Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 29
  1. 16-06-11 23:58 #1
    Προεπιλογή Μουδιασμα σε 2 δαχτυλα του αριστερου χεριου
    Παιδια το τελευταιο καιρο νιωθω μετα την προπονηση ορισμενες φορες ενα μουδιασμα στο μικρο δαχτυλο και στον παραμεσο,ξερετε τι μπορει να ειναι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-06-11 08:40 #2
    Προεπιλογή
    Ποσων ετων εισαι? Αλλες ενοχλησεις εχεις?
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-06-11 10:13 #3
    Προεπιλογή
    21 ειμαι,ασχολουμαι ενα χρονο με τα βαρη και δεν εχω καποιες αλλες ενοχλησεις ουτε πονο μονο το μουδιασμα.Πολυ εντονο μουδιασμα εχω μετα τη μερα δικεφαλων-τρικεφαλων και ενας φιλος μου ειπε οτι ισως πρεπει να κοψω τις γαλλικες πιεσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-06-11 10:50 #4
    Προεπιλογή
    απ οτι ξερω τα δυο αυτα δαχτυλα νευρωνονται αισθητικα απ το ωλενιο νευρο..προφανως καπου το ωλενιο νευρο σου ερεθιζεται,πιεζεται κλπ και πιθανοτερα κατα τη γνωμη μου στην αυλακα απ την οποια περνα στο υψος του αγκωνα..αρα μαλλον να κοψεις η να ελαττωσεις τις ασκησεις που σε ζοριζουν στην περιοχη εκεινη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-06-11 11:05 #5
    Προεπιλογή
    Μεσα στην προπονηση ομως δε νιωθω τιποτα αυτο ειναι το θεμα,μετα απο μερικες ωρες αφου γυρισω σπιτι αρχιζει το μουδιασμα.Ποιες ασκησεις πιστευεις οτι χειροτερευουν το προβλημα και μπορει στο μελλον να χειροτερεψει και να εχω καποιο αλλο θεμα περα απο το μουδιασμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-06-11 11:24 #6
    Προεπιλογή
    Στηριζεσαι συχνα στον αγκωνα του χεριου σου ή σε αυτο το χερι? Το πιεζεις δηλαδη με βαρος? (μπορει να γινεται και ασυναισθητα, οταν π.χ. γραφεις στον υπολογιστη να στηριζεισαι στην καρεκλα σε αυτο).

    Ειναι αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω, ωλενια νευριτιδα (πιθανως). Αν εχεις το χρονο τσεκαρε το σε ενα γιατρο αν χειροτερεψει.
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-06-11 11:46 #7
    Προεπιλογή
    Να σου πω την αληθεια δε το εχω προσεξει στη καθημερινοτητα μου αν στηριζομαι τοσο στον αγκωνα,θα δοκιμασω σημερα που εχω τρικεφαλα και μη κανω βυθισεις και γαλλικες και να τις αντικαταστησω με ασκησεις στην τροχαλια γιατι αν εχει να κανει με τραυματισμο στον αγκωνα που λες τοτε σιγουρα αυτες οι 2 ασκησεις χτυπανε πολυ αυτο το σημειο
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-06-11 18:10 #8
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Πίεση του ωλενίου νεύρου είναι.
    Προφανώς πιέζεται το ωλέκρανο και γι`αυτό σου δίνει αυτά τα συμπτώματα,ή κάπου αλλού στην πορεία του νεύρου.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-06-11 20:44 #9
    Προεπιλογή
    Παίζει να είναι και αυχένας...δεν είναι απαραίτητο να φταίνε τα βάρη. Καθότι είμαι παθών και στα δυό χέρια, το πρόβλημα σχεδόν εξαφανίστηκε με σωστή στάση (πολλές ώρες μπροστά σε pc με την οθόνη όχι ακριβώς μπροστά αλλά πλάγια είναι πολύ κακό), ανατομικό μαξιλάρι και στρώμα κτλ. Πήγα βέβαια σε ορθοπεδικό, έκανα μαγνητική και ηλεκτρομυογράφημα και το νεύρο πιεζόταν κάπου στους σπονδύλους του αυχένα. Όπως είπαν τα παιδιά το ωλένιο νεύρο μάλλον κάπου στη διαδρομή "μαγκώνει". Καλό είναι να το ψάξεις αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Η άσκηση μου έκανε καλό πάντως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-06-11 01:00 #10
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Χρηστο την πιθανότητα ριζίτιδας αυχενικής προέλευσης την παρέκαμψα γιατί ανέφερε το παιδί πως μουδιάζουν μόνο τα 2 δάχτυλά του..αν ήταν πίεση νεύρου-πρόπτωση δίσκου κλπ θα`χε πιο διάχυτο μούδιασμα και σίγουρα πορεία μουδιάσματος,αδυναμία και μυρμήγκιασμα.Οπότε υποθέτω (χωρίς να`χω εικόνα εκ του σύνεγκης) πως προέρχεται από πίεση περιφερικού μέρους του ωλενίου.
    Όνομα: hand-nerve.jpg Εμφανίσεις: 30677 Μέγεθος: 11,2 KB
    εδώ είναι η κατανομή σε ραχιαία και παλαμιαία επιφάνεια.

    Υ.Γ. αν ήταν από αυχένα θα υπήρχε θέμα Α7-Α8 που πιάνει κλάδους δερμοτομίου στο ωλένιο νεύρο.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-06-11 13:36 #11
    Προεπιλογή
    Με καταμπέρδεψες τώρα...τι να σου πω, εγώ στα λέω από την πλευρά του ασθενή..όσα καταλάβαινα από τους γιατρούς που ο καθένας είχε και διαφορετική αποψη. Πάντως εμένα μούδιαζαν μόνο ο μικρός και λίγο ο παράμεσος και μου είπαν ότι φταίει ο αυχένας και χίλια μοίρια άλλα. Μάλλον όμως έχεις δίκιο από την πορεία των πραγμάτων από εκεί και έπειτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-06-11 15:27 #12
    Whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-06-11 13:08 #13
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Το πήγες μακρυά αλλά όλα παίζουν...
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-06-11 16:45 #14
    Προεπιλογή
    Σιγουρα αυτο το μουδιασμα προερχεται απο την πιεση καποιου νευρου.Αυτο το νευρο μπορει να προερχεται απο τον αυχενα.Καλο θα ειναι να πας σε νευρολογο και να κανεις μαγνητικη.Το θεμα σου δεν ειναι για να το αφισεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-09-12 16:56 #15
    Προεπιλογή
    μου εχει παρουσιαστει και μενα αυτο το μουδιασμα στον παραμεσο και το μικρο δαχτυλο
    εχv ενοχληση σε ολο το χερι...ωμο αγκωνα βραχιονα και καταληγει στην εξωτερικη πλευρα του καρπου...εχω ξενερωσει απιστευτα
    λετε να ειναι νευρο ή τενοντιτιδα?? αμα παω gym και του γ****ω τη μανα λετε να στρωσει??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagg : 11-09-12 στις 17:02
    οι μαλακες πολλοι και οι μπυρες τελειωνουν
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία