Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 53
  1. 18-06-11 15:51 #1
    Προεπιλογή προταση για πολεμικη τεχνη
    Γεια σας παιδια θα ηθελα να ακουσω καποια προταση εδω...

    Σκεφτομαι να αρχισω κικ βοχινγ αν οχι mai thai. Να πω οτι περα απο 2 μηνες krav manga και λιγο καρατε που ειχα κανει παλιοτερα δεν εχω αλλη εμπειρια στις πολεμικες τεχνες.Παρολαυτα εχω καποιο ογκο λογω γυμναστηριου αν και δεν εχω γραμμωσει ακομα οπως θα ηθελα.
    Οποτε
    1)Θα ηθελα μια προταση σχολης αλλα ΠΟΛΥ καλης σχολης στα Χανια αφου θα κανω τον μισθο να τον κανω σωστα.Καποιον καλο δασκαλο που να μην ηδονίζεται με τον εξευτελισμό των μαθητων του και να μην υπαρχει χλευασμος γενικα.
    2)Δεν με ενδιαφερει γενικα ο πρωταθλητισμος να παρω μερος σε αγωνες και να παρα ζωνες.Δεν μου αρεσουν γενικα αυτα...ζωνες κτλ...
    Θελω οτι κανω να το κανω για την παρτυ μου. Να προπονηθω να γινω αρκετα καλος και να νιωσω τρελη αυτοπεποιηθηση στον δρομο σε περιπτωση που δεκτω επιθεση απο καποιον τζαμπαμαγκα υπουλα απλως.
    Ειχα μια ασχημη εμπειρια προσφατα και αντεδρασα πολυ φοβισμενα παρολο που αυτος που μου επιτεθηκε ηταν μπουλουκος. Παλιοτερα δεν ειμουν ετσι δεν χαριζα καστανα οποτε πιστευω οτι με τα χρονια και το κλεισιμο στο σπιτι εγινα καπως μαλθακος.
    Μην μπουμε τωρα πλζ στο τριπακι να λεμε οτι δεν ειναι σωστο να μαθαινουμε μια πολεμικη τεχνη για αυτο το πραγμα.
    Το ξερω και την πολεμικη τεχνη την θελω και για να φτιαξω σωμα και για να εκτονονομε λιγο αλλα και για την δυσκολη στιγμη εξω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-06-11 19:45 #2
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Αν θες να πλακώνεις box η μουάι-thai. Το kik ξέχασε το! Τώρα για καλές σχολες, στο επίπεδο που είσαι, όλες οι σχολες που δεν είναι μάπα (εύκολο να διακρίνεις) για σένα θα είναι το ίδιο! Και στα 2, ειδικά στο thai θα γραμμώσεις gt προπονώντας σε αυτά κανεις ταυτόχρονα και αερόβια. Σε συνδυασμό με το γυμναστήριο είναι τέλεια. θα σε συμβούλευα επίσης να αρχίσεις από τώρα διατάσσεις αν σκέφτεσαι το thai. Αν τις βαριέσαι φύγε για box!

    Τώρα όσον αφοra το περιστατικό σου με τον μπουλούκο, περισσότερο ψυχολογία είναι. Μπορεί κάποιος να μαμάη και να "πανοκοβαλεται" μέχρι να αρχίσει ο καβγάς! Αλλα μόλις φεύγεις από box και thai, είναι σαν βγαίνει σφηγκοφωλιά! Όχι μονο δεν κωλώνεις, αλλα μπορεί και με το παραμικρό να σκαλώνεις!
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-06-11 19:55 #3
    Προεπιλογή
    Ποιες οι διαφορες αναμεσα σε μποξ/μουαι ται/κικ μποξινγκ/πυγμαχια/καρατε?

    Το ψηνω και γω να αρχισω μια πολεμικη τεχνη μιας και την αλλη μου αγαπη την μπαλα δυσκολα να την εξασκω με ευκολια...
    Μεχρι και βενζινη εισπνεω σε περιοδους χαρμανας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-06-11 20:05 #4
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beatshooter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες οι διαφορες αναμεσα σε μποξ/μουαι ται/κικ μποξινγκ/πυγμαχια/καρατε?

    Το ψηνω και γω να αρχισω μια πολεμικη τεχνη μιας και την αλλη μου αγαπη την μπαλα δυσκολα να την εξασκω με ευκολια...
    Αυτά τα ξέρεις! Πυγμαχία είναι η ελληνική μετάφραση του box. Kik-μποξ είναι η αμερικανια που μαζί με χερια κανεις και πόδια, αλλα κυρίως μαθαίνεις να παίρνεις πόντους για αυτό και δεν μου πολύ-αρέσει. Μuay-Thai (μούι-ται προφέρεται) είναι σαν το kik, μονο που χρησιμοποιείς γόνατα, αγκώνες, labes, κουτουλιδια και γενικά είναι δολοφονικό. Karate αστο καλύτερα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Michaelangelo : 18-06-11 στις 20:10
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-06-11 20:08 #5
    Προεπιλογή
    αρχικα το μποξ και ι πυγμαχια ειναι το ιδιο πραγμα και εχει να κανει με χερια μονο
    το thai εχει και χερια(μπουνιεσ,αγκονιεσ) κατηοσ και ποδια(κλοτσιεσ γονατιεσ),και αν πεσεισ σε κανα ψαγμενο δασκαλο θα σου μαθει και καποιεσ βασικεσ λαβεσ !!!
    το kickεχει χερια(μπουνιεσ)και ποδια(κλοτσιεσ)-πολυ πιθανο στο kick να σε μαθουν και γονατιεσ αλλα σε αγωνιστικο επιπεδο δν επιτρεποντε
    τορα για αποτελεσματα στο σωμα με ολα σχεδον τα ιδια εχεισ καθωσ ειναι φουλ αεροβια θα γραμμωσεισ και σε συνδιασμο με γυμναστιριο ειναι το ιδανικο!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-06-11 21:13 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Michaelangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να πλακώνεις box η μουάι-thai. Το kik ξέχασε το! Τώρα για καλές σχολες, στο επίπεδο που είσαι, όλες οι σχολες που δεν είναι μάπα (εύκολο να διακρίνεις) για σένα θα είναι το ίδιο! Και στα 2, ειδικά στο thai θα γραμμώσεις gt προπονώντας σε αυτά κανεις ταυτόχρονα και αερόβια. Σε συνδυασμό με το γυμναστήριο είναι τέλεια. θα σε συμβούλευα επίσης να αρχίσεις από τώρα διατάσσεις αν σκέφτεσαι το thai. Αν τις βαριέσαι φύγε για box!

    Τώρα όσον αφοra το περιστατικό σου με τον μπουλούκο, περισσότερο ψυχολογία είναι. Μπορεί κάποιος να μαμάη και να "πανοκοβαλεται" μέχρι να αρχίσει ο καβγάς! Αλλα μόλις φεύγεις από box και thai, είναι σαν βγαίνει σφηγκοφωλιά! Όχι μονο δεν κωλώνεις, αλλα μπορεί και με το παραμικρό να σκαλώνεις!


    ευχαριστω πολυ!
    ναι για μαι ται θα πηγαινα χαλαρα αλλα οπως ειπα δεν ξερω αν εχουμε σχολη εδω στα Χανια. Ρεθυμνο παλιοτερα ειχα ακουσει οτι δεν εχει.
    Το περιστατικο με τον μπουλουκο ασε με εξοργισε τρελα.Να κανω τοσα χρονια γυμναστηριο να εχω εναν αξιοπρεπες ογκο και να μου επιτεθει ετσι υπουλα και εγω μετα να μην του ορμησω οταν τον τραβηξαν απο πανω μου αλλα να ειμαι ακομα ξαφνιασμενολς και τρομοκρατημενος! Ντροπη και μονο ντροπη!
    Οταν λες οτι μολις φευγω απο το ται δεν θα κωλωνω αλλα μπορει και με το παραμικρο να σκαλωνω τι ενοεις?
    Δεν ειναι λιγο αντιθετα αυτα ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-06-11 21:15 #7
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mystical Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια θα ηθελα να ακουσω καποια προταση εδω...

    Σκεφτομαι να αρχισω κικ βοχινγ αν οχι mai thai. Να πω οτι περα απο 2 μηνες krav manga και λιγο καρατε που ειχα κανει παλιοτερα δεν εχω αλλη εμπειρια στις πολεμικες τεχνες.Παρολαυτα εχω καποιο ογκο λογω γυμναστηριου αν και δεν εχω γραμμωσει ακομα οπως θα ηθελα.
    Οποτε
    1)Θα ηθελα μια προταση σχολης αλλα ΠΟΛΥ καλης σχολης στα Χανια αφου θα κανω τον μισθο να τον κανω σωστα.Καποιον καλο δασκαλο που να μην ηδονίζεται με τον εξευτελισμό των μαθητων του και να μην υπαρχει χλευασμος γενικα.
    2)Δεν με ενδιαφερει γενικα ο πρωταθλητισμος να παρω μερος σε αγωνες και να παρα ζωνες.Δεν μου αρεσουν γενικα αυτα...ζωνες κτλ...
    Θελω οτι κανω να το κανω για την παρτυ μου. Να προπονηθω να γινω αρκετα καλος και να νιωσω τρελη αυτοπεποιηθηση στον δρομο σε περιπτωση που δεκτω επιθεση απο καποιον τζαμπαμαγκα υπουλα απλως.
    Ειχα μια ασχημη εμπειρια προσφατα και αντεδρασα πολυ φοβισμενα παρολο που αυτος που μου επιτεθηκε ηταν μπουλουκος. Παλιοτερα δεν ειμουν ετσι δεν χαριζα καστανα οποτε πιστευω οτι με τα χρονια και το κλεισιμο στο σπιτι εγινα καπως μαλθακος.
    Μην μπουμε τωρα πλζ στο τριπακι να λεμε οτι δεν ειναι σωστο να μαθαινουμε μια πολεμικη τεχνη για αυτο το πραγμα.
    Το ξερω και την πολεμικη τεχνη την θελω και για να φτιαξω σωμα και για να εκτονονομε λιγο αλλα και για την δυσκολη στιγμη εξω!
    οι εντυπωσεις σου απο το krav-maga?γιατι το σταματησες βασικα?για δρομο ειναι the best
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-06-11 21:22 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι εντυπωσεις σου απο το krav-maga?γιατι το σταματησες βασικα?για δρομο ειναι the best
    το κραβ μαγκα ειναι πραγματι πολυ ωραιο. Ο λογος που το σταματησα ηταν γιατι οταν το εκανα τοτε ειχα πιεση χρονου λιγο και καθως ειμουν ανοητος για να οργανωσω το προγραμμα μου καλυτερα προτιμησα να το αφησω. Και να δωσω εμφαση τοτε στο gym.

    Κοιταξε στο σημειο που ειχα φτασει ειχε ενδιαφερον κτλ αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι καλο αφου εχεις κανει για καποιο καιρο μια καθαρα πολεμικη τεχνη για ξυλικη.
    Εμεις καναμε κυριως λαβες και οχι τοσο κτυπηματα.
    Δεν ξερω βεβαια αν αργοτερα γινοταν πιο "αγριο".

    Νιωθω οτι για την περιπτωση μου χρειαζομαι κατι που να με εξασκησει κυριως στο κλωτσομπουνιδι. Να μου βγαινει δηλαδη χωρις προβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-06-11 21:33 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beatshooter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες οι διαφορες αναμεσα σε μποξ/μουαι ται/κικ μποξινγκ/πυγμαχια/καρατε?

    Το ψηνω και γω να αρχισω μια πολεμικη τεχνη μιας και την αλλη μου αγαπη την μπαλα δυσκολα να την εξασκω με ευκολια...
    Το καθένα, είναι η μέρα με τη νύχτα. Από όσα ανέφερες, ΠΤ με την παραδοσιακή έννοια του χώρου είναι το Karate και το Muai Tai.

    Mystical, όπου πας, φρόντισε να πεις στον υπεύθυνο της σχολής τους λόγους για τους οποίους θέλεις να ασχοληθείς.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-06-11 21:36 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mystical, όπου πας, φρόντισε να πεις στον υπεύθυνο της σχολής τους λόγους για τους οποίους θέλεις να ασχοληθείς.

    Δεν ξερω κατα ποσο θα ακουστει ωραιο ο βασικος λογος που θελω να παω και αν ο υπευθυνος της σχολης θα θελει να με μαθει μετα καλα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-06-11 22:07 #11
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καθένα, είναι η μέρα με τη νύχτα. Από όσα ανέφερες, ΠΤ με την παραδοσιακή έννοια του χώρου είναι το Karate και το Muai Tai.

    Mystical, όπου πας, φρόντισε να πεις στον υπεύθυνο της σχολής τους λόγους για τους οποίους θέλεις να ασχοληθείς.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mystical Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω κατα ποσο θα ακουστει ωραιο ο βασικος λογος που θελω να παω και αν ο υπευθυνος της σχολης θα θελει να με μαθει μετα καλα...
    ναι οντως σε αυτο που λεει ο ο Mystical συμφωνω,θα τον παρουν στο ψιλο μετα...αλλα νταξ αμα πας για παραδειγμα κραβ μαγκα δεν χρειαζεται να του πεις του αλλου γιατι το θες,ειναι απλο....θα ξεκινησω και γω απο Σεπτεμβρη κραβ μαγκα
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-06-11 22:25 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mystical Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω κατα ποσο θα ακουστει ωραιο ο βασικος λογος που θελω να παω και αν ο υπευθυνος της σχολης θα θελει να με μαθει μετα καλα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι οντως σε αυτο που λεει ο ο Mystical συμφωνω,θα τον παρουν στο ψιλο μετα...αλλα νταξ αμα πας για παραδειγμα κραβ μαγκα δεν χρειαζεται να του πεις του αλλου γιατι το θες,ειναι απλο....θα ξεκινησω και γω απο Σεπτεμβρη κραβ μαγκα
    Mystical, ασχολούμαι πολλά χρόνια με τις ΠΤ και μπορώ να σου πω ότι το τι θέλει ο καθένας είναι πολύ εύκολα αντιληπτό στον μικρόκοσμο μιας σχολής. Θα το αντιληφθεί ο υπεύθυνος εκεί που θα πας, άσε που οι πιο πολλοί ξεκινάνε για τους ίδιους με εσένα λόγους: αυτοπεποίθηση, ικανότητα επιβίωσης στον δρόμο, καλή φυσική κατάσταση κτλ.

    Παρόλαυτά, πιο πολύ στο είπα για να δεις τι θα σου απαντήσει ο κάθε υπεύθυνος. Αν σου τάξει λαγούς με πετραχείλια και σου πει π.χ. ότι σε 3 μήνες θα δέρνεις κόσμο και κοσμάκη έξω, θα σου πρότεινα να μην ξαναπάς. Αν σου δώσει μετριοπαθή απάντηση και κοιτάξει να σου περάσει μια άλλη νοοτροπία, είμαι της άποψης να τον προτιμήσεις.

    Καταλαβαίνω ότι όσα σου λέω απέχουν από αυτό που έχεις στο μυαλό σου αυτή την στιγμή, αλλά με το σκεπτικό που έχεις τώρα λειτουργείς περισσότερο λόγω πληγωμένου εγωισμού και θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτό είναι επικίνδυνο για σένα. Είναι πολύ εύκολο να αρχίσεις να υπερεκτιμάς τον εαυτό σου, να σου ξανασυμβεί κάτι και να μην ανταποκριθείς όπως θα ήθελες και να στεναχωρηθείς περισσότερο. Και αν πέσεις σε εκπαιδευτή που θέλει τα ωράια σου τα λεφτά, είναι εύκολο να εκμεταλλευτεί την παρούσα ψυχική σου κατάσταση κάνοντάς σε να νομίζεις ότι είσαι Bruce Lee ενώ στην πραγματικότητα δεν θα είσαι...
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-06-11 22:35 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mystical, ασχολούμαι πολλά χρόνια με τις ΠΤ και μπορώ να σου πω ότι το τι θέλει ο καθένας είναι πολύ εύκολα αντιληπτό στον μικρόκοσμο μιας σχολής. Θα το αντιληφθεί ο υπεύθυνος εκεί που θα πας, άσε που οι πιο πολλοί ξεκινάνε για τους ίδιους με εσένα λόγους: αυτοπεποίθηση, ικανότητα επιβίωσης στον δρόμο, καλή φυσική κατάσταση κτλ.

    Παρόλαυτά, πιο πολύ στο είπα για να δεις τι θα σου απαντήσει ο κάθε υπεύθυνος. Αν σου τάξει λαγούς με πετραχείλια και σου πει π.χ. ότι σε 3 μήνες θα δέρνεις κόσμο και κοσμάκη έξω, θα σου πρότεινα να μην ξαναπάς. Αν σου δώσει μετριοπαθή απάντηση και κοιτάξει να σου περάσει μια άλλη νοοτροπία, είμαι της άποψης να τον προτιμήσεις.

    Καταλαβαίνω ότι όσα σου λέω απέχουν από αυτό που έχεις στο μυαλό σου αυτή την στιγμή, αλλά με το σκεπτικό που έχεις τώρα λειτουργείς περισσότερο λόγω πληγωμένου εγωισμού και θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτό είναι επικίνδυνο για σένα. Είναι πολύ εύκολο να αρχίσεις να υπερεκτιμάς τον εαυτό σου, να σου ξανασυμβεί κάτι και να μην ανταποκριθείς όπως θα ήθελες και να στεναχωρηθείς περισσότερο. Και αν πέσεις σε εκπαιδευτή που θέλει τα ωράια σου τα λεφτά, είναι εύκολο να εκμεταλλευτεί την παρούσα ψυχική σου κατάσταση κάνοντάς σε να νομίζεις ότι είσαι Bruce Lee ενώ στην πραγματικότητα δεν θα είσαι...
    Σε ευχαριστω για την ομορφη απαντηση σου και το ενδιαφερον σου.
    Ξερω απο το γυμναστηριο οτι οταν καποιος ταζει φοβερα αποτελεσματα σε ελαχιστο χρονο ειναι παπατζης. Σιγουρα θελει δουλεια και χρονο το καλο
    Κολαω λιγο στον τροπο που θα το εξηγησω γιατι δεν θελω να δωσω την εντυπωση κανενος αληταμπουρα και να μπει σε σκεψεις ο αλλος οπως "πω πως θα τον ξεφορτωθω και αυτος μπορει να γινει επικινδυνος αν μαθει καλα με τον καιρο κτλ"
    Ειμαι πολυ ηρεμο ατομο και δεν ειμαι κανεις καγκουρας αλλα θελω να ειμαι σε θεση να μπορω να εξουδετερωσω καποιον που μου επιτιθεται υπουλα ευκολα και αμεσα.

    Το περιστατικο που ανεφερα ναι πληγωσε αρκετα τον εγωισμο μου και με εκανε να δω οτι πρεπει να κανω τον εαυτο μου λιγο πιο ανετο και με αυτοπεποιηθηση σε τετοιες καταστασεις γιατι μπορει να μου ξανατυχει και αργοτερα κατι. Παρολαυτα αν ειναι για ξεκαθαρισμα λογαριασμων δεν ειναι αναγκη και να μαθω καποια πολεμικη τεχνη. Καλιστα μπορω να του την στησω και εγω αυριο στον δρομο (αφου τον γνωριζω) και να του επιτεθω απο πισω να του παιξω 10 δυνατα μπουνιδια και να πεσει κατω. (παρολαυτα ομως παλι νιωθω ενα φοβο μην τυχον δεν πεσει κατω και με διαλυσει αυτος και ας ειναι μπουλουκος...πραγματικα δεν ξερω πως νιωθω ετσι για αυτο με βλεπεις οτι εχω αναγκη κυριως να ανεβασω την αυτοπεποιηθηση μου. Θελω να ξερω οτι αν θελησω μπορω να ριξω κατω με ελαχιστα κτυπηματα εναν μπουλουκο η casual αλητακο).

    Για αυτο και ανεφερα στο πρωτο μου ποστ οτι θα ηθελα απο την αρχη να βρω εναν καλο εκπαιδευτη για να μην κινδυνευω να πεσω θυμα εξαπατησης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mystical : 18-06-11 στις 22:37
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-06-11 22:38 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mystical Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω για την ομορφη απαντηση σου και το ενδιαφερον σου.
    Ξερω απο το γυμναστηριο οτι οταν καποιος ταζει φοβερα αποτελεσματα σε ελαχιστο χρονο ειναι παπατζης. Σιγουρα θελει δουλεια και χρονο το καλο
    Κολαω λιγο στον τροπο που θα το εξηγησω γιατι δεν θελω να δωσω την εντυπωση κανενος αληταμπουρα και να μπει σε σκεψεις ο αλλος οπως "πω πως θα τον ξεφορτωθω και αυτος μπορει να γινει επικινδυνος αν μαθει καλα με τον καιρο κτλ"
    Ειμαι πολυ ηρεμο ατομο και δεν ειμαι κανεις καγκουρας αλλα θελω να ειμαι σε θεση να μπορω να εξουδετερωσω καποιον που μου επιτιθεται υπουλα ευκολα και αμεσα.

    Το περιστατικο που ανεφερα ναι πληγωσε αρκετα τον εγωισμο μου και με εκανε να δω οτι πρεπει να κανω τον εαυτο μου λιγο πιο ανετο και με αυτοπεποιηθηση σε τετοιες καταστασεις γιατι μπορει να μου ξανατυχει και αργοτερα κατι. Παρολαυτα αν ειναι για ξεκαθαρισμα λογαριασμων δεν ειναι αναγκη και να μαθω καποια πολεμικη τεχνη. Καλιστα μπορω να του την στησω και εγω αυριο στον δρομο (αφου τον γνωριζω) και να του επιτεθω απο πισω να του παιξω 10 δυνατα μπουνιδια και να πεσει κατω.

    Για αυτο και ανεφερα στο πρωτο μου ποστ οτι θα ηθελα απο την αρχη να βρω εναν καλο εκπαιδευτη για να μην κινδυνευω να πεσω θυμα εξαπατησης
    Πολύ ωραία η απάντησή σου.

    Θέλω απλά να σου πω ότι μεταξύ δασκάλου και μαθητή πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια και αμοιβαία εμπιστοσύνη, γι'αυτό και επιμένω να είσαι αναλυτικός και ειλικρινής μαζί του. Αν είναι σωστός δάσκαλος, έτσι και αλλιώς θα σου μάθει ό,τι πρέπει σε βάθος χρόνου, οπότε μην σε απασχολεί το να σε παρεξηγήσει. Ίσα ίσα, θα εκτιμήσει την ειλικρίνειά σου.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-06-11 22:45 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία η απάντησή σου.

    Θέλω απλά να σου πω ότι μεταξύ δασκάλου και μαθητή πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια και αμοιβαία εμπιστοσύνη, γι'αυτό και επιμένω να είσαι αναλυτικός και ειλικρινής μαζί του. Αν είναι σωστός δάσκαλος, έτσι και αλλιώς θα σου μάθει ό,τι πρέπει σε βάθος χρόνου, οπότε μην σε απασχολεί το να σε παρεξηγήσει. Ίσα ίσα, θα εκτιμήσει την ειλικρίνειά σου.

    πολυ σωστος. Και αυτο θα κανω...προσπαθησα μεχρι στιγμης να βρω για μαι ται κατι στην πολη μου στο google αλλα χωρις επιτυχια ακομα. Θα ρωτησω και εναν παλιο μου γνωστο που ασχολιοταν πολλα χρονια με πολεμικες τεχνες μπας και με διαφωτισει. Για τον δασκαλο του μου ελεγε τα καλυτερα αλλα αυτος εκανε ζιου ζιτσου.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία