στο κικ...μην φοβασαι οτι δεν κανεις πολλα,επειδη θα κανεις 45 λεπτα βαρη και τπτ αλλο,δεν χρειαζεσαι ωρες,θες ενταση στην προπονηση...εαν κανεις κικ,κανεις ηδη αεροβια,δεν χρειαζεσαι επιπλεον,πιασε τον προπονητη σου και πες του,θελω να ανεβω μυικα και να αποδιδω στις προπονησεις στο κικ,θα σου βγαλει προγραμμα για ενδυναμωση και αντοχη...
    Οσο για πρωτεινες,εννοεις συμπληρωμα ετσι?εισαι 15 ετων και 75 κιλα,το συμπληρωμα ειναι μια ευκολια για οσους δεν προλαβαινουν να φανε αρκετα,πχ εγω για να συντηρησω τους μυς μου,πρεπει να τρωω καμοια δεκαρια στηθια κοτοπουλο τη μερα,πρεπει να παω και για δουλεια,οποτε τρωω πχ τα 7 στηθια και παιρνω συμπληρωμα για να συμπληρωσω τις απαιτησεις μου...δεν χρειαζεσαι τπτ ακομη,ειναι νωρις,πρωτα πρπει να αρχισεις να τρως σωστα και μετα οταν φτασεις να χεις αρκετους μυες και να μην προλαβαινεις να φας αρκετα τοτε παρε και συμπληρωμα...
    Μην κανεις απο μονος σου τπτ,αμφιβαλλω αν ο προπονητης σου στο κικ σου ειπε να κανεις τοσο πολυ αεροβια εξτρα μερες,ρωτα τον τι να κανεις και θα σου βγαλει προγραμμα...
    Οσο για τη διατροφη σου,εισαι εφηβος,απαιτεις πολλα,θελεις καλες πηγες πρωτεινης (γαλα,αυγα,κοκκινο κρεας,ψαρι,κοτοπουλο,γαλοπουλα) για να χτισεις μυς,κλαους υδατανθρακες για ενεργεια (ρυζι,πατατες,μακαρονια),καλα λιπη (ψαρι,ξυροι καρποι) και πολλα πρασσινα λαχανικα για ινες,μεταλλα κτλ...καθε γευμα σου να εχει πρωτεινη,τρωγε τους υδατανθρακες στα 4 απο τα 5 γευματα σου για να μπορεσεις να βαλεις κιλα μυικα,να χεις ενεργεια για τις προπονησεις σου...για βραδυνο μπορεις να τρως 1 στηθος,1 ομελετα,πιες γαλα με καρυδια ή φουντουκια ή αμυγδαλα,ψαρι ακομη καλυτερα,πχ τονο με μαρουλι,αυτα θα σου κανουν καλο για βραδυνο...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-05-11 15:08 #7

    Εγγραφή
    16-05-2011
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Για την διατροφη κτλ,θα ψαξω το πως πρεπει να τρεφεται καποιος ολοκληρωμενα ενω κανει βαρυ,και θα κοιταξω και το φορουμ.Το θεμα μου τωρα ειναι οτι Μπορω να προσθεσω επιπλεον μονο το Σαββατο.Την τεταρτη εχ καινο επειδη εχω αγγλικα,αλλα δεν ξερω,αν πιεστω μπορει να πηγαινω πριν τα αγγλικα,να γυρναω μπανιο και αγγλικα
    H μπορει να κανω μετα το κικ.Λογικα αν αυξησω υδατανθρακες πριν την προπονηση και τρεφομαι σωστα θα εχω δυναμεις για βαρυ μετα.Τωρα σκευτηκα το αλλο.Να κανω καθε φορα που παω γυμν πριν το κικ το προγραμμα μου,μετα την εκγυμναση μυων και μετα κικ.Μακαρι να αντεχω.Η ειναι καλυτερα να σπασω το γυμν σε διαφορετικες μερες;Δηλαδη να πηγαινω πιο πολλες φορες και να κανω πιο λιγο.Θα δω αναλογα το ποσο αντεχω.Μαλλον το προγραμμα αυτο θα το αρχησω το καλοκαιρι μολις τελειωσουμε τις εξετασεις.Προς το παρον συνεχιζω ετσι.Το προγραμμα για τα βαρυθα το φτιαξω μονος μου μεσω του φορουμ κτλ,η θα ρωτησω τον γυμναστη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-05-11 15:28 #8
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Καλυτερα ρωτα τον προπονητη σου για τα βαρη,θα σου βγαλει 1 προγραμμα αναλογα και με την προπονηση σου στο κικ...καλυτερα να κανεις πιο λιγο και να πηγαινεις πιο πολλες φορες,απλα το πιο λιγο να χει ενταση,δλδ 3 φορες απο 45 λεπτα με 1 ωρα ειναι υπεραρκετο και μην κανεις διαδρομο,στο κικ θα κανεις αρκετα...βεβαια ο προπονητης σου θα σου πει καλυτερα...καλυτερα τωρα να κατσεις 1-2 βδομαδες χωρις προπονηση για να αναρρωσει και το νευρικο σου συστημα και το σωμα καλυτερα,ευκαιρια τωρα με τις εξετασεις σου...δεν πιστευω οτι θα σε βγαζει να κανεις την ιδια μερα και βαρη και κικ και αεροβια,ειναι παρα πολλα...κατσε ξεκουρασε το σωμα σου για αρχη,πιστεψε με εαν συνεχισεις ετσι τωρα δεν κανεις τπτ,μην φοβασαι οτι θα παχυνεις,πρεπει να δινεις ευκαιρια στο σωμα σου να αναρρωσει πληρως απο τις προπονησεις,μετα ρωτα τον προπονητη σου για προγραμμα και κανε μονο οτι σου λεει αυτος και οχι επιπλεον απο μονος σου...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-05-11 17:50 #9

    Εγγραφή
    16-05-2011
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Ok ευχαριστω πολυ!
    Προς το παρον ομως δεν γινετε να σταματησω τις προπονησεις στο κικ γιατι κανουμε ζωνες και δινουμε τον Ιουνιο(μαλλον) και ειναι σημαντικες αυτες οι προπονησεις.Ετσι και αλλιως ομως ειναι πιο χαλαρες αφου κανουμε τεχνικη και οχι τοσο ενταση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-05-11 17:57 #10
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Εαν ειναι χαλαρο οκ,απλα σταματα για λιγο τα εξτρα βαρη και αεροβια για 1-2 βδομαδες να ξεκουραστει το σωμα και να αναρρωσει και μετα ρωτας τον προπονητη και σου φτιαχνει το προγραμμα σου αναλογα με τις αναγκες των προπονησεων σου...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-05-11 23:35 #11

    Εγγραφή
    16-05-2011
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Οκ,καπως ετσι θα το κανω.Μολις πριν λιγο γυρησα απο το γυμναστηριο...μετρηθηκα στη ζυγαρια και με εβγαζε 75 κιλα αλλα ημουν βρεγμενος παντου απο τους ιδρωτες,ειχα πιει και 2 κουβαδες νερο...αλλα δεν ξερω,κοιταζομουν τωρα στο μπανιο στον καθρευτη,και ειμαι ακομα λιγο μπουλης.Δηλαδη εχω κοιλια με λιπος βυζακια και μπουτακια και ολα τα σχετικα.Βασικα θα ανεβασω καμια φοτογραφια με τα καλη μου να δεις τι εννοω.Δηλαδη οταν με βλεπεις με ρουχα φαινομαι π[ολυ λεπτος..μαλλον γι αυτο μου λενε ολοι να μην χασω αλλα,αλλα γυμνος ειναι η γυμνη αληθεια(ξυπνησε ο ποιητης) .Και δεν ξερω εχω αμφιβολιες παλι,μηπως πρεπει να χασω;(μα τοσο πεισματαρης ρε γαμωτο μου )
    Θα ανεβασω τη φοτογραφια να δεις...δηλαδη πως να στο πω...τελικα παρατηρω οτι ακομα χοντρουλης.Τι να πω...μπορει να ειμαι και κωλημενος με την ιδεα γιατι τοσα χρονια που ημουν μπαουλο εφαγα πολυ καταπιεση απο γονεις συγκενης κτλ να χασω κιλα,και οι γονεις δε βοηθησαν και με τον καλυτερο τροπο.Η μανα μου μια ζωη με ελεγε χοντρο και ολα τα σχετικα μπας και βαλω πεισμα να αδυνατησω,αλλα εγω οσο μου τα λεγανε τοσο απογοητευομουν και τοσο πιο πολυ επεφτα στα σκατα :/
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-05-11 23:58 #12

    Εγγραφή
    16-05-2011
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Και κατι αλλο,διαβαζω γενικα,οτι για γραμμωση ειναι αλλη διατροφη και για ογκο αλλη.Εγω θελω γραμμωση,αλλα για να κανεις γραμμωση πρεπει πρωτα να παρεις ογκο η ερχετε μαζι με την γραμμωση;Δηλαδη αν εγω θελω να κανω γραμμωση πρεπει πρωτα να κανω γυμναστικη και διατροφη για ογκο και μετα για γραμμωση; (μαλλον ειναι τελειος ηλιθια ερωτηση αλλα πρωτη φορα ασχολουμε με τη γυμναστικη και δεν εχω ιδεα xD).Kαι εχω και αλλα xD :Για να κανεις γραμμωση πρεπει πρωτα πριν να χασεις βαρος και μετα να αρχισεις τη γραμμαωση η μπαινεις κατευθειαν για γραμμωση και χανεις μαζι και βαρος αλλα παιρνεις και ογκο;.Για ογκο δεν εννοω τιποτα μεγαλο,απλως να ειμαι αυτο που λενε γυμνασμενος
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-05-11 19:56 #13
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Αρχικα να ξερεις δεν υπαρχουν ηλιθιες αποριες οταν καποιος ξεκιναει να κανει κατι καινουριο...μην ανεχεσαι να σου λενε οτι κανεις ηλιθιες ερωτησεις,ηλιθιος θα ναι αυτος που θα το πει,γιατι ετσι δεν σου λυνει καμοια απορια...
    Μετα θα πρεπει να ηρεμισεις και να μην βιαζεσαι,ενα ενα θα γινουν,αλλα θελουν χρονο εαν θες να μεινουν τα αποτελεσματα και πανω απ'ολα να μεινεις υγιης...
    Η διατροφη για ογκο σημαινει τρεφεσαι με αρκετες θερμιδες,παραπανω απο οτι χρειαζεσαι για συντηρηση του ιδιου βαρους,ωστε να παρεις κιλα,εαν τρεφεσαι με σωστες τροφες θα παρεις μυικα κιλα (αναγκαστικα θα μπει και 1 πολυ μικρο ποσοστο λιπους και υγρων,ειναι φυσικο...)...Η διατροφη για γραμμωση σημαινει τρως λιγοτερες θερμιδες απ'οτι χρειαζεσαι για συντηρηση ιδιου βαρους και επειδη τρως σωστες τροφες προσπαθεις να συντηρησεις οσο το δυνατον περισσοτερους μυς που κερδισες με προπονηση και διατροφη ογκου (αναγκαστικα θα χασεις 1 ελαχιστο ποσοστο μυων,ετσι λειτουργει το ανθρωπινο σωμα...) και να χασεις λιπος και λιγα υγρα...
    Τωρα εσυ το ειπες μονος σου,με ρουχα φαινεσαι πολυ αδυνατος,αλλα γυμνος εισαι λιγο πλαδαρος...αυτο γιατι απο τη μια εχασες πολυ βαρος αποτομα και αυτο ειναι περισσιο δερμα που προσπαθει να βρει την ελαστικοτητα του και απο την αλλη δεν τρεφοσουν σωστα για να συντηρεις μυες,δλδ ετρωγες πχ το βραδυ 1 μπανανα ή 1 ντοματα,χωρις πρωτεινη δεν χτιζεις ουτε καν συντηρεις μυες και γυμναζοσουν πολυ...η γυμναστικη να ξερεις σα σκοπο εχουμε να καταστρεψουμε μερικως το μυ,ετσι οταν φαμε και ξεκουραστουμε να ξαναφτιαχτει καλυτερος για να αντεχει περισσοτερο...(πχ πηρες 1 μπαρα 20 κιλα και εκανες 10 επαναληψεις στα δικεφαλα,τα δικεφαλα καταστραφικαν αμερικως με την ασκηση,εαν τους δωσεις πρωτεινη και τα αφησεις τουλαχιχτον 72 ωρες θα ξαναφτιαχτουν δυνατοτερα και ετσι την απομενη φορα θα κανεις 25 κιλα ή παλι 20 κιλα αλλα για 15 επαναληψεις,δλδ θα γινεις καλυτερος,θα παρουν και μεγεθος...).
    Εσυ ομως δεν ετρωγες αρκετα,ουτε ποιοτικα και απο την αλλη εκανες πολυ αεροβια,δλδ εκαιγες πολλες θερμιδες...το σωμα δεν συντηρουσε,ουτε εφτιαχνε μυς,απλα εκαιγες πιο πολυ τη μυικη μαζα που ηδη ειχες...αυτο που βλεπεις τωρα στον καθρεφτη ειναι δερμα και το λιπος που ΠΡΕΠΕΙ να εχει το σωμα σου για επιβιωση,για να προστατευει τις αθρωσεις σου απο τραυματισμους κ.α. ΔΕΝ εισαι χοντρος,απλα ΔΕΝ εχεις μυικη μαζα...

    Εαν θελεις να δεις διαφορα,στην κατασταση που εισαι τωρα,πρεπει να παρεις μυικα κιλα,δλδ να τρεφεσαι σωστα ωστε να χτιζεις μυς...η αεροβια τωρα δε σε βοηθαει πολυ,εχασες 25 κιλα αποτομα...αρχικα κοψε να τρεχεις 5 φορες την εβδομαδα απο 1 ωρα και να κανεις προπονηση κικ επιπλεον και καπακι βαρη,ειναι παρα πολλα...Για να κανεις γραμμωση,δλδ να χασεις λιπος και να φαινονται οι μυς σου πρεπει να εχεις ηδη μυικη μαζα και να εχεις επιπλεον λιπος...εσυ δεν εχεις μυικη μαζα και εχασες ηδη πολλα κιλα,το σωμα να ξερεις ΔΕΝ αντεχει να κανει διαιτα επ'αοριστον,θελει χρονο να προσαρμοστει,εσυ ηδη για 5 μηνες το πιεζεις να χασει...εχασες αρκετα,χτισε μυικη μαζα,μη σε νοιαζει θα φανει,σκεψου το παραδειγμα που σου ειπα με το σακι με τις πατατες...
    Ξερω τωρα κοιτας και θες να φυγει οτι περισσευει,εισαι και εφηβος και καιγεσαι τα θες ολα τωρα οπως και εγω στην ηλικια σου...δεν γινονται ολα ομως σε 1-2 μηνες,θελει υπομονη...αρχικα λοιπον βαλε μυικα κιλα,εκμεταλλευσου οτι εισαι στην εφηβια και εχεις τρελα επιπεδα ορμονικα...φαε σωστες τροφες και ακου 1 καλο προπονητη και μην κανεις επιπλεον αεροβια μετα τις προπονησεις...το σωμα σου κουραστηκε να χανει κιλα και τωρα απλα θα αρνηται να χανει αλλα,ενας τροπος να στο δειξει ειναι και η συνεχης κοπωση,μια υπνηλια ολη τη μερα,αλλα οταν πας το βραδυ για υπνο σου παιρνει πολυ ωρα,να μην εχεις ορεξη για τπτ,ουτε να μιλησειςνα βαριεσαι,να νιωθεις πιασιματα παντου και μικροπονους,να σου κοβεται η ορεξη να φας,αυτα ειναι λιγα παο τα συμπτωματα της υπερπροπονησης...
    Εαν θες να γραμμωσεις,δλδ να δειχνεις πιο μυικος πρεπει πρωτα να χτισεις μυς για να φανουν,οσα κιλα και να χασεις τωρα,κοιλιακοι,δικεφαλα,στηθος και αλλα δεν θα φανουν γιατι απλα δεν τα εχεις χτισει...Για να σου απαντησω λοιπον με 1 προταση 1α παρε μυικα κιλα (δλδ βαλε ογκο) και μετα χασε λιπος (δλδ γραμμωση)...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-05-11 00:57 #14

    Εγγραφή
    16-05-2011
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Oποτε κανω διατροφη-γυμναστικη για ογκο,και μετα αρχιζω γραμμωση.Για τη διατροφη να το κανω μεσω φορουμ η να παω σε διατροφολογο;Και αμα παω σε διατροφολογο θα ξερει η θα μου δωσει μια συνιθισμενη διαιτα;Για την υπερκοπωση ολ αυτα τα συπτωματα,το παθαινω αλλα οχι συνεχεια..μερικες μερες μονο εχω ατονια και βαριεμαι μεχρι να μιλαω και να περπαταω .
    Aλλα μαλλον δεν εχεις σχηματισει εικονα του λιπους μου Δεν ειναι οτι εχω λιγο λιπος,μια απλη μικρη κοιλιτσα.Μαλλον το παρουσιασα λαθος στην αρχη επειδη ειχα συνιθισει το αεροστατο στην κοιλια.Και τωρα εχω κοιλια αλλα οχι τοσο μεγαλη.Και γενικα απο το σωμα μου καταλαβαινεις οτι εχω λιπος.Τα χερια μου τα ποδια μου κτλ,δεν ειναι μελη ενος λεπτου ανθρωπου.Δηλαδη φενεται απο διαφορα σημεια οτι ειμαι χοντρουλης.Και αν πιασω την κοιλια μου,πιανω 2 χουφτες λιπος και βαλε...πολυ πραμα...και στα χερια εχω πολυ.Να οι φοτος:







    Y.Γ
    Σορρυ για το θεαμα
    Δεν πρεπει να χασω και αλλα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-05-11 12:22 #15
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Εαν ηδη χανεις κιλα απο το Γεναρη και μιλαμε για πολλα κιλα,25+ και εισαι 15 ετων,το σωμα σου εχει ταλαιπωρηθει απο τους τοσους μηνες που εχανε βαρος και εκαιγε θερμιδες απο δραστηριοτητες,τη στιγμη που πριν 7 μηνες δεν εκαιγε και πολλα...οσο και να προσπαθεις,απλα δεν θα βλεπεις και πολλα,καθε γραμμαριο που χανεις θα νιωθεις πιο αδυναμος...αυτο που βλεπω στις φωτο αρχικα ειναι οτι δεν εχεις μυικη μαζα,τοσο καιρο λογω κακης διατροφης αυτο εκαιγες πρωτα...μετα εχει μεινει δερμα που εχασε ελαστικοτητα,αυτο πιανεις πολυ στα χερια,το τοπικο λιπος που εχεις στην κοιλια μαζι με δερμα που θα επανελθει σε λιγο καιρο ειναι γιατι εκει εχεις περισσοτερα λιποκυτταρα,εκει εχεις προδιαθεση (οπως σχεδον ολοι οι ανδρες) και απο εκει θα φυγει τελευταιο και ειπαμε επειδη δεν εκανες σωστη διατροφη τοσο καιρο,γυμναζοσουν και δεν συντηρουσες μυς,απλα εκαιγες και ετσι εμεινε αυτο το τοπικο για επιβιωση...
    Αρχικα λοιπον χαλαρωσε και μην αγχωνεσαι,το αγχος δεν βοηθαει σε καμοια περιπτωση,επηρρεαζει ειτε θες να παρεις,ειτε θες να χασεις...Υστερα,ειπαμε εχεις χασει ηδη πολλα κιλα και το σωμα σου δεν θα ανταποκριθει γιατι θελει να αναρρωσει...η απωλεια κιλων,η μεγαλη καυση θερμιδων για μεγαλο χρονικο διαστημα ταλαιπωρει το ανθρωπινο σωμα...για αρχη λοιπον περιορισε την αεροβια,κανε μονο για την καλη λειτουργια της καρδιας...δλδ 2-3 φορες τη βδομαδα απο 20-30 λεπτα ειναι πολυ,εκτος εαν κανεις και προπονηση κικ οπου εκει θα ρωτησεις τον προπονητη και μονο...βαλε λιγα μυικα κιλα,να τεντωσει το δερμα,θα δεις,θα νομιζεις οτι η περιφερεια μικραινει και η κοιλια μαζευει,δεν θα χανεις λιπος,στην καλυτερη θα παραμενεις στα ιδια,αλλα θα μεγαλωνουν οι μυς,θα τεντωνει το δερμα και ετα οταν ο μεταβολισμος σου συνελθει,βλεπεις εαν πρεπει να χασεις κιλα ή να παρεις και αλλα...για τωρα επειδη ηδη εχεις ταλαιπωρηθει,εαν συνεχισεις να χανεις απλα θα νιωθεις πιο αδυναμος...οτι τοπικο εχεις τωρα θα αρνηθει πεισματικα να φυγει,το σωμα σου λεει πρεπει να επιβιωσω,δωστου χρονο να αναρρωσει,δωστου μυς να χει να λειτουργει ο μεταβολισμος να καει λιπος...εισαι μικρος,θα σου ναι πολυ ευκολο λογω των ορμονων σου να βαλεις μυικα κιλα ,εσυ αναπτυσσεσαι γοργα τωρα...6 μηνες και σχεδον 30 κιλα χασιμο απαιτουν ξεκουραση...εκμεταλλευσου το και παρε μυς για αρχη...
    Καλο θα ταν να πηγαινες σε διαιτολογο,αλλα ειναι το χρηματικο αλλα και το αν θα βρεις καλο στη δουλεια του...εδω στο φορουμ εχει συμβουλες να φτιαξεις διατροφη αναλογα με τις αναγκες σου...μικρα συχνα γευματα και να τρως πρωτεινη για τους μυς σε καθε γευμα,καλους υδατανθρακες για ενεργεια,καλα λιπη για μεταβολισμο,βοηθεια στην καυση κ.α. και ακου τον προπονητη σου...Το τοπικο που εμεινε μαζι με δερμα θα δεις εαν χτισεις μυς δεν θα φαινεται το ιδιο...το σωμα σου εαν εχασες 30 κιλα σε 6 μηνες φαινεται ετσι,γιατι εχασες πολλα αποτομα και δεν ετρωγες σωστα για να κρατησεις μυς...1α εκαιγες μυικη μαζα κια στο τελος λιπος...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία