Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 29 από 29
  1. 11-09-12 17:40 #16
    Προεπιλογή
    Είναι απο το ωλένιο όπως είπε ο Nive και οι υπόλοιποι. Τα πράματα είναι απλά αποχή απο χέρια για λίγο καιρό. Τα νεύρα δεν είναι μύες και τένοντες για να δυναμώνουν με την γυμναστική θέλει προσοχή η ωλένια νευρίτιδα δεν είναι καθόλου σπάνια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SHRED : 11-09-12 στις 17:43
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-09-12 18:15 #17
    Προεπιλογή
    εκει στα χερια την επα8α και εγω το σαββατο,πηγα και επαιξα και χθες πλατυ και το αποτελειωσα και τςρα με τσιμπαει και οταν βγαζω ταψι απο το φουρνο... κανας χειροπρακτης λετε να βοηθησει αμα συνεχιστει το 8εμα??
    οι μαλακες πολλοι και οι μπυρες τελειωνουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-09-12 18:57 #18
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    θα πας να κανεις μια εξεταση,η οποια ονομαζεται ''ΗΛΕΚΤΡΟΜΥΟΓΡΑΦΗΜΑ''.εκει ο φυσιατρος θα δει εαν πασχουν τα περιφερικα νευρα της ακρας χειρος(κερκιδικο,μεσο,ωλενιο)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-09-12 19:09 #19
    Προεπιλογή
    ωραια σε ευχαριστω...νευρολογο να ζητησω να δω ή ορθοπεδικο??
    οι μαλακες πολλοι και οι μπυρες τελειωνουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-09-12 20:44 #20
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    την εξεταση στην κανει φυσιατρος και σε παραπεμπει με το βιβλιοαριο σου ο ορθοπαιδικος που θα σε εξετασει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-09-12 21:54 #21
    Προεπιλογή
    ωραια,ευχαριστω!! πας και στο παλιο μου γυμναστηριο εχω μαθει!!
    οι μαλακες πολλοι και οι μπυρες τελειωνουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-09-12 23:07 #22
    Προεπιλογή
    το ηλεκτρομυογράφημα πρέπει να το κάνεις 4 βδομάδες αφού έχεις πάθει το συγκεκριμένο πρόβλημα και με την προυπόθεση ότι συνεχίζει να μουδιάζει το χέρι γιατί αν πας να το κάνεις τώρα άμεσα δεν θα δείξει τπτ. Συνήθως νευρολόγοι το κάνουν, τι είναι αυτοί οι φυσίατροι δε ξέρω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SHRED : 11-09-12 στις 23:10
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-09-12 01:48 #23
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    εγω ομως το εχω κανει και ξερω οτι οι φυσιατροι το κανουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-09-12 03:20 #24
    Προεπιλογή
    Εμένα νευρολόγος μου το κανε ( μάλιστα πλέον καλύπτεται και απο το ταμείο αυτή η εξέταση απο νευρολόγους αλλά τότε που το είχα κάνει εγώ πλήρωσα τα μαλλιοκέφαλά μου γιατί δεν είχε μπει ακόμη ) για φυσίατρο απλά δε ξέρω με τι ασχολείται η ειδικότητα αλλά οκ αφού λες ότι το κάνουν και αυτοί όπου του προτείνει ο ορθοπαιδικός θα πάει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SHRED : 12-09-12 στις 03:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-09-12 09:55 #25
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    ο φυσιατρος ασχολειται με αποκατασταση απο εγκεφαλικα,κινησιοθερεπεια,ηλεκτρομυογραφηματα.ειναι ειδικοτητα που αποτελειται απο νευρολογια,ορθοπαιδικη και παθολογια.ειχει ικανοτητες φυσιοθεραπευτη,μονο που ειναι και γιατρος.το αντικειμενο του ειναι το περιφερικο νευρικο συστημα,δηλαδη νωτιαιος μυελος και νευρα που εκφυονται.φυσιατροι εργαζονται στο Κ.Α.Τ και στο ΙΔΡΥΜΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΝΑΠΗΡΩΝ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-09-12 15:28 #26
    Προεπιλογή
    Μάλιστα. Εμείς εδώ Θεσσαλονίκη είτε είμαστε πίσω σε αυτά, είτε οι υπόλοιποι γιατροί έχουν τους φυσίατρους στο περιθόριο γιατί αμα πας και ρωτήσεις ορθοπαιδικό να σε στείλει σε φυσίατρο για αυτή τη δουλειά θα σου πεί "εγώ μόνο φυσικοθεραπεφτή και νευρολόγο ξέρω"
    Πάντως ο νευρολόγος που μου το κανε ειδικεύεται στην επεμβατική ηλεκτρομυογραφία και βάζει κάτι σαν βελόνες με botox στα σύνδρομα καρπιαίου σωλήνα. Μου είπε επίσης ότι δεν την κάνουν όλοι οι νευρολόγοι αυτή την εξέταση. Οπότε δε ξέρω ρωτάς και μαθαίνεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-09-12 02:04 #27
    Προεπιλογή
    μαλιστα...8α περιμενω μερικες μερες να το ξεκουρασω και αν συνεχισει 8α παω να το κοιταξω
    οι μαλακες πολλοι και οι μπυρες τελειωνουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-09-12 02:43 #28
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE TOUL Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο φυσιατρος ασχολειται με αποκατασταση απο εγκεφαλικα,κινησιοθερεπεια,ηλεκτρομυογραφηματα.ειναι ειδικοτητα που αποτελειται απο νευρολογια,ορθοπαιδικη και παθολογια.ειχει ικανοτητες φυσιοθεραπευτη,μονο που ειναι και γιατρος.το αντικειμενο του ειναι το περιφερικο νευρικο συστημα,δηλαδη νωτιαιος μυελος και νευρα που εκφυονται.φυσιατροι εργαζονται στο Κ.Α.Τ και στο ΙΔΡΥΜΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΝΑΠΗΡΩΝ.
    Στο ίδρυμα αναπήρων στους Αγ.Αναργύρους κάνουν τρομερή δουλειά οι φυσίατροι και μάλιστα με ελάχιστα μέσα αλλά κυρίως θέληση και αγάπη για το λειτούργημα που εκτελούν.Ειδικά το τμήμα του biofeedback για την νευρωγεννή κύστη είναι παράδειγμα προς μίμιση.Τα θετικά να ακούγονται...σε άλλα νοσοκομεία είναι απλά απαράδεκτοι.
    Ερώτηση στον γιατρό.Έχετε ακούσει ποτέ για την τεχνική της διάτασης του νευρικού ιστού ή neurodynamic μέθοδο που εφήρμοσε πρώτος ο Shacklock?
    Εγώ την έχω δουλέψει σε κάποια ``περίεργα`` -``στάσιμα`` περιστατικά και μου`λυσε τα χέρια.Ειδικά με πιέσεις και υπαισθησίες από περιφερική πίεση και όχι από δισκική ή ριζίτιδα.Δεν αναφέρομαι σε πάρεση.
    Φιλικά Νίκος.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-01-13 16:40 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ska Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια το τελευταιο καιρο νιωθω μετα την προπονηση ορισμενες φορες ενα μουδιασμα στο μικρο δαχτυλο και στον παραμεσο,ξερετε τι μπορει να ειναι?
    Παθαινω το ιδιο κι εγω. Πηγα σε ορθοπαιδικο κι εχω αυτο με το ωλενιο νευρο : http://www.neurocenter.gr/sympiesi-wleniou-neurou.html .
    Η ακτινογραφια δεν εδειξε κατι. 1 βδομαδα ξεκουραση και αν συνεχιστει τοτε μαγνητικη. Μεχρι και στο pc με ενα χερι γραφω. Το χει παθει κανενας? Δεν ειμαι αισιοδοξος
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12