Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 302
  1. 03-03-10 18:45 #1
    Προεπιλογή Vegies...
    Καλησπέρα σε όλους,

    Θέλω να συζητήσουμε λίγο το θέμα της ποιότητας των πρωτεινών που λαμβάνουμε απο διάφορες τροφές.

    Καταρχή, υπάρχει τέτοιο θέμα; Είναι οι πρωτείνες μια τροφής ανώτερης ποιότητας από μιας άλλης και τι εννοούμε με τον όρο αυτό;

    Άκουσα την άποψη, ότι ο άνθρωπος δεν έχει δημιουργηθεί/εξελιχθεί ως σαρκοφάγο ζώο, αλλά ως φυτοφάγο/εντομοφάγο. η στροφή στη διατροφή του, του δημιούργησε πολλά προβλήματα και παθήσεις. Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;

    Αν για παράδειγμα αποφασίσει κάποιος να κάνει στροφή στην ανωτέρω άποψη, ποιες τροφές είναι πλούσιες σε πρωτεϊνες και άλλες ουσίες, απαραίτητες σε κάποιον ο οποίος κάνει άσκηση με βάρη; Μπορείς να κάνεις πρόγραμμα όγκου με διατροφή φυτοφάγου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-03-10 20:19 #2
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Τον αν ο άνθρωπος φτιάχτηκε να είναι χορτοφάγος αυτό δεν μπορεί να μας το απαντήσει κανείς εκτός από τον θεό. Τώρα αν ξεκίνησε να τρώει μόνο χόρτα και έντομα αυτό είναι το μόνο σίγουρο, από την στιγμή που δεν είχε τα μέσα για να θηρεύσει (παρά μόνο το μυαλό του.) από την στιγμή ου τα απέκτησε είχε και ποικιλία στην διατροφή του. Τώρα όσο για το ερώτημα α οι πηγές πρωτεΐνης είναι καλής ποιότητας εγώ θα σου πω πως όσο πιο καθαρά τρέφετε το ζώο από το οποίο θα πάρουμε την πρωτεΐνη, τόσο πιο καλής ποιότητας θα είναι αυτή.
    Πλούσιες σε πρωτεΐνες τροφές είναι το κρέας από κοτόπουλο, γαλοπούλα, κόκκινο κρέας, ψάρι, αυγά, γάλα, κτλ.
    Προσωπική μου άποψη πάντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-03-10 20:19 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον αν ο άνθρωπος φτιάχτηκε να είναι χορτοφάγος αυτό δεν μπορεί να μας το απαντήσει κανείς εκτός από τον θεό. Τώρα αν ξεκίνησε να τρώει μόνο χόρτα και έντομα αυτό είναι το μόνο σίγουρο, από την στιγμή που δεν είχε τα μέσα για να θηρεύσει (παρά μόνο το μυαλό του.) από την στιγμή ου τα απέκτησε είχε και ποικιλία στην διατροφή του. Τώρα όσο για το ερώτημα α οι πηγές πρωτεΐνης είναι καλής ποιότητας εγώ θα σου πω πως όσο πιο καθαρά τρέφετε το ζώο από το οποίο θα πάρουμε την πρωτεΐνη, τόσο πιο καλής ποιότητας θα είναι αυτή.
    Πλούσιες σε πρωτεΐνες τροφές είναι το κρέας από κοτόπουλο, γαλοπούλα, κόκκινο κρέας, ψάρι, αυγά, γάλα, κτλ.
    Προσωπική μου άποψη πάντα.


    +10000
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-03-10 21:11 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kyriakos23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +10000

    Η απάντηση του θεού να υποθέσω?
    Don't judge those who try and fail, judge only those who fail to try.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-03-10 10:54 #5
    Προεπιλογή
    Προσωπικές απόψεις. Θα ήθελα όμως να συζητήσουμε κάτι σε επιστημονικό επίπεδο, αν έχετε ακούσει. Πρόσφατα διάβασα ότι το γάλα το χρειάζεται ο άνθρωπος μέχρι τα 4-5, μετά τέρμα. Αν όντως χρειαζόμασταν γάλα, θα το παρήγαγαν οι γυναίκες συνεχώς.

    το ίδιο ισχύει και στα ζώα. Μέχρι κάποια ηλικία πίνουν γάλα. Από εκεί και έπειτα τέρμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-03-10 11:54 #6
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    ναι και μολις τελειωσει το μητρικο γαλα, περνουμε σημπληρωματα πρωτεινης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-03-10 12:25 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο megas210 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικές απόψεις. Θα ήθελα όμως να συζητήσουμε κάτι σε επιστημονικό επίπεδο, αν έχετε ακούσει. Πρόσφατα διάβασα ότι το γάλα το χρειάζεται ο άνθρωπος μέχρι τα 4-5, μετά τέρμα. Αν όντως χρειαζόμασταν γάλα, θα το παρήγαγαν οι γυναίκες συνεχώς.

    το ίδιο ισχύει και στα ζώα. Μέχρι κάποια ηλικία πίνουν γάλα. Από εκεί και έπειτα τέρμα.
    Γιατι οι γυναικες παραγουν γαλα μεχρι τα 4-5 χρονια του παιδιου? δεν νομιζω!
    Εγω θεωρω το γαλα μια πολυ καλη τροφη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-03-10 12:29 #8
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Ναι από εκεί και μετά μπορούμε να επιβιώσουμε τρώγοντας ψωμί και νερό, αλλά δεν νομίζω ότι το πρόβλημα μας είναι η επιβίωση. Άλλοι θέλουμε γεύση, άλλοι ποιότητα, άλλοι να είμαστε οικολόγοι, άλλοι να χτίσουμε μύες. Ο καθένας προσαρμόζει την τροφή του στα θέλω του, οι ανάγκες είναι πολύ λιγότερες.

    Υ.Γ: Haris Pilton πάρε θέση σε παρακαλώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-03-10 13:10 #9
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Ακριβως αυτα θα ελεγα Machiavelli !!

    Ας πουμε,ειχα φιλοξενισει ενα φανταρακι σπιτι μου,και μου χε σπασει τα...
    Ηθελε γευση και μπουρδες,ενω εγω ηθελα απλως φαι και πρωτεινη!...

    Τωρα για το μητρικο γαλα και την ατυχη ταυτιση του με την ενοια "οτι αφου δεν παραγει αλλο η μανα μου δεν χρηαζεται να πινω"ειναι τελειως αστοχος ειρμός.

    Το μητρικο γαλα το χρηαζομαστε στην συγκεκριμενη ηλικία για τα ετοιμα αντισώματα που τοσα χρονια ταυτοποιουσε η μανα μας και τωρα τα εχουμε ετοιμα στο πιατο αλλα και για τα θρεπτικα συστατικα που τοσο αναγκη εχουμε σε τοσο μικρη ηλικεια,ο ρυθμος αναπτυξης μας ειναι απεριγραπτος...

    Με λιγα λογια παιζει ρολο και τι αναγκες εχεις,οταν καταστρεφεις,μυες,χριεαζεσαι πρωτεινη.
    Ο οργανισμος βρησκει τροπους να επιβιωσει και με χωμα,αλλωστε στην αφρικη μερικες φυλες τρωνε νερο-χωμα- με λιγο αλευρι...
    Δεν εισαι μια μηχανη που δεν δουλευει χωρις συγκεκριμενα καυσιμα...

    Τωρα καπου αλλου γραφει ο Bane και εχει δικιο,οτι ο οργανισμος μας πιο ευκολα χειριζεται την πρωτεινη απο τους υδατανθρακες και τα λιποι,και αυτο φαινεται πολυ ευκολα.Σταματα να τρως κανα μηνα αμυλο,μετα φαε 1 κιλο ριζι σε μια μερα και θα δεις...
    Ενω αν κανεις το ιδιο με κρεας δεν θα δεις καμια διαφορα...



    Τροφη ανωτερης ποιωτητας δεν υπαρχει,παραμονο πληρες γευμα με πρωτεινη υδατανθρακα φυτικες ινες ακορεστα λιποι και φρουτακια.

    Αν ειμασταν σαρκοφαγα θα ειχαμε τεραστιους κυνοδοντες,νυχια και καλυκες στη γλωσσα που να γερνουν μεσα

    Ναι μπωρεις να τρως σαν χορτοφαγος και να κανεις ογκο,χρηαζεσαι ενα μεγαλο πορτοφολι,μεγαλη ερευνα γυρω απο τις τροφες,και μεγαλο στομαχι,αα και συχνες επισκεψεις στην τουαλετα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-03-10 13:11 #10
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Ξεχασα να πω οτι δεν θηλασα ποτε μου,μια χαρα 2μετρο βουι βγηκα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-03-10 17:24 #11
    Προεπιλογή
    Τον αν ο άνθρωπος φτιάχτηκε να είναι χορτοφάγος αυτό δεν μπορεί να μας το απαντήσει κανείς εκτός από τον θεό.
    εδω μπορειτε να δειτε μερικες απο τις απαντησεις που αναζητατε¨

    http://living-animals.blogspot.com/2...blog-post.html
    εν συντομια το συμπερασμα
    Συμπερασματικά, βλέπουμε ότι οι άνθρωποι έχουν τη δομή γαστρεντερικού συστήματος ενός «αφοσιωμένου» φυτοφάγου ζώου. Το ανθρώπινο είδος δεν δείχνει τα μεικτά δομικά χαρακτηριστικά που περιμένει κανείς να βρει στα ανατομικώς παμφάγα, όπως οι αρκούδες και τα ρακούν. Από τη σύγκριση του ανθρώπινου γαστρεντερικού συστήματος με αυτό των σαρκοφάγων, των φυτοφάγων και των παμφάγων πρέπει να συμπεράνουμε ότι το γαστρεντερικό σύστημα οργάνων του ανθρώπου είναι σχεδιασμένο για μία αμιγώς φυτική διατροφή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-03-10 17:49 #12
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    To συμπερασμα ειναι αστοχο,και εχω αντιπαραδειγμα.

    Οι γατες εχουν ΟΛΑ τα χαρακτηριστικα του σαρκοφαγου και του θηρευτη.
    Αλλα τρωνε τα ΠΑΝΤΑ,θα τις δεις ΠΑΝΤΟΥ ακομα και διπλα σε πιγκουινους.
    Και δεν εχουν τα χαρακτηριστικα ενος παμφάγου.

    Τα χαρακτηριστικα ενος ειδους δεν συνάδουν παντα και με τις διατροφικες του συνήθειες!

    Δεν φτιαχτικε τιποτα απο κανεναν για συγκεκριμενο σκοπο.
    Ειμαστε ολα οντα που εξελισομαστε με την πάροδο των αιωνων.

    Ενα παραδηγμα ειναι τα δοντια μας,μπωρει να μην εχουμε τα χαρακτιριστικα παμφαγου ειτε φυτοφαγου,αλλα σιγουρα με τις τρωφες που τρωμε σε μερικους αιωνες τα δοντια θα μπαινουν για αισθητικους λογους καθως ο οργανισμος μας ηδη εχει αρχισει και εχει απιθανα προβληματα με αυτα καθως του ειναι σχεδον αχρηστα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-03-10 18:55 #13
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    ρε mega21001 που τα διαβαζεις ολα αυτα ? απο τον λιακοπουλο..
    δωσε λινκ να γελασω
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-03-10 19:53 #14
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε mega21001 που τα διαβαζεις ολα αυτα ? απο τον λιακοπουλο..
    δωσε λινκ να γελασω
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-03-10 17:50 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Haris Pilton Εμφάνιση μηνυμάτων
    To συμπερασμα ειναι αστοχο,και εχω αντιπαραδειγμα.

    Οι γατες εχουν ΟΛΑ τα χαρακτηριστικα του σαρκοφαγου και του θηρευτη.
    Αλλα τρωνε τα ΠΑΝΤΑ,θα τις δεις ΠΑΝΤΟΥ ακομα και διπλα σε πιγκουινους.
    Και δεν εχουν τα χαρακτηριστικα ενος παμφάγου.
    .
    Οι γάτες τρώνε τα πάντα; τρώνε καρπούς; τρώνε χόρτα; τι εννοείς τα πάντα; μου φαίνεται ότι η γάτα σου δεν είναι καλά, κάνει πολύ παρέα με τον πιγκουίνο σου!

    τν απάντηση την δίνει ο baskos και μπραβο του, γιατί έψαξε και λίγο. Όπως είπα και νωρίτερα, δεν με ενδιαφέρουν οι προσωπικές σας απόψεις. Θα με ενδιέφερε αν κάποιος απο εσάς ήταν βιολογός, ανθρωπολόγος κλπ. Τώρα οι περισσότεροι είστε "πυρηνικοί υδραυλικοί" όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα. Ευχαριστώ baskos.

    αγαπητε thegravijia ξαναδιάβασε την απάντηση του baskos. Επίσης, ρίξε μια ματιά στον καθρέφτη και διάβασε τα βασικά στη βιολογία (αν ξέρεις να διαβάζεις). Μετά ξανασυζητάμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία