Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 23-05-11 21:04 #1
    Προεπιλογή Μικροτραυματισμοί
    καλησπέρα
    Κάνω κάνα χρόνο kick boxing και το μόνιμο πρόβλημα είναι τα χτυπήματα στα δάκτυλα των ποδιών με αποτέλεσμα να κουτσαίνω για κανα δυο μέρες και να θεραπεύεται πλήρως μετα απο πολύ καιρό.

    Τι πρέπει να κάνω την στιγμή που θα γυρίσω στο σπίτι μετά από κάποιο χτύπημα σε δάχτυλο ή σε άλλο σημείο κεφάλι, χέρι.
    πχ να βάλω πάγο και αν ναι για πόση ώρα , να το τυλίξω με πάγο?
    πχ αν χτυπήσω στο μάτι να βάλω πάγο?

    Ή να πάρω κάποια συγκεκριμένη κρέμα που να κάνει για όλα τα σημεία του σώματος?

    Και τέλος θα μπορούσα να πάρω κάποιο σκεύασμα να με βοηθήσει σε ενέργεια, αντοχή και γρηγορότερή επούλωση μικροτραυματισμών.
    Επειδή κάνω καθιστική ζωή δουλεία, σπίτι η μόνη γυμναστική που κάνω είναι 3 φορές την βδομάδα έντονη γυμναστική στο kick boxing. Θέλω τουλάχιστον 2 μέρες να ηρεμήσει το σώμα μου μετά από το kick boxing.

    Έθεσα πολλά θέματα αλλά όποια βοήθεια δεκτή.

    Ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-05-11 23:50 #2
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παγοθεραπεία και περίδεση για τουλάχιστον 48-72 ώρες...βέβαια ο εκ νέου τραυματισμός είναι υποτροπή...άρα τραυματισμός στον τραυματισμό,άρα η αποθεραπεία επιμηκύνεται.
    Και`γω έχω τέτοιους τραυματισμούς,πατάς πάνω στο δάχτυλο,το γυρνάς και θέλει δουλίτσα!!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-05-11 21:33 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παγοθεραπεία και περίδεση για τουλάχιστον 48-72 ώρες...βέβαια ο εκ νέου τραυματισμός είναι υποτροπή...άρα τραυματισμός στον τραυματισμό,άρα η αποθεραπεία επιμηκύνεται.
    Και`γω έχω τέτοιους τραυματισμούς,πατάς πάνω στο δάχτυλο,το γυρνάς και θέλει δουλίτσα!!
    Δηλαδή να βάζω πάγο πχ σε μια πετσέτα και να βάζω εκει το δάκτυλο για πόση ώρα.
    Επίσης όταν λες περίδεση να το δένω με τι? να πάρω κάτι απο το φαρμακείο και να το δένω όσο είμαι σπίτι για κάποιες ώρες?

    Ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση