Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 21
  1. 14-03-11 02:04 #1
    Προεπιλογή Πληγες στα χερια..
    Παιδια πριν 2-3 μηνες μου παρουσιαστηκαν κατι ανοιγματα του δερματος στην εξωτερικη πλευρα της παλαμης των χεριων(δεν ξερω αν εχουν καποια συγκεκριμενη ονομασια).Πηγα σε εναν φαρμακοποιο,μου εδωσε μια αλοιφη και ολα καλα,μετα απο μια βδομαδα εξαφανιστηκαν.

    Τωρα ομως μου ξανανοιξε το δερμα σε εκεινα τα μερη..Λογικα με την αλοιφη θα ξανακλεισουν και σιγουρα τα βαρη ειναι η αιτια αφου στο παρελθον που δεν ασχολουμουν δεν μου ειχε παρουσιαστει κατι παρομοιο,απλα παραξενευομαι που εγινε το ιδιο συμβαν μεσα σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα.Ειναι κατι φυσιολογικο η' πρεπει να προσεξω τιποτα?
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-03-11 11:17 #2
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια πριν 2-3 μηνες μου παρουσιαστηκαν κατι ανοιγματα του δερματος στην εξωτερικη πλευρα της παλαμης των χεριων(δεν ξερω αν εχουν καποια συγκεκριμενη ονομασια).Πηγα σε εναν φαρμακοποιο,μου εδωσε μια αλοιφη και ολα καλα,μετα απο μια βδομαδα εξαφανιστηκαν.

    Τωρα ομως μου ξανανοιξε το δερμα σε εκεινα τα μερη..Λογικα με την αλοιφη θα ξανακλεισουν και σιγουρα τα βαρη ειναι η αιτια αφου στο παρελθον που δεν ασχολουμουν δεν μου ειχε παρουσιαστει κατι παρομοιο,απλα παραξενευομαι που εγινε το ιδιο συμβαν μεσα σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα.Ειναι κατι φυσιολογικο η' πρεπει να προσεξω τιποτα?
    Βαζε ενυδατική κρέμα, αυτή που σου δωσε ο φαρμακοποιος παίζει να χει κορτιζόνη,οπότε μην τη βάζεις για ψίλου πήδημα...
    Απλά βάζε κρέμα χεριών για να ειναι ενυδατωμένο το δέρμα και να μη σκίζεται..
    Επίσης βαζε ΓΑΝΤΙΑ στην προπονα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-03-11 11:21 #3
    Προεπιλογή
    Δεν νομιζω να φταιει οτι δεν εχω γαντια γιατι δεν ειναι το εσωτερικο μερος της παλαμης,δηλαδη η λαβη,που εχει το θεμα αλλα το εξωτερικο της μερος.
    Απο ενυδατικες κρεμες εχεις καμια στα υποψιν να μου προτεινεις?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντωνης : 14-03-11 στις 11:31
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-03-11 11:35 #4
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω να φταιει οτι δεν εχω γαντια γιατι δεν ειναι το εσωτερικο μερος της παλαμης,δηλαδη η λαβη,που εχει το θεμα αλλα το εξωτερικο της μερος.
    Απο ενυδατικες κρεμες εχεις καμια στα υποψιν να μου προτεινεις?
    Οκ διαβασα εΣωτερικό,,,
    Πάντως και τα γάντια θα σε βοηθήσουν, φόρα τα.

    Οποιαδήποτε ενυδατικη...Στα σουπερ έχει άπειρες....
    Πήγαινε πάρε μία για χέρια (και λοσιόν σώματος μια χαρά είναι)..
    Απλά να την βάζεις τακτικά μέχρι να αποκατασταθεί υγρασία-λιπαρότητα στο δέρμα..
    Επίσης μην χρησιμοποιείς δυνατό σαπούνι για τα χέρια...Ξηραίνουν τρομερά.
    Μάλλον λόγω κρύου το έπαθες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-03-11 13:18 #5
    Προεπιλογή
    Μήπως είναι εκτεθειμένα τα χέρια σου σε μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας?
    Ξέρω 2 άτομα που πάσχουν απο μια παρόμοια πάθηση αλλά σε όλο το χέρι , εσωτερικά και εξωτερικά και επιδεινώνεται με το άγχος. Καλύτερα να πας σε δερματολόγο αν ξανασυμβεί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-03-11 14:37 #6
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Οντως πρεπει να εχει παιξει ρολο η διαφορα θερμοκρασιας αλλα και το αγχος καθως εχω πολυ αγχος τον τελευταιο μηνα.

    Αν το προβλημα επιμεινει η' αν ξανα-ξαναεμφανιστει σε συντομο χρονικο διαστημα θα επισκεφτω δερματολογο
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-03-11 00:21 #7
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    Και εγω το ιδιο εχω πληγες παντου δεν μπορω να τα κλεισω κ οταν τα κλεινω σκιζετε το δερμα και τρεχει αιμα. αλλα δεν γα.... φοβουνται οι αντρειωμένοι?
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-03-11 02:59 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jannous44 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω το ιδιο εχω πληγες παντου δεν μπορω να τα κλεισω κ οταν τα κλεινω σκιζετε το δερμα και τρεχει αιμα. αλλα δεν γα.... φοβουνται οι αντρειωμένοι?
    Δεν ειναι θεμα φοβου αλλα αισθητικης...Θυμαμαι οταν πριν 2-3 μηνες που ειχαν παρει μεγαλες διαστασεις οι πληγες ημουν σαν λεπρος..

    Και με κοιταζανε και με μια λυπη καποιοι αγνωστοι στον δρομο...Παλι καλα να λεω που δεν μου πεταγανε και 20λεπτα
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-03-11 13:06 #9
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Καλα, ακόμα το συζητάτε..?
    Ξηρό δέρμα έχεις αγόρι μου, τα χέρια είναι το μέρος του σώματος που είναι εκτεθιμένο μονίμως σε ταλαιπωρίες...τι δεμρατολόγοι κ ιστορίες λες και έχεις λέπρα?
    Πάρε μια ενυδατική και βάζε καθε τόσο να στρώσεις...
    Αυτό

    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-03-11 14:25 #10
    Προεπιλογή
    Nαι ρε ''κοριτσι μου'' απλα λεμε σε περιπτωση που επιμεινει το προβλημα.Η λεπρα αναφερθηκε χαριν αστεισμου.
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-05-11 23:09 #11
    Προεπιλογή
    Παίδες ΣΟΣ!!

    Έχω ένα πρόβλημα.Θα ανεβάσω φοτο να δείτε τι ακριβώς παίζει.



    Αυτά τα σημάδια εμφανίστηκαν πρόσφατα,νομίζω πρώτα στο δεξί χέρι και μετά στο αριστερό.

    Σήμερα το πρωί λίγο όταν τα ακούμπαγα ένιωθα ένα μικρό τσούξιμο.
    Τώρα που γύρισα απο την προπόνηση(έκανα στήθος) και τα ακουμπάω δεν μπορώ να πω οτι νιώθω κάτι,αλλά όταν προσπάθησα να βουρτίσω τα δόντια μου ένιωσα κάτι σαν ηλεκτρισμό-κάτι σαν να με τσιμπάει εκεί μέσα(στο δεξί χέρι)

    Τι προτείνετε να κάνω?καμία αλοιφή?Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει.Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrNio : 13-06-11 στις 20:22
    Whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-05-11 23:14 #12
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    ραγαδεσ ειναι.........ΦΟΥΣΚΩΝΕΙΣ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙΣ
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-05-11 23:21 #13
    Προεπιλογή
    Οι ραγάδες νομίζω έχουν άσπρο χρώμα,στην πιο κοντινή φοτο φαίνεται οτι το σημάδι είναι πάνω στις φλέβες και εκεί είναι αλήθεια οτι με πονάει λίγο όταν κάνω πάγκο(στις τελευταίες επαναλήψεις).

    Ένιωσα και λίγο τσούξιμο σήμερα το πρωί όταν τις ακόυμπαγα,αν κάποιος έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο να μου πεί αν χρειάζεται κάποια αλοιφή ή κάτι άλλο.

    Έχει σχέση με την αιμάτωση των μυών?Γιατί η αλήθεια είναι οτι όλες τις ημέρες τνο τελευταίο καιρό στο γυμν. κάνω μονόζυγο και μετά ανάλογα την ημέρα επικεντρώνομαι σε πλάτη ή στήθος.

    Πάντως,ευχαριστώ Rambo για την απάντηση.
    Whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-05-11 23:22 #14
    Προεπιλογή
    λολ
    Έλα ρε συ τίποτα δεν είναι αυτά,αν θες πες τα παράσημα.
    Είναι ραγάδες (όπως βγάζουν οι γυναίκες στην εγκυμοσύνη)
    Που μπορούν να βγουν από την απότομη αλλαγή του δέρματος πχ αν πάρεις πολύ λίπος ή γενικά όγκο που αυτό θα σου συνέβει και εσένα (απο τα βάρη)
    Δεν τσούζουν όταν βγαίνουν, μπορείς να βάλεις λάδι ή βαζελίνη νομίζω ή κάτι κρέμες για τις γυναίκες που παίρνουν στην εγκυμοσύνη όπως προανέφερα.
    Όλοι όσοι ασχολούμαστε πιστεύω πως έχουμε.
    Για περισσότερα ψάξε και άλλα θέματα υπάρχουν ώς "ραγάδες" δεν είναι πληγές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-05-11 23:24 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DrNio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ραγάδες νομίζω έχουν άσπρο χρώμα,στην πιο κοντινή φοτο φαίνεται οτι το σημάδι είναι πάνω στις φλέβες και εκεί είναι αλήθεια οτι με πονάει λίγο όταν κάνω πάγκο(στις τελευταίες επαναλήψεις).

    Ένιωσα και λίγο τσούξιμο σήμερα το πρωί όταν τις ακόυμπαγα,αν κάποιος έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο να μου πεί αν χρειάζεται κάποια αλοιφή ή κάτι άλλο.

    Έχει σχέση με την αιμάτωση των μυών?Γιατί η αλήθεια είναι οτι όλες τις ημέρες τνο τελευταίο καιρό στο γυμν. κάνω μονόζυγο και μετά ανάλογα την ημέρα επικεντρώνομαι σε πλάτη ή στήθος.

    Πάντως,ευχαριστώ Rambo για την απάντηση.
    Και η ραγάδα πριν γίνει άσπρη είναι κόκκινη.
    Αυτό το σημείο που έχεις είναι το πιο συνηθισμένο
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία