Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 28-05-11 23:06 #1
    Προεπιλογή Διατροφή για χάσιμο λίπους - στεγνωμα
    Είμαι 1,78 και έφτασα μέχρι και 80 κιλά σχεδόν στον όγκο. Πάω 4 φορες γυμναστήριο.. θέλω να ξεκινήσω και ποδήλατο-τρέξιμο σιγά σιγά.. Τι γνώμη έχετε για την παρακάτω διατροφή ?

    Πρωινό (το ίδιο κάθε μέρα σχεδον)
    6 ασπράδια
    5 δαμάσκηνα αποξηραμένα
    1,5 φλιτζάνι quaker με γάλα χαμηλών λιπαρών
    1 μπανάνα (καμιά φορά)
    Κάποιες μέρες ίσως φάω και κανένα τοστ με ντομάτα 2πλή γαλοπουλα και τυρί (αν δεν το φάω στο δεκατιανό)


    Ενδιάμεσο γεύμα
    1 τοστ με ντομάτα μαρούλι, 1 φέτα τυρί milner και 2 φέτες γαλοπούλα και 10-15 αμύγδαλα ωμά
    ή
    1 γιαούρτι χαμηλών λιπαρών με 1 φρούτο με 10-15 αμύγδαλα ωμά



    Μεσιμεριανά

    220-250 γραμμάρια κοτόπουλο στήθος φιλέτο
    1,5 φλιτζάνι ρύζι basmati
    1 σαλάτα με βραστά λαχανικά (μπρόκολο, καρότο, κολοκυθι) (2φορές τη βδομάδα)

    ή


    2 φλιτζάνια μακαρόνια με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας μαζί με 120 γραμμάρια φιλέτο κοτόπουλο στήθος και πολύ λίγο τυρί χαμηλών λιπαρών (40 γραμμάρια περίπου)

    ή


    1 πιάτο σπανακόρυζο ή λαχανόριζο με πράσινη σαλάτα και λίγο ελαιόλαδο

    ή



    250γραμμάρια ψάρι ψητό με 2 μέτριες πατάτες βραστές και μία πράσινη σαλάτα (2 φορές τη βδομάδα)


    ή



    220 γραμμάρια μοσχάρι κρέας ή ψαρονέφρι με 1,5 φλιτζάνι ρύζι basmati και σαλάτα λάχανο καρότο




    ΒΡΑΔΥΝΑ


    2 κονσέρβες τόνος σε νερό με σαλάτα πράσινη (2 φορές τη βδομάδα)



    ή


    2 κεσεδάκια γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά με ελάχιστο μέλι και αμύγδαλα και λίγο quaker


    ή



    220 γραμμάρια φιλέτο κοτόπουλο με σαλάτα


    ή


    ομελέτα με 1 κρόκο και 4 ασπράδια , λίγο τυρί με χαμηλά λιπαρά, πιπεριές πολύχρωμες και 2 φέτες γαλοπούλα (2 φορές τη βδομάδα)


    ή


    1τοστ με 3 φέτες γαλοπούλα και 1 φέτα τυρί μαζί με σαλάτα




    Να σημειώσω ότι όταν τρώω σαλάτα βάζω μία κουταλιά ελαιόλαδο και όχι όταν τρώω σαλάτα το βράδυ. Στο πρωινό παίρνω και 1 scoop πρωτείνη γράμμωσης. Δεν θέλω να παραπάνω ούτε να πάρω άλλο συμπλήρωμα.


    Πώς σας φαίνεται? Μήπως πρέπει να κόψω κάτι? Ίσως να μειώσω λίγο τους υδατάνθρακες?


    Τρώω το πρωινό - ενδιάμεσο - μεσημεριανό - ενδιάμεσο - βραδινό - προ ύπνου

    Πριν τον ύπνο ίσως φάω ένα γιαούρτι με λίγα αμύγδαλα ωμά αλλά σκέφτομαι μήπως πρέπει να το κόψω.

    Γλυκά δεν τρώω καθόλου και πίνω 2-3 λίτρα νερό κάθε μέρα και πράσινο τσάι κάποιες φορές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alxk : 28-05-11 στις 23:11
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-05-11 23:28 #2
    Το avatar του χρήστη t.s.t

    Εγγραφή
    15-05-2011
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    325
    Προεπιλογή
    Ενα βδομαδιατικο θες γιαυτην την διατροφη
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-05-11 00:31 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο t.s.t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα βδομαδιατικο θες γιαυτην την διατροφη
    Τι εννοείς; Έγραψα την εβδομαδιαία δοατροφή που κάνω... Καμια γνώμη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-05-11 00:40 #4
    Το avatar του χρήστη t.s.t

    Εγγραφή
    15-05-2011
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    325
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alxk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς; Έγραψα την εβδομαδιαία δοατροφή που κάνω... Καμια γνώμη;
    Αστειευομαι φιλε μου...επειδη ειναι πολυ ποικιλη.. δεν θα θελα να πω κατι για το οποιο μπορει να το πει καποιος πιο καταλληλος απο εμενα...
    υπαρχουν τοπικ για της ερωτησεις σου παντως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-05-11 01:57 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alxk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι 1,78 και έφτασα μέχρι και 80 κιλά σχεδόν στον όγκο. Πάω 4 φορες γυμναστήριο.. θέλω να ξεκινήσω και ποδήλατο-τρέξιμο σιγά σιγά.. Τι γνώμη έχετε για την παρακάτω διατροφή ?

    Πρωινό (το ίδιο κάθε μέρα σχεδον)
    6 ασπράδια
    5 δαμάσκηνα αποξηραμένα
    1,5 φλιτζάνι quaker με γάλα χαμηλών λιπαρών
    1 μπανάνα (καμιά φορά)
    Κάποιες μέρες ίσως φάω και κανένα τοστ με ντομάτα 2πλή γαλοπουλα και τυρί (αν δεν το φάω στο δεκατιανό)
    δεν θα ετρωγα και δαμασκηνα κ μπανανα,και με το τοστ γινετε λιγο του ματς....

    Ενδιάμεσο γεύμα
    1 τοστ με ντομάτα μαρούλι, 1 φέτα τυρί milner και 2 φέτες γαλοπούλα και 10-15 αμύγδαλα ωμά
    ή
    1 γιαούρτι χαμηλών λιπαρών με 1 φρούτο με 10-15 αμύγδαλα ωμά

    βαλε 4φετες γαλοπουλα

    Μεσιμεριανά

    220-250 γραμμάρια κοτόπουλο στήθος φιλέτο
    1,5 φλιτζάνι ρύζι basmati
    1 σαλάτα με βραστά λαχανικά (μπρόκολο, καρότο, κολοκυθι) (2φορές τη βδομάδα)
    πολυ ρυζι
    ή


    2 φλιτζάνια μακαρόνια με σάλτσα φρέσκιας ντομάτας μαζί με 120 γραμμάρια φιλέτο κοτόπουλο στήθος και πολύ λίγο τυρί χαμηλών λιπαρών (40 γραμμάρια περίπου)
    πολυ μακαρονι αν και δεν διευκρινιζεις ποσοτητα
    ή


    1 πιάτο σπανακόρυζο ή λαχανόριζο με πράσινη σαλάτα και λίγο ελαιόλαδο

    ή



    250γραμμάρια ψάρι ψητό με 2 μέτριες πατάτες βραστές και μία πράσινη σαλάτα (2 φορές τη βδομάδα)


    ή



    220 γραμμάρια μοσχάρι κρέας ή ψαρονέφρι με 1,5 φλιτζάνι ρύζι basmati και σαλάτα λάχανο καρότο




    ΒΡΑΔΥΝΑ


    2 κονσέρβες τόνος σε νερό με σαλάτα πράσινη (2 φορές τη βδομάδα)



    ή


    2 κεσεδάκια γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά με ελάχιστο μέλι και αμύγδαλα και λίγο quaker

    μελι και κουακερ τα βγαζεις

    ή



    220 γραμμάρια φιλέτο κοτόπουλο με σαλάτα


    ή


    ομελέτα με 1 κρόκο και 4 ασπράδια , λίγο τυρί με χαμηλά λιπαρά, πιπεριές πολύχρωμες και 2 φέτες γαλοπούλα (2 φορές τη βδομάδα)

    τυρι το βγαζεις

    ή


    1τοστ με 3 φέτες γαλοπούλα και 1 φέτα τυρί μαζί με σαλάτα

    δεν θα το εκανα αυτο το γευμα


    Να σημειώσω ότι όταν τρώω σαλάτα βάζω μία κουταλιά ελαιόλαδο και όχι όταν τρώω σαλάτα το βράδυ. Στο πρωινό παίρνω και 1 scoop πρωτείνη γράμμωσης. Δεν θέλω να παραπάνω ούτε να πάρω άλλο συμπλήρωμα.


    Πώς σας φαίνεται? Μήπως πρέπει να κόψω κάτι? Ίσως να μειώσω λίγο τους υδατάνθρακες?

    γενικα εχεις πολυ υδατανθρακα στεγνωμα θες

    Τρώω το πρωινό - ενδιάμεσο - μεσημεριανό - ενδιάμεσο - βραδινό - προ ύπνου

    Πριν τον ύπνο ίσως φάω ένα γιαούρτι με λίγα αμύγδαλα ωμά αλλά σκέφτομαι μήπως πρέπει να το κόψω.

    μην το παρακανεις με τα αμυδγαλα

    Γλυκά δεν τρώω καθόλου και πίνω 2-3 λίτρα νερό κάθε μέρα και πράσινο τσάι κάποιες φορές.
    αυτα θα αλλαζα εγω,βεβαια υπαρχουν μελη με ποολυ μεγαλυτερη εμεπιρια κ γνωσεις να σε βοηθησουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-05-11 02:22 #6
    Προεπιλογή
    1.5 φλιτζάνι ρύζι είναι πολύ λες? Να διευκρινίσω ότι εννοώ βρασμένο πάντα....
    Και εκει με τα μακαρόνια που λες δεν διευκρινίζεις ποσότητα... αφού λέω.. 2 φλιτζάνια (βρασμένα πάντα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-05-11 03:56 #7
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    μια μικρη διορθωση. μαλλον αναφερεσε σε εναν απλο στοχο γραμμωσης.
    γιατι στεγνωμα με αυτα τα διατροφικα ειδει που εχεις δεν γινετε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-05-11 14:26 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alxk Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.5 φλιτζάνι ρύζι είναι πολύ λες? Να διευκρινίσω ότι εννοώ βρασμένο πάντα....
    Και εκει με τα μακαρόνια που λες δεν διευκρινίζεις ποσότητα... αφού λέω.. 2 φλιτζάνια (βρασμένα πάντα)
    Aγορινα λες στεγνωμα και οπως σου λεει κ ο Γιαννης δεν στεγνωνεις με αυτη την διατροφη(ειδικα με τις ποσοτητες υδατανδρακα που τρως).

    Δεν μπορω να διευκρινισω ποσοτητα γιατι ΕΣΥ αναλογα τις αναγκες σου τον μεταβολισμο σου κτλ θα καθορισεις ποσοτητες(δεν ενοοω γραμ μακαρονια η ρυζι αλλα ποσοτητα υδατανθρακα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-05-11 15:04 #9
    Προεπιλογή
    Δε νομίζω οτι είναι διατροφή γράμμωσης (με την αυστηρή έννοια του όρου).
    Είναι μια καλή διατροφή... γενικότερα αλλά στέγνωμα με τόσο υδατάνθρακα το βλέπω αδύνατο να πραγματοποιείται.

    ΥΓ: Γιατί αλλού χρησιμοποιείς gr ως μέτρο (πολύ σωστά) και αλλού φλυτζάνι (απροσδιόριστη ποσότητα);
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-05-11 17:23 #10
    Προεπιλογή
    Παιδιά αν μπορείτε πείτε μου κάτι πιο συγκεκριμένο..

    Λοιπόν καταρχήν η διατροφή αυτή είναι από διατροφολόγο με ειδίκευση στην αθλητική διατροφή αλλά ήταν για αύξηση των μυών περισσότερο (με πολύ περισσότερους υδατάνθρακες φυσικά..)
    Απλώ εγώ μείωσα τους υδατάνθρακες κατα το μισό τουλάχιστον και έβγαλα και κάποια αλλα με λίπη που ίσως είχε κτλ...
    Είναι προσαρμοσμένη στα πλαίσια μεσογειακής διατροφής.

    Εντάξει μπορεί να μην είναι στέγνωμα με την αυστηρή έννοια του όρου , αλλά τι θα προτείνατε να αλλάξω?

    Να βγάλω τελείως τους υδατάνθρακες μαζί με το ψάρι , το κρέας και το κοτόπουλο και να αφήσω μόνο βρώμη το πρωί πχ? Ή απλώς να τρώω μαζί με τα κρέατα αυτά υδατάνθρακες αλλά κι άλλο μειωμένους? Επίσης να μειώσω και την ποσότητα κρέατος/ψαριού/κοτόπουλου? Νομίζω είναι καλή εκεί.

    Καταρχήν διάβασα και λίγο άλλα θέματα, θα ταν καλύτερα να βγάλω τελείως τα γαλακτομικά?

    Επίσης το 1 φλιτζάνι παιδιά δεν είναι απροσδιόριστη ποσότητα. Όταν εννοώ 1 φλιτζάνι είναι συγκεκριμένο.. Δεν παίρνω 1 φλιτζάνι οποιοδήποτε. Υπάρχει συγκεκριμένο μέτρημα.. Τεσπα.. το 1 φλιτζάνι ρύζι ζυγίζει 100 γραμμάρια. Όταν εννοώ 1,5 φλιτζάνι δηλαδή είναι 150 γραμμάρια..

    Σαλάτα τρώω 2 φορές την ημέρα τις περισσότερες φορές πάντως.
    Απάντηση με παράθεση