Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 35
  1. 16-12-12 12:55 #1
    Προεπιλογή Κήλη και τώρα τι?
    Γεια χαρά σε όλους!
    πριν ενα μηνα ειχα καποιους πονους στο κατω μερος της μεσης και εκανα καποιες εξετασεις..αρχικα νομιζα πως ηταν πονο στο νεφρο αλλα μετα απο εξετασεις νεφρων έδειξαν πως δνε υπηρχε κανενα πρόβλημα
    τελικα από μια μαγνητική εδειξε πως εχω προβολη δίσκου Ο1 που απο οτι καταλαβα δνε ειναι και τοσο συνηθισμένο (?) και πως αυτο συνηθως προκαλειται απο τρακαρισμα ή απο κατι πολύ εντονο τελοσπάντων
    πληροφοριακα δνε εχω τρακαρει και εκπλησομαι πως μπορει να συνεβει αυτό
    οι πονοι σταματησαν αρχισα φυσικοθυεραπειες και πλεον απλα νιωθω μια μικρη ενοχληση σαν κουραση στη μεση
    προφανω ςκαι το γυμναστηριο το εχω σταματησει και τώρα...η αληθεια ειναι δνε ξερω αν θα πρεπει να αρχισω σιγα σιγα να το ξανα αρχισω και αν θα μπορεσω ποτε να ξανα κανω ενα φυσιολογικο προγραμμα γυμναστηριου ¨(

    εχει τυχει σε κανεννα απο εσάς?
    το καλυτερο που μου ειπαν οσοι μιλησα ειναι το κολυμβητηριο και ασκησεις κοιλιακων και ραχιαίων
    θα πρεπει να ανυσηχω?θα μπορεσω να μπω κανονικα σε προητραμμα καποια στιγμη ή θα πρεπει να ξεχασω την παλια μου ρουτίνα? Η οποια δεν ηταν και κατι το εξυσυζητημένο δεν εκανα πολλα βαρη σε φυσιολογικα πλαισια πάντα και οχι με πολα κιλα η λαηθεια είναι
    ευχαριστώ παρα πολυ οποια βοήθεια/σκεψη παντα ευπρόσδεκτη
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-12-12 13:08 #2

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Περίμενε να πάρεις απόψεις από άτομα που έχουνε πάθει κάτι παρόμοιο.. Η άποψή μου είναι ότι δεν φταις γι αυτό που έπαθες. ήταν να το πάθεις και το έπαθες.. Γιατί τότε εγώ και πολλοί άλλοι που έχουμε κάνει τρελά πράγματα και δεν πάθαμε κάτι είναι η απόδειξη... Πάντως το γυμναστήριο δε θα χρειαστεί να το κόψεις. Το πολύ πολύ να αποφεύγεις κάποιες ασκήσεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-12-12 13:12 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο warrior s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε να πάρεις απόψεις από άτομα που έχουνε πάθει κάτι παρόμοιο.. Η άποψή μου είναι ότι δεν φταις γι αυτό που έπαθες. ήταν να το πάθεις και το έπαθες.. Γιατί τότε εγώ και πολλοί άλλοι που έχουμε κάνει τρελά πράγματα και δεν πάθαμε κάτι είναι η απόδειξη... Πάντως το γυμναστήριο δε θα χρειαστεί να το κόψεις. Το πολύ πολύ να αποφεύγεις κάποιες ασκήσεις..
    καλημερα και ευχαριστω για τηα μμεση απάντηση
    και εγω δεν θελω να το κόψω γιαυτο και εκφραζω την ανησυχια μου εδώ!
    θα ηθελα να μαθω και απο αλλους χρήστες εδώ με παρομοια προβλήματα...κηλη με κηλη διαφέρει συνηθως απο αυτα που διαβάζω οι περισσοτεροι εχουν κηλες σε Ο4-Ο5 βεβαια...αλλα καθε αποψη παντα δεκτη
    να επισημανω πως θα συνεχιζω να πηγαινω στον ορθοπεδικο και θα παιρνω γενικοτυερα αποψεις ετσι ωστε να βρω την καταλληλη λύση
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-12-12 13:18 #4

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Το γυμναστήριο δεν πρόκειται να το κόψεις μην ανησυχείς Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ψαχτείς και να βρείς την καλύτερη λύση στο πρόβλημα. Πολλοί έχουνε πάθει κήλη και μια χαρά γυμνάζονται. Εντάξει δεν μπορούν να κάνουν κάποιες ασκήσεις αλλά εντάξει.. Απλά έμειναν εκτός προπονήσεων για ένα διάστημα όταν έκαναν την εγχείρηση.. Αλλά όπως σωστά είπες κήλη με κήλη διαφέρει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-12-12 13:19 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Κήλη και τώρα τι?
    Εγώ έχω τρεις, όταν υποχώρησαν οι πόνοι, έχασα το περιττό λίπος, κοιλιακούς - ραχιαιους συνέχεια και όλα καλα! Μην αγχωνεσαι, προσοχή όμως στις ασκήσεις! Deal lift κτλ τα ξεχνάς, και οτιδήποτε ταλαιπωρεί τη μέση, υπάρχουν εναλλακτικές ασκήσεις για τα πάντα! Και ψυχραιμία!

    Εγω κάνω καθημερινά βάρη και αερόβια πλέον χωρίς κανένα πρόβλημα!

    Εγχειρηση κάνεις αν σου παραλύσει κανά πόδι, μην τρελαινεσαι!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mikekan : 16-12-12 στις 13:21
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-12-12 13:41 #6

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Peristeri
    Μηνύματα
    181
    Προεπιλογή
    Καλημέρα

    Φίλε μου και εγώ εδώ και 10 χρόνια έχω κήλη στην μέση αλλά και άλλα θέματα όπως δισχιδούς ράχη και σπονδυλόλιση και άλλα με κύριο όμως και πιο σοβαρό αυτό της δισκοκήλης.

    Έχει τύχει να με πιάσει η μέση μου και να μην μπορώ να κουνηθώ ούτε για τουαλέτα 15 ημέρες .

    Να ξέρεις ότι πρόβλημα δεν σου δημιουργεί τόσο το να σηκώσεις βάρος αλλά κυρίως να το σηκώσεις με λάθος τρόπο ή να κάνεις κάποια απότομη και λάθος κίνηση...... να φανταστείς όσες φορές με έχει πιάσει ήταν από απότομο σκύψιμο χωρίς καθόλου βάρος.

    Γυμναστήριο συνεχίζεις λοιπόν κανονικά με βάρη όπως εγώ απλά προσπάθησε αρχικά να κάνεις αρκετούς ραχιαίους για να δυναμώσεις τους μυς σε εκείνο το σημείο ώστε να απορροφούν αυτοί τον οποιοδήποτε κραδασμό και να μην επηρεάζουν τους σπονδύλους. Νομίζω αυτό είναι το σημαντικότερο από όλα.

    Στα βάρη που κάνεις κοιτάζεις κυρίως να τα κάνεις ξαπλωμένος σε οριζόντιο πάγκο ή καθιστός έχοντας πάντα στο νου σου να μην κάνεις κάποια απότομη κίνηση που θα επηρεάσει την μέση .

    Αν για παράδειγμα κάνεις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα όρθιος θα πας και θα ακουμπήσεις την πλάτη σου σε έναν τοίχο του γυμναστηρίου και θα κάνεις τις κάμψεις ώστε να εξασφαλίσεις ότι δεν θα σου ξεφύγει και θα λυγίσεις λόγο βάρους την μέση σου.

    Τις βαριές ασκήσεις που επηρεάζουν την μέση τις ξεχνάς πχ. άρσεις θανάτου , squat .......αλλά όπως λέει και ο φίλος απο πάνω υπάρχουν πολλές άλλες που κάνουν την ίδια δουλειά ....

    Το γυμναστήριο και τα βάρη γενικά λοιπόν αν τα κάνεις σωστά όχι μόνο δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα αλλά αντιθέτως θα σε βοηθήσουν ώστε να μην χειροτερέψει το πρόβλημα σου.

    Γενικά να ξέρεις είναι ένα πρόβλημα που θα σε ακολουθεί για πάντα αλλά αν μάθεις να ζεις μαζί του και ξέρεις να προσέχεις δεν πρόκειται να σε επηρεάσει πουθενά .....
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-12-12 13:48 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο warrior s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γυμναστήριο δεν πρόκειται να το κόψεις μην ανησυχείς Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ψαχτείς και να βρείς την καλύτερη λύση στο πρόβλημα. Πολλοί έχουνε πάθει κήλη και μια χαρά γυμνάζονται. Εντάξει δεν μπορούν να κάνουν κάποιες ασκήσεις αλλά εντάξει.. Απλά έμειναν εκτός προπονήσεων για ένα διάστημα όταν έκαναν την εγχείρηση.. Αλλά όπως σωστά είπες κήλη με κήλη διαφέρει.
    με άγχωσες!!κανεις δνε μου ειπε για επέμβαση!!!!
    ελπιζω να μην χρειαστεί καν!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-12-12 13:49 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω τρεις, όταν υποχώρησαν οι πόνοι, έχασα το περιττό λίπος, κοιλιακούς - ραχιαιους συνέχεια και όλα καλα! Μην αγχωνεσαι, προσοχή όμως στις ασκήσεις! Deal lift κτλ τα ξεχνάς, και οτιδήποτε ταλαιπωρεί τη μέση, υπάρχουν εναλλακτικές ασκήσεις για τα πάντα! Και ψυχραιμία!

    Εγω κάνω καθημερινά βάρη και αερόβια πλέον χωρίς κανένα πρόβλημα!

    Εγχειρηση κάνεις αν σου παραλύσει κανά πόδι, μην τρελαινεσαι!
    ευχαριστω παρα πολύ αρκετα ανακουφιστικη η απαντηση..έω να αρχισω οπως ειπα και αρχικά κολυμβητηριο που απο οτι διαβαζω βοηθαει πολυ την μεση και μετα να ξανα αρχισω γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-12-12 13:53 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ger1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα

    Φίλε μου και εγώ εδώ και 10 χρόνια έχω κήλη στην μέση αλλά και άλλα θέματα όπως δισχιδούς ράχη και σπονδυλόλιση και άλλα με κύριο όμως και πιο σοβαρό αυτό της δισκοκήλης.

    Έχει τύχει να με πιάσει η μέση μου και να μην μπορώ να κουνηθώ ούτε για τουαλέτα 15 ημέρες .

    Να ξέρεις ότι πρόβλημα δεν σου δημιουργεί τόσο το να σηκώσεις βάρος αλλά κυρίως να το σηκώσεις με λάθος τρόπο ή να κάνεις κάποια απότομη και λάθος κίνηση...... να φανταστείς όσες φορές με έχει πιάσει ήταν από απότομο σκύψιμο χωρίς καθόλου βάρος.

    Γυμναστήριο συνεχίζεις λοιπόν κανονικά με βάρη όπως εγώ απλά προσπάθησε αρχικά να κάνεις αρκετούς ραχιαίους για να δυναμώσεις τους μυς σε εκείνο το σημείο ώστε να απορροφούν αυτοί τον οποιοδήποτε κραδασμό και να μην επηρεάζουν τους σπονδύλους. Νομίζω αυτό είναι το σημαντικότερο από όλα.

    Στα βάρη που κάνεις κοιτάζεις κυρίως να τα κάνεις ξαπλωμένος σε οριζόντιο πάγκο ή καθιστός έχοντας πάντα στο νου σου να μην κάνεις κάποια απότομη κίνηση που θα επηρεάσει την μέση .

    Αν για παράδειγμα κάνεις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα όρθιος θα πας και θα ακουμπήσεις την πλάτη σου σε έναν τοίχο του γυμναστηρίου και θα κάνεις τις κάμψεις ώστε να εξασφαλίσεις ότι δεν θα σου ξεφύγει και θα λυγίσεις λόγο βάρους την μέση σου.

    Τις βαριές ασκήσεις που επηρεάζουν την μέση τις ξεχνάς πχ. άρσεις θανάτου , squat .......αλλά όπως λέει και ο φίλος απο πάνω υπάρχουν πολλές άλλες που κάνουν την ίδια δουλειά ....

    Το γυμναστήριο και τα βάρη γενικά λοιπόν αν τα κάνεις σωστά όχι μόνο δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα αλλά αντιθέτως θα σε βοηθήσουν ώστε να μην χειροτερέψει το πρόβλημα σου.

    Γενικά να ξέρεις είναι ένα πρόβλημα που θα σε ακολουθεί για πάντα αλλά αν μάθεις να ζεις μαζί του και ξέρεις να προσέχεις δεν πρόκειται να σε επηρεάσει πουθενά .....
    να εισαι καλα φιλε μου
    θα προσπαθήσω να μαθω και προφανως να ζησω με αυτο..δεν γινεται και αλλιως!!!!
    ειναι και το θεμα της καθημερινοτητας που με βρισκει σε ενα γραφειο και σε μια καρεκλα για πολλές ωρες!
    γενικά καυιστος νιωθω απλα μια σαν "κούραση" στο συγκεκριμενο σημείο
    απο την αλη οταν ειμαι ορθιοος..δεν εμφανιζεται τοσο πολυ
    οπως ειπα ειναι ενας μηνας μετα απο τοτε που το επαθα
    ξαφνικά ηρθε..πλεον πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι τροπους αντιμετωπισης και βεβαια..συμβιωσης με αυτό!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-12-12 14:08 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Κήλη και τώρα τι?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο qbase Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω παρα πολύ αρκετα ανακουφιστικη η απαντηση..έω να αρχισω οπως ειπα και αρχικά κολυμβητηριο που απο οτι διαβαζω βοηθαει πολυ την μεση και μετα να ξανα αρχισω γυμναστήριο!
    Ξέρω πως αισθάνεσαι, και εγω χρόνια μέσα στον αθλητισμό ήμουν στα όρια της κατάθλιψης! Οσο και να πονάς, θα περάσει! Απλα θέλει λίγο προσοχη τώρα!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-12-12 14:09 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω πως αισθάνεσαι, και εγω χρόνια μέσα στον αθλητισμό ήμουν στα όρια της κατάθλιψης! Οσο και να πονάς, θα περάσει! Απλα θέλει λίγο προσοχη τώρα!
    και εγω αυτο ευχομαι..
    και να δείξουν "κατανόηση" η διευθυνση του γυμναστηριου
    αν και δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτό....
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-12-12 14:17 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Κήλη και τώρα τι?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο qbase Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω αυτο ευχομαι..
    και να δείξουν "κατανόηση" η διευθυνση του γυμναστηριου
    αν και δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτό....
    Θα περάσει πίστεψε με, οπως σου είπα έχω τρεις και σε χειρότερο σημείο και είχα ΦΡΙΚΤΟΥΣ πόνους για 2 μήνες, όχι απλα ενοχλήσεις! Εδω και 1,5 χρόνο δεν έχω τη παραμικρή ενόχληση!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-12-12 14:21 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα περάσει πίστεψε με, οπως σου είπα έχω τρεις και σε χειρότερο σημείο και είχα ΦΡΙΚΤΟΥΣ πόνους για 2 μήνες, όχι απλα ενοχλήσεις! Εδω και 1,5 χρόνο δεν έχω τη παραμικρή ενόχληση!
    ισως η υπερπληροφορηση κανει κακο γιατι εχω διαβασει τα παντα
    το σημειο που το επαθα δηλαδη το Ο1 το παιαινει καποιος απο υτρακαρισμα ή κατι τοσο δυνατο..πραγμα που δνε εχω παθει εγώ και σιγουρα θα το θυμόμουν!

    Ευχομαι να επανέλθω συντομα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-12-12 14:24 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Κήλη και τώρα τι?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο qbase Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισως η υπερπληροφορηση κανει κακο γιατι εχω διαβασει τα παντα
    το σημειο που το επαθα δηλαδη το Ο1 το παιαινει καποιος απο υτρακαρισμα ή κατι τοσο δυνατο..πραγμα που δνε εχω παθει εγώ και σιγουρα θα το θυμόμουν!

    Ευχομαι να επανέλθω συντομα!!
    Χαχα, και εγω το ίδιο έκανα και ειχα φρικαρει, σταματά να διαβάζεις ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του όντας στο πόνο εκείνη τη στιγμή. Κοιλιακούς, ραχιαιους, όσο πιο λίγα κιλα γίνεται και να σηκώνεις βαρη με το σωστό τροπο! Και θα είσαι περδίκι!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mikekan : 16-12-12 στις 14:27
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-12-12 15:14 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα, και εγω το ίδιο έκανα και ειχα φρικαρει, σταματά να διαβάζεις ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του όντας στο πόνο εκείνη τη στιγμή. Κοιλιακούς, ραχιαιους, όσο πιο λίγα κιλα γίνεται και να σηκώνεις βαρη με το σωστό τροπο! Και θα είσαι περδίκι!
    ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε πως να κανω πρωτα 10 μερες μονο ραχιαιους και μετα να αρχισω κοιλιακους..δεν ξερω γιατι..ισω ςνα δυναμωσουν πρωτα οι ραχιαίοι?ίσως
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία