Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 17-01-08 21:32 #1
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή Φρούτο μεταπροπονητικά?
    Έχω ακούσει ότι ένα φρούτο είναι απαραίτητο - υπο μερικές συνθήκες - μεταπροπονητικά, η δική σας αποψή?

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-01-08 22:03 #2
    Προεπιλογή
    Πιστευω οτι αυτο ειναι αναλογο με το επιπεδο των αθλητων.Ειναι καταλληλο για ατομα πιο αρχαρια που δε χρησιμοποιουν συμπληρωματα με συμπλεγματα υδατανθρακων και οταν τα ατομα ειναι υπερβαρα.Για να γινει αναπληρωση στην απωλεια που εχεις μετα τη προπονηση και καλυτερη απορροφηση της πρωτεινης το καλυτερο ειναι αμεσως να τη πεινουν μαζι με ενα φρουτο.Ειδικα στο αθλημα μας τα φρουτα δεν ειναι οτι καλυτερο ομως πρεπει να τρωμε,αυτη ειναι η καταλληλοτερη στιγμη.Μετα απο μιαμιση ωρα μπορουν να φανε ενα κανονικο γευμα.
    Πανελληνια Πρωταθλητρια 2002 2003 2005 2006 2007 2η Παγκοσμια Πρωταθλητρια το 2005 3η Παγκοσμια Πρωταθλητρια το 2006 στα ζευγαρια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-01-08 22:15 #3
    Προεπιλογή
    2 μπανάνες μετά την προπόνηση με κρεατίνη δεξτρόζη και πρωτεΐνη και εισαι perfect.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-01-08 00:40 #4
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    1 μπανανα (κλεφτη νικο copy paste)

    Ετσι μου ειχε προτηνει ενα builderi της NAC γερμανος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-01-08 01:34 #5
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    έχώ γράψει στο άρθρο για μεταπροπονητική διατροφή ότι η φρουκτόζη δεν προκαλεί την επιθυμητή αναπλήρωση των αποθεμάτων γλυκογόνου στους μυς και την έκκριση ινσουλίλνης που προκαλεί η δεξτρόζη, ή ακόμη καλύετρα μείγμα δεξτρόζης-μαλτοδεξτρίνης. νομίζω ότι είναι ξεκάθαρα τα πράγματα.

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-01-08 01:45 #6
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Ναι δεν αμφισβητώ το άρθρο σου (το οποιό ακολουθώ πιστά τόσο καιρό) απλα το άκουσα για την φρουκτόζη να το λένε 2 γνωστά καταξιώμενα άτομα στο χώρο μας κ ήθελα να βγω απο την απορια. Η Τούλα το εξήγησε πολύ καλά και με έβγαλε απο την απορία οπότε στην δική μου περίπτωση μένω στις συμβουλές σου Πάνο

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-01-08 01:50 #7
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    και γω παλιότερα χρησιμοποιώσα φρούτο μετά την πρπόνηση, αυτό πουνθέλω να πώ ότι η χρήση δεξτρόζης-μαλτοδεξτρίνης είναι ανώτερη για τη μεταπροπονητική διατροφή.

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-01-08 01:57 #8
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Boss μαζι με μαλτο δεξρο και φρουτο? τι λες?

    Δεν ειπαμε μονο φρουτα μετα την προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-01-08 02:24 #9
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    δικαιολογησε μου τη σκέψη σου και μπορεί να με πείσεις...συζήτηση κάουμε εξάλλου.... θα σε ρωτήσω: τι θα σου προσφέρει περισσότερο ένα φρούτο από μίγμα δεξτρόζης-μάλτο;;;;;

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-01-08 02:45 #10
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Αληθεια δεν το εχω ψαξει απλος ειδα σε μερικα προγραματα και ενα φρουτο μετα προπονετικα να παρεις και λιγη φρουκτοζη ισως
    Γκας
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-01-08 05:10 #11
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Nαι Αλεξ κ εγώ το διάβαζα κατα καιρούς κ γαιυτο άνοιξα αυτο το θέμα αλλα πιστεύω καλύφθηκε. Συνοψίζοντας να πω..

    Η φρουκτόζη μετατρέπεται σε γλυκόζη στο συκώτι κ η διαδικασία αυτή ειναι χρονοβόρα σε σχέση με την άμεση απορρόφηση της δεξτρόζης/μαλτοδεξτρίνης. Ο τελικός σκοπός και των 2 βέβαια ειναι το μυικό γλυκογόνο αλλά επειδή η υπογλυκαιμική κατάσταση του αθλητή μεταπροπονητικά θα πρέπει να καταπολεμηθεί με άμεση έκκριση της αναβολικής ορμόνης ινσουλίνης η λύση του φρούτου δεν είνια κ η καλύτερη δυνατή. Βέβαια υπάρχουν κ οι περιπτώσεις (όπως είπε η Τούλα) όπου ο αθλητης να μην θέλει να χρησιμοποιεί συμπληρώματα ή να ειναι υπέρβαρος οπότε κ να δίνει ιδιαίτερα σημασία στις θερμίδες που παίρνει κ έτσι το φρούτο έρχεται σαν την δεύτερη καλύτερη λύση κάλυψης των ενεργειακών αναγκών του.

    Εν κατακλείδη best PWO carbs solution

    1. Δεξτρόζη/Μαλτοδεξτρίνη
    2. Φρούτο

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-01-08 02:06 #12
    Προεπιλογή
    μετα την προπονηση ο ο οργανισμος χρειαζεται υδατανθρακες με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη.αυτο το ακολουθω οταν δεν προετοιμαζομαι για αγωνες.σε προαγωνιστικη περιοδο αυτοι ελαχιστοποιουνται και προτιμω 2 κουταλακια του γλυκου μελι.τα φρουτα δεν ενδυκνεινται σε καμια απο τις περιπτωσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-01-08 02:52 #13
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Αποκτάει ενδειαφέρον το θέμα

    Μα το κ το μέλι γιάννη φρουκτόζη έχει

    Mένω στο 'σε προαγωνιστικη περιοδο' οπότε κ βρίσκεσαι σε δίαιτα/γράμμωση οπότε ταιριάζει σε αυτό που είπε η τούλα δλδ όταν προσέχουμε τις θερμίδες μας.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-01-08 04:55 #14
    Προεπιλογή
    Εγώ αμέσως μετά την προπόνηση τρώω ένα σάντουιτς με τόνο & μέλι. Είναι και το τελευταίο γεύμα που τρώω, οπότε πάω για ύπνο μετά από λίγες ώρες.

    Κατα τη διάρκεια της ημέρας πάντως, τρώω σχεδόν με κάθε μικρο-γεύμα και ένα φρούτο.
    THE EVIDENCE WAS GOOD!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-01-08 13:00 #15
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία